Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Falimenton FTX, pastronte paratë e ndihmave për Ukrainën për llogari të politikanëve në SHBA

    Megadonatori i demokratëve nën hetim federal pasi financoi ligjvënësit që mbikëqyrnin Agjencinë që ai po lobonte

    Emri:  GettyImages-1238326598-scaled-e1668265403636.jpg

Shikime: 167

Madhësia:  14.5 KB

    Nga AILAN EVANS

    CEO i kriptomonedhës dhe donatori demokrat Sam Bankman-Fried financoi fushatat e ligjvënësve kryesorë që mbikëqyrin Komisionin e Tregtisë së të Ardhmes së Mallrave (CFTC), agjencia e ngarkuar me rregullimin e industrisë së kriptove, pasi ai po lobonte në CFTC për një mbikëqyrje më të madhe mbi tregun e aseteve dixhitale.
    Bankman-Fried i dhuroi kryetarit dhe anëtarit të rangut të Komitetit të Bujqësisë së Senatit, komitetit që ka juridiksion mbi CFTC, si dhe shumë anëtarëve të tjerë të Kongresit të përfshirë në mbikëqyrjen e CFTC.

    CEO i FTX shpenzoi gjithashtu qindra mijëra dollarë duke lobuar ligjvënësit dhe CFTC për legjislacionin që do të zgjeronte fushën e rolit të agjencisë në rregullimin e industrisë së kriptove.

    Sam Bankman-Fried, donatori pjellor demokrat dhe ish-CEO i bursës së kriptomonedhave FTX tashmë të falimentuar, financoi fushatat e anëtarëve të Kongresit që mbikëqyrin Komisionin e Tregtisë së të Ardhmes së Mallrave (CFTC), një nga organet kyçe të ngarkuara me rregullimin e industrisë së kriptove dhe subjekt i lobimit agresiv të Bankman-Fried.

    FTX i Bankman-Fried është aktualisht nën hetim nga CFTC dhe Komisioni i Letrave me Vlerë (SEC) pasi Bankman-Fried dyshohet se ka lëvizur 10 miliardë dollarë në asete të klientit nga shkëmbimi i tij i kriptove në firmën e tij tregtare Alameda Research, dhe një krizë likuiditeti në shkëmbimin e tij. bëri që kompania të paraqiste falimentimin. Megjithatë, përpara hetimit të agjencisë, Bankman-Fried u soll në mënyrë agresive me CFTC - dhe financoi disa ligjvënës kryesorë të ngarkuar me mbikëqyrjen e agjencisë, duke derdhur para në arkat e fushatës së tyre.

    CFTC është i ngarkuar me rregullimin e elementeve të caktuara të tregut të kriptove, duke përfshirë asetet dixhitale që janë mallra, si dhe shkëmbimet e kriptove dhe zyrat e pastrimit. Agjencia mbikëqyret nga Komisionet e Bujqësisë së Senatit dhe Dhomës së Përfaqësuesve, me detyrën e parë të miratimit të komisionerëve të CFTC të emëruar nga presidenti.

    Ish-CEO i FTX i dhuroi personalisht kryetares së komitetit të Senatit, Senatores Demokratike të Michiganit, Debbie Stabenow, duke kontribuar mbi 20,000 dollarë për Fondin e Fitores Stabenow dhe 5,800 dollarë për fushatën e saj për Senatin. Bankman-Fried i dhuroi afërsisht 6,000 dollarë anëtarit të rendit të komitetit, senatorit republikan të Arkansas, John Boozman, gjithashtu, dhe 5,800 dollarë anëtarit të rangut të Nënkomitetit për Mallrat, Menaxhimin e Riskut dhe Tregtinë, Senatorin Republikan të Montanas, John Hoeven.

    Zyrat e Stabenow, Boozman dhe Hoeven nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave të Daily Caller News Foundation për koment.

    Më e rëndësishmja, American Dream Federal Action, një komitet veprimi politik i themeluar nga ekzekutivi i FTX Ryan Salame, shpenzoi mbi 1 milion dollarë për Boozman gjatë ciklit zgjedhor të vitit 2022, sipas të dhënave të financimit të fushatës, dhe mbi 1 milion dollarë për anëtarin e Komitetit të Bujqësisë së Dhomës së Përfaqësuesve dhe përfaqësuesin republikan të Minesotës. Brad Finstad.

    Bankman-Fried është gjithashtu një financues kryesor i Protect Our Future PAC, i cili kryesisht punon për të zgjedhur demokratët, duke financuar grupin në shumën prej 27 milionë dollarësh këtë cikël zgjedhor. PAC shpenzoi mbi 1 milion dollarë për financimin e deputetit demokrat të Ohajos, Shontel Brown, një anëtar i Komitetit të Bujqësisë së Dhomës së Përfaqësuesve.

    Bankman-Fried dhuroi afërsisht 6,000 dollarë për Kryetarin e Komitetit të Fushatës Demokratike të Kongresit (DCCC), Sean Patrick Maloney, i cili është pjesë e Komitetit të Bujqësisë së Dhomës së Përfaqësuesve, dhe mbi 200,000 dollarë për DCCC-në e Maloney.

    Bankman-Fried kontribuoi gjithashtu me pothuajse 6,000 dollarë për anëtarin e Komitetit të Bujqësisë të Senatit dhe Senatorin Demokratik të Nju Xhersit, Cory Booker, dhe rreth 6,000 dollarë për fushatën e anëtarit të komisionit dhe Senatores Demokratike të Nju Jorkut Kirsten Gillibrand, me 10,000 dollarë të tjera për Fondin e Fitores Gillibrand.

    Brown, Maloney, Gillibrand dhe Booker nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesës së DCNF për koment, as Protect Our Future.

    Emri:  GettyImages-1241501470-scaled-e1668112265931.jpg

Shikime: 137

Madhësia:  22.0 KB
    NJU JORK, NJU JORK - 23 QERSHOR: Sam Bankman-Fried flet në skenë gjatë Gala-s së parë vjetore Moonlight duke përfituar CARE – Fëmijët me Nevoja të Veçanta – organizuar nga Michael Cayre, Roy Nachum dhe Muzeu MegaMoon në Casa Cipriani më 23 qershor 2022 në Nju Jork Qyteti. (Foto nga Craig Barritt/Getty Images për CARE For Special Children)

    Përveç kontributeve të tij në fushatë për ligjvënësit e ngarkuar me mbikëqyrjen e CFTC, Bankman-Fried kërkoi marrëdhënie më të ngushta me vetë agjencinë.

    Bankman-Fried loboi personalisht për legjislacionin në Komitetin e Bujqësisë të Senatit që do t'i jepte CFTC një mbikëqyrje më të madhe rregullatore mbi industrinë e kriptove, sipas Coindesk, dhe shpenzoi qindra mijëra dollarë duke lobuar në CFTC, SEC dhe anëtarët e Kongresit për legjislacionin.

    Projektligji, i njohur si Akti i Mbrojtjes së Konsumatorit të Mallrave Dixhitale, i cili do t'i jepte CFTC "juridiksionin për të mbikëqyrur tregun e mallrave dixhitale", u prezantua nga Stabenow, Boozman, Booker dhe senatori republikan i Dakotës së Veriut John Thune, tre prej të cilëve janë përfitues. e donacioneve të Bankman-Fried.

    Për ekipin e saj lobues, FTX punësoi ish- deputetin republikan Mike Conaway, kryetar për një kohë të gjatë të Komitetit të Bujqësisë së Dhomës së Përfaqësuesve dhe punonjësin e komisionit Scott Graves për të lobuar ligjvënësit për çështje të lidhura me kriptomat.

    FTX punësoi gjithashtu ish-komisionerin e CFTC Mark Wetjen për të drejtuar departamentin e politikave rregullatore më 1 nëntor dhe ish-komisioneren e CFTC Jill Sommers për të drejtuar divizionin e saj të derivateve në shtator.

    Përveç kontributeve të lartpërmendura, Bankman-Fried shpenzoi shuma shumë më të mëdha për zgjedhjen e demokratëve, duke dhuruar 6 milionë dollarë për PAC-në e shumicës së Dhomës. Ai ishte gjithashtu donatori i dytë më i madh individual në fushatën e Presidentit Joe Biden për vitin 2020, duke dhuruar mbi 5 milionë dollarë.

    Për më tepër, nëna e Bankman-Fried, Barbara Fried, drejton një grup parash të errët të lidhur me demokratët, i njohur si Mind the Gap. Shefi i inxhinierisë FTX, Nishad Singh, së fundmi i dhuroi organizatës 1 milion dollarë.

    FTX, Bankman-Fried dhe CFTC nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave të DCNF për koment. Veprimi Federal i American Dream nuk mund të arrihet për koment.

    BurimiL: Daily Caller

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Falimenton FTX, pastronte paratë e ndihmave për Ukrainën për llogari të politikanëve në SHBA

    Këtu është letra e faljes që Sam Bankman-Fried u dërgoi punonjësve të FTX: “Kur na ndodhin gjëra, ne të gjithë priremi të marrim vendime të paarsyeshme”.

    - Ish-CEO i FTX, Sam Bankman-Fried, fajësoi “vendimet e tij irracionale” për rrethanat “sh---y” në një letër dërguar punonjësve të shkëmbimit të falimentuar të kriptove që u mor nga CNBC.
    - Bankman-Fried tha se ai “u ngri përballë presionit dhe rrjedhjeve” pasi perandoria e tij e kriptove humbi shpejt besimin e investitorëve dhe klientët tërhoqën me shpejtësi miliarda dollarë nga platforma.
    - Punonjësi i FTX thotë për CNBC se është “shumë pak, shumë vonë”.

    Emri:  107153378-1668695779871-ftx.jpg

Shikime: 100

Madhësia:  39.0 KB
    Sam Bankman-Fried, bashkëthemelues dhe CEO i FTX, në Hong Kong, Kinë, të martën, 11 maj 2021. Lam Yik | Bloomberg | Getty Images

    Ish-CEO i FTX, Sam Bankman-Fried, fajësoi “vendimet e tij irracionale” për rrethanat “sh---y” në një letër të marrë nga CNBC që iu dërgua punonjësve të shkëmbimit të falimentuar të kriptove.

    Bankman-Fried tha se ai “ngriu përballë presionit dhe rrjedhjeve” pasi perandoria e tij e kriptove humbi shpejt besimin e investitorëve dhe klientët tërhoqën me shpejtësi miliarda dollarë nga platforma.

    “Kam humbur gjurmët e gjërave më të rëndësishme në rrëmujën e rritjes së kompanisë. Më intereson shumë për ju të gjithë, dhe ju ishit familja ime dhe më vjen keq”, vazhdoi letra.

    ″Është shumë pak vonë,” tha një punonjës aktual i FTX për CNBC. “Unë kurrë nuk kam parë një version empatik të Sam, kështu që nuk mund ta imagjinoj se ai do të ndryshojë melodinë e tij tani.”

    Bankman-Fried nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

    Bankman-Fried post-mortem për punonjësit përshkruan qëndrimin e ish-CEO për ngjarjet që çuan në rënien përfundimtare të FTX , së bashku me një kontabilitet të përafërt. Shkëmbimi i kriptove kaloi nga një vlerësim prej 32 miliardë dollarësh në paraqitjen për mbrojtjen e falimentimit të Kapitullit 11 në rreth një javë.

    Edhe pse Bankman-Fried pranoi fajin për rrjedhën e ngjarjeve, ai përsëri dukej i bindur se ishte afër shpëtimit të perandorisë së tij të kriptove në orët e fundit përpara se ajo të hynte në mbrojtjen e falimentimit të Kapitullit 11.

    “Ne me siguri mund të kishim mbledhur fonde të konsiderueshme; interesi i mundshëm për miliarda dollarë financim erdhi afërsisht tetë minuta pasi nënshkrova dokumentet e Kapitullit 11,” shkroi Bankman-Fried.

    “Midis atyre fondeve, miliarda dollarëve të kolateralit që kompania mbante ende, dhe interesit që kishim marrë nga palët e tjera, mendoj se ne ndoshta mund të kishim kthyer vlerë të madhe për klientët dhe të kishim shpëtuar biznesin”, vazhdoi letra.

    Lexoni letrën e plotë nga Bankman-Fried më poshtë.

    Lexoni letrën e plotë të Bankman-Fried

    “Pershendetje te gjitheve-

    Më vjen shumë keq për atë që ndodhi. Më vjen keq për atë që ju ka ndodhur të gjithëve. Dhe më vjen keq për atë që ndodhi me klientët. Ju dhatë gjithçka që munde për FTX dhe qëndruat pranë kompanisë—dhe mua.

    Nuk doja që të ndodhte ndonjë nga këto dhe do të jepja gjithçka që të mund të kthehesha dhe t’i bëja gjërat përsëri. Ti ishe familja ime. E kam humbur atë dhe shtëpia jonë e vjetër është një depo bosh monitorësh. Kur kthehem, s’ka më njeri me të cilin të flas. Ju zhgënjeva të gjithëve dhe kur gjërat u prishën nuk arrita të komunikoja. Unë ngriva përballë presionit dhe rrjedhjeve dhe Binance LOI dhe nuk thashë asgjë. Kam humbur gjurmët e gjërave më të rëndësishme në trazirën e rritjes së kompanisë. Unë kujdesem shumë për ju të gjithë, dhe ju keni qenë familja ime, dhe më vjen keq.

    Unë isha CEO, dhe kështu ishte detyra ime të sigurohesha që, në fund të fundit, gjërat e duhura të ndodhin në FTX. Do të doja të isha më i kujdesshëm.

    Unë dua t’ju jap një përshkrim më të mirë të asaj që ndodhi - një përshkrim që duhet ta kisha shkruar sa më mirë që e kuptova shumë më herët.

    Duke i bashkuar gjërat së bashku kohët e fundit, duke bërë përafërsi - nuk kam akses të plotë të të dhënave tani për të marrë përgjigje të sakta - dhe duke shënuar gjithçka në treg, pavarësisht likuiditetit, besoj se ngjarjet që çuan në ndarjen këtë muaj përfshinin:

    1) Një përplasje në tregje këtë pranverë që çoi në një ulje afërsisht 50% të vlerës së kolateralit;

    a. ~60 miliardë dollarë kolateral, ~2 miliardë dollarë detyrime -> ~30 miliardë dollarë kolateral, ~2 miliardë dollarë detyrime

    2) Pjesa më e madhe e kredisë në industri po thahet menjëherë;

    a. ~ 25 miliardë dollarë kolateral, ~ 8 miliardë dollarë detyrime

    3) Një përplasje e përqendruar, hiper-korrelated në nëntor, që çoi në një tjetër reduktim afërsisht 50% të vlerës së kolateralit për një periudhë shumë të shkurtër kohore, gjatë së cilës kishte shumë pak likuiditet nga ana e ofertës së tregut;

    a. ~ 17 miliardë dollarë kolateral, ~ 8 miliardë detyrime

    4) Një vrapim në bankë i shkaktuar nga të njëjtat sulme në nëntor;

    a. ~ 9 miliardë dollarë kolateral

    5) Teksa i bashkonim furishëm gjithçka, u bë e qartë se pozicioni ishte më i madh se shfaqja e tij tek administratorët/përdoruesit, për shkak të depozitave të vjetra fiat përpara se FTX të kishte llogari bankare:

    a. ~ 9 miliardë dollarë kolateral, ~ 8 miliardë dollarë detyrime

    Unë kurrë nuk kam menduar të ndodhë kjo. Nuk e kuptova shtrirjen e plotë të pozicionit të marzhit, as nuk e kuptova madhësinë e rrezikut të paraqitur nga një përplasje hiper-korrelative. Kreditë dhe shitjet dytësore u përdorën përgjithësisht për të riinvestuar në biznes - duke përfshirë blerjen e Binance - dhe jo për sasi të mëdha të konsumit personal.

    Më vjen shumë keq për dështimin tim në mbikëqyrje. Në retrospektivë, do të doja që të kishim bërë shumë gjëra ndryshe. Për të përmendur disa:

    a) duke qenë në thelb më skeptik ndaj pozicioneve të mëdha të marzhit

    b) shqyrtimin e skenarëve të testeve të stresit që përfshijnë përplasje të ndërlidhura dhe vrapime të njëkohshme në bankë

    c) të jesh më i kujdesshëm në lidhje me proceset fiat në FTX

    d) të kesh një monitorim të vazhdueshëm të aktiveve totale të dorëzueshme, pozicioneve totale të klientëve dhe metrikave të tjera kryesore të rrezikut

    e) Vendosja e më shumë kontrolleve rreth menaxhimit të marzhit.

    Dhe asnjë nga këto nuk e ndryshon faktin që e gjithë kjo është e keqe për ju djema, dhe nuk është faji juaj, dhe më vjen shumë keq për këtë. Unë do të bëj ç’është e mundur për t’ju kompensuar ju djema - dhe për klientët - edhe nëse kjo do të marrë pjesën tjetër të jetës sime. Por unë jam i shqetësuar se edhe atëherë nuk do të mundem.

    Dua gjithashtu të falënderoj ata prej jush që më dhanë atë që unë tani besoj se është këshilla e duhur në lidhje me rrugët përpara për FTX pas rrëzimit. Sigurisht që kishit të drejtë: besoj se një muaj më parë FTX kishte qenë një biznes i lulëzuar, fitimprurës dhe inovativ. Që do të thotë se FTX kishte ende vlerë, dhe kjo vlerë mund të kishte shkuar drejt ndihmës për t’i bërë të gjithë më të plotë. Ndoshta mund të kishim mbledhur fonde të konsiderueshme; interesi i mundshëm në miliarda dollarë financim erdhi afërsisht tetë minuta pasi nënshkroa dokumentet e Kapitullit 11. Mes atyre fondeve, miliarda dollarëve kolateral që kompania mbante ende, dhe interesit që kishim marrë nga palët e tjera, mendoj se ndoshta mund t’u kishim kthyer një vlerë të madhe klientëve dhe të kishim shpëtuar biznesin.

    Do të duhej të kishte ndryshime, sigurisht: më shumë transparencë dhe shumë më shumë kontrolle, duke përfshirë mbikëqyrjen time. Por FTX ishte diçka vërtet e veçantë dhe të gjithë ju ndihmuat për ta bërë atë. Asgjë që ndodhi nuk ishte faji juaj. Na u desh të bënim telefonata shumë të vështira shumë shpejt. Unë kam qenë në atë pozicion më parë dhe duhet ta dija se kur na ndodhin gjëra të turpshme, ne të gjithë priremi të marrim vendime të paarsyeshme. Një sasi ekstreme e presionit të koordinuar erdhi, nga dëshpërimi, për të paraqitur kërkesë falimentimi për të gjithë FTX-madje edhe subjektet që ishin paguese-dhe pavarësisht pretendimeve të juridiksioneve të tjera. Unë e kuptoj atë presion dhe ndjej empati me të; shumë njerëz ishin futur në rrethana sfiduese që në përgjithësi nuk ishin faji i tyre. Me ngurrim iu dorëzova atij presioni, edhe pse duhej ta dija më mirë;

    Ndoshta ka ende një shans për të shpëtuar kompaninë. Unë besoj se ka miliarda dollarë interes të vërtetë nga investitorët e rinj që mund të shkojnë për të plotësuar klientët. Por nuk mund t’ju premtoj se do të ndodhë diçka, sepse nuk është zgjedhja ime. Ndërkohë, jam i ngazëllyer të shoh disa hapa pozitivë që po ndërmerren, si LedgerX që rikthehet.

    Unë jam jashtëzakonisht mirënjohës për gjithçka që ju djema keni bërë për FTX gjatë viteve, dhe nuk do ta harroj kurrë këtë.

    -SBF”


    Burimi: CNBC

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Falimenton FTX, pastronte paratë e ndihmave për Ukrainën për llogari të politikanëve në SHBA

    Ajo ishte një tregtare kriptosh pak e njohur. Pastaj FTX mori fund.

    Caroline Ellison, e cila drejtonte firmën e tregtimit të kriptomonedhave Alameda Research, e ka gjetur veten në qendër të perandorisë së rrënuar të kriptove të Sam Bankman-Fried.

    Emri:  00ftx-ellison-superJumbo.jpg

Shikime: 108

Madhësia:  21.4 KB

    Nga David Yaffe-Bellany, Lora Kelley dhe Kejd Metz

    Kur shkëmbimi i tij i kriptomonedhave filloi të rrënqethej në fillim të nëntorit, Sam Bankman-Fried shkoi në Twitter për të qetësuar të gjithë. FTX ishte mirë, këmbënguli ai . Asgjë për t'u shqetësuar. Në kontakt me të ishte një kolege e ngushtë: Caroline Ellison, 28-vjeçarja shefe ekzekutive e Alameda Research, një firmë tregtare të kriptove që themeloi gjithashtu zoti Bankman-Fried.

    Një figurë pak e njohur jashtë qarqeve të kriptove, zonja Ellison pretendonte vazhdimisht se perandoria e zotit Bankman-Fried ishte në një bazë të qëndrueshme financiare. Në Twitter, ajo u grind me Changpeng Zhao, shefin ekzekutiv të Binance, i cili po shprehte dyshime për FTX dhe Alameda.

    Por fjalët e saj nuk mjaftuan për të mbajtur gjallë FTX. Rritja e depozitave, e nxitur pjesërisht nga komentet e z. Zhao, e la kompaninë të detyrohej 8 miliardë dollarë. Brenda më pak se një jave, FTX dhe Alameda kishin paraqitur kërkesë për falimentim . Tani kompanitë po përballen me hetime nga Departamenti i Drejtësisë dhe Komisioni i Letrave me Vlerë, të fokusuar nëse mungesa e FTX lindi për shkak se ajo kishte dhënë hua në mënyrë të paligjshme depozitat e klientëve të saj në Alameda.

    Zonja Ellison është në qendër të bujës. Në një takim me punonjësit e Alameda javën që kompanitë u shpërthyen, zonja Ellison pranoi se kompania e saj ishte zhytur në fondet e përdoruesve të FTX, kanë raportuar më parë The New York Times dhe The Wall Street Journal . Në Twitter, detektivët amatorë kanë kaluar dy javët e fundit duke analizuar jetën e saj dhe ajo ka të ngjarë të luajë një rol vendimtar në çdo çështje penale që del nga kolapsi i FTX.

    “Ajo do të përballet me një kontroll të jashtëzakonshëm si nga prokurorët penalë dhe një sërë agjencish të ndryshme civile, si dhe nga paditë civile,” tha Eugene Soltes, një ekspert për integritetin e korporatës në Shkollën e Biznesit të Harvardit. "Duket shumë e tmerrshme nga këndvështrimi i saj."

    Avokatët e znj. Ellison nuk pranuan të komentojnë.

    Në disa mënyra, z. Bankman-Fried, 30 vjeç dhe znj. Ellison nuk mund të ishin më ndryshe. Ndërsa ai ishte një nxitës i tifozëve agresiv dhe i jashtëzakonshëm publik për industrinë e kriptove, ajo mbajti një profil relativisht të ulët. Por ata dolën nga i njëjti mjedis intelektual. Ashtu si z. Bankman-Fried, znj. Ellison ishte thellësisht e përfshirë në lëvizjen efektive të altruizmit – një komunitet që është bërë gjithnjë e më me ndikim në qarqet teknologjike. Herë pas here, dyshja ishin të përfshirë në mënyrë romantike.

    Altruizmi efektiv është një lëvizje globale filantropike në të cilën donatorët kërkojnë të maksimizojnë ndikimin e dhënies së tyre për një afat të gjatë. Por komuniteti i lidhur ngushtë – i drejtuar nga forumet në internet, bloget dhe listat e postimeve – është gjithashtu një serë për të gjitha llojet e ideve të tjera jashtë rrjedhës kryesore, nga jeta poliamoroze deri te mundësia që inteligjenca artificiale një ditë do të shkatërrojë njerëzimin.

    Në postimet në blog që zonja Ellison besohet se ka shkruar gjatë viteve, ajo filozofoi gjerësisht për një gamë të gjerë temash, nga rekomandimet e librave dhe preferencat e takimeve deri te mendimi i saj i dikurshëm se "revolucioni seksual ishte një gabim". pozicion nga i cili ajo tha se ishte larguar.

    E bija e ekonomistëve në Institutin e Teknologjisë në Masaçusets, znj. Ellison u rrit në zonën e Bostonit, ku ishte kapitene e ekipit të matematikës në Newton North High School dhe konsiderohej si një studente serioze dhe punëtore.

    Emri:  merlin_215247288_a4fb647e-d05f-4527-a145-509ff89814d3-jumbo.jpg

Shikime: 105

Madhësia:  67.5 KB
    Zonja Ellison është vajza e ekonomistëve të MIT.Kredia...Charles Krupa/Associated Press

    "Jam i tronditur," tha Pavel Etingof, një profesor matematike në MIT, i cili ka punuar me zonjën Ellison kur ajo ishte në shkollë të mesme. "Unë besoj se zbatimi i ligjit amerikan do të arrijë deri në fund."

    Në vitin 2012, zonja Ellison u zhvendos në të gjithë vendin për të ndjekur kolegjin në Stanford, ku u diplomua në matematikë. Ish-shokët e klasës e përshkruan atë si studioze dhe të qetë; një shoqe kujtoi se zonja Ellison lexonte gjerësisht, duke përfshirë biografitë dhe trillimet shkencore, dhe dukej e sinqertë në interesin e saj për filantropinë.

    Znj. Ellison ka dhënë një grusht intervistash gjatë viteve, duke folur me tone të buta dhe të heshtura. Sipas llogarisë së saj , ajo u interesua për altruizmin efektiv në vitin e saj të parë në Stanford, pasi lexoi për lëvizjen në internet. Kur u diplomua, znj. Ellison iu bashkua firmës sasiore të tregtimit Jane Street, ku ishte pjesë e një grupi të sapoardhurish të drejtuar nga z. Bankman-Fried, i cili ishte nja dy vjet më i madh.

    “Isha disi e frikësuar prej tij”, tha ajo në një intervistë me The Times në mars. "Mund të thuash se ai ishte mjaft i zgjuar dhe disi frikësues."

    Dyshja qëndruan në kontakt dhe zonja Ellison ra në kontakt me z. Bankman-Fried në shkurt 2018, jo shumë kohë pasi ai kishte nisur Alameda, e cila ishte e vendosur në një zyrë në Berkeley. Ata pinë kafe dhe zoti Bankman-Fried dukej i çuditshëm, duke e informuar se sapo kishte nisur një projekt të ri për të cilin nuk mund t'i tregonte. Por më në fund ai vendosi të ndajë planet e tij për Alameda.

    “Isha sikur, 'O njeri, kjo tingëllon mjaft emocionuese', kujtoi ajo në mars. "Për javën e ardhshme, vazhdova të mendoja për këtë dhe të thosha: "Pyes veten se çfarë po ndodh në Alameda tani?" Dukej sikur tregtimi i kriptove është shumë i çmendur.”

    Alameda bëri fitime të shpejta duke shfrytëzuar joefikasitetin në tregun e Bitcoin. Jo shumë kohë pas themelimit të saj, z. Bankman-Fried e zhvendosi kompaninë në Hong Kong, ku zonja Ellison përfundimisht u bashkua me të me një grup të vogël tregtarësh. Në vitin 2019, ai filloi FTX; ndërsa bursa e re filloi të konsumonte më shumë nga koha e tij, ai emëroi znj. Ellison dhe një tregtar tjetër, Sam Trabucco, si kryeshefa të përbashkët të Alameda. Z. Trabucco dha dorëheqjen në fillim të këtij viti, duke e lënë znj. Ellison në krye të vetme.

    Emri:  00ftx-ellison-superJumbo.jpg

Shikime: 101

Madhësia:  64.9 KB
    Sam Bankman-Fried drejtoi znj. Ellison në firmën sasiore të tregtimit Jane Street.Kredia...Erika P. Rodriguez për New York Times

    Marrëdhënia midis Alameda dhe FTX ishte mëkati origjinal që çoi në shpërbërjen e perandorisë së zotit Bankman-Fried. Alameda tregtonte shumë në platformën FTX, që do të thotë se ndonjëherë përfitonte kur klientët e tjerë të FTX humbnin para, një konflikt interesi që z. Bankman-Fried ndonjëherë dukej i pakëndshëm ta diskutonte në intervista.

    Edhe pse përfitoi nga shpërthimi i popullaritetit të kriptove, zonja Ellison vështirë se besonte vërtetë në teknologji. "Unë mendoj se shumë projekte të kriptos nuk kanë shumë vlerë reale," tha ajo në mënyrë të vërtetë në podkastin zyrtar të FTX në fillim të vitit 2021. Në një episod tjetër, ajo tha se kishte ndjekur tregtimin e kriptove kryesisht për të fituar shumë para , të cilën ajo planifikoi ta jepte si pjesë e angazhimit të saj ndaj altruizmit efektiv. "Të rinjtë priren të jenë shumë të rrezikshëm," tha ajo.

    Ndërsa karriera e saj përparonte, zonja Ellison besohet të ketë postuar shpesh në faqen e rrjeteve sociale Tumblr, duke bërë bloge nën dorezën "botëoptimizimi". Blogu ishte anonim, por përfshinte detaje specifike nga jeta e saj, si dhe një lidhje me llogarinë e saj publike në Twitter. Në një intervistë, z. Bankman-Fried konfirmoi se zonja Ellison ishte autori, megjithëse blogu tani është fshirë dhe nuk është e qartë nëse ajo e ka pranuar publikisht se ishte e saj.

    Në një postim të arkivuar nga viti 2019, autori i blogut tha se altruizmi efektiv dukej të ishte një "pasojë e pashmangshme e ambicies".

    "Nëse dua të bëj diçka me jetën time, çfarë duhet të bëj?" thuhej në postim. "Paratë janë shumë të lehta."

    Vitin e kaluar, FTX u zhvendos në Bahamas dhe zonja Ellison filloi të inkurajonte njerëzit e tjerë në komunitetin efektiv të altruizmit që t'i ndiqnin ata. Një postim nën emrin e saj në një forum efektiv altruist renditi disa nga përfitimet, duke përfshirë "taksën e ulët" dhe "plazhet!"

    “Është një vend mjaft i vogël”, thuhej në postim. "Nëse shumë EA lëvizin atje, EA mund të përfundojë të jetë një forcë disi me ndikim."

    Në Bahamas, zonja Ellison jetonte në apartamentin me pesë dhoma gjumi në Albany, një vendpushim luksoz në ishullin e New Providence. Ajo ndau hapësirën me nëntë banorë të tjerë, duke përfshirë z. Bankman-Fried, si dhe Nishad Singh dhe Gary Wang, dy drejtues të tjerë të lartë të FTX.

    Katër shokët e shtëpisë u ulën në bordin e FTX Future Fund , një grup efektiv altruist që zoti Bankman-Fried e financoi me pasurinë e tij kripto. Në prill, znj . Ellison, z. Singh dhe z . Fillimi synonte të ndërtonte "Inteligjencë Artificiale e sigurt" - një pjesë kyçe e sistemit efektiv të besimit altruist.

    Nganjëherë, angazhimet bamirëse të ekipit drejtues të FTX u manifestuan në një qëndrim më të shenjtë se ti, duke i bërë kolegët jashtë klikës të ndjehen të tjetërsuar dhe të gjykuar, sipas dy personave të njohur me çështjen, të cilët kërkuan anonimitetin për të diskutuar çështje të ndjeshme. Zonja Ellison nganjëherë ishte e prerë, tha një nga njerëzit, dhe e quajti personelin tjetër si të drejtë.

    Emri:  merlin_206461803_124725a6-ecdd-4e63-b3bd-deb09be2def3-jumbo.jpg

Shikime: 101

Madhësia:  36.0 KB
    Pasi FTX u zhvendos në Bahamas, zonja Ellison inkurajoi të tjerët të ndiqnin.Kredia...Erika P. Rodriguez për New York Times

    Në internet, ajo gjithashtu mund të jetë e paqartë për menaxhimin e saj të Alameda. Kur mbaronte telefonatat me shefat ekzekutivë të kompanive të tjera, ajo i thoshte vetes: “Oh faleminderit zotit, mendoj se i kam mashtruar duke menduar se jam një i rritur i vërtetë”, sipas një postimi të Tumblr në llogarinë e worldoptimization. Në Alameda dhe FTX, tregtarët shpesh përdornin stimulues të ngjashëm me Adderall për të qëndruar vigjilent gjatë orëve të gjata, thanë njerëz të njohur me këtë çështje - një zakon që zonja Ellison dukej se e pranonte publikisht.

    "Asgjë si përdorimi i rregullt i amfetaminës për t'ju bërë të vlerësoni se sa budalla është përvoja njerëzore normale, pa mjekim," shkroi ajo në Twitter në 2021.

    Edhe para krizës së dy javëve të fundit, kishte shenja se Alameda ishte në telashe të mëdha. Sipas një depozitimi të fundit të falimentimit , pasqyrat financiare tremujore të kompanisë nuk janë audituar kurrë. Një partner biznesi, i cili kërkoi anonimitetin për të përshkruar diskutimet e biznesit privat, i dha fund punës me Alameda pas një telefonate me drejtuesit e saj që ngriti flamuj të kuq në fund të vitit të kaluar. Partneri i biznesit pyeti për një linjë që përfaqëson 2 miliardë dollarë investime në bilancin e Alameda - një pjesë e konsiderueshme e aseteve të përgjithshme të firmës - dhe përfaqësuesit e Alameda nuk mund të shpjegonin se çfarë ishte.

    Më pas, më 2 nëntor, faqja e lajmeve të kriptove CoinDesk publikoi një artikull të bazuar në një bilanc të rrjedhur të Alameda që dukej se tregonte se një pjesë e madhe e aseteve të kompanisë përbëhej nga FTT, kriptomonedha që shpiku FTX.

    Emri:  merlin_188523570_c2223d50-1b78-4d6e-ac30-08236fba8f91-superJumbo.jpg

Shikime: 100

Madhësia:  24.4 KB
    Changpeng Zhao, shefi ekzekutiv i shkëmbimit rival të kriptove Binance, ishte i shqetësuar për stabilitetin financiar të Alameda.Kredia...Ore Huiying për New York Times

    Zbulimi ngriti shqetësime për stabilitetin financiar të perandorisë së z. Bankman-Fried. Më 6 nëntor, z. Zhao njoftoi planet për të shitur një furnizim të madh FTT. Në atë kohë, shenja vlente rreth 22 dollarë; nëse çmimi i tij binte shumë, FTX do të ishte në telashe.

    Zonja Ellison u përball me z. Zhao në Twitter: "Alameda me kënaqësi do t'i blejë të gjitha nga ju sot me 22 dollarë," tha ajo. Në prapaskenë, ajo i dha urdhër ekipit të saj të vogël të tregtarëve që të mbanin çmimin e tokenit në 22 dollarë duke vendosur oferta afërsisht në atë nivel, sipas një personi të njohur me këtë çështje.

    Por tweet-et e z. Zhao nxorën ekuivalentin e kriptos së një banke dhe klientët nxituan të tërhiqnin pronat e tyre nga FTX.

    Ndërsa kriza u shpalos, zonja Ellison po vizitonte zyrën e Alameda në Hong Kong, ku punonte në një dhomë private takimesh, duke marrë telefonata, sipas një personi të njohur me këtë çështje. Dy ditë pas cicërimave të z. Zhao, z. Bankman-Fried njoftoi atë që dukej e paimagjinueshme: Bursa po përballej me “kriza të likuiditetit”, të paaftë për të përmbushur tërheqjet.

    Në një takim me punonjësit të nesërmen, zonja Ellison pranoi se Alameda kishte marrë fondet e klientëve nga FTX për të kompensuar mungesat në llogaritë e saj, sipas një personi të njohur me këtë çështje, të cilit iu dha anonimiteti për të ndarë diskutimet e brendshme. Zonja Ellison dukej e përlotur, tha personi dhe i tha grupit se i vinte keq. FTX tani u detyrohet kreditorëve 8 miliardë dollarë dhe shuma që i dha hua Alameda është deri në 10 miliardë dollarë, sipas njerëzve të njohur me financat e firmës.

    Stafi i Alameda u trondit. Ndërsa lajmi u mbyt, ata u përgëzuan, duke diskutuar planet për t'u larguar nga Hong Kongu dhe për të kërkuar ndihmë ligjore.

    Zonja Ellison nuk u përfshi.

    Erin Griffith dhe Matthew Goldstein kontribuan në raportim. Jack Begg, Kitty Bennett dhe Alain Delaquérière kontribuan në kërkime.

    Burimi: NYT

  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Falimenton FTX, pastronte paratë e ndihmave për Ukrainën për llogari të politikanëve në SHBA

    Brenda kërkimit të Sam Bankman-Fried për të fituar miq dhe për të ndikuar te njerëzit

    Në vetëm tre vjet, bashkëthemeluesi i FTX ndërtoi një operacion masiv për të tërhequr politikanët, rregullatorët dhe organizatat jofitimprurëse për të mbështetur qëllimet e tij të kriptos.

    Emri:  merlin_215599341_d15310ba-2f8a-4088-95c6-6e3357774a46-superJumbo.jpg

Shikime: 95

Madhësia:  36.0 KB
    Sam Bankman-Fried, bashkëthemelues i FTX, foli në konferencën e Institutit të Nismës së Investimeve të Ardhshme në tetor në Riad, Arabi Saudite. Krediti...Tamir Kalifa për The New York Times

    Nga Kenneth P. Vogel, Emily Flitter dhe David Yaffe-Bellany

    Në maj, themeluesi i një organizatë jofitimprurëse në Çikago që punon me njerëz të burgosur së fundmi mori një email nga babai i Sam Bankman-Fried, i cili i ofronte të bënte një donacion në emër të shkëmbimit të kriptomonedhave të djalit të tij.

    Menjëherë pasi FTX u zotua t'i jepte 600,000 dollarë jofitimprurëse, një firmë konsulente e punësuar nga bursa shpërtheu lajmin për anëtarët e grupeve të shquara të mendimit, duke i nxitur ata që ta lavdëronin programin publikisht në Twitter. Të paktën dy marrës të postës elektronike e bënë këtë.

    Paratë nuk ia dolën kurrë drejt organizatës jofitimprurëse, të quajtur Equity and Transformation. Por zotimi - dhe publiciteti i tij shoqërues - ofron një paraqitje të shkurtër të funksioneve të brendshme të fushatës së ndikimit të përhapur që z. Bankman-Fried formoi përpara se gjithçka të ndalonte këtë muaj kur kompania e tij u detyrua të paraqiste falimentimin, duke nxitur një kriminel. hetim.

    Në tre vitet që kur z. Bankman-Fried nisi FTX, kompania, drejtuesit e saj dhe krahu i saj filantropik shpenzuan ose premtuan qindra miliona dollarë në kontribute politike dhe bamirësie, tarifa konsulence, investime në media dhe madje edhe pasuri të paluajtshme.

    Një rrjet i komiteteve të veprimit politik, organizatave jofitimprurëse dhe firmave konsulente të financuara nga FTX ose drejtuesit e saj punuan për politikanë, rregullatorë dhe të tjerë në orbitën e politikave, me qëllimin për ta bërë z. Bankman-Fried zërin autoritar të kriptos, duke formuar gjithashtu rregulloren për industrinë dhe shkaqe të tjera, sipas intervistave, shkëmbimeve të postës elektronike dhe një bisede të koduar në grup të shikuar nga The New York Times.

    Politikanët, grupet e avokimit dhe mbledhësit e fondeve tani po distancohen. Disa ligjvënës po shkarkojnë kontributet e fushatës nga z. Bankman-Fried dhe aleatët e tij duke bërë donacione për bamirësi në të njëjtat shuma që morën. Ligjvënësit po bëjnë thirrje për seanca dëgjimore.

    Në një farë mënyre, FTX ndoqi librin e lojërave të korporatave më të mëdha dhe më të vendosura që shpenzojnë vite me kujdes duke shpërndarë para përmes sistemit politik për të kultivuar marrëdhënie dhe për të ndërtuar pushtet. Por operacioni i ndikimit të FTX filloi më shpejt dhe ishte më i furishëm.

    Ai mjegulloi linjat midis çështjeve të korporatave dhe aktivitetit politik dhe nxiti shqetësime midis disa të përfshirëve nëse paratë po shpenzoheshin në mënyrë efektive dhe në përputhje me ligjet e rrepta të financimit të fushatës, ndërkohë që disa përfitues potencialë i la të ndiheshin sikur kishte një çmim pro quo.

    "Ishte e pamëshirshme dhe gjithëpërfshirëse," tha Dennis Kelleher, presidenti i Better Markets, një organizatë jofitimprurëse që lufton për më shumë rregullime të firmave financiare.

    Zgjedhjet e redaktorëve

    Pse pula e kaloi hambarin? Për t'u regjistruar për studimin shkencor.

    Tregime të vogla dashurie: "Të theva zemrën, ti theu brinjën time"

    Pushimet janë më të gjata tani. A është kjo një gjë e mirë?
    Kur FTX po kërkonte miratimin rregullator për disa nga aktivitetet e saj nga Komisioni i Tregtisë së të Ardhmes së Mallrave, një zyrtar i kompanisë pyeti nëse një donacion do të ndihmonte në sigurimin e mbështetjes së Tregjeve më të Mirë, sipas Z. Kelleher dhe një personi të dytë me njohuri për hetimin. i cili nuk ka dashur të identifikohet. FTX nuk i dhuroi grupit të Z. Kelleher.

    Në një intervistë të dielën mbrëma, z. Bankman-Fried tha se ai besonte fort në kauzat bamirëse që ai financoi. Por ai pranoi se një pjesë e punës së tij politike në mbarë botën ishte një ushtrim i marrëdhënieve me publikun.

    “Të gjithë njerëzit që drejtonin biznese veçanërisht të rregulluara duhej të kalonin kohë duke menduar se çfarë shiritash duhej të vendosnim rreth biznesit për ta mbuluar atë në një kuptim të mirë-dashurisë që ne-do të mund të bënin ata”, tha z. Bankman-Fried. “Ne të gjithë përfundojmë duke luajtur të njëjtën lojë.”

    Z. Bankman-Fried dhe Ryan Salame, një tjetër ekzekutiv i FTX, shpërthyen në skenën politike me para të mëdha gjatë fushatës zgjedhore të 2022. Ndërsa vlerat e tyre neto u rritën, ata e vendosën veten dhe FTX si dhurues me ndikim ndërpartiak.

    Për të përcaktuar se ku t'i shpenzojnë paratë e tyre, përfaqësuesit e një operacioni të sapoformuar super PAC që merrte para nga drejtuesit e FTX dërguan pyetësorë te dhjetëra kandidatë për të vlerësuar qëndrimet e tyre ndaj kriptomonedhës.

    Emri:  merlin_216112011_ef94bc1a-af0d-4502-bd0f-ff8d518881b7-superJumbo.jpg

Shikime: 94

Madhësia:  39.6 KB
    Fushata e Senatit e John Fetterman, demokrat i Pensilvanisë, u mbështet nga më shumë se 200,000 dollarë shpenzime nga Web3 Forward, një super PAC që është pjesë e një operacioni të financuar nga drejtuesit e FTX. Krediti...Kriston Jae Bethel për The New York Times

    Në fillim të marsit, përfaqësuesit e një super PAC, Web3 Forward, ishin të kënaqur kur fushata e John Fetterman, kandidati për Senatin e Pensilvanisë, ktheu një pyetësor të plotësuar që shprehte mbështetjen për industrinë e kriptomonedhave, sipas njerëzve të njohur me situatën.

    “Nuk kam nevojë për asgjë më shumë nga Team Fetterman. I emocionuar që ai është pro kriptos," një konsulent për Web3 Forward i dërgoi email një aleati të z. Fetterman.

    Rreth dy muaj pas emailit, Web3 Forward filloi të transmetonte një reklamë që tregonte z. Fetterman si një kampion të klasës punëtore, i cili nuk "do të mashtrohej nga lobistët". Super PAC shpenzoi gati 4.7 milionë dollarë për të nxitur kandidatët demokratë në zgjedhjet afatmesme, kryesisht në fushatat e tyre primare, duke përfshirë më shumë se 212,000 dollarë për të mbështetur zotin Fetterman, i cili fitoi garën e tij dhe do të fillojë mandatin e tij më 3 janar.

    Joe Calvello, një zëdhënës i zotit Fetterman, u përpoq të distanconte senatorin e sapozgjedhur nga sipërmarrësi i turpëruar i kriptove. "Sam Bankman-Fried duhet të mbahet plotësisht përgjegjës," shkroi z. Calvello në një email.

    Në një deklaratë, Adam Goldberg, një zëdhënës i Web3 Forward, tha se as z. Bankman-Fried, z. Salame "askush tjetër në FTX ose që përfaqësonte interesat e saj nuk kishte ndonjë rol në përcaktimin e kandidatëve që ne mbështesim".
    Por dosjet e fushatës tregojnë se Web3 Forward mori pothuajse të gjitha rreth 5.9 milionë dollarët që mblodhi në 2021 nga GMI PAC, një super PAC për të cilin z. Salame ishte anëtar i bordit themelues. GMI, nga ana tjetër, mori rreth 32 për qind të afro 11.6 milionë dollarëve të saj nga z. Salame, z. Bankman-Fried dhe një filial i FTX.

    Z. Goldberg tha se megjithëse z. Salame ishte i përfshirë në GMI, jo të gjithë ata që dhuruan për super PAC ose ishin në bordin e saj mbështesin axhendën specifike të FTX, dhe në fakt disa elementë kundërshtues të saj. Z. Salame dha dorëheqjen nga bordi i GMI PAC në ditën e këtij muaji që FTX bëri kërkesë për falimentim, sipas një personi të njohur me super PAC.

    Z. Salame nuk iu përgjigj kërkesave për koment.

    Në muajt para zgjedhjeve të vitit 2022, z. Bankman-Fried dhuroi rreth 40 milionë dollarë për fushatat dhe komitetet federale që mbështetën kryesisht demokratët, sipas të dhënave të Komisionit Federal të Zgjedhjeve – duke përfshirë 27 milionë dollarë për një super PAC të quajtur Mbroni të Ardhmen Tonë që e tha këtë. fokusuar në ndihmën e kandidatëve që mbështesin gatishmërinë ndaj pandemisë.

    Emri:  merlin_206461992_bf323948-87d1-41c1-bf54-6e075064e7a1-superJumbo.jpg

Shikime: 107

Madhësia:  48.1 KB
    Sipas të dhënave të fushatës federale, në prag të zgjedhjeve të vitit 2022, z. Bankman-Fried u bë donatori i dytë më i madh i Partisë Demokratike pas George Soros. Kredia...Erika P. Rodriguez për The New York Times

    Kjo e bëri atë donatorin e dytë më të madh të partisë pas George Soros, financierit miliarder që ka qenë ndër financuesit kryesorë të së majtës për dekada. Z. Soros është 92 vjeç dhe disa grumbullues demokratë kishin shpresa të mëdha se z. Bankman-Fried, 30 vjeç, mund të luante një rol të ngjashëm duke financuar të majtën në të ardhmen.

    Në një intervistë në podcast në fillim të këtij viti, z. Bankman-Fried tha se ai priste të shpenzonte "në veri të 100 milionë dollarëve" në zgjedhjet presidenciale të 2024-ës.

    Republikanët gjithashtu kishin shpresa të mëdha për zotin Salame, i cili dhuroi gati 24 milionë dollarë në fushatën e 2022, kryesisht për republikanët dhe grupet që i mbështesin ata, duke përfshirë 15 milionë dollarë për një super PAC që ai nisi të quajtur Veprimi Federal i ëndrrave Amerikane. Ajo shpenzoi gati 517,000 dollarë për të mbështetur fushatën e suksesshme të Senatit të Përfaqësuesit Ted Budd të Karolinës së Veriut.

    Z. Budd ishte gjithashtu përfituesi i më shumë se 400,000 dollarëve në shpenzime nga një super PAC i quajtur Crypto Innovation, i përkushtuar për të ndihmuar kandidatët republikanë për kongres. Crypto Innovation nga ana e tij mori 2.8 milionë dollarë nga GMI, PAC i lidhur me z. Salame.

    Z. Budd nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

    Një javë përpara ditës së zgjedhjeve, një grup i financuar nga z. Bankman-Fried dhe i drejtuar më parë nga vëllai i tij, Gabe Bankman-Fried, Guarding Against Pandemics, organizoi pritje të veçanta koktejlesh për demokratët dhe republikanët në një shtëpi në qytet pranë Kapitolit. Grupi, i cili u fokusua në gatishmërinë ndaj pandemisë, pagoi gati 3.3 milionë dollarë në prill për shtëpinë, ku priti ngjarje. Një ftesë për pritjen e republikanëve e përshëndeti zotin Salame si një "megadonator republikan që lulëzon".

    Disa njerëz në orbitën e zotit Bankman-Fried ishin të shqetësuar se FTX dhe drejtuesit e saj po tregoheshin të ngadaltë në shpenzimet e tyre politike, duke ulur efektivitetin e saj dhe duke u përballur me shkelje të mundshme. Këto shqetësime pasqyrohen në mesazhet në një bisedë grupore të koduar të quajtur "Politic FTX comms alignment", i cili gjithashtu zbulon një vijë të paqartë midis FTX dhe disa prej përpjekjeve politike dhe avokuese të financuara nga drejtuesit e saj.

    Një zyrtar në Guarding Against Pandemics i dërgoi mesazhe bisedës në fund të tetorit, i shqetësuar se një donacion prej 500,000 dollarësh për një PAC të Partisë Demokratike në Oregon nga Nishad Singh, një ekzekutiv i FTX, i ishte atribuar gabimisht një firme të përpunimit të pagesave të kriptomonedhave.

    "Unë nuk dua që FTX të marrë më pak se plotësisht vlerën nga kontributi," shkroi zyrtari, duke kërkuar nga drejtuesit e kompanisë të konfirmojnë "1) nëse ky është një kontribut mbrojtës i FTX, dhe 2) nëse po, kush supozohet të jetë nga.”

    Zyrtari dukej se i referohej një dukuri të ngjashme më herët gjatë vitit, kur një kontribut prej 14 milionë dollarësh ishte renditur në F.E.C. paraqitjet që kanë ardhur nga e njëjta firmë përpunimi i pagesave. Më pas iu ri-atribuua kryesisht z. Bankman-Fried dhe pjesërisht z. Singh. Donacioni për PAC-në e Oregonit u riklasifikua gjithashtu për të pasqyruar se ishte nga zoti Singh, sipas të dhënave të financimit të fushatës shtetërore.

    Z. Singh nuk iu përgjigj kërkesave për koment.

    Regjistrimet e zhvendosura nënvizuan shqetësimet në lidhje me financimin e parave të kriptove të donacioneve politike, të cilat janë të rregulluara fort nga ligjet që parashikojnë dënime të ashpra për maskimin e burimit të fondeve.

    Divizioni i Zgjedhjeve në Oregon po heton dhurimin si një shkelje e mundshme e financimit të fushatës me kërkesë të Shemia Fagan, sekretares së shtetit të Oregonit, sipas Ben Morris, një zëdhënës. Ai tha se nëse agjencia do të gjente prova të mjaftueshme për një shkelje penale, ajo do ta referonte çështjen tek zbatimi i ligjit.

    Emri:  merlin_217067466_760c7c0e-1f83-425d-ac15-5110cd024e10-superJumbo.jpg

Shikime: 97

Madhësia:  50.8 KB
    Një grup i financuar nga z. Bankman-Fried dhe i drejtuar më parë nga vëllai i tij Gabe bleu këtë shtëpi në Uashington me tulla të kuqe në prill. Grupi e ka përdorur atë për pritjet ku marrin pjesë anëtarë të të dyja partive politike. Kredia...Hailey Sadler për The New York Times

    Për të ndriçuar profilin e tij intelektual në publik, z. Bankman-Fried shpesh merrte pjesë në ngjarje për të çmitizuar industrinë e kriptomonedhave. Më 12 tetor, ai u ul për një "bisedë pranë zjarrit" me Jason Grumet, president i grupit të mendimit Qendra e Politikave Bipartizane - me ftesë të zotit Grumet - për të diskutuar "lëvizjet e fundit në tregun e kriptove, rolin e rregullimit, dhe e ardhmja afatgjatë e industrisë.”

    Z. Bankman-Fried mund të jetë simpatik në takimet private, duke çarmatosur audiencën e tij me drejtpërdrejtshmërinë dhe eksitimin e tij për kripto-n, tha një person që ndërveproi me të. Ndërsa përpiqej të siguronte një takim me Gary Gensler, kryetarin e Komisionit të Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim, ai i kërkoi J. Christopher Giancarlo, një ish-kryetar i C.F.T.C., për një prezantim.

    Emri:  merlin_214274292_20c21915-f2d1-4190-83a2-b191516375ee-superJumbo.jpg

Shikime: 95

Madhësia:  39.4 KB
    Gary Gensler, kryetar i Komisionit të Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim. Kredia...Shuran Huang për The New York Times

    Emri:  22ftx-lobbyists-5-superJumbo.jpg

Shikime: 92

Madhësia:  31.0 KB
    J. Christopher Giancarlo, një ish-kryetar i Komisionit të Tregtisë së të Ardhmes së Mallrave. Kredia...Erin Schaff për The New York Times

    Z. Giancarlo, qëndrimi miqësor i të cilit ndaj kriptove i dha pseudonimin "Babai i Kriptove", pranoi të ndihmonte. Ai mori pjesë në një takim me z. Gensler dhe z. Bankman-Fried në tetor 2021.

    "Ai e prezantoi FTX me një shkallë besimi dhe shprehu integritet," tha zoti Giancarlo. “Tani e dimë se kjo nuk ishte e vërtetë, por kështu ai e paraqiti atë.”

    Në prapaskenë, z. Bankman-Fried zhvilloi gjithashtu diskutime me rregullatorë të tjerë, veçanërisht me C.F.T.C., që rregullon tregtimin e derivateve. Zyrtarët e FTX patën takime të shumta me stafin e komisionit, kryesisht për të folur rreth aplikimit të FTX për një C.F.T.C. liçensë. U shfaqën gjithashtu çështje më të mëdha, duke përfshirë mënyrën se si duhet të rregullohen kriptovalutat, thanë tre persona të informuar mbi diskutimet.

    Rostin Behnam, kryetari i C.F.T.C., dhe z. Bankman-Fried ranë dakord që C.F.T.C., në vend të S.E.C., duhet të ketë mbikëqyrjen parësore të shumicës së tregjeve të kriptove, thanë njerëzit. Ky ishte thelbi i gjerë i një projekt-ligji për kriptomonedhë që po hartohej nga Senatorja Debbie Stabenow, demokrate e Miçiganit, e cila ishte ish-punëdhënësi i zotit Behnam.

    Stafi i C.F.T.C. ofroi këshilla "teknike" për stafin e zonjës Stabenow që punonte në projekt-ligj, i quajtur Akti i Mbrojtjes së Konsumatorit të Mallrave Dixhitale, tha Steven Adamske, një zëdhënës i komisionit.

    Përfaqësuesit e FTX, duke përfshirë Mark Wetjen, kreun e saj të çështjeve të qeverisë dhe një ish-C.F.T.C. komisioner, dhanë edhe kontributin e tyre.

    Z. Adamske tha se asistenca teknike dhe analiza ligjore që organizata e tij i dha Kongresit "vinin vetëm nga C.F.T.C".

    Matt Williams, një zëdhënës i znj. Stabenow, tha se asnjë palë e vetme e interesuar, përfshirë FTX, nuk kishte "të dhëna të rëndësishme" në projektligj. "Në fakt, asnjë nga ndryshimet thelbësore të kërkuara nga FTX nuk u përfshinë në legjislacion."

    Z. Bankman-Fried i dha 20,800 dollarë Fondit të Fitores Stabenow.

    Në fund të korrikut, kur u zbulua projektligji, shefi i kabinetit të zotit Behnam u shkroi zyrave të katër komisionerëve të tjerë - dy republikanë dhe dy demokratë - duke u kërkuar atyre të lëshonin një deklaratë të përbashkët duke lavdëruar legjislacionin. Kur ata nuk ranë dakord të gjithë për ta bërë këtë, z. Behnam, një demokrat, lëshoi një deklaratë vetë.

    Christy Goldsmith-Romero, një nga komisionerët demokratë, tha se ajo nuk lëshoi një deklaratë sepse donte të studionte legjislacionin dhe "të vendoste se çfarë mendoja unë".

    Emri:  22ftx-lobbyists-6-superJumbo.jpg

Shikime: 97

Madhësia:  44.4 KB
    Rostin Behnam, kryetar i Komisionit të Tregtisë së të Ardhmes së Mallrave. Kredia...Greg Kahn për The New York Times

    Edhe pse z. Bankman-Fried u fokusua te politikanët dhe rregullatorët, babai i tij, Joseph Bankman, dukej se ishte më i përfshirë në promovimin e ideve të djalit të tij për bamirësi dhe ndryshime shoqërore.

    Përveç lidhjes me Equity and Transformation, organizatën jofitimprurëse të Çikagos, z. Bankman identifikoi programe të dizajnuara për të rritur përfshirjen financiare dhe për të mbyllur hendekun e pasurisë racore që ai mendonte se zoti Bankman-Fried duhet t'i dhuronte.

    Z. Bankman, një profesor në Shkollën Juridike të Stanfordit, gjithashtu kërkoi të lidhë djalin e tij me miqtë e tij në akademi, kërkimi i të cilëve u fokusua në barazinë racore dhe përfshirjen financiare. Z. Bankman shpresonte se kolegët e tij do të mbështesnin bindjet e tij se kriptovalutat mund të ndihmonin në barazimin e aksesit në sistemin financiar.

    “Kam kontaktuar me të tjerët që ndajnë interesin tim për përfshirjen financiare për të eksploruar rolin që mund të luajë kripto,” tha zoti Bankman në një intervistë telefonike të hënën.

    Më 11 nëntor, ditën kur FTX paraqiti kërkesën për falimentim, zoti Bankman i shkroi Richard Wallace, drejtorit ekzekutiv të organizatës jofitimprurëse të Çikagos, për të shprehur trishtimin e tij që donacioni prej 600,000 dollarësh nuk do të realizohej. Stafi i Fondacionit FTX, krahu filantropik i bursës, kishte dhënë dorëheqjen dhe fondet e tij ishin avulluar.

    Dhurimi, i cili ishte premtuar në qershor dhe do të kishte paguar për një program të të ardhurave të garantuara për personat e burgosur së fundmi dhe familjet e tyre, u vendos të fillonte të enjten.

    "Unë jam i thyer, siç mund ta imagjinoni, për atë që po ndodh dhe zemërthyer për humbjen e projektit tonë," i shkroi z. Bankman z. Wallace. Ai tha se do të kishte financuar gjysmën e projektit nga xhepi i tij nëse Fondacioni FTX do të ishte në gjendje të vendoste gjysmën tjetër. Financimi i të gjithë 600,000 dollarëve nga ai vetë ishte jashtë diskutimit, shtoi zoti Bankman.

    "Unë do të shpenzoj në thelb të gjitha burimet e mia për mbrojtjen e Sam."

    Joe Rennison dhe David McCabe kontribuan në raportimin. Kitty Bennett dhe Alain Delaquérière kontribuan në kërkime.


    Burimi: NYT

  5. #5
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Falimenton FTX, pastronte paratë e ndihmave për Ukrainën për llogari të politikanëve në SHBA

    Si Forumi Ekonomik Botëror, të tjerët po fshehin lidhjet e tyre të kaluara me FTX

    Shpërthimi tronditës i shkëmbimit të kriptove FTX është bërë një siklet për njerëzit e elitave globale, me disa që lëshojnë mea culpas – dhe të tjerë me sa duket përpiqen të fshehin lidhjet e tyre me themeluesin e saj të turpëruar, 30-vjeçar, Sam Bankman-Fried.

    Faqet e arkivave në ueb tregojnë se Forumi Ekonomik Botëror – dridhja e ndritshme e të cilit në Davos, Zvicër, është një domosdoshmëri për t’u marrë pjesë për miliarderët dhe liderët botërorë çdo vit – e kishte listuar më parë FTX si një nga “partnerët” e tij, duke reklamuar firmën me bazë në Bahamas si një "këmbim kriptomonedhë i ndërtuar nga tregtarët, për tregtarët".

    Bankman-Fried ishte gjithashtu një folës në Davos majin e kaluar së bashku me njerëz të famshëm si shefja financiare e Google, Ruth Porat dhe Bill Winters, CEO i gjigantit financiar me bazë në Londër Standard Chartered. Sidoqoftë, WEF që atëherë ka fshirë çdo përmendje të FTX nga uebfaqja e saj në ditët pasi shkëmbimi i kriptove u paraqit për falimentim.

    “FTX ishte një partner i Forumit Ekonomik Botëror. Në dritën e ngjarjeve të javës së kaluar, partneriteti i tyre u pezullua dhe ata u hoqën nga seksioni Partnerët e faqes sonë të internetit”, tha për The Post të hënën një zëdhënës i organizatës me bazë në Gjenevë të kryesuar nga Klaus Schwab.

    Sipas një burimi të brendshëm të WEF, Bankman-Fried ka të ngjarë të zbarkoi në faqen e grupit sepse ai dhuroi para për grupin, përveç koncertit të tij të ardhshëm.

    Emri:  world-economic-forum-ftx-post.jpg

Shikime: 94

Madhësia:  42.5 KB
    WEF nuk ka komentuar pse ka fshirë referencat për FTX.

    “Forumi Ekonomik Botëror mbijeton me donacione nga organizata dhe kompani të jashtme që zakonisht janë në linjë me misionin dhe politikën e tyre”, tha burimi për The Post.

    WEF nuk është i vetmi grup që ka vezë në fytyrë nga brohoritjet e tij për FTX dhe Bankman-Fried, pasuria prej 16 miliardë dollarësh e të cilit u zhduk brenda pak ditësh – një kolaps mahnitës që ka shkaktuar krahasime me Lehman Brothers dhe Enron . Bankman-Fried është nën hetim federal .

    Fotografitë qarkulluan në internet gjatë fundjavës që tregonin ish-presidentin Bill Clinton të ulur pranë Bankman-Fried në skenë - së bashku me ish-kryeministrin britanik Tony Blair - në një ngjarje në Bahamas prillin e kaluar.

    Post ka kërkuar koment nga zyra e Klintonit.

    Emri:  sam-bankman-fried-bill-clinton-tony-blair.jpg

Shikime: 97

Madhësia:  70.2 KB
    Bankman-Fried u shfaq në skenë me ish-presidentin Bill Clinton dhe ish-kryeministrin britanik Tony Blair në Bahamas në prill.

    Ndërsa firmat e mëdha financiare si Sequoia Capital, SoftBank dhe BlackRock kanë zbuluar humbje të FTX në dosjet publike, të brendshëm thonë se individë më të pasur blejnë privatisht, zakonisht duke futur para në FTX përmes zyrave familjare.

    "Kjo është si një situatë Madoff ... pothuajse të gjithë në teknologji dhe Hollywood investuan në këtë gjë," tha një investitor pranë FTX për The Post. "Tani askush nuk dëshiron ta pranojë këtë."

    Një burim i brendshëm tha për The Post se Jan Koum – miliarderi ukrainas që bashkëthemeloi WhatsApp dhe ia shiti Facebook-ut për 19 miliardë dollarë në 2014 – bleu një aksion përmes zyrës së tij familjare. Përfaqësuesit e Koum nuk iu përgjigjën kërkesave për koment.

    Përdoruesit e Twitter promovuan një video gjatë fundjavës që tregonte CNBC investitor Jim Cramer duke reklamuar Bankman-Fried si "JP Morgan i brezit të tij". Posti ka kontaktuar me Cramer dhe CNBC duke kërkuar koment.

    Emri:  jim-cramer-coin-ftx.jpg

Shikime: 93

Madhësia:  35.4 KB
    Jim Cramer i CNBC dikur iu referua Bankman-Fried si "JP Morgan i brezit të tij". CNBC

    Kevin O'Leary - investitori i "Shark Tank" i cili gjithashtu pranoi se ka bërë një banjë në një bast FTX - postoi një mea culpa në llogarinë e tij në Twitter gjatë fundjavës, duke u thënë 951,000 ndjekësve të tij: "Si investitor, nuk do të merrni kurrë është e drejtë çdo herë. Do të bëni disa gabime. Ndonjëherë të mëdha si FTX.”

    Tom Brady dhe tashmë ish-bashkëshortja Gisele Bündchen janë ndër viktimat më të njohura të FTX. Pasi luajtën në disa reklama televizive që promovonin shkëmbimin e kriptove, ata morën një aksion të kapitalit në FTX që tani ka të ngjarë të jetë i pavlefshëm. Ylli i basketbollit të Golden State Warriors, Steph Curry, iu dha gjithashtu një aksion në FTX. Curry, Brady dhe Bündchen nuk ishin menjëherë të disponueshëm për koment.

    Diku tjetër, FTX i Bankman-Fried në fillim të këtij viti bashkëpunoi me konferencën SALT të ish-këshilltarit të Shtëpisë së Bardhë Anthony Scaramucci për të nisur një samit të kriptomonedhës të mbushur me yje në Bahamas.

    Emri:  giselle-bankman-fried.jpg

Shikime: 92

Madhësia:  61.8 KB
    Lauren Remington Platt, Sam Bankman-Fried dhe Gisele Bündchen në prill. Joe Schildhorn/BFA.com

    “Ne jemi të emocionuar të mirëpresim FTX si partnerin kryesor global të SALT dhe të lançojmë Crypto Bahamas. Sam dhe ekipi i FTX po ndërtojnë kompaninë më të rëndësishme në kripto dhe industrinë financiare më gjerësisht, "tha Scaramucci në atë kohë.

    Konferenca e Salt Crypto Bahamas përfshiu skenën tashmë famëkeqe në të cilën Bankman-Fried ndau skenën me supermodelen Bündchen për të folur për praktikat e qëndrueshmërisë brenda sektorit të kriptove.

    Ndërsa fati i vlerësuar i Bankman-Fried arriti deri në 26 miliardë dollarë gjatë bumit të kriptomonedhës në epokën e pandemisë, themeluesi i FTX përdori të ardhurat e papritura për të kultivuar marrëdhënie komode në media.

    Bankman-Fried ishte një nxitës i hershëm financiar për Semafor, startup-in e lajmeve me çipa blu të bashkëthemeluar nga veterani i New York Times Ben Smith dhe ish-CEO i Bloomberg, Justin B. Smith.

    Emri:  sam-bankman-fried-anthony-scaramucci-kevin-oleary.jpg

Shikime: 91

Madhësia:  33.1 KB
    Sam Bankman-Fried darkon me Anthony Scaramucci dhe Kevin O'Leary në Konferencën SALT NY. KRIPË NY

    Ish-miliarderi derdhi para në Semafor në një raund të mbledhjes së fondeve të Serisë A që tërhoqi gjithashtu kontribute nga lloje të mediave të tilla si kryetari i nderuar i The Atlantic, David G. Bradley dhe themeluesja e The Information, Jessica Lessin.

    Semafor përmendi lidhjet e saj me Bankman-Fried në raportimin e tij mbi paraqitjen e papritur të falimentimit të FTX javën e kaluar. Media trajtoi gjithashtu marrëdhëniet e saj me themeluesin e FTX në një histori që zbuloi se Bankman-Fried dëshironte të fillonte një konkurrent të platformës botuese Substack, të pajisur me "shkrimtarët e tij të preferuar".

    “Ne mbyllëm raundin tonë fillestar në maj dhe morëm të gjitha investimet plotësisht në USD. Ndërsa ne po monitorojmë nga afër situatën në zhvillim, ne nuk parashikojmë një ndikim në perspektivën tonë financiare ose biznesin tonë, "tha zëdhënësja e Semafor, Meera Pattni në një deklaratë.

    Postimi ka kontaktuar me Semafor për komente të mëtejshme.

    Fondacioni familjar i Bankman-Fried dha gjithashtu një grant prej 5 milionë dollarësh për ProPublica në fillim të këtij viti për të "mbështetur hetimet në pyetjet e vazhdueshme në lidhje me pandeminë COVID-19, biosigurinë dhe gatishmërinë për shëndetin publik".

    Emri:  sam-bankman-fried-ftx-ceo-02-1.jpg

Shikime: 90

Madhësia:  28.0 KB
    Bankman-Fried në një seancë dëgjimore të Shtëpisë në maj. CQ-Roll Call, Inc nëpërmjet Getty Image

    Në qershor, Puck News raportoi se Bankman-Fried po punësonte staf me përvojë në gazetari për ta këshilluar mbi strategjinë e marrëdhënieve me median për projektet e tij për kafshët shtëpiake, duke përfshirë gatishmërinë e ardhshme për pandeminë. Ndihmësit e tij supozohet se morën takime me "disa redaksi" mbi partneritetet e mundshme jofitimprurëse dhe fitimprurëse - të gjitha të financuara nga Bankman-Fried.

    Bankman-Fried ishte i hapur në lidhje me ambiciet e tij për t'u bërë një krijues politik - një herë duke deklaruar se ai planifikoi të shpenzonte një miliardë dollarë në ciklin e zgjedhjeve presidenciale 2024. Ai më vonë u tërhoq nga ky pretendim i pacipë, duke e përshkruar atë si një "citim koti".

    Ekzekutivi i turpëruar mund të ketë hequr dorë nga shtrirja e shpenzimeve të tij politike të planifikuara, por ai ishte ende një nxitës i madh i kandidatëve dhe kauzave me prirje të majtë gjatë zgjedhjeve afatmesme të 2022-shit. Ai ishte donatori i dytë më i madh i Partisë Demokratike, pas vetëm George Soros.

    Bankman-Fried shpenzoi rreth 36 milionë dollarë për donacione politike gjatë periudhës së zgjatur – shumica e të cilave nxitën kauzat e lidhura me demokratët, sipas Financial Times.

    Emri:  world-economic-forum-davos-2022-02.jpg

Shikime: 92

Madhësia:  56.2 KB
    Lidhjet e WEF me Bankman-Fried ka të ngjarë të nxisin dyshime të mëtejshme për organizatën me bazë në Zvicër. Agjencia Anadolu përmes Getty Images

    Rreth 27 milionë dollarë shkuan për të mbrojtur të ardhmen tonë, një super PAC që mbështet kandidatët demokratë të angazhuar për parandalimin e pandemisë. Shpenzimet e tij përfshinin një investim katastrofik prej 11 milionë dollarësh në fushatën e Carrick Flynn, një kandidat për herë të parë në Dhomën e Përfaqësuesve në Oregon, i cili nuk arriti të përparonte para zgjedhjeve paraprake.

    Rënia e papritur e Bankman-Fried ka renditur disa brenda Partisë Demokratike që prisnin një fluks të madh të parave të donatorëve në muajt në vijim.

    "Sam nuk i përmbushi angazhimet e tij," tha një lobist demokrat për gazetën.

    Sa i përket WEF, lidhjet e tij me Bankman-Fried shtrihen edhe në familjen e tij. Tezja e tij, Linda P. Fried, një epidemiologe që shërben si dekane e Shkollës së Shëndetit Publik të Mailman të Universitetit të Kolumbisë, është renditur në faqen e internetit të WEF.

    Në vitin 2012, Linda P. Fried kontribuoi në një studim të financuar nga WEF mbi plakjen e popullsisë globale. Postimi ka kërkuar koment nga ajo.

    Burimi: NY POST

  6. #6
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Falimenton FTX, pastronte paratë e ndihmave për Ukrainën për llogari të politikanëve në SHBA

    Themeluesi i poshtëruar i FTX, Sam Bankman-Fried, financoi gjysmë duzine kompani mediatike - duke përfshirë ProPublica në shumën prej 5 milionë dollarësh - me të paktën një, The Intercept, duke paralajmëruar stafin se tani ka një vrimë të konsiderueshme në buxhetin e saj.

    - Themeluesi i FTX, Sam Bankman-Fried, përdori krahun filantropik të kompanisë së tij për të financuar shumë media liberale, duke përfshirë ProPublica dhe The Intercept.
    - Të premten The Intercept lëshoi ​​një deklaratë për stafin duke thënë se kishte mbetur me një 'vrimë të konsiderueshme' në buxhetin e saj pas rënies së FTX
    - Në letër, kompania vazhdoi t'u kërkonte donatorëve të tjerë të dilnin përpara
    - Një tjetër degë e financuar nga Bankman-Fried, Semafor, më herët raportoi se ai ishte një palë e interesuar në Twitter-in e Elon Musk
    - Pronari i Tesla dhe Twitter i kritikoi pretendimet si të rreme dhe u përgjigj duke vënë në pikëpyetje etikën rreth financimit të Semafor nga SBF.

    Nga PAUL FARRELL

    Ish- CEO i turpëruar i FTX , Sam Bankman-Fried, ka mbështetur financiarisht gjysmë duzine mediash, përfshirë ProPublica, Vox dhe The Intercept.

    Shkëmbimi i kriptove të SBF u rrëzua në mënyrë sensacionale në fillim të këtij muaji, pasi kompania paraqiti kërkesën për falimentim mes raporteve se u detyrohet klientëve miliarda dollarë.

    Por pasojat mund të jenë edhe më të gjera, me një media që paralajmëroi se ka një 'vrimë të konsiderueshme' në buxhetin e saj tani FTX është palosur.

    Në një letër drejtuar stafit, kryeredaktori në detyrë i The Intercept, Roger Hodge, tha se për shkak të kolapsit, faqja e internetit e lajmeve mbështetet tek donatorët e tjerë që 'përparojnë' për të kompensuar mungesën.

    Në letër thuhet se kompania kishte pritur të merrte 3.25 milionë dollarë nga SBF gjatë dy viteve të ardhshme, por se të gjitha pagesat e mëtejshme janë në pritje. Intercept mori 500,000 dollarë nga CEO i turpëruar në shtator dhe 250,000 dollarë të tjera duhej në dhjetor.

    Paratë e grantit u dhanë përmes entitetit filantropik Building a Stronger Future Foundation - dhe u zbuluan në raportimin e medias për FTX.

    Një pjesë e letrës thotë: 'E dija nga mbulimi ynë se SBF po bëhej shpejt një figurë polarizuese. Por unë gjithashtu e dija se gazetarët tanë nuk do të tërhiqnin kurrë grushtet e tyre për shkak të një donacioni - dhe ata nuk e bënë'

    Letra përfundon me një lutje për kontribute, duke thënë: “Nga sot kemi një vrimë të madhe në buxhetin tonë. Nëse jeni në gjendje, ju lutemi konsideroni të dhuroni sot për të mbështetur gazetarinë e pavarur kryqëzuese të The Intercept.'

    Gjatë kohës së tij si CEO i FTX, SBF ishte një prezencë e rregullt në samite të mëdha, duke u shfaqur me njerëz si Bill Clinton ndërsa merrte mbështetjen e personazheve të famshëm si Gisele, Larry David dhe Steph Curry.

    Përfitues të tjerë të granteve të FTX përfshijnë Semafor, Projekti i Gazetarisë Ligji dhe Drejtësia dhe një podcast i paspecifikuar.

    Emri:  64946061-11470259-image-a-4_1669412572217.jpg

Shikime: 94

Madhësia:  50.5 KB
    Themeluesi dhe CEO i FTX, Sam Bankman-Fried dyshohet se ka transferuar 10 miliardë dollarë fonde për firmën e tij tregtare Alameda Research, me rreth 2 miliardë dollarë tani të humbur

    Emri:  64946849-11470259-image-a-8_1669407277197.jpg

Shikime: 97

Madhësia:  45.7 KB
    Gjatë kohës së tij si CEO i FTX, Bankman-Fried ishte një prezencë e rregullt në samite të mëdha, duke u shfaqur me njerëz si Bill Clinton ndërsa merrte mbështetjen e personazheve të famshëm si Gisele, Larry David dhe Steph Curry.

    ProPublica, e cila ishte gjithashtu një përfituese e bujarisë së SBF, lëshoi ​​një deklaratë mbi marrëveshjen e saj të grantit me fondacionin më 11 nëntor, ditën kur FTX paraqiti kërkesën për falimentim.

    ProPublica tha se i kishte borxh 3.3 milionë dollarë nga SBF pasi kishte marrë më parë 1.7 milionë dollarë – por se nuk po parashikonte që marrëveshja të respektohej.

    Pronari i Twitter, Elon Musk, ka kritikuar raportet se SBF zotëron një aksion në Twitter si 'të rreme', diçka që u raportua për herë të parë nga Semafor, një media që u themelua nga ish-raporteri i New York Times, Ben Smith.

    Ai u përgjigj me një postim në Twitter ku shkruhej: 'Semafor është në pronësi të SBF. Ky është një konflikt masiv interesi në raportimin tuaj. Integriteti gazetaresk është [plehra].'

    Emri:  64825655-11470259-Tom_Brady_and_his_ex_wife_Gisele_Bundchen_are_among_the_celebrit-a-6_166940726.jpg

Shikime: 90

Madhësia:  52.4 KB
    Tom Brady dhe ish-gruaja e tij Gisele Bundchen janë ndër të famshmit që kanë mbështetur FTX

    Emri:  64826063-11457813-image-m-21_1669137847395.jpg

Shikime: 88

Madhësia:  19.7 KB
    Ylli i NBA-së, Steph Curry dhe komediani Larry David bënë gjithashtu reklama për shkëmbimin e kriptove përpara se të shpërthehej në fillim të këtij muaji.

    Emri:  64884109-11470259-image-a-7_1669407261779.jpg

Shikime: 89

Madhësia:  31.5 KB
    Elon Musk ka zbuluar se ai refuzoi ofertën e manjatit të kriptove, Sam Bankman-Fried për të ndihmuar në financimin e marrjes së tij në Twitter pranverën e kaluar, duke thënë se themeluesi i FTX caktoi 'bull**t meter' e tij.

    Emri:  64884113-11463961-image-a-56_1669253741502.jpg

Shikime: 90

Madhësia:  38.5 KB
    Redaktori i Semafor dhe ish shkrimtari i medias për New York Times Ben Smith akuzoi Musk për përfshirjen e Bankman-Fried në marrëveshje

    Musk gjithashtu u tall me aktivitetet e SBF në financimin e mediave me një postim në Twitter ku thuhej: "Nëse SBF do të ishte aq i mirë në drejtimin e një shkëmbimi kripto-shkëmbimi sa ishte në dhënien e ryshfeteve të mediave, FTX do të ishte akoma paguese!"

    Në fillim të këtij muaji, Musk pranoi se kishte biseduar me SBF në lidhje me financimin e mundshëm në lidhje me blerjen e Twitter nga pronari i Tesla.

    Megjithatë, afrikano-jugori tha: “Kam biseduar me të për rreth gjysmë ore dhe e di që matësi im bull***t ishte në vijë të kuqe. Ishte sikur, ky tipi është dem***t – kjo ishte përshtypja ime.'

    Në një artikull mbi financimin e mediave të SBF, Robby Soave i Reason shkroi: 'A është ndoshta rasti që SBF mendoi se ai në të vërtetë po blinte vullnet të mirë dhe mbulim të favorshëm? Ai ishte, siç ndodh, përfituesi i profileve të panumërta të revistave dhe u përshëndet shpesh si "kalorësi i bardhë" i kriptos.'

    Soave gjithashtu pretendoi se mbulimi i "New York Times" për vdekjen e FTX përdori "gjuhë të butë, pasive për të maskuar fajin në çdo hap". Është konfirmuar gjithashtu se SBF do të shfaqet nga distanca në Samitin e ardhshëm të Dealbook të Times.

    Sipas Theodore Schleifer të Puck News, interesi i SBF për median shkoi përtej dhurimit të milionave, pasi ish-miliarderi punësoi gjithashtu ish-gazetarë dhe i bëri ata pjesë të rrethit të tij të ngushtë.

    John Ray, i cili u emërua shef ekzekutiv i FTX pasi kompania paraqiti falimentimin më 11 nëntor, tha në një dosje gjyqësore në fillim të këtij muaji se gabimet në mbikëqyrjen, sigurinë dhe qeverisjen e korporatës që ai identifikoi ishin më të mëdha se në çdo proces tjetër që ai ka menaxhuar në 40 vitet e tij si specialist falimentimi, përfshirë në Enron.

    "Asnjëherë në karrierën time nuk kam parë një dështim kaq të plotë të kontrolleve të korporatave dhe një mungesë kaq të plotë të informacionit financiar të besueshëm siç ka ndodhur këtu," tha Ray në dosjen, në gjykatën e falimentimit të Distriktit të Delaware.

    SBF përdori 10 miliardë dollarë në fondet e klientit për të mbështetur fondin e tij mbrojtës Alameda Research, i cili kishte pësuar humbje kur bastet e saj në sipërmarrjet e kriptove u përkeqësuan, ka raportuar më parë Reuters. Kjo e la FTX me fonde të pamjaftueshme për të mbuluar tërheqjet kur një rënie në vlerën e një prej monedhave të saj, FTT, shkaktoi një rënie bankare.

    Ndërsa depozitimi i Ray nuk ofron një përshkrim të plotë të vdekjes së FTX, ai detajon disa gabime që kontribuan në rënien.

    Një entitet Alameda i kishte dhënë hua 2.3 miliardë dollarë një njësie ekonomike FTX, ndërsa bashkëthemeluesit e SBF dhe FTX dhe drejtuesit kryesorë Nishad Singh dhe Ryan Salame kishin marrë hua kolektivisht 1.6 miliardë dollarë nga Alameda, sipas dosjes. Më shumë transaksione të tilla 'palëshe të lidhura' janë renditur në dosje, megjithëse detajet nuk ofrohen.

    Fondet FTX u përdorën gjithashtu për të blerë shtëpi dhe sende të tjera personale për punonjësit dhe këshilltarët, shkroi Ray. Disa nga këto transferta të parave nuk ishin të dokumentuara si kredi kompanie, ndërsa shtëpitë ishin të regjistruara me emrat e punonjësve, shtoi Ray.

    Sipas dosjes, mungonin kontrollet dhe balancat e duhura. Punonjësit paraqitën kërkesa për pagesa përmes një platforme 'chat' on-line dhe mbikëqyrësit i miratuan ato me emoji të personalizuara, thuhet në dosje.

    SBF shpesh komunikonte përmes aplikacioneve që ishin vendosur të fshiheshin automatikisht pas një periudhe të shkurtër kohe dhe inkurajonte punonjësit të bënin të njëjtën gjë, shkroi Ray.

    Shumica e pasqyrave financiare të rishikuara nga Ray nuk ishin audituar. Ai tha se kishte 'shqetësime thelbësore' për deklaratat që ai gjeti se ishin audituar sepse ato mbështeteshin në Prager Metis, një firmë kontabiliteti që vepron në botën virtuale në platformën metaverse Decentraland.

    Vetëm këtë javë, Joe Rotunda, drejtor i zbatimit në Bordin Shtetëror të Letrave me Vlerë të Teksasit, tha se zyra e tij po kërkonte të famshëm që miratuan FTX.

    Rotunda i tha Bloomberg se miratimet e personazheve të famshëm nuk ishin prioriteti kryesor në hetimin e tij shtetëror për kolapsin e FTX, por ishin pjesë e një hetimi më të gjerë për shkeljet e mundshme.

    Rregullatori shtetëror tha se ai po heton se çfarë pagesash morën mbështetësit e famshëm për reklamimin e FTX, i cili u rrëzua në falimentim në fillim të këtij muaji, si dhe çfarë lloj zbulimesh ata bënë.

    Është e paqartë se si FTX i kompensoi mbështetësit e saj të ndryshëm të famshëm, megjithëse në disa raste kompania besohet se ka ofruar aksione të kapitalit në këmbim të promovimit të markës së saj.

    Çfarë është Semafor?

    Semafor është një platformë e re globale lajmesh, e themeluar nga Justin Smith dhe Ben Smith.

    Platforma u lançua më 28 tetor 2022.

    Artikujt në sajt janë përshkruar si një 'Semaform' - ku historitë ndahen në seksione të veçanta që përfshijnë lajmet, pikëpamjen e reporterit mbi lajmet dhe kundërargumentin për atë pikëpamje.

    Semafor do të paraqesë gjithashtu buletine nga gazetarët.

    Platforma tha se deri më tani ka mbledhur 25 milionë dollarë nga investitorët, gjë që do ta çojë kompaninë në fillim të vitit 2024.


    Burimi: Daily Mail

  7. #7
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Falimenton FTX, pastronte paratë e ndihmave për Ukrainën për llogari të politikanëve në SHBA

    Nje foto sa per nje 1000 fjale:

    Emri:  17d97205ad5e35d76234610af9b3957d85c162c0a7113c1cd0bf6c5a72128ae4.jpg

Shikime: 85

Madhësia:  59.3 KB

  8. #8
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Falimenton FTX, pastronte paratë e ndihmave për Ukrainën për llogari të politikanëve në SHBA

    Sam Bankman-Fried është arrestuar pas kolapsit të FTX. Ja çfarë ndodh më pas

    - Pas arrestimit të tij në Bahamas të hënën, themeluesi i FTX Sam Bankman-Fried përballet me potencialin e një dënimi të gjatë me burg.

    - FTX u shemb muajin e kaluar pas një krizë likuiditeti në bursën e kriptove.

    - “Është e paimagjinueshme për mua që Departamenti i Drejtësisë do ta kishte akuzuar këtë rast nëse nuk ishin të sigurt se mund ta ekstradonin atë”, tha Renato Mariotti, një ish-prokuror federal për CNBC.

    Emri:  107150631-1668189990975-GettyImages-1240622648r.jpg

Shikime: 84

Madhësia:  29.5 KB

    Arrestimi i Sam Bankman-Fried në Bahamas të hënën shënon fillimin e një kapitulli të ri në sagën FTX, një kapitull që do të vendosë ish-miliarderin e kriptove kundër Distriktit Jugor të Nju Jorkut.

    Aktakuza pritet të qëndrojë e vulosur deri të martën në mëngjes. Prokurorët amerikanë nuk kanë komentuar dhe as Prokurori i Përgjithshëm i Bahamas dhe as Forca e Policisë Mbretërore të Bahamas nuk do të konfirmonin natyrën e akuzave kundër Bankman-Fried.

    New York Times raportoi se akuzat kundër Bankman-Fried përfshinin konspiracion për të kryer mashtrime me tela dhe mashtrime të letrave me vlerë, si dhe akuza të pavarura për mashtrim të letrave me vlerë, mashtrim me tela dhe pastrim parash.

    SEC ka iniciuar një grup të veçantë akuzash kundër Bankman-Fried, në lidhje me “shkeljet e ligjeve tona të letrave me vlerë, të cilat do të depozitohen publikisht nesër në Distriktin Jugor të Nju Jorkut”, tha në një deklaratë të hënën drejtori i zbatimit Gurbir Grewal.

    Një zëdhënës i KSHZ-së refuzoi komente të mëtejshme.

    Akuzat mund ta çojnë Bankman-Fried në burg për dekada, thanë ekspertët ligjorë për CNBC. Por, përpara se të kryejë dënimin, prokurorët amerikanë duhet të sigurojnë një ekstradim nga Bahamas në Nju Jork.

    Një përpjekje për ekstradim

    “Është e paimagjinueshme për mua që Departamenti i Drejtësisë do ta kishte ngarkuar këtë çështje nëse nuk ishin të sigurt se mund ta ekstradonin atë”, tha Renato Mariotti , një ish-prokuror federal për CNBC.

    Mariotti parashikon që një ekstradim do të marrë javë për të përfunduar.

    “Deklarata e qeverisë Bahamiane sugjeron se ata do të bashkëpunojnë,” tha Mariotti.

    SHBA dhe Bahamas kanë pasur një traktat ekstradimi në fuqi që nga viti 1931, me përsëritjen më të fundit të kodifikuar në vitin 1990. Për shkak se Bankman-Fried nuk është dënuar ende në Bahamas, prokurorët amerikanë duhej të siguronin një urdhër arresti dhe të siguronin prova të mjaftueshme Bahamianëve se ai kishte kryer një krim.

    Ekstradimi është hapi i parë në një proces që mund të marrë vite për të përfunduar. Duke pasur parasysh përmasat e krimeve të supozuara të Bankman-Fried, prokurorët dhe rregullatorët do të ndjekin rastet e njëkohshme në mbarë botën.

    Një gjyq në SHBA “mund të mos ndodhë për vite me radhë”, tha Mariotti.

    “Sa më shumë të akuzojnë, sa më i madh të jetë rasti, aq më shumë kohë do t’u duhet për të vënë në lëvizje,” tha ai. “Unë do të thosha se fundi i vitit 2023 është gjyqi më i hershëm që do të ndodhte.”

    Prokurorët mund të argumentojnë se FTX ka shkelur detyrën e saj të besnikërisë duke përdorur gjoja fondet e klientëve për të stabilizuar artificialisht çmimin e monedhës FTT të vetë-emetuar të kompanisë, tha Mariotti.

    Qëllimi është gjithashtu një faktor në rastet e mashtrimit dhe Bankman-Fried këmbëngul se ai nuk dinte për aktivitete potencialisht mashtruese. Ai i tha Andrew Ross Sorkin të CNBC në konferencën DealBook të New York Times se ai “nuk i ka përzier me vetëdije fondet”.

    “Unë kurrë nuk u përpoqa të kryej mashtrim,” tha Bankman-Fried.

    Në dëshminë e përgatitur për komitetin e Shërbimeve Financiare të Dhomës së Përfaqësuesve, CEO i ri i FTX John Ray konfirmoi se përzierja e fondeve kishte ndodhur midis FTX dhe Alameda Research, fondi mbrojtës i Bankman-Fried.

    Probleme të tjera ligjore

    Përtej akuzave penale që do të zbulohen të martën në mëngjes, Bankman-Fried po përballet gjithashtu me veprime civile, të cilat mund të ngrihen nga SEC, Komisioni i Tregtisë së të Ardhmeve të Mallrave dhe rregullatorët shtetërorë të bankave dhe letrave me vlerë, tha Richard Levin, i cili kryeson fintech dhe rregulloren. praktikë në Nelson Mullins Riley & Scarborough.

    CFTC dhe ligjvënësit kanë filluar hetimet e tyre për FTX dhe Bankman-Fried, të cilët i thanë Sorkinit se ai kishte zbritur në 100,000 dollarët e tij të fundit.

    Menjëherë pas arrestimit të Bankman-Fried, KSHZ u duk se konfirmoi se agjencia do të ndiqte një grup të veçantë akuzash nga padia penale.

    Ligjvënësit shprehën gjithashtu kënaqësinë e tyre për arrestimin e Bankman-Fried. Senatori Sherrod Brown (D-Ohio), i cili kryeson Komitetin e Senatit për Bankat, Strehimin dhe Çështjet Urbane, duartrokiti si Departamentin e Drejtësisë ashtu edhe organet e zbatimit të ligjit Bahamian “për mbajtjen përgjegjëse të Sam Bankman-Fried”.

    Rep. Maxine Waters (D-Calif.), kryetarja e Komitetit të Shërbimeve Financiare të Dhomës së Përfaqësuesve, i bëri jehonë këtij mendimi, por shprehu zhgënjimin që Bankman-Fried u arrestua përpara dëshmisë së tij në Dhomë, e cila ishte planifikuar për të martën.

    “Jam i befasuar kur dëgjova se Sam Bankman-Fried u arrestua në Bahamas nën drejtimin e Prokurorit të Shteteve të Bashkuara,” tha Waters në një deklaratë.

    “Publiku amerikan meriton të dëgjojë drejtpërdrejt nga z. Bankman-Fried për veprimet që kanë dëmtuar mbi një milion njerëz,” vazhdoi Waters.

    Bankman-Fried ishte ftuar gjithashtu të paraqitej para Senatit përpara arrestimit të tij. Seanca do të zhvillohet të mërkurën.

    Është e paqartë nëse SEC ose CFTC do të marrin drejtimin në sigurimin e dëmeve civile.

    “Çështja se kush do të marrë drejtimin atje, nëse është SEC apo CFTC, varet nëse ka pasur apo jo letra me vlerë të përfshira”, tha Mariotti për CNBC.

    Kryetari i SEC, Gary Gensler, i cili u takua me drejtuesit e Bankman-Fried dhe FTX në fillim të këtij viti, ka thënë publikisht se “shumë kripto argumente janë letra me vlerë”, gjë që do ta bënte agjencinë e tij rregullatorin kryesor.

    Por shumë shkëmbime, përfshirë FTX, kanë platforma të derivateve të kriptove që shesin produkte financiare si të ardhmes dhe opsionet, të cilat bien nën juridiksionin e CFTC.

    “Për shitjen e letrave me vlerë të paregjistruara pa regjistrim ose përjashtim, mund të shikoni Komisionin e Shkëmbimit të Letrave me Vlerë duke paditur për shpërbërje - gjoba monetare,” tha Levin, i cili përfaqësonte klientët përpara të dy agjencive.

    Investitorët që kanë humbur kursimet e tyre nuk janë duke pritur. Tashmë janë ngritur padi kundër mbështetësve të FTX, si komediani Larry David dhe superylli i futbollit Tom Brady. Një padi kritikoi të famshmit për gjoja dështimin për të bërë “kujdesin e duhur përpara se të reklamonin [FTX] në publik”.

    Kolegët e industrisë së FTX po ngrenë gjithashtu padi kundër Bankman-Fried. Huadhënësi i dështuar BlockFi paditi Bankman-Fried në nëntor, duke kërkuar kolateral pa emër që themeluesi i FTX siguroi për firmën e kreditimit të kriptove.

    FTX dhe Bankman-Fried kishin shpëtuar më parë BlockFi nga paaftësia paguese në qershor, por kur FTX dështoi, BlockFi mbeti me një problem të ngjashëm likuiditeti dhe u paraqit për mbrojtje nga falimentimi në New Jersey.

    Bankman-Fried është paditur gjithashtu në gjykatat federale të Floridës dhe Kalifornisë. Ai përballet me padi kolektive në të dy shtetet për “një nga mashtrimet më të mëdha në histori”, tha një dosje në gjykatë në Kaliforni .

    Shlyerja më e madhe e letrave me vlerë ishte 7.2 miliardë dollarë në rastin e mashtrimit të kontabilitetit të Enron, sipas hulumtimit të Stanford . Mundësia e një zgjidhjeje shumë miliarda dollarësh do të vinte në krye të gjobave civile dhe penale me të cilat përballet Bankman-Fried.

    Një jetë pas hekurave

    Nëse DD do të ishte në gjendje të siguronte një dënim, një gjyqtar do të shikonte disa faktorë për të përcaktuar se sa kohë do ta dënonte atë.

    Bazuar në madhësinë e humbjeve, nëse Bankman-Fried dënohet për ndonjë nga akuzat e mashtrimit, ai mund të qëndrojë pas hekurave për vite - potencialisht për pjesën tjetër të jetës së tij, tha Braden Perry, një partner në Kennyhertz Perry i cili këshillon klientët për çështjet kundër pastrimit të parave, pajtueshmërisë dhe zbatimit.

    Por gjatësia e çdo dënimi të mundshëm është e vështirë të parashikohet, tha Perry, i cili më parë ishte një avokat i lartë gjyqi për CFTC, rregullatori i vetëm zyrtar i FTX në SHBA.

    Udhëzimet federale të dënimit ndjekin një sistem numerik për të përcaktuar dënimin maksimal dhe minimal të lejuar, por sistemi mund të jetë ezoterik. Shkalla, ose “niveli i ofendimit”, fillon në një dhe arrin maksimum në 43.

    Një dënim për mashtrim me tela vlerësohet si shtatë në shkallë, me një dënim minimal që varion nga zero në gjashtë muaj.

    Por faktorët lehtësues dhe përmirësimet mund ta ndryshojnë atë vlerësim, tha Perry për CNBC.

    “Vlera e dollarit e humbjes luan një rol të rëndësishëm. Sipas udhëzimeve, çdo humbje mbi 550 milionë dollarë shton 30 pikë në shkeljen e nivelit bazë,” tha Perry. Klientët e FTX kanë humbur miliarda dollarë.

    “Të kesh 25 ose më shumë viktima shton 6 pikë, [dhe] përdorimi i disa tregjeve të rregulluara shton 4,” tha Perry.

    Kjo do të thotë që Bankman-Fried mund të përballet me burgim të përjetshëm federal, pa mundësinë e lirimit të mbikëqyrur, nëse ai dënohet vetëm për një nga veprat që thuhet se do të ndjekin prokurorët.

    Nëse shpallet fajtor, dënimi i tij mund të ulet me faktorë lehtësues.

    “Në praktikë, shumë të pandehur me jakë të bardhë dënohen me dënime më të vogla se sa diktojnë udhëzimet,” tha Perry. Edhe në rastet e mashtrimeve të mëdha, ajo rritje prej 30 pikësh e përmendur më parë mund të konsiderohet ndëshkuese.

    Për krahasim, Stefan Qin, themeluesi australian i një fondi mbrojtës kriptomonedhash prej 90 milionë dollarësh, u dënua me më shumë se shtatë vjet burg pasi u deklarua fajtor për një akuzë të mashtrimit të letrave me vlerë.

    Roger Nils-Jonas Karlsson, një shtetas suedez i akuzuar nga Shtetet e Bashkuara për mashtrim të mbi 3,500 viktimave prej më shumë se 16 milionë dollarësh , u dënua me 15 vjet burg për mashtrim me letrat me vlerë, mashtrim me tela dhe pastrim parash.

    Burimi: CNBC

  9. #9
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Falimenton FTX, pastronte paratë e ndihmave për Ukrainën për llogari të politikanëve në SHBA

    Sot ishte dita qe ish-drejtuesi i kompanise FTX do te dilte para Kongresit amerikan per tu marre ne pyetje dhe per te dhene shpjegime para mediave dhe publikut amerikan se perse falimentoi kompania e tij. Po sot mësojmë se personi në fjalë është arrestuar në Bahamas dhe pret ekstradimin në SHBA.

    Rastësi apo një përpjekje e hapur e agjensive amerikane të drejtësisë për të parandaluar bërjen e transparencës me publikun në Kongresin amerikan qe sot kontrollohet nga republikanët dhe jo demokratët?!

    Albo

  10. #10
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Gary Wang: Sam Bankman-Fried qarkulloi 65 miliardë dollarë të klientëve pa dijeninë e tyre

    Mbrapa 'sekretit' të Sam Bankman-Fried fshihen 65 miliardë dollarë: shefi i FTX urdhëroi bashkëthemeluesin të fuste një numër të vetëm në miliona rreshta kodi për të kanalizuar paratë e klientëve, pretendojnë avokatët

    - Bashkëthemeluesi i FTX, Gary Wang, u urdhërua nga Sam Bankman-Fried për të krijuar një derë të pasme 'të fshehtë' për Alameda Research, dëshmoi avokati të mërkurën.
    - Andrew Dietderich i tha gjykatës së falimentimit në Delaware se Wang iu tha të krijonte linjën sekrete të kredisë së fondeve të klientëve nga FTX në fondin mbrojtës.
    - Avokati i FTX dëshmoi se dera e pasme ishte një "mënyrë sekrete që Alameda të merrte hua nga klientët në bursë pa leje".
    - Dietderich tha 'ne e dimë madhësinë e asaj linje kredie. Ishte 65 miliardë dollarë në gjykatë
    - Më 3 janar ai u deklarua i pafajshëm për mashtrim dhe akuza të tjera penale. Një gjykatës ka vendosur që gjykimi i tij të fillojë më 3 tetor


    Nga ANEETA BHOLE

    Një dëshmi bombë ka zbuluar se bashkëthemeluesi i shkëmbimit të kriptomonedhave FTX u urdhërua nga Sam Bankman-Fried për të krijuar një derë të pasme 'sekret' për të derdhur para në Alameda Research.

    Avokati i FTX Andrew Dietderich i tha gjykatës së falimentimit në Delaware të mërkurën se Gary Wang-ut iu tha të krijonte linjën sekrete të kredisë së fondeve të klientëve nga FTX në fondin mbrojtës.

    Dietderich i tha gjykatës se Wang 'krijoi këtë derë të pasme duke futur një numër të vetëm në miliona rreshta kodi për shkëmbimin' duke krijuar linjën e kredisë, për të cilën 'klientët nuk pranuan'.

    Avokati i FTX dëshmoi se dera e pasme ishte një 'mënyrë sekrete që Alameda të merrte hua nga klientët në bursë pa leje', raportoi Business Insider.

    Emri:  66577853-11635721-image-m-368_1673726310869.jpg

Shikime: 128

Madhësia:  27.2 KB
    Një dëshmi bombë ka zbuluar se bashkëthemeluesi i shkëmbimit të kriptomonedhave FTX u urdhërua nga Sam Bankman-Fried për të krijuar një derë të pasme 'sekret' për të derdhur para në Alameda Research.

    "Wang e krijoi këtë derë të pasme duke futur një numër të vetëm në miliona rreshta kodi për shkëmbimin, duke krijuar një linjë krediti nga FTX në Alameda, për të cilën klientët nuk pranuan," dëshmoi Dietderich.

    Dhe ne e dimë madhësinë e asaj linje kredie. Ishte 65 miliardë dollarë'.

    Bankman-Fried kishte lëvizur 10 miliardë dollarë midis dy kompanive, me 2 miliardë dollarë të tjerë ende të pagjetur, sipas burimeve të Reutersit në nëntor.

    Dëshmia e avokatit vërteton pretendimet e bëra nga Komisioni i Tregtisë së të Ardhmes së Mallrave, agjencia e pavarur federale e cila 'rregullon derivatet si kontratat e së ardhmes dhe shkëmbimet', sipas faqes së tyre të internetit .

    Muajin e kaluar, CFTC ngriti akuza kundër CEO-s së Wang dhe Alameda Research, Caroline Ellison, e cila ishte gjithashtu e dashura e Bankman-Fried-it.

    CFTC akuzoi Wang për krijimin e një linje sekrete krediti 'praktikisht të pakufizuar'. Dëshmia e Dietderich besohet të jetë hera e parë që një zyrtar i FTX i ka dhënë linjës së kredisë një vlerë të qëndrueshme në dollarë.

    Wang dhe Ellison u deklaruan fajtorë për akuzat federale, duke përfshirë mashtrimin dhe komplotin. Ata kanë bashkëpunuar me hetuesit.

    Emri:  65618805-11635721-image-m-372_1673726387954.jpg

Shikime: 89

Madhësia:  48.1 KB
    Avokati i FTX Andrew Dietderich i tha gjykatës së falimentimit në Delaware të mërkurën se Gary Wang-ut iu tha të krijonte linjën sekrete të kredisë së fondeve të klientëve nga FTX në fondin mbrojtës.

    Emri:  66577865-11635721-image-a-375_1673726439495.jpg

Shikime: 88

Madhësia:  48.0 KB
    Bankman-Fried u pa duke mbërritur për një seancë dëgjimore për pranimin e fajësisë në Gjykatën Federale të SHBA-së në Nju Jork, më 3 janar. Ai u deklarua i pafajshëm për mashtrim dhe akuza të tjera penale

    Bankman-Fried, i cili u arrestua dhe u ekstradua në SHBA nga baza e tij e shtëpisë në Bahamas muajin e kaluar, është nën arrest shtëpiak në shtëpinë e prindërve të tij prej 4 milionë dollarësh në Palo Alto, sipas kushteve të lirimit të obligacionit të tij prej 250 milionë dollarësh.

    Ndërsa priste gjyqin, Bankman-Fried publikoi një postim në blog të Substack të enjten në të cilin ai deklaroi pafajësinë e tij.

    “Unë nuk kam vjedhur fonde dhe sigurisht nuk kam fshehur miliarda”, shkroi Bankman-Fried.

    "Pothuajse të gjitha asetet e mia ishin dhe janë ende të përdorshme për të mbështetur klientët FTX."

    Ish-mbreti 30-vjeçar i turpëruar i kriptove akuzoi shefin e Binance Changpeng 'CZ' Zhao për një fushatë të gjatë për të shkatërruar perandorinë e tij.

    Emri:  66577819-11635721-image-a-376_1673726524985.jpg

Shikime: 85

Madhësia:  40.0 KB
    DailyMail.com zbuloi një foto nga marsi 2021, e cila tregon SBF, 30 vjeç, me krahun e tij rreth ish-të dashurës Caroline Ellison, 28 vjeç, nga ditëlindja e tij e 29-të. Ata janë fotografuar me bashkëthemeluesin e FTX, Gary Wang (majtas)

    Ai pretendoi se 'cicërima fatale' e Zhaos më 6 nëntor mbuloi një 'fushatë PR jashtëzakonisht efektive disamujore kundër FTX'.

    “Në nëntor 2022, një përplasje ekstreme, e shpejtë dhe e synuar e shkaktuar nga CEO i Binance e bëri Alameda të falimentuar”, shkroi Bankman-Fried.

    Biznesi i themeluesit të FTX të turpëruar u shemb menjëherë pasi Zhao postoi në Twitter se Binance po e hiqte pozicionin e saj në tokenin dixhital të brendshëm FTT të FTX.

    Tweet-i filloi një efekt domino që e shtyu fondin mbrojtës të kriptove të Bankman-Fried Alameda Research në falimentim dhe FTX që duhej të paraqiste falimentimin më 11 nëntor.

    Bankman-Fried tani po përballet me tetë akuza penale, duke e akuzuar atë për mashtrim të investitorëve të FTX, paratë e të cilëve ai mbante. Ai bëri paraqitjen e tij të parë në një gjykatë në Manhattan muajin e kaluar, kur një gjykatës e liroi me kusht me një garanci prej 250 milionë dollarësh.

    Më 3 janar ai u deklarua i pafajshëm për mashtrim dhe akuza të tjera penale. Një gjykatës ka vendosur që gjykimi i tij të fillojë më 3 tetor.

    Vazhdimi i të folurit publikisht si kjo ka të ngjarë të ngrejë vetulla, pasi ai injoron avokatët që këshilluan se duhet 'të tërhiqej në një vrimë'. Avokatët thanë se deklarata të tilla ka të ngjarë ta bëjnë jetën më të vështirë për avokatët mbrojtës në gjyqin e tij të ardhshëm.


    Burimi: DailyMail

  11. #11
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Falimenton FTX, pastronte paratë e ndihmave për Ukrainën për llogari të politikanëve në SHBA

    Emri:  Screen Shot 2023-01-15 at 9.40.49 PM.jpg

Shikime: 72

Madhësia:  7.6 KB

    1/49 Shumë kanë bërë pyetje në lidhje me kohën time në FTX US dhe pse u largova kur e bëra. Siç e tregova në fillim të kësaj jave, jam i lumtur të filloj të ndaj përvojat dhe perspektivën time publikisht.

    2/49 Kam punuar në FTX US për shtatëmbëdhjetë muaj. Kur dorëheqja ime u bë publike, ata që nuk i njihnin planet e mia u befasuan dhe disa pyetën nëse isha shkarkuar. Më dukej sikur e kisha lënë papritmas një punë të ëndrrave pas një mandati shumë të shkurtër.

    3/49 E vërteta ishte se FTX US nuk më kishte ndier si puna e ëndrrave që iu shfaq industrisë dhe mediave për disa kohë, dhe largimi im nuk ishte i papritur.

    4/49 Marrëdhënia ime me Sam Bankman-Fried dhe zëvendësit e tij kishte arritur një pikë të përkeqësimit total, pas muajsh mosmarrëveshjesh mbi praktikat e menaxhimit në FTX.

    5/49 Dhe, siç e dinin atëherë një grup miqsh, mentorësh dhe investitorësh të mi, kisha ndier një bindje kaq të fortë për të themeluar kompaninë time saqë nuk ia vlente të mbaja një "punë ëndrrash", pavarësisht prestigjit apo përmbys, pa marrë parasysh rrezikun që përbënte për reputacionin tim duke u larguar kaq herët.

    6/49 Sam më kërkoi t'i bashkohesha FTX US rastësisht me mesazhe në fund të marsit 2021. Ai ishte ish-kolegu im në Jane Street dhe unë kisha kujtime të bukura nga prania e tij atje.

    7/49 Ne mezi kishim qëndruar në kontakt gjatë viteve, por herë pas here lexoja lajme për rritjen e FTX. Isha i lumtur të dëgjoja nga ai dhe u interesova të mësoja më shumë se si po shkonin gjërat në FTX.

    8/49 Unë e njihja se Sam ishte një tregtar i ri i ndërgjegjshëm në Jane Street, i cili kishte dalë mirë në kursin e programimit për tregtarët që dhashë atje, në të cilin ai kishte qenë studenti im. Në takimet e menaxherëve rreth performancës së Sam, tregtarët e vjetër në tryezën e tij treguan se ai kishte premtuar.

    9/49 Përtej kësaj, ai dukej si një person i ndjeshëm dhe intelektualisht kureshtar që kujdesej për kafshët, dhe kjo e bëri atë të dashur për mua.

    10/49 Negociatat e mia për t'u bashkuar me FTX US shkuan shpejt, një kontrast i mirëpritur me 4-6 muajt që ata kishin marrë për çdo lëvizje që kisha bërë në financat tradicionale. Unë kisha ndërtuar softuer për tavolinën e kriptove të Jane Street në 2017, por që atëherë nuk kisha punuar në kripto. Isha i emocionuar të zhytesha përsëri.

    11/49 Muajt ​​e mi të parë në FTX US ishin të mrekullueshëm. Kam punuar kryesisht në mënyrë të pavarur nga Sam për të rritur një ekip me bazë në SHBA dhe për të nxitur një mjedis profesional të përgatitur për biznese të rregulluara.

    12/49 Bëra plane me ekipin e LedgerX, ndërtova departamente ligjore, të përputhshmërisë dhe operacioneve me punësime anësore të klasit të parë dhe fillova ngritjen dhe ndërtimin e një brokerimi të aksioneve me pakicë të rregulluar nga SHBA.

    13/49 Shkëmbimi spot i FTX SHBA po rritej në pjesën e tregut. Ekipi ishte i përkushtuar dhe produktiv. Reagimet e klientëve ishin pozitive. Isha i emocionuar për të ardhmen.

    14/49 Por që në fillim, vura re se ndërsa Sam ishte i angazhuar rrallë në biznesin amerikan, vendimet që ndikonin në SHBA do të vinin, pa paralajmërim, nga Bahamas.

    15/49 Gjashtë muaj nga koha ime në kompani, filluan të krijohen çarje të theksuara në marrëdhënien time me Sam. Rreth asaj kohe fillova të avokoj fuqishëm për vendosjen e ndarjes dhe pavarësisë për ekipet ekzekutive, ligjore dhe zhvilluese të FTX US, dhe Sam nuk u pajtua.

    16/49 Unë pashë në atë konflikt të hershëm pasigurinë dhe mospërputhjen e tij totale kur vendimet e tij u vunë në dyshim, keqardhjen e tij dhe paqëndrueshmërinë e temperamentit të tij. Kuptova se ai nuk ishte ai që mbaja mend.

    17/49 Nuk isha i sigurt se çfarë shkaktoi ndryshimin dramatik që pashë te Sam.

    18/49 Si shumë prej nesh, unë kam familje dhe miq që jetojnë me varësi dhe probleme të shëndetit mendor, dhe kam parë se si këto probleme shpesh shfaqen pa paralajmërim në fillim të moshës madhore. Mendova se mund të ishte një faktor kontribues dhe fillimisht u ndjeva i dhembshur.

    19/49 Por unë nuk e njihja Samun mjaft mirë personalisht ose nuk kisha kohë reale për të reflektuar mbi pyetjen. Unë isha në një marrëdhënie biznesi me të dhe ai po merrte një sërë vendimesh për drejtimin e një biznesi me të cilin nuk isha dakord.

    20/49 Kishte presion të jashtëzakonshëm për të mos u pajtuar me Sam, por gjithsesi e bëra këtë. Në atë kohë, dhe gjatë gjithë kohës sime në FTX US, ndikimi i tij mbi median, partnerët e FTX, industrinë e kapitalit sipërmarrës dhe industrinë tradicionale të financave ishte i përhapur dhe i palëkundur.

    21/49 Të përballesh me një menaxher të pasigurt dhe krenar është e vështirë në çdo rrethanë. Por është thuajse e pamundur kur çdo ditë, çdo zë i madh i kulturës dhe tregtisë të shurdhon me një rrëfim që nënkupton nëse nuk pajtohesh me menaxherin tënd *ju* duhet të keni gabim.

    22/49 Unë nuk isha i vetmi në FTX US që nuk u pajtova me Sam dhe anëtarët e rrethit të tij të brendshëm. FTX US kishte staf me profesionistë me përvojë nga firma financiare amerikane, firma ligjore dhe bursa të rregulluara.

    23/49 Përvoja jonë kolektive dhe mprehtësia profesionale shpesh trajtoheshin sikur të ishin të parëndësishme dhe pa vlerë. Ishte jashtëzakonisht zhgënjyese për të gjithë ne.

    24/49 Gjatë muajve në vijim, unë argumentova më tej për miratimin e një politike të ndjeshme punësimi, për personelin e FTX US me një grup zyrtarësh me përvojë, për komunikim transparent midis Sam dhe udhëheqjes së FTX SHBA,

    25/49 që përgjegjësitë e zhvillimit të softuerit të Gary Wang dhe Nishad Singh të identifikohen zyrtarisht dhe të ndahen në një grup më të madh, për delegimin e përgjegjësive menaxheriale dhe kontrolleve përtej drejtuesve me bazë në Sam dhe Bahamas, dhe çështje të tjera të rëndësishme.

    26/49 Sam ishte i pakëndshëm me konfliktin. Ai u përgjigj herë pas here me armiqësi të çrregulluar, herë me ndezje gazi dhe manipulime, por në fund zgjodhi të më izolonte nga komunikimi për vendimmarrjen kryesore.

    27/49 U ndje e tmerrshme. Kërkova informacion për vendimet që ishin marrë pas shpine, i dëshpëruar, por duke u përpjekur fort të mos e tregoja.

    28/49 Në fillim të prillit 2022, muaji im i njëmbëdhjetë, bëra një përpjekje të fundit. Bëra një ankesë zyrtare me shkrim për ato që pashë si problemet më të mëdha organizative që pengonin suksesin e ardhshëm të FTX. Kam shkruar se do të jap dorëheqjen nëse problemet nuk trajtohen.

    29/49 Si përgjigje, unë u kërcënova në emër të Sam se do të pushohesha nga puna dhe se Sam do të shkatërronte reputacionin tim profesional. Më udhëzuan të tërhiqja zyrtarisht atë që kisha shkruar dhe t'i dërgoja një falje Semit që ishte hartuar për mua.

    30/49 Ajo ngjarje e forcoi vendimin tim për t'u larguar. E dija se një largim i papritur do të ishte i dëmshëm për kompaninë dhe raportet e mia të FTX US, dhe doja të pozicionoja më së miri kompaninë për suksesin e ardhshëm pasi të largohesha.

    31/49 Kështu që gradualisht përfundova, përfundova ndërtimin dhe lëshimin e brokerimit të aksioneve në SHBA dhe pashë punonjësit e FTX US gjatë rishikimeve të tyre në mes të vitit.

    32/49 Dhe me këtë, unë e zhvendosa fokusin tim në të ardhmen dhe në kompaninë time.

    33/49 Informacionet që tani janë në dosjen publike – nga aktakuzat, ankesat, pranimet e fajësisë apo të tjera – tregojnë fakte që edhe tani, pas muajsh, e kam të vështirë t'i përvetësoj në realitet.

    34/49 Unë ngrita shqetësime në kompani duke besuar se çështjet e menaxhimit dhe organizimit që pashë ishin tipike për bizneset fillestare në rritje dhe se roli im, si një ekzekutiv me përvojë në shërbime financiare, ishte t'i korrigjoja ato dhe të zhbllokoja fazën tjetër të kompanisë. rritje.

    35/49 Unë kurrë nuk mund ta merrja me mend se në themel të këtyre llojeve të çështjeve – të cilat i kisha parë në firma të tjera më të pjekura në karrierën time dhe besoja se nuk ishin fatale për suksesin e biznesit – ishte mashtrim shumë miliarda dollarësh.

    36/49 Është e qartë nga ajo që është bërë publike se skema mbahej ngushtë nga Sam dhe rrethi i tij i ngushtë në FTX. com dhe Alameda, pjesë e të cilave nuk isha unë, as drejtues të tjerë në FTX US.

    37/49 Tani e kuptoj pse na e fshehën me kujdes veprimtarinë e tyre kriminale. Ne kemi rrjete të gjera profesionale, linjat tona të komunikimit me rregullatorët amerikanë dhe autoritetin tonë për të folur me mediat amerikane.

    38/49 Nëse ndonjëri prej nesh do të kishte dyshuar e aq më pak të mësonte të vërtetën, do t'i kishim raportuar menjëherë.

    39/49 Gjatë shtatëmbëdhjetë muajve të mi në FTX US, kolegët e mi dhe unë dedikuam gjithçka për t'i shërbyer nevojave të klientëve tanë dhe rritjes së bizneseve reale, ne besuam se u ofronim konsumatorëve një mënyrë për të pasur akses më të barabartë në shërbimet financiare që janë thelbësore për jetën e tyre.

    40/49 Format e lashta të lakmisë dhe pandershmërisë shkatërrojnë besimin dhe korruptojnë përparimin. Shkalla e këtij shembulli të veçantë të këtij mësimi është e vështirë për t'u kuptuar, por jo e jashtëzakonshme në dymbëdhjetë vitet e përvojës sime profesionale në financa. Është një disonancë e çuditshme.

    41/49 Pasi u largova nga FTX US dhe deri në nëntor, pothuajse çdo bisedë që kisha me një sipërmarrës kapitalist për kompaninë time të re më erdhi në të njëjtën lloj pyetjeje: “A po investon FTX? A është Sam mirë me ju duke e bërë këtë? E keni problem nëse konfirmojmë me të?”

    42/49 Pas kësaj, shumë biseda përfundimisht erdhën rreth të njëjtit lloj faljeje: “Ne e dimë që nuk ishe i përfshirë në atë që bënë Sam dhe të tjerët, por ne nuk mund të marrim përsipër rrezikun e PR për t'u shoqëruar me FTX, jo pavarësisht se sa i aftë je apo bindës është ideja jote.”

    43/49 Muajt ​​e fundit më kanë ofruar një studim të vlefshëm të karakterit të industrisë. Disa më trajtuan si një person krejtësisht tjetër brenda natës, disa më ofruan menjëherë simpati dhe mbështetje. Do të jetë një përvojë e vështirë për t'u harruar.

    44/49 Gjithashtu do të jetë e vështirë të harrohen akuzat e furishme dhe të pabaza të ngritura kundër meje në rrjetet sociale.

    45/49 Për shembull, që dorëheqja ime mund të nënkuptojë vetëm se kisha njohuri për një skemë kriminale, edhe pse nuk ka asnjë provë për këtë, dhe informacionet e disponueshme tregojnë se skema drejtohej nga një numër i vogël njerëzish në një vend tjetër dhe filloi vite përpara se unë iu bashkua FTX US.

    46/49 Ose që unë jam duke kërkuar një marrëveshje për pranimin e fajësisë edhe pse nuk jam akuzuar për keqbërje dhe nuk jam objektiv në asnjë hetim. Ose që ndërsa në FTX US unë u përplasa me Citadel për të manipuluar çmimet e aksioneve të tokenizuara (po, njerëzit në fakt po e thonë këtë).

    47/49 Unë jam mirënjohës nga thellësia e zemrës ndaj atyre që më treguan besim dhe mbështetje të palëkundur gjatë trazirave të dy muajve të fundit.

    48/49 Ata më ndihmuan të ndërpres zhurmën dhe të mbetem i fokusuar në të ardhmen, edhe pse ata vetë ishin dëmtuar nga tragjedia e rënies së FTX. I vlerësoj ata, së bashku me familjen time, që më kaluan në ngjarjen më shkatërruese dhe destabilizuese të jetës sime profesionale.

    49/49 Jam jashtëzakonisht i nderuar që i kam si partnerë. Rruga përpara meje është e qartë tani, dhe unë jam i emocionuar për të ecur përpara së bashku me ta.


    Burimi: Twitter

  12. #12
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Falimenton FTX, pastronte paratë e ndihmave për Ukrainën për llogari të politikanëve në SHBA

    Njeriu i Vitit 2022:

    Emri:  Time-Zelensky-Fried.png

Shikime: 69

Madhësia:  303.3 KB

  13. #13
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Falimenton FTX, pastronte paratë e ndihmave për Ukrainën për llogari të politikanëve në SHBA

    Gazetari Tucker Carlson i Fox News, beri nje dokumentar per FTX te cilin mund ta ndiqni me poshte te plote ne anglisht:


  14. #14
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Akuza e re: FTX nuk bleu vetëm politikanët amerikanë por u përpoq të blejë edhe ata kinezë!

    Sam Bankman-Fried pagoi mbi 40 milionë dollarë për të korruptuar të paktën një zyrtar në Kinë, DD pretendon në aktakuzën e re

    Nga MacKenzie Sigalos dhe Rohan Goswami

    - Bashkëthemeluesi i FTX, Sam Bankman-Fried, i ka paguar dhjetëra milionë dollarë ryshfet të paktën një zyrtari të qeverisë kineze, pretendohet nga prokurorët federalë në një aktakuzë të re.

    - Aktakuza thotë se llogaritë që i përkisnin fondit mbrojtës të Bankman-Fried, Alameda Research, ishin objektivi i një urdhri ngrirjeje nga policia kineze “në ose rreth” nëntorit 2021.

    - Ai gjithashtu pretendon se Bankman-Fried dhe të tjerët “drejtuan dhe shkaktuan transferimin” e të paktën 40 milionë dollarëve në kriptomonedhë “të destinuara për të mirën e një ose më shumë zyrtarëve të qeverisë kineze me qëllim që të ndikojnë dhe t’i shtyjnë ata” të shkrijnë disa nga llogaritë.

    Emri:  107184637-16747571292023-01-26t180503z_2630263_rc25jy9fj57j_rtrmadp_0_fintech-crypto-ftx-bankrup.jpg

Shikime: 112

Madhësia:  40.8 KB

    Bashkëthemeluesi i FTX, Sam Bankman-Fried, i ka paguar ryshfet në vlerë prej dhjetëra milionë dollarësh të paktën një zyrtari të qeverisë kineze, pretendojnë prokurorët federalë në një aktakuzë të re të martën.

    Aktakuza thoshte se llogaritë që i përkisnin fondit mbrojtës të Bankman-Fried, Alameda Research, ishin objektivi i një urdhri ngrirjeje nga policia kineze “në ose rreth” nëntorit 2021.

    Aktakuza pretendon se Bankman-Fried dhe të tjerët “drejtuan dhe shkaktuan transferimin” e të paktën 40 milionë dollarëve në kriptomonedhë “të destinuara për të mirën e një ose më shumë zyrtarëve të qeverisë kineze, me qëllim që të ndikonin dhe t’i nxisnin ata” për të shkrirë disa prej këtyre llogarive.

    Bankman-Fried dhe bashkëpunëtorët e tij shqyrtuan dhe provuan “metoda të shumta” për të shkrirë llogaritë, të cilat përmbanin rreth 1 miliard dollarë kriptomonedha, pretendojnë prokurorët. Në fund të fundit, pasi përpjekjet ligjore dhe personale dështuan, Bankman-Fried ra dakord dhe drejtoi një ryshfet shumë milionë dollarësh për të zhbllokuar llogaritë e ngrira, pretenduan prokurorët.

    Fondi mbrojtës i Bankman-Fried përdori aktivet e ngrira për të vazhduar financimin e tregtisë me humbje të Alameda, duke vazhduar me atë që qeveria thotë se ishte një mashtrim ndaj klientëve dhe investitorëve për një vit tjetër. FTX dhe Alameda u shpërthyen në nëntor 2022 pasi shqetësimet në lidhje me bilancin e tyre u kthyen në një rrjedhë të vërtetë bankare. Bankman-Fried tani përballet me një padi federale dhe akuza civile nga Komisioni i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim dhe Komisioni i Tregtisë së të Ardhmes së Mallrave.

    Akuzat tregojnë se prova të reja janë marrë nga qeveria federale në lidhje me marrëveshjet ndërkombëtare të Bankman-Fried dhe vijnë një ditë pasi rregullatorët amerikanë goditën shkëmbimin e kriptove Binance me akuza për lehtësimin e financimit të terrorizmit dhe shkelje të ligjit të derivateve amerikane.

    Ndërkohë, FTX i rrëzuar i Bankman-Fried mbetet i zhytur në procedurat gjyqësore të falimentimit në Delaware.

    Një zëdhënës i Bankman-Fried nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës së CNBC për koment.

    Burimi: CNBC

Tema të Ngjashme

  1. Artistët për Ukrainën
    Nga sirena_adria në forumin Kulturë demokratike
    Përgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 05-12-2022, 00:51
  2. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 30-04-2021, 11:34
  3. A do bëjë edhe me Shqipërinë si me Ukrainën Sorosi?
    Nga Wrangler në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 26-06-2015, 21:10
  4. Përgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 14-05-2009, 03:19
  5. SHBA: Paratë e pista investohen në ndërtim
    Nga DYDRINAS në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 02-03-2008, 15:37

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •