Ambasadorja amerikane Kim: Kemi informacion pr media q financohen nga para ruse dhe kineze, i dim me emra!

Emri:  fff-1-1235x1536.jpg

Shikime: 95

Madhsia:  35.2 KB

Financimet ruse n Shqipri ishin pjes e biseds mes Fevziut dhe Kim.

Ambasadorja e SHBA n Tiran, Yuri Kim shprehet se n Shqipri ka media t cilat financohen nga fondet ruse dhe kineze.

Gjat nj interviste n emisionin Opinion kryediplomatja amerikane tha se rust dhe kinezt punojn pareshtur pr t forcuar ndikimin e tyre n vendin ton.

Ambasadorja Kim edhe pse pranoi pranin e finacimeve ruse dhe kinze n Shqipri, nuk dha detaje konkrete se cilat media kan marr fonde ruse ose kineze.

Pjes nga intervista

Blendi Fevziu: Dhe, a mendoni vrtet se n Shqipri ka influenc ruse ose kineze? Ose prpjekje pr t ndikuar?

Ambasadorja Kim: Rust, kinezt dhe t tjetr jan n prpjekje t pareshtura q synojn t ndikojn

Blendi Fevziu: Edhe ktu?

Ambasadorja Kim: Kshtu mendoj.

Blendi Fevziu: Edhe n media?

Ambasadorja Kim: Po.

Blendi Fevziu: A keni informacion ose gjra konkrete? Informacion konkret?

Ambasadorja Kim: Po.

Blendi Fevziu: Mund ta ndani me ne?

Ambasadorja Kim: Jo.

Blendi Fevziu: Jo? Por ju i dini?!

Ambasadorja Kim: Po.

Blendi Fevziu: Edhe n media.

Ambasadorja Kim: Po.

Kaq tha ambasadorja amerikane, por qytetart shqiptar duan prgjigjen: Kush jan kto media?

Ndaj duhet q ambasada amerikane ti tregoj me emra, q ti dij publiku.

Emri:  kkkk-1.jpg

Shikime: 52

Madhsia:  32.8 KB

Koha Jone