Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Nj dokument gjermano-francez pr marrveshjen Kosov-Serbi?

  Albin Kurti thot se dialogu nuk duhet t shrbej vetm pr menaxhim t krizave. Dialogu duhet t jet pr marrveshje. Presidenti Vuiq flet pr nj dokument gjermano-francez.

  Emri: kosova.jpg

Shikime: 106

Madhsia: 30.0 KB

  Kryeministri i Kosovs, Albin Kurti thot se sht optimist q n muajt e ardhshm do t mund t arrihet nj marrveshje pr prmirsimin e marrdhnieve me Serbin, marrveshje kjo ligjrisht obliguese. Sipas Kurtit, n dialogun mes Kosovs dhe Serbis, q lehtsohet nga Bashkimi Evropian, sht krijuar nj qasje e re. Kurti tha se dialogu nuk duhet t shrbej vetm pr menaxhim t krizave, por dialogu duhet t jet pr marrveshje. Kto deklarata, kryeministri i Kosovs i bri n seminarit t 102-t Rose-Roth t Asambles Parlamentare t NATO-s q kt her sht mbajtur n Prishtin.

  Faza e re e dialogut

  Tani jemi futur n nj faz t re, prej 18 gushtit t ktij viti. Kjo sht faz e re sepse tema e par n zyrn e Josep Borrell n Bruksel, ishte korniza e prgjithshme e marrveshjes. Pra, dialogim pr marrveshje. Tani un jam shum m optimist, sepse, krahasuar me t kaluarn, kur njohja e pavarsis ishte n fund t procesit, dhe po shndrronte kt shtje n motivim pr zvarritje t procesit, tani njohja e ndrsjell nuk sht n fund, por n qendr t marrveshjes, tha Kurti.

  N ann tjetr, Presidenti i Serbis, Aleksandar Vuiq, tha n nj konferenc pr medie n Beograd se Franca dhe Gjermania kan paraqitur nj dokument me t cilin krkojn q Serbia t lejoj antarsimin e Kosovs n Organizatn e Kombeve t Bashkuara dhe n organizatat e tjera ndrkombtare, por pa e njohur pavarsin e saj. Pozicioni i Serbis po bhet gjithnj e m i ndrlikuar, sepse Perndimi po prpiqet t zgjidh shtjen e Kosovs me antarsimin e saj n OKB. Perndimi mendon se me kt do ti marr argumentet nga duart presidentit rus Vladimir Putin, tha Vuiq. Presidenti Vuiq, tha se propozimi i Gjermanis dhe Francs sht nj shtje pr t ciln duhet biseduar dhe menduar.

  Nuk mund ta hidhni nga dritarja propozimin q vjen nga dy nga vendet m t fuqishme, por nuk jam i sigurt q mund ta pranojm, tha Vuiq. Sipas tij, thelbi i dokumentit sht q Serbia t lejoj antarsimin e Kosovs n t gjitha institucionet dhe organizatat ndrkombtare, prfshir edhe Kombet e Bashkuara. Serbis, do ti prshpejtohej antarsimi n Bashkimin Evropian dhe do ti ofroheshin prfitime t rndsishme ekonomike, tha Vuiq. Ai ritheksoi se pr Serbin sht e papranueshme q Kosova t jet n OKB. Autoritetet n Kosov nuk e konfirmuan ekzistimin e nj dokumenti t till. Ato thon se zgjidhja e vetme sht njohja e ndrsjell.

  Kancelari i Gjermanis Olaf Scholz dhe presidenti i Francs Emmanel Macron, dy muaj m par angazhuan kshilltart pr politik t jashtme, Jenns Plettner dhe Emmanuel Beaune, q t shtyjn prpara procesin e dialogut Kosov-Serbi me qllim arritjen e nj marrveshje prfundimtare pr prmirsimin e raporteve. T dyt u bn thirrje kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit Aleksandar Vuiq q t tregojn vendosmri dhe gatishmri maksimale pr t marr vendime t vshtira, t cilat ojn n prparim n dialogun ndrmjet Kosovs dhe Serbis.

  Kancelari gjerman Olaf Scholz dhe presidenti francez Emmanuel Macron, i takuan ndarazi t enjten n Prag presidenten e Kosovs Vjosa Osmani-Sadriu dhe presidentin serb Vuiq. Presidentja Osmani-Sadriu, tha se pr dialogun me Serbin ka krkuar t mbyllet sa m shpejt, me njohje t ndrsjell, ku nuk do t prekej integriteti territorial dhe rendi kushtetues i Kosovs.

  Para presidentit Macron dhe kancelarit Scholz kam paraqitur vijat tona t kuqe, q kan t bjn me mbrojtjen e integritetit territorial, sovranitetin e vendit, kushtetutshmrin e vendit, dhe parimin e unitaritetit t shtetit. Dhe po ashtu, potencova rndsin e jashtzakonshme q Kosova t mbetet shtet funksional, pra mos t lejojm zgjidhje t cilat m shum shkaktojn probleme sesa q sjellin m shum paqe e stabilitet n rajon, deklaroi presidentja Osmani-Sadriu pas takimit me Scholz dhe Macron n Prag t ekis.

  Deutche Welle

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Nj dokument gjermano-francez pr marrvshjen Kosov-Serbi?

  Vui zbulon se ’parashikon plani franko-gjerman pr Kosovn

  Emri: InCollage_20221008_153418360.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 29.4 KB

  Prej kohsh flitej se udhtimi n Ballkan i dy kllilltarve t kancelarit gjerman dhe presidentit francez mbante edhe nj paket zgjidhjeje pr Kosovn. Por kur kshilltart pr polik t jashtme dhe siguri t Kancelarit t Gjermanis, Olaf Scholz dhe Presidentit t Francs, Emmanuel Macron, Jens Pltner dhe Emmanuel Bonne vizituan beogradin dhe Prishtinn, takimet e tyre u mbuluan me nj vello misteri. Ndonse dyshohej se ata kishin ardhur me nj propozim t ri pr t shtyr prpara dialogun dhe arritjen e marveshjes prfundimtare, askush nuk arriti t zbuloj se cila qe zgjidhja e kompromisit q ata ofronin.

  ’propozon Parisi dhe Berlini
  Nj version t saj e ka dhn s fundi presidenti. Aleksandar Vui, tha m 8 tetor nj nj konferenc shtypi se Franca dhe Gjermania kan propozuar q Serbia t lejoj Kosovn t antarsohet n institucione dhe organizata ndrkombtare, prfshir Kombet e Bashkuara, n kmbim t antarsimit t shpejt t Serbis n Bashkimin Evropian.

  “Krkohet q Serbia t lejoj Kosovn q t bashkohet n t gjitha institucionet dhe organizatat ndrkombtare, prfshir Kombet e Bashkuara. Pr kt gj, Serbis do t’i garantohej antarsim i shpejt n BE, dhe ndoshta edhe prfitime tjera t mdha ekonomike”, tregoi ai para gazetarve.

  Misioni ‘sekret” i dy kshilltarve
  Por sipas tij, i cili vendoset shpesh n rolin e viktims prpall popullit t vet, ky propozim sht i pa pranueshm pr shtetin serb. “Pr shkak t Kushtetuts, por jo vetm pr shkak t saj, sht e papranueshme q Kosova t bhet antare e OKB-s, sepse dika e till do t kishte pasoja”, ka thn mes tjerash ai.

  Kur dy kshilltart Jens Pltner dhe Emmanuel Bonne, zbarkuan n Ballkan rreth nj muaj m par pr t takuar kryeministrin Kurti dhe presidentit Vui zdhnsi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, deklaroi se qllimi i vizits sht “t eksplorohen opsionet pr prparimin e dialogut”. Kt pohuan t sinkronizuara edhe Parisi dhe Berlini. Por prpos ksaj formule t prgjithshme nga vizita nuk rrodhn detaje t reja. Ndrsa tani Vui ka treguar se dy vendet lider t BE=s krkojn aderim t Kosovs n institucionet ndrkombtare dhe pranim n OKB, n kmbim t nj antarsimi m t shpejt t Serbis n Bashkimin Evropian.

  Lapsi

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Nj dokument gjermano-francez pr marrveshjen Kosov-Serbi?

  Kancelari Scholz konfirmon planin franko-gjerman: Me Francn po shtyjm Kosovn dhe Serbin drejt marrveshjes

  Emri: 45478.jpg

Shikime: 6

Madhsia: 25.1 KB

  Kancelari i Gjermanis, Olaf Scholz, ka konfirmuar se ekziston plani franko-gjerman, q sht raportuar se sht nj propozim pr zgjidhjen e mosmarrveshjeve midis Kosovs dhe Serbis.

  “Sa u prket Kosovs dhe Serbis, atje duhet t gjendet nj mirkuptim. Ne dhe Qeveria franceze jemi duke u munduar q ta bjm t arritshme, t realizueshme dhe shpresoj q shum shpejt t kemi nj proces ku t dy qeverit do t ecin prpara dhe do t arrijn nj marrveshje”, tha Scholz gjat nj konference t prbashkt pr media me kryeministrin e Shqipris, Edi Rama, pas samitit t Procesit t Berlinit.

  Scholz nuk dha detaje t ktij plani, pr t cilin kryeministri i Kosovs, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbis, Aleksandar Vuiq, e kan konfirmuar se kan njohuri.

  Zvendskryeministri i Kosovs, Besnik Bislimi, ka deklaruar pr Radion Evropa e Lir se propozimi franko-gjerman parasheh zgjidhjen e kontesteve n dy faza.Ndrkaq kryeministri i Shqipris, Edi Rama, tha se udhheqsit e Kosovs dhe Serbis duhet ta marrin seriozisht propozimin e Parisit dhe Berlinit, t cilin e vlersoi si “nj mundsi tejet t mir jo vetm pr Kosovn dhe Serbin, por pr t gjith rajonin dhe botn” .

  Vuiq, m 8 tetor, tha se Franca dhe Gjermania kan propozuar q Serbia t lejoj antarsimin e Kosovs n institucionet dhe organizatat ndrkombtare, prfshir Kombet e Bashkuara, n kmbim t antarsimit t shpejt t Serbis n Bashkimin Evropian.

  Mediat n Kosov kan raportuar se propozimi nuk parasheh njohjen e Kosovs nga Serbia, por parasheh njohjen e Kosovs nga pes antart e Bashkimit Evropian q nuk e kan br kt – Spanja, Rumania, Qiproja, Greqia dhe Sllovakia.

  Kancelari gjerman, n fjalimin e tij haps n kt samit, krkoi prshpejtimin e procesit t normalizimit t marrdhnieve mes Kosovs dhe Serbis.

  “sht koha t tejkalohen konfliktet rajonale q kan vazhduar shum gjat, konflikte q ju ndajn juve dhe i mbajn vendet tuaja prapa n rrugn evropiane”, tha Scholz, ndrsa shtoi se vendet e Ballkanit Perndimor do t ken prkrahjen e Gjermanis prgjat gjith procesit.Ekzistimin e propozimit franko-gjerman n tetor e konfirmoi edhe i drguari i Shteteve t Bashkuara pr Ballkanin Perndimor, Gabriel Escobar, i cili tha se e prkrah at.

  “Ne mendojm, sikurse na sht shpjeguar, se ky propozim do t nnkuptonte angazhim dhe integrim m t afrt t Kosovs, dhe potencialisht t Serbis, n integrimet euroatlantike”, tha Escobar.

  Faktori ndrkombtar po inkurajon Kosovn dhe Serbin q t intensifikojn bisedimet nn ndrmjetsimin e BE-s, q kan pr synim normalizimin e plot t raporteve.

  Prderisa Kosova synon q dialogu t prmbyllet me nj marrveshje q do t prfshinte edhe njohjen reciproke, Serbia krkon nj “zgjidhje kompromisi”, pa saktsuar se pr far kompromisi bhet fjal. /REL

  Balkanweb

Tema t Ngjashme

 1. Kuvendi i Kosoves ratifikon marrveshjen Kosov-Serbi
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 365
  Postimi i Fundit: 13-10-2013, 21:35
 2. Intervist me Dana Rohrabacher pr marrveshjen Kosov Serbi
  Nga projekti21_dk n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 27-04-2013, 11:53
 3. Marrdhniet Kosov - Serbi
  Nga Dar_di n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 131
  Postimi i Fundit: 03-04-2013, 04:44
 4. Bisedimet politike, Kosov-Serbi?
  Nga ARIANI_TB n forumin Votime dhe sondazhe
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 04-09-2012, 15:17
 5. N orn 19:00, takimi Kosov-Serbi
  Nga linnda... n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 18-03-2011, 18:33

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •