Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Britani: Shkencëtarët prodhojnë në laborator një variant të Covid-19 shumë herë më vdekjeprurës

    Shkencëtarët në Mbretërinë e Bashkuar krijuan shtame mutant të Covid në eksperimentet laboratorike 'me rrezik të lartë dhe me përfitim të ulët': Ekipi i lidhur me SAGE vihet nën kritika mes thirrjeve për më shumë rregullime mbi hulumtimin e diskutueshëm të 'fitimit të funksionit'

    - Hamsterët u infektuan me viruse mutant, përzierje të llojit origjinal Wuhan dhe pjesë të Omicron ose Delta
    - Kritikët e eksperimenteve laboratorike, të kryera nga Imperial College London në fillim të këtij viti, e quajtën atë "çmenduri".
    - Njëzet shkencëtarë u përfshinë në projekt, duke përfshirë një që ulet në panelin këshillues të qeverisë SAGE
    - Por universiteti këmbëngul se studimi, i financuar pjesërisht nga taksapaguesi, ndoqi rregulloret e Mbretërisë së Bashkuar dhe ishte plotësisht i sigurt
    - Zbulimi ynë vjen mes zhurmës së vazhdueshme për eksperimente të ngjashme me Covid në SHBA, në Universitetin e Bostonit

    Shkencëtarët britanikë krijuan qëllimisht shtame hibride Covid në eksperimente të rrezikshme që gjykohen si 'të luash me zjarrin', mund të zbulojë MailOnline.

    Hamsterët u infektuan me viruse mutante, përzierje të llojit origjinal Wuhan dhe pjesë të Omicron ose Delta.

    Kritikët e hulumtimit, të kryer nga Imperial College London , e quajtën atë "çmenduri" dhe paralajmëruan se testet laboratorike mund të nxirrnin në teori një kërcënim të ri viral. Njëzet shkencëtarë u përfshinë në projekt, duke përfshirë një që ulet në panelin këshillues të qeverisë SAGE .

    Por universiteti këmbëngul se studimi, i financuar pjesërisht nga taksapaguesi, ndoqi rregulloret britanike dhe ishte plotësisht i sigurt.

    Zbulimi ynë vjen mes zemërimit të vazhdueshëm për eksperimente të ngjashme në SHBA, ku autoritetet kanë propozuar një goditje ndaj kërkimit të manipulimit të virusit.

    Në fillim të këtij muaji, DailyMail.com, ekuivalenti i MailOnline në SHBA, zbuloi se akademikët në Universitetin e Bostonit kombinuan pjesë të ndryshme të Omicron dhe llojeve origjinale të Wuhan Covid.

    Emri:  63938797-11357387-image-a-20_1666945934330.jpg

Shikime: 66

Madhësia:  62.8 KB
    Hamsterët u infektuan me viruse mutante, përzierje të llojit origjinal Wuhan dhe pjesë të Omicron ose Delta. Kritikët e hulumtimit, të kryer nga Imperial College London, e quajtën atë "çmenduri" dhe paralajmëruan se testet laboratorike, në teori, mund të lëshojnë një kërcënim të ri viral. Njëzet shkencëtarë u përfshinë në projekt, duke përfshirë një që ulet në panelin këshillues të qeverisë SAGE

    Emri:  63947245-11357387-image-a-63_1666965412191.jpg

Shikime: 33

Madhësia:  44.8 KB
    Në një provë të çuditshme të ngjashme me atë të projektit të Bostonit, studiuesit Imperial (në foto, një laborator në universitet - jo domosdoshmërisht ai ku u kryen eksperimentet) infektuan hamsters me dy hibride kimera Covid, rezultatet e të cilave u publikuan në internet në 13 maj. U krye në një laborator të nivelit 3 të biosigurisë, i cili kërkon që dyert të mbyllen dhe punëtorët të veshin kostume hazmat

    Emri:  63939073-11357387-image-a-48_1666946453713.jpg

Shikime: 33

Madhësia:  54.8 KB
    Studimi i Imperial u financua pjesërisht nga qeveria, përmes një dege të një agjencie të quajtur Kërkim dhe Inovacion në Mbretërinë e Bashkuar

    Kritikët thonë se kjo kombinoi vdekshmërinë më të lartë të versionit stërgjyshor SARS-CoV-2, i cili shkaktoi pandeminë në fillim të vitit 2020, me transmetueshmërinë ekstreme të llojit më të butë Omicron. Omicron thuhet se është thjesht ngjitës si fruthi, megjithëse pretendimi është i diskutueshëm.

    Virusi hibrid që ata krijuan vrau 80 për qind të minjve të infektuar.

    Universiteti i Bostonit mbrojti kërkimin e tij, duke thënë se ai rezultoi më pak vdekjeprurës sesa tipi Wuhan më vete.

    Ajo mohoi me forcë se eksperimentet mund të konsideroheshin 'fitim funksioni', një fushë e diskutueshme e shkencës që i sheh virologët të manipulojnë qëllimisht patogjenët për t'i bërë ata më infektues ose vdekjeprurës për t'u përgatitur për pandemitë e ardhshme - duke i lejuar ata të zhvillojnë vaksina dhe terapi në rast se sëmundjet evoluojnë natyrshëm. të bëhen më të rrezikshëm.

    Një rrjedhje e një virusi të tillë të krijuar nga Instituti i Virologjisë në Wuhan është një nga origjinat kryesore të teorizuara të pandemisë. Laboratori famëkeq kreu kërkime të ngjashme që përfshinin koronaviruset e gjetura tek lakuriqët e natës, me disa që argumentuan se kjo punë përbënte përfitim të eksperimenteve funksionale, megjithëse të tjerët e hedhin poshtë këtë.

    Por të tjerë argumentuan se kërkimi i Universitetit të Bostonit ishte padiskutim fitim i funksionit pasi kishte potencialin për të rritur transmetueshmërinë e tij – edhe nëse rezultati përfundimtar dukej i kundërt.

    Profesor Shmuel Shapira, ish-drejtor i Institutit për Kërkime Biologjike të Qeverisë izraelite, deklaroi se çdo kërkim i ngjashëm duhet të ndalohet sepse në mënyrë efektive po "luhet me zjarrin".

    Kjo është për shkak të rrezikut të mundshëm, megjithëse të vogël, që një virus i tillë mund të shpëtojë nga masat e rrepta të biosigurisë në një laborator dhe të vazhdojë të infektojë njerëzit.

    Emri:  63598903-11357387-Pictured_above_are_scientists_working_at_Boston_s_high_tech_infe-a-37_16669463.jpg

Shikime: 31

Madhësia:  29.2 KB
    Në foton më lart janë shkencëtarët që punojnë në laboratorin e sëmundjeve infektive të teknologjisë së lartë të Bostonit në lagjen South End të qytetit. Eksperimentet mbi Covid këtu u financuan nga Universiteti i Bostonit, por grantet nga NIAID u vlerësuan si një "mirësjellje" sepse kërkimi përdori mjete të zhvilluara duke përdorur ato

    Emri:  63555465-11357387-Boston_University_s_National_Emerging_Infectious_Diseases_Labora-a-42_16669463.jpg

Shikime: 31

Madhësia:  50.2 KB
    Laboratorët Kombëtarë të Sëmundjeve Infektive në zhvillim të Universitetit të Bostonit janë një nga 13 laboratorët e nivelit 4 të biosigurisë në SHBA.

    Emri:  63551225-11357387-80_percent_of_mice_died_from_the_new_man_made_Covid_strain_while-a-47_16669464.jpg

Shikime: 33

Madhësia:  35.1 KB
    80 për qind e minjve vdiqën nga lloji i ri Covid i krijuar nga njeriu, ndërsa asnjë nuk vdiq vetëm nga varianti më i butë Omicron, zbuluan studentët në Laboratorët Kombëtarë të Sëmundjeve Infektive Emerging të Universitetit të Bostonit.

    Hetimet e MailOnline kanë zbuluar një eksperiment të ngjashëm që ka fluturuar nën radar këtu në MB.

    Në një provë të ngjashme me atë të projektit të Bostonit, studiuesit Imperial infektuan lloj brejtësish me dy hibride chimera Covid, rezultatet e të cilave u publikuan në internet më 13 maj. Ai u krye në një laborator të nivelit të biosigurisë-3, i cili kërkon që dyert të jenë të vulosur dhe punëtorët të veshin kostume hazmat.

    Një virus, si në eksperimentin e Bostonit, ishte shtami origjinal i Wuhan-it, i cili iu dha një proteine ​​me thumba Omicron - struktura e vogël në sipërfaqen e virusit që përdor për të infektuar qelizat njerëzore.

    E dyta ishte një lloj i Wuhan-it duke pasur parasysh proteinën spike të variantit Delta, e cila analizat sugjeruan se ishte edhe më vdekjeprurëse se lloji origjinal i Covid.

    Secili variant kryesor i SARS-CoV-2 - virusi që qëndron pas Covid - mbart mutacione në proteinën e tij spike, kjo është arsyeja pse disa rezultojnë më të imunizuar se të tjerët.

    Kjo është, pjesërisht, për shkak të grupit origjinal të vaksinave që është projektuar për të synuar në mënyrë specifike proteinën e majës së llojit Wuhan, në krahasim me shtamet që u shfaqën më vonë gjatë pandemisë.

    Pasi infektuan hamsterët, shkencëtarët më pas i monitoruan për humbje peshe – një shenjë se ata po dobësoheshin.

    Kjo i lejoi ata të shihnin nëse disa atribute të çdo lloji, të tilla si ashpërsia e Delta-s ose infektiviteti i Omicron, ishin të lidhura me proteinat e tyre spike ose me elementë të tjerë të përbërjes së tyre gjenetike.

    Rezultatet u krahasuan me brejtësit e infektuar me shtame të pamodifikuara.

    Tamponët e hundës u morën gjithashtu rregullisht për të matur ngarkesat virale - një masë se sa virusi ishte në trupin e tyre - te hamsterët.

    Gjatë 10 ditëve të ardhshme, hamsterët që strehojnë viruset hibride ose humbën më shumë ose nuk shtuan aq shumë peshë dhe patën ngarkesa virale më të larta se ata të infektuar me versionet e tyre të rregullta.

    Nuk është e detajuar nëse hamsterët mbijetuan apo u eutanizuan pas përfundimit të projektit. Imperial refuzoi të jepte këtë informacion.

    Profesor Wendy Barclay, një anëtar i SAGE, paneli që udhëhoqi numrin 10 përmes pandemisë Covid, ishte autori kryesor i projektit.

    Duke prezantuar rezultatet e eksperimentit me lloj brejtësi, ekipi i saj tha se rezultatet sugjeruan se natyra e butë e Omicron ishte e lidhur me mutacione gjenetike të ndryshme nga ato të vendosura në proteinën e tij.

    Studimi i Imperial u financua pjesërisht nga qeveria, përmes një dege të një agjencie të quajtur Kërkim dhe Inovacion në Mbretërinë e Bashkuar.

    Studimi Imperial nuk u botua në një revistë të rishikuar nga kolegët. Në vend të kësaj, ajo u vu në dispozicion si një printim paraprak.

    Dr Richard Ebright, një kimist në Universitetin Rutgers në Nju Xhersi dhe një aktivist i zëshëm kundër kërkimit të përfitimit të funksionit, e përshkroi studimin e zbuluar nga MailOnline si 'çmenduri'.

    "Preprint Imperial raporton një shembull shtesë të ndërtimit të kimerës jo-natyrale, të krijuar nga laboratori, që kombinon gjenin e majës së Omicron SARS-CoV-2 me pjesën tjetër të informacionit gjenetik të një SARS-CoV2 origjinale 2018-2020." tha ai.

    Emri:  63938829-11357387-image-m-25_1666946019371.jpg

Shikime: 33

Madhësia:  35.1 KB
    Profesor Wendy Barclay (majtas), një anëtar i SAGE, paneli që udhëhoqi numrin 10 përmes pandemisë Covid, ishte autori kryesor i projektit. Dr Thomas Peacock (djathtas) ishte gjithashtu i përfshirë

    Ai tha se virusi që rezulton, si eksperimenti i Bostonit, kombinoi aftësitë e larta të shpëtimit imunitar të Omicron me ashpërsinë më të lartë të varianteve të tjera të Covid.

    Dr Ebright, një ekspert në biologjinë molekulare, i cili fokusohet në zhvillimin e barnave për trajtimin e sëmundjeve infektive, shtoi se, duke qenë se kërkimi nuk ka 'aplikime praktike të parashikueshme', ishte një rrezik jashtëzakonisht i lartë për pak shpërblim.

    "Kjo është marrëzi, si për sa i përket tepricës ashtu edhe humbjes," i tha ai kësaj faqe interneti. “Dhe, veçanërisht, për sa i përket rrezikut të nxitjes së një vale të re pandemike pas lëshimit aksidental ose të qëllimshëm të viruseve të krijuara në laborator.

    “Kjo duhet të jetë një thirrje zgjimi.

    “Nëse bota dëshiron të shmangë valët e reja pandemike dhe pandemitë e shkaktuara nga patogjenë të mundshëm pandemikë të gjeneruar nga laboratori, atëherë është urgjentisht e nevojshme të kufizohen kërkimet e pakuptimta me rrezik të lartë dhe me përfitime të ulëta që krijojnë patogjenë të mundshëm pandemikë dhe të zbatohet një mbikëqyrje efektive kombëtare. , me fuqinë e ligjit, mbi një hulumtim të tillë.'

    Imperial mbrojti kërkimin e saj. Një zëdhënës tha: "Ky hulumtim i mbështetur nga qeveria përdori viruse jo më patogjenë sesa ato që qarkullojnë tashmë brenda popullatës dhe do të ofrojë njohuri thelbësore që mbështesin vendimmarrjen e qeverisë se si të menaxhohet pandemia".

    "U krye në një laborator të nivelit të tretë të biosigurisë në përputhje me rregulloret strikte të qeverisë dhe mori miratimin e vazhdueshëm nga Ekzekutivi i Shëndetit dhe Sigurisë (HSE).

    HSE, mbikëqyrësi i sigurisë në vendin e punës në Britani, duhet të informohet për çdo eksperiment që përfshin agjentë biologjikë.

    Megjithatë, ai nuk vlerëson ose merr në konsideratë bazën etike ose politike nëse puna duhet të ndërmerret në radhë të parë. Një zëdhënës tha: 'Këto konsiderata janë jashtë kompetencës rregullatore të HSE'.

    Hulumtimi i përfitimit të funksionit u ndalua në SHBA nga viti 2014 në 2017 për shkak të frikës nga siguria. Por pesë vjet më parë u lejua të rifillonte, me përkrahësit që argumentonin se mund të ndihmonte botën të përgatitej për sëmundjen tjetër të rëndë.

    Asnjë kufizim nuk është vendosur ndonjëherë në Britani.

    MailOnline iu drejtua Departamentit të Shëndetësisë për koment.

    Një ekspert britanik gjithashtu pranoi se një hulumtim i tillë teorikisht mund të krijonte një lloj më të rrezikshëm të Covid-it, por këmbënguli se rreziku ishte i vogël.

    Profesor Robert Dingwall, një sociolog në Universitetin e Nottingham Trent dhe ish-këshilltar i qeverisë për koronavirusin, tha se shkencëtarët që bënin vetë eksperimentet nuk kishin dëshirë të ishin të durueshëm nga një pandemi e re.

    "Ekziston një rrezik shumë i vogël për të krijuar një variant më të rrezikshëm," tha ai.

    “Megjithatë, unë kam vëzhguar shkencëtarë laboratorikë në punë dhe ata janë shumë të vetëdijshëm se rreziqet e para janë për veten e tyre. Ky është një nxitje e fortë për të ndjekur praktikat e sigurta të punës.'

    Ekziston një debat midis shkencëtarëve nëse studimet si eksperimenti Imperial përbëjnë përfitim të hulumtimit të funksionit, pasi ata nuk kishin vendosur të krijonin një version më të rrezikshëm të Covid-it me qëllim.

    "Është e vështirë të vihet kufiri midis "fitimit të funksionit" dhe "eksplorimit të potencialit për ndryshim" përpara përfundimit të eksperimenteve," tha profesori Dingwall.

    Megjithatë, ai tha se eksperimente të tilla duhet të kontrollohen më fort, ndoshta në një shkallë globale.

    “Sigurisht që duhet të ketë një rishikim formal, të pavarur, përpara se të shkojnë përpara. Kjo mund të kërkojë rregullore të reja për të promovuar një qasje të përbashkët globalisht”, tha ai.

    Studimi Imperial u miratua nga komiteti i brendshëm i sigurisë së manipulimit gjenetik të universitetit dhe HSE.

    Studimi i Bostonit, i kryer gjithashtu në një laborator BSL-3, nuk u pastrua nga Instituti Kombëtar i Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive të SHBA-së, i cili kishte financuar pjesërisht studimin.

    Profesor Francois Balloux, një ekspert i sëmundjeve infektive në University College London, tha se eksperimente të tilla mund të bartin rrezikun e krijimit të një virusi që është "magjinalisht më i rrezikshëm".

    Emri:  52832425-11357387-Pictured_The_Wuhan_Institute_of_Virology_where_crucial_data_was_-a-34_16669461.jpg

Shikime: 32

Madhësia:  55.9 KB
    Në foto: Instituti i Virologjisë në Wuhan, ku të dhënat thelbësore u fshinë nga shkencëtarët kinezë

    Emri:  51843121-11357387-Virologist_Shi_Zheng_li_nicknamed_the_Bat_Lady_is_pictured_in_th-a-32_16669461.jpg

Shikime: 33

Madhësia:  49.2 KB
    Virologu Shi Zheng-li - i mbiquajtur "Zonja e lakuriqëve" - ​​është fotografuar në laborator. Ajo gjuajti dhjetëra viruse vdekjeprurëse të ngjashme me Covid në shpellat e lakuriqëve të natës dhe i studioi ato në WIV

    Emri:  60756495-11357387-The_question_of_whether_the_global_outbreak_began_with_a_spillov-a-29_16669461.jpg

Shikime: 32

Madhësia:  107.0 KB
    Pyetja vetëm në globale filloi me një përhapje nga të gjitha këto të shitura në treg në ose të rrjedhur nga laboratori i Wuhanit tetë milje përtej lumit Yangtze, ka një tjetër debate të ashpra se si të parandalohet pandemia e futbollit. Studimet rezulton për një lloj specie ushqimore në tregun e kafshëve të egra Huanan. Mostrat pozitive të tamponëve të dyshemeve, kafazeve dhe sporteleve gjithashtu gjurmojnë virusin në stalla në cepin jugperëndimor të vërtetë (po majtas), ku mund të jetë më potencial për të mbajtur Covid shiteshin për mish ose lesh në atë kohë (poshtë djathtas)

    Megjithatë, ai shtoi: 'Variante të tilla u shfaqën shumë herë përmes rikombinimit midis shtameve në qarkullim.

    "Asnjë nga ato variante rekombinante nuk arriti frekuencë të lartë dhe të gjithë janë zhdukur tani, por kishte shqetësime në atë kohë se mund të ishin më virulent se Omicron."

    Në lidhje me atë nëse kërkimi mund të klasifikohet si fitim i funksionit, Profesor Balloux tha: 'Nuk është gjithmonë e lehtë të vendosësh se çfarë saktësisht bie nën përfitimin e kërkimit të funksionit.

    "Duke pasur parasysh që në thelb të njëjtët rekombinantë dolën natyrshëm dhe qarkulluan me frekuencë të ulët për një kohë, unë nuk mendoj se ato eksperimente specifike përfaqësojnë përfitimin e hulumtimit të funksionit, por vlerësoj se të tjerët nuk do të pajtohen me thirrjen time për këtë në mirëbesim."

    Eksperimentet e përfitimit të funksionit i lejojnë shkencëtarët të shohin në mënyrë efektive "përqark" dhe të parashikojnë se si një patogjen mund të evoluojë natyrshëm.

    Ai gjithashtu u jep shkencëtarëve një shans për të kuptuar më mirë efektet e tij tek njerëzit dhe se si sillet. Kjo teorikisht mund të përshpejtojë zhvillimin e barnave dhe vaksinave, veçanërisht për sëmundjet infektive që aktualisht janë të patrajtueshme.

    Pavarësisht se është vënë në qendër të vëmendjes gjatë pandemisë Covid, SARS-CoV-2 nuk është i vetmi patogjen që është eksperimentuar në këtë mënyrë.

    Fitimi i funksionit është përdorur prej vitesh, duke përfshirë krijimin e bimëve më rezistente ndaj thatësirës dhe modifikimin e E. coli në mënyrë që të shpërbëjë mbetjet plastike.

    Afati zyrtar i pandemisë së Kinës për pandeminë e koronavirusit dhe provat që e minojnë atë
    Afati kohor zyrtar

    8 dhjetor 2019 - Data më e hershme që Kina ka pranuar një infeksion

    31 dhjetor - Kina raportoi për herë të parë 'pneumoni me shkak të panjohur' në Organizatën Botërore të Shëndetësisë

    1 janar 2020 - Tregu i ushqimeve të detit në Wuhan mbyllet për dezinfektim

    7 janar - Presidenti Xi Jinping diskuton shpërthimin e koronavirusit me Byronë e tij Politike

    9 janar - Kina bën publik gjenomin e koronavirusit

    11 janar - Kina raportoi vdekjen e saj të parë

    13 janar - Konfirmohet rasti i parë jashtë Kinës

    20 janar - Komisioni Kombëtar i Shëndetit i Kinës konfirmon transmetimin nga njeriu te njeriu

    23 janar - Wuhan u mbyll

    31 janar - OBSH shpalli 'shpërthimin e shqetësimit ndërkombëtar' pasi Kina pranoi se kishte mijëra raste

    23 shkurt - Italia raporton një grup rastesh në shpërthimin e parë të madh në Perëndim

    29 maj - Kina pretendon se virusi nuk e kishte origjinën në tregjet e lagura, por nga lakuriqët kinezë përpara se të kalonte te njerëzit përmes një 'kafshe ndërmjetëse'

    31 korrik - Studiuesi kinez pranon disa eksperimente të koronavirusit të kryera në laboratorë më të ulët të biosigurisë

    16 dhjetor - OBSH njofton se do të udhëtojë në Wuhan për të hetuar origjinën e virusit në janar

    5 janar 2021 - Kina mohon hyrjen në ekipin hetues të OBSH-së

    9 shkurt - OBSH hedh poshtë teorinë e virusit të rrjedhur nga laboratori - mbështet pretendimin e Kinës se ishte importuar nga mishi i ngrirë

    28 Mars - Ish-zyrtarët e sigurisë kombëtare të SHBA-së thonë se intel-i tregon se "kishte një urdhër të drejtpërdrejtë nga Pekini për të shkatërruar të gjitha mostrat virale" në laboratorin e Wuhanit


    Dëshmi të reja

    2012: Gjashtë minatorë u goditën me një sëmundje misterioze të ngjashme me gripin në shpellën Mojiang në Yunnan.

    Ata u zbuluan se ishin infektuar me të afërmin më të afërt të njohur me Covid, duke ndarë 97% të gjeneve të tij.

    Mostrat RATG13 dërgohen në Institutin e Virologjisë Wuhan për t'u studiuar.

    Shtator 2019 - Kampionet e gjakut janë marrë në një provë për shqyrtimin e kancerit të mushkërive në Itali, e cila më vonë rezultoi pozitive për koronavirus

    Tetor - Informatori Wei Jingsheng pretendon se Kina ka përhapur qëllimisht Covid në Lojërat Ushtarake Botërore në Wuhan në tetor, dy muaj përpara se pjesa tjetër e botës të dinte për virusin

    Tetor - Regjimi autoritar i Xi Jinping u përpoq dëshpërimisht të mbyllte sinjalizuesit si Z. Jingsheng. Çdo referencë e bërë në mediat sociale për një virus të ri SARS ose 'shpërthim' u censurua

    Tetor-Dhjetor - Rritje e rasteve të 'gripit dhe pneumonisë' në veri të Italisë, të cilat mund të lidhen me koronavirusin

    Nëntor - Informatori Jingsheng pretendon se shqetësimet e tij në lidhje me lojërat ushtarake ua çoi figurave të larta brenda administratës Trump, por u injorua.

    Nëntor - Raporti i inteligjencës iu kalua agjencive në Uashington pretendon se tre anëtarë të stafit në Institutin e Virologjisë Wuhan kërkuan trajtim spitalor në nëntor 2019 pasi përjetuan simptoma në përputhje me Covid

    Nëntor - Mostrat e ujërave të zeza të marra në Florianópolis, Brazil, sugjerojnë se virusi ishte i pranishëm

    10 nëntor - Gruaja milaneze ka një biopsi të lëkurës, duke prodhuar një mostër e cila më vonë tregon shenja të virusit

    17 nëntor - Dokumentet e zbuluara sugjerojnë një rast të zbuluar në Kinë në këtë datë

    Dhjetor - Mjekët në Kinë, përfshirë Li Wenliang, raportojnë ekzistencën e një lloji të ri të infeksionit respirator. Por policia kineze e arrestoi atë dhe tetë kolegë të tij për t'u marrë në pyetje - në vend që të publikonte raporte dhe të paralajmëronte publikun

    1 dhjetor - Studiuesit kinezë raportojnë një infeksion në këtë datë në një studim të rishikuar nga kolegët, por ai nuk është pranuar nga Pekini

    18 dhjetor - Mostrat e ujërave të zeza të marra në Milano dhe Torino sugjerojnë se virusi po qarkullonte në qytete

    26 dhjetor - Mostrat e analizuara sugjeruan se një lloj i ri SARS po qarkullonte që në 26 dhjetor, por Wuhan nuk u mbyll deri më 22 janar

    Janar 2020 - Mostrat e ujërave të zeza nga Barcelona sugjerojnë se virusi ishte në qytet

    3 janar - Infeksionet Covid-19 fillojnë të përhapen në vende të tjera, përfshirë SHBA-në, pasi OBSH e etiketoi shpërthimin një emergjencë të shëndetit publik me shqetësim ndërkombëtar

    Maj - Shkencëtarët në një laborator qeveritar në Kaliforni arritën në përfundimin se Covid-19 mund të ketë ikur nga një strukturë në Wuhan

    Korrik - Shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se Kina dështoi në ndarjen e të dhënave të papërpunuara jetike gjatë hetimit të tyre në Wuhan. Kina i hodhi poshtë këto pretendime

    Qershor 2021: Eksperti kryesor i viruseve në SHBA, Dr Anthony Fauci u paralajmërua se Covid mund të ishte projektuar në një laborator, zbulojnë emailet e publikuara publikisht.

    Gusht: Pacienti i parë në botë Covid-19 mund të jetë infektuar nga një lakuriq nate ndërsa punonte për një laborator në Wuhan në Kinë , tha shefi i OBSH-së Dr Peter Embarek

    Gusht: Një raport mallkim nga republikanët në SHBA pretendon se koronavirusi doli nga Instituti i Virologjisë në Wuhan, pak pasi objekti u përpoq të përmirësonte sigurinë ajrore dhe sistemet e trajtimit të mbetjeve

    Raporti citoi gjithashtu 'prova të shumta' që shkencëtarët laboratorikë po punonin për të modifikuar koronaviruset për të infektuar njerëzit dhe një manipulim i tillë mund të fshihej.

    Tetor: Rishikimi i inteligjencës amerikane në origjinën e pandemisë nuk arrin një gjykim nëse virusi u shfaq nëpërmjet transmetimit nga kafsha te njeriu ose një rrjedhje laboratorike.

    Zyrtarët kinezë e cilësuan raportin 'politik dhe të rremë'.

    Janar 2022 : Emailet e rrjedhura nga shkencëtari më i mirë në Mbretërinë e Bashkuar Sir Jeremy Farrar treguan se ai pranoi në shkurt 2020 se ishte një 'shpjegim i mundshëm' që virusi mund të ishte i krijuar nga njeriu. Por ai vazhdoi duke e quajtur teorinë një 'komplot'.

    Shkurt: Sir Farrar thirret për t'u intervistuar nën betim në Kongresin e SHBA. Zyrtarët duan që ai të shpjegojë pse u largua nga teoria e rrjedhjes së laboratorit.


    Burimi: Daily Mail

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Albo për postimin:

    Baptist (04-11-2022)

  3. #2
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816

    Për: Britani: Shkencëtarët prodhojnë në laborator një variant të Covid-19 shumë herë më vdekjeprurës

    Shartime gjenetike te qellimshme qe te justifikojne me vone
    financime ne miliona dollare per pune kerkimore dhe
    krijuar vaksina te reja dhe keto vaksina
    te reja te shiten dhe gjenerojne miliarda
    ashtu sic po gjenerojne miljarda dollare
    vaksinat ekzistuse te covidit.
    Nqs njeh mire konceptin e manipulimit te gjeneve mund
    te krijosh nje game te gjere variacionesh virusale.
    Fiziologjia dhe funksioni i ketyre varianteve
    eshte identik si covid19 ekzistus.
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 02-01-2022, 19:25
  2. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 29-08-2021, 09:21
  3. Hormonet e shtatzënisë vrasin tumorin vdekjeprurës
    Nga Xhuxhumaku në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 04-12-2013, 07:11
  4. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-04-2013, 10:35
  5. Ndertuesit vdekjeprures
    Nga Hyllien në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 22-11-2004, 16:05

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •