Ekskluzive: Bankave shtetrore t Kins u sht thn t rezervojn pr ndrhyrjen n juan

Emri:  YUGKGAIWM5K4BJKAUVIFZFMY7Q.jpg

Shikime: 73

Madhsia:  51.4 KB
Kartmonedhat kineze juan shihen n kt ilustrim t marr m 10 shkurt 2020. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration

HONG KONG, 29 shtator (Reuters) - Banka qendrore e Kins u ka krkuar bankave t mdha shtetrore q t prgatiten t shesin dollar pr njsin lokale n tregjet n det t hapur, ndrsa shton prpjekjet pr t frenuar zbritjen e juanit, katr burime me njohuri pr kt shtje. tha.

Bankave shtetrore iu tha t krkonin nga degt e tyre n det t hapur, duke prfshir ato me baz n Hong Kong, Nju Jork dhe Londr, t rishikojn zotrimet e tyre t juanit n det t hapur dhe t sigurojn se rezervat e dollarit amerikan jan gati pr t'u vendosur, tre nga burimet, t cilt nuk pranuan t i identifikuar, tha pr Reuters.

3 minuta lexim 29 shtator 2022 5:51 EDT Prditsimi i fundit 2 dit m par
Ekskluzive: Bankave shtetrore t Kins u sht thn t rezervojn pr ndrhyrjen n juan
Nga Julie Zhu
Kartmonedhat kineze juan shihen n kt ilustrim
Kartmonedhat kineze juan shihen n kt ilustrim t marr m 10 shkurt 2020. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration
HONG KONG, 29 shtator (Reuters) - Banka qendrore e Kins u ka krkuar bankave t mdha shtetrore q t prgatiten t shesin dollar pr njsin lokale n tregjet n det t hapur, ndrsa shton prpjekjet pr t frenuar zbritjen e juanit, katr burime me njohuri pr kt shtje. tha.

Bankave shtetrore iu tha t krkonin nga degt e tyre n det t hapur, duke prfshir ato me baz n Hong Kong, Nju Jork dhe Londr, t rishikojn zotrimet e tyre t juanit n det t hapur dhe t sigurojn se rezervat e dollarit amerikan jan gati pr t'u vendosur, tre nga burimet, t cilt nuk pranuan t i identifikuar, tha pr Reuters.

Shitja e njkohshme e dollarve dhe blerja e juanit mund t vendos nj dysheme nn monedhn kineze, e cila ka humbur m shum se 11% ndaj dollarit deri m tani kt vit dhe duket e gatshme pr humbjen e saj m t madhe vjetore q nga viti 1994, kur Kina unifikoi zyrtart dhe tregun e saj. normat.

Shkalla e ktij raundi t shitjes s dollarit pr t mbrojtur dobsimin e juanit do t jet mjaft e madhe, tha nj nga burimet.

Banka Popullore e Kins nuk iu prgjigj menjher nj krkese t Reuters pr koment.

Juani n det t hapur i Kins u rrit menjher me rreth 200 pik pas tregimit t Reuters prpara se t tregtohej e fundit me 7,1849 pr dollar q nga ora 0935 GMT.

Ndrsa zhvlersimi i juanit ka qen gradual dhe n prputhje me rnien e monedhave kryesore kundrejt nj dollari, i nxitur nga shtrngimi agresiv monetar i Rezervs Federale, rnia e tij n ann m t dobt t 7-pr-dollar ka ngritur shqetsime rreth ndjenjs s brendshme dhe daljeve t mundshme t kapitalit.

Juani n det t hapur lviz n hap me njsin toksore, por vllimet e tij t tregtimit prbjn rreth 70% t t gjitha tregtimeve t juanve FX globalisht, duke i zvogluar vllimet e tregtuara n kontinent.

Autoritetet kineze kan ndrhyr n t kaluarn n tregun e juanit n det t hapur pr t drejtuar juanin.

Burimet than se plani i ndrhyrjes prfshinte kryesisht prdorimin e rezervave t dollarit t huadhnsve shtetror. Por shuma totale e shitjes s dollarit nuk sht prcaktuar ende pasi lvizjet e juanit varen kryesisht nga lvizjet e dollarit dhe trajektorja shtrnguese e Fed-it, tha burimi.

Kina dogji 1 trilion dollar t rezervave t saj zyrtare n FX (CNFXM=ECI) pr t mbshtetur monedhn pas nj zhvlersimi t vetm prej 2% n 2015-n q tronditi tregjet financiare globale.

Bankat shtetrore, t cilat zakonisht veprojn si agjent t PBOC n tregjet n det t hapur, po prpiqen t blejn m shum dollar n tregjet n det t hapur, tha nj nga burimet.

Banka Popullore e Kins nuk u prgjigj menjher kur u pyet nga Reuters n lidhje me rezervat e bankave shtetrore me dollar.

Propozimi i fundit vjen pas hapave t tjer q kan ndrmarr autoritetet pr t vn nj nivel nn juan, duke vendosur vazhdimisht rregullime m t forta se sa pritej n mes, paralajmrime verbale dhe duke penguar prpjekjet kryesore pr lehtsimin monetar.

PBOC ka zbatuar gjithashtu masa politikash kt muaj, t tilla si rritja e kostos s shkurtimit t monedhs duke ulur sasin e institucioneve financiare t kmbimit valutor q duhet t mbajn si rezerva dhe rivendosjen e krkesave t rezervs s rrezikut pr monedhat e blera prmes transfertave.

N fillim t ksaj jave, autoritetet monetare kineze u than bankave lokale q t ringjallnin nj mjet fiksimi t juanit q ai braktisi dy vjet m par, ndrsa ata krkuan t drejtonin dhe mbronin monedhn n dobsim.

Raportimi nga Julie Zhu n Hong Kong dhe redaksit e Shangait dhe Pekinit; Redaktimi nga Vidya Ranganathan dhe Hugh Lawson

Burimi: Reuters