Sot në histori: Shqipëria e krishterë mbizotëron mbi xhihadin

Nga Raymond Ibrahim

Sot në histori dëshmoj një nga mbrojtjet më të mëdha nga një forcë e vogël krishtere kundër pushtuesve islamikë, lehtësimi i rrethimit të Krujës në Shqipëri, në vitin 1450.

Gati katër dekada më parë, udhëheqësi i forcave shqiptare, Gjergj Kastrioti - i njohur më mirë si Skënderbeu ("Zoti Aleksandër") - u kap rob si fëmijë nga turqit osmanë dhe u stërvit për të qenë jeniçer, një skllav i krishterë i kthyer ushtar mysliman. I shkëlqyer në luftë, ai u ngrit shpejt në radhët osmane derisa u bë një gjeneral i njohur, me mijëra turq nën komandën e tij.

Me gjithë nderimet që iu bënë, sapo iu shfaq rasti, ai tregoi se ku qëndronte besnikëria e tij e vërtetë: u çlirua nga osmanët dhe iku në vendlindjen e tij dhe në Shqipërinë e rrënuar vazhdimisht. Atje, pasi riktheu hapur besimin e tij të krishterë, ai "hodhi poshtë profetin dhe sulltanin dhe e shpalli veten hakmarrës të familjes dhe vendit të tij", për të cituar Eduard Gibbon.

“Mosmirënjohja” e tij natyrisht i provokoi turqit pa fund dhe nxiti valë pas vale pushtimesh xhihadiste, secili më i madh dhe më mizor se paraardhësi i tij. Më në fund, në atë që ishte menduar të ishte fushata për t'i dhënë fund të gjitha fushatave, në pranverën e vitit 1450 vetë Sulltan Murati II udhëhoqi një ushtri gjigante prej 160,000 burrash në Shqipëri -- drejt e në kalanë e Skënderbeut, Kalanë e Bardhë.

Kundër kësaj ushtrie gjigante myslimane, Skënderbeu mundi të ngrinte vetëm rreth 18,000 mbrojtës të krishterë. Ai evakuoi të gjitha gratë dhe fëmijët nga Kruja, e vendosi një garnizon me 1500 burra dhe pjesën tjetër e çoi në malet aty pranë, prej nga do të ngacmonin rrethuesit dhe do të përpiqeshin të minonin trenat e tyre të furnizimit me taktika guerile.

Ndërkohë, gjatë gjithë rrugës së tyre për në Krujë, turqit lanë një gjurmë shkatërrimi - shqiptarë të panumërt u masakruan ose u skllavëruan.

Më në fund Murati mbërriti dhe e vendosi Krujën në rrethim më 14 maj 1450. Ditë pas dite, topat osmanë tundnin Kalanë e Bardhë me predha që peshonin deri në katërqind paund. Siç shkruante një bashkëkohës, sulltani “bombardoi muret me topa dhe rrëzoi një pjesë të madhe të tyre… Por Skënderbeu ndezi zjarre nga mali duke u sinjalizuar atyre në qytet se kur të kishin nevojë, ai do të ishte aty për t'i ndihmuar. Ai sulmoi disa nga njerëzit e sulltanit që u ngjitën në mal dhe luftuan kundër tyre, duke kryer vepra të jashtëzakonshme.”

Ndërkohë jeniçerët terrorizuan dhe shkatërruan tokën e ish-kunatit të tyre, duke djegur shtëpitë dhe arat me drithëra.

Disa fisnikë shqiptarë u dorëzuan individualisht me shpresën për të ruajtur tokat dhe titujt e tyre; të tjerët i mirëpritën aktivisht turqit me shpresën për të thyer ndikimin e Skënderbeut. Dhe Venediku, edhe një herë, e furnizoi pushtuesin islamik.

Një raport venecian ankohej se "Skënderbeu po mbrohet heroikisht" -- aq sa, nëse jo për dispozitat veneciane, turqit "do të kishin tërhequr çadrat e tyre" dhe do të ishin tërhequr: "për këtë arsye, ka frikë se Skënderbeu, në momentin që ai të çlirohet [nga turqit] do të sulmojë tokat e Republikës [të Venedikut për hakmarrje]”.

Në mënyrë të ngjashme, pasi thoshte se Murati “përpiqet me të gjitha forcat dhe betejën e tij të fuqishme për ta shtypur atë [Skënderbeun]”, një letër pesimiste ofronte një fije shprese: “trimat brenda janë të detyruar me nder ta mbrojnë atë deri në vdekje. Vetë Skënderbeu nuk është larg çadrave turke dhe çdo ditë i shkakton armikut humbje të mëdha, sepse përfiton nga natyra e vendit dhe malet aty pranë ku fshihet pa u zbuluar”.

Skënderbeu dhe njerëzit e tij luftuan dhëmbë e thonj dhe arritën t'i shkaktonin viktima të rënda armikut të tyre shumë më të madh. Sipas fjalëve të një historiani të shekullit të nëntëmbëdhjetë:

“Me një strategji të pakrahasueshme ai shpiku për të mbajtur një mori kundërshtarësh nga muret… ai përfshiu papritur, tani këtu dhe tani atje, natën dhe ditën, në mes të armikut; çdo shpatar i grupit të tij preu partiturat dhe tehu i tij shkëlqeu si rrufe dhe bëri që kokat e muslimanëve të binin si fjolla dëbore ku ai kalonte. Kështu, mijëra luftëtarë më të guximshëm të Muratit u fshinë vazhdimisht. Pritësit e tij po pakësoheshin deri në pikën e rrezikut për vetë personin e tij.”

Në një moment, Murati vuri re Skënderbeun dhe njerëzit e tij në një mision zbulimi në një mal me pamje nga Kruja. Duke tundur kokën, sulltani u dëgjua të mërmërinte se ndoshta "mënyra më e mirë ishte të linte më atë luan të furishëm dhe të pazbutur" - të ndalonte "të ushqehente atë bishë të pakënaqur" me gjakun e njerëzve të tij.

Megjithatë, Muradi ngulmoi, ndërsa rënia e Krujës dukej e pashmangshme, me topat që kishin rrafshuar aq shumë nga muret e saj. Në një ditë të caktuar, pasi "sulltani kishte shembur një pjesë të madhe të mureve, ai përfshiu të gjithë ushtrinë e tij në betejë". Jeniçerët “u përpoqën të pushtonin qytetin në vendin ku muret ishin shembur për tokë. Por ata nuk i mundën ata në qytet, të cilët po luftonin pa shpresë. Më pas, ai vendosi ta vriste qytetin për t'u dorëzuar dhe bëri një sulm të dytë, më të egër, por edhe ai dështoi.

Të panumërt të tjerë osmanë shtriheshin të vdekur dhe duke vdekur. Tashmë Murati ishte në fund të zgjuarsisë së tij: ai “u tërhoq në pavijonin e tij, i pushtuar nga pikëllimi dhe inati… duke shqyer flokët dhe mjekrën e tij dhe duke derdhur fjalime blasfemuese kundër madhërisë së qiellit, duke u duk se e thërriste të Plotfuqishmin në fjalë për vuajtjet e tij. Flokët e thinjura dhe lavdia e tij e dikurshme dhe emri osman, të turpërohen dhe të përulen për hir të një kështjelle të vogël në Shqipëri.”

Siç mund të pritej, kronikat bashkëkohore osmane janë shkurtimisht më të kursyera: Murati dhe ushtria e tij “goditën Krujën me topa dhe e shndërruan atë në një varrezë. Ai shpresonte se ata do të dorëzoheshin, por nuk e bënë. Më pas erdhi dimri.”

Dhe kjo ishte se: pasi kishte marshuar me një nga ushtritë më të mëdha që kishte mbledhur ndonjëherë dhe duke investuar në Krujë tetë muaj, Murati dha dorëheqjen dhe hoqi rrethimin më 26 tetor 1450. Rreth njëzet mijë turq ishin vrarë për asgjë.

Megjithëse Shqipëria ishte e shkatërruar dhe e rrënuar nga uria, "ajo Krishtlindje ishte më e lumtura që njerëzit kishin gëzuar që atëherë" Skënderbeu ishte çliruar nga turqit dhe ishte kthyer në Shqipëri.

Për më tepër, mbrojtja e tij epike kundër gjithçkaje që sulltani që kishte terrorizuar prej kohësh Evropën juglindore, mund të hidhte kundër tij, shkaktoi një shpërthim euforie në të gjithë Perëndimin - jo më pak pasi Muradi kishte vdekur shpejt pas kësaj, nga turpi, thanë disa.

Papa Nikolla V e përshëndeti Skënderbeun një "kampion të të ashtuquajturit krishterim" dhe me të drejtë. Sikur osmanët të kishin arritur ta shndërronin Shqipërinë në një pikë nisjeje në Itali në vitin 1450 në vend të kohës kur e bënë, në 1480, Muhamedi II, Pushtuesi -- heroi i sotëm i Turqisë -- do të kishte pasur tridhjetë vjet, jo vetëm një, për ta ndjekur qëllimin e tij të dashur prej kohësh për të pushtuar Romën dhe, prej andej, për të përmbytur Evropën Perëndimore me hordhitë e tij lindore.

Që Skënderbeu ishte një mbrojtës thelbësor i Perëndimit, u pranua edhe nga Kongresi i Shteteve të Bashkuara, në një rezolutë të vitit 2005 me titull, “Duke nderuar 600 vjetorin e lindjes së Gjergj Kastriotit (Skënderbeut), burrë shteti, diplomati dhe gjeniu ushtarak, për rolin e tij. në shpëtimin e Evropës Perëndimore nga pushtimi osman”.

Për historinë e plotë të Skënderbeut -- si dhe disa heronjve të tjerë të krishterë që qëndruan kundër xhihadit islamik -- shih Mbrojtësit e Perëndimit të Ibrahimit , nga i cili u shkëput rrëfimi i mësipërm.