Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Sabotimi i linjave t gazit rus: A po sakrifikon SHBA Evropn pr hir t Ukrains?

  Lufta kundr Gjermanis sapo ka hyr n fazn e saj t nxeht

  Vetm dje tregova se si SHBA po e fiton luftn e saj kundr industrive dhe njerzve t Evrops.

  Ajo luft, e fshehur pas krizs s Ukrains t krijuar nga SHBA-ja, sht projektuar pr t shkatrruar avantazhin e prodhimit t Evrops n krahasim me SHBA-n, por ka m shum gjasa t forcoj pozicionin ekonomik t Kins dhe ekonomive t tjera aziatike.

  Un kam argumentuar se Gjermania duhet t hap gazsjellsin Nord Stream II i cili mund t sjell gaz natyror rus n Gjermani pa kaluar territorin e vendeve t tjera. Ai gjithashtu duhet t lejoj Siemens t riparoj defektin e kompresorve Nord Stream I. sht n fakt e pashmangshme nse industria gjermane do t mbijetoj.

  T tjer kan arritur n prfundime t ngjashme dhe kan vendosur t sabotojn tubacionet pr t br t pamundur rihapjen e tyre:

  Tre linja n det t hapur t sistemit t gazsjellsit Nord Stream kan psuar dme "t paprecedent" brenda nj dite, tha t martn Nord Stream AG, operatori i rrjetit, n at q nj zyrtar gjerman ka sugjeruar se sht nj "sulm n shnjestr". Nord Stream 2 psoi nj rrjedhje gazi e cila m pas u pasua nga nj rnie e presionit n Nord Stream 1.

  Kompania tha gjithashtu se ishte e pamundur t vlersohej se kur do t rikthehej funksionimi i sistemit t rrjetit t gazit.

  Dmtimi i njkohshm nn det i tre tubacioneve nuk sht padyshim nj aksident.

  Nj zyrtar gjerman i ekonomis i tha Tagesspiegel: "Ne nuk mund t imagjinojm nj skenar q nuk sht nj sulm i synuar."
  Ata shtuan: Gjithka flet kundr nj rastsie.

  Emri: nsdamage-s.jpg

Shikime: 98

Madhsia: 42.6 KB

  Nxitsit e lufts n British Telegraph pretendojn pa asnj prov apo logjik se Rusia sht fajtori:

  Sabotimi rus n furnizimet me gaz n Evrop sht friksuar pasi tre linja detare t sistemit t gazsjellsit Nord Stream psuan dme "t paprecedent" brenda nj dite t vetme.
  ...
  Rusia ka ndaluar furnizimet me gaz n Evrop ndrsa krkon t kundrprgjigjet pr sanksionet perndimore t vendosura pr pushtimin e paligjshm t Ukrains. Gazetat gjermane raportuan se burimet than se rrjedhjet ishin si rezultat i nj "sulmi n shnjestr".

  Si thuhet n artikullin e djeshm, pretendimi se Rusia po ndalon gazin nga Evropa sht krejtsisht i rrem :

  Nord Stream II u krijua pr ta br Gjermanin t pavarur nga tubacionet q kalojn npr Poloni dhe Ukrain. Bllokimi i tij ishte gjja m budallallqe pr Gjermanin dhe kshtu kancelari Scholz e bri kt.

  N muajt n vijim Polonia bllokoi tubacionin Yamal, i cili gjithashtu solli gazin rus n Gjermani. Ukraina vazhdoi me ndrprerjen e dy tubacioneve ruse. Dshtuan njri pas tjetrit stacionet kryesore t kompresorit t gazsjellsit Nord Stream I, t cilin e kishte ndrtuar kompania gjermane Siemens dhe ka kontratn e mirmbajtjes. Sanksionet po e ndalojn Siemens q t'i riparoj ato.

  Nuk sht Rusia ajo q ka bllokuar gazin dhe naftn e saj nga tregjet evropiane. Ishin qeverit gjermane, polake dhe ukrainase q e bn at.

  Rusia n fakt do t ishte e lumtur t shes m shum. Putini ka ofruar srish koht e fundit t shtyj sa m shum gaz rus t jet e mundur prmes Nord Stream II n Gjermani: ...

  Nse Rusia do t priste tubacionet n Detin Baltik, kjo do t dmtonte ata q sjellin gazin norvegjez n Evrop, jo tubacionet q zotron dhe q i japin asaj njfar levave.

  Prandaj, Rusia me siguri nuk ka asnj interes t besueshm n sabotimin e sistemit Nord Stream.

  T tjert megjithat kan interesa t tilla. Ata ka t ngjar t duan q Gjermania 't qndroj n linj' me luftn e tyre pr t dekolonizuar Rusin . Aktort kryesor potencial q qndrojn pas ksaj jan Shtetet e Bashkuara, Britania, Ukraina dhe qeveria polake ose nj przierje e tyre.

  Gjeografia dhe thellsia e cekt e Detit Baltik, duket se prjashtojn q nj nndetse amerikane ose britanike t ket br dmin. Ukraina nuk ka dalje n Detin Baltik. Polonia, e cila tashm ishte prpjekur t parandalonte ose pengonte ndrtimin e Nord Stream II, sht aktori m i mundshm pas ksaj, megjithse dyshoj se do t guxonte t vepronte e vetme.

  Merrni parasysh kt nga prilli 2021:

  Zhvilluesit e gazsjellsit Nord Stream 2 kan akuzuar forcat detare t huaja pr aktivitet "provokues" n afrsi t punimeve t ndrtimit. Tubacioni i diskutueshm sht rreth 93 pr qind i prfunduar dhe dy anije ruse tubacioni jan n stacion dhe po punojn pr projektin n ujrat daneze.
  Andrei Minin, drejtori i degs s Nord Stream 2 AG t drejtuar nga Gazprom, i tha TASS se "anijet luftarake dhe anijet e huaja po demonstronin aktivitet m t lart" pran operacionit dhe se "veprime t tilla jan provokuese dhe mund t ojn n dmtimin e tubacionit t gazit". Ai gjithashtu akuzoi Polonin pr vendosjen e nj avioni ushtarak patrullues M-28 pr t vzhguar vendin.

  "Marina polake nuk po kryen operacione provokuese dhe ka kryer detyrat e saj statutore n prputhje me ligjet ndrkombtare," u prgjigj komanda qendrore e ushtris polake n nj postim n mediat sociale. Aeroplant M-28B Bryza kryejn rregullisht fluturime patrullimi n rajonin e Detit Baltik.

  Polonia kundrshton fuqishm zhvillimin e Nord Stream 2, i cili do t'i jap Gazpromit nj rrug alternative nnujore pr furnizimin me gaz natyror pr klientt e Evrops Perndimore. Aktualisht, ai gaz duhet t kaloj prmes rrjeteve t tubacioneve toksore n Poloni dhe Ukrain, duke sjell tarifa t vlefshme tranziti dhe duke u siguruar t dy vendeve - t cilat jo gjithmon kan marrdhnie t przemrta me Rusin - nj mas sigurie energjetike.

  E ndjekur nga kjo nga maji 2021:

  Polonia ka reaguar me zemrim ndaj vendimit t Presidentit Joe Biden pr t hequr dor nga sanksionet e SHBA-s mbi Nord Stream II, duke paralajmruar se masa mund t krcnoj sigurin energjetike n t gjith Evropn Qendrore dhe Lindore.
  Informacioni nuk sht definitivisht pozitiv nga pikpamja e siguris, pasi ne e dim mir se Nord Stream II nuk sht vetm nj projekt biznesi ai sht kryesisht nj projekt gjeopolitik, tha Piotr Muller, nj zdhns i qeveris polake.

  M 7 shkurt Biden deklaroi se do t vendoste nse hapet Nord Stream II:

  Pasi t dy udhheqsit dukej se e shmangn prmendjen e gazsjellsit, nn pyetjet e prsritura nga gazetart n nj konferenc shtypi pasdite, Biden, duke qndruar pran kancelares gjermane tha se Nord Stream 2 nuk do t ec prpara nse Rusia pushton Ukrainn, n nj paralajmrim pr presidentin rus Vladimir Putin. t pasojave t mundshme ekonomike.

  "Nse Rusia pushton, kjo do t thot se tanket ose trupat do t kalojn -- kufirin e Ukrains prsri, ather do t ket -- nuk do t ket m nj Nord Stream 2," tha Biden gjat konferencs pr shtyp me Scholz, i cili nuk shkoi. sa i prket Bidenit, por kmbnguli q SHBA dhe Gjermania t mbeten "absolutisht t bashkuara".

  M 27 shkurt Biden sanksionoi kompanin q zotronte gazsjellsin.

  Nn udhheqjen aktuale t krahut t djatht, Polonia ka qen jashtzakonisht armiqsore ndaj Gjermanis. Kt muaj ajo madje rinovoi krkesn pr dmshprblime t lufts nga Gjermania, nj shtje q ishte zgjidhur dekada m par:

  Politikani m i lart i Polonis tha t enjten se qeveria do t krkoj ekuivalente prej 1.3 trilion dollarsh dmshprblime nga Gjermania pr pushtimin dhe pushtimin e vendit t tij nga Lufta e Dyt Botrore nga nazistt.

  Jaroslaw Kaczynski, kreu i partis Ligj dhe Drejtsi, njoftoi pretendimin e madh n publikimin e nj raporti t shumpritur mbi koston e vendit t viteve t pushtimit nazist gjerman, pasi shnon 83 vjet nga fillimi i Lufts s Dyt Botrore.

  Ministria e Jashtme gjermane tha t enjten se qndrimi i qeveris mbetet "i pandryshuar" n at q "shtja e reparacioneve sht prfunduar".

  Polonia shum koh m par, n vitin 1953, hoqi dor nga dmshprblimet e mtejshme dhe e ka konfirmuar vazhdimisht kt heqje dor, tha ministria n nj prgjigje me email ndaj nj pyetjeje t Associated Press n lidhje me raportin e ri polak.

  sht koha e fundit q qeveria gjermane t zgjohet dhe t pranoj se ka nisur nj luft kundr vendit t saj.

  Dhe jo. Nuk sht Rusia ajo q po e bn at.

  Burimi: MoonOfAlabama.com

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Sabotimi i linjave t gazit rus: A po sakrifikon SHBA Evropn pr hir t Ukrains?

  SHBA po fiton luftn e saj kundr industrive dhe njerzve t Evrops

  LAJMI I FUNDIT - Ekonomia gjermane u prkeqsua ndjeshm n shtator. Indeksi i klims s biznesit IFO vazhdon t bjer.

  Emri: ifo-s.jpg

Shikime: 32

Madhsia: 28.2 KB

  M 7 shkurt, profesori i ekonomis Michael Hudson shpjegoi pse kundrshtart e vrtet t Ameriks jan aleatt e saj evropian dhe t tjer:

  Ajo q i shqetson diplomatt amerikan sht se Gjermania, vendet e tjera t NATO-s dhe vendet prgjat rrugs Brez dhe Rrug i kuptojn prfitimet q mund t arrihen duke hapur tregtin dhe investimet paqsore. Nse nuk ka plan rus apo kinez pr t'i pushtuar apo bombarduar, prse na nevojitet NATO? Dhe nse nuk ka marrdhnie t natyrshme kundrshtare, pse vendet e huaja duhet t sakrifikojn interesat e tyre tregtare dhe financiare duke u mbshtetur ekskluzivisht tek eksportuesit dhe investitort amerikan?

  Kto jan shqetsimet q kan shtyr presidentin francez Macron t thrras fantazmn e Charles de Gaulle dhe t'i krkoj Evrops t largohet nga ajo q ai e quan Lufta e Ftoht "e vdekur nga truri" e NATO-s dhe sqep me marrveshjet tregtare pro-SHBA q po imponojn n rritje. i kushton Evrops duke i mohuar asaj prfitimet e mundshme nga tregtia me Euroazin. Edhe Gjermania po i pengon krkesat q ajo t ngrij deri n mars t ardhshm duke mbetur pa gazin rus.

  N vend t nj krcnimi real ushtarak nga Rusia dhe Kina, problemi pr strategt amerikan sht mungesa e nj krcnimi t till.

  Ajo q i duhej SHBA-s ishte t provokonte Rusin, dhe m von Kinn, q t reagonin ndaj krcnimeve t organizuara nga SHBA n nj mnyr q do t detyronte 'aleatt' e saj t ndiqnin politikat e saj sanksionuese.

  Udhheqja mjaft e zbeht evropiane ra n mashtrim.

  SHBA organizoi nj sulm ukrainas n rajonin e Donbasit t kontrolluar nga rebelt. Kjo filloi m 17 shkurt me prgatitje intensive artilerie kundr pozicioneve t Donbasit, si u regjistruan nga vzhguesit e OSBE-s n at kufi. Rusia duhej t reagonte ose t shihte rust etnik n ato zona duke u gjymtuar dhe vrar nga ukrainasit e prkushtuar nazist.

  Nuk kishte asnj mnyr pr ta parandaluar at, prve mjeteve ushtarake. M 22 shkurt Rusia njohu republikat e Donbasit si shtete t pavarura dhe nnshkroi marrveshjet e mbrojtjes me to.

  N t njjtn dit, kancelari gjerman Olaf Scholz anuloi nisjen e tubacionit nnujor Nord Stream II, i cili do t transportonte gazin rus n industrit dhe konsumatort e Gjermanis.

  Evropiant nisn nj sekuenc sanksionesh ekonomike jashtzakonisht t ashpra kundr Rusis, t cilat, t nxitura nga SHBA, ishin prgatitur muaj m par.

  Operacioni Special Ushtarak i Rusis, sipas nenit 51 t Karts s OKB-s, filloi m 24 shkurt.

  Nj artikull vijues nga Michael Hudson m 28 shkurt thoshte se Gjermania ishte mundur pr her t tret n nj shekull:

  Forca ushtarake aktive q nga viti 1991 ka qen Shtetet e Bashkuara. Duke refuzuar armatimin e ndrsjell t vendeve t Paktit t Varshavs dhe NATO-s, nuk kishte "dividend paqeje". N vend t ksaj, politika e SHBA nga administrata Klinton pr t zhvilluar nj zgjerim t ri ushtarak nprmjet NATO-s ka paguar nj dividend 30-vjear n formn e zhvendosjes s politiks s jashtme t Evrops Perndimore dhe aleatve t tjer amerikan nga sfera e tyre politike e brendshme n "kombtaren" e tyre. sigurim” blob (fjala pr interesa t veanta rentiere q nuk guxojn t prmenden). NATO sht br organi i politiks s jashtme t Evrops, deri n pikn e dominimit t interesave t brendshme ekonomike.

  Nxitja e fundit e Rusis duke zgjeruar dhunn etnike anti-ruse ukrainase nga regjimi neo-nazist i Ukrains pas 2014 Maiden synon t detyroj nj prballje. Ai vjen si prgjigje ndaj friks s interesave t SHBA-s se ata po humbasin kontrollin e tyre ekonomik dhe politik mbi aleatt e tyre t NATO-s dhe satelitt e tjer t Zons Dollar, pasi kto vende kan par mundsit e tyre kryesore pr prfitime n rritjen e tregtis dhe investimeve me Kinn dhe Rusin.
  ...
  Si shpjegoi Presidenti Biden, prshkallzimi i tanishm ushtarak (“Prodding the Bear”) nuk ka t bj me Ukrainn. Biden premtoi q n fillim se nuk do t prfshiheshin trupa amerikane. Por ai ka krkuar pr m shum se nj vit q Gjermania t parandaloj gazsjellsin Nord Stream 2 q t furnizoj industrin dhe banesat e saj me gaz me mim t ult dhe t'u drejtohet furnizuesve me mime shum m t larta amerikane.
  ...
  Pra, qllimi m i ngutshm strategjik i SHBA-s i konfrontimit t NATO-s me Rusin sht rritja e mimeve t nafts dhe gazit. Prve krijimit t fitimeve dhe fitimeve t tregut t aksioneve pr kompanit amerikane, mimet m t larta t energjis do t heqin pjesn m t madhe t avullit nga ekonomia gjermane.

  (Disa njerz aktualisht tregtojn nj 'studim Sekret RAND nga janari 2022'. sht padyshim i falsifikuar. sht thjesht nj shkrim i analizs s Hudson.)

  Nord Stream II u krijua pr ta br Gjermanin t pavarur nga tubacionet q kalojn npr Poloni dhe Ukrain. Bllokimi i tij ishte gjja m budallallqe pr Gjermanin dhe kshtu kancelari Scholz e bri kt.

  N muajt n vijim Polonia bllokoi tubacionin Yamal, i cili gjithashtu solli gazin rus n Gjermani. Ukraina vazhdoi me ndrprerjen e dy tubacioneve ruse. Dshtuan njri pas tjetrit stacionet kryesore t kompresorit t gazsjellsit Nord Stream I, t cilin e kishte ndrtuar kompania gjermane Siemens dhe ka kontratn e mirmbajtjes. Sanksionet po e ndalojn Siemens q t'i riparoj ato.

  Nuk sht Rusia ajo q ka bllokuar gazin dhe naftn e saj nga tregjet evropiane. Ishin qeverit gjermane, polake dhe ukrainase q e bn at.

  Rusia n fakt do t ishte e lumtur t shes m shum. Putini ka ofruar srish koht e fundit t shtyj sa m shum gaz rus t jet e mundur prmes Nord Stream II n Gjermani:

  N fund t fundit, nse u nevojitet urgjentisht, nse gjrat jan kaq t kqija, thjesht shkoni dhe hiqni sanksionet kundr Nord Stream 2, me 55 miliard metra kub n vit - gjithka q duhet t bjn sht t shtypin butonin dhe ata do ta vn n lvizje. . Por ata zgjodhn ta mbyllnin vet; ata nuk mund t riparojn nj tubacion dhe vendosn sanksione kundr Nord Stream 2 dhe nuk do ta hapin at. A jemi ne fajtor pr kt?

  sht qeveria gjermane ajo q sht fajtore pr refuzimin e ksaj oferte.

  Lufta ekonomike kundr Rusis, t ciln sanksionet kundr Rusis synonin ta fitonin, ka dshtuar ta lviz Rusin. Rubeli sht m i fort se kurr. Rusia po bn fitime rekord edhe kur shet m pak gaz dhe naft sesa para lufts. Rusia mund t ket nj recesion t vogl kt vit, por standardi i saj i jetess nuk sht n rnie.

  Si ishte lehtsisht e parashikueshme dhe, si shpjegoi Michael Hudson, pasojat ekonomike t sanksioneve anti-ruse brenda Evrops kan n kontrast me pasoja t mdha katastrofike pr industrit e Evrops, shoqrit e saj dhe pozitn e saj politike n bot.

  Qeverit dhe mediat nuk ishin prmbajtur deri m tani pr t vn n dukje problemet gjigante q po shfaqen dhe t cilat drejtuesit e industris i kishin vn n dukje hert. Vetm gjat dy javve t fundit ata kan marr paralajmrimet urgjente.

  Der Spiegel , e prjavshmja kryesore gjermane, pyet: Sa i keq do t jet recesioni gjerman? dhe thekson t dukshmen:

  Kompanit e para gjermane kan filluar t hedhin posht dhe konsumi po shembet si prgjigje ndaj pasojave nga mimet shprthyese t energjis. Ekonomia po rrshqet pothuajse e pakontrolluar n nj kriz q mund t dobsoj prgjithmon vendin.

  Pjesa diskuton pes fazat prgjat t cilave do t ndodh katastrofa.

  Akti i par: Ngrirja e prodhimit - Po bhet jashtzakonisht e shtrenjt pr t'u prodhuar n Gjermani.
  Akti i dyt: Kurthi i mimeve - Askush nuk blen me mimet e larta q produktet gjermane kushtojn tani.
  Akti i tret: Kriza e Konsumatorit - Nevoja pr t paguar mime t larta t energjis Konsumatort gjerman blejn m pak nga gjithka tjetr.
  Akti i katrt: Vala e falimentimeve.
  Akti i pest: Akti prfundimtar pr tregun e puns.
  Kur Gjermania do t ket rreth 6 deri n 10 milion njerz t papun dhe qeveria do t ket m pak t ardhura nga taksat pasi vetm disa kompani do t jen fitimprurse, sistemi social do t prishet.

  Industria evropiane shtrngohet nn peshn e rritjes s mimeve t energjis n kryetitujt Irish Examiner:

  Volkswagen, prodhuesi m i madh i makinave n Evrop, paralajmroi javn e kaluar se mund t rialokoj prodhimin jasht Gjermanis dhe Evrops Lindore nse mimet e energjis nuk ulen.

  Evropa po paguan shtat her m shum pr gazin sesa SHBA, duke nnvizuar nj erozion dramatik t konkurrencs industriale t kontinentit q krcnon t shkaktoj dme t qndrueshme n ekonomin e saj. Me presidentin rus Vladimir Putin duke dyfishuar prpjekjet e tij pr luft n Ukrain, ka pak shenja se flukset e gazit - dhe mimet dukshm m t ulta - do t rikthehen n Evrop n nj afat t afrt.

  OilPrice.com siguron q Evropa prballet me nj Eksod t industrive intensive me energji.

  N fakt BE-ja sht duke ecur n gjum n anarki:

  T gjith syt mund t jen te rezultatet e zgjedhjeve italiane kt mngjes, por Evropa ka probleme shum m t mdha n duart e saj sesa perspektiva e nj qeverie t krahut t djatht. Dimri po vjen dhe pasojat katastrofike t krizs energjetike t vet-imponuar t Evrops po ndihen tashm n t gjith kontinentin.

  Ndrsa politikant vazhdojn t hartojn plane joreale pr racionimin e energjis, realiteti sht se rritja e mimeve t energjis dhe rnia e krkess kan shkaktuar tashm dhjetra fabrika n nj gam t ndryshme industrish intensive energjie - qelqi, eliku, alumini, zinku, plehrat, kimikatet . shkurtojn prodhimin ose mbyllen, duke br q mijra puntor t pushohen nga puna. Edhe New York Times pro-lufts u detyrua koht e fundit t pranonte ndikimin "sakatues" q sanksionet e Brukselit kan n industri dhe klasn puntore n Evrop. “mimet e larta t energjis po godasin industrin evropiane, duke i detyruar fabrikat t shkurtojn shpejt prodhimin dhe t ln dhjetra mijra punonjs n pushim”, thuhet n raport.

  ...

  sht me t vrtet nj shenj e dobsis s politikanve t Evrops q pavarsisht nga shkmbi q po afrohet me shpejtsi, askush nuk mund ta bj veten t deklaroj t dukshmen: se sanksionet duhet t prfundojn. Thjesht nuk ka asnj justifikim moral pr shkatrrimin e mjeteve t jetess s miliona evropianve thjesht n shkolln e Putinit, edhe nse sanksionet do t ndihmonin pr t arritur kt qllim, gj q nuk sht e qart.

  SHBA, ndonse do t hyj n recesion, do t prfitoj, si e kishte planifikuar, nga katastrofa evropiane.

  Handelsblatt , nj e prditshme biznesi, raporton se kompanit gjermane po zhvendosin prodhimin n Amerikn e Veriut.

  Uashingtoni po trheq kompanit gjermane me energji t lir dhe taksa t ulta.
  Qeveria gjermane po pretendon se dshiron ta parandaloj kt, por kjo sht e pamundur pa i dhn fund sanksioneve t energjis.

  Natyrisht , New York Times sht e knaqur me situatn. Ndrsa prodhuesit evropian jan m t ult se mimet nga tregjet e tyre, SHBA-ja sht duke e shuar at:

  Punt n fabrika po lulzojn sikur n vitet 1970, prodhimi n SHBA po prjeton nj rikthim, me kompanit q shtojn puntor mes krkess s lart t konsumatorve pr produkte. .

  SHBA, me ndihmn e politikanve evropian, po bjn nj luft kundr njerzve t Evrops dhe standardit t tyre t jetess. Tani sht n prag t fitimit t asaj lufte.

  Asnj ndihm nuk do t vij nga jasht pr t parandaluar q kjo t ndodh:

  Gjermania siguron vetm nj cistern gazi gjat turneut t Scholz-it n Gjirin Persik.

  Evropa, dhe veanrisht Gjermania, mund t'i shptojn ktij kurthi t dukshm vetm nse hap tubacionet nga Rusia. Tani sht koha pr ta br kt.

  Burimi: MoonOfAlabama.com
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 27-09-2022 m 17:01

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Sabotimi i linjave t gazit rus: A po sakrifikon SHBA Evropn pr hir t Ukrains?

  Fjalet e Biden po bejne xhiron e Internetit sot:

  Nse Rusia pushton, ather nuk do t ket m Nord Stream 2. Ne do t'i japim fund."

  Gazetarja: "Por si do ta bni kt saktsisht, pasi...projekti sht nn kontrollin e Gjermanis?"

  Biden: "Ju premtoj, ne do t jemi n gjendje ta bjm kt." 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Sabotimi i linjave t gazit rus: A po sakrifikon SHBA Evropn pr hir t Ukrains?

  Rrjedhjet n tubacionet e gazit rus ngren shqetsime pr sabotim

  Nga MONIKA SCISLOWSKA, JAN M. OLSEN dhe DAVID KEYTON

  Emri: 800.jpg

Shikime: 32

Madhsia: 34.4 KB

  Varshav, Poloni (AP) - Shprthimet tronditn Detin Baltik prpara se t zbuloheshin rrjedhje t pazakonta n dy tubacione t gazit natyror q kalonin nn uj nga Rusia n Gjermani, than t martn sizmologt. Disa lider dhe ekspert evropian po tregojn pr sabotim t mundshm gjat nj bllokimi energjetik me Rusin t provokuar nga lufta n Ukrain .

  Tre rrjedhjet n tubacionet Nord Stream 1 dhe 2, t cilat jan t mbushura me gaz natyror, por nuk e drgojn karburantin n Evrop , errsuan inaugurimin e nj tubacioni t shumpritur q do t sjell gazin norvegjez n Poloni pr t forcuar pavarsin energjetike t kontinentit nga Moska. .

  Shprthimi i par u regjistrua hert t hnn n juglindje t ishullit danez t Bornholm, tha Bjorn Lund, drejtor i Rrjetit Kombtar Sizmik Suedez. Nj shprthim i dyt, m i fort n verilindje t ishullit at nat ishte i barabart me nj trmet me magnitud 2.3 ball. Stacionet sizmike n Norvegji dhe Finland gjithashtu regjistruan shprthimet.

  "Nuk ka dyshim se ky nuk sht nj trmet," tha Lund.

  Rrjedhjet e gazit krijuan nj zon t bardh t shkumzuar n siprfaqen e ujit, imazhet e publikuara nga ushtria e Danimarks.

  Kryeministri polak Mateusz Morawiecki i quajti ngjarjet "nj akt sabotimi", ndrsa kryeministrja daneze Mette Frederiksen tha se nuk mund ta prjashtonte nj gj t till. Gjat nj ceremonie pran Goleniow, n Polonin veriperndimore, ata dhe presidenti polak Andrzej Duda hapn simbolikisht valvuln e nj tubi t verdh q i prket tubit Baltik, nj sistem i ri q drgon gaz norvegjez npr Danimark dhe Detin Baltik n Poloni.

  “Epoka e dominimit rus n sfern e gazit po i vjen fundi”, deklaroi Morawiecki. “Nj epok q u shnua nga shantazhe, krcnime dhe zhvatje”.

  Gazi natyror i shptuar prbhet pothuajse trsisht nga metani. Metani sht kontribuesi i dyt m i madh n ndryshimet klimatike pas dioksidit t karbonit. David Hastings, nj oqeanograf kimik n pension n Gainesville, Florida, tha se pjesa m e madhe e gazit do t ngrihej prmes oqeanit dhe do t hynte n atmosfer. “Nuk ka dyshim se ndikimi m i madh mjedisor i ksaj sht n klim, sepse metani sht nj gaz me t vrtet i fuqishm serr,” tha ai.

  Sipas raportit m t fundit nga IPCC n fillim t ktij viti, metani sht 82.5 her m i keq pr klimn sesa dioksidi i karbonit gjat nj harku kohor 20-vjear, sepse thith n mnyr efektive nxehtsin e diellit.

  Asnj zyrtar nuk paraqiti prova se far i shkaktoi problemet e Rrjedhs Veriore, por me mosbesimin ndaj Rusis n rritje, disa kishin frik se Moska sabotoi infrastrukturn e saj nga inati ose pr t paralajmruar se tubacionet jan t prekshme ndaj sulmeve. Rrjedhjet n ujrat ndrkombtare pran brigjeve t Danimarks dhe Suedis ngritn rrezikun nse infrastruktura energjetike ishte n shnjestr dhe oi n nj rritje t vogl t mimeve t gazit natyror .

  “Ne mund t shohim qart se ky sht nj akt sabotimi, nj akt q ndoshta nnkupton nj hap tjetr t prshkallzimit t situats me t ciln po prballemi n Ukrain,” tha Morawiecki.

  Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u tha gazetarve se zyrtart amerikan nuk kan konfirmuar sabotim apo sulm.

  Anders Puck Nielsen, nj studiues me Qendrn pr Operacione Detare n Kolegjin Mbretror Danez t Mbrojtjes, tha se koha e rrjedhjeve ishte "e dukshme" duke pasur parasysh ceremonin pr tubacionin Baltik. Ai tha se ndoshta dikush ka krkuar "t drgoj nj sinjal se dika mund t ndodh me gazin norvegjez".

  Shkalla e dmtimit do t thot se tubacionet Nord Stream nuk do t jen n gjendje t transportojn gaz n Evrop kt dimr edhe nse do t kishte vullnet politik pr t'i sjell ato n internet, than analistt n Eurasia Group. Rusia ka ndalur rrjedhat n tubacionin Nord Stream 1 prej 1,224 kilometrash (760 milje) gjat lufts, ndrsa Gjermania i pengoi ato t nisnin ndonjher n Nord Stream 2 paralel.

  "N varsi t shkalls s dmtimit, rrjedhjet mund t nnkuptojn edhe nj mbyllje t prhershme t t dy linjave," shkruajn analistt Henning Gloystein dhe Jason Bush.

  Ata vun n dukje se tubacionet nnujore jan projektuar n nj mnyr q t mos dmtohen aksidentalisht dhe rrjedhjet jan t rralla.

  Puck Nielsen tha pr sabotimin e mundshm se “teknikisht, kjo nuk sht e vshtir. Krkon vetm nj vark. Krkon disa zhyts q din t trajtojn pajisjet shprthyese.”

  “Por un mendoj se nse shikojm se kush do t prfitonte n t vrtet nga trazirat, m shum kaos n tregun e gazit n Evrop, mendoj se n thelb ka vetm nj aktor tani q n fakt prfiton nga m shum pasiguri, dhe kjo sht Rusia,” tha ai.

  I pyetur nse rrjedhjet mund t jen shkaktuar nga sabotazhi, zdhnsi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se "asnj version nuk mund t prjashtohet".

  “Kjo sht nj situat e paprecedent q krkon nj hetim urgjent. Ne jemi jashtzakonisht t shqetsuar nga ky lajm”, tha ai n nj konferenc me gazetart.

  Autoritetet detare daneze dhe suedeze lshuan paralajmrime pr lundrimin. N bregun lindor t Bornholm, Agjencia Daneze e Menaxhimit t Emergjencave instaloi pajisje q mat prqendrimin e gazit n ajr. Policia lokale tha se “autoritetet vlersojn se nuk ka rreziqe pr sigurin apo shndetin”.

  Danimarka vendosi gjithashtu nj zon t ndaluar pr t siguruar q anijet t shmangin rrjedhjet. Anijet mund t humbasin lvizjen dhe gjithashtu mund t ket rrezik ndezjeje mbi uj dhe n ajr, than autoritetet.

  Tubacionet Nord Stream kan qen n qendr t nj prplasjeje energjetike midis Evrops dhe Rusis q nga pushtimi i Ukrains n fund t shkurtit. Rnia e furnizimeve t gazit rus ka br q mimet t rriten, duke u br presion qeverive q t ndihmojn n lehtsimin e dhimbjes s faturave t larta t energjis pr familjet dhe bizneset ndrsa dimri po afron. Kriza gjithashtu ka ngritur frikn e racionimit dhe recesionit.

  Tubacioni Baltik sht nj element i spikatur n krkimin e Bashkimit Evropian pr sigurin e energjis dhe do t filloj t sjell gaz norvegjez prmes Danimarks dhe prgjat Detit Baltik n Poloni m 1 tetor.

  Simone Tagliapietra, nj eksperte energjetike me institutin e mendimit Bruegel n Bruksel, spekuloi se rrjedhjet mund t ishin shkaktuar nga sabotazhi rus ose sabotazhi anti-rus.

  Nj mundsi sht q Rusia t sinjalizoj se "po shkputet prgjithmon me Evropn Perndimore dhe Gjermanin" ndrsa Polonia inauguron tubacionin e saj me Norvegjin, tha ai.

  "N do rast, ky sht nj kujtes e ashpr e ekspozimit ndaj rrezikut t infrastrukturs s gazit t Evrops," tha Tagliapietra.

  Rrjedhjet n linjat e gazit rus

  Emri: linjat-gazit-rus.jpg

Shikime: 33

Madhsia: 22.9 KB

  Andrzej Sikora, kreu i Institutit t Studimeve t Energjis n Poloni, tha se ai ka paralajmruar pr mundsin e sulmeve n infrastrukturn e gazsjellsit q nga ndrtimi i Nord Stream 1 n 2010. Ai ka krkuar hapa pr t garantuar sigurin e Balltikut Tub, i cili n nj moment kryqzon shtigjet me t dy tubacionet Nord Stream.

  ___

  Olsen raportoi nga Kopenhagen, Danimark dhe Keyton nga Stokholmi. Shkrimtart e Associated Press Vanessa Gera n Varshav, Adam Schreck n Kiev, Ukrain, Kirsten Grieshaber n Berlin dhe David McHugh n Frankfurt, Gjermani, kontribuan.


  Burimi: AP

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Sabotimi i linjave t gazit rus: A po sakrifikon SHBA Evropn pr hir t Ukrains?


 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Sabotimi i linjave t gazit rus: A po sakrifikon SHBA Evropn pr hir t Ukrains?

  ANALIZA: Nga sabotimi i tubacioneve t Nord Stream vetm nj vend prfiton

  Nga Bill Hennessy

  Tre shprthime n ujra t thella shkatrruan tubacionet Nord Stream nn Detin Baltik t hnn. Ndrsa MSM dhe qeverit raportuan "rrjedhje" n tubacione pas rnies s papritur t presionit n zero, sizmologt suedez e dinin m mir.

  Nj nga tre shprthimet ka prmasa 2.3 t shkalls Rihter t intensitetit t trmetit, por ky nuk ishte trmet. Ishte nj shprthim - si nj minier gjigante nnujore . Prmes Reuters:

  Bjorn Lund, sizmolog n Rrjetin Kombtar Sizmik Suedez n Universitetin Uppsala, tha se t dhnat sizmike t mbledhura nga ai dhe kolegt nordik treguan se shprthimet ndodhn n uj dhe jo n shkmbin nn shtratin e detit.

  Shprthimet garantojn se Gjermania dhe BE-ja nuk do t lkunden n lidhje me sanksionet kundr importeve ruse t energjis. Dmtimi i tubacioneve do t marr muaj pr riparim dhe riparimet nuk ka gjasa t fillojn deri n vern e ardhshme. Edhe nse Gjermania do t thrriste "xhaxhi" ndrsa trazirat civile intensifikohen pr mungesn e nxehtsis dhe energjis, edhe nse Rusia vendosi t rikthej energjin, kanali i gazit rus n Evrop sht i prishur.

  TASS raporton detajet e shprthimeve:

  Shprthimi i par u regjistrua rreth ors dy t mngjesit t s hns, i dyti n orn 19:04 t s njjts dit. Paralajmrimet pr rrjedhje gazi jan lshuar t hnn prkatsisht n orn 13:52 dhe 20:41 pasdite. Anijet q kalonin npr zon thuhet se njoftuan rojet bregdetare pr vlimin n siprfaqen e detit. Lund argumenton se zakonisht nuk ka strvitje ushtarake n zonn e incidentit, t cilat teorikisht mund t shkaktojn dme n tubacionet .

  Nuk ka strvitje ushtarake n zon t hnn, por ka pasur strvitje ushtarake n zon koht e fundit. Ne do t'i shqyrtojm ato ushtrime pas pak.

  Pra, Nord Stream ka vdekur, dhe pyetja bhet "kush nuk sht?"

  Mjetet, motivi dhe mundsia
  Pr t rregulluar nj krim ndaj nj t dyshuari, policia prpiqet t krijoj mjete, motive dhe mundsi. Nse viktima sht qlluar n shtpin e tij pa shenja t hyrjes s forcs apo t lufts, t dyshuarit do t jen persona t njohur t viktims, t cilt kan pasur akses n armn e vrasjes dhe arsye pr ta vrar at. Hiqni do element - mjetin (arm), motivin (fitimin) ose mundsin (qasjen) - dhe rasti bie.

  Nse i krcejm t tre elementt kundr t dyshuarve t arsyeshm, bie n sy nj i dyshuar.

  Mjetet eliminojn shumicn e t dyshuarve. Vetm nj qeveri me nj aftsi t avancuar luftarake detare mund ta kishte ekzekutuar sabotimin. Kjo i kufizon t dyshuarit n Gjermani, Britanin e Madhe, Francn, Shtetet e Bashkuara, Rusin dhe Kinn.

  Por mjetet prfshijn edhe afrsin. Aktivitetet detare kineze ose franceze n zon do t kishin ngritur flamuj. Gjeografia duket se prjashton Shtetet e Bashkuara me prjashtim t faktit q Marina e SHBA operon n do oqean t bots me aftsi t avancuara luftarake. Pra, lista e t dyshuarve me mjetet pr t shkatrruar Nord Stream sht deri n MB, SHBA, Rusi dhe Gjermani.  Pra, kalojm te motivi.

  Gjermania nuk ka asnj motiv pr t dmtuar linjn e saj t shptimit t energjis. Gjermania sht shum e varur nga gazi natyror rus. Industrit e tra gjermane po nacionalizohen pr shkak t mungess s energjis pr shkak t sanksioneve kundr Rusis dhe Rusis q reduktojn rrjedhn npr tubacione. Gjermant mbajtn protesta masive gjat fundjavs duke krkuar q Gjermania t trhiqet nga aleanca anti-ruse n kmbim t kthimit t energjis.

  Britania e Madhe gjithashtu ka vuajtur nga sanksionet e vendosura pasi Rusia pushtoi Ukrainn n shkurt. Ekonomia britanike sht n rrnim, duke e detyruar bankn qendrore t Mbretris s Bashkuar t kthehet n lehtsimin sasior. Pr m tepr, qeveria e re n MB i ka duart plot me formimin e nj qeverie. Nuk ka gjasa q britanikt t provojn nj kaper t till.

  Rusia duket se ka nj motiv: t'i shkaktoj Evrops dhimbje afatgjat pr drgimin e armve vdekjeprurse n Ukrain. Por Rusia nuk kishte nevoj t hidhte n er tubacionet. Rusia kontrollon valvulat q drgojn ose ndalojn rrjedhn e gazit n Evrop dhe ajo tashm e ka fikur shiritin. Rusia pagoi pr nj pjes t tubacionit dhe pret t rifilloj eksportet fitimprurse t energjis n Evrop sapo t zgjidhet lufta me Ukrainn. Pse Rusia do t pres hundn e saj?  Kjo largohet nga Shtetet e Bashkuara. Pra cilat jan motivet e saj?

  S pari, SHBA u b eksportuesi numr nj i gazit natyror t lngshm n Evrop pasi Rusia ndrpreu rrjedhn. Varsia gjermane nga LNG-ja e SHBA-s sht nj karot pr ta mbajtur gjermanishten n aleancn e sanksioneve. Me afrimin e dimrit dhe trazirat gjermane n rritje, Departamenti i Shtetit do t ishte i shqetsuar se gjermant do t lkunden, do t reduktonin sanksionet, do t'i prisnin armt Ukrains dhe do t'i luteshin Putinit pr energji. Humbja e tubacioneve Nord Stream eliminon at rrug drejt importeve t reja t gazit n Gjermani.

  S dyti, familja Biden ka qen prej kohsh e ngatrruar me gazin natyror dhe Ukrainn. Hunter Biden ishte n bordin e kompanis m t madhe t gazit natyror n Ukrain - nj pozicion q u dha oligarkve ukrainas akses tek Joe Biden. Hunter, i cili nuk ka prvoj n energji, fitoi miliona nga marrveshja dhe Ukraina mori nj President t Shteteve t Bashkuara t Ameriks.

  S treti, demokrati Biden duhet t ndaloj gjakderdhjen e popullaritetit q krcnon t vras kontrollin demokrat t Kongresit n nntor.

  Pra, vetm Shtetet e Bashkuara kan nj arsye bindse pr t shkatrruar linjn e shptimit t energjis s Evrops nga Rusia. Vetm Shtetet e Bashkuara kan edhe mjetet edhe motivin.

  Por far ndodh me mundsin?

  Operacioni BALTOPS 22: Qershor 2022
  Revista Seapower - revista zyrtare e Ligs s Marins - raportoi n qershor pr nj strvitje t SHBA n Detin Baltik, direkt mbi pikat ku dy shprthime masive nnujore solln gazsjellsin Nord Stream.

  Emri: us-military-danish-seapower-operation.jpg

Shikime: 22

Madhsia: 40.1 KB  Historia e Seapower thekson teknologjin e re q lejon Marinn t shprthej objektivat nga milje larg.

  Nj objektiv tjetr kritik ishte vazhdimi i rritjes s gams s komunikimit dhe aftsis s transferimit t t dhnave pr t'u dhn operatorve m shum fleksibilitet n operacionet e gjuetis s minave. Prparimet n teknologjin e komunikimit, t demonstruara kt vit, kan treguar nj prmirsim t konsiderueshm n diapazonin e funksionimit ndaj sistemeve t prdorura aktualisht. Kjo siguron fleksibilitet shtes t bllokimit pr Marinn e SHBA n kryerjen e operacioneve t sigurta t gjuetis s minave.

  Me fjal t tjera, Marina pati mundsin t vendoste eksploziv n tuba n qershor pr shprthim n distanc n kohn e zgjedhjes s Presidentit.

  Dhe anija m e madhe amfibe n bot, USS Kearsarge, ishte koht e fundit n zon:

  Dhe vetm Shtetet e Bashkuara e kishin kt mundsi.

  Gjithashtu n qershor, ndrsa operacioni BALTOPS 22 ishte duke u zhvilluar, CIA, gjoja, paralajmroi Gjermanin se sabotimi ndaj tubacioneve ishte i pashmangshm:

  Emri: cia-nord-stream.jpg

Shikime: 22

Madhsia: 49.0 KB

  Pr m tepr, Biden dhe zyrtar t tjer t administrats kan sinjalizuar nj gatishmri pr t prdorur tubacionet si nj mjet lufte. Joe Biden krcnoi se do t'i jap fund Nord Stream nse Rusia pushton.

  Ngelet vetm nj

  Vetm Shtetet e Bashkuara kishin t tre elementt e nj krimi: mjetet, motivin dhe mundsin.

  Por zotrimi i t tre elementve t nj krimi nuk e bn njeriun fajtor. Krahas mjeteve, motivit dhe mundsis, fajtori duhet t ket edhe degjenerimin moral pr t kryer krimin. Gjithkush q mban nj arm ka mjetet, motivin dhe mundsin pr t qlluar dik n nj moment, por pothuajse asnj pronar i ligjshm i armve nuk e kryen krimin. Pse?

  Sepse shumica prej nesh kan ndrgjegje morale t formuara aq mir sa t na ndalojn t veprojm sipas impulsit. Ne, si shkroi Jefferson n Deklaratn e Pavarsis, jemi t gatshm t psojm shum abuzime prpara se t trhiqni kmbzn.

  Pra, duhet t pyesim: a ka kjo administrat e Shteteve t Bashkuara kontrollin e impulsit pr t rezistuar duke prdorur aftsit e saj masive ushtarake? Apo sht administrata plot me njerz q do t qllonin dik thjesht pr acarim?

  Pr t'iu prgjigjur ksaj, mendoni pr sulmin e FBI-s n shtpin e nj ministri pro-jets, grabitjen e kasafortave pasi gnjeu nj gjykats pr t marr nj urdhr, bastisjen e shtpis s kundrshtarit kryesor t presidentit aktual n zgjedhjet e ardhshme ose krcnimin pro- kshilltar t shtatznis n Minesota.  Mendoni, gjithashtu, pr shtytjen e administrats pr t tredhur djemt e vegjl dhe pr t'u prer gjoksin vajzave t vogla pr krimet e t qenit shum femrore ose shum mashkullore. Mendoni pr magjepsjen e Shteteve t Bashkuara me drag show-t pr fmijt, n t cilat nj vajz 5-vjeare masazhon penisin e nj drag Queen n sken pr t ngjallur interesat e prindrve t saj. Si raportoi koht e fundit The Gateway Pundit:

  A jan Shtetet e Bashkuara t afta t kryejn nj krim t lart n Detin Baltik?

  Sigurisht q sht.

  Shtetet e Bashkuara nn Joe Biden nuk kan asnj busull moral. sht nj anije pa timon dhe e mendur q lundron drejt knaqsis s ult duke prdorur fuqin dhe dhunn si justifikimin e saj t vetm pr veprimet.

  Ndrsa ne nuk e dim me siguri nse Shtetet e Bashkuara hodhn n er gazsjellsin, ne e dim me siguri se Shtetet e Bashkuara kan mjetet, motivin, mundsin dhe deficitin moral t nevojshm pr ta uar botn n skajin e armagedonit n ndjekje t pushtetit. pr elitat e saj. Dhe nj ish-ministr polak i mbrojtjes dhe antar aktual i Parlamentit Evropian shpejtoi t vuri fajin (ose meritn) pr shprthimin:

  Emri: radek.jpg

Shikime: 21

Madhsia: 44.2 KB

  Tregoni vmendjen e duhur. Nord Stream mund t jet historia m e madhe e jets son.


  Burimi: TGP

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Sabotimi i linjave t gazit rus: A po sakrifikon SHBA Evropn pr hir t Ukrains?

  Rusia thot se Perndimi ishte organizatori i sulmeve n Nord Stream

  Shefi i spiunazhit Sergey Naryshkin pretendon se kundrshtart e Mosks po prpiqen t mbulojn sabotimin e tubacioneve

  Emri: 6336a76085f5407f1c378196.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 12.9 KB

  Drejtori i Shrbimit t Inteligjencs s Jashtme t Rusis (SVR) Sergey Naryshkin thot se ka prova q tregojn se "Perndimi" mund t ket qen pas aktivizimit t tubacioneve nnujore Nord Stream.

  "Ne tashm kemi disa materiale, t cilat tregojn pr nj gjurm perndimore n organizimin dhe ekzekutimin e ktij sulmi terrorist," u tha Naryshkin gazetarve t premten.

  Ai e bri vrejtjen pasi shpjegoi se vendet perndimore po prpiqeshin t mbulonin incidentin pr t mbrojtur autort dhe organizatort.

  "Nj numr vendesh perndimore filluan nj krkim pr "autort" e ktij akti terrorist pothuajse nj dit pasi ndodhi," shpjegoi ai. "Un besoj se Perndimi po bn gjithka pr t fshehur ekzekutuesit dhe organizatort e vrtet" t incidentit.

  Rrjedhjet n rrugn nnujore t gazit midis Rusis dhe Gjermanis u zbuluan kt jav pas nj rnie t shpejt t presionit t hnn. Sizmologt n Suedi zbuluan shprthime n zon, ku gazi natyror q rridhte nga tubat u zbulua m von nga patrullat ajrore. Zyrtart perndimor dhe rus besojn se prishjet jan shkaktuar nga sabotazhi.

  Nikolay Patrushev, sekretari i kshillit rus t siguris kombtare, deklaroi t premten se SHBA ishte prfituesi kryesor i ndrprerjes. Ai vuri n dukje nj sulm t mbshtetur nga CIA n infrastrukturn e nafts t Nikaraguas n vitet 1980 si nj shembull historik t operacioneve t sabotimit amerikan.

  N mediat perndimore ka pasur spekulime se Moska mund t ket sulmuar tubacionet pr t br presion mbi BE-n, pasi ajo prballet me mime t larta t energjis para dimrit.

  Eurodeputeti polak dhe ish-ministri i Jashtm Radoslaw Sikorski la t kuptohej se SHBA qndronin pas incidentit duke e falnderuar at n Twitter. Ai festoi incidentin, duke thn se Rusia do t duhej t prdorte nj tubacion toksor q kalon prmes Polonis, nse dshiron t prmbush kontratat e saj t gazit me klientt n Evropn Perndimore. Zyrtari, i cili ka lidhje me elitn e Uashingtonit, m von e fshiu postimin, duke thn se ai po ndante nj teori personale n lidhje me shkeljet e Rrjedhs s Veriut.

  Burimi: RT

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Sabotimi i linjave t gazit rus: A po sakrifikon SHBA Evropn pr hir t Ukrains?

  Wall Street Journal: Nord Stream u hodh n er nga dy shprthime

  Tubacionet u dmtuan nga shprthimet, secili me nj forc t barabart me 500 kg (1,100 paund) TNT, raportoi WSJ.

  Rrjedhjet e tubacioneve Nord Stream 1 dhe 2 u shkaktuan nga dy shprthime t fuqishme, secili me nj forc t barabart me 500 kg (1,100 paund) TNT, raportoi Wall Street Journal t enjten duke cituar burime. Zyrtart danez thuhet se zbuluan detajet n nj takim t NATO-s t mrkurn.

  N nj deklarat t botuar t enjten, Kshilli i Atlantikut t Veriut, organi vendimmarrs i NATO-s, nuk ia caktoi fajin pr rrjedhjet asnj aktori dhe vetm pretendoi se tubacionet ishin dmtuar n at q dukej t ishte nj “ akte t qllimshme, t pamatur dhe t paprgjegjshme. t sabotimit .”

  Megjithat, zyrtart n disa vende antare " ia kan atribuar tashm shkatrrimin Rusis, pa ofruar prova ", thuhet n raport.

  Gazeta raportoi se gjat takimit t Kshillit, vendet antare than se Rusia ishte "me gjasa" pas prishjeve t Rrjedhs s Veriut. Por me sa duket shumica prej tyre nuk donin t shprehnin publikisht spekulimet e tyre pa " m shum prova ", sipas diplomatve t lart evropian t paidentifikuar t cituar nga gazeta.

  Diplomatt vun n dukje se " kishte pak dyshime serioze " n kryeqytete se Moska orkestroi rrjedhjet e Nord Stream, por ata donin t ishin absolutisht t sigurt pr kt, duke pasur parasysh implikimet q mund t sjellin akuza t tilla.

  Moska ka hedhur posht vazhdimisht akuzat se kishte t bnte me sabotazhin. Zdhnsi i Kremlinit, Dmitry Peskov e prshkroi incidentin si nj " akt terrorist " t mundshm, i cili nuk ka gjasa t jet i mundur " pa prfshirjen e disa fuqive shtetrore. ”

  T enjten, Maria Zakharova, zdhnsja e Ministris s Jashtme ruse, ofroi nj kujtes se kt ver NATO ishte e angazhuar n aktivitete ushtarake pran vendndodhjes ku u gjetn rrjedhjet, duke ln t kuptohet se mund t kishte paraqitur nj " mundsi " interesante pr bllokun.

  M hert, Sky News raportoi, duke cituar nj burim t mbrojtjes n Mbretrin e Bashkuar, se tubacionet Nord Stream mund t jen sabotuar nga nj pajisje shprthyese nnujore e shprthyer nga distanca, e cila mund t ishte vendosur muaj apo edhe vite prpara incidentit.

  T hnn, Danimarka raportoi rrjedhje nga tubacionet, t cilat lidhin Gjermanin dhe Rusin nn Detin Baltik, pasi operatori raportoi nj humbje t presionit n Nord Stream 1 dhe 2. Autoritetet daneze dhe suedeze m von than se kishte pasur nj seri shprthimesh nnujore pran ishullit Bornholm. N total, jan zbuluar katr rrjedhje gazi n sistemin Nord Stream.

  Burimi: RT
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Sabotimi i linjave t gazit rus: A po sakrifikon SHBA Evropn pr hir t Ukrains?

  Shprthimet e Nord Stream jan nj 'mundsi e jashtzakonshme'

  Uashingtoni tani mund t hyj si furnizuesi kryesor i Evrops me LNG, shpjegoi administrata Biden

  Emri: 63383d2985f5407f1c378239.jpg

Shikime: 13

Madhsia: 19.3 KB

  SHBA e sheh sabotimin e tubacioneve t gazit Nord Stream si nj "mundsi t jashtzakonshme" pr t larguar shtetet e BE-s nga energjia ruse, u tha gazetarve t premten Sekretari i Shtetit Antony Blinken.

  Me afrimin e dimrit, Blinken tha se SHBA dshiron q blloku t prdor m pak karburant.

  Uashingtoni ka vite q po prpiqet t bind lidert e BE-s q t shkmbejn gazin rus me LNG-n e tij.

  Ashprsia e dmtimit t kanaleve nnujore tani do t thot se blloku sht "i privuar pafundsisht" nga gazi rus nprmjet ksaj rruge, deklaroi t premten operatori rus i energjis Gazprom.

  Duke folur me gazetart n Uashington, Blinken u mburr se SHBA sht tani "furnizuesi kryesor i [gazit natyror t lngshm] n Evrop". Prve drgimit t karburantit t vet n Evrop, Blinken tha se SHBA po punon me lidert evropian pr t gjetur mnyra pr t "ulur krkesn" dhe "prshpejtuar tranzicionin drejt burimeve t rinovueshme".

  “sht nj mundsi e jashtzakonshme pr t hequr nj her e mir varsin nga energjia ruse dhe kshtu pr t'i hequr [presidentit rus] Vladimir Putin armatimin e energjis si nj mjet pr t avancuar planet e tij perandorake,” deklaroi Blinken.

  SHBA ka t ngjar t prfitoj m shum nga shkatrrimi i tubacioneve t gazit Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2, t cilt u dmtuan nga nj seri shprthimesh n ishullin danez t Bornholm n fillim t ksaj jave. Uashingtoni ka vite q po prpiqet t bind lidert evropian q t shkmbejn gazin rus me LNG-n e tij, dhe ashprsia e dmtimit t kanaleve nnujore tani do t thot se Evropa sht "e privuar pafundsisht" nga gazi rus nprmjet ksaj rruge, deklaroi operatori rus i energjis Gazprom. e premte.

  N nj fjalim t premten, presidenti Vladimir Putin fajsoi pr shprthimet "anglo-saksont", nj bised ruse pr aleancn transatlantike SHBA-MB.

  “sht e qart pr t gjith ata q prfitojn prej saj,” shpjegoi Putin. “Ata q prfitojn jan ata q e kan br at.”

  Ndrsa tani sht e hapur rruga pr SHBA-n pr t shitur LNG-n e saj m t shtrenjt n Evrop, mungesa nuk mund t mbulohet brenda nats. Eksportuesit amerikan paralajmruan gjat gjith vers se nuk do t jen n gjendje t drgojn gaz t mjaftueshm pr t prmbushur krkesn n kontinent dhe shum nga terminalet e importit t Evrops jan ende n ndrtim ose n planifikim.

  Ndrkoh, faturat e energjis po rriten n t gjith Evropn. N Gjermani, e cila prballet me perspektivn e " deindustrializimit " t shpejt , protestuesit doln n rrug pr t krkuar rihapjen e Nord Stream 2 vetm disa dit para shprthimeve. Mungesa e ushqimit jan parashikuar n Gjermani dhe drut e zjarrit jan n krkes t nxeht n t gjith kontinentin pasi qytetart prpiqen t ngrohin shtpit e tyre.

  "Ka shum pun pr t br pr t'u siguruar q vendet dhe partnert t kalojn dimrin," tha Blinken, duke sugjeruar, si kan br edhe lidert e BE-s, q Evropa t punoj pr t "ulur krkesn" pr gaz.

  Burimi: RT

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Sabotimi i linjave t gazit rus: A po sakrifikon SHBA Evropn pr hir t Ukrains?

  Rusia thot se marina e Mbretris s Bashkuar hodhi n er Nord Stream, Londra mohon prfshirjen

  - Rusia thot se personeli i marins britanike hodhi n er tubacionet
  - Rusia thot se personeli i marins britanike ndihmoi n sulmin e Krimes
  - Rusia nuk jep prova pr pretendimin
  - Britania mohon pretendimet ruse
  - Rusia thot se do t krkoj vmendjen e OKB-s

  LONDR, 29 tetor (Reuters) - Ministria e Mbrojtjes e Rusis tha t shtunn se personeli i marins britanike hodhi n er tubacionet e gazit Nord Stream muajin e kaluar, nj pretendim q Londra tha se ishte i rrem dhe i krijuar pr t shkputur vmendjen nga dshtimet ushtarake ruse n Ukrain.

  Rusia nuk dha prova pr pretendimin e saj se nj antar kryesor i NATO-s kishte sabotuar infrastrukturn kritike ruse n mes t krizs m t keqe n marrdhniet midis Perndimit dhe Rusis q nga thellsia e Lufts s Ftoht.

  Ministria ruse tha se "specialistt britanik" nga e njjta njsi drejtuan sulmet me dron ukrainas mbi anijet e flots ruse t Detit t Zi n Krime m hert t shtunn, pr t cilat tha se ishin zmbrapsur kryesisht nga forcat ruse, me dmtime t vogla n nj minahedhse ruse.

  “Sipas informacioneve t disponueshme, prfaqsues t ksaj njsie t Marins Britanike morn pjes n planifikimin, sigurimin dhe zbatimin e nj sulmi terrorist n Detin Baltik m 26 shtator t ktij viti - duke hedhur n er tubacionet e gazit Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2. ”, tha ministria.

  Britania e mohoi pretendimin.

  “Pr t penguar trajtimin e tyre katastrofik t pushtimit t paligjshm t Ukrains, Ministria ruse e Mbrojtjes po prdor pretendime t rreme n nj shkall epike”, tha ministria britanike e mbrojtjes.

  "Kjo histori e shpikur, thot m shum pr argumentet q ndodhin brenda qeveris ruse sesa pr Perndimin."

  Maria Zakharova, nj zdhnse e Ministris s Jashtme ruse, tha se Moska do t krkoj reagim nga Kshilli i Sigurimit i OKB-s duke thn n rrjetet sociale Moska dshiron t trheq vmendjen ndaj "nj sr sulmesh terroriste t kryera kundr Federats Ruse n Detin e Zi dhe Baltik, duke prfshir prfshirja e Britanis n to”.

  Rusia, thellsisht e izoluar nga vendet perndimore q nga pushtimi i saj i Ukrains m 24 shkurt, ka fajsuar m par Perndimin pr shprthimet q shprthejn tubacionet e ndrtuara nga Rusia Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2 n shtratin e Detit Baltik.

  Por m par nuk kishte dhn detaje specifike se kush mendon se ishte prgjegjs pr dmtimin e tubacioneve, m par rrugt m t mdha pr furnizimin me gaz rus n Evrop.

  Nj rnie e mpreht e presionit n t dy tubacionet u regjistrua m 26 shtator dhe sizmologt zbuluan shprthime, duke shkaktuar nj val spekulimesh pr sabotim n nj nga korridoret m t rndsishme energjetike t Rusis.

  Reuters nuk ka qen n gjendje t verifikoj menjher asnj nga pretendimet kontradiktore se kush ishte fajtori pr dmin.

  Emri: NWT7A4GJO5JURJWWRV7P7A4DXA.jpg

Shikime: 8

Madhsia: 49.2 KB
  Rrjedhje gazi n Nord Stream 2 si shihet nga prgjuesi danez F-16 n Bornholm, Danimark, 27 shtator 2022. Komanda Daneze e Mbrojtjes/Forsvaret Ritzau Scanpix/nprmjet REUTERS

  MISTER I TUBBACIONIT
  Suedia dhe Danimarka kan arritur n prfundimin se katr rrjedhje n Nord Stream 1 dhe 2 jan shkaktuar nga shprthime, por nuk kan thn se kush mund t jet prgjegjs. Sekretari i Prgjithshm i NATO-s, Jens Stoltenberg e ka quajtur dmin nj akt sabotimi.

  Suedia ka urdhruar q t kryhen hetime shtes pr dmin e shkaktuar n tubacionet, tha n nj deklarat t premten prokurori prgjegjs pr rastin.

  Kremlini ka thn vazhdimisht se akuzat pr prgjegjsin ruse pr dmin ishin "marrzi" dhe zyrtart rus kan thn se Uashingtoni kishte nj motiv pasi dshiron t shes m shum gaz natyror t lngshm (LNG) n Evrop.

  Shtetet e Bashkuara kan mohuar prfshirjen.

  Tubacionet Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2 kan nj kapacitet t prbashkt vjetor prej 110 miliard metra kub - m shum se gjysma e vllimeve normale t eksporteve t gazit t Rusis.

  Seksionet e tubacioneve 1,224 km (760 milje) t gjata, q shkojn nga Rusia n Gjermani, shtrihen n nj thellsi prej rreth 80-110 metra.

  FLOTA E DETIT T ZI
  Rusia tha ndrkoh se forcat ukrainase sulmuan anijet nga Flota e Detit t Zi n Sevastopol, qyteti m i madh n Krimen e aneksuar nga Rusia, n ort e para t s shtuns.

  “Nnt mjete ajrore pa pilot dhe shtat drone autonome detare u prfshin n sulm”, tha ministria e mbrojtjes.

  “Prgatitja e ktij akti terrorist dhe trajnimi i ushtarakve t Qendrs Speciale t 73-t t Operacioneve Detare t Ukrains u kryen nn drejtimin e specialistve britanik t vendosur n qytetin Ochakiv”.

  T gjith dront ajror u shkatrruan edhe pse dme t vogla iu shkaktuan minahedhsit Ivan Golubets, tha ministria. Sevastopol sht selia e flots ruse t Detit t Zi.

  Burimi: Reuters

Tema t Ngjashme

 1. Shqiptart t paintegruar n rrjetin europian te linjave hekurudhore
  Nga DYDRINAS n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 16-11-2022, 23:42
 2. Tiran, goditen me gur 5 autobus, shkak konkurrenca mes linjave
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-03-2014, 17:50
 3. Madona sakrifikon veten pr familje
  Nga fighterme n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-09-2011, 10:09
 4. Rrjedhja e gazit shuan familjen, 4 t vdekur!
  Nga Davius n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 21-12-2005, 10:44
 5. pershendetje prej gazit
  Nga gazi n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 06-11-2002, 14:23

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •