DSHTIMI N KOMUNIKIM

TERMI: adrat Hijet e Ambrelles (unat q rrin si Pulbardhat e Plazhes) pr t arritur qellimin ta pushtojn Trupin e Femnes Fatale!

rrefenja Ulqinit e jo vetm

nga Naim Flamuri

Kush jan unat Mashkujt TRIMA q dikur rrinin si adrat gaditu qe si Hije te presin momentin kur do Sulen mbi Trupat e upave Femnave te shtrir n shazlone e peshqire n rnen e guret e nxeht t Plazheve, keto njiheshin si "Pulbardhat e Ulqinit" meqe prisnin tiu hidhet nje cope therrmi kafshate ne goje...sot ma ky term nuk egziston por menyra e tyre perse u tret dhe si u zhdukn atofillojme rrefimin, q ska lidhje me sexin ose ka.!?
Dikush po ta prmendte zanatin m t vjeter n viset brigjet bregdetare t Adriatikut do u zhgenjente fort shpejt po ta kuptonte se ska te bej me kurvn e kottorrit, po nji fenomen tjeter po t ngjajshem ajo e t qenunit pulbardh.... tek ne Ulqinaket e huazuar nga sllavishtja apo gjuha e ashtuquajtur nashke Galebar, e kjo nnkuptonte mashkullin e ri t mu n bash pik t zamanit rinis, me nj k'mish t bardh t hapur t pa kopsitur me gjoksin e qitun jashte plot me lesh t djersitur...,me syza te zeza, flokt e lyera me gel, e "vaj ullinit, e borzilok fisligem nn vesh, me bylyzyk e qafore zinxhir te trash "rralike" arit... t armatosun gjer n dhmb e t gatshem pr sulm ndaj do femre e cila e ka zgjedh q muajin e vers ta kaloj tek ne!???shum mir ashtu t "kalluna-dhezuna", per Diell nnkuptohet, unat Taroat Demat Bullet rrin gaditu pr do nevoj dhe shrbim t mundshm.

Tashti si zakonisht galebart, ishin t ndar n grupe dhe rajone copa te ndryshme te vijs bregdetit, pjes pjes ku kundershtari pr gllabrimin e Femnave te Turli Llojit, dhe ashtu si Zjarrfiksa..presin shuarjen fikjen shymjen e Zjarrit Kurreshtar...

Mu per kete askush nuk u prziente n tepsin e shokut vet, se bakllava e tespixhe vrtet kishte mjaft, madje bilez t tepronte. Mua pr kte prej Hotelit par te vijes bregdetare t plazhit t madh ajo e Otrantit deri te ish hotel Lido n ate koh sundojshe "veta dmth uuu' n, ku ashtu si shqiponja(shkrepza-akalli) vezhgoja zogun dmth tulin po mendoj trupin e femres qe duhet ta kapi ne vapen e vazhden e punimeve t gerrmi mihjes s zallit rnes madhe...vardisja nuk ishte koncepti, po suli ne momentin e duhun, ishte elsi zberthyes sidomos aherit kur peshku shkonte ne uj...vrapoja si Pantheri Macja e zez me breket e detit q nuk lnin shum pr te deshiruar, ashtu e lejonin nj shikim t plot t vegles gixiluese, flertimi i kishte detajet e veprimeve t mir kurdisura.

Tani deri ne do pik posi ore-sahat zvicrane e gati dhe pr zbavitjen tuaj te dashur lexues.., fillonte zakonisht nuhatja e gjahut...kjo er e afshit trupit porsi peshkut t ferguar n zgar, t jepte signale trurit pr ngritjen e instinktit t harruar zberthimin e kafshes te mbuluar nder vete.
Pikspari ajo femer turiste ishte Vullkan Shperthyes....nga e gjith Europa e Pabashkuar aherit, (Xh)Gjermanesh, Daneze, Hollandez, Zvicrrane e sidomos Skandinavet..., kurse pr ato t bllokut komunist..Polake e eke do i permendi ma vonECJA TRMAL e TPOSHT( vrdall lart e posht )....rrethrrotillimi i fluturimit Shqiponjes zgjante gati 10-15 min peshqiri(havlija) "pashtemadhi", si flamur piratesh cilsonte se ku do ulet spiranca...e zbarkimit te mjeteve eskavatorve t rnd pr gerrmihjen e materjaleve plasse. Pritej kapja e sinjalit t humbur n vegimet e horizontit apo leximit te atyre librave te vocrra rromantike me ballina lakurqi t trupave te zhdervjelta... kalkulimi ishte preciz...duhet fut ne boten e saj..libri far lexon? far shije muzikore, far vendi vjen..i armatosur me keto fakte pritet nj drit jeshile..meq ardhja e toit sjellte vibracione dridhje qe asokohe nuk nevojitej celulari pa tela..leximen me mesazhe u benin te porositura ne mendje...ata preknin noten e duhur, aty zakonisht fillonte "muhabeti bashkbisedimi...m von marifeti n gjuhen ulqinakshe " grgimi"...saldimi i gjitha vrimav q leshojne uj ne barken e permbusur mbi ranen e gjat.

Mbasi konkurenca ndermjet galebarve, ishte eshtje prestigji se si do e kalosh dimrin e gjat tuj saju bejte tregime gjegjeza e lavderime per trofe te gjuetarve, ku nenkuptohet lavdi se kush ka gjuejt m shum thelleza ia tejkalonte tregimit t Gjahut t Mark Shalgjatit. dimri vinte shpejt andaj duhet garuar cil ka shkep e qep ma shum, e do e mbaj flakadanit e triumfit(legjenda e qytetit)

Si do dokumentohej e gjith kjo afere duhet ta keni para sysh ishte koha e viteve 80-ta te fundit shekullit 20', pra nuk kishte; Internet e Media Sociale as Facebook Instagram Snapap Yutube Google e Messenger..Iphone e Samsung nga njishi e deri te 51 njishithjesht komunikim i jashtzakonshem, kush shte m i forti n kete loje t Peshkimit..kshtu pr mbarvajtje ishte shpikur nje sistem i numrimin piketimin (poena) dhe ne kte list thellenzat e egra lindore eke e Polake plus Hungareze kishin nga nj pik, n anen tjeter (xh)gjermaneshat 2 pik, femrat nga ish kryeqytetet e Jugosllavis ga 3 pik kurse poqese ke patur fat(nafak)me rjep peshkun vendas, gj e rrall por q n pik prfitonte 4.

Polaket, eket Hungarezet e rndomta meq nuk kinin para vinin nga ana lindore fukarenj dhe ne nj qerrasje pijeve "Tzocca Tzccole"( koka koll) ene i kapshim lehtesisht pr majat e maleve t Alpeve te thepisuna...vrtet ishin t bukura me nj edukat t njerzishme por nga eshtja e veshjes demode, bamirsia e tyre per pijen e ofruar rezultonte n saldimin e gropave t anieve jo mir t mbajtura.

Gjermaneshat me "pashmllyk dukja nga jashte jo fort e pelqyer ama standardi i lart kundrmonte parfem t shtrenjt! e nnkuptohet stil elegant i veshjeve perendimore i bnte edhe m atraktive joshse, dhe zakonisht ne kercenim si lepurusha mbi njomesin e brisht e e keto avantura nuk zgjatshin pertej se nje nate....andaj edhe termi shpejt lepurushatesk...
Ka patur turli raste t dashurive t marrosura n mardhnje intime t thelluara, madje edhe raste t ralla ku kulminote n martes.

N ditet e arta t Turizmit Ulqinak 1972-1986, vrsulja mbi mallin e parashtruar ishte koha kur e gjith Sezona mvarej nga kjo Menyre e MIKPRITJES ku ushqehej me mirsine e ofrimit t sherbimit edhe pertej mundsive e kjo e bnte q kjo klientel t kthehej do her e m shum pr plotsimin e krkesave t riparimeve t do lloj sendve.
ARTI I QENDRIMIT SI PULBARDHE PR NDONJI KAFSHAT TROHE T HEDHUR NGA IKAT E DYNJAS u kthye N ART, ky art tashm i humbur e tejkaloj kufinin e nj sherbimi special, pra plotsimin mbushjen e gropave te hapura e gjitha ndrrave gixiluese te epsheve te ditve t nxehta, ishte dhe esht kushti pr hyrjen n Bashkimin Europian, kjo kalon me kuptimin e Psikologjis Frojdiane, shperdorimin e klases puntore ku permbushej do krkes nga nj mentalitet e ambient i ftohet, kur vinin n token e premtuar te hamshorve e gjelave vendas q u stervisnin me dhija e gomerica... rrethi i katundeve parhistorike Trans Ballkanike..dhe tani binin mbi fush tek SPECIET VENDAS qe mbushnin pusetat pa prites.

Shih habin Grat e Ulqinit u dorzoheshin fatit! q burrat e vet i kan me detyra t larta pr zbatimin e planprogramit t sipermarrjeve...leku ishte parakusht q gruja t jet e knaqur me plaken e ofruar nga puna e mundimshme n fushat e ndryshme pr satisfakcionin e klientit ne maximimun. Shprehja tyre ishte: i kena t xanun me pun jahuu! Zonja Ulqinakase, i thoshte burrit saj me zili;
-pse pat vjen era xhermanesh mar burr !?
ku gjegja ishte gjithmon identike ;
-ball moj ma mas ma anj rrashten i kress, sa her met thn se e ka harru gosti levanten ere jam kam ly shpinen me "mast" dmth gjalp tlyn ne plazh...
-elem nejse mar burr...paret qi prun e blij havra dimrit!!!. e keshtu me keso shfajsimesh kalonte vera te dera.

Po sot ku jn keto MASHKUJ GRABIQAR SULMUES SI PREDHAt Kaqusha t Rusis..per keto te ashtuquajtur pulbardha dikur....VETEM KUJTIMET t mjera nga ajo kohe dhe hotelet e rrnuara t Ulqinit, mbase nga mallkimi i mallit t pa knaqur me shrbimet e ofruara ...,por edhe KUJTIMEVE nganjehere i skadon afati...., koha e bni tveten e ky KUPTIMI vall pse sot nuk zbatohet te RINIA MASHKULLORE e pranohet nga ajo FEMNORE grat e botes, QE ENDE JETON BUZDETI dhe ENDE VERSHOHET NGA MALLI TASHME VENDOR, far ndryshoj, veglat mbeten njesoj....pooor
Deshtimi per Komunikim......po po po.ska ma q.ja nanaen, a mas ja q.j nanen, shnedja prej nesh me kamt perpjet, sdi kush as sa esht Milla larg pre Krythejo vetem shperfyturim botnor ne shkatrrimin familjar me drejta te ndrrohen gjini trup look, orientim seksual bazum ne neps(epsh) fizionimia plot plastik, butoksa e fry buzet, mbjell flokt e tjera zhgarravina.po on boten ne humbje te moralit njerzor e jo vetem chatin njeri njeri, ku u zavendsu me video viber e facetime.
EH A KA ZGJIDHJE!!???

Truri Botkuptimi...Tronditjet Trishtimet..po te gjitha keto ishin edhe Dikur...ku qendron QE RINIA e dyja GJINIVE SOT RRIN E MPIR SI NE KOM APO AMNEZION NGA NDONJI GODITJE NE TRU, fare ndodh?! pse ketu ky ART KOMUNIKIM DASHURI STERVITJE DELLIT EMOCIONIT ...vall ku TRETI HUMBI!!??pothuajse u zhduk ....tashti KOMUNIKIMI ESHT VIRTUAL, MESHKUJT KLASA PUNTORE DERRMUSE ku e kalon kohn e vet !!?? po sigurisht, neper kafenet e shumta zakonisht n grupe 8-10 veta, ERA E GJAHUT NUK EGZISTON NE HUNDET E TYRE, INSTINKTI HUMBUR PREJ VITESH, tani ato TRULLOSEN duke pi kafe e cigare e shiku se kush i bani kujt llajka, duke i menjanu plazhat e mbushura me bukurosht m t zgjedhurat e BOTES MODERNE o vaj medet ATYRE atoo ska sot kush ti RIPAROJ E NDRROJ VAJIN (uljen) MAKINES RIPRODHUESE SOT!?? spaku kush ti dves, spaku ti pyesin pr nji kafe e moss gj m teper..UDI GJITHA BARKAT U FUNDOSEN....ky rrethe i mbrapsht, vicioz i ka mberthy kaplu MESHKUJT QE TOSTERONAT SOT I KA GJINIA FEMRORE IKAT jane bere TE MAGJEPSURA PAS SELFIJAVE tuj u Lezbaf, instagram e snapchat tinder e whatup..keto DUKEN gjith IMPOTENT TE NGRIR NE BOTEN PARALELE, po bota e vertet SKA KOMUNIKIM.....te vjetruem te futun deri ne gryk ne RANEN E GJALL TE INJORANCES TYRE, UNAT e UPAT DJEMT E VAJZAT perve se dy rreshtave ne postimet e Facebook nuk ka KONCENTRIM eshte i nevrikosur nga TRAUMAT E INTERNETIT KONSUMIZMIT E SHPIRTIT TE VARFER E BARKUT T NGOPUN pa nerva(vemndje)t veproj t lexoj SINJALET E TRETURA ..,i ka SAKATOSUR keto BREZA t tra.., duke ln mbas dore ate ka e fali i madhi Zot, takimin e artin e t folurit me gjinin tjeter FUSHA ESHTE GJITHNji e HAPUR PER VEPRIM, (LVRIM) POR DUHET NDA SHAPI PREJ SHEQERIT, QE GJITHNJI KA MBET E NJEJT FUSH E MADHE E LAGUR PER HEDHJEN E FARES, .GJITHA LOKALET NE SHQIPTARI MBASE ENE NE BOTE KY TREND JAN BR si "llogoret e meshkujve", ashtu si rndomt njifen kafenet e shumta; ku mbizotron kulti i gjelit knussit kndezit, q kakarris per vete e nuk shef pulat....kjo TURM i ngjan TUFAVE TE QENJVE TE TRELLUR, mjeti u fut n "smart phone pornografia akute i shtangi i mpiu si MININ NE LABORATOR, telefoni i mnem i cili bri gjith SHURDH MEMECA gjith pa goj ..flassin me gishta ne gastaren e ekranit te CELULARIT, t gjith peng e vetvehts ne pritje t llajkut pulbardha cofi.

OU SIRANO DE BERZHERAK EDHE NJE HERE PREJ LIBRI.
kush esht' SIRANOJA!?
p.s. siranoja personazh i librit francezz ishte i shemtut nga dukja me hund gjigand, por trim e poet ne zemmer e shkrim, ata qe donin ta merrnin zembren e femnes, ikes, vajzes cuces, shkonin te Sirano tiu thurte bejtet, e keshtu me ato fjale te tija por fytyr te dikuj tjeter Gllabronin spari zembren e saj pastaj dhe gopen.