Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Antarsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    27,231
    Postimet n Bllog
    4

    Shtetit t Rams i ran brekt: Hakerat publikojn informacione q konsiderohen sekrete shtetrore

    Emri:  debh.jpg

Shikime: 122

Madhsia:  29.2 KB

    Homeland Justice ka publikuar t dhnat e radhs t titulluar Targat e makinave t shqiptarve.

    Publikimi i radhs vjen n vazhdn e publikimeve t mhershme t t dhnave konfidenciale t nxjerra nga sistemet e institucioneve shqiptare.

    Hakrat iranian pak dit m par kan publikuar dhe t dhnat personale t kreut t qeveris Edi Rama.

    Po kt muaj, vetm pak jav m par Homeland Justice ka publikuar t dhnat e radhs t titulluar numrat e telefonit t shqiptarve,

    M hert hakerat kan publikuar lista t tjera, t cilat kishin n shnjestr punonjs t Policis s Shtetit.

    Q prej vitit 2021 Shqipria ka rn pre e sulmeve kibernetike. Nj sulm kibernetik u shnua m 15 korrik t ktij viti q bllokoi t gjitha faqet zyrtare shtetrore dhe platforma e shrbimeve online e-Albania.

    Ndrkoh, m 14 shtator u sulmua sistemi TIMS n t gjitha pikat kufitare t vendit. Pr kto sulme Shqipria ka fajsuar Iranin dhe ka ndrprer marrdhniet diplomatike me kt shtet.

    Euronews

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Antarsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    27,231
    Postimet n Bllog
    4

    Pr: Shtetit t Rams i ran brekt: Hakerat publikojn informacione q konsiderohen sekrete shtetr

    Hakerat publikojn t dhnat e kryeministrit Edi Rama    Hakerat kan publikuar t dhnat e kryeministrit Edi Rama.

    N postimin e radhs n faqen ‘Homeland Justice’ jan publikuar hyrje-daljet dhe letrnjoftimet e kreut t qeveris. Materiali i publikuar sht shoqruar edhe me nj mesazh:

    “Zoti kryeministr i Shqipris, a i keni treguar popullit tuaj se taksat q ata paguajn prdoren pr t strehuar terroristt e MEK n Durrs? A po iu jepet shqiptarve njsoj tok, shtpi, ushqim dhe karburant falas”, lexohet n mesazhin e publikuar nga hakerat n Homeland Justice.

    Emri:  Edi-Rama-3.jpg

Shikime: 79

Madhsia:  47.2 KB

    Gazetari i Euronews Albania, Eni Ferhati raportoi se materiali i publikuar kt t enjte sht identik me ato t publikuar m hert nga hakerat; hyrje-daljet e zyrtarve t lart, ku kt radh jan hyrje-daljet n vite t kryeministrit Edi Rama dhe letrnjoftimet me t dhnat personale.

    sht i njjti material konfidencial i publikuar m hert pr ish-kreun e policis s shtetit, Gledis Nano dhe kreun e SHISH, Helidon Bendo.

    Publikimi i radhs vjen n vazhdn e publikimeve t mhershme t t dhnave konfidenciale t nxjerra nga sistemet e institucioneve shqiptare.

    M hert hakerat kan publikuar lista t tjera, t cilat kishin n shnjestr punonjs t Policis s Shtetit.

    Q prej vitit 2021 Shqipria ka rn pre e sulmeve kibernetike. Nj sulm kibernetik u shnua m 15 korrik t ktij viti q bllokoi t gjitha faqet zyrtare shtetrore dhe platforma e shrbimeve online e-Albania.

    Ndrkoh, m 14 shtator u sulmua sistemi TIMS n t gjitha pikat kufitare t vendit. Pr kto sulme Shqipria ka fajsuar Iranin dhe ka ndrprer marrdhniet diplomatike me kt shtet.

    Euronews

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Antarsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    27,231
    Postimet n Bllog
    4

    Pr: Shtetit t Rams i ran brekt: Hakerat publikojn informacione q konsiderohen sekrete shtetr

    Hakerat publikojn hyrje-daljet n sistemin TIMS t kreut t SHISH

    Emri:  Kreu-i-SHISH-Helidon-Bendo.jpg

Shikime: 76

Madhsia:  37.7 KB

    Hakerat kan publikuar t dhnat dhe hyrje-daljet n sistemin TIMS t kreut t SHISH, Helidon Bendo.

    Publikimi i radhs sht br nga faqja Homeland Justice dhe vjen n vazhdn e publikimeve t mhershme t t dhnave konfidenciale t sisteme shqiptare.

    Emri:  home.jpg

Shikime: 78

Madhsia:  52.5 KB

    Dy dit m par Homeland Justice publikoi t dhnat e radhs t titulluar “numrat e telefonit t shqiptarve”.

    Tashm n rrjet mund t gjesh mijra numra telefoni t shtetasve shqiptar, emr, mbiemr, si dhe numrat e kartave t identitetit.

    Hakerat thon se shkak i sulmit sht mbshtetja pr muxhahedint q po strehohen n kampin e MEK n Manz.

    M hert hakerat publikuan lista t tjera, t cilat kishin n shnjestr punonjs t Policis s Shtetit.

    Q prej vitit 2021 Shqipria ka rn pre e sulmeve kibernetike. Nj sulm kibernetik u shnua m 15 korrik t ktij viti q bllokoi t gjitha faqet zyrtare shtetrore dhe platforma e shrbimeve online e-Albania.

    Ndrkoh, m 14 shtator u sulmua sistemi TIMS n t gjitha pikat kufitare t vendit. Pr kto sulme Shqipria ka fajsuar Iranin dhe ka ndrprer marrdhniet diplomatike me kt shtet.

    Euronews

  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Antarsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    27,231
    Postimet n Bllog
    4

    Pr: Shtetit t Rams i ran brekt: Hakerat publikojn informacione q konsiderohen sekrete shtetr

    Homeland Justice publikon “numrat e telefonit t shqiptarve”

    Emri:  Foto-ilustruese-2.jpg

Shikime: 76

Madhsia:  36.3 KB

    Homeland Justice ka publikuar t dhnat e radhs t titulluar “numrat e telefonit t shqiptarve”.

    Tashm n rrjet mund t gjesh mijra numra telefoni t shtetasve shqiptar, emr, mbiemr, si dhe numrat e kartave t identitetit.

    Hakerat thon se shkak i sulmit sht mbshtetja pr muxhahedint q po strehohen n kampin e MEK n Manz.

    Disa dit m par hakerat publikuan lista t tjera, t cilat kishin n shnjestr punonjs t Policis s Shtetit.

    Burime pr Euronews Albania, bjn me dije se jan publikuar 4 lista me nga 300 emra, foto dhe t dhna personale q i prkasin personave q kan qen ose jan pjes e policis s shtetit.

    “Mbase kta ktu jan objektivat e radhs”, ishte titulli i t dhnave t Homeland Justice, n platformn e komunikimit Telegram, mbi nj jav m par.

    1.7 giga byte material sensitiv u publikua nga hakerat e ashtquajtur “Homeland Justice” n fillim t n platformn e komunikimit Telegram.

    Albanian Suspects apo shqiptart e dyshuar titullohen listat e publikuara nga hakerat Iranian.

    Bhet fjal pr 49 lista t gjata ku pasqyrohet identiteti i personave, numri ID, mosha, vendlindja dhe foto e tyre e sistemit TIMS.

    Q prej vitit 2021 Shqipria ka rn pre e sulmeve kibernetike. Nj sulm kibernetik u shnua m 15 korrik t ktij viti q bllokoi t gjitha faqet zyrtare shtetrore dhe platforma e shrbimeve online e-Albania.

    Ndrkoh, m 14 shtator u sulmua sistemi TIMS n t gjitha pikat kufitare t vendit. Pr kto sulme Shqipria ka fajsuar Iranin dhe ka ndrprer marrdhniet diplomatike me kt shtet.

    Euronews

  5. #5
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Antarsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    27,231
    Postimet n Bllog
    4

    Pr: Shtetit t Rams i ran brekt: Hakerat publikojn informacione q konsiderohen sekrete shtetr

    Hakerat iranian pretendojn marrjen e t dhnave nga sistemi “Deep See” i policis

    Emri:  Hakera.jpg

Shikime: 76

Madhsia:  133.0 KB

    Hakerat iranian pretendojn se s fundmi kan arritur t marrin t dhnat nga sistemi Depp See i policis shqiptare.

    N nj njoftim t fundit n platformn e komunikimit Telegram, ata shprehen: “sht hapur Kutia e Pandors, qeverit arrogante vazhdojn dshprimisht t mohojn t vrtetn.”

    Formati “Deep Sea”, prfshin do informacion t mundshm pr do person me nj t kaluar kriminale.

    AI prfshin informacionin e kaluar, vendndodhjen aktuale dhe kontaktet, raportet detajuese t prgatitura nga agjentt e policis, gjithashtu informacione pr kta agjent policie.

    Rreth 100.000 emra jan n sistem, informacionet e pasaportave dhe detajet pr udhtimet, t tra jan t bashkangjitura. N t prfshihen m shum se 20 databaza.

    Euronews

  6. #6
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Antarsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    27,231
    Postimet n Bllog
    4

    Pr: Shtetit t Rams i ran brekt: Hakerat publikojn informacione q konsiderohen sekrete shtetr

    Hakerat iranian publikojn t dhnat e punonjsve t Policis s Shtetit

    Homeland Justice vijon me publikimin e listave te tjera, ku kt her msa duket n shnjestr t hakerave iranian jan punonjs t Policis s Shtetit.

    Burime pr Euronews Albania, bjn me dije se jan publikuar 4 lista me nga 300 emra, foto dhe t dhna personale q i prkasin personave q kan qen ose jan pjes e policis s shtetit.

    “Mbase kta ktu jan objektivat e radhs”, me kt titull jan publikuar sot t dhnat e Homeland Justice, n platformn e komunikimit Telegram.

    Vetm 6 dit m par 1.7 giga byte material sensitiv u publikua nga hakerat e ashtquajtur “Homeland Justice” n platformn e komunikimit Telegram.

    Albanian Suspects apo shqiptart e dyshuar titulloheshin listat e publikuara nga hakerat Iranian.

    Bhej fjal pr 49 lista t gjata ku pasqyrohet identiteti i personave, numri ID, mosha, vendlindja dhe foto e tyre e sistemit TIMS. Megjithat nuk jepeshin detaje t tjera se pr far jan t dyshuar personat por dyshohej se materialet i prkasin sistemit MEMEX q administrohet nga Policia e Shtetit.

    N nj reagim policia e shtetit mohoi q t dhnat t jen nga sistemi MEMEX duke insistuar q nuk jan prekur apo dmtuar t dhna sensitive q administrohen e kan t bjn me punn policore.

    Euronews

  7. #7
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Antarsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    27,231
    Postimet n Bllog
    4

    Pr: Shtetit t Rams i ran brekt: Hakerat publikojn informacione q konsiderohen sekrete shtetr

    Hakerat godasin sistemin Memex, Kikia: Cnim i siguris, dm shum i madh    Mentor Kikia u shpreh pr Euronews Albania se hakerat kan pasur pr qllim t marrin t dhna nga sistemet online dhe jo t ndrpresin shrbimin pr qytetart.

    “Publikuesit dhe hakrruesit dshmojn q qllimi i gjith grabitjes nuk ka qen bllokimi i shrbimit online, por grabitja e t dhnave me ndjeshmri t madhe q kan t bjn me shtjet e siguris dhe dmtimi i standardit t siguris. Ky publik sht nj dm parsor mbi strukturn m t rndsishme t ligjzbatimit si sht policia e shtetit”, u shpreh ai.

    Gazetari nnvizoi se sistemi Memex sht magazina e t gjith puns hetimore, ku arkivohen emra t dyshuar pr veprimtari kriminale.

    “Publikimi i tyre sht nj dm shum i madh”, u shpreh ai.

    ‘Homeland Justice’ ka publikuar dokumente t tjera nga skedart e policis. N dokumente shfaqen t dhnat e personave q dyshohet se jan t prfshir n aktivitete kriminale.

    Euronews

  8. #8
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Antarsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    27,231
    Postimet n Bllog
    4

    Pr: Shtetit t Rams i ran brekt: Hakerat publikojn informacione q konsiderohen sekrete shtetr

    Hakerat publikojn t dhnat e Muhamet Rrumbullakut dhe t nndrejtorit t SHISH

    Hakerat iranian kan publikuar t dhnat e Drejtorit t Prgjithshm t Policis s Shtetit, Muhamet Rrumbullaku.

    Po ashtu faqja Homland justice, ka publikuar dhe t dhnat t nndrejtorit t ri t SHISH Oljan Kanushi.

    Ata kan publikuar edhe hyrje-daljet e kreut t Policis s Shtetit, si dhe t Kanushit.

    M hert hakerat iranian kan publikuar emrat e drejtuesve dhe shefave t sektorve n Shrbimin Informativ Shtetror (SHISH).

    Po ashtu ata publikuan dhe t dhnat e ish-drejtorit t Policis s Shtetit Gledis Nano dhe t kryeministrit Edi Rama.

    Q prej vitit 2021, Shqipria ka rn pre e sulmeve kibernetike. Nj sulm kibernetik u shnua m 15 korrik t ktij viti, q bllokoi t gjitha faqet zyrtare shtetrore dhe platformn e shrbimeve online e-Albania.

    Ndrkoh, m 14 shtator u sulmua sistemi TIMS n t gjitha pikat kufitare t vendit. Pr kto sulme Shqipria ka fajsuar Iranin dhe ka ndrprer marrdhniet diplomatike me kt shtet.

    Euronews

  9. #9
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Antarsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    27,231
    Postimet n Bllog
    4

    Pr: Shtetit t Rams i ran brekt: Hakerat publikojn informacione q konsiderohen sekrete shtetr

    Hakerat iranian publikojn patentat e shqiptarve    Hakerat iranian kan publikuar nj list me t dhnat e patentave t shtetasve shqiptar. Publikimin, ata e kan br kt t hn n rrjetin social, Telegram.

    N list, shfaqen ndr t tjera emrat, mbiemrat, vitet e lindjes, adresat si dhe targat e automjeteve t shqiptarve.

    N prshkrimin e tyre n Telegram, hakerat shkruajn se n form pyetje, duke thn se a sht m e rndsishme siguria e shqiptarve sesa ajo e terroristve.

    M hert, hakerat iranian publikuan t dhnat e Drejtorit t Prgjithshm t Policis s Shtetit, Muhamet Rrumbullaku.

    Po ashtu faqja Homland justice, publikoi dhe t dhnat t nndrejtorit t ri t SHISH Oljan Kanushi.

    Q prej vitit 2021, Shqipria ka rn pre e sulmeve kibernetike. Nj sulm kibernetik u shnua m 15 korrik t ktij viti, q bllokoi t gjitha faqet zyrtare shtetrore dhe platformn e shrbimeve online e-Albania.

    Ndrkoh, m 14 shtator u sulmua sistemi TIMS n t gjitha pikat kufitare t vendit. Pr kto sulme Shqipria ka fajsuar Iranin dhe ka ndrprer marrdhniet diplomatike me kt shtet.

    Euronews

  10. #10
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Antarsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    27,231
    Postimet n Bllog
    4

    Pr: Shtetit t Rams i ran brekt: Hakerat publikojn informacione q konsiderohen sekrete shtetr

    Hakerat prdorn aksesin e IT-ve t DAP pr t’u futur npr databaza, kush jan 5 zyrtart q prokuroria krkon arrestimin (EMRAT)

    Emri:  Hackera.jpg

Shikime: 16

Madhsia:  25.6 KB

    Zbardhen emrat e 5 punonjsve t Departamentit t Administrats Publike (DAP)-it pr t cilt jan lshuar 5 urdhr-arreste n lidhje me sulmet kibernetike pas t cilave fshihet Irani.

    Gazetarja Klodiana Lala ka siguruar pr BalkanWeb emrat e 5 punonjsve t IT-s n DAP.

    Konkretisht:

    Rudina Llagami
    Albi Gjeka
    Altin Sallaku
    Alketa Sulo
    Igli Lubonja

    Burimet bjn me dije pr BalkanWeb se hackerat kan shfrytzuar aksesin q ka sistemi i IT-s s DAP n data baza-t q jan hackeruar. Kujtojm se ditt e fundit hackerat kan publikuar e-maile t kryeministrit Edi Rama, listn e punonjsve t SHISH-it apo dhe targat e makinave.

    Balkanweb

Tema t Ngjashme

  1. Letra sekrete e Rams pr Cipras: Je shum i mirpritur n Tiran!
    Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
    Prgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 09-02-2015, 14:09
  2. Hapja e dosjeve sekrete t ish-Sigurimit t Shtetit.
    Nga DYDRINAS n forumin Portali i forumit
    Prgjigje: 236
    Postimi i Fundit: 25-02-2014, 11:32
  3. Prgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 23-02-2014, 17:05
  4. Hakerat kosovar sulmojn uebsajtin e Top-Channel, i ln mesazh Rams!
    Nga Konstantin n forumin Tema e shtypit t dits
    Prgjigje: 92
    Postimi i Fundit: 27-01-2011, 09:43
  5. Blushi, negociata sekrete mes Rams dhe Nanos
    Nga RaPSouL n forumin Aktualitete shoqrore
    Prgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 14-08-2007, 17:33

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
  • Ju nuk mund t postoni n tema.
  • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
  • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
  •