Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,346
    Postimet në Bllog
    17

    Studimet: Vaksinat mRNA përforcuese për variantin Omicron janë të pavlefshme

    Të vërteta të paraportuara

    Një tjetër studim i ri - po, i dyti - thotë se përforcuesit e mRNA Covid "specifik të Omicron" janë të pavlefshëm

    Nga ALEX BERENSON

    Një tjetër studim i ri - po, i dyti - thotë se përforcuesit e mRNA Covid "specifik të Omicron" janë të pavlefshëm

    Për herë të dytë brenda një jave, shkencëtarët kryesorë kanë raportuar se përforcuesit e mRNA të Covid "specifik Omicron" janë një mashtrim marketingu i financuar nga taksapaguesit $5 miliardë.

    Të shtënat e reja nuk funksionojnë më mirë se ato origjinale të mRNA për të prodhuar antitrupa që synojnë në mënyrë specifike variantin Omicron.

    Sipas studiuesve, pjesë e një grupi të udhëhequr nga Dr. Dan Barouch, një virolog shumë i respektuar, incizimet e Omicron janë edhe më të këqia se përforcuesit origjinalë në prodhimin e qelizave T që synojnë Omicron. Ky zbulim është veçanërisht shqetësues sepse qelizat T, linja e dytë e sistemit imunitar, i pengojnë infeksionet të bëhen shumë të rënda.

    -

    Përforcuesit që përdorin formulimin origjinal të mRNA janë hequr kryesisht nga përdorimi, sepse - siç pranojnë tani burokratët e shëndetit publik - ata ndalojnë së punuari kundër infeksionit Omicron brenda javësh. Në fakt, të dhënat e botës reale nga shumë vende sugjerojnë se ato rrisin rrezikun e infeksionit brenda muajve.

    Përforcuesit "specifik për Omicron" supozohej ta zgjidhnin këtë problem. Rregullatorët i miratuan ato në gusht, pavarësisht mungesës së ndonjë prove të provës klinike, ata reduktuan infeksionet me koronavirus ose rastet serioze të Covid te njerëzit. Qeveria federale ra dakord t'i paguante Pfizer dhe Moderna 5 miliardë dollarë për 171 milionë doza të tyre.

    Por si studimi i Dr. Barouch ashtu edhe një tjetër javën e kaluar nga Dr. David Ho, një tjetër virolog i lartë, zbuluan se përforcuesit specifikë të Omicron nuk funksionojnë më mirë se përforcuesit origjinal kundër Omicron. Të dy studimet treguan se antitrupat që sistemi ynë imunitar prodhon pas vaksinës Omicron janë më efektive kundër versionit origjinal dhe tani në thelb të zhdukur të Sars-Cov-2 sesa kundër varianteve të Omicron.

    Ky fenomen quhet "mëkati antigjenik origjinal" ose "ngulitje imune" dhe mund të ndodhë pas çdo vaksinimi - ose infeksioni. Por të shtënat mARN duket se janë veçanërisht të mundshme për ta shkaktuar atë, ndoshta sepse ato stimulojnë nivele kaq të larta të antitrupave anti-spike kur ato jepen për herë të parë.

    Gjetjet ndihmojnë për të shpjeguar pse kaq shumë njerëz, përfshirë drejtoreshën e Qendrave për Kontrollin e Sëmundjeve, Dr. Rochelle Walensky, kanë rezultuar pozitive së fundmi pak pasi u rritën.

    Por grupi i Dr. Barouch shkoi më tej se ai i Dr. Ho, duke ekzaminuar gjithashtu qelizat T. Ai gjeti të njëjtin problem; duke ndjekur si Omicron ashtu edhe përforcuesin e vjetër, qelizat T u përqendruan shumë më tepër në Sars-Cov-2 origjinale sesa në variantet Omicron.

    Qelizat T janë një linjë e dytë e rëndësishme e mbrojtjes imune, duke ndihmuar trupin të parandalojë që infeksionet të bëhen shumë të rënda. Për shkak se Omicron nuk është shumë i rrezikshëm për shumicën e njerëzve, kështu që një përgjigje e dobët e qelizave T nuk ka shumë rëndësi kundër tij. Por nëse një variant i ardhshëm Sars-Cov-2 është më i rrezikshëm, mungesa relative e një përgjigjeje të qelizave T mund t'i vërë njerëzit e vaksinuar mund të jenë në rrezik serioz.

    (Bivalent është një fjalë e bukur për "Omicron-specifike." Përveçse përforcuesi specifik për Omicron nuk është fare specifik për Omicron, kjo është arsyeja pse qelizat T që synojnë Omicron vështirë se ngrihen fare pas përforcuesit bivalent, ndërsa ato më shumë se dyfishohen pas përforcuesit origjinal.)

    Emri:  Screen Shot 2022-11-01 at 10.25.50 AM.jpg

Shikime: 62

Madhësia:  22.9 KB

    Siç arritën në përfundimin studiuesit:

    Gjetjet tona sugjerojnë se ngulitja imune nga ekspozimi i mëparshëm antigjenik mund të përbëjë një sfidë më të madhe sesa vlerësohet aktualisht për nxitjen e imunitetit të fortë ndaj varianteve SARS-CoV-2.

    Një mënyrë kaq e sjellshme për të thënë, ne i dhamë një miliardë më shumë njerëzve vaksina mRNA që ndoshta i hapën ata përgjithmonë ndaj infeksioneve të ardhshme të Sars-Cov-2.

    Mos u shqeteso! Mësimet e nxjerra dhe gjithçka.

    Burimi: Substack

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-01-2023
    Postime
    17

    Për: Studimet: Vaksinat mRNA përforcuese për variantin Omicron janë të pavlefshme

    Jo vetem pavlere se nuk ka viruse por edhe vrastare!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Neteorm : 09-01-2023 më 14:36

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 09-04-2022, 02:45
  2. Çfarë janë vaksinat? Si bëhen vaksinat?
    Nga kriskulli në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 23-08-2013, 16:52
  3. Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 17-10-2012, 08:09
  4. Përgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 16-08-2012, 17:14
  5. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 28-04-2011, 06:51

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •