Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,381
  Postimet n Bllog
  4

  Fjeti m Perndin Mitropoliti Ilia i Filomilit i Dioqezs Orthodhokse Shqiptare n Amerik

  Ndrroi jet Shklqesia e tij Mitropolit Ilia i Filomilit

  Emri: hqdefault.jpg

Shikime: 1777

Madhsia: 12.2 KB

  Me trishtim t thell ju njoftojm se n datn 6 Tetor, 2022, ndrroi jet Hierarku yn i dashur, Shklqesia e tij Mitropolit Ilia (Katre) i Filomilit, i Dioqezs Orthodhokse Shqiptare n Amerik. Ai ishte 85 vje.

  Zemrat tona jan mbushur me dhimbje ndrsa vajtojm humbjen e papritur t Hierarkut ton t dashur, por njkohsisht jemi t mbushur me shpresn e Ngjalljes n Zotin dhe Shptimtarin ton Jisu Krisht.

  Mitropolit Ilia ishte nj bashkshort i respektuar, nj baba dhe gjysh i dashur, nj Episkop dhe bari shum i nderuar dhe i dashur nga komuniteti yn i kishs s Shn Nikolls por edhe m gjer nga komuniteti Orthodhoks Shqiptar n Shtetet e Bashkuara dhe Kanada. Mbi t gjitha, ai ishte nj i krishter shembullor, i cili nprmjet shrbimit t tij t palodhur, fjalve dhe predikimeve t tij msimdhnse, dhe dashuris e dhembshuris s tij t pakushtzuar pr t gjith njerzit, jett e t cilve ai preku, dha nj shembull frymzues pr tu ndjekur nga t gjith ne.

  Kryepeshkopi Elpidophoros i Kishs Orthodhokse Greke n Amerik, pasi msoi lajmin e fjetjes n Zotin t Mitropolit Ilias, u shpreh me respekt t thell si m posht:
  “Jam thellsisht i trishtuar nga humbja e papritur e vllait tim t dashur n Krishtin, Mitropolit Ilia i Filomilit. Ai ishte nj hierark shembullor dhe njeri me besim t thell, i cili kurr nuk reshti s shrbyeri n Kish. Ai ishte nj mbshtets i zjarrt i Seminarit Teologjik Grek Kryqi i Shenjt, ku kalonte mjaft koh duke celebruar shrbesat e shenjta dhe duke msuar klerikt e ardhshm t Kishs son. Kjo sht nj humbje e thell pr Orthodhoksin n Amerik. I paharruar qoft kujtimi i tij!”

  Shklqesia e tij Mitropolit Ilia u lind n 14 Korrik, 1937, n nj familje emigrantsh Shqiptar t cilt erdhn n Shtetet e Bashkuara n fillim t shekullit t 20. Familja e tij besimtare, veanrisht i jati, dhe pjesmarrja aktive n jetn e kishs, ndikuan vendimin e tij pr t ndjekur rrugn e priftris.

  Pasi u diplomua me rezultate t larta nga shkolla e mesme, Ilia shkoi n Boston pr t vazhduar studimet n Seminarin Teologjik Kryqi i Shenjt. U diplomua pas gjasht vjet studimesh dhe u martua me Helen n vitin 1962. Ata patn dy fmij s bashku. Po n vitin 1962 u hirotonis Dhjak n kishn Shqiptare t Shn Kollit n ikago dhe me pas Prift n kishn e Shn Trinis n Boston, ku edhe u caktua t shrbente si prift. N 1983 ai mori nj Master n Seminarin Teologjik Kryqi i Shenjt dhe m pas u caktua Dekan i Kolegjit Helen. N 1988 ai pranoi t shrbente si prift n kishn e Shn Gjon Pagzorit n Las Vegas, Nevada, ku shrbeu deri n vitin 2002.

  Me mbrritjen n Shqipri t Kryepeshkop Anastasit si Ekzark i Patriarkans Ekumenike, ai i shrbeu Kishs Orthodhokse atje gjat viteve 1991-1992, duke kontribuar jashtzakonisht n riprtritjen e jets fetare dhe rregullit kishtar n Shqipri, veanrisht si Drejtor i Seminarit Teologjik n Durrs, ku ai msonte dhe drejtonte klerikt e ardhshm.

  N vitin 2002, At. Ilia, tashm i ve, u zgjodh unanimisht Episkop titullar i Filomilit nga Sinodi i Shenjt i Patriarkans Ekumenike dhe u caktua t udhhiqte Dioqezn Orthodhokse Shqiptare n Amerik. Si vlersim pr kontributin ndaj Dioqezs Orthodhokse Shqiptare n Amerik dhe pr Orthodhoksin m gjer, Patriarkana Ekumenike e ngriti n rangun e Mitropolitit n vitin 2019.

  Gjat 60 viteve t shrbimit t tij ndaj besimtarve dhe kishs, Mitropoliti yn i dashur Ilia u tregua nj bari me t vrtet i prkushtuar ndaj tufs s tij dhe nj shembull i ndritshm besimi dhe menurie. Ai do t prkujtohet gjithmon pr ngrohtsin e tij dhe si nj at i dashur n Krishtin pr t gjith ne.

  I paharruar qoft kujtimi i tij!

  Kisha e Shn Kollit,
  Chicago, SHBA
  Emri: metropolitan-ilia-smiling.jpg

Shikime: 65

Madhsia: 13.0 KB

  Me keqardhje t thell dhe me shpres n Ngjallje, Eminenca e Tij, +ELPIDOFOROS, Kryepeshkopi i Ameriks, njofton se peshkopi i Peskopates Orthodhokse Shqiptare t Amerikes, Mitropolit +ILIA (Katre) i Filomilit ndrroi jet papritur m 6 tetor 2022.

  Kur dgjoi lajmin, Kryepeshkopi tha:

  "Jam shum i hidhruar pr humbjen e papritur t vllait ton m Krishtin, Mitropolitin +ILIA i Filomilit. Ai ishte nj hierark i pashembullt dhe nj njeri me besim t thell i cili nuk reshti asnjher t’i prgjigjej thirrjes pr t’i shrbyer Kishs. Mitropoliti +ILIA ishte nj prkrahs i zjarrt i Hellenic College-Holy Cross Greek Orthodox School of Theology ku kaloi shum koh duke shrbyer dhe udhhequr priftrinjt e ardhshm t Kishs son. Vdekja e tij sht nj humbje shum e madhe pr Orthodhoksin e Ameriks. Qoft i prjetshm kujtimi i tij!"

  Mitropolit +ILIA, i prjetshm qoft kujtimi, do t sillet n Kishn Shn Trinia ditn e hn, m dat 10 tetor. Besimtart q duan t’i japin lamtumirn e fundit jan t ftuar t marrin pjes n kish nga ora 16:00 deri n oren 20:00. N orn 19:00 do t kryhet trisai nga Hirsia e Tij, Peshkopi Athenagoras dhe seminaristt e shkolls Kryqi i Shenjt.

  Trupi i t ndjerit do t drgohet n Las Vegas, Nevada ku do t kryhet shrbimi i funeralit. Homazhet do t bhen t mrkurn, m 12 tetor, nga ora 16:00 deri n orn 20:00 n kishn St. John the Baptist Greek Orthodox Church (5300 El Camino Road). T nesrmen, m 13 tetor, do t kryehet shrbesa e mngjezores dhe Liturgjia Hyjnore duke filluar nga ora 8:30.

  Mitropolit +ILIA do t prehet n Sault Saint Marie, Michigan.

  Kisha e Holy Trinity,
  Boston, SHBA
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 10-10-2022 m 02:17

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,381
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Fjeti m Perndin Mitropoliti Ilia i Filomilit i Dioqezs Orthodhokse Shqiptare n Amerik

  Predikimi i te Dieles XVII Mateut (Mt 25:21-28)- Nga Episkop Ilia Katri, Boston, 02.14.2016.


 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,381
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Fjeti m Perndin Mitropoliti Ilia i Filomilit i Dioqezs Orthodhokse Shqiptare n Amerik

  Predikimi i te Dieles " Gjykimi i Fundit" ( Mt.25:31-46) - Nga Episkop Ilia Katri, Boston, 03.06.2016.


 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,381
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Fjeti m Perndin Mitropoliti Ilia i Filomilit i Dioqezs Orthodhokse Shqiptare n Amerik

  Predikimi i se Dieles III Kreshmes ( Falja e Kryqit) (Mk. 8:34-9:1) - Nga Episkop Ilia Katri, Boston, 04.03.2016.


 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,381
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Fjeti m Perndin Mitropoliti Ilia i Filomilit i Dioqezs Orthodhokse Shqiptare n Amerik

  Predikimi i se Dieles, IV Kreshmes (Mk.9:17-31) nga Episkop Ilia Katre, Boston, 04.10.2016.


 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,381
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Fjeti m Perndin Mitropoliti Ilia i Filomilit i Dioqezs Orthodhokse Shqiptare n Amerik

  Predikimi i te Dieles XI te Mateut(Mt.18-23:35)-Episkop Ilia Katri, Boston, 09.04.2016.


 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,381
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Fjeti m Perndin Mitropoliti Ilia i Filomilit i Dioqezs Orthodhokse Shqiptare n Amerik

  Predikimi i te Dieles Para Krishlindjes (Mt.1:1-25) - Episkop Ilia Katri, Boston, 12.08.2016.


 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,381
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Fjeti m Perndin Mitropoliti Ilia i Filomilit i Dioqezs Orthodhokse Shqiptare n Amerik

  Predikimi i te Dieles Rrethprerja e Zotit Jisu Krisht - Nga Epsikop Ilia Katri, Boston, 01.01.2017


 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,381
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Fjeti m Perndin Mitropoliti Ilia i Filomilit i Dioqezs Orthodhokse Shqiptare n Amerik

  Predikimi i se Dieles, Pas Theofanise (Mt.4:12-17) - Nga Episkop Ilia Katri, Boston, 01.08.2017.


 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,381
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Fjeti m Perndin Mitropoliti Ilia i Filomilit i Dioqezs Orthodhokse Shqiptare n Amerik

  Predikimi i se Dieles XII Llk. Sherimi i 10 lebrozeve(Llk.17:12-19)-Nga Ep. Ilia Katri, Boston


 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,381
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Fjeti m Perndin Mitropoliti Ilia i Filomilit i Dioqezs Orthodhokse Shqiptare n Amerik

  Predikimi i se Dieles XVI, E Doganierit, Fariseut(Llk.18:10-15) Nga Episkop Ilia Katri, 02.05.2017


 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,381
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Fjeti m Perndin Mitropoliti Ilia i Filomilit i Dioqezs Orthodhokse Shqiptare n Amerik

  Predikimi i se Dieles XVII Llk. E Plangprishesit (Llk.15:11-32) Nga Episkop Ilia Katri, Boston.


 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,381
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Fjeti m Perndin Mitropoliti Ilia i Filomilit i Dioqezs Orthodhokse Shqiptare n Amerik

  Fama e Kryepiskopit Anastas psalur nga Episkop Ilia Katri me rastin e dites se emrit te tij,Boston


 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,381
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Fjeti m Perndin Mitropoliti Ilia i Filomilit i Dioqezs Orthodhokse Shqiptare n Amerik

  Predikimi i se Dieles se I te Kreshmes. E Diela e Orthodhoksise (Jn.1:44-52) Nga Episkop Ilia Katri


 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,381
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Fjeti m Perndin Mitropoliti Ilia i Filomilit i Dioqezs Orthodhokse Shqiptare n Amerik

  Predikimi i te Dieles se II te Kreshmes "Grigor Pallamai" (Mk. 2:1-12)Nga Episkop Ilia Katri,Boston


 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,381
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Fjeti m Perndin Mitropoliti Ilia i Filomilit i Dioqezs Orthodhokse Shqiptare n Amerik

  Emri: 52417797699_09815ddaff_b.jpg

Shikime: 40

Madhsia: 61.4 KB

  Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipris pr largimin nga jeta drejt Zotit t Mitropolitit t Filomilit, Z. Ilia (Katre)

  Kryepiskopi i Shqipris, Fortlumturia e Tij, z. Anastas, pasi mori lajmin e vdekjes s Mitropolitit t Filomilit, z. Ilia Katre, tha:

  “Me hidhrim t thell morm lajmin e largimit nga kjo jet drejt Zotit t vllait ton t shtrenjt, Mitropolitit t Filomilit, z. Ilia (Katre), bashkpuntorit ton t zgjedhur m Zotin n periudha t ndryshme t ringritjes nga rrnojat t Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris.

  Emri: 52418023568_0d995da6cc_b.jpg

Shikime: 40

Madhsia: 44.2 KB

  Mitropoliti i ndjer, z. Ilia, n vitin 1992, n at koh protopresviter, bashk me Mitropolitin e ndjer t Pergjit, z. Evangjelos, dhe me Mitropolitin e Filadelfias, z. Meliton, mori pjes n komisionin e Patriarkans Ekumenike, q nisi bisedimet me Presidencn e Shqipris lidhur me administrimin e Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris. Pas vdekjes s priftreshs s tij, Elenit (2001), ai u zgjodh Episkop Titullar i Filomilit pr Episkopatn Orthodhokse Shqiptare n Amerik (2002), nn juridiksionin e Patriarkans Ekumenike. Gjithashtu, ai ka qen Drejtor i Akademis Teologjike “Ngjallja” n Durrs (2003-2007) dhe prfaqsues i Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris deri n vitin 2022, n bashkbisedimet teologjike dypalshe t Orthodhoksve me Romano-Katolikt, me Anglikant dhe me Reformatort (Protestantt).

  Hierarku i paharruar kishte besim t patundur n Krishtin, spiritualitet t thell orthodhoks, seriozitet dhe prkushtim t plot ndaj Kishs. Dallohej pr dashamirsin e tij pr popullin besimtar dhe pr kujdesin e veant pr studentt e Akademis. Ai ishte bashkpuntor i muar n prpjekjet e vshtira e t mundimshme pr zhvillimin e Kishs Orthodhokse Autoqefale t Shqipris, e cila do ta kujtoj at me respekt e mirnjohje.

  Pasi i shprehm me gjith shpirt ngushllimet tona familjes s Mitropolitit t ndjer, z. Ilia, t dieln, n datn 9 tetor, n paraklisin e Kryepiskopats s Tirans, bm shrbesn e prshpirtjes pr prehjen e shpirtit t tij t zgjedhur n tendat e t drejtve.

  Kishn Orthodhokse Autoqefale t Shqipris, n shrbesat e prmortshme, do ta prfaqsojn: n Boston, protopresviter at Joan Trebicka, ish-Kryesekretar i Sinodit t Shenjt; dhe n Las Vegas, at Konstandin Tuda.

  Emri: 52418023598_3722f73518_b.jpg

Shikime: 40

Madhsia: 61.7 KB

  Emri: 52417001097_f85b66a607_b.jpg

Shikime: 40

Madhsia: 55.9 KB
  “Lum t gjith ata q e kan frik Zotin, ata q ecin n udht e tij”

  Nga Kryepiskopata e Tirans,
  9 tetor 2022

 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,381
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Fjeti m Perndin Mitropoliti Ilia i Filomilit i Dioqezs Orthodhokse Shqiptare n Amerik

  Sherbesa kishtare mortore per Mitropolitin Ilia mbajtur ne Las Vegas, ku mori pjese edhe Kryepeshkopi i Kishes greke ne Amerike, Hiresia e Tij Elpidoros, i cili mbajti meshen se bashku me 16 prifterinj te mbledhur per te percjelle shpirtin e bariut te dashur ne Mbreterine e Qiellit.

  Video: https://www.youtube.com/watch?v=TXNZVl9L2Ok

 18. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,381
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Fjeti m Perndin Mitropoliti Ilia i Filomilit i Dioqezs Orthodhokse Shqiptare n Amerik

  At Ilia (Katre) Nuk e Ndante Ortodoksin nga Meshimi Shqip, Tani kjo i Takon Pasuesve t Tij

  Rafaela Prifti/

  Emri: 312642104_496332629201931_7146009779184948601_n.jpg

Shikime: 29

Madhsia: 26.0 KB

  Mitropoliti Ilia (Katre) (1937-2022) kreu i Dioqezs Shqiptare Ortodokse t Ameriks i kishte t pandara prkushtimin ndaj besimit kristian nga edukimi teologjik dhe meshimin n gjuhn shqipe, detyr e cila tani u takon pasuesve t tij.

  Kur At Ilia ndrroi jet n 6 tetor 2022 n moshn 85 vjeare, shrbimet fetare t riteve ortodokse nisn nga data 10 n kishn shqiptare t Shn Trinis n Boston vazhduan te mesha e funeralit, e cila u transmetua nprmjet platforms elektronike nga kisha ortodokse greke Shn Joan Pagzori n Las Vegas dhe prfunduan n datn 15 me nj ceremoni private t prcjelljes pr n banesn e fundit nga kisha greke e Shn Gjergjit n Sault Ste. Marie n varrin e familjes Katre n vendlindjen e tij n Miigan. Udhtimi i fundit npr kto vende prfaqson nj hart t pjesshme t shrbess dhe jets s tij n Amerik sepse Hirsia e tij meshonte gjithashtu n Kanada dhe n Shqipri. Hierarkia m e lart klerike ia bri nderet e duhura dhe e quajti ndarjen e tij nga kjo bot “humbje t rnd pr Ortodoksin n Amerik.” Dielli online botoi njoftimin mortor shoqruar me nj biografi shum t prmbledhur dhe m pas nj kronik t zgjeruar. Pr ta plotsuar portretin e Atit Ilia por edhe pr t menduar pr orientimin e mtejshm pr kishn, ky shkrim prqendrohet n disa momente t karriers s tij.

  Mitropoliti Ilia i Shn Trinis s Bostonit t poshtm (South Boston) ishte i vetdijshm pr efektin q ka gjuha n mbrujtjen e vlerave shpirtrore dhe kombtare. N biografin e tij komponenti edukativ sht i pranishm n rolin e tij si kshilltar shpirtror i trupit studentor n Universitetin Northeastern (NEU), si drejtues e prezantues i nj programi radiofonik n shqip si edhe kontribues n gazetn shqipe Drite e Vertet. Kaq shum i jepte rndsi gjuhs dhe aq mir e kishte prvetsuar shqipen, ndonse ishte lindur dhe arsimuar n Amerik, sa i bnte besimtart t mendonin se at e kishte “gjuhn e par”. Rev. At Andrew (Rubis) i Kishs s Shn Joan Gojartit n Filadelfi tregon me humor sesi e mbante t qeshurn kur shqiptart i thoshin: “Sa mir e ka msuar anglishten At Ilia!”

  N nj moment reflektimi mendova se sht me vend q shkrimi kushtuar Hirsis s ndjer t jet n shqip n vend t anglishtes. M shum se nderim ndaj tij sht njohje e nj komponenti identifikues me misionin e At Ilias, t ciln e ka shprehur me rrjedhshmri n ceremonin prkujtimore t 100 vjetorit t meshs n gjuhn shqipe t Imzot Nolit n Boston. (Xhirimet dhe videoklipi nga gazetari Ardian Murraj) https://youtube.com/…/UgkxdKsxsdhAJo...D3yNIA-cUm9Hbg

  At Ilia nuk kishte qen n ndonj mesh t Nolit dhe ishte takuar me t vetm nj her, por e quante meshimin n shqip “nj akt t nj rndsie t pazvendsueshme” “aq sa ta festojm pas 100 vjetve,” vrente ai. Tek prkthimet e Nolit t librave teologjike origjinale nga greqishtja, ai vlersonte jo vetm bukurin e veant t tyre n gjuhn shqipe, por edhe edukimin me ortodoksizm t brezave t tjer. Si fmi ai dhe vllai binjak, t lindur n nj familje emigrante shqiptare, ishin frymzuar nga prifti i kishs ortodokse greke Shn Gjergji n Sault Ste. Marie, n Miigan, ku msuan shqip dhe greqisht. T dy u bn priftrinj, me tituj Mitropoliti Makarios i Torontos dhe Mitropoliti Ilia i Filomelionit dhe meshuan n t dy gjuht.

  Ilia Katre ndiqte studimet n Seminarin teologjik Kryqi i Shenjt n Brukline, Masausets n kohn kur Noli, pak i shtyr n vite, meshonte n Boston. At Ilia shprehte adhurim pr figurn dhe veprn e Fan Nolit, sepse “i dha jet dhe gjallroi si besimin ndaj fes ashtu edhe ndjenjat kombtare patriotike”. Vlersimi mund t tinglloj paksa paradoksal duke u nisur nga ndarja kishtare ku Noli mori “prsipr organizimin e kishs shqiptare nn kishn ruse,” pr ta shkputur nga Patrikana greke, ndrsa At Ilia, u hirotonis prift nga Peshkop Marku n Kishn e Trinis s Shenjt (Bostoni i poshtm) n vitin 1962 dhe kur u b vejan n vitin 2002, u dorzua peshkop n Dioqezn Ortodokse Shqiptare t Ameriks nn Patrikann Ekumenike dhe u ngrit n rangun e Kryepeshkopit me titullin Mitropolit n 2019. Megjithat qysh n vshtrim t par shfaqen disa ngjashmri q gjenden t renditura tek paraqitja e shkurtr historike q jep vet Fan Noli n librin Fiftieth Anniversary of the Albanian Orthodox Church in America 1908-1958 (Pesdhjet vjetori i Kishs Ortodokse Shqiptare n Amerik 1908-1958) ku prshkruan kushtet n t cilat u dorzua prift nga Mitropoliti Platon n Nju Jork dhe nisi misionin shqiptar n Boston si deg e Kishs ruse n Amerik. “Programi i tij (Nolit) ishte, s pari, t meshonte n gjuhn q kuptohej nga besimtart, pra t prdorej shqipja n vend t greqishtes n kishat ku kishte besimtar shqiptar, s dyti t kishte priftrinj dhe peshkop shqiptar n vend t atyre grek t cilt ishin agjent politik t nj shteti t huaj, s treti t themelohej Kisha Autoqefale n Shqipri.” (prkthimi i autores, faqe 5) Noli e quante shkputjen ose “emancipimin nga Patriku i Konstantinopolit absolutisht t domosdoshm pr shkak se (Patriku) ishte drejtues politik dhe fetar i grekrve nn sundimin turk.” (prkthimi i autores, ibid) Pr sa i takon dy pikave t para, Mitropoliti Ilia nn juridiksionin e Patrikans Ekumenike ishte i vetdijshm si pr rndsin e meshimit n gjuhn shqipe ashtu edhe pr prgatitjen e priftrinjve shqiptar. Mesha e tij e fundit m 17 shtator 2022 ishte dita kur plotsoi nj nga dshirat e tij t shumpritura, dorzimin prift t At Andrew (Andrea) (Rubis) n Kishn e Shn Joan Gojartit n Filadelfi. “Ai thoshte “Prpara se t vdes dua t dorzoj Andrean prift!” dhe ashtu u b,” tregon At Andrew me nj ndjenj lehtsimi pr dshirn e plotsuar t Hirsis. Dorzuar dhjak qysh n gusht 2008, prifti Andrea tregon sesi gjat meshs, Mitropoliti Katre i ulur n ndenjse, dukej sikur flinte, por n prfundim t shrbess, e merrte mnjan At Andrew dhe i krkonte shpjegime duke e pyetur “Prse e bre kt kshtu?”. Kujdesi dhe vmendja edhe ndaj hollsive n dukje t parndsishme ishin pjes e metods s puns s tij. “Ai kishte zotsin ta ndiqte mbarvajtjen e shrbess me detaje edhe ather kur ti mund t mendoje se nuk e kishte mendjen aty. Un habitesha kur shikoja se nuk i kishte shptuar asgj nga mesha,” pohon At Andrew gjat biseds son. Pa hyr n krahasime, ai ktu shpjegon shkurt dallimin e kishs kanunore si nj trup kshilltar, n t ciln nj peshkop nuk mund t jet m vete. sht referenc q lidhet me natyrn e ligjit kanunor, strukturn e organizmit dhe juridiksionin e kishs – nj pik e fort diverguese pr klerikt dhe dioqezn sot. “Edhe pse un dhe ai kishim qndrime t ndryshme,” thot shum i nderuari At Artur Liolini, Kancelar Nderi i Katedrales s Shn Gjergjit n Boston, “At Ila ishte msues i mir pr pasuesit e tij. Ai kishte kultur t gjer n liturgjin ortodokse ashtu si edhe n trashgimin shqiptare.”

  Mitropoliti Ilia argumentonte se vlersimi i figurave duhet t bhet n kontekstin kohor e historik t kohs, n mnyr t paanshme dhe me kritere objektive: “Qndrimet e njeriut mund t shikohen vetm n raport me rrethanat e kohs kur jetoi dhe jo jasht atij konteksti.” Ndrsa i shikonte cilsit e Nolit t trupzuara n veprn e tij jetgjat, parsore midis tyre ishte zotsia e tij si prijs. “Noli ishte njeri i shumanshm, me kultur t jashtzakonshme dhe i hapur pr mundsi t mtejshme, q e dallon at si drejtues. Veprimtaria e tij nuk u kufizua vetm n Amerik, por edhe jasht, nuk u prqendrua vetm n nj sfer por n disa, si n at politike, gjuhsore, fetare.” Kontributi i secilit do t’i mbetet kohs dhe brezave q vijn por sidoqoft mund t pranojm se vlersimi pr Fan Nolin sht n mnyr t panshmangshme i ndrlidhur me misionin e kishs ather dhe far mesazhi prcjell pr orientimin e kishs sot. Mitropoliti Ilia e konsideronte veten pasues t Nolit kur pohonte: “Ne jemi trashgimtar t puns dhe veprs s tij, sidomos ne klerikt shqiptar e peshkop q meshojm n gjuhn shqipe. do njeri n kohn e tij jep ndihmn e vet pr ecurin e kombit dhe t shtetit gj pr t ciln historia do ta gjykoj m von.”

  Aurorja falenderon pr kontaktet Michael Gregory Comptroller i Dioqezs Shqiptare, Kisha Ortodokse n Amerik (Albanian Archdiocese – Orthodox Church in America)

  Gazeta Dielli

 19. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,381
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Fjeti m Perndin Mitropoliti Ilia i Filomilit i Dioqezs Orthodhokse Shqiptare n Amerik

  Nxitje Kryebaritore drejtuar Dioqezs Ortodokse Shqiptare t Ameriks

  Nxitje arkibaritore

  Nga Shklqesia e Tij Kryepeshkopi i Ameriks Elpidoforos
  Pr Dioqezn Ortodokse Shqiptare t Ameriks

  10 nntor 2022

  (Prmes Zoom)

  Etrit e nderuar,

  T dashur vllezr dhe motra n Krishtin,

  Un vij sot tek ju me nj zemr q mbart dhe trishtim dhe shpres t mir – pikllim pr humbjen e vllait ton t dashur n Krisht dhe bashkshoqruesit n Frymn e Shenjt, t ndjerit Mitropolitit Ilia t Filomelionit. Nuk jemi ende n ditn e dyzet nga ndarja e tij dhe vakuumi q sht krijuar nga mungesa e tij, t gjith ne e ndjejm fuqishm. Por si thot apostulli Pal:

  … t mungosh nga trupi do t thot t jesh i pranishm me Zotin. *

  Ndaj marrim zemr nga fakti se ky hierark, i cili i shrbeu Kishs Shqiptare pr kaq shum dekada me t gjitha forcat, sht i pranishm me Zotin dhe lutet me ne pr t ardhmen e Dioqezs Ortodokse Shqiptare t Patriarkans Ekumenike n Amerik. .

  Prandaj, vllezr e motra t mia, kam nj shpres t mir pr kt Dioqez dhe lutem q edhe ju ta bni kt. Ka shum pun pr t br, n mnyr q prpjekjet q kan dhn nj korrje shpirtrore deri m sot, t shtrihen n dobi t brezave q do t vijn.

  Kjo sht nj koh tranzicioni - nj koh kur ne do t lvizim si Nj Trup i Vetm n Krishtin n apostullimin e ardhshm n t cilin na thrret Zoti yn. Dshiroj t'i siguroj t gjith se si Eksarku i Patriarkans Ekumenike n Amerik, do t jap maksimumin tim pr t siguruar nj ecuri t qet pr Dioqezn e dashur Ortodokse Shqiptare, n mnyr q t siguroj nj t ardhme n prputhje me t shkuarn e saj.

  Nuk mund t harrojm kurr trashgimin e ksaj dioqeze, si dhe rinovimin dhe rikonstituimin e Kishs Ortodokse n Shqipri. T gjith ju keni qen vendimtar pr ringjalljen e Ortodoksis n Shqipri, e cila tashm ka vendin e merituar si nj nga Kishat Autoqefale.

  Roli i ksaj Dioqeze – veanrisht nn Mitropolitin e ndjer Ilia, dhe krkimi i tij i vrullshm pr apostullimin e vrtet ndaj Atdheut Shqiptar – nuk mund t harrohet kurr. Gjith Shenjtria e Tij dinte se ku t gjente partner pr t ndihmuar n rivendosjen e Ortodoksis n Shqipri. Dhe t gjith ju duhet ta dini se Patriarkana Ekumenike do t vazhdoj t jet partneri juaj n t ardhmen.

  Prandaj, le t marrim kohn q kemi prpara pr t msuar nga njri-tjetri dhe pr njri-tjetrin, n mnyr q t'u shrbejm n mnyr m t prsosur nevojave t besimtarve t ksaj dioqeze.

  Do t doja t dgjoja shqetsimet tuaja dhe shpresat tuaja pr t ardhmen. Nse ka ndryshime q duhen br, zhvillime q duhen marr parasysh, ne do ta bjm kt s bashku. Askush t mos ket frik nga riorganizimi radikal. Sepse si nj nn e dashur, Kisha Nn e Kostandinopojs ka n zemrn e saj vetm mbrojtjen shpirtrore dhe prparimin e ksaj Dioqeze.

  Sa pr mua, ju premtoj prpjekjet e mia m t mira pr t plotsuar nevojat tuaja dhe pr t'i paraqitur interesat tuaja Kishs Nn, n mnyr q do drejtim q sht prcaktuar t prqafohet nga t gjith.

  Ju falnderoj pr pjesmarrjen tuaj sot dhe mezi pres t dgjoj nga ju tani, dhe ta mbajm t hapur kt dialog dashurie dhe shprese n t ardhmen.

  Zoti na bekoft t gjithve!


  * II Korintasve 5:8.


  Burimi: GoArch.org

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 07-09-2022, 01:17
 2. Fjeti m Perndin Mitropoliti i Kampals dhe Gjith Ugands, Jonai
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-09-2021, 22:04
 3. Fjeti me Perendine, Maksimi, Patriarku i Sofjes
  Nga ilia spiro n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 30-11-2012, 10:55
 4. Peshkopi Nikon i dioqezs shqiptare n Amerik viziton Shqiprin
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 10-04-2007, 18:34
 5. Ilia Mitrushi, studiuesi pionier i botaniks shqiptare
  Nga Brari n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-07-2004, 04:57

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •