Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,111
  Postimet n Bllog
  15

  Reforma n padrejtsi: Kush do zgjidhet n krye t SPAK, njeriu i Rams apo amerikanve?

  Askush nuk krkon t bhet kreu i SPAK-ut, KLP: Nuk ka kandidat!

  Emri: spak.jpg

Shikime: 79

Madhsia: 50.5 KB

  Kur afati i fundit sht 2 nntori pr t qen kreu i SPAK-ut, nuk ka kandidat pasi t gjith stepen. Edhe sot Kshilli i Lart i Prokuroris deklaroi se ende nuk ka asnj kandidat pr zvendsimin e Kreut aktual t SPAK, t cilit po i prfundon mandati.

  KLP-ja ka njoftuar se afati i fundit sht data dy nntor, kur kandidatt duhet jo vetm t dorzojn nj CV por edhe t tregojn n lidhje me eksperiencn n krimin e organizuar dhe korrupsionit e performancn n lidership.

  Ka dy teza pr t cilat flitet se prse vjen kjo stepje. E para lidhet me vendimarrjen e kandidatve potencial, t cilt do t shfaqin interes javn e fundit para se ky afat t skadoj. E dyta q mund t jet m vendimtarja, lidhet me propozimet pr ndryshimet kushtetuese, ku prpos Prokuroris s Prgjithshme dhe BKH, edhe SPAK ka sugjeruar ndryshime n reformn n drejtsi, q lidhet me afatin e mandatit 3-vjear.

  Kjo do ti hapte srish mundsin kryeprokurorit t SPAK, Arben Krajs t konkurroj srish, t cilit i prfundon mandati n mesin e muajit dhjetor, dat n t ciln do t jen zbardhur shum paqartsi.

  Ndrkoh deri tani Arben Kraja e ka drejtuar me mjaft kompetenc SPAK-un.

  Koha Jone

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,111
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Reforma n padrejtsi: Askush nuk krkon t bhet kreu i SPAK-ut

  35.3% e shqiptarve mendojn negativisht pr SPAK, vetm 26.2 % mendojn pozitivisht

  Emri: Capture-118.jpg

Shikime: 31

Madhsia: 25.6 KB

  35.3% e shqiptarve mendojn negativisht pr SPAK.

  T pyetur nga Barometri n Euronews Albania, shumica e kan vlersuar negativisht punn q ka br SPAK deri m tani.

  7.2% e t pyeturve jan shprehur shum negativisht, ndrkoh q 27.5% e shqiptarve jan shprehur neutral.

  26.2% e tyre e kan par pozitivisht punn e SPAK dhe vetm 0.2% e tyre e shohin shum pozitivisht punn e SPAK.

  Gjetjet jan t Barometrit n Euronews Albania, realizuar gjat periudhs 9-21 shtator 2022, kryer nga MRB dhe Data Centrum, n nivel kombtar me 1000 intervista ball pr ball.

  Emri: Capture-118.jpg

Shikime: 31

Madhsia: 25.6 KB

  Koha Jone

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,111
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Reforma n padrejtsi: Askush nuk krkon t bhet kreu i SPAK-ut

  Kambanat e alarmit pr garn n SPAK bien n ‘vesh t shurdhr’

  Ambasadorja amerikane, Yuri Kim shprehu shqetsim pr procesin e zgjedhjes s kreut t ri t SPAK, por drejtuesi i KLP dhe qeveria mohuan t ishin n dijeni t prpjekjeve pr manipulim t gars apo presione.

  Nga Blerina Gjoka

  Emri: Kim-dhe-Kraja-ne-takim.jpg

Shikime: 27

Madhsia: 38.6 KB
  Ambasadorja amerikane, Yuri Kim n nj takim me shefin e SPAK, Arben Kraja. Foto kortezi: @USAmbAlbania

  Ambasadorja amerikane n Tiran, Yuri Kim shfaqi shqetsim pr garn e zgjedhjes s kreut t ri t Prokuroris s Posame t martn, duke br thirrje q gara t mos manipulohet.

  “Procesi i zgjedhjes duhet t jet i pamanipuluar nga ata q krkojn t bllokojn apo ndikojn drejtsin, nga ata q preferojn mnyrat e vjetra dhe pr rrjedhoj kundrshtojn reformn n drejtsi. Taktika t tilla i prkasin nj t shkuare q ka dmtuar shum. SPAK-u, si dhe reforma n drejtsi, duhet t jet pr t ardhmen e Shqipris,” shkruajti Kim n Titter.

  Kim theksoi gjithashtu se procesi duhet t jet transparent dhe drejtuesi i ri i SPAK t zgjidhet n baz t kualifikimeve dhe vendosmris pr t intensifikuar luftn kundr korrupsionit dhe krimit t organizuar.

  Gara pr drejtuesin e SPAK po arrin drejt momentit final, pasi Kshilli i Lart i Prokuroris vendosi m 21 nntor t miratonte t tre kandidatt; prokurort Altin Dumani, Adnan Xholi dhe Edvin Kondili.

  Ndrkoh, kmbanat e alarmit t ambasadores Kim pr taktikat e vjetra pr t ndikuar drejtsin duket se kan rn n vesh t shurdhr.

  Kreu i Kshillit t Lart t Prokuroris, Alfred Balla e minimizoi shqetsimin e ambasadores Kim si “merakun e nj shteti mik pr t’i paraprir do gjje”, ndrsa mohoi q procesi po shoqrohej me presione.

  “Ne s’kemi ndonj ndrhyrje dhe presion deri tani. T paktn mua s’ma ka shprehur asnj antar,” tha Balla, ndrsa shtoi se t “tre kandidaturat ishin t mira”.

  Mesazhi i ambasadores amerikane duket se ka kaluar pa u vrejtur edhe nga qeveria, e cila mohoi “t ishte n dijeni t ndonj paralajmrimi” pr manipulim t gars.

  I pyetur nga BIRN nse qeveria po prpiqej t zgjidhte t preferuarin e vet n krye t SPAK, drejtori i Agjencis pr Media dhe Informim, Endri Fuga u prgjigj “prerazi Jo”.

  “Si ideatort, konceptuesit dhe mbshtetsit m t vendosur t reforms n drejtsi, ne nuk mund vese t respektojm plotsisht reformn q kemi ideuar dhe votuar, dhe q garanton nj sistem drejtsie t pavarur,” tha Fuga.

  Prokuroria e Posame, SPAK sht nj ndr produktet kryesore t reforms n drejtsi, q synon t luftoj korrupsionin e niveleve t larta dhe krimin e organizuar. Drejtuesit t par t ksaj strukture, Arben Kraja, i mbaron mandati n fund t dhjetorit.

  Burimi: BIRN

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,111
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Reforma n padrejtsi: Askush nuk krkon t bhet kreu i SPAK-ut

  Vendoset t premten/ Kulisat e gars pr kreun e ri t SPAK

  Emri: zgjedhja-e-SPAk-1.jpg

Shikime: 24

Madhsia: 47.4 KB

  Nj njoftim i thjesht, n nj vend q bie fare pak n sy n faqen n internet t Kshillit t Lart t Prokuroris, njofton se kt t premte n 16 dhjetor do t zhvillohet nj nga ato ngjarje q ka ndezur ditt e fundit debatin politik n vend: votimi pr shefin e ri t SPAK. N njoftim bhet e ditur se n orn 10 00 do t dgjohen me radh t tre kandidatt, Adnan Xholi, Altin Dumani dhe Edvin Kondili e m pas do t votohet pr zgjedhjen e kandidatit fitues pr pozicionin e drejtuesit t Prokuroris s Posame kundr Korrupsionit dhe Krimit t Organizuar.

  Emri: zgjedhja-e-SPAk.jpg

Shikime: 25

Madhsia: 46.8 KB

  Q t tre prokurortt e SPAK u shpalln n 21 nntor si t aft pr t vazhduar garn pr zvendsimin e Arben Krajs t cilit i mbaron mandati n fund t vitit. Dhe q nga ky moment ka nisur nj betej e nndheshme se cili do t jet ai q do t kontrolloj nga lart fatin e ktij institucioni t rndsishm t akuzs. Ambasadorja amerikane Yuri Kim, e ndrgjegjshme n fund t mandatit t saj se reforma n drejtsi po shkon pr lesh vuri alarmin se ky proces mund t manipulohet nga ata q duan t pengojn shtje prvluese q jan n hetim e sipr.“Procesi i zgjedhjes duhet t jet i pamanipuluar nga ata q krkojn t bllokojn apo ndikojn drejtsin, nga ata q preferojn mnyrat e vjetra dhe pr rrjedhoj kundrshtojn reformn n drejtsi. Taktika t tilla i prkasin nj t shkuare q ka dmtuar shum. SPAK-u, si dhe reforma n drejtsi, duhet t jet pr t ardhmen e Shqipris,” shkroi ajo n Twitter nj dit pas przgjedhjes s tre konkurentve, sukur t ishte informuar se loja e pushtetit pr kapjen e SPAk kishte nisur.

  Ashtu sikurse ka njoftuar edhe m par Lapsi.al sht informuar nga burime brenda KLP-s se loja lobuese mes kandidatve t pushtetit dhe diplomatve perendimor sht shum e fort. “Diplomatt nuk e fshehin se i preferuari i tyre sht Altin Dumani” i vetmi nga prokurort q nuk ka br marveshje me majat e pushtetit pr t vazhduar garn” i pohoi Lapsit nj zyrtar q sht n brendsi t ksaj dosjeje. Po sipas zrave brenda forumeve t larta t drejtsis Rama ka dhn direktiv se do Edvin Kondilin, por rilindasit nuk do t kishin probleme as me Adnan Xholin, si zgjidhje kompromisi.

  Formalisht kreu i KLP-s, Alfred Balla, q ka nj nga 13 votat pr zgjedhjen e s premtes, i mohoi akuzat pr manipulime dhe trysni n nj prononcim pr BIRN. “Ne s’kemi ndonj ndrhyrje dhe presion deri tani. T paktn mua s’ma ka shprehur asnj antar”, deklaroi ai.

  Por ama si kurr ndonjher m par ambasadorja Kim u vu n fundjavn e shkuar n tehun e sulmeve nga qeveria. me nj procedur t jashtzakonshme ministria e jashtme shpalli se ajo sht n prag t largimit nga vendi.

  Pikrisht kjo thyerje e kodit elementar diplomatik sht interpretuar nga shum faktor q po e ndjekin lojn e zgjedhjes s kreut t ri t SPAK si nj mesazh i qart pr antart e KLP-s: “mos dgjoni Yuri Kim q do ti’u mbroj nga manipulimet, sepse ajo edhe pak jav sht n kt vend, ndrkoh q Edi Rama q iu kkon votn sht pr gjat”.

  Se sa ndikim ka pasur loja e palve do t merret vesh t premten paradite ku do t shihet nse Kshilli i Lart i Prokuroris do t vendos pr t preferuarin e perendimorve apo pr ata prokuror q krkon t vendos qeveria. Ky do t jet edhe nj lloj testi pr t par nse n drejtsin tashm t kapur, a u ka mbetuar apo jo ndonj lloj influence amerikanve. Nuk sht udi q ata q do votojn ta bjn kt duke qeshur me paralajmrimet alarmante t ambasadores n largim.

  Lapsi

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 04-12-2014, 14:07
 2. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 25-08-2013, 11:42
 3. Kur t bhet padrejtsi!
  Nga Ermedin n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-01-2011, 15:20
 4. Shqipni e mjera Shqipni, kush te ka qite me krye n'hi?
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 10-01-2011, 05:34
 5. Kush eshte NJERIU
  Nga deshmuesi n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 28-09-2010, 23:14

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •