Pfizer dhe Moderna nisin provat pr t gjurmuar nse problemet shndetsore lindin VITE pas marrjes s vaksinave t tyre kundr Covid

- Moderna dhe Pfizer do t hetojn nse goditjet e tyre shkaktojn probleme afatgjata
- Firmat do t gjurmojn njerzit q psuan efekte negative nga t shtnat
- Ata do t prpiqen t prcaktojn efektet negative afatgjata q kan pasur
- Inflamacioni i zemrs ka qen efekti ansor m i rnd i vaksins

Nga MANSUR SHAHEEN

Pfizer dhe Moderna kan nisur provat pr t prcaktuar nse ka ndonj ndikim afatgjat negativ shndetsor q lidhet me vaksinat e tyre kundr Covid.

Studimet do t prfshijn monitorimin e numrit t vogl t amerikanve q psuan efekte t rralla ansore pas marrjes s injeksioneve gjat dy viteve t fundit.

T dy firmave u krkohet t kryejn kt krkim afatgjat nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) si kusht miratimi n fillim t ktij viti.

Inflamacioni i zemrs ka qen efekti negativ m i zakonshm serioz i raportuar nga incizimet - megjithse sht ende shum i rrall.

Nj studim nga Qendra Britanike e Kolumbis pr Kontrollin e Smundjeve , n Kanada, zbuloi se 58 nga do milion marrs t vaksins me dy injeksione t Moderna-s e zhvilluan kt gjendje.

I njjti studim zbuloi se 21 nga do milion marrs t vaksins origjinale me dy doza Pfizer vuanin gjithashtu nga problemet e zemrs.

Rastet ishin m t zakonshme tek meshkujt nn moshn 30 vje, duke prekur m shum se 250 pr do nj milion meshkuj t moshs 18 deri n 29 vje.

Qendrat pr Kontrollin dhe Parandalimin e Smundjeve (CDC) than se ka regjistruar rreth 1000 raste t inflamacionit t zemrs n mesin e nn-18-vjeve q morn vaksina Covid.

Ndrsa kto raste zakonisht zgjidhen vet pa ndrhyrje mjeksore, disa kan frik se mund t ket dmtim afatgjat t zemrs.

Emri:  64531485-11426007-image-a-3_1668441533048.jpg

Shikime: 845

Madhsia:  41.2 KB
Nj studim i fundit kanadez zbuloi se 58 nga do nj milion marrs t vaksins Moderna COVID-19 zhvilluan inflamacion t zemrs. Pr goditjen e Pfizer-it, norma ishte 21 pr milion

Emri:  64532363-11426007-image-m-7_1668442537427.jpg

Shikime: 1021

Madhsia:  38.2 KB
Meshkujt e rinj kan m shum gjasa t vuajn nga inflamacioni i zemrs si rezultat i vaksinimit kundr COVID-19. Studimi kanadez zbuloi se m shum se 250 pr do 1 milion marrs meshkuj t vaksins Moderna midis moshs 18 dhe 29 vje zhvilluan nj problem n zemr.

Emri:  64533463-11426007-Da_Vion_Miller_pictured_22_of_Detroit_Michigan_suffered_myocardi-a-33_16684468.jpg

Shikime: 616

Madhsia:  25.5 KB Emri:  64535659-11426007-image-m-32_1668446847020.jpg

Shikime: 1407

Madhsia:  20.6 KB
Da'Vion Miller (majtas), 22 vje, nga Detroit, Michigan, psoi miokardit pasi mori nj vaksin Pfizer COVID-19. Isaiah Harris (djathtas), 18 vje, nga Springfield, Arkansas, psoi nj atak n zemr si pasoj e miokarditit. Ai ishte vaksinuar vetm nj dit m par.

Moderna, me qendr n Kembrixh, Masausets, ka nisur tashm dy prova pr gjurmimin e efekteve negative t goditjes s saj, m e fundit n shtator.

Pfizer i New York City tha pr NBC se do t nis nj prov n muajt e ardhshm q prfshin 500 adoleshent dhe t rinj nn moshn 21 vje.

Firmat do t ndjekin disa pacient deri n pes vjet, por rezultatet pritet t fillojn t vijn q n fillim t vitit t ardhshm, raporton NBC.

T dyja kompanit prdorn teknologjin mRNA pr t zhvilluar fotot e tyre.

Miokarditi: Nj gjendje potencialisht vdekjeprurse e lidhur me COVID-19 dhe gripin

Miokarditi sht nj gjendje relativisht e rrall q ndodh kur miokardi i nj personi - shtresa e mesme e zemrs s tij - bhet i prflakur.

Zakonisht sht nj gjendje e leht q zgjidhet brenda disa javsh pa ndrhyrje mjeksore.

N disa raste, mund t oj n nj goditje n tru, sulm n zemr, dshtim t zemrs apo edhe vdekje.

Gjendja mund t ndikoj n mnyrn se si zemra e nj personi pompon gjakun n t gjith trupin.

sht nj efekt ansor i njohur i disa smundjeve virale, si gripi i zakonshm dhe COVID-19.

Miokarditi mund t ndodh edhe pas vaksinimit kundr nj smundjeje virale n raste t rralla.

Besohet se prek m pak se 200,000 amerikan do vit dhe vdekjet jan t rralla nse nj person krkon kujdes mjeksor.

Burimi: Shoqata Amerikane e Zemrs

Ndrsa mRNA ka ekzistuar pr dekada, vaksinat Covid ishin t parat q prdorn teknologjin pr t zhvilluar nj produkt mjeksor t prdorur n kt shkall.

Ekspertt besojn se mRNA sht krejtsisht e sigurt pr prdorim, megjithse precedenti i vogl n prdorimin e tij pr medikamente t tjera i la shum amerikan t shqetsuar pr injeksionet.

Miliarda doza t vaksinave mRNA jan administruar tani n mbar botn, me shum pak efekte ansore t raportuara.

Miokarditi - inflamacioni i muskujve t zemrs - sht efekti negativ m i zakonshm i raportuar i rnd i lidhur me vaksinn.

Gjendja ndodh kur shtresa e mesme e murit t zemrs bhet e prflakur.

T smurt mund t ndjejn gulim, lodhje dhe dhimbje gjoksi ndr simptoma t tjera.

Zakonisht zgjidhet vet, por n raste t rralla mund t oj n nj atak n zemr, goditje n tru apo edhe vdekje.

Perikarditi ndodh kur perikardi, shtresa e jashtme e indit t zemrs, fryhet.

Ka simptoma t ngjashme me miokarditin dhe sht gjithashtu nj gjendje relativisht e leht q shpesh zgjidhet vet.

T dyja kushtet dihet se shfaqen te njerzit q s fundmi kishin psuar nj infeksion viral si Covid ose grip.

Disa studime kan sugjeruar se Covid ka shum m shum gjasa t shkaktoj miokardit sesa vet injeksionet.

Nj studim i publikuar javn e kaluar n Gazetn e Kolegjit Amerikan t Kardiologjis zbuloi se normat e kushteve pas vaksinimit ishin m t zakonshme tek t rinjt.

Shqetsimi pr t rinjt - t cilt kan m pak gjasa t marrin Covid t rnd - ka br q disa vende t kufizojn goditjen pr grupmosha t caktuara.

Danimarka dhe Norvegjia kan ndaluar tashm vaksinat kundr Covid pr t moshuarit, ndrsa Suedia ka ndaluar rekomandimin e tyre pr moshat 12 deri n 17 vje.

Da'Vion Miller, 29 vje, nga Detroit, Michigan, filloi t vuante lodhje, gulim dhe marramendje dy dit pasi mori dozn e par t vaksins Pfizer tetorin e kaluar.

Ai u drgua me urgjenc n spital, ku u diagnostikua me miokardit dhe perikardit.

Mjekt e kshilluan zotin Miller q t mos merrte nj vaksin t dyt t vaksins Covid, raporton NBC.

Isaiah Harris, i cili ishte 18 vje n at koh, nga Springfield, Arkansas, gjithashtu psoi nj rast t miokarditit me fillimin e vaksins vitin e kaluar.

Ai i tha 4029 News : Un po vozisja n autostrad dhe krejt papritur, rrahjet e zemrs sime u rritn shum dhe m dukej sikur po m rrihte nga gjoksi... U zgjova t nesrmen n mngjes dhe munda mezi marr frym'.

Adoleshenti u drgua me urgjenc n nj dhom t urgjencs lokale, ku mjekt prcaktuan se ai po vuante nga nj atak n zemr t shkaktuar nga miokarditi.

Vetm nj dit m par ai kishte marr nj doz t dyt t vaksins Pfizer COVID-19.

Nj raport i publikuar n shkurt t ktij viti lidhi vdekjen e dy adoleshentve, nj n Connecticut dhe nj nga Michigan, me vaksinn Pfizer COVID-19 gjithashtu.

Dyshja vdiqn secili brenda nj jave nga marrja e goditjes.

Shkenctart prcaktuan se ata vuanin nga kardiomiopatia toksike e shkaktuar nga nj prgjigje imune ndaj vaksins.

Gjendja ndodh kur muskuli i zemrs s nj personi nuk mund t pompoj si duhet gjakun npr trup.

Kirurgu i Prgjithshm i Florids, Dr Joseph Ladapo, muajin e kaluar rekomandoi q personat nn 40 vje t merrnin injeksione .

Megjithat, punimi krkimor q ai prdori pr t justifikuar lvizjen u denoncua gjersisht nga shkenctart si t meta.

Provat afatgjata t siguris t kryera nga Moderna dhe Pfizer do t jen t parat q do t prcaktojn rrezikun e vrtet t marrjes s vaksinave t mRNA COVID-19.

Fotot ishin nj produkt i ri q u b i disponueshm pr her t par n fund t vitit 2020 me nj miratim autorizimi emergjent.

Ndrsa firmat kaluan npr testime rigoroze pr t marr miratimin pr vaksinat e tyre, t dhnat afatgjata jan ende t padisponueshme pasi marrsit m t hershm jan ende vetm dy vjet larg nga vaksinimi.

Burimi: Daily Mail