Metaversi 'i tmerrshëm' i Mark Zuckerberg u bë copë-copë nga themeluesi i Oculus: 'Nuk është argëtues'

Krijuesi i kufjeve të realitetit virtual Oculus të Meta-s ka copëtuar versionin e metaverses të Mark Zuckerberg - duke argumentuar se platforma aktualisht është "e tmerrshme" dhe ka nevojë për një rinovim.

Palmer Luckey, i cili shiti Oculus VR në Facebook për 3 miliardë dollarë dhe më vonë u rrëzua nga kompania , e krahasoi sulmin e Zuckerberg në metaverse me një "makinë projekti" - një iniciativë e përkëdhelur që kërkon një investim masiv pa garanci se të tjerët do ta shohin të vlefshëm.

“Unë nuk mendoj se është një produkt i mirë. Nuk eshte. Nuk është argëtuese, nuk është mirë”, tha Luckey gjatë një paraqitjeje në konferencën Tech Live të Wall Street Journal të hënën. “Unë mendoj se në të vërtetë shumica e njerëzve ndoshta në ekip do të pajtoheshin se aktualisht nuk është një produkt i mirë. Është si një makinë projekti.”

Nën drejtimin e Zuckerberg, Meta ka shpenzuar të paktën 15 miliardë dollarë për të ndërtuar versionin e saj të metaverses – me pak për të treguar për përpjekjet e saj . Në fillim të këtij muaji, Wall Street Journal raportoi se Meta tashmë ka ulur objektivat e rritjes së përdoruesve për platformën e saj kryesore metaverse, Horizon Worlds, për shkak të rënies së rezultateve të hershme.

Emri:  palmer-luckey-27-1.jpg

Shikime: 83

Madhësia:  26.2 KB
Palmer Luckey themeloi Oculus VR.

Emri:  meta-33.jpg

Shikime: 39

Madhësia:  37.4 KB
Aksionet e Metës janë ulur me 60% këtë vit.

Kritikët kanë akuzuar Zuckerberg për neglizhencë të biznesit kryesor të Metës në mediat sociale, edhe pse kompania po përballet me një rënie të madhe të aksioneve. Aksionet janë ulur më shumë se 60% që nga janari gjatë një ngadalësimi më të gjerë të sektorit të teknologjisë.

Luckey nuk e fshiu plotësisht iniciativën e Metës, duke vënë në dukje se përsëritjet e hershme të kufjeve të tij Oculus Rift ishin "të tmerrshme", por përfundimisht u përmirësuan.

“Është e vështirë për mua të them me të vërtetë me gjithë zemër, 'Oh, botët e Horizontit, çfarë fatkeqësie absolute,' sepse e shikoj dhe shoh diçka që po zhvillohet hapur, duke u zhvilluar në publik," tha Luckey. “Është e tmerrshme sot, por mund të jetë e mahnitshme në të ardhmen. Unë mendoj se Marku do të investojë para për ta bërë këtë.”

Luckey gjithashtu e përshkroi Zuckerberg si "adhuruesin numër një të realitetit virtual në të gjithë botën", i cili "ka investuar më shumë para dhe më shumë kohë në të se çdokush që ka bërë ndonjëherë në histori".

“A do të pengohen gjatë rrugës? Po sigurisht. A do të harxhojnë para për iniciativa që nuk kanë vërtet kuptim? A do të shtojnë ata gjëra në makinën e tyre të projektit që më vonë do t'i hanë dhe do t'i zëvendësojnë me diçka tjetër? Po, sigurisht, "shtoi Luckey.

Luckey themeloi kontraktorin ushtarak Anduril Technologies pasi u largua nga Facebook në vitin 2017. Largimi i tij pasoi raportet se ai dhuroi 10,000 dollarë për një fushatë në internet pro-Donald Trump gjatë fushatës presidenciale të 2016-ës. Facebook ka mohuar prej kohësh se shkarkimi i tij ishte i motivuar politikisht .

“Mund të themi pa mëdyshje se largimi i Palmerit nuk ishte për shkak të pikëpamjeve të tij politike. Ne jemi mirënjohës për kontributet e Palmerit në Oculus dhe jemi të kënaqur që ai vazhdon të mbështesë në mënyrë aktive industrinë e VR, "tha një zëdhënës i Facebook në 2018.

Emri:  meta-35.jpg

Shikime: 41

Madhësia:  26.9 KB

Emri:  palmer-luckey-22.jpg

Shikime: 44

Madhësia:  32.9 KB
Palmer Luckey aktualisht drejton kontraktorin ushtarak Anduril.

Luckey preku episodin gjatë paraqitjes së tij në konferencë, duke deklaruar se ai "nuk ka dashuri për Facebook" dhe se kompania "më pushoi".

"Arsyeja zyrtare nuk është aspak arsye - ata thjesht nuk kishin më vend për mua," tha Luckey.

“Arsyeja e vërtetë është sepse i dhashë disa para një [kandidati] të caktuar presidencial … një përpjekje e veçantë politike që ishte jopopullore në 2016,” shtoi ai.

Burimi: NY POST