Ai pritet tė jetė relativisht i pėrballueshėm dhe i prodhuar nė miliona, thotė CEO i Tesla

Emri:  633849d92030274c8677dc3c.jpg

Shikime: 74

Madhėsia:  19.1 KB

Themeluesi i Tesla dhe SpaceX, Elon Musk, prezantoi tė premten njė robot prototip tė quajtur 'Optimus', i cili pritet tė kushtojė mė pak se njė makinė Tesla dhe tė prodhohet nė numėr tė madh.

Prezantimi i pajisjes sė re u bė nė Ditėn e Tesla AI 2022, me vetė robotin qė doli nė skenė dhe pėrshėndeti publikun.

Musk vuri nė dukje se prototipi “mund tė bėjė mė shumė nga sa ju kemi treguar. Ne thjesht nuk donim qė ajo tė binte me fytyrė.” Pėr ta vėrtetuar kėtė, Musk tregoi njė video me tė njėjtin robot, i cili u pa duke mbajtur njė kuti nė zyrė, duke ujitur bimė dhe duke hequr njė shufėr metalike nga njė mekanizėm nė njė fabrikė.

Themeluesi i SpaceX tha se roboti ėshtė njė prototip i gjeneratės sė parė tė quajtur Bumble C, i cili pėrfundimisht do tė evoluojė nė Optimus. Ai vazhdoi tė demonstronte versionin pėrfundimtar tė synuar. Ndryshe nga Bumble C, ai nuk kishte tela tė ekspozuar dhe kishte njė dizajn shumė mė elegant. Ai gjithashtu tundi, por mesa duket nuk mund tė ecte."Ka ende shumė punė pėr t'u bėrė pėr tė pėrmirėsuar Optimus," tha Musk, duke shtuar se "Optimus do tė jetė i jashtėzakonshėm nė pesė ose 10 vjet, si fryrje mendsh," dhe se Tesla do tė ishte gati tė merrte porosi pėr robotin. nė tre deri nė pesė vjet.

Sipas Musk, shumė robotėve qė erdhėn pėrpara robotit Tesla "u mungon truri", nuk kanė inteligjencėn pėr tė lundruar vetė nė botė dhe kanė njė ēmim tė lartė - ndėrsa Optimus do tė jetė njė "robot jashtėzakonisht i aftė". me njė ēmim prej mė pak se 20,000 dollarė.

Prototipi i dytė Optimus peshon 73 kg dhe mbėshtetet nė tė njėjtin pajisje kompjuterike qė fuqizon teknologjinė autonome tė automjeteve tė Tesla-s. Bateria e saj ka njė kapacitet prej 2.3 kilovat orė qė, sipas inxhinierėve tė Tesla-s, mjafton pėr njė ditė tė plotė pune.

Emri me sa duket ėshtė njė aludim pėr 'Optimus Prime', njė robot imagjinar nga ekskluziviteti i Transformers qė aspiron tė bashkėjetojė reciprokisht tė dobishme me racėn njerėzore.

Burimi: RT