EKSKLUZIVE: FDA mban sekret rezultatet e autopsis pr njerzit q vdiqn pas marrjes s vaksinave pr COVID-19

Emri:  moderna-vaccines-700x420.jpg

Shikime: 63

Madhsia:  31.1 KB
Shiringa q prmbajn nj vaksin COVID-19 n Needham, Mass., m 21 qershor 2022. (Joseph Prezioso/AFP nprmjet Getty Images)

Nga Zachary Stieber

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) po refuzon t publikoj rezultatet e autopsive t kryera mbi njerzit q vdiqn pasi morn vaksinat kundr COVID-19.

FDA thot se i ndalohet publikimi i dosjeve mjeksore, por nj avokat i siguris s drogs thot se mund t lshoj autopsit me informacione personale t redaktuara.

Refuzimi iu dha The Epoch Times, i cili paraqiti nj Akt t Liris s Informacionit pr t gjitha autopsit e raportuara t marra nga FDA n lidhje me do vdekje t raportuar n Sistemin e Raportimit t Ngjarjeve t Pafavorshme t Vaksinave pas vaksinimit kundr COVID-19.

Raportet paraqiten n sistem kur nj person prjeton nj ngjarje t padshiruar, ose nj problem shndetsor, pas marrjes s nj vaksine. FDA dhe agjenci t tjera kan pr detyr t hetojn raportet. Autoritetet krkojn dhe shqyrtojn t dhnat mjeksore pr t verifikuar raportet, prfshir autopsit.

FDA nuk pranoi t lshonte ndonj raport, madje edhe kopje t redaktuara.

FDA citoi ligjin federal , i cili u mundson agjencive t fshehin informacionin nse agjencia "parashikon n mnyr t arsyeshme q zbulimi do t dmtonte nj interes t mbrojtur nga nj prjashtim", me prjashtimin q ishte "skedart e personelit dhe mjeksor dhe dosjet e ngjashme, zbulimi i t cilave do t prbnte qart nj Pushtimi i pajustifikuar i privatsis personale.

Rregulloret federale gjithashtu ndalojn lshimin e "personelit, dosjeve mjeksore dhe t ngjashme, zbulimi i t cilave prbn nj pushtim t qart t pajustifikuar t privatsis personale".

Epoch Times ka apeluar mohimin, prve mohimit t fundit t rezultateve t analizs s t dhnave t raporteve t VAERS.

'Redaktohen me lehtsi'
Kim Witczak, nj avokat pr sigurin e barnave, i cili kshillon FDA-n si pjes e Komitetit Kshillues pr Barnat Psikofarmakologjike, tha se raportet mund t publikohen me informacione personale t fshira.

Informacionet personale mund t redaktohen lehtsisht pa humbur msimet e mundshme nga autopsia, tha Witczak pr The Epoch Times prmes emailit.

Njerzit bjn zgjedhjen pr t dorzuar rezultatet e autopsis n Sistemin e Raportimit t Ngjarjeve t Padshiruara t Vaksins, vuri n dukje Witczak.

Nse dikush dorzon prvojn e tij n VAERS, ata duan dhe presin q ta hetojn at nga FDA. Kjo prfshin raportet e autopsis, tha ajo.

Autopsit jan ekzaminimet e personave t vdekur q kryhen pr t prcaktuar shkakun e vdekjes.

"Autopsit mund t jen nj pjes e rndsishme e analizs postmortem dhe duhet t bhen veanrisht me rritjen e vdekjeve pas vaksinimit kundr COVID-19," tha Witczak.

FDA prgjigjet
Nj zdhns i FDA vuri n dukje se vdekjet pas vaksinimit kundr COVID-19 jan t rralla, duke prmendur numrin e raporteve t bra n VAERS.

Q nga 14 shtatori, jan raportuar 16,516 raportime pr vdekje pas vaksinimit kundr COVID-19. Prafrsisht 616 milion doza jan administruar n Shtetet e Bashkuara deri n shtator.

Zdhnsi nuk pranoi t thoshte nse FDA do t publikonte ndonjher rezultatet e autopsis, por vuri n dukje nj punim t autorizuar nga studiues me FDA dhe Qendrat pr Kontrollin dhe Parandalimin e Smundjeve (CDC).

Punimi , i cili nuk sht shqyrtuar nga kolegt, ka analizuar rreth 9,800 raporte t vdekjes nga VAERS pas vaksinimit kundr COVID-19 t paraqitur nga 14 dhjetor 2020 deri m 17 nntor 2021. Studiuesit zbuluan se normat e raportimit ishin m t ulta se sa pritej t gjitha -shkaktojn shkallt e vdekshmris.

Tendencat n normat e raportimit pasqyruan tendencat e njohura n normat e vdekshmris n sfond. Kto gjetje nuk sugjerojn nj lidhje midis vaksinimit dhe rritjes s prgjithshme t vdekshmris, "shkruan studiuesit.

Studiuesit vun n dukje se studimet e mparshme kan zbuluar se ngjarjet ansore t raportuara n VAERS jan nj numr i vogl i numrit t vrtet t ngjarjeve.


Burimi: Epoch Times