Spitalet e fëmijëve i bëjnë thirrje Biden të shpallë urgjencë në përgjigje të rritjes së “paprecedentë” të RSV

- Shoqata e Spitaleve të Fëmijëve dhe Akademia Amerikane e Pediatrisë i thanë administratës Biden se “nivelet e paprecedentë” të RSV të kombinuara me rritjen e qarkullimit të gripit po i shtyjnë disa spitale në pikën e thyerjes.
- Ata i kërkuan qeverisë federale të shpallë një emergjencë për t’u siguruar spitaleve fleksibilitet të shtuar për të përballuar rritjen.
- Foshnjat 6 muajsh e më të vegjël po shtrohen në spital me RSV me shtatë herë më shumë se norma e vërejtur përpara pandemisë Covid-19 në 2018, sipas të dhënave të CDC.

Emri:  107152845-1668623188506-gettyimages-1313223684-20210320_family_1393.jpg

Shikime: 70

Madhësia:  25.7 KB

Mjekët po i bëjnë thirrje administratës së Biden të shpallë një emergjencë në përgjigje të një “rritjeje alarmante” të fëmijëve të shtruar në spital me virus sincicial të frymëmarrjes dhe grip këtë sezon.

Shoqata e Spitaleve të Fëmijëve dhe Akademia Amerikane e Pediatrisë paralajmëruan Presidentin Joe Biden dhe Sekretarin e Shëndetësisë Xavier Becerra në një letër këtë javë se “nivelet e paprecedentë” të RSV të kombinuara me rritjen e qarkullimit të gripit po i shtyjnë disa spitale në pikën e thyerjes.

Foshnjat 6 muajsh e më të vegjël po shtrohen në spital me RSV me më shumë se shtatë herë më shumë se norma e vërejtur përpara pandemisë Covid-19 në 2018, sipas të dhënave nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Sipas CDC, shtrimet në spital të gripit janë gjithashtu në një dekadë të lartë me fëmijët dhe të moshuarit më të rrezikuar.

Ndërsa viruset e frymëmarrjes rriten, më shumë se tre të katërtat e shtretërve të spitaleve pediatrike janë të zëna në të gjithë SHBA-në, sipas të dhënave nga Departamenti i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore. Shtatëmbëdhjetë shtete raportojnë se më shumë se 80% e shtretërve janë plot, sipas të dhënave. Spitalet e fëmijëve në Arizona, District of Columbia, Maine, Minnesota, Rhode Island, Kentucky dhe Utah janë pothuajse plotësisht në kapacitet.

Një deklaratë emergjente do t’u siguronte spitaleve fleksibilitetin e nevojshëm për të çliruar kapacitetin e shtratit dhe personelin për t’u siguruar që fëmijët të marrin kujdesin që u nevojitet, i thanë Biden dhe Becerra në letrën këtë javë CEO i Shoqatës së Spitaleve të Fëmijëve Mark Wietecha dhe CEO i AAP Mark Del Monte.

Presidenti duhet të deklarojë një emergjencë sipas Aktit Stafford ose Aktit Kombëtar të Emergjencave, dhe sekretari i shëndetësisë duhet të deklarojë një emergjencë të shëndetit publik, shkruan Wietecha dhe Del Monte.

“Ne kemi nevojë për mbështetje dhe fleksibilitete të financimit emergjent në të njëjtat linja të asaj që u dha për t’iu përgjigjur rritjeve të COVID,” shkruan ata.

Emergjencat shtetërore
Rritja e numrit të fëmijëve që sëmuren me viruse të frymëmarrjes vjen mes mungesës së personelit pasi shumë punonjës të kujdesit shëndetësor kanë ndërruar karrierën ose kanë dalë në pension për shkak të djegies së epokës së pandemisë. Ka gjithashtu një numër të madh fëmijësh që shtrohen në spital për probleme mendore, gjë që është gjithashtu e tensionuar.

Kolegji Amerikan i Mjekëve të Urgjencës, në një letër drejtuar Bidenit në fillim të këtij muaji, paralajmëroi se departamentet e urgjencës janë në një “pikë të thyer” pasi vëllimi i pacientit tejkalon shtretërit e personelit. Spitalet shpesh detyrohen t’i mbajnë pacientët në departamentet e urgjencës, sepse nuk ka shtretër spitalor në dispozicion, gjë që mund të rezultojë në pritje të gjata, kujdes të zvogëluar dhe rezultate të këqija për pacientët. ACEP e përshkroi situatën si një emergjencë të shëndetit publik.

Oregon këtë javë u bë shteti i parë që shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në përgjigje të rritjes së RSV. Guvernatori Kate Brown tha se deklarata do të mbështesë dy spitalet pediatrike të shtetit përmes vendosjes së ekipeve mjekësore vullnetare të urgjencës. Shkalla e shtrimit në spital pediatrik në Oregon është trefishuar që nga fundi i tetorit, sipas zyrës së guvernatorit.

Një zëdhënës i Departamentit të Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore tha se qeveria federale po u ofron komuniteteve mbështetje rast pas rasti. Një emergjencë kombëtare e shëndetit publik do të përcaktohet bazuar në të dhënat mbarëkombëtare, tendencat shkencore dhe njohuritë e ekspertëve të shëndetit publik, tha zëdhënësi.

Zyrtarë të lartë të shëndetësisë amerikane, në një telefonatë me gazetarët në fillim të këtij muaji, thanë se qeveria federale po punon me partnerët shtetërorë dhe lokalë për të lehtësuar çështjet e kapacitetit në spitale ndërsa sëmundjet e frymëmarrjes rriten. Dawn O’Connell, ndihmës sekretari për gatishmërinë dhe reagimin, tha se ekipet federale të shëndetit dhe furnizimet mjekësore në stokun kombëtar janë në dispozicion për shtetet kur është e nevojshme. Deri më tani, asnjë shtet nuk ka kërkuar këtë nivel mbështetjeje, tha O’Connell.

Normat e shtrimit në spital të të porsalindurve dyfishohen
Zyrtarët e shëndetit publik në SHBA u kanë bërë vazhdimisht thirrje të gjithë personave të kualifikuar që të marrin vaksinën e tyre përforcuese për Covid dhe gripin për të ndihmuar në lehtësimin e barrës së sëmundjeve të frymëmarrjes këtë dimër. Nuk ka vaksinë për RSV.

Rreth 171 nga çdo 100,000 foshnja më të vogla se 6 muaj u shtruan në spital me RSV për javën që përfundon më 12 nëntor, sipas sistemit të mbikëqyrjes së CDC që gjurmon 12 shtete. Kjo është më shumë se dyfishi i shkallës së shtrimit në spital për të sapolindurit me RSV vitin e kaluar dhe më shumë se shtatë herë më shumë se shkalla në vitin 2018, sezoni i fundit i plotë përpara pandemisë Covid-19.

Sipas të dhënave të CDC, gripi po shtron në spital rreth 10 nga çdo 100,000 fëmijë më të vegjël se 5 vjeç. Shkalla e shtrimit në spital për këta fëmijë është në një dekadë të lartë dhe rreth dyfishi i shkallës së përgjithshme aktuale kombëtare. Pesë fëmijë kanë vdekur nga gripi deri më tani këtë sezon, sipas CDC.

RSV dhe gripi po rriten pjesërisht sepse njerëzit kanë braktisur kryesisht masat e shëndetit publik të zbatuara gjatë kulmit të pandemisë Covid, të tilla si maskimi dhe distancimi social, të cilat frenuan qarkullimin e këtyre viruseve, sipas Dr. Jose Romero, drejtor i CDC-së Kombëtare. Qendra për imunizimin dhe sëmundjet e frymëmarrjes.

Romero, gjatë një telefonate me gazetarët në fillim të këtij muaji, tha se shumë fëmijë nuk u infektuan me RSV gjatë dy viteve të fundit për shkak të masave paraprake shëndetësore Covid. Si pasojë, shumë fëmijë nuk zhvilluan asnjë imunitet dhe po kapin virusin për herë të parë. Infeksioni i parë ka tendencë të jetë më i rëndë.

RSV është një virus i zakonshëm i frymëmarrjes që pothuajse të gjithë fëmijët e kapin në moshën 2 vjeç. Zakonisht shkakton simptoma të buta të ngjashme me një ftohje, por virusi mund të jetë i rrezikshëm për foshnjat 6 muajsh e më të vegjël, si dhe për fëmijët e moshës shkollore që kanë sistem të dobët imunitar. Është shkaku kryesor i shtrimit në spital për foshnjat në SHBA, sipas CDC.

Nuk ka kushte themelore
RSV shkakton inflamacion dhe kongjestion në rrugët e poshtme të frymëmarrjes, të quajtur bronkiolit. Foshnjat shpesh kanë nevojë për mbështetje oksigjeni sepse rrugët e tyre të frymëmarrjes janë më të vogla dhe inflamacioni ua vështirëson frymëmarrjen. Ata gjithashtu shpesh kanë nevojë për lëngje IV për disa ditë, sepse janë të dehidratuar ose nuk ushqehen mirë.

Rreth 2% e të gjithë foshnjave janë të shtruar në spital me RSV dhe 79% e atyre të shtruar në spital më të rinj se mosha 2 vjeç nuk kanë asnjë sëmundje themelore. Deri në 300 fëmijë nën moshën 5 vjeç vdesin çdo vit nga RSV, sipas CDC.

Spitali i Fëmijëve i Kolorados po “shpërthet” kryesisht për shkak të rritjes së rasteve të RSV, tha Dr. Sean O’Leary, një pediatër dhe ekspert i sëmundjeve infektive. Shtretërit e spitalit dhe njësia e kujdesit intensiv janë të dy plot, tha O’Leary.

Reparti i urgjencës së spitalit ka ngritur një tendë jashtë për të parë pacientët. Stafi që zakonisht nuk punon në dhomën e urgjencës po merr orë të tëra atje për të ndihmuar, dhe klinika primare po shton gjithashtu orë për të ndihmuar në lehtësimin e presionit, tha ai.

“Ne po thyejmë rekordet e regjistrimit për historinë e spitalit çdo ditë. Është e paprecedentë,” tha O’Leary, i cili është gjithashtu nënkryetar i komitetit të sëmundjeve infektive të AAP.

Spitali i Fëmijëve Comer në Çikago ka funksionuar për dy muaj, tha Dr. Allison Bartlett, një pediatër dhe ekspert i sëmundjeve infektive. RSV mbërriti më herët dhe në fuqi më të madhe këtë vit se në të kaluarën, tha Bartlett. Shumë nga fëmijët e shtruar në spital kanë prirur të jenë më të rritur këtë vit, mosha 2 vjeç e lart, me gjasë sepse nuk u infektuan gjatë pandemisë, tha ajo.

Spitali i Fëmijëve UPMC në Pittsburgh është përballur me një rritje të madhe të sëmundjeve të frymëmarrjes që nga shtatori, tha Dr. Raymond Pitetti, drejtor i departamentit të urgjencës të spitalit. Rritja filloi me RSV, por tani rastet e gripit po rriten në qiell, tha Pitetti. Rreth 20% e fëmijëve që sillen në spital me sëmundje të frymëmarrjes pranohen dhe rreth pesë fëmijë përfundojnë në njësinë e kujdesit intensiv çdo ditë, tha ai.

Shtretërit spitalor plot
Disa ditë spitali është plot dhe fëmijët duhet të mbahen në dhomën e urgjencës derisa të hapet një shtrat spitalor, tha Pitetti, por UPMC ka qenë në gjendje të krijojë shtretër të rinj çdo ditë për t’i larguar fëmijët nga ER.

Më shumë se 80% e shtretërve në Children’s Healthcare Atlanta kanë qenë plot për disa muajt e fundit, tha Dr. Andi Shane, kreu i epidemiologjisë në spital. RSV filloi të qarkullonte gjatë muajve të verës dhe më pas u rrit në fillim të shtatorit, tha Shane. Më pas më shumë fëmijë filluan të bien me grip në fillim të tetorit pasi rastet e RSV filluan të bien, tha ajo.

“Ne patëm Covid, pastaj kemi RSV, pastaj kemi grip,” tha Shane. “Pra, në thelb katër muaj pa pushim dhe shumë e shumë fëmijë që kanë nevojë për kujdes në dhomën e urgjencës, kanë nevojë për kujdes urgjent, kanë nevojë për shtrime në spital. Ka qenë shumë sfiduese vetëm për të vazhduar me të gjithë ata fëmijë.”

Aktiviteti i gripit është më i lartë në Alabama, Xhorxhia, Misisipi, Karolina e Veriut, Karolina e Jugut, Tenesi, Virxhinia dhe Uashington, DC, sipas të dhënave të CDC. Arkansas, Luiziana, Maryland, New Mexico, New Jersey, New York City dhe Texas po shohin nivele të larta të sëmundjeve të ngjashme me gripin.

Në juglindje, lloji i gripit A H3N2 duket të jetë më i zakonshmi për momentin, u tha gazetarëve Romero i CDC-së në fillim të këtij muaji. Ky lloj është i lidhur me sëmundje më të rënda tek të moshuarit dhe fëmijët e vegjël, tha ai.

I pavaksinuar
Pothuajse të gjithë fëmijët e shtruar në spital me grip në Children’s Healthcare Atlanta nuk kanë marrë vaksinimin e tyre vjetor, tha Shane. Një pjesë e problemit është se virusi erdhi herët këtë vit, kështu që njerëzit nuk kishin kohë, tha ajo.

“Ne zakonisht themi se merrni vaksinën tuaj të gripit deri në Halloween. Mirë nga Halloween, ne kishim shumë e shumë e shumë grip këtu në Gjeorgji,” tha Shane.

Përveç vaksinimit, zyrtarët e shëndetit publik po inkurajojnë njerëzit të qëndrojnë në shtëpi kur janë të sëmurë, të shmangin kontaktin e ngushtë me ata që janë të sëmurë, të mbulojnë kollën dhe teshtitjen dhe të lajnë duart shpesh. Ata që duan të marrin masa paraprake shtesë mund të mbajnë maskë edhe në publik.

Romero tha se prindërit duhet të kërkojnë kujdes të menjëhershëm mjekësor për fëmijët e tyre nëse shfaqin ndonjë nga shenjat paralajmëruese të mëposhtme: probleme me frymëmarrjen, buzët ose fytyrën e kaltërosh, dhimbje gjoksi ose muskujsh, dehidratim (goja e thatë, të qara pa lot ose mos urinim për orë të tëra). ose duke mos qenë vigjilent ose ndërveprues kur janë zgjuar.

Përditësim: Ky histori u përditësua për të përfshirë të dhënat më të fundit të RSV për javën që përfundon më 12 nëntor dhe të dhënat e zënies së shtretërve pediatrikë.


Burimi: CNBC