Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Falimenton FTX, pastronte parat e ndihmave pr Ukrainn pr llogari t politikanve n SHBA

  Megadonatori i demokratve nn hetim federal pasi financoi ligjvnsit q mbikqyrnin Agjencin q ai po lobonte

  Emri: GettyImages-1238326598-scaled-e1668265403636.jpg

Shikime: 78

Madhsia: 14.5 KB

  Nga AILAN EVANS

  CEO i kriptomonedhs dhe donatori demokrat Sam Bankman-Fried financoi fushatat e ligjvnsve kryesor q mbikqyrin Komisionin e Tregtis s t Ardhmes s Mallrave (CFTC), agjencia e ngarkuar me rregullimin e industris s kriptove, pasi ai po lobonte n CFTC pr nj mbikqyrje m t madhe mbi tregun e aseteve dixhitale.
  Bankman-Fried i dhuroi kryetarit dhe antarit t rangut t Komitetit t Bujqsis s Senatit, komitetit q ka juridiksion mbi CFTC, si dhe shum antarve t tjer t Kongresit t prfshir n mbikqyrjen e CFTC.

  CEO i FTX shpenzoi gjithashtu qindra mijra dollar duke lobuar ligjvnsit dhe CFTC pr legjislacionin q do t zgjeronte fushn e rolit t agjencis n rregullimin e industris s kriptove.

  Sam Bankman-Fried, donatori pjellor demokrat dhe ish-CEO i burss s kriptomonedhave FTX tashm t falimentuar, financoi fushatat e antarve t Kongresit q mbikqyrin Komisionin e Tregtis s t Ardhmes s Mallrave (CFTC), nj nga organet kye t ngarkuara me rregullimin e industris s kriptove dhe subjekt i lobimit agresiv t Bankman-Fried.

  FTX i Bankman-Fried sht aktualisht nn hetim nga CFTC dhe Komisioni i Letrave me Vler (SEC) pasi Bankman-Fried dyshohet se ka lvizur 10 miliard dollar n asete t klientit nga shkmbimi i tij i kriptove n firmn e tij tregtare Alameda Research, dhe nj kriz likuiditeti n shkmbimin e tij. bri q kompania t paraqiste falimentimin. Megjithat, prpara hetimit t agjencis, Bankman-Fried u soll n mnyr agresive me CFTC - dhe financoi disa ligjvns kryesor t ngarkuar me mbikqyrjen e agjencis, duke derdhur para n arkat e fushats s tyre.

  CFTC sht i ngarkuar me rregullimin e elementeve t caktuara t tregut t kriptove, duke prfshir asetet dixhitale q jan mallra, si dhe shkmbimet e kriptove dhe zyrat e pastrimit. Agjencia mbikqyret nga Komisionet e Bujqsis s Senatit dhe Dhoms s Prfaqsuesve, me detyrn e par t miratimit t komisionerve t CFTC t emruar nga presidenti.

  Ish-CEO i FTX i dhuroi personalisht kryetares s komitetit t Senatit, Senatores Demokratike t Michiganit, Debbie Stabenow, duke kontribuar mbi 20,000 dollar pr Fondin e Fitores Stabenow dhe 5,800 dollar pr fushatn e saj pr Senatin. Bankman-Fried i dhuroi afrsisht 6,000 dollar antarit t rendit t komitetit, senatorit republikan t Arkansas, John Boozman, gjithashtu, dhe 5,800 dollar antarit t rangut t Nnkomitetit pr Mallrat, Menaxhimin e Riskut dhe Tregtin, Senatorin Republikan t Montanas, John Hoeven.

  Zyrat e Stabenow, Boozman dhe Hoeven nuk iu prgjigjn menjher krkesave t Daily Caller News Foundation pr koment.

  M e rndsishmja, American Dream Federal Action, nj komitet veprimi politik i themeluar nga ekzekutivi i FTX Ryan Salame, shpenzoi mbi 1 milion dollar pr Boozman gjat ciklit zgjedhor t vitit 2022, sipas t dhnave t financimit t fushats, dhe mbi 1 milion dollar pr antarin e Komitetit t Bujqsis s Dhoms s Prfaqsuesve dhe prfaqsuesin republikan t Minesots. Brad Finstad.

  Bankman-Fried sht gjithashtu nj financues kryesor i Protect Our Future PAC, i cili kryesisht punon pr t zgjedhur demokratt, duke financuar grupin n shumn prej 27 milion dollarsh kt cikl zgjedhor. PAC shpenzoi mbi 1 milion dollar pr financimin e deputetit demokrat t Ohajos, Shontel Brown, nj antar i Komitetit t Bujqsis s Dhoms s Prfaqsuesve.

  Bankman-Fried dhuroi afrsisht 6,000 dollar pr Kryetarin e Komitetit t Fushats Demokratike t Kongresit (DCCC), Sean Patrick Maloney, i cili sht pjes e Komitetit t Bujqsis s Dhoms s Prfaqsuesve, dhe mbi 200,000 dollar pr DCCC-n e Maloney.

  Bankman-Fried kontribuoi gjithashtu me pothuajse 6,000 dollar pr antarin e Komitetit t Bujqsis t Senatit dhe Senatorin Demokratik t Nju Xhersit, Cory Booker, dhe rreth 6,000 dollar pr fushatn e antarit t komisionit dhe Senatores Demokratike t Nju Jorkut Kirsten Gillibrand, me 10,000 dollar t tjera pr Fondin e Fitores Gillibrand.

  Brown, Maloney, Gillibrand dhe Booker nuk iu prgjigjn menjher krkess s DCNF pr koment, as Protect Our Future.

  Emri: GettyImages-1241501470-scaled-e1668112265931.jpg

Shikime: 48

Madhsia: 22.0 KB
  NJU JORK, NJU JORK - 23 QERSHOR: Sam Bankman-Fried flet n sken gjat Gala-s s par vjetore Moonlight duke prfituar CARE Fmijt me Nevoja t Veanta organizuar nga Michael Cayre, Roy Nachum dhe Muzeu MegaMoon n Casa Cipriani m 23 qershor 2022 n Nju Jork Qyteti. (Foto nga Craig Barritt/Getty Images pr CARE For Special Children)

  Prve kontributeve t tij n fushat pr ligjvnsit e ngarkuar me mbikqyrjen e CFTC, Bankman-Fried krkoi marrdhnie m t ngushta me vet agjencin.

  Bankman-Fried loboi personalisht pr legjislacionin n Komitetin e Bujqsis t Senatit q do t'i jepte CFTC nj mbikqyrje m t madhe rregullatore mbi industrin e kriptove, sipas Coindesk, dhe shpenzoi qindra mijra dollar duke lobuar n CFTC, SEC dhe antart e Kongresit pr legjislacionin.

  Projektligji, i njohur si Akti i Mbrojtjes s Konsumatorit t Mallrave Dixhitale, i cili do t'i jepte CFTC "juridiksionin pr t mbikqyrur tregun e mallrave dixhitale", u prezantua nga Stabenow, Boozman, Booker dhe senatori republikan i Dakots s Veriut John Thune, tre prej t cilve jan prfitues. e donacioneve t Bankman-Fried.

  Pr ekipin e saj lobues, FTX punsoi ish- deputetin republikan Mike Conaway, kryetar pr nj koh t gjat t Komitetit t Bujqsis s Dhoms s Prfaqsuesve dhe punonjsin e komisionit Scott Graves pr t lobuar ligjvnsit pr shtje t lidhura me kriptomat.

  FTX punsoi gjithashtu ish-komisionerin e CFTC Mark Wetjen pr t drejtuar departamentin e politikave rregullatore m 1 nntor dhe ish-komisioneren e CFTC Jill Sommers pr t drejtuar divizionin e saj t derivateve n shtator.

  Prve kontributeve t lartprmendura, Bankman-Fried shpenzoi shuma shum m t mdha pr zgjedhjen e demokratve, duke dhuruar 6 milion dollar pr PAC-n e shumics s Dhoms. Ai ishte gjithashtu donatori i dyt m i madh individual n fushatn e Presidentit Joe Biden pr vitin 2020, duke dhuruar mbi 5 milion dollar.

  Pr m tepr, nna e Bankman-Fried, Barbara Fried, drejton nj grup parash t errt t lidhur me demokratt, i njohur si Mind the Gap. Shefi i inxhinieris FTX, Nishad Singh, s fundmi i dhuroi organizats 1 milion dollar.

  FTX, Bankman-Fried dhe CFTC nuk iu prgjigjn menjher krkesave t DCNF pr koment. Veprimi Federal i American Dream nuk mund t arrihet pr koment.

  BurimiL: Daily Caller

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Falimenton FTX, pastronte parat e ndihmave pr Ukrainn pr llogari t politikanve n SHBA

  Ktu sht letra e faljes q Sam Bankman-Fried u drgoi punonjsve t FTX: “Kur na ndodhin gjra, ne t gjith priremi t marrim vendime t paarsyeshme”.

  - Ish-CEO i FTX, Sam Bankman-Fried, fajsoi “vendimet e tij irracionale” pr rrethanat “sh---y” n nj letr drguar punonjsve t shkmbimit t falimentuar t kriptove q u mor nga CNBC.
  - Bankman-Fried tha se ai “u ngri prball presionit dhe rrjedhjeve” pasi perandoria e tij e kriptove humbi shpejt besimin e investitorve dhe klientt trhoqn me shpejtsi miliarda dollar nga platforma.
  - Punonjsi i FTX thot pr CNBC se sht “shum pak, shum von”.

  Emri: 107153378-1668695779871-ftx.jpg

Shikime: 28

Madhsia: 39.0 KB
  Sam Bankman-Fried, bashkthemelues dhe CEO i FTX, n Hong Kong, Kin, t martn, 11 maj 2021. Lam Yik | Bloomberg | Getty Images

  Ish-CEO i FTX, Sam Bankman-Fried, fajsoi “vendimet e tij irracionale” pr rrethanat “sh---y” n nj letr t marr nga CNBC q iu drgua punonjsve t shkmbimit t falimentuar t kriptove.

  Bankman-Fried tha se ai “ngriu prball presionit dhe rrjedhjeve” pasi perandoria e tij e kriptove humbi shpejt besimin e investitorve dhe klientt trhoqn me shpejtsi miliarda dollar nga platforma.

  “Kam humbur gjurmt e gjrave m t rndsishme n rrmujn e rritjes s kompanis. M intereson shum pr ju t gjith, dhe ju ishit familja ime dhe m vjen keq”, vazhdoi letra.

  ″sht shum pak von,” tha nj punonjs aktual i FTX pr CNBC. “Un kurr nuk kam par nj version empatik t Sam, kshtu q nuk mund ta imagjinoj se ai do t ndryshoj melodin e tij tani.”

  Bankman-Fried nuk iu prgjigj menjher nj krkese pr koment.

  Bankman-Fried post-mortem pr punonjsit prshkruan qndrimin e ish-CEO pr ngjarjet q uan n rnien prfundimtare t FTX , s bashku me nj kontabilitet t prafrt. Shkmbimi i kriptove kaloi nga nj vlersim prej 32 miliard dollarsh n paraqitjen pr mbrojtjen e falimentimit t Kapitullit 11 n rreth nj jav.

  Edhe pse Bankman-Fried pranoi fajin pr rrjedhn e ngjarjeve, ai prsri dukej i bindur se ishte afr shptimit t perandoris s tij t kriptove n ort e fundit prpara se ajo t hynte n mbrojtjen e falimentimit t Kapitullit 11.

  “Ne me siguri mund t kishim mbledhur fonde t konsiderueshme; interesi i mundshm pr miliarda dollar financim erdhi afrsisht tet minuta pasi nnshkrova dokumentet e Kapitullit 11,” shkroi Bankman-Fried.

  “Midis atyre fondeve, miliarda dollarve t kolateralit q kompania mbante ende, dhe interesit q kishim marr nga palt e tjera, mendoj se ne ndoshta mund t kishim kthyer vler t madhe pr klientt dhe t kishim shptuar biznesin”, vazhdoi letra.

  Lexoni letrn e plot nga Bankman-Fried m posht.

  Lexoni letrn e plot t Bankman-Fried

  “Pershendetje te gjitheve-

  M vjen shum keq pr at q ndodhi. M vjen keq pr at q ju ka ndodhur t gjithve. Dhe m vjen keq pr at q ndodhi me klientt. Ju dhat gjithka q munde pr FTX dhe qndruat pran kompanis—dhe mua.

  Nuk doja q t ndodhte ndonj nga kto dhe do t jepja gjithka q t mund t kthehesha dhe t’i bja gjrat prsri. Ti ishe familja ime. E kam humbur at dhe shtpia jon e vjetr sht nj depo bosh monitorsh. Kur kthehem, s’ka m njeri me t cilin t flas. Ju zhgnjeva t gjithve dhe kur gjrat u prishn nuk arrita t komunikoja. Un ngriva prball presionit dhe rrjedhjeve dhe Binance LOI dhe nuk thash asgj. Kam humbur gjurmt e gjrave m t rndsishme n trazirn e rritjes s kompanis. Un kujdesem shum pr ju t gjith, dhe ju keni qen familja ime, dhe m vjen keq.

  Un isha CEO, dhe kshtu ishte detyra ime t sigurohesha q, n fund t fundit, gjrat e duhura t ndodhin n FTX. Do t doja t isha m i kujdesshm.

  Un dua t’ju jap nj prshkrim m t mir t asaj q ndodhi - nj prshkrim q duhet ta kisha shkruar sa m mir q e kuptova shum m hert.

  Duke i bashkuar gjrat s bashku koht e fundit, duke br prafrsi - nuk kam akses t plot t t dhnave tani pr t marr prgjigje t sakta - dhe duke shnuar gjithka n treg, pavarsisht likuiditetit, besoj se ngjarjet q uan n ndarjen kt muaj prfshinin:

  1) Nj prplasje n tregje kt pranver q oi n nj ulje afrsisht 50% t vlers s kolateralit;

  a. ~60 miliard dollar kolateral, ~2 miliard dollar detyrime -> ~30 miliard dollar kolateral, ~2 miliard dollar detyrime

  2) Pjesa m e madhe e kredis n industri po thahet menjher;

  a. ~ 25 miliard dollar kolateral, ~ 8 miliard dollar detyrime

  3) Nj prplasje e prqendruar, hiper-korrelated n nntor, q oi n nj tjetr reduktim afrsisht 50% t vlers s kolateralit pr nj periudh shum t shkurtr kohore, gjat s cils kishte shum pak likuiditet nga ana e oferts s tregut;

  a. ~ 17 miliard dollar kolateral, ~ 8 miliard detyrime

  4) Nj vrapim n bank i shkaktuar nga t njjtat sulme n nntor;

  a. ~ 9 miliard dollar kolateral

  5) Teksa i bashkonim furishm gjithka, u b e qart se pozicioni ishte m i madh se shfaqja e tij tek administratort/prdoruesit, pr shkak t depozitave t vjetra fiat prpara se FTX t kishte llogari bankare:

  a. ~ 9 miliard dollar kolateral, ~ 8 miliard dollar detyrime

  Un kurr nuk kam menduar t ndodh kjo. Nuk e kuptova shtrirjen e plot t pozicionit t marzhit, as nuk e kuptova madhsin e rrezikut t paraqitur nga nj prplasje hiper-korrelative. Kredit dhe shitjet dytsore u prdorn prgjithsisht pr t riinvestuar n biznes - duke prfshir blerjen e Binance - dhe jo pr sasi t mdha t konsumit personal.

  M vjen shum keq pr dshtimin tim n mbikqyrje. N retrospektiv, do t doja q t kishim br shum gjra ndryshe. Pr t prmendur disa:

  a) duke qen n thelb m skeptik ndaj pozicioneve t mdha t marzhit

  b) shqyrtimin e skenarve t testeve t stresit q prfshijn prplasje t ndrlidhura dhe vrapime t njkohshme n bank

  c) t jesh m i kujdesshm n lidhje me proceset fiat n FTX

  d) t kesh nj monitorim t vazhdueshm t aktiveve totale t dorzueshme, pozicioneve totale t klientve dhe metrikave t tjera kryesore t rrezikut

  e) Vendosja e m shum kontrolleve rreth menaxhimit t marzhit.

  Dhe asnj nga kto nuk e ndryshon faktin q e gjith kjo sht e keqe pr ju djema, dhe nuk sht faji juaj, dhe m vjen shum keq pr kt. Un do t bj ’sht e mundur pr t’ju kompensuar ju djema - dhe pr klientt - edhe nse kjo do t marr pjesn tjetr t jets sime. Por un jam i shqetsuar se edhe ather nuk do t mundem.

  Dua gjithashtu t falnderoj ata prej jush q m dhan at q un tani besoj se sht kshilla e duhur n lidhje me rrugt prpara pr FTX pas rrzimit. Sigurisht q kishit t drejt: besoj se nj muaj m par FTX kishte qen nj biznes i lulzuar, fitimprurs dhe inovativ. Q do t thot se FTX kishte ende vler, dhe kjo vler mund t kishte shkuar drejt ndihms pr t’i br t gjith m t plot. Ndoshta mund t kishim mbledhur fonde t konsiderueshme; interesi i mundshm n miliarda dollar financim erdhi afrsisht tet minuta pasi nnshkroa dokumentet e Kapitullit 11. Mes atyre fondeve, miliarda dollarve kolateral q kompania mbante ende, dhe interesit q kishim marr nga palt e tjera, mendoj se ndoshta mund t’u kishim kthyer nj vler t madhe klientve dhe t kishim shptuar biznesin.

  Do t duhej t kishte ndryshime, sigurisht: m shum transparenc dhe shum m shum kontrolle, duke prfshir mbikqyrjen time. Por FTX ishte dika vrtet e veant dhe t gjith ju ndihmuat pr ta br at. Asgj q ndodhi nuk ishte faji juaj. Na u desh t bnim telefonata shum t vshtira shum shpejt. Un kam qen n at pozicion m par dhe duhet ta dija se kur na ndodhin gjra t turpshme, ne t gjith priremi t marrim vendime t paarsyeshme. Nj sasi ekstreme e presionit t koordinuar erdhi, nga dshprimi, pr t paraqitur krkes falimentimi pr t gjith FTX-madje edhe subjektet q ishin paguese-dhe pavarsisht pretendimeve t juridiksioneve t tjera. Un e kuptoj at presion dhe ndjej empati me t; shum njerz ishin futur n rrethana sfiduese q n prgjithsi nuk ishin faji i tyre. Me ngurrim iu dorzova atij presioni, edhe pse duhej ta dija m mir;

  Ndoshta ka ende nj shans pr t shptuar kompanin. Un besoj se ka miliarda dollar interes t vrtet nga investitort e rinj q mund t shkojn pr t plotsuar klientt. Por nuk mund t’ju premtoj se do t ndodh dika, sepse nuk sht zgjedhja ime. Ndrkoh, jam i ngazllyer t shoh disa hapa pozitiv q po ndrmerren, si LedgerX q rikthehet.

  Un jam jashtzakonisht mirnjohs pr gjithka q ju djema keni br pr FTX gjat viteve, dhe nuk do ta harroj kurr kt.

  -SBF”


  Burimi: CNBC

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Falimenton FTX, pastronte parat e ndihmave pr Ukrainn pr llogari t politikanve n SHBA

  Ajo ishte nj tregtare kriptosh pak e njohur. Pastaj FTX mori fund.

  Caroline Ellison, e cila drejtonte firmn e tregtimit t kriptomonedhave Alameda Research, e ka gjetur veten n qendr t perandoris s rrnuar t kriptove t Sam Bankman-Fried.

  Emri: 00ftx-ellison-superJumbo.jpg

Shikime: 31

Madhsia: 21.4 KB

  Nga David Yaffe-Bellany, Lora Kelley dhe Kejd Metz

  Kur shkmbimi i tij i kriptomonedhave filloi t rrnqethej n fillim t nntorit, Sam Bankman-Fried shkoi n Twitter pr t qetsuar t gjith. FTX ishte mir, kmbnguli ai . Asgj pr t'u shqetsuar. N kontakt me t ishte nj kolege e ngusht: Caroline Ellison, 28-vjearja shefe ekzekutive e Alameda Research, nj firm tregtare t kriptove q themeloi gjithashtu zoti Bankman-Fried.

  Nj figur pak e njohur jasht qarqeve t kriptove, zonja Ellison pretendonte vazhdimisht se perandoria e zotit Bankman-Fried ishte n nj baz t qndrueshme financiare. N Twitter, ajo u grind me Changpeng Zhao, shefin ekzekutiv t Binance, i cili po shprehte dyshime pr FTX dhe Alameda.

  Por fjalt e saj nuk mjaftuan pr t mbajtur gjall FTX. Rritja e depozitave, e nxitur pjesrisht nga komentet e z. Zhao, e la kompanin t detyrohej 8 miliard dollar. Brenda m pak se nj jave, FTX dhe Alameda kishin paraqitur krkes pr falimentim . Tani kompanit po prballen me hetime nga Departamenti i Drejtsis dhe Komisioni i Letrave me Vler, t fokusuar nse mungesa e FTX lindi pr shkak se ajo kishte dhn hua n mnyr t paligjshme depozitat e klientve t saj n Alameda.

  Zonja Ellison sht n qendr t bujs. N nj takim me punonjsit e Alameda javn q kompanit u shprthyen, zonja Ellison pranoi se kompania e saj ishte zhytur n fondet e prdoruesve t FTX, kan raportuar m par The New York Times dhe The Wall Street Journal . N Twitter, detektivt amator kan kaluar dy javt e fundit duke analizuar jetn e saj dhe ajo ka t ngjar t luaj nj rol vendimtar n do shtje penale q del nga kolapsi i FTX.

  “Ajo do t prballet me nj kontroll t jashtzakonshm si nga prokurort penal dhe nj sr agjencish t ndryshme civile, si dhe nga padit civile,” tha Eugene Soltes, nj ekspert pr integritetin e korporats n Shkolln e Biznesit t Harvardit. "Duket shum e tmerrshme nga kndvshtrimi i saj."

  Avokatt e znj. Ellison nuk pranuan t komentojn.

  N disa mnyra, z. Bankman-Fried, 30 vje dhe znj. Ellison nuk mund t ishin m ndryshe. Ndrsa ai ishte nj nxits i tifozve agresiv dhe i jashtzakonshm publik pr industrin e kriptove, ajo mbajti nj profil relativisht t ult. Por ata doln nga i njjti mjedis intelektual. Ashtu si z. Bankman-Fried, znj. Ellison ishte thellsisht e prfshir n lvizjen efektive t altruizmit – nj komunitet q sht br gjithnj e m me ndikim n qarqet teknologjike. Her pas here, dyshja ishin t prfshir n mnyr romantike.

  Altruizmi efektiv sht nj lvizje globale filantropike n t ciln donatort krkojn t maksimizojn ndikimin e dhnies s tyre pr nj afat t gjat. Por komuniteti i lidhur ngusht – i drejtuar nga forumet n internet, bloget dhe listat e postimeve – sht gjithashtu nj ser pr t gjitha llojet e ideve t tjera jasht rrjedhs kryesore, nga jeta poliamoroze deri te mundsia q inteligjenca artificiale nj dit do t shkatrroj njerzimin.

  N postimet n blog q zonja Ellison besohet se ka shkruar gjat viteve, ajo filozofoi gjersisht pr nj gam t gjer temash, nga rekomandimet e librave dhe preferencat e takimeve deri te mendimi i saj i dikurshm se "revolucioni seksual ishte nj gabim". pozicion nga i cili ajo tha se ishte larguar.

  E bija e ekonomistve n Institutin e Teknologjis n Masausets, znj. Ellison u rrit n zonn e Bostonit, ku ishte kapitene e ekipit t matematiks n Newton North High School dhe konsiderohej si nj studente serioze dhe puntore.

  Emri: merlin_215247288_a4fb647e-d05f-4527-a145-509ff89814d3-jumbo.jpg

Shikime: 32

Madhsia: 67.5 KB
  Zonja Ellison sht vajza e ekonomistve t MIT.Kredia...Charles Krupa/Associated Press

  "Jam i tronditur," tha Pavel Etingof, nj profesor matematike n MIT, i cili ka punuar me zonjn Ellison kur ajo ishte n shkoll t mesme. "Un besoj se zbatimi i ligjit amerikan do t arrij deri n fund."

  N vitin 2012, zonja Ellison u zhvendos n t gjith vendin pr t ndjekur kolegjin n Stanford, ku u diplomua n matematik. Ish-shokt e klass e prshkruan at si studioze dhe t qet; nj shoqe kujtoi se zonja Ellison lexonte gjersisht, duke prfshir biografit dhe trillimet shkencore, dhe dukej e sinqert n interesin e saj pr filantropin.

  Znj. Ellison ka dhn nj grusht intervistash gjat viteve, duke folur me tone t buta dhe t heshtura. Sipas llogaris s saj , ajo u interesua pr altruizmin efektiv n vitin e saj t par n Stanford, pasi lexoi pr lvizjen n internet. Kur u diplomua, znj. Ellison iu bashkua firms sasiore t tregtimit Jane Street, ku ishte pjes e nj grupi t sapoardhurish t drejtuar nga z. Bankman-Fried, i cili ishte nja dy vjet m i madh.

  “Isha disi e friksuar prej tij”, tha ajo n nj intervist me The Times n mars. "Mund t thuash se ai ishte mjaft i zgjuar dhe disi friksues."

  Dyshja qndruan n kontakt dhe zonja Ellison ra n kontakt me z. Bankman-Fried n shkurt 2018, jo shum koh pasi ai kishte nisur Alameda, e cila ishte e vendosur n nj zyr n Berkeley. Ata pin kafe dhe zoti Bankman-Fried dukej i uditshm, duke e informuar se sapo kishte nisur nj projekt t ri pr t cilin nuk mund t'i tregonte. Por m n fund ai vendosi t ndaj planet e tij pr Alameda.

  “Isha sikur, 'O njeri, kjo tingllon mjaft emocionuese', kujtoi ajo n mars. "Pr javn e ardhshme, vazhdova t mendoja pr kt dhe t thosha: "Pyes veten se far po ndodh n Alameda tani?" Dukej sikur tregtimi i kriptove sht shum i mendur.”

  Alameda bri fitime t shpejta duke shfrytzuar joefikasitetin n tregun e Bitcoin. Jo shum koh pas themelimit t saj, z. Bankman-Fried e zhvendosi kompanin n Hong Kong, ku zonja Ellison prfundimisht u bashkua me t me nj grup t vogl tregtarsh. N vitin 2019, ai filloi FTX; ndrsa bursa e re filloi t konsumonte m shum nga koha e tij, ai emroi znj. Ellison dhe nj tregtar tjetr, Sam Trabucco, si kryeshefa t prbashkt t Alameda. Z. Trabucco dha dorheqjen n fillim t ktij viti, duke e ln znj. Ellison n krye t vetme.

  Emri: 00ftx-ellison-superJumbo.jpg

Shikime: 30

Madhsia: 64.9 KB
  Sam Bankman-Fried drejtoi znj. Ellison n firmn sasiore t tregtimit Jane Street.Kredia...Erika P. Rodriguez pr New York Times

  Marrdhnia midis Alameda dhe FTX ishte mkati origjinal q oi n shprbrjen e perandoris s zotit Bankman-Fried. Alameda tregtonte shum n platformn FTX, q do t thot se ndonjher prfitonte kur klientt e tjer t FTX humbnin para, nj konflikt interesi q z. Bankman-Fried ndonjher dukej i pakndshm ta diskutonte n intervista.

  Edhe pse prfitoi nga shprthimi i popullaritetit t kriptove, zonja Ellison vshtir se besonte vrtet n teknologji. "Un mendoj se shum projekte t kriptos nuk kan shum vler reale," tha ajo n mnyr t vrtet n podkastin zyrtar t FTX n fillim t vitit 2021. N nj episod tjetr, ajo tha se kishte ndjekur tregtimin e kriptove kryesisht pr t fituar shum para , t ciln ajo planifikoi ta jepte si pjes e angazhimit t saj ndaj altruizmit efektiv. "T rinjt priren t jen shum t rrezikshm," tha ajo.

  Ndrsa karriera e saj prparonte, zonja Ellison besohet t ket postuar shpesh n faqen e rrjeteve sociale Tumblr, duke br bloge nn dorezn "botoptimizimi". Blogu ishte anonim, por prfshinte detaje specifike nga jeta e saj, si dhe nj lidhje me llogarin e saj publike n Twitter. N nj intervist, z. Bankman-Fried konfirmoi se zonja Ellison ishte autori, megjithse blogu tani sht fshir dhe nuk sht e qart nse ajo e ka pranuar publikisht se ishte e saj.

  N nj postim t arkivuar nga viti 2019, autori i blogut tha se altruizmi efektiv dukej t ishte nj "pasoj e pashmangshme e ambicies".

  "Nse dua t bj dika me jetn time, far duhet t bj?" thuhej n postim. "Parat jan shum t lehta."

  Vitin e kaluar, FTX u zhvendos n Bahamas dhe zonja Ellison filloi t inkurajonte njerzit e tjer n komunitetin efektiv t altruizmit q t'i ndiqnin ata. Nj postim nn emrin e saj n nj forum efektiv altruist renditi disa nga prfitimet, duke prfshir "taksn e ult" dhe "plazhet!"

  “sht nj vend mjaft i vogl”, thuhej n postim. "Nse shum EA lvizin atje, EA mund t prfundoj t jet nj forc disi me ndikim."

  N Bahamas, zonja Ellison jetonte n apartamentin me pes dhoma gjumi n Albany, nj vendpushim luksoz n ishullin e New Providence. Ajo ndau hapsirn me nnt banor t tjer, duke prfshir z. Bankman-Fried, si dhe Nishad Singh dhe Gary Wang, dy drejtues t tjer t lart t FTX.

  Katr shokt e shtpis u uln n bordin e FTX Future Fund , nj grup efektiv altruist q zoti Bankman-Fried e financoi me pasurin e tij kripto. N prill, znj . Ellison, z. Singh dhe z . Fillimi synonte t ndrtonte "Inteligjenc Artificiale e sigurt" - nj pjes kye e sistemit efektiv t besimit altruist.

  Nganjher, angazhimet bamirse t ekipit drejtues t FTX u manifestuan n nj qndrim m t shenjt se ti, duke i br kolegt jasht kliks t ndjehen t tjetrsuar dhe t gjykuar, sipas dy personave t njohur me shtjen, t cilt krkuan anonimitetin pr t diskutuar shtje t ndjeshme. Zonja Ellison nganjher ishte e prer, tha nj nga njerzit, dhe e quajti personelin tjetr si t drejt.

  Emri: merlin_206461803_124725a6-ecdd-4e63-b3bd-deb09be2def3-jumbo.jpg

Shikime: 31

Madhsia: 36.0 KB
  Pasi FTX u zhvendos n Bahamas, zonja Ellison inkurajoi t tjert t ndiqnin.Kredia...Erika P. Rodriguez pr New York Times

  N internet, ajo gjithashtu mund t jet e paqart pr menaxhimin e saj t Alameda. Kur mbaronte telefonatat me shefat ekzekutiv t kompanive t tjera, ajo i thoshte vetes: “Oh faleminderit zotit, mendoj se i kam mashtruar duke menduar se jam nj i rritur i vrtet”, sipas nj postimi t Tumblr n llogarin e worldoptimization. N Alameda dhe FTX, tregtart shpesh prdornin stimulues t ngjashm me Adderall pr t qndruar vigjilent gjat orve t gjata, than njerz t njohur me kt shtje - nj zakon q zonja Ellison dukej se e pranonte publikisht.

  "Asgj si prdorimi i rregullt i amfetamins pr t'ju br t vlersoni se sa budalla sht prvoja njerzore normale, pa mjekim," shkroi ajo n Twitter n 2021.

  Edhe para krizs s dy javve t fundit, kishte shenja se Alameda ishte n telashe t mdha. Sipas nj depozitimi t fundit t falimentimit , pasqyrat financiare tremujore t kompanis nuk jan audituar kurr. Nj partner biznesi, i cili krkoi anonimitetin pr t prshkruar diskutimet e biznesit privat, i dha fund puns me Alameda pas nj telefonate me drejtuesit e saj q ngriti flamuj t kuq n fund t vitit t kaluar. Partneri i biznesit pyeti pr nj linj q prfaqson 2 miliard dollar investime n bilancin e Alameda - nj pjes e konsiderueshme e aseteve t prgjithshme t firms - dhe prfaqsuesit e Alameda nuk mund t shpjegonin se far ishte.

  M pas, m 2 nntor, faqja e lajmeve t kriptove CoinDesk publikoi nj artikull t bazuar n nj bilanc t rrjedhur t Alameda q dukej se tregonte se nj pjes e madhe e aseteve t kompanis prbhej nga FTT, kriptomonedha q shpiku FTX.

  Emri: merlin_188523570_c2223d50-1b78-4d6e-ac30-08236fba8f91-superJumbo.jpg

Shikime: 28

Madhsia: 24.4 KB
  Changpeng Zhao, shefi ekzekutiv i shkmbimit rival t kriptove Binance, ishte i shqetsuar pr stabilitetin financiar t Alameda.Kredia...Ore Huiying pr New York Times

  Zbulimi ngriti shqetsime pr stabilitetin financiar t perandoris s z. Bankman-Fried. M 6 nntor, z. Zhao njoftoi planet pr t shitur nj furnizim t madh FTT. N at koh, shenja vlente rreth 22 dollar; nse mimi i tij binte shum, FTX do t ishte n telashe.

  Zonja Ellison u prball me z. Zhao n Twitter: "Alameda me knaqsi do t'i blej t gjitha nga ju sot me 22 dollar," tha ajo. N prapasken, ajo i dha urdhr ekipit t saj t vogl t tregtarve q t mbanin mimin e tokenit n 22 dollar duke vendosur oferta afrsisht n at nivel, sipas nj personi t njohur me kt shtje.

  Por tweet-et e z. Zhao nxorn ekuivalentin e kriptos s nj banke dhe klientt nxituan t trhiqnin pronat e tyre nga FTX.

  Ndrsa kriza u shpalos, zonja Ellison po vizitonte zyrn e Alameda n Hong Kong, ku punonte n nj dhom private takimesh, duke marr telefonata, sipas nj personi t njohur me kt shtje. Dy dit pas cicrimave t z. Zhao, z. Bankman-Fried njoftoi at q dukej e paimagjinueshme: Bursa po prballej me “kriza t likuiditetit”, t paaft pr t prmbushur trheqjet.

  N nj takim me punonjsit t nesrmen, zonja Ellison pranoi se Alameda kishte marr fondet e klientve nga FTX pr t kompensuar mungesat n llogarit e saj, sipas nj personi t njohur me kt shtje, t cilit iu dha anonimiteti pr t ndar diskutimet e brendshme. Zonja Ellison dukej e prlotur, tha personi dhe i tha grupit se i vinte keq. FTX tani u detyrohet kreditorve 8 miliard dollar dhe shuma q i dha hua Alameda sht deri n 10 miliard dollar, sipas njerzve t njohur me financat e firms.

  Stafi i Alameda u trondit. Ndrsa lajmi u mbyt, ata u prgzuan, duke diskutuar planet pr t'u larguar nga Hong Kongu dhe pr t krkuar ndihm ligjore.

  Zonja Ellison nuk u prfshi.

  Erin Griffith dhe Matthew Goldstein kontribuan n raportim. Jack Begg, Kitty Bennett dhe Alain Delaqurire kontribuan n krkime.

  Burimi: NYT

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Falimenton FTX, pastronte parat e ndihmave pr Ukrainn pr llogari t politikanve n SHBA

  Brenda krkimit t Sam Bankman-Fried pr t fituar miq dhe pr t ndikuar te njerzit

  N vetm tre vjet, bashkthemeluesi i FTX ndrtoi nj operacion masiv pr t trhequr politikant, rregullatort dhe organizatat jofitimprurse pr t mbshtetur qllimet e tij t kriptos.

  Emri: merlin_215599341_d15310ba-2f8a-4088-95c6-6e3357774a46-superJumbo.jpg

Shikime: 28

Madhsia: 36.0 KB
  Sam Bankman-Fried, bashkthemelues i FTX, foli n konferencn e Institutit t Nisms s Investimeve t Ardhshme n tetor n Riad, Arabi Saudite. Krediti...Tamir Kalifa pr The New York Times

  Nga Kenneth P. Vogel, Emily Flitter dhe David Yaffe-Bellany

  N maj, themeluesi i nj organizat jofitimprurse n ikago q punon me njerz t burgosur s fundmi mori nj email nga babai i Sam Bankman-Fried, i cili i ofronte t bnte nj donacion n emr t shkmbimit t kriptomonedhave t djalit t tij.

  Menjher pasi FTX u zotua t'i jepte 600,000 dollar jofitimprurse, nj firm konsulente e punsuar nga bursa shprtheu lajmin pr antart e grupeve t shquara t mendimit, duke i nxitur ata q ta lavdronin programin publikisht n Twitter. T paktn dy marrs t posts elektronike e bn kt.

  Parat nuk ia doln kurr drejt organizats jofitimprurse, t quajtur Equity and Transformation. Por zotimi - dhe publiciteti i tij shoqrues - ofron nj paraqitje t shkurtr t funksioneve t brendshme t fushats s ndikimit t prhapur q z. Bankman-Fried formoi prpara se gjithka t ndalonte kt muaj kur kompania e tij u detyrua t paraqiste falimentimin, duke nxitur nj kriminel. hetim.

  N tre vitet q kur z. Bankman-Fried nisi FTX, kompania, drejtuesit e saj dhe krahu i saj filantropik shpenzuan ose premtuan qindra miliona dollar n kontribute politike dhe bamirsie, tarifa konsulence, investime n media dhe madje edhe pasuri t paluajtshme.

  Nj rrjet i komiteteve t veprimit politik, organizatave jofitimprurse dhe firmave konsulente t financuara nga FTX ose drejtuesit e saj punuan pr politikan, rregullator dhe t tjer n orbitn e politikave, me qllimin pr ta br z. Bankman-Fried zrin autoritar t kriptos, duke formuar gjithashtu rregulloren pr industrin dhe shkaqe t tjera, sipas intervistave, shkmbimeve t posts elektronike dhe nj bisede t koduar n grup t shikuar nga The New York Times.

  Politikant, grupet e avokimit dhe mbledhsit e fondeve tani po distancohen. Disa ligjvns po shkarkojn kontributet e fushats nga z. Bankman-Fried dhe aleatt e tij duke br donacione pr bamirsi n t njjtat shuma q morn. Ligjvnsit po bjn thirrje pr seanca dgjimore.

  N nj far mnyre, FTX ndoqi librin e lojrave t korporatave m t mdha dhe m t vendosura q shpenzojn vite me kujdes duke shprndar para prmes sistemit politik pr t kultivuar marrdhnie dhe pr t ndrtuar pushtet. Por operacioni i ndikimit t FTX filloi m shpejt dhe ishte m i furishm.

  Ai mjegulloi linjat midis shtjeve t korporatave dhe aktivitetit politik dhe nxiti shqetsime midis disa t prfshirve nse parat po shpenzoheshin n mnyr efektive dhe n prputhje me ligjet e rrepta t financimit t fushats, ndrkoh q disa prfitues potencial i la t ndiheshin sikur kishte nj mim pro quo.

  "Ishte e pamshirshme dhe gjithprfshirse," tha Dennis Kelleher, presidenti i Better Markets, nj organizat jofitimprurse q lufton pr m shum rregullime t firmave financiare.

  Zgjedhjet e redaktorve

  Pse pula e kaloi hambarin? Pr t'u regjistruar pr studimin shkencor.

  Tregime t vogla dashurie: "T theva zemrn, ti theu brinjn time"

  Pushimet jan m t gjata tani. A sht kjo nj gj e mir?
  Kur FTX po krkonte miratimin rregullator pr disa nga aktivitetet e saj nga Komisioni i Tregtis s t Ardhmes s Mallrave, nj zyrtar i kompanis pyeti nse nj donacion do t ndihmonte n sigurimin e mbshtetjes s Tregjeve m t Mir, sipas Z. Kelleher dhe nj personi t dyt me njohuri pr hetimin. i cili nuk ka dashur t identifikohet. FTX nuk i dhuroi grupit t Z. Kelleher.

  N nj intervist t dieln mbrma, z. Bankman-Fried tha se ai besonte fort n kauzat bamirse q ai financoi. Por ai pranoi se nj pjes e puns s tij politike n mbar botn ishte nj ushtrim i marrdhnieve me publikun.

  “T gjith njerzit q drejtonin biznese veanrisht t rregulluara duhej t kalonin koh duke menduar se far shiritash duhej t vendosnim rreth biznesit pr ta mbuluar at n nj kuptim t mir-dashuris q ne-do t mund t bnin ata”, tha z. Bankman-Fried. “Ne t gjith prfundojm duke luajtur t njjtn loj.”

  Z. Bankman-Fried dhe Ryan Salame, nj tjetr ekzekutiv i FTX, shprthyen n skenn politike me para t mdha gjat fushats zgjedhore t 2022. Ndrsa vlerat e tyre neto u rritn, ata e vendosn veten dhe FTX si dhurues me ndikim ndrpartiak.

  Pr t prcaktuar se ku t'i shpenzojn parat e tyre, prfaqsuesit e nj operacioni t sapoformuar super PAC q merrte para nga drejtuesit e FTX drguan pyetsor te dhjetra kandidat pr t vlersuar qndrimet e tyre ndaj kriptomonedhs.

  Emri: merlin_216112011_ef94bc1a-af0d-4502-bd0f-ff8d518881b7-superJumbo.jpg

Shikime: 28

Madhsia: 39.6 KB
  Fushata e Senatit e John Fetterman, demokrat i Pensilvanis, u mbshtet nga m shum se 200,000 dollar shpenzime nga Web3 Forward, nj super PAC q sht pjes e nj operacioni t financuar nga drejtuesit e FTX. Krediti...Kriston Jae Bethel pr The New York Times

  N fillim t marsit, prfaqsuesit e nj super PAC, Web3 Forward, ishin t knaqur kur fushata e John Fetterman, kandidati pr Senatin e Pensilvanis, ktheu nj pyetsor t plotsuar q shprehte mbshtetjen pr industrin e kriptomonedhave, sipas njerzve t njohur me situatn.

  “Nuk kam nevoj pr asgj m shum nga Team Fetterman. I emocionuar q ai sht pro kriptos," nj konsulent pr Web3 Forward i drgoi email nj aleati t z. Fetterman.

  Rreth dy muaj pas emailit, Web3 Forward filloi t transmetonte nj reklam q tregonte z. Fetterman si nj kampion t klass puntore, i cili nuk "do t mashtrohej nga lobistt". Super PAC shpenzoi gati 4.7 milion dollar pr t nxitur kandidatt demokrat n zgjedhjet afatmesme, kryesisht n fushatat e tyre primare, duke prfshir m shum se 212,000 dollar pr t mbshtetur zotin Fetterman, i cili fitoi garn e tij dhe do t filloj mandatin e tij m 3 janar.

  Joe Calvello, nj zdhns i zotit Fetterman, u prpoq t distanconte senatorin e sapozgjedhur nga siprmarrsi i turpruar i kriptove. "Sam Bankman-Fried duhet t mbahet plotsisht prgjegjs," shkroi z. Calvello n nj email.

  N nj deklarat, Adam Goldberg, nj zdhns i Web3 Forward, tha se as z. Bankman-Fried, z. Salame "askush tjetr n FTX ose q prfaqsonte interesat e saj nuk kishte ndonj rol n prcaktimin e kandidatve q ne mbshtesim".
  Por dosjet e fushats tregojn se Web3 Forward mori pothuajse t gjitha rreth 5.9 milion dollart q mblodhi n 2021 nga GMI PAC, nj super PAC pr t cilin z. Salame ishte antar i bordit themelues. GMI, nga ana tjetr, mori rreth 32 pr qind t afro 11.6 milion dollarve t saj nga z. Salame, z. Bankman-Fried dhe nj filial i FTX.

  Z. Goldberg tha se megjithse z. Salame ishte i prfshir n GMI, jo t gjith ata q dhuruan pr super PAC ose ishin n bordin e saj mbshtesin axhendn specifike t FTX, dhe n fakt disa element kundrshtues t saj. Z. Salame dha dorheqjen nga bordi i GMI PAC n ditn e ktij muaji q FTX bri krkes pr falimentim, sipas nj personi t njohur me super PAC.

  Z. Salame nuk iu prgjigj krkesave pr koment.

  N muajt para zgjedhjeve t vitit 2022, z. Bankman-Fried dhuroi rreth 40 milion dollar pr fushatat dhe komitetet federale q mbshtetn kryesisht demokratt, sipas t dhnave t Komisionit Federal t Zgjedhjeve – duke prfshir 27 milion dollar pr nj super PAC t quajtur Mbroni t Ardhmen Ton q e tha kt. fokusuar n ndihmn e kandidatve q mbshtesin gatishmrin ndaj pandemis.

  Emri: merlin_206461992_bf323948-87d1-41c1-bf54-6e075064e7a1-superJumbo.jpg

Shikime: 35

Madhsia: 48.1 KB
  Sipas t dhnave t fushats federale, n prag t zgjedhjeve t vitit 2022, z. Bankman-Fried u b donatori i dyt m i madh i Partis Demokratike pas George Soros. Kredia...Erika P. Rodriguez pr The New York Times

  Kjo e bri at donatorin e dyt m t madh t partis pas George Soros, financierit miliarder q ka qen ndr financuesit kryesor t s majts pr dekada. Z. Soros sht 92 vje dhe disa grumbullues demokrat kishin shpresa t mdha se z. Bankman-Fried, 30 vje, mund t luante nj rol t ngjashm duke financuar t majtn n t ardhmen.

  N nj intervist n podcast n fillim t ktij viti, z. Bankman-Fried tha se ai priste t shpenzonte "n veri t 100 milion dollarve" n zgjedhjet presidenciale t 2024-s.

  Republikant gjithashtu kishin shpresa t mdha pr zotin Salame, i cili dhuroi gati 24 milion dollar n fushatn e 2022, kryesisht pr republikant dhe grupet q i mbshtesin ata, duke prfshir 15 milion dollar pr nj super PAC q ai nisi t quajtur Veprimi Federal i ndrrave Amerikane. Ajo shpenzoi gati 517,000 dollar pr t mbshtetur fushatn e suksesshme t Senatit t Prfaqsuesit Ted Budd t Karolins s Veriut.

  Z. Budd ishte gjithashtu prfituesi i m shum se 400,000 dollarve n shpenzime nga nj super PAC i quajtur Crypto Innovation, i prkushtuar pr t ndihmuar kandidatt republikan pr kongres. Crypto Innovation nga ana e tij mori 2.8 milion dollar nga GMI, PAC i lidhur me z. Salame.

  Z. Budd nuk iu prgjigj nj krkese pr koment.

  Nj jav prpara dits s zgjedhjeve, nj grup i financuar nga z. Bankman-Fried dhe i drejtuar m par nga vllai i tij, Gabe Bankman-Fried, Guarding Against Pandemics, organizoi pritje t veanta koktejlesh pr demokratt dhe republikant n nj shtpi n qytet pran Kapitolit. Grupi, i cili u fokusua n gatishmrin ndaj pandemis, pagoi gati 3.3 milion dollar n prill pr shtpin, ku priti ngjarje. Nj ftes pr pritjen e republikanve e prshndeti zotin Salame si nj "megadonator republikan q lulzon".

  Disa njerz n orbitn e zotit Bankman-Fried ishin t shqetsuar se FTX dhe drejtuesit e saj po tregoheshin t ngadalt n shpenzimet e tyre politike, duke ulur efektivitetin e saj dhe duke u prballur me shkelje t mundshme. Kto shqetsime pasqyrohen n mesazhet n nj bised grupore t koduar t quajtur "Politic FTX comms alignment", i cili gjithashtu zbulon nj vij t paqart midis FTX dhe disa prej prpjekjeve politike dhe avokuese t financuara nga drejtuesit e saj.

  Nj zyrtar n Guarding Against Pandemics i drgoi mesazhe biseds n fund t tetorit, i shqetsuar se nj donacion prej 500,000 dollarsh pr nj PAC t Partis Demokratike n Oregon nga Nishad Singh, nj ekzekutiv i FTX, i ishte atribuar gabimisht nj firme t prpunimit t pagesave t kriptomonedhave.

  "Un nuk dua q FTX t marr m pak se plotsisht vlern nga kontributi," shkroi zyrtari, duke krkuar nga drejtuesit e kompanis t konfirmojn "1) nse ky sht nj kontribut mbrojts i FTX, dhe 2) nse po, kush supozohet t jet nga.”

  Zyrtari dukej se i referohej nj dukuri t ngjashme m hert gjat vitit, kur nj kontribut prej 14 milion dollarsh ishte renditur n F.E.C. paraqitjet q kan ardhur nga e njjta firm prpunimi i pagesave. M pas iu ri-atribuua kryesisht z. Bankman-Fried dhe pjesrisht z. Singh. Donacioni pr PAC-n e Oregonit u riklasifikua gjithashtu pr t pasqyruar se ishte nga zoti Singh, sipas t dhnave t financimit t fushats shtetrore.

  Z. Singh nuk iu prgjigj krkesave pr koment.

  Regjistrimet e zhvendosura nnvizuan shqetsimet n lidhje me financimin e parave t kriptove t donacioneve politike, t cilat jan t rregulluara fort nga ligjet q parashikojn dnime t ashpra pr maskimin e burimit t fondeve.

  Divizioni i Zgjedhjeve n Oregon po heton dhurimin si nj shkelje e mundshme e financimit t fushats me krkes t Shemia Fagan, sekretares s shtetit t Oregonit, sipas Ben Morris, nj zdhns. Ai tha se nse agjencia do t gjente prova t mjaftueshme pr nj shkelje penale, ajo do ta referonte shtjen tek zbatimi i ligjit.

  Emri: merlin_217067466_760c7c0e-1f83-425d-ac15-5110cd024e10-superJumbo.jpg

Shikime: 26

Madhsia: 50.8 KB
  Nj grup i financuar nga z. Bankman-Fried dhe i drejtuar m par nga vllai i tij Gabe bleu kt shtpi n Uashington me tulla t kuqe n prill. Grupi e ka prdorur at pr pritjet ku marrin pjes antar t t dyja partive politike. Kredia...Hailey Sadler pr The New York Times

  Pr t ndriuar profilin e tij intelektual n publik, z. Bankman-Fried shpesh merrte pjes n ngjarje pr t mitizuar industrin e kriptomonedhave. M 12 tetor, ai u ul pr nj "bised pran zjarrit" me Jason Grumet, president i grupit t mendimit Qendra e Politikave Bipartizane - me ftes t zotit Grumet - pr t diskutuar "lvizjet e fundit n tregun e kriptove, rolin e rregullimit, dhe e ardhmja afatgjat e industris.”

  Z. Bankman-Fried mund t jet simpatik n takimet private, duke armatosur audiencn e tij me drejtprdrejtshmrin dhe eksitimin e tij pr kripto-n, tha nj person q ndrveproi me t. Ndrsa prpiqej t siguronte nj takim me Gary Gensler, kryetarin e Komisionit t Letrave me Vler dhe Shkmbim, ai i krkoi J. Christopher Giancarlo, nj ish-kryetar i C.F.T.C., pr nj prezantim.

  Emri: merlin_214274292_20c21915-f2d1-4190-83a2-b191516375ee-superJumbo.jpg

Shikime: 25

Madhsia: 39.4 KB
  Gary Gensler, kryetar i Komisionit t Letrave me Vler dhe Shkmbim. Kredia...Shuran Huang pr The New York Times

  Emri: 22ftx-lobbyists-5-superJumbo.jpg

Shikime: 24

Madhsia: 31.0 KB
  J. Christopher Giancarlo, nj ish-kryetar i Komisionit t Tregtis s t Ardhmes s Mallrave. Kredia...Erin Schaff pr The New York Times

  Z. Giancarlo, qndrimi miqsor i t cilit ndaj kriptove i dha pseudonimin "Babai i Kriptove", pranoi t ndihmonte. Ai mori pjes n nj takim me z. Gensler dhe z. Bankman-Fried n tetor 2021.

  "Ai e prezantoi FTX me nj shkall besimi dhe shprehu integritet," tha zoti Giancarlo. “Tani e dim se kjo nuk ishte e vrtet, por kshtu ai e paraqiti at.”

  N prapasken, z. Bankman-Fried zhvilloi gjithashtu diskutime me rregullator t tjer, veanrisht me C.F.T.C., q rregullon tregtimin e derivateve. Zyrtart e FTX patn takime t shumta me stafin e komisionit, kryesisht pr t folur rreth aplikimit t FTX pr nj C.F.T.C. liens. U shfaqn gjithashtu shtje m t mdha, duke prfshir mnyrn se si duhet t rregullohen kriptovalutat, than tre persona t informuar mbi diskutimet.

  Rostin Behnam, kryetari i C.F.T.C., dhe z. Bankman-Fried ran dakord q C.F.T.C., n vend t S.E.C., duhet t ket mbikqyrjen parsore t shumics s tregjeve t kriptove, than njerzit. Ky ishte thelbi i gjer i nj projekt-ligji pr kriptomonedh q po hartohej nga Senatorja Debbie Stabenow, demokrate e Miiganit, e cila ishte ish-pundhnsi i zotit Behnam.

  Stafi i C.F.T.C. ofroi kshilla "teknike" pr stafin e zonjs Stabenow q punonte n projekt-ligj, i quajtur Akti i Mbrojtjes s Konsumatorit t Mallrave Dixhitale, tha Steven Adamske, nj zdhns i komisionit.

  Prfaqsuesit e FTX, duke prfshir Mark Wetjen, kreun e saj t shtjeve t qeveris dhe nj ish-C.F.T.C. komisioner, dhan edhe kontributin e tyre.

  Z. Adamske tha se asistenca teknike dhe analiza ligjore q organizata e tij i dha Kongresit "vinin vetm nga C.F.T.C".

  Matt Williams, nj zdhns i znj. Stabenow, tha se asnj pal e vetme e interesuar, prfshir FTX, nuk kishte "t dhna t rndsishme" n projektligj. "N fakt, asnj nga ndryshimet thelbsore t krkuara nga FTX nuk u prfshin n legjislacion."

  Z. Bankman-Fried i dha 20,800 dollar Fondit t Fitores Stabenow.

  N fund t korrikut, kur u zbulua projektligji, shefi i kabinetit t zotit Behnam u shkroi zyrave t katr komisionerve t tjer - dy republikan dhe dy demokrat - duke u krkuar atyre t lshonin nj deklarat t prbashkt duke lavdruar legjislacionin. Kur ata nuk ran dakord t gjith pr ta br kt, z. Behnam, nj demokrat, lshoi nj deklarat vet.

  Christy Goldsmith-Romero, nj nga komisionert demokrat, tha se ajo nuk lshoi nj deklarat sepse donte t studionte legjislacionin dhe "t vendoste se far mendoja un".

  Emri: 22ftx-lobbyists-6-superJumbo.jpg

Shikime: 25

Madhsia: 44.4 KB
  Rostin Behnam, kryetar i Komisionit t Tregtis s t Ardhmes s Mallrave. Kredia...Greg Kahn pr The New York Times

  Edhe pse z. Bankman-Fried u fokusua te politikant dhe rregullatort, babai i tij, Joseph Bankman, dukej se ishte m i prfshir n promovimin e ideve t djalit t tij pr bamirsi dhe ndryshime shoqrore.

  Prve lidhjes me Equity and Transformation, organizatn jofitimprurse t ikagos, z. Bankman identifikoi programe t dizajnuara pr t rritur prfshirjen financiare dhe pr t mbyllur hendekun e pasuris racore q ai mendonte se zoti Bankman-Fried duhet t'i dhuronte.

  Z. Bankman, nj profesor n Shkolln Juridike t Stanfordit, gjithashtu krkoi t lidh djalin e tij me miqt e tij n akademi, krkimi i t cilve u fokusua n barazin racore dhe prfshirjen financiare. Z. Bankman shpresonte se kolegt e tij do t mbshtesnin bindjet e tij se kriptovalutat mund t ndihmonin n barazimin e aksesit n sistemin financiar.

  “Kam kontaktuar me t tjert q ndajn interesin tim pr prfshirjen financiare pr t eksploruar rolin q mund t luaj kripto,” tha zoti Bankman n nj intervist telefonike t hnn.

  M 11 nntor, ditn kur FTX paraqiti krkesn pr falimentim, zoti Bankman i shkroi Richard Wallace, drejtorit ekzekutiv t organizats jofitimprurse t ikagos, pr t shprehur trishtimin e tij q donacioni prej 600,000 dollarsh nuk do t realizohej. Stafi i Fondacionit FTX, krahu filantropik i burss, kishte dhn dorheqjen dhe fondet e tij ishin avulluar.

  Dhurimi, i cili ishte premtuar n qershor dhe do t kishte paguar pr nj program t t ardhurave t garantuara pr personat e burgosur s fundmi dhe familjet e tyre, u vendos t fillonte t enjten.

  "Un jam i thyer, si mund ta imagjinoni, pr at q po ndodh dhe zemrthyer pr humbjen e projektit ton," i shkroi z. Bankman z. Wallace. Ai tha se do t kishte financuar gjysmn e projektit nga xhepi i tij nse Fondacioni FTX do t ishte n gjendje t vendoste gjysmn tjetr. Financimi i t gjith 600,000 dollarve nga ai vet ishte jasht diskutimit, shtoi zoti Bankman.

  "Un do t shpenzoj n thelb t gjitha burimet e mia pr mbrojtjen e Sam."

  Joe Rennison dhe David McCabe kontribuan n raportimin. Kitty Bennett dhe Alain Delaqurire kontribuan n krkime.


  Burimi: NYT

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Falimenton FTX, pastronte parat e ndihmave pr Ukrainn pr llogari t politikanve n SHBA

  Si Forumi Ekonomik Botror, t tjert po fshehin lidhjet e tyre t kaluara me FTX

  Shprthimi trondits i shkmbimit t kriptove FTX sht br nj siklet pr njerzit e elitave globale, me disa q lshojn mea culpas – dhe t tjer me sa duket prpiqen t fshehin lidhjet e tyre me themeluesin e saj t turpruar, 30-vjear, Sam Bankman-Fried.

  Faqet e arkivave n ueb tregojn se Forumi Ekonomik Botror – dridhja e ndritshme e t cilit n Davos, Zvicr, sht nj domosdoshmri pr t’u marr pjes pr miliardert dhe lidert botror do vit – e kishte listuar m par FTX si nj nga “partnert” e tij, duke reklamuar firmn me baz n Bahamas si nj "kmbim kriptomonedh i ndrtuar nga tregtart, pr tregtart".

  Bankman-Fried ishte gjithashtu nj fols n Davos majin e kaluar s bashku me njerz t famshm si shefja financiare e Google, Ruth Porat dhe Bill Winters, CEO i gjigantit financiar me baz n Londr Standard Chartered. Sidoqoft, WEF q ather ka fshir do prmendje t FTX nga uebfaqja e saj n ditt pasi shkmbimi i kriptove u paraqit pr falimentim.

  “FTX ishte nj partner i Forumit Ekonomik Botror. N dritn e ngjarjeve t javs s kaluar, partneriteti i tyre u pezullua dhe ata u hoqn nga seksioni Partnert e faqes son t internetit”, tha pr The Post t hnn nj zdhns i organizats me baz n Gjenev t kryesuar nga Klaus Schwab.

  Sipas nj burimi t brendshm t WEF, Bankman-Fried ka t ngjar t zbarkoi n faqen e grupit sepse ai dhuroi para pr grupin, prve koncertit t tij t ardhshm.

  Emri: world-economic-forum-ftx-post.jpg

Shikime: 25

Madhsia: 42.5 KB
  WEF nuk ka komentuar pse ka fshir referencat pr FTX.

  “Forumi Ekonomik Botror mbijeton me donacione nga organizata dhe kompani t jashtme q zakonisht jan n linj me misionin dhe politikn e tyre”, tha burimi pr The Post.

  WEF nuk sht i vetmi grup q ka vez n fytyr nga brohoritjet e tij pr FTX dhe Bankman-Fried, pasuria prej 16 miliard dollarsh e t cilit u zhduk brenda pak ditsh – nj kolaps mahnits q ka shkaktuar krahasime me Lehman Brothers dhe Enron . Bankman-Fried sht nn hetim federal .

  Fotografit qarkulluan n internet gjat fundjavs q tregonin ish-presidentin Bill Clinton t ulur pran Bankman-Fried n sken - s bashku me ish-kryeministrin britanik Tony Blair - n nj ngjarje n Bahamas prillin e kaluar.

  Post ka krkuar koment nga zyra e Klintonit.

  Emri: sam-bankman-fried-bill-clinton-tony-blair.jpg

Shikime: 28

Madhsia: 70.2 KB
  Bankman-Fried u shfaq n sken me ish-presidentin Bill Clinton dhe ish-kryeministrin britanik Tony Blair n Bahamas n prill.

  Ndrsa firmat e mdha financiare si Sequoia Capital, SoftBank dhe BlackRock kan zbuluar humbje t FTX n dosjet publike, t brendshm thon se individ m t pasur blejn privatisht, zakonisht duke futur para n FTX prmes zyrave familjare.

  "Kjo sht si nj situat Madoff ... pothuajse t gjith n teknologji dhe Hollywood investuan n kt gj," tha nj investitor pran FTX pr The Post. "Tani askush nuk dshiron ta pranoj kt."

  Nj burim i brendshm tha pr The Post se Jan Koum – miliarderi ukrainas q bashkthemeloi WhatsApp dhe ia shiti Facebook-ut pr 19 miliard dollar n 2014 – bleu nj aksion prmes zyrs s tij familjare. Prfaqsuesit e Koum nuk iu prgjigjn krkesave pr koment.

  Prdoruesit e Twitter promovuan nj video gjat fundjavs q tregonte CNBC investitor Jim Cramer duke reklamuar Bankman-Fried si "JP Morgan i brezit t tij". Posti ka kontaktuar me Cramer dhe CNBC duke krkuar koment.

  Emri: jim-cramer-coin-ftx.jpg

Shikime: 23

Madhsia: 35.4 KB
  Jim Cramer i CNBC dikur iu referua Bankman-Fried si "JP Morgan i brezit t tij". CNBC

  Kevin O'Leary - investitori i "Shark Tank" i cili gjithashtu pranoi se ka br nj banj n nj bast FTX - postoi nj mea culpa n llogarin e tij n Twitter gjat fundjavs, duke u thn 951,000 ndjeksve t tij: "Si investitor, nuk do t merrni kurr sht e drejt do her. Do t bni disa gabime. Ndonjher t mdha si FTX.”

  Tom Brady dhe tashm ish-bashkshortja Gisele Bndchen jan ndr viktimat m t njohura t FTX. Pasi luajtn n disa reklama televizive q promovonin shkmbimin e kriptove, ata morn nj aksion t kapitalit n FTX q tani ka t ngjar t jet i pavlefshm. Ylli i basketbollit t Golden State Warriors, Steph Curry, iu dha gjithashtu nj aksion n FTX. Curry, Brady dhe Bndchen nuk ishin menjher t disponueshm pr koment.

  Diku tjetr, FTX i Bankman-Fried n fillim t ktij viti bashkpunoi me konferencn SALT t ish-kshilltarit t Shtpis s Bardh Anthony Scaramucci pr t nisur nj samit t kriptomonedhs t mbushur me yje n Bahamas.

  Emri: giselle-bankman-fried.jpg

Shikime: 22

Madhsia: 61.8 KB
  Lauren Remington Platt, Sam Bankman-Fried dhe Gisele Bndchen n prill. Joe Schildhorn/BFA.com

  “Ne jemi t emocionuar t mirpresim FTX si partnerin kryesor global t SALT dhe t lanojm Crypto Bahamas. Sam dhe ekipi i FTX po ndrtojn kompanin m t rndsishme n kripto dhe industrin financiare m gjersisht, "tha Scaramucci n at koh.

  Konferenca e Salt Crypto Bahamas prfshiu skenn tashm famkeqe n t ciln Bankman-Fried ndau skenn me supermodelen Bndchen pr t folur pr praktikat e qndrueshmris brenda sektorit t kriptove.

  Ndrsa fati i vlersuar i Bankman-Fried arriti deri n 26 miliard dollar gjat bumit t kriptomonedhs n epokn e pandemis, themeluesi i FTX prdori t ardhurat e papritura pr t kultivuar marrdhnie komode n media.

  Bankman-Fried ishte nj nxits i hershm financiar pr Semafor, startup-in e lajmeve me ipa blu t bashkthemeluar nga veterani i New York Times Ben Smith dhe ish-CEO i Bloomberg, Justin B. Smith.

  Emri: sam-bankman-fried-anthony-scaramucci-kevin-oleary.jpg

Shikime: 21

Madhsia: 33.1 KB
  Sam Bankman-Fried darkon me Anthony Scaramucci dhe Kevin O'Leary n Konferencn SALT NY. KRIP NY

  Ish-miliarderi derdhi para n Semafor n nj raund t mbledhjes s fondeve t Seris A q trhoqi gjithashtu kontribute nga lloje t mediave t tilla si kryetari i nderuar i The Atlantic, David G. Bradley dhe themeluesja e The Information, Jessica Lessin.

  Semafor prmendi lidhjet e saj me Bankman-Fried n raportimin e tij mbi paraqitjen e papritur t falimentimit t FTX javn e kaluar. Media trajtoi gjithashtu marrdhniet e saj me themeluesin e FTX n nj histori q zbuloi se Bankman-Fried dshironte t fillonte nj konkurrent t platforms botuese Substack, t pajisur me "shkrimtart e tij t preferuar".

  “Ne mbyllm raundin ton fillestar n maj dhe morm t gjitha investimet plotsisht n USD. Ndrsa ne po monitorojm nga afr situatn n zhvillim, ne nuk parashikojm nj ndikim n perspektivn ton financiare ose biznesin ton, "tha zdhnsja e Semafor, Meera Pattni n nj deklarat.

  Postimi ka kontaktuar me Semafor pr komente t mtejshme.

  Fondacioni familjar i Bankman-Fried dha gjithashtu nj grant prej 5 milion dollarsh pr ProPublica n fillim t ktij viti pr t "mbshtetur hetimet n pyetjet e vazhdueshme n lidhje me pandemin COVID-19, biosigurin dhe gatishmrin pr shndetin publik".

  Emri: sam-bankman-fried-ftx-ceo-02-1.jpg

Shikime: 22

Madhsia: 28.0 KB
  Bankman-Fried n nj seanc dgjimore t Shtpis n maj. CQ-Roll Call, Inc nprmjet Getty Image

  N qershor, Puck News raportoi se Bankman-Fried po punsonte staf me prvoj n gazetari pr ta kshilluar mbi strategjin e marrdhnieve me median pr projektet e tij pr kafsht shtpiake, duke prfshir gatishmrin e ardhshme pr pandemin. Ndihmsit e tij supozohet se morn takime me "disa redaksi" mbi partneritetet e mundshme jofitimprurse dhe fitimprurse - t gjitha t financuara nga Bankman-Fried.

  Bankman-Fried ishte i hapur n lidhje me ambiciet e tij pr t'u br nj krijues politik - nj her duke deklaruar se ai planifikoi t shpenzonte nj miliard dollar n ciklin e zgjedhjeve presidenciale 2024. Ai m von u trhoq nga ky pretendim i pacip, duke e prshkruar at si nj "citim koti".

  Ekzekutivi i turpruar mund t ket hequr dor nga shtrirja e shpenzimeve t tij politike t planifikuara, por ai ishte ende nj nxits i madh i kandidatve dhe kauzave me prirje t majt gjat zgjedhjeve afatmesme t 2022-shit. Ai ishte donatori i dyt m i madh i Partis Demokratike, pas vetm George Soros.

  Bankman-Fried shpenzoi rreth 36 milion dollar pr donacione politike gjat periudhs s zgjatur – shumica e t cilave nxitn kauzat e lidhura me demokratt, sipas Financial Times.

  Emri: world-economic-forum-davos-2022-02.jpg

Shikime: 22

Madhsia: 56.2 KB
  Lidhjet e WEF me Bankman-Fried ka t ngjar t nxisin dyshime t mtejshme pr organizatn me baz n Zvicr. Agjencia Anadolu prmes Getty Images

  Rreth 27 milion dollar shkuan pr t mbrojtur t ardhmen ton, nj super PAC q mbshtet kandidatt demokrat t angazhuar pr parandalimin e pandemis. Shpenzimet e tij prfshinin nj investim katastrofik prej 11 milion dollarsh n fushatn e Carrick Flynn, nj kandidat pr her t par n Dhomn e Prfaqsuesve n Oregon, i cili nuk arriti t prparonte para zgjedhjeve paraprake.

  Rnia e papritur e Bankman-Fried ka renditur disa brenda Partis Demokratike q prisnin nj fluks t madh t parave t donatorve n muajt n vijim.

  "Sam nuk i prmbushi angazhimet e tij," tha nj lobist demokrat pr gazetn.

  Sa i prket WEF, lidhjet e tij me Bankman-Fried shtrihen edhe n familjen e tij. Tezja e tij, Linda P. Fried, nj epidemiologe q shrben si dekane e Shkolls s Shndetit Publik t Mailman t Universitetit t Kolumbis, sht renditur n faqen e internetit t WEF.

  N vitin 2012, Linda P. Fried kontribuoi n nj studim t financuar nga WEF mbi plakjen e popullsis globale. Postimi ka krkuar koment nga ajo.

  Burimi: NY POST

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Falimenton FTX, pastronte parat e ndihmave pr Ukrainn pr llogari t politikanve n SHBA

  Themeluesi i poshtruar i FTX, Sam Bankman-Fried, financoi gjysm duzine kompani mediatike - duke prfshir ProPublica n shumn prej 5 milion dollarsh - me t paktn nj, The Intercept, duke paralajmruar stafin se tani ka nj vrim t konsiderueshme n buxhetin e saj.

  - Themeluesi i FTX, Sam Bankman-Fried, prdori krahun filantropik t kompanis s tij pr t financuar shum media liberale, duke prfshir ProPublica dhe The Intercept.
  - T premten The Intercept lshoi ​​nj deklarat pr stafin duke thn se kishte mbetur me nj 'vrim t konsiderueshme' n buxhetin e saj pas rnies s FTX
  - N letr, kompania vazhdoi t'u krkonte donatorve t tjer t dilnin prpara
  - Nj tjetr deg e financuar nga Bankman-Fried, Semafor, m hert raportoi se ai ishte nj pal e interesuar n Twitter-in e Elon Musk
  - Pronari i Tesla dhe Twitter i kritikoi pretendimet si t rreme dhe u prgjigj duke vn n pikpyetje etikn rreth financimit t Semafor nga SBF.

  Nga PAUL FARRELL

  Ish- CEO i turpruar i FTX , Sam Bankman-Fried, ka mbshtetur financiarisht gjysm duzine mediash, prfshir ProPublica, Vox dhe The Intercept.

  Shkmbimi i kriptove t SBF u rrzua n mnyr sensacionale n fillim t ktij muaji, pasi kompania paraqiti krkesn pr falimentim mes raporteve se u detyrohet klientve miliarda dollar.

  Por pasojat mund t jen edhe m t gjera, me nj media q paralajmroi se ka nj 'vrim t konsiderueshme' n buxhetin e saj tani FTX sht palosur.

  N nj letr drejtuar stafit, kryeredaktori n detyr i The Intercept, Roger Hodge, tha se pr shkak t kolapsit, faqja e internetit e lajmeve mbshtetet tek donatort e tjer q 'prparojn' pr t kompensuar mungesn.

  N letr thuhet se kompania kishte pritur t merrte 3.25 milion dollar nga SBF gjat dy viteve t ardhshme, por se t gjitha pagesat e mtejshme jan n pritje. Intercept mori 500,000 dollar nga CEO i turpruar n shtator dhe 250,000 dollar t tjera duhej n dhjetor.

  Parat e grantit u dhan prmes entitetit filantropik Building a Stronger Future Foundation - dhe u zbuluan n raportimin e medias pr FTX.

  Nj pjes e letrs thot: 'E dija nga mbulimi yn se SBF po bhej shpejt nj figur polarizuese. Por un gjithashtu e dija se gazetart tan nuk do t trhiqnin kurr grushtet e tyre pr shkak t nj donacioni - dhe ata nuk e bn'

  Letra prfundon me nj lutje pr kontribute, duke thn: “Nga sot kemi nj vrim t madhe n buxhetin ton. Nse jeni n gjendje, ju lutemi konsideroni t dhuroni sot pr t mbshtetur gazetarin e pavarur kryqzuese t The Intercept.'

  Gjat kohs s tij si CEO i FTX, SBF ishte nj prezenc e rregullt n samite t mdha, duke u shfaqur me njerz si Bill Clinton ndrsa merrte mbshtetjen e personazheve t famshm si Gisele, Larry David dhe Steph Curry.

  Prfitues t tjer t granteve t FTX prfshijn Semafor, Projekti i Gazetaris Ligji dhe Drejtsia dhe nj podcast i paspecifikuar.

  Emri: 64946061-11470259-image-a-4_1669412572217.jpg

Shikime: 24

Madhsia: 50.5 KB
  Themeluesi dhe CEO i FTX, Sam Bankman-Fried dyshohet se ka transferuar 10 miliard dollar fonde pr firmn e tij tregtare Alameda Research, me rreth 2 miliard dollar tani t humbur

  Emri: 64946849-11470259-image-a-8_1669407277197.jpg

Shikime: 26

Madhsia: 45.7 KB
  Gjat kohs s tij si CEO i FTX, Bankman-Fried ishte nj prezenc e rregullt n samite t mdha, duke u shfaqur me njerz si Bill Clinton ndrsa merrte mbshtetjen e personazheve t famshm si Gisele, Larry David dhe Steph Curry.

  ProPublica, e cila ishte gjithashtu nj prfituese e bujaris s SBF, lshoi ​​nj deklarat mbi marrveshjen e saj t grantit me fondacionin m 11 nntor, ditn kur FTX paraqiti krkesn pr falimentim.

  ProPublica tha se i kishte borxh 3.3 milion dollar nga SBF pasi kishte marr m par 1.7 milion dollar – por se nuk po parashikonte q marrveshja t respektohej.

  Pronari i Twitter, Elon Musk, ka kritikuar raportet se SBF zotron nj aksion n Twitter si 't rreme', dika q u raportua pr her t par nga Semafor, nj media q u themelua nga ish-raporteri i New York Times, Ben Smith.

  Ai u prgjigj me nj postim n Twitter ku shkruhej: 'Semafor sht n pronsi t SBF. Ky sht nj konflikt masiv interesi n raportimin tuaj. Integriteti gazetaresk sht [plehra].'

  Emri: 64825655-11470259-Tom_Brady_and_his_ex_wife_Gisele_Bundchen_are_among_the_celebrit-a-6_166940726.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 52.4 KB
  Tom Brady dhe ish-gruaja e tij Gisele Bundchen jan ndr t famshmit q kan mbshtetur FTX

  Emri: 64826063-11457813-image-m-21_1669137847395.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 19.7 KB
  Ylli i NBA-s, Steph Curry dhe komediani Larry David bn gjithashtu reklama pr shkmbimin e kriptove prpara se t shprthehej n fillim t ktij muaji.

  Emri: 64884109-11470259-image-a-7_1669407261779.jpg

Shikime: 23

Madhsia: 31.5 KB
  Elon Musk ka zbuluar se ai refuzoi ofertn e manjatit t kriptove, Sam Bankman-Fried pr t ndihmuar n financimin e marrjes s tij n Twitter pranvern e kaluar, duke thn se themeluesi i FTX caktoi 'bull**t meter' e tij.

  Emri: 64884113-11463961-image-a-56_1669253741502.jpg

Shikime: 21

Madhsia: 38.5 KB
  Redaktori i Semafor dhe ish shkrimtari i medias pr New York Times Ben Smith akuzoi Musk pr prfshirjen e Bankman-Fried n marrveshje

  Musk gjithashtu u tall me aktivitetet e SBF n financimin e mediave me nj postim n Twitter ku thuhej: "Nse SBF do t ishte aq i mir n drejtimin e nj shkmbimi kripto-shkmbimi sa ishte n dhnien e ryshfeteve t mediave, FTX do t ishte akoma paguese!"

  N fillim t ktij muaji, Musk pranoi se kishte biseduar me SBF n lidhje me financimin e mundshm n lidhje me blerjen e Twitter nga pronari i Tesla.

  Megjithat, afrikano-jugori tha: “Kam biseduar me t pr rreth gjysm ore dhe e di q matsi im bull***t ishte n vij t kuqe. Ishte sikur, ky tipi sht dem***t – kjo ishte prshtypja ime.'

  N nj artikull mbi financimin e mediave t SBF, Robby Soave i Reason shkroi: 'A sht ndoshta rasti q SBF mendoi se ai n t vrtet po blinte vullnet t mir dhe mbulim t favorshm? Ai ishte, si ndodh, prfituesi i profileve t panumrta t revistave dhe u prshndet shpesh si "kalorsi i bardh" i kriptos.'

  Soave gjithashtu pretendoi se mbulimi i "New York Times" pr vdekjen e FTX prdori "gjuh t but, pasive pr t maskuar fajin n do hap". sht konfirmuar gjithashtu se SBF do t shfaqet nga distanca n Samitin e ardhshm t Dealbook t Times.

  Sipas Theodore Schleifer t Puck News, interesi i SBF pr median shkoi prtej dhurimit t milionave, pasi ish-miliarderi punsoi gjithashtu ish-gazetar dhe i bri ata pjes t rrethit t tij t ngusht.

  John Ray, i cili u emrua shef ekzekutiv i FTX pasi kompania paraqiti falimentimin m 11 nntor, tha n nj dosje gjyqsore n fillim t ktij muaji se gabimet n mbikqyrjen, sigurin dhe qeverisjen e korporats q ai identifikoi ishin m t mdha se n do proces tjetr q ai ka menaxhuar n 40 vitet e tij si specialist falimentimi, prfshir n Enron.

  "Asnjher n karriern time nuk kam par nj dshtim kaq t plot t kontrolleve t korporatave dhe nj munges kaq t plot t informacionit financiar t besueshm si ka ndodhur ktu," tha Ray n dosjen, n gjykatn e falimentimit t Distriktit t Delaware.

  SBF prdori 10 miliard dollar n fondet e klientit pr t mbshtetur fondin e tij mbrojts Alameda Research, i cili kishte psuar humbje kur bastet e saj n siprmarrjet e kriptove u prkeqsuan, ka raportuar m par Reuters. Kjo e la FTX me fonde t pamjaftueshme pr t mbuluar trheqjet kur nj rnie n vlern e nj prej monedhave t saj, FTT, shkaktoi nj rnie bankare.

  Ndrsa depozitimi i Ray nuk ofron nj prshkrim t plot t vdekjes s FTX, ai detajon disa gabime q kontribuan n rnien.

  Nj entitet Alameda i kishte dhn hua 2.3 miliard dollar nj njsie ekonomike FTX, ndrsa bashkthemeluesit e SBF dhe FTX dhe drejtuesit kryesor Nishad Singh dhe Ryan Salame kishin marr hua kolektivisht 1.6 miliard dollar nga Alameda, sipas dosjes. M shum transaksione t tilla 'palshe t lidhura' jan renditur n dosje, megjithse detajet nuk ofrohen.

  Fondet FTX u prdorn gjithashtu pr t bler shtpi dhe sende t tjera personale pr punonjsit dhe kshilltart, shkroi Ray. Disa nga kto transferta t parave nuk ishin t dokumentuara si kredi kompanie, ndrsa shtpit ishin t regjistruara me emrat e punonjsve, shtoi Ray.

  Sipas dosjes, mungonin kontrollet dhe balancat e duhura. Punonjsit paraqitn krkesa pr pagesa prmes nj platforme 'chat' on-line dhe mbikqyrsit i miratuan ato me emoji t personalizuara, thuhet n dosje.

  SBF shpesh komunikonte prmes aplikacioneve q ishin vendosur t fshiheshin automatikisht pas nj periudhe t shkurtr kohe dhe inkurajonte punonjsit t bnin t njjtn gj, shkroi Ray.

  Shumica e pasqyrave financiare t rishikuara nga Ray nuk ishin audituar. Ai tha se kishte 'shqetsime thelbsore' pr deklaratat q ai gjeti se ishin audituar sepse ato mbshteteshin n Prager Metis, nj firm kontabiliteti q vepron n botn virtuale n platformn metaverse Decentraland.

  Vetm kt jav, Joe Rotunda, drejtor i zbatimit n Bordin Shtetror t Letrave me Vler t Teksasit, tha se zyra e tij po krkonte t famshm q miratuan FTX.

  Rotunda i tha Bloomberg se miratimet e personazheve t famshm nuk ishin prioriteti kryesor n hetimin e tij shtetror pr kolapsin e FTX, por ishin pjes e nj hetimi m t gjer pr shkeljet e mundshme.

  Rregullatori shtetror tha se ai po heton se far pagesash morn mbshtetsit e famshm pr reklamimin e FTX, i cili u rrzua n falimentim n fillim t ktij muaji, si dhe far lloj zbulimesh ata bn.

  sht e paqart se si FTX i kompensoi mbshtetsit e saj t ndryshm t famshm, megjithse n disa raste kompania besohet se ka ofruar aksione t kapitalit n kmbim t promovimit t marks s saj.

  far sht Semafor?

  Semafor sht nj platform e re globale lajmesh, e themeluar nga Justin Smith dhe Ben Smith.

  Platforma u lanua m 28 tetor 2022.

  Artikujt n sajt jan prshkruar si nj 'Semaform' - ku historit ndahen n seksione t veanta q prfshijn lajmet, pikpamjen e reporterit mbi lajmet dhe kundrargumentin pr at pikpamje.

  Semafor do t paraqes gjithashtu buletine nga gazetart.

  Platforma tha se deri m tani ka mbledhur 25 milion dollar nga investitort, gj q do ta oj kompanin n fillim t vitit 2024.


  Burimi: Daily Mail

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Falimenton FTX, pastronte parat e ndihmave pr Ukrainn pr llogari t politikanve n SHBA

  Nje foto sa per nje 1000 fjale:

  Emri: 17d97205ad5e35d76234610af9b3957d85c162c0a7113c1cd0bf6c5a72128ae4.jpg

Shikime: 21

Madhsia: 59.3 KB

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Falimenton FTX, pastronte parat e ndihmave pr Ukrainn pr llogari t politikanve n SHBA

  Sam Bankman-Fried sht arrestuar pas kolapsit t FTX. Ja far ndodh m pas

  - Pas arrestimit t tij n Bahamas t hnn, themeluesi i FTX Sam Bankman-Fried prballet me potencialin e nj dnimi t gjat me burg.

  - FTX u shemb muajin e kaluar pas nj kriz likuiditeti n bursn e kriptove.

  - “sht e paimagjinueshme pr mua q Departamenti i Drejtsis do ta kishte akuzuar kt rast nse nuk ishin t sigurt se mund ta ekstradonin at”, tha Renato Mariotti, nj ish-prokuror federal pr CNBC.

  Emri: 107150631-1668189990975-GettyImages-1240622648r.jpg

Shikime: 14

Madhsia: 29.5 KB

  Arrestimi i Sam Bankman-Fried n Bahamas t hnn shnon fillimin e nj kapitulli t ri n sagn FTX, nj kapitull q do t vendos ish-miliarderin e kriptove kundr Distriktit Jugor t Nju Jorkut.

  Aktakuza pritet t qndroj e vulosur deri t martn n mngjes. Prokurort amerikan nuk kan komentuar dhe as Prokurori i Prgjithshm i Bahamas dhe as Forca e Policis Mbretrore t Bahamas nuk do t konfirmonin natyrn e akuzave kundr Bankman-Fried.

  New York Times raportoi se akuzat kundr Bankman-Fried prfshinin konspiracion pr t kryer mashtrime me tela dhe mashtrime t letrave me vler, si dhe akuza t pavarura pr mashtrim t letrave me vler, mashtrim me tela dhe pastrim parash.

  SEC ka iniciuar nj grup t veant akuzash kundr Bankman-Fried, n lidhje me “shkeljet e ligjeve tona t letrave me vler, t cilat do t depozitohen publikisht nesr n Distriktin Jugor t Nju Jorkut”, tha n nj deklarat t hnn drejtori i zbatimit Gurbir Grewal.

  Nj zdhns i KSHZ-s refuzoi komente t mtejshme.

  Akuzat mund ta ojn Bankman-Fried n burg pr dekada, than ekspertt ligjor pr CNBC. Por, prpara se t kryej dnimin, prokurort amerikan duhet t sigurojn nj ekstradim nga Bahamas n Nju Jork.

  Nj prpjekje pr ekstradim

  “sht e paimagjinueshme pr mua q Departamenti i Drejtsis do ta kishte ngarkuar kt shtje nse nuk ishin t sigurt se mund ta ekstradonin at”, tha Renato Mariotti , nj ish-prokuror federal pr CNBC.

  Mariotti parashikon q nj ekstradim do t marr jav pr t prfunduar.

  “Deklarata e qeveris Bahamiane sugjeron se ata do t bashkpunojn,” tha Mariotti.

  SHBA dhe Bahamas kan pasur nj traktat ekstradimi n fuqi q nga viti 1931, me prsritjen m t fundit t kodifikuar n vitin 1990. Pr shkak se Bankman-Fried nuk sht dnuar ende n Bahamas, prokurort amerikan duhej t siguronin nj urdhr arresti dhe t siguronin prova t mjaftueshme Bahamianve se ai kishte kryer nj krim.

  Ekstradimi sht hapi i par n nj proces q mund t marr vite pr t prfunduar. Duke pasur parasysh prmasat e krimeve t supozuara t Bankman-Fried, prokurort dhe rregullatort do t ndjekin rastet e njkohshme n mbar botn.

  Nj gjyq n SHBA “mund t mos ndodh pr vite me radh”, tha Mariotti.

  “Sa m shum t akuzojn, sa m i madh t jet rasti, aq m shum koh do t’u duhet pr t vn n lvizje,” tha ai. “Un do t thosha se fundi i vitit 2023 sht gjyqi m i hershm q do t ndodhte.”

  Prokurort mund t argumentojn se FTX ka shkelur detyrn e saj t besnikris duke prdorur gjoja fondet e klientve pr t stabilizuar artificialisht mimin e monedhs FTT t vet-emetuar t kompanis, tha Mariotti.

  Qllimi sht gjithashtu nj faktor n rastet e mashtrimit dhe Bankman-Fried kmbngul se ai nuk dinte pr aktivitete potencialisht mashtruese. Ai i tha Andrew Ross Sorkin t CNBC n konferencn DealBook t New York Times se ai “nuk i ka przier me vetdije fondet”.

  “Un kurr nuk u prpoqa t kryej mashtrim,” tha Bankman-Fried.

  N dshmin e prgatitur pr komitetin e Shrbimeve Financiare t Dhoms s Prfaqsuesve, CEO i ri i FTX John Ray konfirmoi se przierja e fondeve kishte ndodhur midis FTX dhe Alameda Research, fondi mbrojts i Bankman-Fried.

  Probleme t tjera ligjore

  Prtej akuzave penale q do t zbulohen t martn n mngjes, Bankman-Fried po prballet gjithashtu me veprime civile, t cilat mund t ngrihen nga SEC, Komisioni i Tregtis s t Ardhmeve t Mallrave dhe rregullatort shtetror t bankave dhe letrave me vler, tha Richard Levin, i cili kryeson fintech dhe rregulloren. praktik n Nelson Mullins Riley & Scarborough.

  CFTC dhe ligjvnsit kan filluar hetimet e tyre pr FTX dhe Bankman-Fried, t cilt i than Sorkinit se ai kishte zbritur n 100,000 dollart e tij t fundit.

  Menjher pas arrestimit t Bankman-Fried, KSHZ u duk se konfirmoi se agjencia do t ndiqte nj grup t veant akuzash nga padia penale.

  Ligjvnsit shprehn gjithashtu knaqsin e tyre pr arrestimin e Bankman-Fried. Senatori Sherrod Brown (D-Ohio), i cili kryeson Komitetin e Senatit pr Bankat, Strehimin dhe shtjet Urbane, duartrokiti si Departamentin e Drejtsis ashtu edhe organet e zbatimit t ligjit Bahamian “pr mbajtjen prgjegjse t Sam Bankman-Fried”.

  Rep. Maxine Waters (D-Calif.), kryetarja e Komitetit t Shrbimeve Financiare t Dhoms s Prfaqsuesve, i bri jehon ktij mendimi, por shprehu zhgnjimin q Bankman-Fried u arrestua prpara dshmis s tij n Dhom, e cila ishte planifikuar pr t martn.

  “Jam i befasuar kur dgjova se Sam Bankman-Fried u arrestua n Bahamas nn drejtimin e Prokurorit t Shteteve t Bashkuara,” tha Waters n nj deklarat.

  “Publiku amerikan meriton t dgjoj drejtprdrejt nga z. Bankman-Fried pr veprimet q kan dmtuar mbi nj milion njerz,” vazhdoi Waters.

  Bankman-Fried ishte ftuar gjithashtu t paraqitej para Senatit prpara arrestimit t tij. Seanca do t zhvillohet t mrkurn.

  sht e paqart nse SEC ose CFTC do t marrin drejtimin n sigurimin e dmeve civile.

  “shtja se kush do t marr drejtimin atje, nse sht SEC apo CFTC, varet nse ka pasur apo jo letra me vler t prfshira”, tha Mariotti pr CNBC.

  Kryetari i SEC, Gary Gensler, i cili u takua me drejtuesit e Bankman-Fried dhe FTX n fillim t ktij viti, ka thn publikisht se “shum kripto argumente jan letra me vler”, gj q do ta bnte agjencin e tij rregullatorin kryesor.

  Por shum shkmbime, prfshir FTX, kan platforma t derivateve t kriptove q shesin produkte financiare si t ardhmes dhe opsionet, t cilat bien nn juridiksionin e CFTC.

  “Pr shitjen e letrave me vler t paregjistruara pa regjistrim ose prjashtim, mund t shikoni Komisionin e Shkmbimit t Letrave me Vler duke paditur pr shprbrje - gjoba monetare,” tha Levin, i cili prfaqsonte klientt prpara t dy agjencive.

  Investitort q kan humbur kursimet e tyre nuk jan duke pritur. Tashm jan ngritur padi kundr mbshtetsve t FTX, si komediani Larry David dhe superylli i futbollit Tom Brady. Nj padi kritikoi t famshmit pr gjoja dshtimin pr t br “kujdesin e duhur prpara se t reklamonin [FTX] n publik”.

  Kolegt e industris s FTX po ngren gjithashtu padi kundr Bankman-Fried. Huadhnsi i dshtuar BlockFi paditi Bankman-Fried n nntor, duke krkuar kolateral pa emr q themeluesi i FTX siguroi pr firmn e kreditimit t kriptove.

  FTX dhe Bankman-Fried kishin shptuar m par BlockFi nga paaftsia paguese n qershor, por kur FTX dshtoi, BlockFi mbeti me nj problem t ngjashm likuiditeti dhe u paraqit pr mbrojtje nga falimentimi n New Jersey.

  Bankman-Fried sht paditur gjithashtu n gjykatat federale t Florids dhe Kalifornis. Ai prballet me padi kolektive n t dy shtetet pr “nj nga mashtrimet m t mdha n histori”, tha nj dosje n gjykat n Kaliforni .

  Shlyerja m e madhe e letrave me vler ishte 7.2 miliard dollar n rastin e mashtrimit t kontabilitetit t Enron, sipas hulumtimit t Stanford . Mundsia e nj zgjidhjeje shum miliarda dollarsh do t vinte n krye t gjobave civile dhe penale me t cilat prballet Bankman-Fried.

  Nj jet pas hekurave

  Nse DD do t ishte n gjendje t siguronte nj dnim, nj gjyqtar do t shikonte disa faktor pr t prcaktuar se sa koh do ta dnonte at.

  Bazuar n madhsin e humbjeve, nse Bankman-Fried dnohet pr ndonj nga akuzat e mashtrimit, ai mund t qndroj pas hekurave pr vite - potencialisht pr pjesn tjetr t jets s tij, tha Braden Perry, nj partner n Kennyhertz Perry i cili kshillon klientt pr shtjet kundr pastrimit t parave, pajtueshmris dhe zbatimit.

  Por gjatsia e do dnimi t mundshm sht e vshtir t parashikohet, tha Perry, i cili m par ishte nj avokat i lart gjyqi pr CFTC, rregullatori i vetm zyrtar i FTX n SHBA.

  Udhzimet federale t dnimit ndjekin nj sistem numerik pr t prcaktuar dnimin maksimal dhe minimal t lejuar, por sistemi mund t jet ezoterik. Shkalla, ose “niveli i ofendimit”, fillon n nj dhe arrin maksimum n 43.

  Nj dnim pr mashtrim me tela vlersohet si shtat n shkall, me nj dnim minimal q varion nga zero n gjasht muaj.

  Por faktort lehtsues dhe prmirsimet mund ta ndryshojn at vlersim, tha Perry pr CNBC.

  “Vlera e dollarit e humbjes luan nj rol t rndsishm. Sipas udhzimeve, do humbje mbi 550 milion dollar shton 30 pik n shkeljen e nivelit baz,” tha Perry. Klientt e FTX kan humbur miliarda dollar.

  “T kesh 25 ose m shum viktima shton 6 pik, [dhe] prdorimi i disa tregjeve t rregulluara shton 4,” tha Perry.

  Kjo do t thot q Bankman-Fried mund t prballet me burgim t prjetshm federal, pa mundsin e lirimit t mbikqyrur, nse ai dnohet vetm pr nj nga veprat q thuhet se do t ndjekin prokurort.

  Nse shpallet fajtor, dnimi i tij mund t ulet me faktor lehtsues.

  “N praktik, shum t pandehur me jak t bardh dnohen me dnime m t vogla se sa diktojn udhzimet,” tha Perry. Edhe n rastet e mashtrimeve t mdha, ajo rritje prej 30 piksh e prmendur m par mund t konsiderohet ndshkuese.

  Pr krahasim, Stefan Qin, themeluesi australian i nj fondi mbrojts kriptomonedhash prej 90 milion dollarsh, u dnua me m shum se shtat vjet burg pasi u deklarua fajtor pr nj akuz t mashtrimit t letrave me vler.

  Roger Nils-Jonas Karlsson, nj shtetas suedez i akuzuar nga Shtetet e Bashkuara pr mashtrim t mbi 3,500 viktimave prej m shum se 16 milion dollarsh , u dnua me 15 vjet burg pr mashtrim me letrat me vler, mashtrim me tela dhe pastrim parash.

  Burimi: CNBC

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Falimenton FTX, pastronte parat e ndihmave pr Ukrainn pr llogari t politikanve n SHBA

  Sot ishte dita qe ish-drejtuesi i kompanise FTX do te dilte para Kongresit amerikan per tu marre ne pyetje dhe per te dhene shpjegime para mediave dhe publikut amerikan se perse falimentoi kompania e tij. Po sot msojm se personi n fjal sht arrestuar n Bahamas dhe pret ekstradimin n SHBA.

  Rastsi apo nj prpjekje e hapur e agjensive amerikane t drejtsis pr t parandaluar brjen e transparencs me publikun n Kongresin amerikan qe sot kontrollohet nga republikant dhe jo demokratt?!

  Albo

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Gary Wang: Sam Bankman-Fried qarkulloi 65 miliard dollar t klientve pa dijenin e tyre

  Mbrapa 'sekretit' t Sam Bankman-Fried fshihen 65 miliard dollar: shefi i FTX urdhroi bashkthemeluesin t fuste nj numr t vetm n miliona rreshta kodi pr t kanalizuar parat e klientve, pretendojn avokatt

  - Bashkthemeluesi i FTX, Gary Wang, u urdhrua nga Sam Bankman-Fried pr t krijuar nj der t pasme 't fsheht' pr Alameda Research, dshmoi avokati t mrkurn.
  - Andrew Dietderich i tha gjykats s falimentimit n Delaware se Wang iu tha t krijonte linjn sekrete t kredis s fondeve t klientve nga FTX n fondin mbrojts.
  - Avokati i FTX dshmoi se dera e pasme ishte nj "mnyr sekrete q Alameda t merrte hua nga klientt n burs pa leje".
  - Dietderich tha 'ne e dim madhsin e asaj linje kredie. Ishte 65 miliard dollar n gjykat
  - M 3 janar ai u deklarua i pafajshm pr mashtrim dhe akuza t tjera penale. Nj gjykats ka vendosur q gjykimi i tij t filloj m 3 tetor


  Nga ANEETA BHOLE

  Nj dshmi bomb ka zbuluar se bashkthemeluesi i shkmbimit t kriptomonedhave FTX u urdhrua nga Sam Bankman-Fried pr t krijuar nj der t pasme 'sekret' pr t derdhur para n Alameda Research.

  Avokati i FTX Andrew Dietderich i tha gjykats s falimentimit n Delaware t mrkurn se Gary Wang-ut iu tha t krijonte linjn sekrete t kredis s fondeve t klientve nga FTX n fondin mbrojts.

  Dietderich i tha gjykats se Wang 'krijoi kt der t pasme duke futur nj numr t vetm n miliona rreshta kodi pr shkmbimin' duke krijuar linjn e kredis, pr t ciln 'klientt nuk pranuan'.

  Avokati i FTX dshmoi se dera e pasme ishte nj 'mnyr sekrete q Alameda t merrte hua nga klientt n burs pa leje', raportoi Business Insider.

  Emri: 66577853-11635721-image-m-368_1673726310869.jpg

Shikime: 59

Madhsia: 27.2 KB
  Nj dshmi bomb ka zbuluar se bashkthemeluesi i shkmbimit t kriptomonedhave FTX u urdhrua nga Sam Bankman-Fried pr t krijuar nj der t pasme 'sekret' pr t derdhur para n Alameda Research.

  "Wang e krijoi kt der t pasme duke futur nj numr t vetm n miliona rreshta kodi pr shkmbimin, duke krijuar nj linj krediti nga FTX n Alameda, pr t ciln klientt nuk pranuan," dshmoi Dietderich.

  Dhe ne e dim madhsin e asaj linje kredie. Ishte 65 miliard dollar'.

  Bankman-Fried kishte lvizur 10 miliard dollar midis dy kompanive, me 2 miliard dollar t tjer ende t pagjetur, sipas burimeve t Reutersit n nntor.

  Dshmia e avokatit vrteton pretendimet e bra nga Komisioni i Tregtis s t Ardhmes s Mallrave, agjencia e pavarur federale e cila 'rregullon derivatet si kontratat e s ardhmes dhe shkmbimet', sipas faqes s tyre t internetit .

  Muajin e kaluar, CFTC ngriti akuza kundr CEO-s s Wang dhe Alameda Research, Caroline Ellison, e cila ishte gjithashtu e dashura e Bankman-Fried-it.

  CFTC akuzoi Wang pr krijimin e nj linje sekrete krediti 'praktikisht t pakufizuar'. Dshmia e Dietderich besohet t jet hera e par q nj zyrtar i FTX i ka dhn linjs s kredis nj vler t qndrueshme n dollar.

  Wang dhe Ellison u deklaruan fajtor pr akuzat federale, duke prfshir mashtrimin dhe komplotin. Ata kan bashkpunuar me hetuesit.

  Emri: 65618805-11635721-image-m-372_1673726387954.jpg

Shikime: 22

Madhsia: 48.1 KB
  Avokati i FTX Andrew Dietderich i tha gjykats s falimentimit n Delaware t mrkurn se Gary Wang-ut iu tha t krijonte linjn sekrete t kredis s fondeve t klientve nga FTX n fondin mbrojts.

  Emri: 66577865-11635721-image-a-375_1673726439495.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 48.0 KB
  Bankman-Fried u pa duke mbrritur pr nj seanc dgjimore pr pranimin e fajsis n Gjykatn Federale t SHBA-s n Nju Jork, m 3 janar. Ai u deklarua i pafajshm pr mashtrim dhe akuza t tjera penale

  Bankman-Fried, i cili u arrestua dhe u ekstradua n SHBA nga baza e tij e shtpis n Bahamas muajin e kaluar, sht nn arrest shtpiak n shtpin e prindrve t tij prej 4 milion dollarsh n Palo Alto, sipas kushteve t lirimit t obligacionit t tij prej 250 milion dollarsh.

  Ndrsa priste gjyqin, Bankman-Fried publikoi nj postim n blog t Substack t enjten n t cilin ai deklaroi pafajsin e tij.

  Un nuk kam vjedhur fonde dhe sigurisht nuk kam fshehur miliarda, shkroi Bankman-Fried.

  "Pothuajse t gjitha asetet e mia ishin dhe jan ende t prdorshme pr t mbshtetur klientt FTX."

  Ish-mbreti 30-vjear i turpruar i kriptove akuzoi shefin e Binance Changpeng 'CZ' Zhao pr nj fushat t gjat pr t shkatrruar perandorin e tij.

  Emri: 66577819-11635721-image-a-376_1673726524985.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 40.0 KB
  DailyMail.com zbuloi nj foto nga marsi 2021, e cila tregon SBF, 30 vje, me krahun e tij rreth ish-t dashurs Caroline Ellison, 28 vje, nga ditlindja e tij e 29-t. Ata jan fotografuar me bashkthemeluesin e FTX, Gary Wang (majtas)

  Ai pretendoi se 'cicrima fatale' e Zhaos m 6 nntor mbuloi nj 'fushat PR jashtzakonisht efektive disamujore kundr FTX'.

  N nntor 2022, nj prplasje ekstreme, e shpejt dhe e synuar e shkaktuar nga CEO i Binance e bri Alameda t falimentuar, shkroi Bankman-Fried.

  Biznesi i themeluesit t FTX t turpruar u shemb menjher pasi Zhao postoi n Twitter se Binance po e hiqte pozicionin e saj n tokenin dixhital t brendshm FTT t FTX.

  Tweet-i filloi nj efekt domino q e shtyu fondin mbrojts t kriptove t Bankman-Fried Alameda Research n falimentim dhe FTX q duhej t paraqiste falimentimin m 11 nntor.

  Bankman-Fried tani po prballet me tet akuza penale, duke e akuzuar at pr mashtrim t investitorve t FTX, parat e t cilve ai mbante. Ai bri paraqitjen e tij t par n nj gjykat n Manhattan muajin e kaluar, kur nj gjykats e liroi me kusht me nj garanci prej 250 milion dollarsh.

  M 3 janar ai u deklarua i pafajshm pr mashtrim dhe akuza t tjera penale. Nj gjykats ka vendosur q gjykimi i tij t filloj m 3 tetor.

  Vazhdimi i t folurit publikisht si kjo ka t ngjar t ngrej vetulla, pasi ai injoron avokatt q kshilluan se duhet 't trhiqej n nj vrim'. Avokatt than se deklarata t tilla ka t ngjar ta bjn jetn m t vshtir pr avokatt mbrojts n gjyqin e tij t ardhshm.


  Burimi: DailyMail

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Falimenton FTX, pastronte parat e ndihmave pr Ukrainn pr llogari t politikanve n SHBA

  Emri: Screen Shot 2023-01-15 at 9.40.49 PM.jpg

Shikime: 7

Madhsia: 7.6 KB

  1/49 Shum kan br pyetje n lidhje me kohn time n FTX US dhe pse u largova kur e bra. Si e tregova n fillim t ksaj jave, jam i lumtur t filloj t ndaj prvojat dhe perspektivn time publikisht.

  2/49 Kam punuar n FTX US pr shtatmbdhjet muaj. Kur dorheqja ime u b publike, ata q nuk i njihnin planet e mia u befasuan dhe disa pyetn nse isha shkarkuar. M dukej sikur e kisha ln papritmas nj pun t ndrrave pas nj mandati shum t shkurtr.

  3/49 E vrteta ishte se FTX US nuk m kishte ndier si puna e ndrrave q iu shfaq industris dhe mediave pr disa koh, dhe largimi im nuk ishte i papritur.

  4/49 Marrdhnia ime me Sam Bankman-Fried dhe zvendsit e tij kishte arritur nj pik t prkeqsimit total, pas muajsh mosmarrveshjesh mbi praktikat e menaxhimit n FTX.

  5/49 Dhe, si e dinin ather nj grup miqsh, mentorsh dhe investitorsh t mi, kisha ndier nj bindje kaq t fort pr t themeluar kompanin time saq nuk ia vlente t mbaja nj "pun ndrrash", pavarsisht prestigjit apo prmbys, pa marr parasysh rrezikun q prbnte pr reputacionin tim duke u larguar kaq hert.

  6/49 Sam m krkoi t'i bashkohesha FTX US rastsisht me mesazhe n fund t marsit 2021. Ai ishte ish-kolegu im n Jane Street dhe un kisha kujtime t bukura nga prania e tij atje.

  7/49 Ne mezi kishim qndruar n kontakt gjat viteve, por her pas here lexoja lajme pr rritjen e FTX. Isha i lumtur t dgjoja nga ai dhe u interesova t msoja m shum se si po shkonin gjrat n FTX.

  8/49 Un e njihja se Sam ishte nj tregtar i ri i ndrgjegjshm n Jane Street, i cili kishte dal mir n kursin e programimit pr tregtart q dhash atje, n t cilin ai kishte qen studenti im. N takimet e menaxherve rreth performancs s Sam, tregtart e vjetr n tryezn e tij treguan se ai kishte premtuar.

  9/49 Prtej ksaj, ai dukej si nj person i ndjeshm dhe intelektualisht kureshtar q kujdesej pr kafsht, dhe kjo e bri at t dashur pr mua.

  10/49 Negociatat e mia pr t'u bashkuar me FTX US shkuan shpejt, nj kontrast i mirpritur me 4-6 muajt q ata kishin marr pr do lvizje q kisha br n financat tradicionale. Un kisha ndrtuar softuer pr tavolinn e kriptove t Jane Street n 2017, por q ather nuk kisha punuar n kripto. Isha i emocionuar t zhytesha prsri.

  11/49 Muajt ​​e mi t par n FTX US ishin t mrekullueshm. Kam punuar kryesisht n mnyr t pavarur nga Sam pr t rritur nj ekip me baz n SHBA dhe pr t nxitur nj mjedis profesional t prgatitur pr biznese t rregulluara.

  12/49 Bra plane me ekipin e LedgerX, ndrtova departamente ligjore, t prputhshmris dhe operacioneve me punsime ansore t klasit t par dhe fillova ngritjen dhe ndrtimin e nj brokerimi t aksioneve me pakic t rregulluar nga SHBA.

  13/49 Shkmbimi spot i FTX SHBA po rritej n pjesn e tregut. Ekipi ishte i prkushtuar dhe produktiv. Reagimet e klientve ishin pozitive. Isha i emocionuar pr t ardhmen.

  14/49 Por q n fillim, vura re se ndrsa Sam ishte i angazhuar rrall n biznesin amerikan, vendimet q ndikonin n SHBA do t vinin, pa paralajmrim, nga Bahamas.

  15/49 Gjasht muaj nga koha ime n kompani, filluan t krijohen arje t theksuara n marrdhnien time me Sam. Rreth asaj kohe fillova t avokoj fuqishm pr vendosjen e ndarjes dhe pavarsis pr ekipet ekzekutive, ligjore dhe zhvilluese t FTX US, dhe Sam nuk u pajtua.

  16/49 Un pash n at konflikt t hershm pasigurin dhe mosprputhjen e tij totale kur vendimet e tij u vun n dyshim, keqardhjen e tij dhe paqndrueshmrin e temperamentit t tij. Kuptova se ai nuk ishte ai q mbaja mend.

  17/49 Nuk isha i sigurt se far shkaktoi ndryshimin dramatik q pash te Sam.

  18/49 Si shum prej nesh, un kam familje dhe miq q jetojn me varsi dhe probleme t shndetit mendor, dhe kam par se si kto probleme shpesh shfaqen pa paralajmrim n fillim t moshs madhore. Mendova se mund t ishte nj faktor kontribues dhe fillimisht u ndjeva i dhembshur.

  19/49 Por un nuk e njihja Samun mjaft mir personalisht ose nuk kisha koh reale pr t reflektuar mbi pyetjen. Un isha n nj marrdhnie biznesi me t dhe ai po merrte nj sr vendimesh pr drejtimin e nj biznesi me t cilin nuk isha dakord.

  20/49 Kishte presion t jashtzakonshm pr t mos u pajtuar me Sam, por gjithsesi e bra kt. N at koh, dhe gjat gjith kohs sime n FTX US, ndikimi i tij mbi median, partnert e FTX, industrin e kapitalit siprmarrs dhe industrin tradicionale t financave ishte i prhapur dhe i palkundur.

  21/49 T prballesh me nj menaxher t pasigurt dhe krenar sht e vshtir n do rrethan. Por sht thuajse e pamundur kur do dit, do z i madh i kulturs dhe tregtis t shurdhon me nj rrfim q nnkupton nse nuk pajtohesh me menaxherin tnd *ju* duhet t keni gabim.

  22/49 Un nuk isha i vetmi n FTX US q nuk u pajtova me Sam dhe antart e rrethit t tij t brendshm. FTX US kishte staf me profesionist me prvoj nga firma financiare amerikane, firma ligjore dhe bursa t rregulluara.

  23/49 Prvoja jon kolektive dhe mprehtsia profesionale shpesh trajtoheshin sikur t ishin t parndsishme dhe pa vler. Ishte jashtzakonisht zhgnjyese pr t gjith ne.

  24/49 Gjat muajve n vijim, un argumentova m tej pr miratimin e nj politike t ndjeshme punsimi, pr personelin e FTX US me nj grup zyrtarsh me prvoj, pr komunikim transparent midis Sam dhe udhheqjes s FTX SHBA,

  25/49 q prgjegjsit e zhvillimit t softuerit t Gary Wang dhe Nishad Singh t identifikohen zyrtarisht dhe t ndahen n nj grup m t madh, pr delegimin e prgjegjsive menaxheriale dhe kontrolleve prtej drejtuesve me baz n Sam dhe Bahamas, dhe shtje t tjera t rndsishme.

  26/49 Sam ishte i pakndshm me konfliktin. Ai u prgjigj her pas here me armiqsi t rregulluar, her me ndezje gazi dhe manipulime, por n fund zgjodhi t m izolonte nga komunikimi pr vendimmarrjen kryesore.

  27/49 U ndje e tmerrshme. Krkova informacion pr vendimet q ishin marr pas shpine, i dshpruar, por duke u prpjekur fort t mos e tregoja.

  28/49 N fillim t prillit 2022, muaji im i njmbdhjet, bra nj prpjekje t fundit. Bra nj ankes zyrtare me shkrim pr ato q pash si problemet m t mdha organizative q pengonin suksesin e ardhshm t FTX. Kam shkruar se do t jap dorheqjen nse problemet nuk trajtohen.

  29/49 Si prgjigje, un u krcnova n emr t Sam se do t pushohesha nga puna dhe se Sam do t shkatrronte reputacionin tim profesional. M udhzuan t trhiqja zyrtarisht at q kisha shkruar dhe t'i drgoja nj falje Semit q ishte hartuar pr mua.

  30/49 Ajo ngjarje e forcoi vendimin tim pr t'u larguar. E dija se nj largim i papritur do t ishte i dmshm pr kompanin dhe raportet e mia t FTX US, dhe doja t pozicionoja m s miri kompanin pr suksesin e ardhshm pasi t largohesha.

  31/49 Kshtu q gradualisht prfundova, prfundova ndrtimin dhe lshimin e brokerimit t aksioneve n SHBA dhe pash punonjsit e FTX US gjat rishikimeve t tyre n mes t vitit.

  32/49 Dhe me kt, un e zhvendosa fokusin tim n t ardhmen dhe n kompanin time.

  33/49 Informacionet q tani jan n dosjen publike – nga aktakuzat, ankesat, pranimet e fajsis apo t tjera – tregojn fakte q edhe tani, pas muajsh, e kam t vshtir t'i prvetsoj n realitet.

  34/49 Un ngrita shqetsime n kompani duke besuar se shtjet e menaxhimit dhe organizimit q pash ishin tipike pr bizneset fillestare n rritje dhe se roli im, si nj ekzekutiv me prvoj n shrbime financiare, ishte t'i korrigjoja ato dhe t zhbllokoja fazn tjetr t kompanis. rritje.

  35/49 Un kurr nuk mund ta merrja me mend se n themel t ktyre llojeve t shtjeve – t cilat i kisha par n firma t tjera m t pjekura n karriern time dhe besoja se nuk ishin fatale pr suksesin e biznesit – ishte mashtrim shum miliarda dollarsh.

  36/49 sht e qart nga ajo q sht br publike se skema mbahej ngusht nga Sam dhe rrethi i tij i ngusht n FTX. com dhe Alameda, pjes e t cilave nuk isha un, as drejtues t tjer n FTX US.

  37/49 Tani e kuptoj pse na e fshehn me kujdes veprimtarin e tyre kriminale. Ne kemi rrjete t gjera profesionale, linjat tona t komunikimit me rregullatort amerikan dhe autoritetin ton pr t folur me mediat amerikane.

  38/49 Nse ndonjri prej nesh do t kishte dyshuar e aq m pak t msonte t vrtetn, do t'i kishim raportuar menjher.

  39/49 Gjat shtatmbdhjet muajve t mi n FTX US, kolegt e mi dhe un dedikuam gjithka pr t'i shrbyer nevojave t klientve tan dhe rritjes s bizneseve reale, ne besuam se u ofronim konsumatorve nj mnyr pr t pasur akses m t barabart n shrbimet financiare q jan thelbsore pr jetn e tyre.

  40/49 Format e lashta t lakmis dhe pandershmris shkatrrojn besimin dhe korruptojn prparimin. Shkalla e ktij shembulli t veant t ktij msimi sht e vshtir pr t'u kuptuar, por jo e jashtzakonshme n dymbdhjet vitet e prvojs sime profesionale n financa. sht nj disonanc e uditshme.

  41/49 Pasi u largova nga FTX US dhe deri n nntor, pothuajse do bised q kisha me nj siprmarrs kapitalist pr kompanin time t re m erdhi n t njjtn lloj pyetjeje: “A po investon FTX? A sht Sam mir me ju duke e br kt? E keni problem nse konfirmojm me t?”

  42/49 Pas ksaj, shum biseda prfundimisht erdhn rreth t njjtit lloj faljeje: “Ne e dim q nuk ishe i prfshir n at q bn Sam dhe t tjert, por ne nuk mund t marrim prsipr rrezikun e PR pr t'u shoqruar me FTX, jo pavarsisht se sa i aft je apo binds sht ideja jote.”

  43/49 Muajt ​​e fundit m kan ofruar nj studim t vlefshm t karakterit t industris. Disa m trajtuan si nj person krejtsisht tjetr brenda nats, disa m ofruan menjher simpati dhe mbshtetje. Do t jet nj prvoj e vshtir pr t'u harruar.

  44/49 Gjithashtu do t jet e vshtir t harrohen akuzat e furishme dhe t pabaza t ngritura kundr meje n rrjetet sociale.

  45/49 Pr shembull, q dorheqja ime mund t nnkuptoj vetm se kisha njohuri pr nj skem kriminale, edhe pse nuk ka asnj prov pr kt, dhe informacionet e disponueshme tregojn se skema drejtohej nga nj numr i vogl njerzish n nj vend tjetr dhe filloi vite prpara se un iu bashkua FTX US.

  46/49 Ose q un jam duke krkuar nj marrveshje pr pranimin e fajsis edhe pse nuk jam akuzuar pr keqbrje dhe nuk jam objektiv n asnj hetim. Ose q ndrsa n FTX US un u prplasa me Citadel pr t manipuluar mimet e aksioneve t tokenizuara (po, njerzit n fakt po e thon kt).

  47/49 Un jam mirnjohs nga thellsia e zemrs ndaj atyre q m treguan besim dhe mbshtetje t palkundur gjat trazirave t dy muajve t fundit.

  48/49 Ata m ndihmuan t ndrpres zhurmn dhe t mbetem i fokusuar n t ardhmen, edhe pse ata vet ishin dmtuar nga tragjedia e rnies s FTX. I vlersoj ata, s bashku me familjen time, q m kaluan n ngjarjen m shkatrruese dhe destabilizuese t jets sime profesionale.

  49/49 Jam jashtzakonisht i nderuar q i kam si partner. Rruga prpara meje sht e qart tani, dhe un jam i emocionuar pr t ecur prpara s bashku me ta.


  Burimi: Twitter

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Falimenton FTX, pastronte parat e ndihmave pr Ukrainn pr llogari t politikanve n SHBA

  Njeriu i Vitit 2022:

  Emri: Time-Zelensky-Fried.png

Shikime: 6

Madhsia: 303.3 KB

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Falimenton FTX, pastronte parat e ndihmave pr Ukrainn pr llogari t politikanve n SHBA

  Gazetari Tucker Carlson i Fox News, beri nje dokumentar per FTX te cilin mund ta ndiqni me poshte te plote ne anglisht:


Tema t Ngjashme

 1. Artistt pr Ukrainn
  Nga sirena_adria n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 05-12-2022, 00:51
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-04-2021, 11:34
 3. A do bj edhe me Shqiprin si me Ukrainn Sorosi?
  Nga Wrangler n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 26-06-2015, 21:10
 4. Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 14-05-2009, 03:19
 5. SHBA: Parat e pista investohen n ndrtim
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-03-2008, 15:37

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •