Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,601
  Postimet n Bllog
  11

  Albanistan: Pasha Edi Rama, 137 fluturime me avion personal, 22 milion euro kosto pr shqiptart

  VIDEO-SYRI TV/ Avioni personal i Rams, si po i fsheh qeveria kostot  Teksa kryeministri Edi Rama ka kryer plot 137 fluturime me nj vler q prllogaritet n 22 milion euro, qeveria dhe Air Albania fshehin pagesat pr kt shrbim. Ndonse n kontrat parashikohet q do t paguhen kostot pr fluturimin, nga Dega e Thesarit mbahen t fshehta kto pagesa. E pr plotsimin e skems pr fshehjen e shpenzimeve, Administrata Tatimore dhe Qendra Kombtare e Biznesit kan toleruar kompanin Air Albania, q pr 3 vite t mos dorzoj asnj bilanc, ku me nj shkelje t till, do kompani do ishte bllokuar e madje do t kallzohej n prokurori

  Raporti ndrmjet kompanis Air Albania dhe kryeministrit Edi Rama duket si nj histori ku ndrthuren favore t ndrsjella n dm t interesave publik dhe t ardhurave shtetrore. Grupi Homeland Justice zbuloi ditn e djeshme se kryeministri Rama ka kryer nj numr t lart fluturimesh me avion charter t kompanis Air Albania, t emrtuar Ismaili.

  Sipas ish-kryeministrit Sali Berisha, do fluturim kushton rreth 150 mij euro, ku llogariten kostot e karburantit, parkimit, shrbimit n avion e taksa fluturimi. Ndrkoh, Edi Rama i kundrshtoi kto deklarata nprmjet nj qndrimi politik, por pa asnj sqarim mbi dyshimet pr abuzime financiare.

  N janar t vitit 2020, Drejtoria e Shrbimeve Qeveritare dhe kompania Air Albania nnshkruan nj kontrat, n bazn e t cils Rama siguroi nj avion personal pr udhtime pune, si kryeministr, por edhe si Ministr i Jashtm n at koh. Kontrata ka detaje t ndryshme pr mnyrn e bashkpunimit, por mungon detaji kryesor- mimi q do t paguaj Drejtoria e Shrbimeve Qeveritare pr udhtimet. Sipas marrveshjes, avioni n dispozicion t Rams do t jet i tipit Airbus 319 me 35 vende.

  Nj krkim i kryer nga Syri Televizion n Thesarin e Shtetit, zbuloi se nuk sht raportuar asnj pages n funksion t ksaj kontrate, duke mbajtur t fsheht shpenzimet e qeveris pr dhjetra udhtimet e Rams n bordin e arterit Ismail.

  Nga ana tjetr, kompania Air Albania rezulton q prej tre vitesh nuk dorzon bilancet tregtare n Qendrn Kombtare t Biznesit. N faqen e QKB-s, n krah t kompanis s fluturimeve qndron shnimi: Subjekti nuk ka depozituar pasqyrat financiare vjetore raportuese, mbajtja e t cilave sipas ligjit sht e detyrueshme. N situata t ngjashme, Qendra Kombtare e Biznesit dhe administrata tatimore veprojn me gjobitjen dhe pezullimin e aktivitetit tregtar t kompanive, deri n plotsimin e detyrimeve ligjore. Por, n rastin e Air Albania, institucionet qeveritare jan treguar pasive, duke lejuar funksionimin e saj, megjithse sht n shkelje t ligjit.

  Nj muaj m par, Qendra Kombtare e Biznesit pezulloi pr disa dit aktivitetin e Air Albania, pasi ajo nuk kishte plotsuar formularin e pronarve fundor. Me plotsimin e ktij detyrimi minimalist, Air Albania u rikthye aktive. Por, pr fshehjen e bilanceve, pra pr thelbin e aktivitetit financiar, qeveria sht shum tolerante, duke mos vendosur asnj mas penalizuese ndaj shoqris s fluturimit, q i jep arterin Edi Rams.

  Syri

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,601
  Postimet n Bllog
  11

  Pr: Albanistan: Pasha Edi Rama, 137 fluturime me avion personal, 22 milion euro kosto pr shqiptar

  Berisha shprehet thjesht mbi nj karikatur: Ed Charter ju vjedh!

  Pak pasi Partia Demokratike prllogariti dhe krahasoi se 137 fluturimet e kryeministrit Rama me “charter” ishin gati dy her m shum se fluturimet q kishte br Presidenti i SHBA me avionin “Air Force One”, Kryetari i PD-s, Sali Berisha nuk ka komentuar gjat, por ka publikuar nj karikatur t fundit t artistit t mirnjohur, Bujar Kapexhiu, q e ilustron m s miri abuzimin flagrant shummilionsh, me vetm dy fjal: "Ed Charter ju vjedh!"

  Emri: auto_312172406_694365188711253_7840400425405255475_n_11667045135.jpg

Shikime: 57

Madhsia: 44.1 KB

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,601
  Postimet n Bllog
  11

  Pr: Albanistan: Pasha Edi Rama, 137 fluturime me avion personal, 22 milion euro kosto pr shqiptar

  Ed arter babzia - Nga Bujar Kapexhiu

  Emri: auto_312323260_674376107697547_6149255505443781691_n1667045636.jpg

Shikime: 29

Madhsia: 50.9 KB

  "Ed arter babzia" titullohet karikatura e fundit pr politikant q qeverisin Shqiprin, e mjeshtrit Bujar Kapexhiu.

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,601
  Postimet n Bllog
  11

  Pr: Albanistan: Pasha Edi Rama, 137 fluturime me avion personal, 22 milion euro kosto pr shqiptar

  Pa avion personal ti nuk je pasha! Pa avion personal ti je nje oban Transilvanie!

  Albo

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,601
  Postimet n Bllog
  11

  Pr: Albanistan: Pasha Edi Rama, 137 fluturime me avion personal, 22 milion euro kosto pr shqiptar

  Absurdi/ Me arter kan fluturuar ‘Non-Grata”, ‘spiuni” dhe gazetart kazan

  Andi Bushati

  Po t ndjeksh me vmendje reagimet e Edi Rams pas shprthimit t skandalit t hakerave nga Irani q i zbuluan kryeministrit plot 137 udhtime me avion personal me kosto t lart, t duket sikur Charterit me emrin tingllues “Ismaili” ia kan hypur njri pas tjetrit “hiena non grata”, “ish presidenti spiun”, gazatart e kazanit dhe prokurort e e Tirans. Duke dhn prrgjigje pas zbulimit t lists t rjedhur nga sistemi TIMES, n vend q t jepte fatura dhe shpjegime z pr z pr udhtimet q ka kryer, kryeministri q do pushtetin e politikanit por ndrron jetn e milionerit u mor me sulme personale pr kundrshtart, kritikt apo drejtsin.

  Nga nj sall n Bulqiz ku dhjetra militant trushplar duartrokisinin do gj q ai nxirrte nga goja Rama tha: “Q ta dij hiena q sht non grata, se hiena kur bhet non grata sht llahtar fare, apo hien spiun, m keq akoma. Pastaj jan edhe ca hiena t tjera q kuisin n ekrane e portale gjith ditn e natn, i bjn llogarit me arterat q marrin vet, por jan gjra q sidoqoft do t sqarohen t gjitha. N fund triumfon e vrteta, por do hash dynjan, se e ke rrugn mbushur me hiena”, tha Rama.

  Duke e uar n absurd logjikn e tij ai akuzoi njerz q i shmangeshin tatimeve dhe nuk paguanin taksat madje iu turr dhe prokuroris s Tirans q nuk hetonte kta evazor q guxonin e mereshin me fluturimet e tij

  “S’kan faj sepse jan n Prokurori pr evazion me miliona dhe prokuroria nuk i prek me dor. Prokuroria nuk i prek me dor dhe i tregojn njerzve lajmet n televizor. Ndrkoh q duhet t shkojn n Prokurori dhe t prgjigjen pr miliona q ja u kan marr shqiptarve sepse nuk i kan paguar taksat q duhet t paguanin. Dhe ne kemi br punn ton, shteti ka br punn e vet, i ka uar n Prokurori, Prokuroria nuk i prek. Si Prokuroria nuk prek t gjith kta t mdhenjt, qofshin kta t ekraneve, qofshin t tjer q s’kan ekran por q e kan babzin t madhe. I on atje shteti, tatimet, doganat, dhe atje thjesht rritet pazari i prokurorve t rrethit Tiran, q t jemi t sakt, t rrethit Tiran. Se SPAK-u sht tjetr gj. Prokuroria e Rrethit Tiran sht nj zullum i madh i nj sistemi q akoma nuk sht reformuar si duhet”, deklaroi Edi Rama para bulqizakve t shushatur. Edhe nj dit m pas ai vazhdoi t njjtin avaz duke shigjetuar n Twitter rublaxhinjt e opozits dhe gjobaxhinjt e ekraneve. “Si t mos ndjesh neveri pr rublaxhinjt e opozits dhe gjobaxhinjt e ekraneve, prhaps gnjeshtrash e shpifjesh, katran me boj q tallen me publikun!-shkroi ai.

  Emri: avion-promocional.jpg

Shikime: 28

Madhsia: 45.9 KB

  Natyrisht kush ka dy pare mend e kupton se ky lloj trillimi nuk kaprdihet kollaj. Askush nuk mund ta haj se nj udhtim me avion personal kushton 600 mij lek t vjetra, kushdo q v trurin n pun di t llogaris se nj e treta e udhtimeve jan br me artera t tjer prpara se Air Albania t themelohej, askush nuk e e beson se ne paskemi nj kryeministr super star q shrbeka si maskot i kampanis ajrore dhe fluturon me avion taksi pr ti br promocion asaj.

  Por edhe ata q nuk duan ta vrasin mendjen pr kto dilema t komplikuara e kuptojn absurditetnin e shefit t qeveris. Ata thjesht pyesin: ore kush i zbluboi 137 udhtimet me arter hakerat nga Irani, apo sali non grata, Met spiuni, opozita e rublave, hienat, gjobaxhinjt e ekraneve apo prokurort e korruptuar. Po t ndenjurat n avion taksi kush i ka vn, kta t fundit apo ai q hakrrehet sa n Bulqiz, sa n Titter? Boll q secili t ngrej kto dy pyetje dhe sqarohet. T vetimit q nuk sqarohen jan mediat q pahuhen pr t shprndar gnjeshtrn e i kishin mbushur titujt me “non grata”, “hiena”, rublaxhinj dhe gjobaxhinj (shiko faksimilet e mediave posht).

  Lapsi

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,601
  Postimet n Bllog
  11

  Pr: Albanistan: Pasha Edi Rama, 137 fluturime me avion personal, 22 milion euro kosto pr shqiptar

  PS rrzon hetimin parlamentar pr fluturimet e Rams me avion arter

  Socialistt n Kuvend rrzuan nj tjetr krkes t deputetve demokrat pr ngritjen e nj komisioni hetimor pr shpenzimet e udhtimeve t kryeministrit Edi Rama dhe paralajmruan ndryshime urgjente t ligjit q shrben si mekanizm i opozits pr kontroll parlamentar.

  Emri: Rama-Ankara.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 30.7 KB

  Socialistt n Kuvend rrzuan nj tjetr krkes t deputetve demokrat pr ngritjen e nj komisioni hetimor pr shpenzimet e udhtimeve t kryeministrit Edi Rama dhe paralajmruan ndryshime urgjente t ligjit q shrben si mekanizm i opozits pr kontroll parlamentar.

  Nga Blerina Gjoka


  Socialistt rrzuan t enjten n Konferencn e Kryetarve nj krkes t deputetve t opozits pr hetim parlamentar lidhur me shpenzimet e udhtimeve me avion arter t kryeministrit Edi Rama, si dhe paralajmruan ndryshime ligjore pr ngritjen e komisioneve hetimore.

  Kryetari i grupit parlamentar socialist, Taulant Balla i cilsoi krkesat e opozits “t pakufijshme”, por shtoi se mazhoranca po planifikonte t bnte ndryshime urgjente n ligjin pr komisionet hetimore parlamentare si pasoj e vendimeve t Gjykats Kushtetuese

  “E vrteta sht q krkesat e opozits jan t pakufijshme n t drejtn e tyre pr t propozuar, por kjo nuk do t thot q edhe ne nuk kemi t drejt t’i shqyrtojm,” tha Balla.

  Sipas Balls, n Konferencn e Kryetarve pati dakordsi q Kuvendi t adresoj “n mnyr urgjente dhe t menjhershme” vendimet e Gjykats Kushtetuese, q kan lidhje me ligjin pr organizimin e komisioneve hetimore.

  Por prfaqsuesit e opozits duket se kan pritshmri t ndryshme nga mazhoranca pr ndryshimet e pritshme ligjore. Deputetja Jorida Tabaku e cilsoi mohim t nj drejt ligjore t deputetve pr hetim parlamentar, vendimin e Konferencs s Kryetarve.

  “Vendimi i Gjykats Kushtetuese i jep t drejt opozits q t ngrej nj komision dhe gjendet dakordsia vetm pr objektin e puns s komisionit hetimor,” tha Tabaku.

  Tabaku gjithashtu pranoi se ligji ka nevoj pr ndryshime dhe shtoi se PD ka depozituar propozimet e saj m hert ne Kuvend.

  Krkesa e firmosur nga 35 deputett e PD-s kishte si objekt hetimor “verifikimin e ligjshmris s shpenzimeve t udhtimeve jasht shtetit t kryeministrit Edi Rama nga data 10 shtator 2013 deri n 31 tetor 2022”.

  Duke marr shkas nga publikimi i t dhnave pr 137 udhtime me arter t kryeministrit n kt hark kohor, PD hedh dyshime pr keqprdorim t parave publike dhe munges transparence nga ana e qeveris pr shpenzimet e kryera.

  N krkes ishin ngritur disa pyetje mbi prdorimin e avionit “Ismaili” t kompanis Air Albania pr udhtimet e kryeministrit, duke krkuar transparenc t faturave dhe akteve zyrtare q lidhen me kt shtje.

  Gjat sesionit t shkuar, socialistt refuzuan disa her krkesn pr hetimin e ligjit pr investimet strategjike dhe nj tjetr krkes pr shtjen e arbitrazhit t qeveris me biznesmenin italian, Francesco Becchetti. T dyja vendimet u ankimuan n Gjykatn Kushtetuese, ku edhe u rrzuan.

  N rastin “Beccheti”, gjykata vlersoi se krkesa nuk plotsonte standardet kushtetuese pr ngritjen e nj komisioni hetimor, ndrsa krkesn tjetr nuk e futi n shqyrtim n seanc pasi nuk ishte formalisht n rregull.

  BIRN

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 38
  Postimi i Fundit: 22-04-2021, 15:31
 2. Manovra e fsheht / Si i dhuroi Rama 2 milion euro Klanit dhe Topit
  Nga Duke_Of_Arberia n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-04-2019, 09:02
 3. Xhamia e re ne Tirane me kosto 10 milion euro
  Nga Archon n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 175
  Postimi i Fundit: 06-08-2015, 08:10
 4. Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 01-02-2015, 10:20
 5. Fluturime me avion Gjermani-Tirane
  Nga studentja n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 09-06-2005, 06:44

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •