Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,781
  Postimet nė Bllog
  4

  Ganimet Vendresha

  Kush ėshtė Ganimet Vendresha, themeluesja e TOB-it dhe e shkollės sė Baletit nė Tiranė

  Emri: gan4.jpg

Shikime: 76

Madhėsia: 41.8 KB

  Homazhet nė nder tė artistes sė njohur, Ganimet Vendresha do tė zhvillohen nesėr nė hollin e Teatrit tė Operas dhe tė Baletit nga ora 10:00 deri nė 12:00, ndėrsa ceremonia e varrimit po nesėr nė orėn 13:00 nė varrezat e Tufinės.

  Ndėrkohė, familja do tė presė vizita ditėn e shtunė dhe tė diel, 1 dhe 2 tetor, nga ora 10:00-13:00 dhe 17:00-19:00 tek Restorant Piazza nė Tiranė.

  Ganimet Vendresha lindi nė Tiranė mė 19 shtator 1934. Studioi balet klasik dhe koreografi nė Akademinė e Baletit tė Bolshoi Teatėr tė Moskės, ku dhe u njoh me bashkėshortin e saj tė ardhshėm, Xhemil Simixhiu. Pas 6 vitesh studime, tė dy, sė bashku me tri balerinė tė tjerė qė kryen tė njėjtin shkollim, u kthyen nė Tiranė dhe hapėn Shkollėn e Parė tė Baletit nė Shqipėri. Mė pas ishin bashkėthemelues tė Akademisė sė Arteve, ku dhe punuan si pedagogė, dhe Teatrit tė Operas dhe Baletit, ku punuan deri nė fund tė jetės sė tyre.

  Ganimet Vendresha mban shumė ēmime karriere, si edhe tituj tė lartė, ndėr to ‘Nderi i Kombit’, ‘Naim Frashėri’ dhe ‘Mjeshtėr i Madh’.
  Ganimet Vendresha la pas njė thesar tė madh nė baletin shqiptar, themelet e njė shkolle qė vazhdon trashėgohet edhe sot dhe qė e nderon vendin tonė kudo nė botė.
  Tek tė gjithė ata qė e njohėn la pas kujtimin e njė njeriu me shpirt tė bukur e tė mirė, gjithmonė fjalėmbėl dhe e buzėqeshur.

  Emri: gan.jpg

Shikime: 23

Madhėsia: 36.5 KB

  Emri: gan1.jpg

Shikime: 874

Madhėsia: 40.9 KB

  Emri: gan2.jpg

Shikime: 21

Madhėsia: 35.5 KB

  Emri: gan5.jpg

Shikime: 942

Madhėsia: 16.2 KB

  Emri: gan3.jpg

Shikime: 24

Madhėsia: 49.1 KB

  Koha Jone

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,987

  Pėr: Ganimet Vendresha

  https://www.youtube.com/watch?v=BmhqD4DZOzo

  Insert - Ganimet Simixhiu Vendresha

  Virtuozėt - Shkurt 2018 (Nata 1)

Tema tė Ngjashme

 1. pershendetje stafi kisha ni lutje miqesor nese.mundes heq ban ganimet
  Nga legjenda12 nė forumin Na bashkoi Albasoul
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 18-12-2014, 16:27
 2. Gėzuar ditėlindjen Ganimet.:)
  Nga Xhenet.M.S. nė forumin Pėrshėndetje dhe urime
  Pėrgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 29-04-2010, 15:52

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •