Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,185
  Postimet n Bllog
  4

  Putin nnshkruan traktatet pr pranimin e Donbass, Zaporozhye dhe Kherson n Rusi

  Putin nnshkruan traktatet pr pranimin e Donbass, Zaporozhye dhe Kherson n Rusi

  Dokumentet tani duhet t verifikohen nga Gjykata Kushtetuese ruse dhe t ratifikohen nga parlamenti

  Emri: 6336f4ec85f54001e7014415.jpg

Shikime: 89

Madhsia: 20.0 KB

  Presidenti Vladimir Putin ka nnshkruar traktatet pr prfshirjen e dy republikave t Donbasit, si dhe rajoneve Kherson dhe Zaporozhye, t cilat shpalln pavarsin nga Ukraina, n Federatn Ruse. Ceremonia e s premtes shnon fillimin e procesit zyrtar t pranimit t tyre n Rusi.

  Krert e Republikave Popullore t Donetskut dhe Luganskut, Denis Pushilin dhe Leonid Pasechnik, si dhe krert e rajoneve Kherson dhe Zaporozhye, Vladimir Saldo dhe Evgeny Balitsky, nnshkruan traktatet e pranimit s bashku me Putinin n ceremonin e s premtes.

  Masa vjen pas krkesave zyrtare nga Republikat Popullore t Donetsk dhe Lugansk, si dhe dy rajonet jugore t Ukrains, t cilat shpalln pavarsin, pr t'u bashkuar me Rusin. T katr territoret mbajtn referendume pr kt shtje midis 23 dhe 27 shtatorit, t cilat pan mbshtetje drrmuese pr masn, sipas rezultateve t shpallura m par kt jav nga komitetet e zgjedhjeve vendore.

  N Donetsk, 99.23% e njerzve votuan pr ribashkimin me Rusin, me Lugansk q tregon nj shifr pak m t ult prej 98.42%. Rajoni i Zaporozhye e mbshteti shum iden e ndarjes nga Ukraina dhe bashkimit me Rusin, me rreth 93% t votuesve q e mbshtesin at. Rreth 87% votuan pro edhe n rajonin Kherson.

  Traktatet tani do t'i dorzohen Gjykats Kushtetuese t Rusis, e cila do t'i vlersoj ato pr t'u siguruar q nuk shkelin ligjin rus. Pasi t jen pastruar, marrveshjet do t duhet t ratifikohen fillimisht nga Duma e Shtetit dhoma e ult e parlamentit rus dhe m pas nga Kshilli Federal, dhoma e tij e lart.

  Ligjvnsit do t duhet gjithashtu t miratojn legjislacionin pr prfshirjen e dy republikave dhe dy rajoneve n Rusi. Republikat e Donbasit, si dhe Kherson dhe Zaporozhye, do t bhen pjes e Rusis jo m shpejt se ligji t nnshkruhet nga Putin.

  T enjten, kryetari i Dums s Shtetit Vyacheslav Volodin tha se dhoma e ult e parlamentit rus do t mblidhet m 3 tetor pr t diskutuar nj sr shtjesh, duke prfshir ratifikimin e mundshm t traktateve. Kshilli Federal mund t diskutoj gjithashtu ratifikimin n seancn e tij t rregullt m 4 tetor, konfirmoi t mrkurn kryetarja e dhoms s siprme, Valentina Matviyenko. Un nuk shoh nevojn pr seanca t jashtzakonshme, u tha ajo gazetarve n at koh.

  N shkurt t vitit 2022, Kremlini njohu republikat e Donbasit si shtete t pavarura, duke akuzuar Kievin pr dshtim n zbatimin e marrveshjeve t Minskut, t krijuara pr t'i dhn rajoneve t Donetsk dhe Lugansk status t veant brenda shtetit ukrainas. Protokollet, t ndrmjetsuara nga Gjermania dhe Franca, u nnshkruan pr her t par n vitin 2014.

  M 24 shkurt, Rusia drgoi trupa n Ukrain, duke prmendur nevojn pr t mbrojtur Donbass. Ai gjithashtu krkoi q Ukraina t deklarohet zyrtarisht nj vend neutral q nuk do t'i bashkohet kurr asnj blloku ushtarak perndimor. Kievi kmbngul se ofensiva ruse ishte krejtsisht e paprovokuar.

  Rajonet Kherson dhe Zaporozhye u kapn nga forcat ruse menjher pas fillimit t konfliktit. Zyrtart e kan shqyrtuar n mnyr t prsritur iden e bashkimit me Rusin q ather prpara mbajtjes s referendumeve n shtator.

  Burimi: RT

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,185
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Putin nnshkruan traktatet pr pranimin e Donbass, Zaporozhye dhe Kherson n Rusi

  Shpjegohen rrnjt historike t problemit t Donbasit

  Rajoni ka nj identitet t veant dhe nuk prshtatet mir as me Rusin, as me Ukrainn

  Emri: 6235b31920302769437c6c01.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 64.7 KB
  FOTO FILE. Miniera Gorky n Donbass. 08.09.1932. Sputnik

  Botuar fillimisht m 19 mars 2022.

  Ngjarjet aktuale kan sjell nj fokus t ri n Donbass, nj rajon historik n kufirin e Ukrains dhe Rusis. Sipas standardeve t historis, kjo zon sht shfaqur mjaft koht e fundit dhe gjithmon ka qndruar paksa e ndar. sht e rndsishme t kuptohet evolucioni i saj kur shikohet kjo kriz, e cila filloi n 2014.

  Sot, Donbass sht nj rajon industrial dhe minerar, por pr nj koh t gjat ishte kryesisht i pabanuar. Zona e steps q kalonte prgjat kufijve jugor t 'Rusit' mesjetar (e pa ndar ende n Rusi, Ukrain dhe Bjellorusi) quhej 'Fushat e Egra'. Ajo ishte shtpia e popujve nomad dhe fermert u zhvendosn n jug me shum vshtirsi. Pas pushtimit mongol n shekullin e 13-t, Fushat e Egra ishin nj vend i rrezikshm pr t gjetur veten.

  Rreth katrqind vjet, disa fshatar nga Rusia dhe Ukraina filluan t vendosen gradualisht n Donbass-in e ardhshm.

  Nj hap i madh prpara erdhi n shekullin e 19-t, kur depozitat e qymyrit t zbuluara atje u bn t nevojshme pr industrin. N at koh u themeluan shum nga qytetet pa t cilat sht e pamundur t imagjinohet Donbass-i i sotm. N 1869, industrialisti britanik John Hughes ndrtoi nj fabrik rreth s cils u rrit fshati Yuzovka - kishte disa emra t tjer, duke prfshir Stalino, prpara se nj vendas ta riemronte Donetsk, n 1961.

  Emri i tij ishte Nikita Hruschev dhe ai ishte ngritur nga origjina modeste si montues metali pr t udhhequr Bashkimin Sovjetik.

  N 1868, Kramatorsk u shfaq dhe, n 1878, Debaltseve. Qytetet u rritn me shpejtsi. Depozitat e qymyrit dhe fabrikat n rritje formuan 'fytyrn' unike t rajonit. Kjo vlen edhe pr peizazhin: kudo q t shkoni n Donbass modern, deponit gjigante t trheqin vmendjen. Donbass u formua si nj rajon industrial dhe qytetet dhe fabrikat e tij shpesh rrjedhin n njra-tjetrn, edhe sot. Rajoni ishte i banuar nga disa rryma kolonsh nga Rusia dhe Ukraina dhe popullsia e tij ishte shum e larmishme, por popujt e saj u przien lehtsisht pr shkak t afrsis s gjuhve dhe kulturave t tyre.

  Ishte zhvillimi meteorik n fund t shekullit t 19-t dhe n fillim t shekullit t 20-t, kur u b nj minier dhe fark e madhe pr Perandorin Ruse, q e bri at Donbasin q njohim sot.

  Ndryshuan shum n vitin 1917. Dy revolucione dhe nj luft civile e ndan historin e t gjith Rusis n "para" dhe "pas".

  Pas Revolucionit t Shkurtit, kur ra monarkia, nj Komitet i Prkohshm sundoi rajonin. Ndrkoh, Rada Qendrore n Kiev e shpalli Ukrainn autonome, prpara se t shpallte pavarsin pas Revolucionit t Tetorit. Rada bri pretendime t gjera territoriale, t cilat prfshinin territorin e Donbasit. Megjithat, jo plotsisht kshtu. Yuzovka ishte nj qytet kufitar, sipas prcaktimeve t Rads. Nuanca ishte se Rada nuk ushtronte asnj autoritet mbi shumicn e ktyre territoreve dhe shum shpejt u grind me Qeverin e Prkohshme n Petrograd.

  I gjith argumenti mund t ishte rrzuar n debatet parlamentare, por m 7 nntor 1917 ndodhi revolucioni socialist. Pas ksaj, ngjarjet u ngritn n nj galop. N Kiev, kryengritja komuniste u shtyp dhe oficert rus, t cilt e konsideronin Radn nj t keqe m t vogl se t kuqt, morn pjes aktive.

  Ndrkoh, n lindje t Ukrains s vetshpallur po krijohej nj koalicion shum i pazakont. Qendra e tij ishte Kharkovi, nj qytet i madh industrial q nuk ishte pjes e rajonit t pellgut t Donetsk, por i lidhur ngusht me t. Identiteti i veant i Donbass ishte shfaqur tashm n at koh. Megjithse zona ishte e ndar administrativisht n tre subjekte, ato kishin nj ekonomi dhe interesa t prbashkta. Ndrsa Rada ishte n seanc, kshillat lokale n lindje t Ukrains njoftuan bashkimin e baseneve t qymyrit Donbass dhe Krivbass. Ai prfshinte gjithashtu qytete q i prkisnin rajonit t Ushtris s Don Kozakve, si Mariupol dhe Krivoy Rog, i cili ishte administrativisht pjes e provincs Kherson, si dhe Kharkovit. Kjo struktur, e cila u quajt jozyrtarisht 'Donkrivbass' ose thjesht 'Donbass, nuk pretendoi pavarsin dhe e konsideroi absurde iden e ndarjes nga Rusia, duke e konsideruar veten, prkundrazi, autonome brenda saj. Pr m tepr, projektet e pavarsis s Ukrains nuk ishin me interes pr krijuesit e saj.

  Nikolai von Ditmar, kryetar i Kshillit t Kongreseve t Minatorve t Rusis Jugore, vuri n dukje:

  "N aspektin industrial, gjeografik dhe praktik, e gjith kjo zon sht krejtsisht e ndryshme nga ajo e Kievit. I gjith ky distrikt ka rndsin e tij krejtsisht t pavarur themelore pr Rusin dhe jeton nj jet t veant. Vartsia administrative e rrethit t Kharkovit ndaj Kievit nuk quhet sepse nga asgj fare, por prkundrazi, nuk prputhet me realitetin. Nj vartsi e till artificiale vetm sa do ta ndrlikoj dhe pengoj jetn e rrethit, aq m tepr q kjo vartsi diktohet nga shtje t prshtatshmris dhe krkesave shtetrore dhe ekskluzivisht nga nacionaliteti. pretendimet e liderve t lvizjes ukrainase”.

  N shkurt t vitit 1918, Fyodor Sergeyev, nj bolshevik i njohur me pseudonimin e partis Artyom, shpalli Republikn Sovjetike Donetsk-Krivoy Rog (DKR) si nj rajon autonom brenda RSFSR-s ose Rusis Sovjetike.

  A ishte DKR legjitime? As m shum e as m pak se do ent tjetr i vetshpallur i formuar n rrnojat e Perandoris Ruse, ku shtetet shpalln pavarsin e tyre dhe m pas u shembn brenda nj jave. Nj shembull tjetr ishte "Ukraina e Gjelbr", nj prpjekje pr t themeluar nj shtet t pavarur ukrainas, pran Oqeanit Paqsor. Ai projekt u prqendrua rreth qytetit t Khabarovsk, i cili sot sht 8,924 km me makin nga Kievi.

  Projekti i DKR-s nuk ishte ide e udhheqjes s Partis Bolshevike. Ai u shfaq pikrisht mbi bazn e nj identiteti rajonal q tashm ishte formuar. Udhheqsi Vladimir Lenin dinte pr krijimin e ardhshm t DKR dhe nuk kundrshtoi. Kufijt q Artyom pretendonte pr republikn ishin m modest se ata t hartuar nga Rada, por gjithsesi shum t gjer. Problemi i DKR-s ishte i njjt me at t Rads – kontrolli aktual mbi territorin ishte shum i dobt ose nuk ekzistonte. DKR kishte qeverin e saj, e cila prfshinte prfaqsues t tre partive t majta - bolshevikt, menshevikt dhe revolucionart social. Disa nga nuancat e legjislacionit t tij duken shum t pazakonta dhe t buta pr standardet e kohs dhe vendit. Pr shembull, atje zyrtarisht u ndalua dnimi me vdekje. N prgjithsi,

  Me pak fjal, sipas standardeve t Rusis s shkatrruar nga lufta civile, DKR ishte nj bastion i vrtet i njerzimit. N realitet, gjithka nuk po shkonte aq mir sa do t donin krijuesit e republiks. Pr shembull, raprezaljet arbitrare ishin t ndaluara, por autoritetet lokale i praktikonin n fshehtsi. Megjithat, tendenca e prgjithshme ishte m e but se n vende t tjera.

  Problemi kryesor ishte se Artyom dhe shokt e tij nuk mund t mbanin pushtetin. Ushtria gjermane, e cila po vazhdonte ofensivn e saj gjat Lufts s Par Botrore, po vinte nga perndimi dhe forcat e Berlinit shkatrruan DKR deri n maj t 1918.

  Donbasi dhe e gjith Rusia u shemb n humner. N fillim, gjermant plakitn rajonin. M pas ajo u b skena e betejave midis kuqezinjve dhe bardhezinjve - palt kryesore n luftn civile.

  Megjithat, 'dallueshmria' e Donbass nuk ishte zhdukur. Debati mbi mnyrn se si t trajtohej zona vazhdoi deri n vitin 1923. Vendi i rajonit n rendin e ri nuk ishte aspak i dukshm. Qytetet e saj ishin kryesisht ruse si n gjuh ashtu edhe n vetidentifikim. Megjithat, forcat pushtuese gjermane instaluan nj qeveri kolaboracioniste t Ukrains. Si gjermant, ashtu edhe ukrainasit qlluan kundrshtart politik dhe ata q dyshoheshin se simpatizonin t kuqt. N t njjtn koh, qeveria ukrainase filloi t zbatoj nj politik t 'ukrainizimit' - nj prpjekje pr t imponuar gjuhn dhe identitetin e saj mbi popullsin vendase. Nj nga porosit e tij t para lexonte:

  "N t gjitha institucionet shtetrore t rajonit t Kharkovit, t gjitha bizneset duhet t kryhen vetm n gjuhn ukrainase." Nj krkes tjetr ishte “q t gjitha institucionet t zvendsojn t gjitha shkrimet n tabela, postera dhe njoftime me gjuhn ukrainase brenda tre ditve... Deklaratat e drejtuesve q pretendojn se sht e pamundur t zvendsohet shkrimi n tre dit nuk konsiderohen bindse sepse atje jan tashm disa institucione q e kan prmbushur kt urdhr... Nse tabelat, posterat, njoftimet etj. nuk jan zvendsuar me ato q prmbajn gjuhn shtetrore brenda afatit t prcaktuar, ather do t caktohen drejtuesit e rretheve, drejtorive t transportit dhe posts. dnohet rnd sipas ligjeve t Republiks Popullore t Ukrains”.

  Kto prpjekje ishin t pasuksesshme pr nj arsye banale: nuk kishte mjaft ekspert n gjuhn ukrainase pr t futur gjuhn n shkolla dhe zyra. Situata arriti n nivelin e komedis kur kreu i komisionit t ukrainizimit prshndeti vartsit n gjuhn ukrainase, pas s cils t gjith kaluan n rusisht.

  Pas humbjes s Gjermanis n Luftn e Par Botrore, Donbass u pastrua lehtsisht nga formacionet ukrainase dhe filloi lufta e vrtet - midis t kuqve dhe t bardhve. Megjithat, shtja e statusit t Donbass mbeti n pikpyetje.

  As t kuqt dhe as t bardht nuk njohn asnj shtet t pavarur ukrainas. Bolshevikt, megjithat, mirpritn krijimin e Ukrains, por vetm nj rreptsisht t Kuqe. Cilatdo qofshin dshirat e Rads, ajo nuk mund t siguronte pretendimet e saj me forcn e armve dhe autoriteti mbi rrnojat e Rusis mund t imponohej vetm me arm.

  Artyom kmbnguli q rajoni t ishte pjes e Rusis Sovjetike, duke e bazuar argumentin e tij n lidhjet ekonomike dhe gjuhn e popullsis. Megjithat, kjo ide u prmbys nga askush tjetr prve Leninit, i cili n ast u tall me iden e rikrijimit t DKR-s, duke e shpallur at "duke luajtur me pavarsin". Logjika mbi t ciln lidert sovjetik bazuan prfshirjen e Donbasit n Ukrain sht interesante:

  “Ndarja e provincave Kharkov dhe Yekaterinoslav (sot Dnepropetrovsk) nga Ukraina do t krijoj nj republik fshatare borgjeze dhe do t oj n frikn e vazhdueshme se shumica fshatare do t fitoj avantazhin n ndonj Kongres tjetr t Sovjetikve, sepse t vetmet rrethe thjesht proletare jan minierat. zonat e pellgut t Donetsk dhe Zaporozhye.

  Bolshevikt, t cilt mbshteteshin kryesisht nga puntort, fjal pr fjal e futn rajonin n Ukrain pikrisht sepse rajoni industrial ishte shum i ndryshm nga pjesa tjetr e republiks. Artyom vdiq n nj aksident hekurudhor n 1921 dhe, natyrisht, nuk mund ta parandalonte kt. Donbass u inkorporua n Ukrainn Sovjetike pa ndonj status t veant dhe nj fushat 'indigjenizimi' filloi n rajon. Ideologjia sovjetike bri thirrje q kultura, gjuha dhe traditat e njerzve q konsideroheshin indigjen t ksaj republike t nguliten fjal pr fjal n republikat kombtare. BRSS, veanrisht n ditt e para, mbajti nj lloj politike t qeveris "veprime afirmative". Nj nga udhheqsit e Bashkimit Sovjetik t sapolindur, Nikolai Bukharin, e formuloi detyrn si m posht:

  Askush nuk mund t'i qaset ksaj nga pikpamja e barazis s kombeve, dhe Lenini e ka vrtetuar vazhdimisht kt. Prkundrazi, duhet t themi se ne si nj komb i dikurshm i fuqis s madhe, duhet... t vm veten n nj pozit t pabarabart duke br lshime edhe m t mdha ndaj tendencave kombtare... Vetm me nj politik t till, kur e vendosim veten artificialisht. n nj pozicion m t ult n krahasim me t tjert, vetm me kt mim mund t'i blejm vetes besimin e vrtet t kombeve t dikurshme t shtypura."

  Ukrainizimi i Donbasit u krye sistematikisht dhe me ngurtsin tipike t BRSS. T gjitha prmendjet e kohrave kur rajoni ishte autonom u ndaluan, pati nj prpjekje pr t futur gjuhn ukrainase kudo dhe, n vitin 1930, nj numr msuesish universiteti u arrestuan sepse refuzuan t kalonin n gjuhn ukrainase dhe t adoptonin 'kulturn ukrainase'. Ukrainizimi i shtypit, arsimit dhe kulturs vazhdoi deri n gjysmn e dyt t dekads, kur Jozef Stalini mori politikn kombtare n drejtime t ndryshme.

  Megjithat, veoria e Donbass, edhe pse disi e zbehur, nuk ishte zhdukur plotsisht. Mnyra e jetess s rajonit ende ndryshonte ndjeshm nga ajo n pjesn tjetr t Ukrains. Rajoni industrial, rusisht-fols dhe kryesisht rus etnik ruajti karakterin e tij t veant si gjat epoks s trazirave t pabesueshme n gjysmn e par t shekullit t 20-t, ashtu edhe gjat kohs s stanjacionit t BRSS. Dhe, po ashtu, sht ruajtur q nga shembja e Bashkimit Sovjetik, n 1991.

  Nga Evgeniy Norin , nj historian rus i fokusuar n luftrat e Rusis dhe politikn ndrkombtare

  Burimi: RT

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,185
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Putin nnshkruan traktatet pr pranimin e Donbass, Zaporozhye dhe Kherson n Rusi

  Ukraina paralajmron kundrofensiv ndaj forcave ruse! Kuleba: Do vazhdojm t lirojm tokn dhe popullin ton

  Ukraina tha t premten se ushtria e saj do t nis kundrofensiv n lindje t vendit – kundr forcave ruse.

  Ky njoftim erdhi pasi Rusia aneksoi katr rajone ukrainase dhe i krkoi ushtris s Kievit q t’i ndrpres luftimet.

  “Duke tentuar t aneksoj rajonet Donjeck, Luhansk, Zaporizhja dhe Herson t Ukrains, [presidenti rus Vladimir] Putin prpiqet t rrmbej territore q ai nuk i kontrollon as fizikisht n terren”.

  “Asgj nuk ndryshon pr Ukrainn: ne vazhdojm t lirojm tokn dhe popullin ton dhe rivendosjen e integritetit ton territorial”, tha ministri i Jashtm i Ukrains, Dmytro Kuleba.

  Ndrsa presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky tha m 30 shtator se Kievi sht duke krkuar antarsim t prshpejtuar t Ukrains n NATO, pas vendimit t marr nga Putini pr aneksimin e katr rajoneve ukrainase.

  “Ne e kemi vrtetuar prshtatjen ton me standardet e aleancs”, tha Zelensky n nj video t shprndar nga presidenca ukrainase n mediat sociale.

  “Ne jemi duke marr hap vendimtar duke nnshkruar aplikacionin e Ukrains pr antarsim t prshpejtuar n NATO”, shtoi ai.

  Ai tha gjithashtu se Kievi nuk do t negocioj me Moskn, e cila drgoi trupa n Ukrain m 24 shkurt, pr aq koh sa Vladimir Putin sht n pushtet.

  “Ne do t negociojm me presidentin e ri”, tha Zelensky.

  Deklaratat e tij erdhn pasi Putini nnshkroi dekretet pr aneksimin e katr rajoneve ukrainase – n nj ceremoni n Kremlin.

  Uashingtoni dhe Bashkimi Evropian kan prgatitur sanksione shtes pr t izoluar Rusin.

  REL

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,185
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Putin nnshkruan traktatet pr pranimin e Donbass, Zaporozhye dhe Kherson n Rusi

  SHBA: Nse Rusia do t prdor armt brhtamore n Ukrain, do prgjigjemi ashpr!

  Shtetet e Bashkuara e paralajmruan Rusin se prdorimi i armve brthamore n Ukrain do t sillte pasoja t jashtzakonshme. Si njofton korrespondentja e Zrit t Ameriks, Cindy Saine, Presidenti rus Vladimir Putin tha javn e kaluar se nse rrezikohet Rusia, ai sht i gatshm “t prdor t gjitha mjetet n dispozicion”, duke iu referuar kshtu armve t shkatrrimit n mas.

  Kremlini njoftoi zyrtarisht gjat nj ceremonie t premten aneksimin e katr rajoneve t pushtuara t Ukrains, pas mbajtjes s referendumeve q Ukraina dhe aleatt i konsideruan t jashtligjshme dhe pr t cilat u zotuan se do t vendosin sanksione t mtejshme.

  Presidenti rus Vladimir Putin ka krcnuar se do t’i mbroj territoret e reja “me t gjitha mjetet e disponueshme”, duke i alarmuar kshtu zyrtart n Perndim.

  Zdhnsi i Departamentit t Shtetit, Ned Price, tha kt jav se nse Rusia prdor arm brthamore kundr Ukrains, pasojat do t ishin t ashpra dhe katastrofike.

  “Ua kemi shprehur publikisht dhe privatisht rusve, se pasojat do t ishin reale, dhe do t ishin t jashtzakonshme”, tha zoti Price.

  Ai u pyet nse kto pasoja t ashpra do t vlenin edhe nse Rusia do t prdorte nj arm t vogl brthamore n Ukrain.

  “Prdorimi i armve brthamore n kt konflikt do t shoqrohej nga kto pasoja”, tha zoti Price.

  T enjten, Senatori demokrat Richard Blumenthal dhe Senatori republikan Lindsey Graham paraqitn nj projekt-ligj q parashikon ndrprerjen e marrdhnieve me do vend q njeh aneksimin e paligjshm t katr rajoneve t Ukrains. Senatori Graham foli edhe pr krcnimet brthamore t Presidentit rus Putin.

  Senatori Richard Blumenthal (majtas) dhe Senatori Lindsey Graham (djathtas) gjat konferencs s prbashkt pr shtyp (29 shtator 2022)

  “Prdorimi i armve brthamore nga Rusia n Ukrain do t ishte nj sulm ndaj vet NATO-s. Radiacioni nuk do t kufizohej vetm brenda Ukrains. Rrezatimi do t prekte pjes t Evrops q jan nn flamurin e NATO-s. Pra, nse ajo dit vjen, dhe shpresoj dhe lutem q t mos vij, kjo duhet t konsiderohet nga e gjith NATO-ja, nga Shtetet e Bashkuara, si nj sulm i Rusis ndaj vet NATO-s”, tha Senatori Graham.

  Michael Kimmage, ekspert pr marrdhniet SHBA-Rusi n Universitetin Katolik, i tha Zrit t Ameriks se sht e pamundur t dihet nse Presidenti rus Putin po e shqyrton vrtet mundsin e prdorimit t armve brthamore.

  “Do t ishte nj hap tepr i madh pr Rusin dhe q do t ndryshonte imazhin e saj, ndoshta njher e prgjithmon, n skenn ndrkombtare. Nuk sht e qart nse do t mundsoj rezultate ndryshe nga pikpamja ushtarake. Dhe sigurisht q nga ana tjetr mund t nxis kundrshtart e Putinit, prfshir Shtetet e Bashkuara, t prshkallzojn reagimin”, thot zoti Kimmage.

  Ekspertt thon se mobilizimi ushtarak i shpallur nga Presidenti Putin ka trazuar dhe zemruar shum rus n mbar vendin, t cilt po prjetojn tashm efektet e lufts.

  T paktn 200 mij rus jan larguar nga vendi q kur u dha urdhri pr mobilizimin ushtarak, duke kaluar kufirin drejt Kazakistanit, Gjeorgjis, Finlands dhe Mongolis.

  Koha Jone

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,185
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Putin nnshkruan traktatet pr pranimin e Donbass, Zaporozhye dhe Kherson n Rusi

  Putini flet para turms masive q feston bashkimin e territoreve t reja me Rusin

  Ish-rajonet e Ukrains bn zgjedhjen pr t qen me "atdheun e tyre historik", pohoi lideri rus

  Emri: 6337336185f54003623df859.jpg

Shikime: 11

Madhsia: 24.0 KB

  Presidenti rus Vladimir Putin iu drejtua mijra njerzve t mbledhur n Sheshin e Kuq t Mosks t premten n mbrmje, duke festuar fillimin e procesit pr t inkorporuar katr ish-rajone ukrainase q votuan me shumic drrmuese pr t'u bashkuar me Rusin.

  Fjalimi emocional i Putinit erdhi vetm disa or pasi ai nnshkroi traktatet pr prfshirjen e Republikave Popullore t Donetsk dhe Lugansk, si dhe rajonet Kherson dhe Zaporozhye, n Federatn Ruse. Ceremonia e nnshkrimit shnoi fillimin e procesit formal t pranimit, i cili do t sjell shqyrtimin e traktateve nga Gjykata Kushtetuese dhe t dy dhomat e parlamentit.

  Duke pretenduar se ishte Rusia ajo q fillimisht " krijoi Ukrainn moderne " duke transferuar "territoret historike" t Mosks tek ajo, Putin tha se Rusia moderne tani u kishte dhn njerzve n ato rajone "t drejtn pr t zgjedhur".

  "Njerzit erdhn n referendum dhe bn zgjedhjen e tyre: t jen me atdheun e tyre historik, me Rusin," tha ai duke duartrokitur nga turma.

  Pr dekada, pohoi Putin, autoritetet ukrainase ishin prpjekur pa sukses t zhduknin "identitetin historik" t njerzve, pr t shkatrruar traditat e tyre dhe pr t'i ndaluar ata t flisnin gjuhn e tyre amtare.  "Kta njerz mbanin dashurin pr atdheun e tyre historik n zemrat e tyre dhe ua prcolln at fmijve t tyre," tha presidenti, duke shtuar se Rusia jo vetm q po hapte dyert e saj, por po "hapte zemrn e saj" pr ta.

  "Mir se erdhe n shtpi," tha ai, duke nxitur thirrjet "Rusi" nga turma.

  Putin e prdori gjithashtu adresn pr t br disa premtime: pr t prmirsuar sigurin n territoret e reja, pr t ringjallur ekonomit e tyre dhe pr t ndrtuar shkolla dhe spitale.

  “ Ne u bm m t fort sepse jemi bashk. E vrteta sht pas nesh, dhe e vrteta do t thot forc, dhe si rrjedhim fitore. Fitorja do t jet e jona”, tha Putin n prfundim, prpara se t shtrngonte duart me krert e rajoneve, t cilt iu bashkuan atij n sken.

  Ndrkoh, t enjten, n prag t asaj q Putin e prshkroi si nj " dit historike ", Sekretari i Prgjithshm i OKB-s Antonio Guterres i bri thirrje Kremlinit " t trhiqet nga pragu " dhe t ndaloj " aneksimin " e katr rajoneve t Ukrains.

  Guterres paralajmroi gjithashtu Rusin se as prfshirja e territoreve t reja n Rusi dhe as rezultatet e referendumeve t tyre nuk do t njiheshin si t ligjshme. Moska, nga ana tjetr, akuzoi Sekretarin e Prgjithshm pr abuzim me pushtetin e tij duke br deklarata politike n emr t OKB-s.

  Burimi: RT

Tema t Ngjashme

 1. RUSI - do femr ruse mund t mbetet shtatzn me presidentin Putin.
  Nga Wordless n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 11-12-2014, 11:29
 2. 'Traktatet' e shen Baldovinit nga Kanterbury
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-11-2006, 14:33
 3. Rice paralajmeron BE-ne mbi pranimin e Turqise
  Nga Dr Rieux n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 02-01-2006, 04:32
 4. Putin fiton zgjedhjet ne Rusi, SHBA e shqetesuar
  Nga Albo n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 16-03-2004, 13:41
 5. Nje kusht Per Pranimin e Yugoslavise ne BE ne vitin 2003-04.
  Nga Ari-Intimidator n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 08-07-2002, 10:49

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •