Ekskluzive: Bankave shtetërore të Kinës u është thënë të rezervojnë për ndërhyrjen në juan

Emri:  YUGKGAIWM5K4BJKAUVIFZFMY7Q.jpg

Shikime: 85

Madhësia:  51.4 KB
Kartëmonedhat kineze juan shihen në këtë ilustrim të marrë më 10 shkurt 2020. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration

HONG KONG, 29 shtator (Reuters) - Banka qendrore e Kinës u ka kërkuar bankave të mëdha shtetërore që të përgatiten të shesin dollarë për njësinë lokale në tregjet në det të hapur, ndërsa shton përpjekjet për të frenuar zbritjen e juanit, katër burime me njohuri për këtë çështje. tha.

Bankave shtetërore iu tha të kërkonin nga degët e tyre në det të hapur, duke përfshirë ato me bazë në Hong Kong, Nju Jork dhe Londër, të rishikojnë zotërimet e tyre të juanit në det të hapur dhe të sigurojnë se rezervat e dollarit amerikan janë gati për t'u vendosur, tre nga burimet, të cilët nuk pranuan të i identifikuar, tha për Reuters.

3 minuta lexim 29 shtator 2022 5:51 EDT Përditësimi i fundit 2 ditë më parë
Ekskluzive: Bankave shtetërore të Kinës u është thënë të rezervojnë për ndërhyrjen në juan
Nga Julie Zhu
Kartëmonedhat kineze juan shihen në këtë ilustrim
Kartëmonedhat kineze juan shihen në këtë ilustrim të marrë më 10 shkurt 2020. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration
HONG KONG, 29 shtator (Reuters) - Banka qendrore e Kinës u ka kërkuar bankave të mëdha shtetërore që të përgatiten të shesin dollarë për njësinë lokale në tregjet në det të hapur, ndërsa shton përpjekjet për të frenuar zbritjen e juanit, katër burime me njohuri për këtë çështje. tha.

Bankave shtetërore iu tha të kërkonin nga degët e tyre në det të hapur, duke përfshirë ato me bazë në Hong Kong, Nju Jork dhe Londër, të rishikojnë zotërimet e tyre të juanit në det të hapur dhe të sigurojnë se rezervat e dollarit amerikan janë gati për t'u vendosur, tre nga burimet, të cilët nuk pranuan të i identifikuar, tha për Reuters.

Shitja e njëkohshme e dollarëve dhe blerja e juanit mund të vendosë një dysheme nën monedhën kineze, e cila ka humbur më shumë se 11% ndaj dollarit deri më tani këtë vit dhe duket e gatshme për humbjen e saj më të madhe vjetore që nga viti 1994, kur Kina unifikoi zyrtarët dhe tregun e saj. normat.

Shkalla e këtij raundi të shitjes së dollarit për të mbrojtur dobësimin e juanit do të jetë mjaft e madhe, tha një nga burimet.

Banka Popullore e Kinës nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese të Reuters për koment.

Juani në det të hapur i Kinës u rrit menjëherë me rreth 200 pikë pas tregimit të Reuters përpara se të tregtohej e fundit me 7,1849 për dollar që nga ora 0935 GMT.

Ndërsa zhvlerësimi i juanit ka qenë gradual dhe në përputhje me rënien e monedhave kryesore kundrejt një dollari, i nxitur nga shtrëngimi agresiv monetar i Rezervës Federale, rënia e tij në anën më të dobët të 7-për-dollar ka ngritur shqetësime rreth ndjenjës së brendshme dhe daljeve të mundshme të kapitalit.

Juani në det të hapur lëviz në hap me njësinë tokësore, por vëllimet e tij të tregtimit përbëjnë rreth 70% të të gjitha tregtimeve të juanëve FX globalisht, duke i zvogëluar vëllimet e tregtuara në kontinent.

Autoritetet kineze kanë ndërhyrë në të kaluarën në tregun e juanit në det të hapur për të drejtuar juanin.

Burimet thanë se plani i ndërhyrjes përfshinte kryesisht përdorimin e rezervave të dollarit të huadhënësve shtetërorë. Por shuma totale e shitjes së dollarit nuk është përcaktuar ende pasi lëvizjet e juanit varen kryesisht nga lëvizjet e dollarit dhe trajektorja shtrënguese e Fed-it, tha burimi.

Kina dogji 1 trilion dollarë të rezervave të saj zyrtare në FX (CNFXM=ECI) për të mbështetur monedhën pas një zhvlerësimi të vetëm prej 2% në 2015-ën që tronditi tregjet financiare globale.

Bankat shtetërore, të cilat zakonisht veprojnë si agjentë të PBOC në tregjet në det të hapur, po përpiqen të blejnë më shumë dollarë në tregjet në det të hapur, tha një nga burimet.

Banka Popullore e Kinës nuk u përgjigj menjëherë kur u pyet nga Reuters në lidhje me rezervat e bankave shtetërore me dollarë.

Propozimi i fundit vjen pas hapave të tjerë që kanë ndërmarrë autoritetet për të vënë një nivel nën juan, duke vendosur vazhdimisht rregullime më të forta se sa pritej në mes, paralajmërime verbale dhe duke penguar përpjekjet kryesore për lehtësimin monetar.

PBOC ka zbatuar gjithashtu masa politikash këtë muaj, të tilla si rritja e kostos së shkurtimit të monedhës duke ulur sasinë e institucioneve financiare të këmbimit valutor që duhet të mbajnë si rezerva dhe rivendosjen e kërkesave të rezervës së rrezikut për monedhat e blera përmes transfertave.

Në fillim të kësaj jave, autoritetet monetare kineze u thanë bankave lokale që të ringjallnin një mjet fiksimi të juanit që ai braktisi dy vjet më parë, ndërsa ata kërkuan të drejtonin dhe mbronin monedhën në dobësim.

Raportimi nga Julie Zhu në Hong Kong dhe redaksitë e Shangait dhe Pekinit; Redaktimi nga Vidya Ranganathan dhe Hugh Lawson

Burimi: Reuters