Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Varret e hershme te krishtera të papara më parë

    Varret e hershme ilire te krishtera të papara më parë

    Në nekropolin e hershëm të krishterë në fshatin Jagodin mala në Nish, arkeologët bënë zbulime të pabesueshme. Ata gjetën më shumë se njëqind varre, duke përfshirë varret me mure të të krishterëve të pasur, si dhe pesë varre të hershme të krishtere. Dy janë unike në arkitekturë, të padukshme në botë. Nishi mund të marrë një tjetër simbol - Tutankhamun nga Naisus.
    “Varri i tij duket si një piramidë, kështu që ishte logjike të emërohej njeriu që u varros në të në këtë mënyrë”, thotë arkeologu Aleksandar Aleksiç për Sputnik.
    Ai shpjegon se bëhet fjalë për një varr të hershëm kristian me arkitekturë të panjohur deri më tani, që nuk është parë askund tjetër.
    “Në fakt është një varr me pllaka guri në dy anët, që ishte simbolike, i ndjeri po i ndërtonte vetes një shtëpi të përjetshme, që është simbol i besimeve nga periudha e krishterimit të hershëm.
    Të tjerët nuk arrijmë t’i hapim, dy janë të dëmtuar, dy të pahapur”, thotë bashkëbiseduesi ynë.
    Thesari i varrosur nga Nishi
    Varri i hapur i “Tutankhamunit të Nishit” është plot me varre, gjëra të vogla që varroseshin me të ndjerin.
    Duke qenë se është i krishterë, nuk ka shumë gjëra, por kanë një vlerë të madhe, bëhet fjalë edhe për artin e jashtëzakonshëm të periudhës së hershme të krishterimit, të periudhës së vonë antike - enë më të vogla qelqi, balsamariume të llojeve të ndryshme.
    Të ndjerit u gjetën edhe bizhuteri personale dhe Monedha
    Objekte të ngjashme u gjetën në varre të tjera, dhe Aleksić thekson një tjetër veçori interesante të nekropolit Jagodinmal - ka edhe varre jo të krishtera, duke përfshirë edhe një të djegur.
    “Është padyshim varri i një pagani që mbijetoi në një qytet të krishterë dhe jetoi për t'u varrosur si pagan në nekropolin kryesor të Naisus, ndoshta për shkak të protestës.
    “Monedhat janë kryesisht të patinuara, nuk do të mund t’i lexojmë për një kohë, derisa t’i nënshtrohen punimeve të konservimit.
    E sa i përket bizhuterive, janë kryesisht rruaza qelqi, rruaza qelibar, gjerdan, byzylykë, unaza, vathë”, thotë bashkëbiseduesi ynë dhe shton se kjo është dëshmi se disa të krishterë të Naisusit ishin të pasur, sepse kishin bizhuteri kaq të bukura. koha, nuk ishte çështje e vogël.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   
    Ndryshuar për herë të fundit nga Akuamarini : 20-10-2022 më 17:31

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 05-10-2021, 02:10
  2. Apartamentet e papara, pishinë në vend të ballkonit
    Nga daniel00 në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 05-04-2012, 07:43
  3. Grekët, ceremoni mbi varret shqiptare
    Nga {A_N_G_E_L_69} në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 07-11-2010, 17:39
  4. Krimet e papara që i paraprinë barazisë së femrëse në Evropë
    Nga Xhuxhumaku në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 13-08-2005, 17:45
  5. Dhunohen edhe varret
    Nga klevis2 në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 13-03-2004, 18:08

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •