Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet n Bllog
  4

  Presidenti i Ukrains: Kemi mbushur formularin pr antarsim t prshpejtuar n NATO

  Zelensky krkoi antarsim t prshpejtuar n NATO

  Emri: zelensky-800x520.jpg

Shikime: 56

Madhsia: 36.9 KB

  Ukraina ka paraqitur nj krkes pr t'u antarsuar n NATO n mnyr t prshpejtuar. Kjo u njoftua nga Presidenti Volodymyr Zelensky t premten, m 30 shtator, pas nnshkrimit t nj marrveshjeje aneksimi nga Putin. Sipas tij, n fakt Ukraina tashm ka kaluar rrugn e saj n NATO dhe u dshmua n prputhje me standardet e aleancs.

  M posht lexoni fjalimin e plot t Presidentit:

  Ukrainas!

  Dhe t gjith miqt dhe aleatt tan!

  De facto aleat. Sot, ktu n Kiev, n zemr t vendit ton, ne po bjm nj hap vendimtar pr sigurin e t gjith komunitetit t kombeve t lira.

  E shohim kush na krcnon. Kush sht gati t vras dhe sakatoj. I cili pr t zgjeruar zonn e tij t kontrollit nuk ndalet n asnj egrsi.

  M 24 shkurt, u krye sulmi i par n shkall t plot n Ukrain. E para!

  Rusia nuk do t ishte ndalur n kufijt tan po t mos e kishim ndalur ne. Shtetet e tjera do t ishin nn sulm. Vendet baltike, Polonia, Moldavia dhe Gjeorgjia, Kazakistani

  Rusia pretendonte t nnshtronte kombe t ndryshme t Evrops dhe Azis. Pretenduar gjasht muaj m par. Kjo ambicie kriminale po prishet n Ukrain. Ai u shprb n periferi t Kievit dhe Chernihiv. N "Azovstal". N rajonin e Sumy dhe rajonin e Kharkiv. N ishullin Zmiinyi. Do t prishet n Donbas dhe n jug t Ukrains kur t'i lirojm. Patjetr n Krime, n Krimen e lir t Ukrains.

  I gjith territori i vendit ton do t lirohet nga ky armik armiku jo vetm i Ukrains, por edhe i vet jets, njerzimit, ligjit dhe s vrtets.

  Rusia tashm e di kt. Ajo ndjen fuqin ton. Ajo sheh se ktu, n Ukrain, ne dshmojm forcn e vlerave tona. Dhe kjo sht arsyeja pse sht me nxitim. Organizon kt fars me tentativn e aneksimit. Prpiqet t vjedh dika q nuk i prket. Dshiron t rishkruaj historin dhe t ricaktoj kufijt me vrasje, tortura, shantazhe dhe gnjeshtra.

  Ukraina nuk do ta lejoj kt.

  Sot mbajta nj mbledhje t Shtabit t Komandantit Suprem t Prgjithshm. Sapo ka prfunduar mbledhja e Kshillit t Siguris Kombtare dhe Mbrojtjes. Ne kemi nj vendim.

  S pari - sht vetm rruga e forcimit t Ukrains dhe e dbimit t pushtuesve nga i gjith territori yn q rivendos paqen. Ne do ta prfundojm kt rrug.

  S dyti Ukraina ishte dhe mbetet lider n prpjekjet e negociatave. Ishte shteti yn q gjithmon i ofroi Rusis arritjen e nj marrveshjeje pr bashkjetes n kushte t barabarta, t ndershme, t ndershme dhe t drejta. sht e qart se kjo sht e pamundur me kt president rus. Ai nuk e di se far sht dinjiteti dhe ndershmria. Prandaj, ne jemi gati pr nj dialog me Rusin, por tashm me nj president tjetr t Rusis.

  Dhe s treti ne duhet t regjistrojm de jure gjithka q kemi arritur tashm de facto. Pikrisht n Ukrain po vendoset fati i demokracis n prballjen me tiranin. sht ktu, me vendosmrin e kufijve tan shtetror, q ne mund t sigurojm qndrueshmrin e kufijve t t gjitha shteteve evropiane. Ne mund t garantojm se askush tjetr nuk do t guxoj t rikthej luftn n kontinentin ton.

  Pikrisht ktu, n Ukrain, vlerat e komunitetit ton euroatlantik kan marr energji t vrtet jetike. Forca e kombit q lufton pr liri dhe forca e kombeve q ndihmojn n kt luft.

  Ne jemi de fakto aleat. Kjo tashm sht arritur. De fakto, ne tashm kemi prfunduar rrugn ton drejt NATO-s. De fakto, ne kemi provuar tashm ndrveprimin me standardet e Aleancs, ato jan reale pr Ukrainn reale n fushn e betejs dhe n t gjitha aspektet e ndrveprimit ton.

  Ne i besojm njri-tjetrit, e ndihmojm njri-tjetrin dhe e mbrojm njri-tjetrin. Kjo sht ajo q sht Aleanca. De fakto.

  Sot, Ukraina po aplikon pr ta br at de jure. Nn nj procedur n prputhje me rndsin ton pr mbrojtjen e t gjith komunitetit ton. Nn nj procedur t prshpejtuar.

  Ne e dim se sht e mundur. Ne kemi par Finlandn dhe Suedin t fillojn antarsimin n Aleanc kt vit pa nj plan veprimi pr antarsim.

  Kjo sht e drejt. Kjo sht gjithashtu e drejt pr Ukrainn. Ky sht konsolidimi n nivelin e traktatit t asaj q tashm sht arritur n jet dhe cilat jan vlerat tona.

  Ne e kuptojm se kjo krkon konsensusin e t gjith antarve t Aleancs. Ne e kuptojm se sht e nevojshme t arrihet nj konsensus i till. Dhe pr kt arsye, ndrkoh q kjo po ndodh, ne ofrojm t zbatojm propozimet tona n lidhje me garancit e siguris pr Ukrainn dhe t gjith Evropn n prputhje me Kompaktin e Siguris s Kievit, i cili u zhvillua dhe iu prezantua partnerve tan.

  Siguria nuk ka alternativa. Por duhet vendosmri pr ta garantuar at.

  Ne po bjm hapin ton vendimtar duke nnshkruar krkesn e Ukrains pr antarsim t prshpejtuar n NATO.

  Sot, Kshilli Kombtar i Siguris dhe Mbrojtjes s Ukrains miratoi nj vendim pr vendosjen e sanksioneve ndaj individve dhe subjekteve juridike t rndsishme t Rusis, t cilt nuk patn guximin t shpreheshin n mbrojtje t njerzimit dhe ligjit ndrkombtar, ose q n nj mnyr ose n nj tjetr jan t prfshir. n hapa agresiv kundr Ukrains dhe komunitetit t kombeve demokratike.

  Dhe n t njjtn koh, un u drejtohem deputetve t popullit t Ukrains: n seancn e ardhshme t Verkhovna Rada t Ukrains, do t shqyrtohet nj projektligj pr shtetzimin e t gjitha aseteve ruse, i cili duhet t thjeshtoj ndjeshm kt procedur. Ju lutemi miratoni kt projektligj pa vones.

  Ne po prfundojm montimin e ndikimit rus n Ukrain, Evrop dhe bot.

  Lavdi Ukrains!

  Burimi: Kyiv Post

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Presidenti i Ukrains: Kemi mbushur formularin pr antarsim t prshpejtuar n NATO

  Gjermania reagon ndaj oferts s Ukrains pr antarsim n NATO

  Ministrja e Jashtme Annalena Baerbock thot se blloku nuk duhet t trhiqet n luft me Rusin

  Emri: 633834ad2030271edf349a14.jpg

Shikime: 8

Madhsia: 32.2 KB

  Gjermania do t bj gjithka q NATO t mos bhet pal e drejtprdrejt n konfliktin Rusi-Ukrain, tha Ministrja e Jashtme Annalena Baerbock. Vrejtjet e saj erdhn pasi Kievi krkoi t bhej nj antar zyrtar i bllokut ushtarak t udhhequr nga SHBA.

  “Ne e kemi br t qart q nga dita e par se kemi prgjegjsi t sigurojm q lufta t mos prhapet n vendet e tjera, q NATO t mos bhet vet pal n luft. Dhe kjo mbetet e vrtet sot,” tha Baerbock pr transmetuesin ARD t premten n mbrmje.

  "Ne po bjm gjithka q mundemi pr t siguruar q vendet e tjera dhe NATO t mos trhiqen n kt luft," shtoi ajo.

  Megjithat, ministri prsriti se Berlini do t vazhdoj "t mbshtes Ukrainn, duke prfshir [drgimin] e armve t rnda, n t drejtn e saj pr vetmbrojtje".

  Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Christine Lambrecht tha se vendimi pr antarsimin e Ukrains do t merret prfundimisht bashkrisht nga t gjith antart e NATO-s. “Gjermania nuk do ta bj e vetme”, tha ajo.

  Ukraina aplikoi zyrtarisht t premten pr t'u antarsuar n NATO. Presidenti Vladimir Zelensky argumentoi se Kievi dhe antart e bllokut tashm jan "aleat de facto" dhe krkoi pranim t prshpejtuar.

  Sekretari i Prgjithshm i NATO-s Jens Stoltenberg tha se blloku mbshtet t drejtn e Ukrains pr t zgjedhur aleancat e saj, por shtja e antarsimit t saj do t vendoset me nj konsensus t t 30 vendeve antare ekzistuese.

  Burimi: RT
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Presidenti i Ukrains: Kemi mbushur formularin pr antarsim t prshpejtuar n NATO

  Kissinger: "Nuk sht e menur" t lejosh Ukrainn t antarsohet n NATO

  Rusia e konsideroi sfern e saj t ndikimit n Evropn Lindore si nj "rrip sigurie", tha ish-sekretari amerikan i shtetit.

  Emri: 6338281085f540024b436639.jpg

Shikime: 7

Madhsia: 21.7 KB

  Prpjekjet e Uashingtonit pr t inkorporuar Ukrainn n NATO pas rnies s Bashkimit Sovjetik nuk ishin t kujdesshme, tha t premten ish-sekretari amerikan i shtetit, Henry Kissinger.

  Duke folur pr Kshillin pr Marrdhniet me Jasht, nj institut jopartiak i SHBA-s, diplomati veteran 99-vjear argumentoi se Uashingtoni u prpoq t prfshinte pa dallim t gjith ish-antart e bllokut sovjetik nn ombrelln e tij pas rnies s murit t Berlinit, dhe se “ I gjith rajoni midis qendrs s Evrops dhe kufirit rus u b i hapur pr ristrukturim. ”

  “Nga kndvshtrimi rus, Shtetet e Bashkuara u prpoqn m pas t integronin t gjith kt rajon, pa prjashtim, n nj sistem strategjik t udhhequr nga Amerika”, tha ai, duke shtuar se ky zhvillim n thelb hoqi “rripin e siguris” historik t Rusis .

  Kissinger theksoi kshtu se "nuk ishte nj politik e menur amerikane t prpiqej t prfshinte Ukrainn n NATO".

  Megjithat, ai nuk beson se kjo justifikon prpjekjet e presidentit rus Vladimir Putin pr t ri-inkorporuar Ukrainn n sfern e ndikimit t Mosks me nj " sulm t befasishm ".

  Kissinger tha se nuk e di nse sht e mundur t bhet paqe me udhheqsin rus, por theksoi se Perndimi " duhet t krkoj nj mundsi pr nj marrveshje q garanton lirin e Ukrains " dhe e mban vendin pjes t sistemit evropian.

  Pr m tepr, Kissinger mendoi se n nj far mnyre, Rusia e ka “humbur tashm luftn ” sepse kapaciteti i saj pr t krcnuar Evropn me sulme konvencionale, t cilat i kishte gzuar pr dekada apo edhe shekuj, “ tashm sht kaprcyer dukshm”.

  Pavarsisht ksaj, ish-sekretari i shtetit sinjalizoi se hert a von, Perndimi dhe Rusia duhet t angazhohen n dialog. " Disa dialogu, ndoshta n nj nivel jozyrtar, ndoshta n nj mnyr eksploruese sht shum i rndsishm ," prsriti ai, duke shtuar se " n mjedisin brthamor " nj rezultat i till preferohet se nj " vendim n fushbetej ".

  N fillim t gushtit, Kissinger paralajmroi se SHBA-t e kishin gjetur veten " n buz t lufts me Rusin dhe Kinn pr shtjet q ne i krijuam pjesrisht ", duke argumentuar se Uashingtoni ka refuzuar diplomacin tradicionale, pasi ka " krkuar t konvertoj ose dnoj bashkbiseduesit e tyre ". n vend q t deprtojn n t menduarit e tyre.”

  Burimi: RT

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-04-2022, 11:17
 2. Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 27-03-2014, 07:47
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-03-2014, 11:40
 4. Presidenti Bush nnshkruan protokollin pr antarsimin e Shqipris n Nato
  Nga Coca-Cola n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 26-10-2008, 11:24
 5. Presidenti Moisiu pret zvendessekretarin e Pergjithshem te NATO-s Rizo
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-11-2005, 13:35

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •