Nga Justinian Topulli

“Qė inatin e kanė me vetė Islamin, kjo nuk ka pikė dyshimi dhe kėtė e kanė shprehur troē ata mė tė “sinqertėt” prej tyre, qė nuk sillen tė paktėn si hipokritė. Por nė kėtė rast pyetja mė e rėndėsishme ėshtė pse e kanė kaq shumė inat Islamin dhe tremben prej tij si “djalli prej temjanit”?

Laicistėt, neoliberalėt, imoralėt dhe amoralėt e tė gjitha ngjyrave dhe ideologjive kanė pushtuar botėn me idetė dhe shthurjen e tyre, ata kanė armiq politikė tė fuqishėm, por kundėrshtarė ideologjikė, kulturorė dhe moralė mė tė fortė, qė rrezikon realisht projektin e tyre global, apo i reziston mė shumė atij sesa Islami dhe ndjekėsit e tij ata nuk kanė.

Populli i Lutit (alejhi selam) nuk e duronte dot pastėrtinė e tij morale dhe tė besimtarėve, qė nuk pranonin tė ndyheshin me sjelljen perverse tė tyre, ndaj bėn thirrje qė ata tė dėboheshin nga vendbanimi i tyre sepse “ata ishin njerėz qė pastrohen”.

I ligu, i ndyri nuk e do pranė tė mirin dhe tė pastrin, sepse e bėn tė ndjehet keq, ia ngacmon fitren (natyrshmėrinė e lindur) dhe ndėrgjegjen qė tė mos ndjehet rehat nė amoralitetin dhe fėlliqėsinė e tij, prezenca e tij e bezdis edhe pa folur. Kėshtu qė pėr tė vazhduar i qetė nė mėkate dhe pėr tu siguruar qė asnjė i sojit tė tij nuk do tė ndikohet nga pastėrtia morale e besimtarėve, ai kėrkon dėbimin e besimtarėve, shpalljen e tyre si tė huaj, apo pjellė e turkut dhe arabit, si jo shqiptarė etj. Kjo ėshtė taktika e parė, e terrorizimit dhe linēimit, qė tenton pėrmes frikės t’ia arrijė qėllimit.

Por ka ca tė tjerė qė janė mė tė rafinuar, dhe nuk i kanė humbur shpresat se mund t’i bėjnė pėr vete muslimanėt dhe “Islamin” ta bėjnė njė fe qė pajtohet me fėlliqėsinė e tyre, kėshtu qė ata tregohen “tolerant e dashamirės” ndėrkohė qė me hipokrizinė e tyre synojnė qė pėr hatėr tė kėsaj “mirėsie” tė tyre tė marrin si pėrgjigje tė njėjtėn “mirėsi” nga muslimanėt, duke mirėpritur kėrkesat dhe agjendat e tyre imorale dhe amorale.

Sigurisht qė kėta janė edhe mė tė kėqijtė, sepse nėse tė parėt me reagimet e tyre islamofobe nuk bėjnė gjė tjetėr vetėm se shkaktojnė reaksion tė kundėrt duke ua forcuar edhe mė shumė identitetin fetar islam muslimanėve, tė dytėt i shpėrfytyrojnė ata duke i bėrė tė besojnė se mund tė mbeten muslimanė “tė mirė” duke u pėrqafuar dhe pėrzierė me ēdo lloj ideologjie, besimi, apo imoraliteti dhe amoraliteti tjetėr. Padyshim qė shumica e viktimave prej muslimanėve hanė kėtė karrem dhe jo tė parin.

Sigurisht as taktika e parė dhe as e dytė, nuk ėshtė kusht tė jenė tė koordinuara, por ato jodetyrimisht janė armike tė njėra-tjetrės, pėrkundrazi kanė tė njėjtin synim, pavarėsisht rrugėve antagoniste qė ndjekin.

Me tė drejtė nė gjithė kėtė betejė pėr tė dominuar hapėsirėn morale publike, pse segmente tė caktuara tė besimeve tė tjera fetare me origjinė qiellore bėhen pjesė e kėtyre agjendave, ndėrkohė qė nė thelb duhet tė ishin aleat tė muslimanėve?! Kjo ėshtė vėrtetė diēka e ēuditshme! Mirėpo nėse kuptojmė atė shprehjen e urtė tė popullit qė thotė se “edhe korbi i do zogjtė e tij sado tė zinj qė tė jenė” edhe ēudia bie, pėr tė kujtuar se tė gjitha ligėsitė qė ka prodhuar kjo botė moderne nuk janė pjellė e muslimanėve, por e tė tjerėve. Dhe njerėzit pastėrtinė e shtėpisė sė tjetrit edhe pse e kanė smirė, pislliku i shtėpive tė tyre u duket mė i pranueshėm, sepse nė fund tė fundit ėshtė i tyre, dhe “korbi i do mė shumė zogjtė e tij tė zinj sesa tė bardhėt e dikujt tjetėr”.

Kjo ėshtė njė luftė e gjatė, qė nuk ndalet dhe ndoshta do tė pėrfundojė me vetė fundin e kėsaj bote. Ēėshtja nuk ėshtė nėse jemi ne ata qė do ta fitojmė kėtė luftė ose jo, sepse nė ēdo drejtim njerėzor ne e kemi tė humbur atė, por kjo ėshtė njė betejė mes sė Vėrtetės dhe sė pavėrtetės, mes sė Mirės dhe sė ligės, dhe e para nė mėnyrė tė padiskutueshme ėshtė fituesja finale, madje asnjėherė nuk ka humbur, sepse e Vėrteta dhe e Mira ėshtė Zoti, vetė Krijuesi dhe vetėm ta mendosh luftėn me Tė ėshtė idiotėsi absurde.

Ēėshtja pra ėshtė se cili ėshtė pozicioni ynė nė kėtė luftė, cili ėshtė krahu qė do tė mbajmė, sepse kjo ėshtė lufta e jetės dhe pikėrisht pėr kėtė arsye ekziston, pėr tė na sprovuar tė gjithėve ne si njerėz, pėr tė fituar luftėn me vetveten, pa e kota pėrball vetė sė Vėrtetės dhe e liga pėrballė vetė sė Mirės kurrė nuk kanė ekzistuar, ato janė thjeshtė tundimet tona pėrmes tė cilave ne vihemi nė provė, ndaj dhe ky ėshtė xhihadi ynė mė i madh”.

Shkrimi ėshtė marrė nga facebook.com/jtopulli postim i datės 14 Gusht 2022