Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Fjalimi i plot i Putinit pr pranimin e ish-territoreve t Ukrains n Rusi

  “Rusia do t jet gjithmon Rusi”: Fjalimi i plot i Putinit pr pranimin e ish territoreve t Ukrains (VIDEO)

  Presidenti rus: Inkorporimi i rajoneve Donbass, Kherson dhe Zaporozhye rregullon padrejtsit historike dhe sfidon Perndimin "kolonial"

  Emri: BDJEUMKGUVLGTBJVXTT7BLJBEU.jpg

Shikime: 33

Madhsia: 53.0 KB

  Duke njohur vullnetin e lir t banorve t Donetsk, Lugansk, Kherson dhe Zaporozhye, Rusia ka prqafuar njerz q ndajn historin dhe kulturn e saj dhe ka riparuar disa nga padrejtsit e krijuara nga Bashkimi Sovjetik dhe shkatrrimin e tij, deklaroi Presidenti Vladimir Putin n Mosk t premten. .

  Ai shtoi se Ukraina synonte t synonte rusishtfolsit brenda kufijve t saj me t njjtin trajtim q Perndimi "kolonial" dshiron t'i shkaktoj t gjith bots n dshirn e saj pr hegjemonin.  M posht sht teksti i plot i fjalimit t Vladimir Putin, i publikuar nga faqja zyrtare e Kremlinit:

  Qytetar t Rusis, qytetar t republikave popullore Donetsk dhe Lugansk, banor t rajoneve Zaporozhye dhe Kherson, deputet t Dums s Shtetit, senator t Federats Ruse,

  Si e dini, referendumet jan mbajtur n republikat popullore Donetsk dhe Lugansk dhe n rajonet Zaporozhye dhe Kherson. Flett e votimit jan numruar dhe rezultatet jan shpallur. Populli ka br zgjedhjen e tij pa mdyshje.

  Sot ne do t nnshkruajm traktatet pr pranimin e Republiks Popullore t Donetskut, Republiks Popullore t Luganskut, Rajonit Zaporozhye dhe Rajonit Kherson n Federatn Ruse. Nuk kam dyshim se Asambleja Federale do t mbshtes ligjet kushtetuese pr antarsimin n Rusi dhe krijimin e katr rajoneve t reja, entiteteve tona t reja prbrse t Federats Ruse, sepse ky sht vullneti i miliona njerzve.

  sht padyshim e drejta e tyre, nj e drejt e natyrshme e vulosur n nenin 1 t Karts s OKB-s, e cila shpreh drejtprdrejt parimin e t drejtave t barabarta dhe vetvendosjes s popujve.

  E prsris, sht nj e drejt e natyrshme e popullit. Ajo bazohet n afinitetin ton historik, dhe sht kjo e drejt q i oi gjeneratat e paraardhsve tan, ata q ndrtuan dhe mbrojtn Rusin pr shekuj q nga periudha e Rusis s Lasht, drejt fitores.

  Ktu n Novorossiya, [Pyotr] Rumyantsev, [Alexander] Suvorov dhe [Fjodor] Ushakov luftuan betejat e tyre dhe Katerina e Madhe dhe [Grigory] Potemkin themeluan qytete t reja. Gjyshrit dhe strgjyshrit tan luftuan ktu deri n fund t hidhur gjat Lufts s Madhe Patriotike.

  Ne do t kujtojm gjithmon heronjt e Pranvers Ruse, ata q refuzuan t pranojn grushtin e shtetit neo-nazist n Ukrain n 2014, t gjith ata q vdiqn pr t drejtn pr t folur gjuhn e tyre amtare, pr t ruajtur kulturn, traditat dhe fen e tyre , dhe pr t drejtn pr t jetuar. Ne kujtojm ushtart e Donbass, dshmort e "Odessa Khatyn",viktimat e sulmeve terroriste njerzore t kryera nga regjimi i Kievit. Ne prkujtojm vullnetart dhe milict, civilt, fmijt, grat, t moshuarit, rust, ukrainasit, njerzit e kombsive t ndryshme; udhheqsi popullor i Donetsk Alexander Zakharchenko; komandantt ushtarak Arsen Pavlov dhe Vladimir Zhoga, Olga Kochura dhe Alexei Mozgovoy; prokurori i Republiks s Luganskut Sergei Gorenko; parashutisti Nurmagomed Gadzhimagomedov dhe t gjith ushtart dhe oficert tan q vdiqn si hero gjat operacionit special ushtarak. Ata jan heronj. Heronjt e Rusis s madhe. Ju lutem bashkohuni me mua n nj minut heshtje pr t nderuar kujtimin e tyre.

  Pas zgjedhjes s miliona banorve n republikat popullore Donetsk dhe Lugansk, n rajonet Zaporozhye dhe Kherson, sht fati yn i prbashkt dhe historia mijravjeare. Njerzit ua kan prcjell kt lidhje shpirtrore fmijve dhe niprve t tyre. Me gjith sprovat q kaluan, ata e bartn dashurin pr Rusin ndr vite. Kjo sht dika q askush nuk mund ta shkatrroj. Kjo sht arsyeja pse brezat e vjetr dhe t rinjt – ata q kan lindur pas rnies tragjike t Bashkimit Sovjetik – kan votuar pr unitetin ton, pr t ardhmen ton t prbashkt.

  N vitin 1991 n Belovezhskaya Pushcha, prfaqsuesit e elits partiake t asaj kohe morn nj vendim pr t prfunduar Bashkimin Sovjetik, pa pyetur qytetart e zakonshm se far donin, dhe njerzit papritmas e gjetn veten t shkputur nga atdheu i tyre. Kjo coptoi dhe coptoi komunitetin ton kombtar dhe shkaktoi nj katastrof kombtare. Ashtu si qeveria caktoi n heshtje kufijt e republikave sovjetike, duke vepruar n prapasken pas revolucionit t vitit 1917, lidert e fundit t Bashkimit Sovjetik, n kundrshtim me shprehjen e drejtprdrejt t vullnetit t shumics s njerzve n referendumin e 1991, shkatrruan vendin ton. vend i madh, dhe thjesht bri q njerzit n ish republikat ta prballojn kt si nj fakt t kryer.

  Mund ta pranoj se as q e dinin se far po bnin dhe far pasojash do t kishin n fund veprimet e tyre. Por tani nuk ka rndsi. Nuk ka m Bashkimi Sovjetik; ne nuk mund t kthehemi n t kaluarn. N fakt, Rusia nuk ka m nevoj pr t sot; kjo nuk sht ambicia jon. Por nuk ka asgj m t fort se vendosmria e miliona njerzve, t cilt, pr nga kultura, feja, traditat dhe gjuha e tyre, e konsiderojn veten pjes t Rusis, paraardhsit e s cils kan jetuar n nj vend t vetm pr shekuj. Nuk ka asgj m t fort se vendosmria e tyre pr t'u kthyer n atdheun e tyre t vrtet historik.

  Pr tet vite t gjata, njerzit n Donbass iu nnshtruan gjenocidit, granatimeve dhe bllokadave; n Kherson dhe Zaporozhye u ndoq nj politik kriminale pr t kultivuar urrejtje pr Rusin, pr gjithka ruse. Edhe tani, gjat referendumeve, regjimi i Kievit krcnoi msuesit e shkollave, grat q punonin n komisionet zgjedhore me hakmarrje dhe vdekje. Kievi krcnoi me shtypje miliona njerz q erdhn pr t shprehur vullnetin e tyre. Por njerzit e Donbass, Zaporozhye dhe Kherson nuk u thyen dhe ata than fjaln e tyre.

  Un dua q autoritetet e Kievit dhe kujdestart e tyre t vrtet n Perndim t m dgjojn tani dhe dua q t gjith ta mbajn mend kt: njerzit q jetojn n Lugansk dhe Donetsk, n Kherson dhe Zaporozhye jan br qytetart tan, prgjithmon.

  Ne i bjm thirrje regjimit t Kievit q menjher t pushoj zjarrin dhe t gjitha armiqsit; pr t'i dhn fund lufts q nisi n vitin 2014 dhe pr t'u kthyer n tryezn e bisedimeve. Ne jemi gati pr kt, si e kemi thn m shum se nj her. Por zgjedhja e njerzve n Donetsk, Lugansk, Zaporozhye dhe Kherson nuk do t diskutohet. Vendimi sht marr dhe Rusia nuk do ta tradhtoj. Autoritetet aktuale t Kievit duhet t respektojn kt shprehje t lir t vullnetit t popullit; nuk ka rruge tjeter. Kjo sht e vetmja rrug drejt paqes.

  Ne do t mbrojm tokn ton me t gjitha forcat dhe burimet q kemi dhe do t bjm gjithka q mundemi pr t garantuar sigurin e njerzve tan. Ky sht misioni i madh lirimtar i kombit ton.

  Ne patjetr do t rindrtojm qytetet dhe qytezat e shkatrruara, ndrtesat e banimit, shkollat, spitalet, teatrot dhe muzet. Ne do t restaurojm dhe zhvillojm ndrmarrjet industriale, fabrikat, infrastrukturn, si dhe sistemet e sigurimeve shoqrore, pensionale, shndetsore dhe arsimore.

  Sigurisht q do t punojm pr t prmirsuar nivelin e siguris. S bashku do t sigurohemi q qytetart n rajonet e reja t ndjejn mbshtetjen e t gjith njerzve t Rusis, t gjith kombit, t gjitha republikave, territoreve dhe rajoneve t Atdheut ton t gjer.

  Miq, koleg.

  Sot dshiroj t'u drejtohem ushtarve dhe oficerve tan q marrin pjes n operacionin ushtarak special, lufttarve t Donbass dhe Novorossiya, atyre q shkuan n zyrat e rekrutimit ushtarak pasi morn nj flet thirrjeje sipas urdhrit ekzekutiv pr mobilizim t pjesshm, dhe ata q e bn kt vullnetarisht, duke iu prgjigjur thirrjes s zemrave t tyre. Un do t doja t'u drejtohesha prindrve, grave dhe fmijve t tyre, pr t'u treguar atyre se pr far po luftojn njerzit tan, me far armiku kemi prball dhe kush po e shtyn botn n luftra dhe kriza t reja dhe po nxjerr prfitime gjaku nga kjo. tragjedi.

  Bashkatdhetart tan, vllezrit dhe motrat tona n Ukrain, t cilt jan pjes e popullit ton t bashkuar, kan par me syt e tyre at q klasa sunduese e t ashtuquajturit Perndim ka prgatitur pr njerzimin n trsi. Ata kan hequr maskat dhe kan treguar se nga far jan br n t vrtet.

  Kur Bashkimi Sovjetik u shemb, Perndimi vendosi q bota dhe t gjith ne do t'i pranonim prgjithmon diktateve t tij. N vitin 1991, Perndimi mendoi se Rusia nuk do t ngrihej kurr pas goditjeve t tilla dhe do t coptohej vet. Kjo thuajse ndodhi. Kujtojm vitet e tmerrshme 1990, t uritur, t ftoht dhe t pashpres. Por Rusia mbeti n kmb, u gjallrua, u forcua dhe zuri vendin e saj t merituar n bot.

  Ndrkoh, Perndimi vazhdoi dhe vazhdon t krkoj nj shans tjetr pr t na goditur, pr t dobsuar dhe pr t coptuar Rusin, pr t ciln ata kan ndrruar gjithmon, pr t prar shtetin ton dhe pr t'i vn popujt tan kundr njri-tjetrit dhe pr t'i dnuar ata n varfri. dhe shuarje. Ata nuk mund t jen t qet duke e ditur se ekziston nj vend kaq i madh me kt territor t madh n bot, me pasurin e tij natyrore, burimet dhe njerzit q nuk mund dhe nuk do t bjn ofertn e dikujt tjetr.

  Perndimi sht gati t kaloj do vij pr t ruajtur sistemin neo-kolonial q i lejon t jetoj jasht bots, ta plakit at fal dominimit t dollarit dhe teknologjis, t mbledh nj hara t vrtet nga njerzimi, pr t nxjerr burimin e tij parsor. e prosperitetit t pafituar, qiraja q i paguhet hegjemonit. Ruajtja e ktij pensioni sht motivimi i tyre kryesor, real dhe absolutisht n shrbim t vetes. Kjo sht arsyeja pse de-sovranizimi total sht n interesin e tyre. Kjo shpjegon agresionin e tyre ndaj shteteve t pavarura, vlerave tradicionale dhe kulturave autentike, prpjekjet e tyre pr t minuar proceset ndrkombtare dhe integruese, monedhat e reja globale dhe qendrat e zhvillimit teknologjik q ata nuk mund t'i kontrollojn. sht jashtzakonisht e rndsishme q ata t detyrojn t gjitha vendet t'ia dorzojn sovranitetin e tyre Shteteve t Bashkuara.

  N disa vende, elitat n pushtet pranojn vullnetarisht ta bjn kt, vullnetarisht pranojn t bhen vasal; t tjert jan korruptuar ose friksuar. Dhe nse kjo nuk funksionon, ata shkatrrojn shtete t tra, duke ln pas katastrofat humanitare, shkatrrimet, rrnojat, miliona jet njerzore t shkatrruara dhe t shkatrruara, enklavat terroriste, zonat e fatkeqsive sociale, protektoratet, kolonit dhe gjysmkolonit. Nuk u intereson. Gjithka pr t ciln kujdesen sht prfitimi i tyre.

  Dua t nnvizoj srish se pangopshmria dhe vendosmria e tyre pr t ruajtur dominimin e tyre t papenguar jan shkaqet e vrteta t lufts hibride q Perndimi kolektiv po bn kundr Rusis. Ata nuk duan q ne t jemi t lir; duan q ne t jemi koloni. Ata nuk duan bashkpunim t barabart; duan t grabisin. Ata nuk duan t na shohin nj shoqri t lir, por nj mas skllevrsh pa shpirt.

  Ata e shohin mendimin dhe filozofin ton si nj krcnim t drejtprdrejt. Kjo sht arsyeja pse ata vn n shnjestr filozoft tan pr vrasje. Kultura dhe arti yn paraqet rrezik pr ta, ndaj po prpiqen t'i ndalojn. Zhvillimi dhe prosperiteti yn jan gjithashtu nj krcnim pr ta, sepse konkurrenca po rritet. Ata nuk duan dhe nuk kan nevoj pr Rusin, por ne e duam.

  Dshiroj t'ju kujtoj se n t kaluarn, ambiciet e dominimit botror jan shpartalluar vazhdimisht kundr guximit dhe qndrueshmris s popullit ton. Rusia do t jet gjithmon Rusi. Ne do t vazhdojm t mbrojm vlerat tona dhe Atdheun ton.

  Perndimi po mbshtet n mosndshkimin, n aftsin pr t shptuar nga do gj. N fakt, kshtu ishte n fakt deri von. Marrveshjet strategjike t siguris jan hedhur posht; marrveshjet e arritura n nivelin m t lart politik jan shpallur prralla; Premtimet e vendosura pr t mos e zgjeruar NATO-n n lindje i dhan vendin mashtrimit t ndyr sapo ish-udhheqsit tan i blen ato; traktatet e mbrojtjes raketore, t raketave me rreze t mesme dhe m t shkurtr veprimi jan montuar n mnyr t njanshme nn pretekste t largta.

  Dhe gjithka q dgjojm sht se Perndimi po kmbngul n nj rend t bazuar n rregulla. Nga erdhi kjo gjithsesi? Kush i ka par ndonjher kto rregulla? Kush i pranoi apo i miratoi? Dgjo, kto jan thjesht shum marrzi, mashtrim t plot, standarde t dyfishta, apo edhe standarde t trefishta! Ata duhet t mendojn se ne jemi budallenj.

  Rusia sht nj fuqi e madhe mijravjeare, nj qytetrim i tr dhe nuk do t jetoj sipas rregullave t tilla t improvizuara, t rreme.

  Ishte i ashtuquajturi Perndim q shkeli parimin e paprekshmris s kufijve dhe tani vendos sipas gjykimit t tij se kush ka t drejtn e vetvendosjes dhe kush jo, kush sht i padenj pr t. sht e paqart se n far bazohen vendimet e tyre ose kush u dha atyre t drejtn pr t vendosur n radh t par. Ata thjesht e supozuan at.

  Kjo sht arsyeja pse zgjedhja e njerzve n Krime, Sevastopol, Donetsk, Lugansk, Zaporozhye dhe Kherson i zemron ata kaq furishm. Perndimi nuk ka asnj t drejt morale t peshoj, apo edhe t thot nj fjal pr lirin e demokracis. Nuk ka dhe nuk e ka br kurr.

  Elitat perndimore jo vetm q mohojn sovranitetin kombtar dhe ligjin ndrkombtar. Hegjemonia e tyre ka tipare t theksuara totalitarizmi, despotizmi dhe aparteidi. Ata e ndajn botn me paturpsi n vasalt e tyre – t ashtuquajturat vende t qytetruara – dhe t gjith t tjert, t cilt, sipas planeve t racistve t sotm perndimor, duhen shtuar n listn e barbarve dhe t egrve. Etiketat e rreme si "vend mashtrues" ose "regjim autoritar" tashm jan n dispozicion dhe prdoren pr t stigmatizuar kombe dhe shtete t tra, gj q nuk sht asgj e re. Nuk ka asgj t re n kt: thell-thell, elitat perndimore kan mbetur t njjtat kolonizator. Ata diskriminojn dhe ndajn popujt n nivelet m t larta dhe n pjesn tjetr.

  Ne kurr nuk jemi pajtuar dhe nuk do t pajtohemi kurr me nj nacionalizm dhe racizm t till politik. far tjetr, nse jo racizm, po prhapet rusofobia n mbar botn? far sht, nse jo racizm, bindja dogmatike e Perndimit se qytetrimi dhe kultura neoliberale e tij jan nj model i padiskutueshm pr t ndjekur mbar botn? "Ju jeni ose me ne ose kundr nesh." Madje tingllon e uditshme.

  Madje, elitat perndimore po e zhvendosin pendimin pr krimet e tyre historike te t gjith t tjert, duke krkuar q qytetart e vendeve t tyre dhe popujve t tjer t rrfejn gjra me t cilat nuk kan t bjn fare, pr shembull, periudhn e pushtimeve koloniale.

  Vlen t kujtojm Perndimin se ai filloi politikn e tij koloniale q n mesjet, e ndjekur nga tregtia e skllevrve n mbar botn, gjenocidi i fiseve indiane n Amerik, plakitja e Indis dhe Afriks, luftrat e Anglis dhe Francs kundr Kins, si. si rezultat i s cils u detyrua t hapte portet e saj pr tregtin e opiumit. Ajo q ata bn ishte q kombe t tra t kapeshin pas drogave dhe shfarosn me qllim grupe t tra etnike pr hir t rrmbimit t toks dhe burimeve, duke gjuajtur njerz si kafsh. Kjo sht n kundrshtim me natyrn njerzore, t vrtetn, lirin dhe drejtsin.

  Ndrsa ne – jemi krenar q n shekullin e 20-t vendi yn udhhoqi lvizjen antikoloniale, e cila hapi mundsi pr shum popuj n mbar botn pr t br prparim, pr t zvogluar varfrin dhe pabarazin dhe pr t mposhtur urin dhe smundjet.

  Pr t theksuar, nj nga arsyet e rusofobis shekullore, armiqsis s fsheht t elitave perndimore ndaj Rusis sht pikrisht fakti se ne nuk i lejuam ata t na grabitnin gjat periudhs s pushtimeve koloniale dhe i detyruam evropiant t bnin tregti me ne. kushte reciprokisht t dobishme. Kjo u arrit duke krijuar nj shtet t fort t centralizuar n Rusi, i cili u rrit dhe u forcua n baz t vlerave t mdha morale t Krishterimit Ortodoks, Islamit, Judaizmit dhe Budizmit, si dhe n kulturn ruse dhe fjaln ruse q ishin t hapura pr t gjith.

  Kishte shum plane pr t pushtuar Rusin. Prpjekje t tilla u bn gjat kohs s trazirave n shekullin e 17-t dhe n periudhn e sprovave pas revolucionit t 1917-s. T gjith ata dshtuan. Perndimi arriti t rrmbej pasurin e Rusis vetm n fund t shekullit t 20-t, kur shteti ishte shkatrruar. Na quanin miq dhe partner, por na trajtuan si nj koloni, duke prdorur skema t ndryshme pr t nxjerr triliona dollar jasht vendit. Ne kujtojm. Nuk kemi harruar asgj.

  Disa dit m par, njerzit n Donetsk dhe Lugansk, Kherson dhe Zaporozhye deklaruan mbshtetjen e tyre pr rivendosjen e unitetit ton historik. Faleminderit!

  Vendet perndimore kan thn prej shekujsh se u sjellin lirin dhe demokracin kombeve t tjera. Asgj nuk mund t jet m larg nga e vrteta. N vend q t sillnin demokracin ata shtypn dhe shfrytzuan, dhe n vend q t jepnin lirin ata skllavruan dhe shtypn. Bota unipolare sht n thelb antidemokratike dhe e palir; sht e rreme dhe hipokrite prmes dhe prmes.

  Shtetet e Bashkuara jan i vetmi vend n bot q ka prdorur dy her arm brthamore, duke shkatrruar qytetet Hiroshima dhe Nagasaki n Japoni. Dhe ata krijuan nj precedent.

  Kujtojm se gjat Lufts s Dyt Botrore, Shtetet e Bashkuara dhe Britania e shkatrruan Dresdenin, Hamburgun, Klnin dhe shum qytete t tjera gjermane n grmadha, pa asnj nevoj ushtarake. Ajo u b n mnyr t dukshme dhe, pr t prsritur, pa ndonj nevoj ushtarake. Ata kishin vetm nj qllim, si me bombardimet brthamore t qyteteve japoneze: t friksonin vendin ton dhe pjesn tjetr t bots.

  Shtetet e Bashkuara lan nj mbres t thell n kujtesn e popullit t Kores dhe Vietnamit me bombardimet e tyre me qilim dhe prdorimin e napalmit dhe armve kimike.

  Ajo n fakt vazhdon t pushtoj Gjermanin, Japonin, Republikn e Kores dhe vende t tjera, t cilave ata i referohen me cinizm si t barabart dhe aleat. Shikoni tani, far lloj aleance sht ajo? E gjith bota e di se zyrtart e lart n kto vende po spiunohen dhe se zyrat dhe shtpit e tyre jan t prgjuara. sht nj turp, nj turp pr ata q e bjn kt dhe pr ata q, si skllevr, glltitin n heshtje dhe butsi kt sjellje arrogante.

  Ata i quajn urdhrat dhe krcnimet q u bjn vasalve t tyre solidaritet euroatlantik dhe krijimin e armve biologjike dhe prdorimin e subjekteve testuese njerzore, prfshir n Ukrain, krkim fisnik mjeksor.

  Jan politikat e tyre shkatrruese, luftrat dhe plakitjet q kan lshuar valn masive t sotme t emigrantve. Miliona njerz durojn vshtirsit dhe poshtrimin ose vdesin nga mijra duke u prpjekur t arrijn Evropn.

  Ata po eksportojn grur nga Ukraina tani. Ku po e ojn nn maskn e garantimit t siguris ushqimore t vendeve m t varfra? Ku po shkon? Ata po e ojn at n t njjtat vende evropiane. Vetm pes pr qind u jan dorzuar vendeve m t varfra. M shum mashtrime dhe mashtrim lakuriq prsri.

  N fakt, elita amerikane po prdor tragjedin e ktyre njerzve pr t dobsuar rivalt e saj, pr t shkatrruar shtetet kombtare. Kjo vlen pr Evropn dhe pr identitetet e Francs, Italis, Spanjs dhe vendeve t tjera me histori shekullore.

  Uashingtoni krkon gjithnj e m shum sanksione kundr Rusis dhe shumica e politikanve evropian shkojn me bindje me t. Ata e kuptojn qart se duke i br presion BE-s q t heq dor plotsisht nga energjia dhe burimet e tjera ruse, Shtetet e Bashkuara praktikisht po e shtyjn Evropn drejt deindustrializimit n nj prpjekje pr t vn duart e saj n t gjith tregun evropian. Kto elita evropiane kuptojn gjithka – ata kuptojn, por preferojn t'u shrbejn interesave t t tjerve. Ky nuk sht m servilizm, por tradhti e drejtprdrejt ndaj popujve t tyre. Zoti e bekoft, sht n dorn e tyre.

  Por anglo-saksont besojn se sanksionet nuk jan m t mjaftueshme dhe tani ata jan kthyer n prmbysje. Duket e pabesueshme, por sht nj fakt – duke shkaktuar shprthime n tubacionet ndrkombtare t gazit t Nord Stream q kalojn prgjat fundit t Detit Baltik, ata n fakt kan nisur shkatrrimin e t gjith infrastrukturs energjetike t Evrops. sht e qart pr t gjith ata q do t fitojn. Ata q prfitojn jan sigurisht prgjegjs.

  Diktatet e SHBA-s mbshteten me forc t paprpunuar, n ligjin e grushtit. Ndonjher sht mbshtjell bukur, ndonjher nuk ka fare mbshtjellje, por thelbi sht i njjt - ligji i grushtit. Prandaj, vendosja dhe mirmbajtja e qindra bazave ushtarake n t gjitha cepat e bots, zgjerimi i NATO-s dhe prpjekjet pr t bashkuar aleanca t reja ushtarake, si AUKUS dhe t ngjashme. Shum po bhet pr t krijuar nj zinxhir ushtarako-politik Uashington-Seul-Tokio. T gjitha shtetet q zotrojn ose aspirojn pr sovranitet t mirfillt strategjik dhe jan t afta t sfidojn hegjemonin perndimore, shpallen automatikisht armiq.

  Kto jan parimet q qndrojn n themel t doktrinave ushtarake t SHBA-s dhe NATO-s q krkojn dominim total. Elitat perndimore po i paraqesin planet e tyre neokolonialiste me t njjtn hipokrizi, duke pretenduar qllime paqsore, duke folur pr nj lloj parandalimi. Kjo fjal evazive migron nga nj strategji n tjetrn, por n t vrtet do t thot vetm nj gj – duke minuar do dhe t gjitha qendrat sovrane t pushtetit.

  Ne kemi dgjuar tashm pr parandalimin e Rusis, Kins dhe Iranit. Besoj se n radh jan vendet e tjera t Azis, Ameriks Latine, Afriks dhe Lindjes s Mesme, si dhe partnert dhe aleatt aktual t SHBA-s. N fund t fundit, ne e dim se kur ata jan t paknaqur, ata vendosin sanksione edhe kundr aleatve t tyre – kundr ksaj apo asaj banke apo kompanie. Kjo sht praktik e tyre dhe do ta zgjerojn. Ata kan gjithka n sy, duke prfshir fqinjt tan fqinj - vendet e CIS.

  N t njjtn koh, Perndimi ka qen qartazi i angazhuar n mendime dshirash pr nj koh t gjat. Pr shembull, kur nisn sulmet e sanksioneve kundr Rusis, ata menduan se mund t rreshtonin edhe nj her t gjith botn n komandn e tyre. Megjithat, si rezulton, nj perspektiv kaq e ndritshme nuk i emocionon t gjith – prve mazokistve t plot politik dhe admiruesve t formave t tjera jokonvencionale t marrdhnieve ndrkombtare. Shumica e shteteve refuzojn t "prshndesin" dhe n vend t ksaj zgjedhin rrugn e arsyeshme t bashkpunimit me Rusin.

  Perndimi qartsisht nuk e priste nj mosbindje t till. Ata thjesht u msuan t vepronin sipas shabllonit, t rrmbenin far t duan, me shantazh, ryshfet, friksim dhe u bindn se kto metoda do t funksiononin prgjithmon, sikur t kishin fosilizuar n t kaluarn.

  Nj vetbesim i till sht produkt i drejtprdrejt jo vetm i konceptit famkeq t prjashtimit – edhe pse ai nuk pushon s mahnituri – por edhe i “uris s vrtet t informacionit” n Perndim. E vrteta sht mbytur n nj oqean mitesh, iluzionesh dhe falsifikimesh, duke prdorur propagand jashtzakonisht agresive, duke gnjyer si Goebbels. Sa m e pabesueshme t jet gnjeshtra, aq m shpejt njerzit do ta besojn at – kshtu veprojn ata, sipas ktij parimi.

  Por njerzit nuk mund t ushqehen me dollar dhe euro t shtypura. Nuk mund t'i ushqesh me ato copa letre dhe kapitalizimi virtual dhe i fryr i kompanive perndimore t mediave sociale nuk mund t'i ngroh shtpit e tyre. Gjithka q them sht e rndsishme. Dhe kjo q sapo thash nuk sht m pak e vrtet: nuk mund t ushqesh asknd me letr – t duhet ushqim; dhe nuk mund t ngrohsh shtpin e askujt me kto kapitalizime t fryra - t duhet energji.

  Kjo sht arsyeja pse politikant n Evrop duhet t bindin bashkqytetart e tyre q t han m pak, t bjn dush m rrall dhe t vishen m ngroht n shtpi. Dhe ata q fillojn t bjn pyetje t drejta si "Pse sht kshtu n fakt?" shpallen menjher armiq, ekstremist dhe radikal. Ata tregojn prsri Rusin dhe thon: ky sht burimi i t gjitha telasheve tuaja. M shum gnjeshtra.

  Dua t v n dukje t veant faktin se ka do arsye pr t besuar se elitat perndimore nuk do t krkojn mnyra konstruktive pr t dal nga kriza globale e ushqimit dhe energjis pr t ciln ata dhe vetm ata jan fajtor, si rezultat i politika e tyre afatgjat, q daton shum koh prpara operacionit ton special ushtarak n Ukrain, n Donbass. Ata nuk kan ndrmend t zgjidhin problemet e padrejtsis dhe pabarazis. Kam frik se ata preferojn t prdorin formula t tjera me t cilat jan m rehat.

  Dhe ktu sht e rndsishme t kujtojm se Perndimi e shptoi veten nga sfidat e fillimit t shekullit t 20-t me Luftn e Par Botrore. Fitimet nga Lufta e Dyt Botrore ndihmuan Shtetet e Bashkuara t kaprcejn m n fund Depresionin e Madh dhe t bhen ekonomia m e madhe n bot dhe t imponohen n planet fuqia e dollarit si monedh rezerv globale. Dhe kriza e viteve 1980 – gjrat erdhn srish n krye n vitet 1980 – Perndimi doli prej saj i padmtuar kryesisht duke prvetsuar trashgimin dhe burimet e Bashkimit Sovjetik t shembur dhe t zhdukur. Ky sht nj fakt.

  Tani, n mnyr q t lirohen nga rrjeti i fundit i sfidave, ata duhet t shprbjn Rusin si dhe shtetet e tjera q zgjedhin nj rrug sovrane zhvillimi, me do kusht, pr t qen n gjendje t grabisin m tej pasurin e kombeve t tjera dhe ta prdorin at pr arnojn vrimat e tyre. Nse kjo nuk ndodh, nuk mund t prjashtoj q ata t prpiqen t shkaktojn nj kolaps t t gjith sistemit dhe t fajsojn gjithka, ose, Zoti na ruajt, t vendosin t prdorin formuln e vjetr t rritjes ekonomike prmes lufts.

  Rusia sht e vetdijshme pr prgjegjsin e saj ndaj komunitetit ndrkombtar dhe do t bj do prpjekje pr t siguruar q kokat m t ftohta t mbizotrojn.

  Modeli aktual neokolonial sht prfundimisht i dnuar; kjo sht e qart. Por e prsris se mjeshtrit e saj t vrtet do t kapen pas saj deri n fund. Ata thjesht nuk kan asgj pr t'i ofruar bots, prvese t mbajn t njjtin sistem plakitjeje dhe shantazhi.

  Ata nuk i japin asnj mallkim t drejts natyrore t miliarda njerzve, shumics s njerzimit, pr liri dhe drejtsi, t drejtn pr t prcaktuar t ardhmen e tyre. Ata tashm kan kaluar n mohimin radikal t vlerave morale, fetare dhe familjare.

  Le t'i prgjigjemi vetes disa pyetjeve shum t thjeshta. Tani do t doja t kthehesha n at q thash dhe dua t'u drejtohem edhe t gjith qytetarve t vendit – jo vetm kolegve q jan n sall – por t gjith qytetarve t Rusis: a duam t kemi ktu, n vendin ton, n Rusi , “prindi numr nj, prindi numr dy dhe prindi numr tre” (e kan humbur fare!) n vend t nns dhe babait? A duam q shkollat ​​tona t'u imponojn fmijve tan, q n ditt e tyre t hershme n shkoll, oroditje q ojn n degradim dhe zhdukje? A duam t'u hedhim n kok idet se disa gjini t tjera ekzistojn s bashku me grat dhe burrat dhe t'u ofrojm atyre nj operacion t ndryshimit t gjinis? A sht kjo ajo q duam pr vendin ton dhe fmijt tan? E gjith kjo sht e papranueshme pr ne. Ne kemi nj t ardhme tonn tjetr.

  M lejoni t prsris se diktatura e elitave perndimore synon t gjitha shoqrit, prfshir vet qytetart e vendeve perndimore. Kjo sht nj sfid pr t gjith. Kjo heqje dor e plot nga ajo q do t thot t jesh njeri, prmbysja e besimit dhe vlerave tradicionale, dhe shtypja e liris po i ngjajn nj "feje n t kundrt" - Satanizmit t pastr. Duke demaskuar mesiat e rrem, Jezu Krishti tha n Predikimin n Mal: ​​"Nga frytet e tyre do t'i njihni". Kto fruta helmuese jan tashm t dukshme pr njerzit, dhe jo vetm n vendin ton, por edhe n t gjitha vendet, duke prfshir shum njerz n vet Perndimin.

  Bota ka hyr n nj periudh t nj transformimi themelor, revolucionar. Qendrat e reja t pushtetit po shfaqen. Ata prfaqsojn shumicn – shumicn! – t bashksis ndrkombtare. Ata jan t gatshm jo vetm t deklarojn interesat e tyre, por edhe t'i mbrojn ato. Ata shohin n multipolaritet nj mundsi pr t forcuar sovranitetin e tyre, q do t thot t fitojn lirin e vrtet, perspektivat historike dhe t drejtn pr format e tyre t pavarura, krijuese dhe dalluese t zhvillimit, pr nj proces harmonik.

  Si e kam thn tashm, ne kemi shum njerz me t njjtin mendim n Evrop dhe Shtetet e Bashkuara, dhe ne e ndjejm dhe e shohim mbshtetjen e tyre. Nj lvizje thelbsisht emancipuese, antikoloniale kundr hegjemonis unipolare po merr form n vendet dhe shoqrit m t ndryshme. Fuqia e tij do t rritet vetm me kalimin e kohs. sht kjo forc q do t prcaktoj realitetin ton t ardhshm gjeopolitik.

  miq,

  Sot ne po luftojm pr nj rrug t drejt dhe t lir, para s gjithash pr veten ton, pr Rusin, pr t ln n t kaluarn diktatin dhe despotizmin. Un jam i bindur se vendet dhe popujt e kuptojn se nj politik e bazuar n prjashtimin e kujtdo qoft dhe shtypjen e kulturave dhe popujve t tjer sht n thelb kriminale dhe se ne duhet ta mbyllim kt kapitull t turpshm. Rnia e vazhdueshme e hegjemonis perndimore sht e pakthyeshme. Dhe e prsris: gjrat nuk do t jen kurr njsoj.

  Fusha e betejs n t ciln na ka thirrur fati dhe historia sht nj fush beteje pr popullin ton, pr Rusin e madhe historike. Pr Rusin e madhe historike, pr brezat e ardhshm, fmijt, niprit dhe strniprit tan. Ne duhet t'i mbrojm ata kundr skllavris dhe eksperimenteve monstruoze q jan krijuar pr t gjymtuar mendjet dhe shpirtrat e tyre.

  Sot ne po luftojm q askujt t mos i shkoj ndrmend se Rusia, populli yn, gjuha apo kultura jon mund t fshihen nga historia. Sot na duhet nj shoqri e konsoliduar dhe ky konsolidim mund t bazohet vetm n sovranitetin, lirin, krijimin dhe drejtsin. Vlerat tona jan njerzimi, mshira dhe dhembshuria.

  Dhe dua ta mbyll me fjalt e nj patrioti t vrtet Ivan Ilyin: “Nse e konsideroj Rusin Atdheun tim, kjo do t thot se e dua si rus, meditoj dhe mendoj, kndoj dhe flas si rus; se un besoj n forcn shpirtrore t popullit rus. Fryma e tij sht fryma ime; fati i saj sht fati im; vuajtja e saj sht pikllimi im; dhe begatia e tij sht gzimi im.”

  Pas ktyre fjalve qndron nj zgjedhje e lavdishme shpirtrore, e cila, pr m shum se nj mij vjet t shtetsis ruse, u ndoq nga shum breza t t parve tan. Sot, ne po bjm kt zgjedhje; qytetart e republikave popullore Donetsk dhe Lugansk dhe banort e rajoneve Zaporozhye dhe Kherson e kan br kt zgjedhje. Ata bn zgjedhjen t jen me popullin e tyre, t jen me Atdheun e tyre, t ken pjes n fatin e tij dhe t jen fitimtar s bashku me t.

  E vrteta sht me ne, dhe pas nesh sht Rusia!

  Burimi: RT

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Fjalimi i plot i Putinit pr pranimin e ish-territoreve t Ukrains n Rusi

  Nje fjalim i gjate por historik. Ju ftoj te gjitheve qe ta lexoni per te kuptuar te gjitha dimensionet e "luftes ne Ukraine".

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Fjalimi i plot i Putinit pr pranimin e ish-territoreve t Ukrains n Rusi

  Duma e Shtetit Rus ratifikon traktatet e pranimit pr Donbass, Kherson dhe Zaporozhye

  Dhoma e ult e parlamentit mbshteti dokumentet pasi Presidenti Vladimir Putin paraqiti projektligjin

  Duma e Shtetit ka ratifikuar njzri traktatet pr pranimin e Republikave Popullore t Donetsk dhe Lugansk (DPR dhe LPR), si dhe rajonet Kherson dhe Zaporozhye, n Federatn Ruse.

  Presidenti Vladimir Putin dorzoi dokumentet n lidhje me katr ish territoret ukrainase n dhomn e ult t parlamentit t dieln. T katr votuan me shumic drrmuese n favor t bashkimit me Rusin n referendumet e mbajtura midis 23 dhe 27 shtatorit.

  Duke iu drejtuar ligjvnsve para votimit, Ministri i Jashtm Sergej Lavrov tha se pranimi do t'u shrbej interesave t t gjith njerzve t vendit ton multietnik.

  Ai shtoi se Kievi kishte shtypur njerzit rusishtfols, gj q e bri t pamundur ekzistencn e territoreve t caktuara brenda shtetit ukrainas.

  Kryetari i Dums s Shtetit Vyacheslav Volodin argumentoi se pranimi n Rusi sht mnyra e vetme pr t shptuar njerzit q jetojn n katr ish territoret ukrainase nga bombardimet nga trupat ukrainase. "E vetmja mnyr pr t'i dhn fund ksaj sht ribashkimi [me Rusin]," tha ai.

  Traktatet e pranimit, t cilat u nnshkruan nga Putin t premten, u miratuan m pas nga Gjykata Kushtetuese ruse.

  Hapi tjetr n procesin e antarsimit sht ratifikimi nga Kshilli i Federats, dhoma e lart e parlamentit rus.

  DPR dhe LPR u shkputn nga Ukraina menjher pas grushtit t shtetit t vitit 2014 n Kiev. Rusia i njohu ato si shtete t pavarura n shkurt.

  Rajonet jugore t Ukrains Kherson dhe Zaporozhye u kapn nga trupat ruse gjat operacionit ushtarak t Mosks n vendin fqinj, i cili filloi m 24 shkurt. Ata shpalln pavarsin n vazhdn e referendumeve t javs s kaluar dhe, s bashku me DPR dhe LPR, krkuan t pranoheshin n Rusi.

  Ukraina, s bashku me vendet perndimore, e konsiderojn votn t paligjshme dhe refuzoi t njoh pranimin.

  Burimi: RT

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Fjalimi i plot i Putinit pr pranimin e ish-territoreve t Ukrains n Rusi

  Rubla do t bhet monedh zyrtare n ish-rajonet e Ukrains

  Hryvnia do t pranohet pr pages deri m 31 dhjetor

  Rubla ruse do t bhet monedha zyrtare pr Republikat Popullore t Donetsk dhe Lugansk, si dhe rajonet Kherson dhe Zaporozhye, ish territoret ukrainase q votuan pr t'u bashkuar me Rusin n nj referendum n fillim t ksaj jave.

  Sipas shrbimit pr shtyp t Komitetit t Dums Shtetrore t Rusis pr Ndrtimin dhe Legjislacionin Shtetror, hryvnia ukrainase do t pranohet pr pagesa n rajone deri m 31 dhjetor. Megjithat, duke filluar nga 1 janari, rubla do t jet monedha e vetme e pranuar.

  “ Rubla do t jet njsia monetare n territoret e rajoneve t reja [ruse]. Deri m 31 dhjetor 2022, hryvnia ukrainase do t pranohet pr pagesa n para dhe pa para. Banka e Rusis do t autorizohet t prcaktoj specifikat e funksionimit t institucioneve financiare t kreditit dhe jo-kreditit , "tha shrbimi pr shtyp n nj deklarat t dieln.

  DPR dhe LPR u shkputn nga Kievi dhe kishin qen de fakto territore t pavarura q nga viti 2014. Kherson dhe Zaporozhye shpalln pavarsin nga Ukraina n fillim t ktij viti. T katr territoret votuan n favor t bashkimit me Rusin n referendumet e mbajtura midis 23 dhe 27 shtatorit.

  Gjykata Kushtetuese ruse vendosi t dieln se traktatet pr pranimin e territoreve n Rusi jan n prputhje t plot me kushtetutn dhe hapi tjetr pr t'i br ato pjes t Rusis sht q dokumentet t ratifikohen nga t dy dhomat e parlamentit rus. . Votat pr kt pritet t kalojn n ditt n vijim.

  Burimi: RT

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 01-10-2022, 16:45
 2. Shkembimi i territoreve-Shqiperia duhet Pyetur
  Nga pirro10 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 27-10-2018, 21:32
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-09-2011, 15:04
 4. Rohrabaher: Zgjidhja e vetme pr Ballkanin- shkmbimi i territoreve
  Nga ARIANI_TB n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 06-08-2009, 07:43
 5. Raporti i plot i Treshes BE, SHBA, RUSI pr Kosovn drguar OKB - s
  Nga ABytyqi n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-12-2007, 17:49

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •