Dasma e 85 viteve m par n veri t Shqipris, video e vitit 1937

Emri:  Capture-194.png

Shikime: 81

Madhsia:  234.6 KB

Nga Musa Kurtulaj-

Dasma e 85 viteve m par n veri t Shqipris !

Nj video e vitit 1937, q tregon per dasmen n fshatrat veriore t Shqipris, dasmort dhe nusen. sht nj video tejet interesante, nga e cila mund t dallohet qart ndryshimi epokal q sht br n kt vnd.

Imagjinoni at koh 85 vite m par, kur nusja e re nxirrej nga shtepia dhe e izolonin si n nj thes grykmbyllur duke e hedhur mbi nj mushk ose kal, me sot kur nusja dhe dhndri “shkelqejn” n krye t vndit dhe, pa mbarur mir dasma, i hedhin fotot e videot n instagram apo tik-tok !