Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 22
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Sabotimi i linjave të gazit rus: A po sakrifikon SHBA Evropën për hir të Ukrainës?

    Lufta kundër Gjermanisë sapo ka hyrë në fazën e saj të nxehtë

    Vetëm dje tregova se si SHBA po e fiton luftën e saj kundër industrive dhe njerëzve të Evropës.

    Ajo luftë, e fshehur pas krizës së Ukrainës të krijuar nga SHBA-ja, është projektuar për të shkatërruar avantazhin e prodhimit të Evropës në krahasim me SHBA-në, por ka më shumë gjasa të forcojë pozicionin ekonomik të Kinës dhe ekonomive të tjera aziatike.

    Unë kam argumentuar se Gjermania duhet të hapë gazsjellësin Nord Stream II i cili mund të sjellë gaz natyror rus në Gjermani pa kaluar territorin e vendeve të tjera. Ai gjithashtu duhet të lejojë Siemens të riparojë defektin e kompresorëve Nord Stream I. Është në fakt e pashmangshme nëse industria gjermane do të mbijetojë.

    Të tjerë kanë arritur në përfundime të ngjashme dhe kanë vendosur të sabotojnë tubacionet për të bërë të pamundur rihapjen e tyre:

    Tre linja në det të hapur të sistemit të gazsjellësit Nord Stream kanë pësuar dëme "të paprecedentë" brenda një dite, tha të martën Nord Stream AG, operatori i rrjetit, në atë që një zyrtar gjerman ka sugjeruar se është një "sulm në shënjestër". Nord Stream 2 pësoi një rrjedhje gazi e cila më pas u pasua nga një rënie e presionit në Nord Stream 1.

    Kompania tha gjithashtu se ishte e pamundur të vlerësohej se kur do të rikthehej funksionimi i sistemit të rrjetit të gazit.

    Dëmtimi i njëkohshëm nën det i tre tubacioneve nuk është padyshim një aksident.

    Një zyrtar gjerman i ekonomisë i tha Tagesspiegel: "Ne nuk mund të imagjinojmë një skenar që nuk është një sulm i synuar."
    Ata shtuan: “Gjithçka flet kundër një rastësie”.

    Emri:  nsdamage-s.jpg

Shikime: 190

Madhësia:  42.6 KB

    Nxitësit e luftës në British Telegraph pretendojnë pa asnjë provë apo logjikë se Rusia është fajtori:

    Sabotimi rus në furnizimet me gaz në Evropë është frikësuar pasi tre linja detare të sistemit të gazsjellësit Nord Stream pësuan dëme "të paprecedentë" brenda një dite të vetme.
    ...
    Rusia ka ndaluar furnizimet me gaz në Evropë ndërsa kërkon të kundërpërgjigjet për sanksionet perëndimore të vendosura për pushtimin e paligjshëm të Ukrainës. Gazetat gjermane raportuan se burimet thanë se rrjedhjet ishin si rezultat i një "sulmi në shënjestër".

    Siç thuhet në artikullin e djeshëm, pretendimi se Rusia po ndalon gazin nga Evropa është krejtësisht i rremë :

    Nord Stream II u krijua për ta bërë Gjermaninë të pavarur nga tubacionet që kalojnë nëpër Poloni dhe Ukrainë. Bllokimi i tij ishte gjëja më budallallëqe për Gjermaninë dhe kështu kancelari Scholz e bëri këtë.

    Në muajt në vijim Polonia bllokoi tubacionin Yamal, i cili gjithashtu solli gazin rus në Gjermani. Ukraina vazhdoi me ndërprerjen e dy tubacioneve ruse. Dështuan njëri pas tjetrit stacionet kryesore të kompresorit të gazsjellësit Nord Stream I, të cilin e kishte ndërtuar kompania gjermane Siemens dhe ka kontratën e mirëmbajtjes. Sanksionet po e ndalojnë Siemens që t'i riparojë ato.

    Nuk është Rusia ajo që ka bllokuar gazin dhe naftën e saj nga tregjet evropiane. Ishin qeveritë gjermane, polake dhe ukrainase që e bënë atë.

    Rusia në fakt do të ishte e lumtur të shesë më shumë. Putini ka ofruar sërish kohët e fundit të shtyjë sa më shumë gaz rus të jetë e mundur përmes Nord Stream II në Gjermani: ...

    Nëse Rusia do të priste tubacionet në Detin Baltik, kjo do të dëmtonte ata që sjellin gazin norvegjez në Evropë, jo tubacionet që zotëron dhe që i japin asaj njëfarë levave.

    Prandaj, Rusia me siguri nuk ka asnjë interes të besueshëm në sabotimin e sistemit Nord Stream.

    Të tjerët megjithatë kanë interesa të tilla. Ata ka të ngjarë të duan që Gjermania 'të qëndrojë në linjë' me luftën e tyre për të dekolonizuar Rusinë . Aktorët kryesorë potencialë që qëndrojnë pas kësaj janë Shtetet e Bashkuara, Britania, Ukraina dhe qeveria polake ose një përzierje e tyre.

    Gjeografia dhe thellësia e cekët e Detit Baltik, duket se përjashtojnë që një nëndetëse amerikane ose britanike të ketë bërë dëmin. Ukraina nuk ka dalje në Detin Baltik. Polonia, e cila tashmë ishte përpjekur të parandalonte ose pengonte ndërtimin e Nord Stream II, është aktori më i mundshëm pas kësaj, megjithëse dyshoj se do të guxonte të vepronte e vetme.

    Merrni parasysh këtë nga prilli 2021:

    Zhvilluesit e gazsjellësit Nord Stream 2 kanë akuzuar forcat detare të huaja për aktivitet "provokues" në afërsi të punimeve të ndërtimit. Tubacioni i diskutueshëm është rreth 93 për qind i përfunduar dhe dy anije ruse tubacioni janë në stacion dhe po punojnë për projektin në ujërat daneze.
    Andrei Minin, drejtori i degës së Nord Stream 2 AG të drejtuar nga Gazprom, i tha TASS se "anijet luftarake dhe anijet e huaja po demonstronin aktivitet më të lartë" pranë operacionit dhe se "veprime të tilla janë provokuese dhe mund të çojnë në dëmtimin e tubacionit të gazit". Ai gjithashtu akuzoi Poloninë për vendosjen e një avioni ushtarak patrullues M-28 për të vëzhguar vendin.

    "Marina polake nuk po kryen operacione provokuese dhe ka kryer detyrat e saj statutore në përputhje me ligjet ndërkombëtare," u përgjigj komanda qendrore e ushtrisë polake në një postim në mediat sociale. “Aeroplanët M-28B Bryza kryejnë rregullisht fluturime patrullimi në rajonin e Detit Baltik”.

    Polonia kundërshton fuqishëm zhvillimin e Nord Stream 2, i cili do t'i japë Gazpromit një rrugë alternative nënujore për furnizimin me gaz natyror për klientët e Evropës Perëndimore. Aktualisht, ai gaz duhet të kalojë përmes rrjeteve të tubacioneve tokësore në Poloni dhe Ukrainë, duke sjellë tarifa të vlefshme tranziti dhe duke u siguruar të dy vendeve - të cilat jo gjithmonë kanë marrëdhënie të përzemërta me Rusinë - një masë sigurie energjetike.

    E ndjekur nga kjo nga maji 2021:

    Polonia ka reaguar me zemërim ndaj vendimit të Presidentit Joe Biden për të hequr dorë nga sanksionet e SHBA-së mbi Nord Stream II, duke paralajmëruar se masa mund të kërcënojë sigurinë energjetike në të gjithë Evropën Qendrore dhe Lindore.
    “Informacioni nuk është definitivisht pozitiv nga pikëpamja e sigurisë, pasi ne e dimë mirë se Nord Stream II nuk është vetëm një projekt biznesi – ai është kryesisht një projekt gjeopolitik”, tha Piotr Muller, një zëdhënës i qeverisë polake.

    Më 7 shkurt Biden deklaroi se do të vendoste nëse hapet Nord Stream II:

    Pasi të dy udhëheqësit dukej se e shmangën përmendjen e gazsjellësit, nën pyetjet e përsëritura nga gazetarët në një konferencë shtypi pasdite, Biden, duke qëndruar pranë kancelares gjermane tha se Nord Stream 2 nuk do të ecë përpara nëse Rusia pushton Ukrainën, në një paralajmërim për presidentin rus Vladimir Putin. të pasojave të mundshme ekonomike.

    "Nëse Rusia pushton, kjo do të thotë se tanket ose trupat do të kalojnë -- kufirin e Ukrainës përsëri, atëherë do të ketë -- nuk do të ketë më një Nord Stream 2," tha Biden gjatë konferencës për shtyp me Scholz, i cili nuk shkoi. sa i përket Bidenit, por këmbënguli që SHBA dhe Gjermania të mbeten "absolutisht të bashkuara".

    Më 27 shkurt Biden sanksionoi kompaninë që zotëronte gazsjellësin.

    Nën udhëheqjen aktuale të krahut të djathtë, Polonia ka qenë jashtëzakonisht armiqësore ndaj Gjermanisë. Këtë muaj ajo madje rinovoi kërkesën për dëmshpërblime të luftës nga Gjermania, një çështje që ishte zgjidhur dekada më parë:

    Politikani më i lartë i Polonisë tha të enjten se qeveria do të kërkojë ekuivalente prej 1.3 trilion dollarësh dëmshpërblime nga Gjermania për pushtimin dhe pushtimin e vendit të tij nga Lufta e Dytë Botërore nga nazistët.

    Jaroslaw Kaczynski, kreu i partisë Ligj dhe Drejtësi, njoftoi pretendimin e madh në publikimin e një raporti të shumëpritur mbi koston e vendit të viteve të pushtimit nazist gjerman, pasi shënon 83 vjet nga fillimi i Luftës së Dytë Botërore.

    Ministria e Jashtme gjermane tha të enjten se qëndrimi i qeverisë mbetet "i pandryshuar" në atë që "çështja e reparacioneve është përfunduar".

    “Polonia shumë kohë më parë, në vitin 1953, hoqi dorë nga dëmshpërblimet e mëtejshme dhe e ka konfirmuar vazhdimisht këtë heqje dorë”, tha ministria në një përgjigje me email ndaj një pyetjeje të Associated Press në lidhje me raportin e ri polak.

    Është koha e fundit që qeveria gjermane të zgjohet dhe të pranojë se ka nisur një luftë kundër vendit të saj.

    Dhe jo. Nuk është Rusia ajo që po e bën atë.

    Burimi: MoonOfAlabama.com

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Sabotimi i linjave të gazit rus: A po sakrifikon SHBA Evropën për hir të Ukrainës?

    SHBA po fiton luftën e saj kundër industrive dhe njerëzve të Evropës

    LAJMI I FUNDIT - Ekonomia gjermane u përkeqësua ndjeshëm në shtator. Indeksi i klimës së biznesit IFO vazhdon të bjerë.

    Emri:  ifo-s.jpg

Shikime: 124

Madhësia:  28.2 KB

    Më 7 shkurt, profesori i ekonomisë Michael Hudson shpjegoi pse kundërshtarët e vërtetë të Amerikës janë aleatët e saj evropianë dhe të tjerë:

    Ajo që i shqetëson diplomatët amerikanë është se Gjermania, vendet e tjera të NATO-s dhe vendet përgjatë rrugës Brez dhe Rrugë i kuptojnë përfitimet që mund të arrihen duke hapur tregtinë dhe investimet paqësore. Nëse nuk ka plan rus apo kinez për t'i pushtuar apo bombarduar, përse na nevojitet NATO? Dhe nëse nuk ka marrëdhënie të natyrshme kundërshtare, pse vendet e huaja duhet të sakrifikojnë interesat e tyre tregtare dhe financiare duke u mbështetur ekskluzivisht tek eksportuesit dhe investitorët amerikanë?

    Këto janë shqetësimet që kanë shtyrë presidentin francez Macron të thërrasë fantazmën e Charles de Gaulle dhe t'i kërkojë Evropës të largohet nga ajo që ai e quan Lufta e Ftohtë "e vdekur nga truri" e NATO-s dhe sqep me marrëveshjet tregtare pro-SHBA që po imponojnë në rritje. i kushton Evropës duke i mohuar asaj përfitimet e mundshme nga tregtia me Euroazinë. Edhe Gjermania po i pengon kërkesat që ajo të ngrijë deri në mars të ardhshëm duke mbetur pa gazin rus.

    Në vend të një kërcënimi real ushtarak nga Rusia dhe Kina, problemi për strategët amerikanë është mungesa e një kërcënimi të tillë.

    Ajo që i duhej SHBA-së ishte të provokonte Rusinë, dhe më vonë Kinën, që të reagonin ndaj kërcënimeve të organizuara nga SHBA në një mënyrë që do të detyronte 'aleatët' e saj të ndiqnin politikat e saj sanksionuese.

    Udhëheqja mjaft e zbehtë evropiane ra në mashtrim.

    SHBA organizoi një sulm ukrainas në rajonin e Donbasit të kontrolluar nga rebelët. Kjo filloi më 17 shkurt me përgatitje intensive artilerie kundër pozicioneve të Donbasit, siç u regjistruan nga vëzhguesit e OSBE-së në atë kufi. Rusia duhej të reagonte ose të shihte rusët etnikë në ato zona duke u gjymtuar dhe vrarë nga ukrainasit e përkushtuar nazist.

    Nuk kishte asnjë mënyrë për ta parandaluar atë, përveç mjeteve ushtarake. Më 22 shkurt Rusia njohu republikat e Donbasit si shtete të pavarura dhe nënshkroi marrëveshjet e mbrojtjes me to.

    Në të njëjtën ditë, kancelari gjerman Olaf Scholz anuloi nisjen e tubacionit nënujor Nord Stream II, i cili do të transportonte gazin rus në industritë dhe konsumatorët e Gjermanisë.

    Evropianët nisën një sekuencë sanksionesh ekonomike jashtëzakonisht të ashpra kundër Rusisë, të cilat, të nxitura nga SHBA, ishin përgatitur muaj më parë.

    Operacioni Special Ushtarak i Rusisë, sipas nenit 51 të Kartës së OKB-së, filloi më 24 shkurt.

    Një artikull vijues nga Michael Hudson më 28 shkurt thoshte se Gjermania ishte mundur për herë të tretë në një shekull:

    Forca ushtarake aktive që nga viti 1991 ka qenë Shtetet e Bashkuara. Duke refuzuar çarmatimin e ndërsjellë të vendeve të Paktit të Varshavës dhe NATO-s, nuk kishte "dividend paqeje". Në vend të kësaj, politika e SHBA nga administrata Klinton për të zhvilluar një zgjerim të ri ushtarak nëpërmjet NATO-s ka paguar një dividend 30-vjeçar në formën e zhvendosjes së politikës së jashtme të Evropës Perëndimore dhe aleatëve të tjerë amerikanë nga sfera e tyre politike e brendshme në "kombëtaren" e tyre. sigurim” blob (fjala për interesa të veçanta rentiere që nuk guxojnë të përmenden). NATO është bërë organi i politikës së jashtme të Evropës, deri në pikën e dominimit të interesave të brendshme ekonomike.

    Nxitja e fundit e Rusisë duke zgjeruar dhunën etnike anti-ruse ukrainase nga regjimi neo-nazist i Ukrainës pas 2014 Maiden synon të detyrojë një përballje. Ai vjen si përgjigje ndaj frikës së interesave të SHBA-së se ata po humbasin kontrollin e tyre ekonomik dhe politik mbi aleatët e tyre të NATO-s dhe satelitët e tjerë të Zonës Dollar, pasi këto vende kanë parë mundësitë e tyre kryesore për përfitime në rritjen e tregtisë dhe investimeve me Kinën dhe Rusinë.
    ...
    Siç shpjegoi Presidenti Biden, përshkallëzimi i tanishëm ushtarak (“Prodding the Bear”) nuk ka të bëjë me Ukrainën. Biden premtoi që në fillim se nuk do të përfshiheshin trupa amerikane. Por ai ka kërkuar për më shumë se një vit që Gjermania të parandalojë gazsjellësin Nord Stream 2 që të furnizojë industrinë dhe banesat e saj me gaz me çmim të ulët dhe t'u drejtohet furnizuesve me çmime shumë më të larta amerikane.
    ...
    Pra, qëllimi më i ngutshëm strategjik i SHBA-së i konfrontimit të NATO-s me Rusinë është rritja e çmimeve të naftës dhe gazit. Përveç krijimit të fitimeve dhe fitimeve të tregut të aksioneve për kompanitë amerikane, çmimet më të larta të energjisë do të heqin pjesën më të madhe të avullit nga ekonomia gjermane.

    (Disa njerëz aktualisht tregtojnë një 'studim Sekret RAND nga janari 2022'. Është padyshim i falsifikuar. Është thjesht një shkrim i analizës së Hudson.)

    Nord Stream II u krijua për ta bërë Gjermaninë të pavarur nga tubacionet që kalojnë nëpër Poloni dhe Ukrainë. Bllokimi i tij ishte gjëja më budallallëqe për Gjermaninë dhe kështu kancelari Scholz e bëri këtë.

    Në muajt në vijim Polonia bllokoi tubacionin Yamal, i cili gjithashtu solli gazin rus në Gjermani. Ukraina vazhdoi me ndërprerjen e dy tubacioneve ruse. Dështuan njëri pas tjetrit stacionet kryesore të kompresorit të gazsjellësit Nord Stream I, të cilin e kishte ndërtuar kompania gjermane Siemens dhe ka kontratën e mirëmbajtjes. Sanksionet po e ndalojnë Siemens që t'i riparojë ato.

    Nuk është Rusia ajo që ka bllokuar gazin dhe naftën e saj nga tregjet evropiane. Ishin qeveritë gjermane, polake dhe ukrainase që e bënë atë.

    Rusia në fakt do të ishte e lumtur të shesë më shumë. Putini ka ofruar sërish kohët e fundit të shtyjë sa më shumë gaz rus të jetë e mundur përmes Nord Stream II në Gjermani:

    Në fund të fundit, nëse u nevojitet urgjentisht, nëse gjërat janë kaq të këqija, thjesht shkoni dhe hiqni sanksionet kundër Nord Stream 2, me 55 miliardë metra kub në vit - gjithçka që duhet të bëjnë është të shtypin butonin dhe ata do ta vënë në lëvizje. . Por ata zgjodhën ta mbyllnin vetë; ata nuk mund të riparojnë një tubacion dhe vendosën sanksione kundër Nord Stream 2 dhe nuk do ta hapin atë. A jemi ne fajtorë për këtë?

    Është qeveria gjermane ajo që është fajtore për refuzimin e kësaj oferte.

    Lufta ekonomike kundër Rusisë, të cilën sanksionet kundër Rusisë synonin ta fitonin, ka dështuar ta lëvizë Rusinë. Rubeli është më i fortë se kurrë. Rusia po bën fitime rekord edhe kur shet më pak gaz dhe naftë sesa para luftës. Rusia mund të ketë një recesion të vogël këtë vit, por standardi i saj i jetesës nuk është në rënie.

    Siç ishte lehtësisht e parashikueshme dhe, siç shpjegoi Michael Hudson, pasojat ekonomike të sanksioneve anti-ruse brenda Evropës kanë në kontrast me pasoja të mëdha katastrofike për industritë e Evropës, shoqëritë e saj dhe pozitën e saj politike në botë.

    Qeveritë dhe mediat nuk ishin përmbajtur deri më tani për të vënë në dukje problemet gjigante që po shfaqen dhe të cilat drejtuesit e industrisë i kishin vënë në dukje herët. Vetëm gjatë dy javëve të fundit ata kanë marrë paralajmërimet urgjente.

    Der Spiegel , e përjavshmja kryesore gjermane, pyet: Sa i keq do të jetë recesioni gjerman? dhe thekson të dukshmen:

    Kompanitë e para gjermane kanë filluar të hedhin poshtë dhe konsumi po shembet si përgjigje ndaj pasojave nga çmimet shpërthyese të energjisë. Ekonomia po rrëshqet pothuajse e pakontrolluar në një krizë që mund të dobësojë përgjithmonë vendin.

    Pjesa diskuton pesë fazat përgjatë të cilave do të ndodhë katastrofa.

    Akti i parë: Ngrirja e prodhimit - Po bëhet jashtëzakonisht e shtrenjtë për t'u prodhuar në Gjermani.
    Akti i dytë: Kurthi i çmimeve - Askush nuk blen me çmimet e larta që produktet gjermane kushtojnë tani.
    Akti i tretë: Kriza e Konsumatorit - Nevoja për të paguar çmime të larta të energjisë Konsumatorët gjermanë blejnë më pak nga gjithçka tjetër.
    Akti i katërt: Vala e falimentimeve.
    Akti i pestë: Akti përfundimtar për tregun e punës.
    Kur Gjermania do të ketë rreth 6 deri në 10 milionë njerëz të papunë dhe qeveria do të ketë më pak të ardhura nga taksat pasi vetëm disa kompani do të jenë fitimprurëse, sistemi social do të prishet.

    Industria evropiane shtrëngohet nën peshën e rritjes së çmimeve të energjisë në kryetitujt Irish Examiner:

    Volkswagen, prodhuesi më i madh i makinave në Evropë, paralajmëroi javën e kaluar se mund të rialokojë prodhimin jashtë Gjermanisë dhe Evropës Lindore nëse çmimet e energjisë nuk ulen.

    Evropa po paguan shtatë herë më shumë për gazin sesa SHBA, duke nënvizuar një erozion dramatik të konkurrencës industriale të kontinentit që kërcënon të shkaktojë dëme të qëndrueshme në ekonominë e saj. Me presidentin rus Vladimir Putin duke dyfishuar përpjekjet e tij për luftë në Ukrainë, ka pak shenja se flukset e gazit - dhe çmimet dukshëm më të ulëta - do të rikthehen në Evropë në një afat të afërt.

    OilPrice.com siguron që Evropa përballet me një Eksod të industrive intensive me energji.

    Në fakt BE-ja është duke ecur në gjumë në anarki:

    Të gjithë sytë mund të jenë te rezultatet e zgjedhjeve italiane këtë mëngjes, por Evropa ka probleme shumë më të mëdha në duart e saj sesa perspektiva e një qeverie të krahut të djathtë. Dimri po vjen dhe pasojat katastrofike të krizës energjetike të vetë-imponuar të Evropës po ndihen tashmë në të gjithë kontinentin.

    Ndërsa politikanët vazhdojnë të hartojnë plane joreale për racionimin e energjisë, realiteti është se rritja e çmimeve të energjisë dhe rënia e kërkesës kanë shkaktuar tashmë dhjetëra fabrika në një gamë të ndryshme industrish intensive energjie - qelqi, çeliku, alumini, zinku, plehrat, kimikatet . shkurtojnë prodhimin ose mbyllen, duke bërë që mijëra punëtorë të pushohen nga puna. Edhe New York Times pro-luftës u detyrua kohët e fundit të pranonte ndikimin "sakatues" që sanksionet e Brukselit kanë në industri dhe klasën punëtore në Evropë. “Çmimet e larta të energjisë po godasin industrinë evropiane, duke i detyruar fabrikat të shkurtojnë shpejt prodhimin dhe të lënë dhjetëra mijëra punonjës në pushim”, thuhet në raport.

    ...

    Është me të vërtetë një shenjë e dobësisë së politikanëve të Evropës që pavarësisht nga shkëmbi që po afrohet me shpejtësi, askush nuk mund ta bëjë veten të deklarojë të dukshmen: se sanksionet duhet të përfundojnë. Thjesht nuk ka asnjë justifikim moral për shkatërrimin e mjeteve të jetesës së miliona evropianëve thjesht në shkollën e Putinit, edhe nëse sanksionet do të ndihmonin për të arritur këtë qëllim, gjë që nuk është e qartë.

    SHBA, ndonëse do të hyjë në recesion, do të përfitojë, siç e kishte planifikuar, nga katastrofa evropiane.

    Handelsblatt , një e përditshme biznesi, raporton se kompanitë gjermane po zhvendosin prodhimin në Amerikën e Veriut.

    Uashingtoni po tërheq kompanitë gjermane me energji të lirë dhe taksa të ulëta.
    Qeveria gjermane po pretendon se dëshiron ta parandalojë këtë, por kjo është e pamundur pa i dhënë fund sanksioneve të energjisë.

    Natyrisht , New York Times është e kënaqur me situatën. Ndërsa prodhuesit evropianë janë më të ulët se çmimet nga tregjet e tyre, SHBA-ja është duke e shuar atë:

    Punët në fabrika po lulëzojnë sikur në vitet 1970, prodhimi në SHBA po përjeton një rikthim, me kompanitë që shtojnë punëtorë mes kërkesës së lartë të konsumatorëve për produkte. .

    SHBA, me ndihmën e politikanëve evropianë, po bëjnë një luftë kundër njerëzve të Evropës dhe standardit të tyre të jetesës. Tani është në prag të fitimit të asaj lufte.

    Asnjë ndihmë nuk do të vijë nga jashtë për të parandaluar që kjo të ndodhë:

    Gjermania siguron vetëm një cisternë gazi gjatë turneut të Scholz-it në Gjirin Persik.

    Evropa, dhe veçanërisht Gjermania, mund t'i shpëtojnë këtij kurthi të dukshëm vetëm nëse hap tubacionet nga Rusia. Tani është koha për ta bërë këtë.

    Burimi: MoonOfAlabama.com
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 27-09-2022 më 17:01

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Sabotimi i linjave të gazit rus: A po sakrifikon SHBA Evropën për hir të Ukrainës?

    Fjalet e Biden po bejne xhiron e Internetit sot:

    Nëse Rusia pushton, atëherë nuk do të ketë më Nord Stream 2. Ne do t'i japim fund."

    Gazetarja: "Por si do ta bëni këtë saktësisht, pasi...projekti është nën kontrollin e Gjermanisë?"

    Biden: "Ju premtoj, ne do të jemi në gjendje ta bëjmë këtë."



  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Sabotimi i linjave të gazit rus: A po sakrifikon SHBA Evropën për hir të Ukrainës?

    Rrjedhjet në tubacionet e gazit rus ngrenë shqetësime për sabotim

    Nga MONIKA SCISLOWSKA, JAN M. OLSEN dhe DAVID KEYTON

    Emri:  800.jpg

Shikime: 123

Madhësia:  34.4 KB

    Varshavë, Poloni (AP) - Shpërthimet tronditën Detin Baltik përpara se të zbuloheshin rrjedhje të pazakonta në dy tubacione të gazit natyror që kalonin nën ujë nga Rusia në Gjermani, thanë të martën sizmologët. Disa liderë dhe ekspertë evropianë po tregojnë për sabotim të mundshëm gjatë një bllokimi energjetik me Rusinë të provokuar nga lufta në Ukrainë .

    Tre rrjedhjet në tubacionet Nord Stream 1 dhe 2, të cilat janë të mbushura me gaz natyror, por nuk e dërgojnë karburantin në Evropë , errësuan inaugurimin e një tubacioni të shumëpritur që do të sjellë gazin norvegjez në Poloni për të forcuar pavarësinë energjetike të kontinentit nga Moska. .

    Shpërthimi i parë u regjistrua herët të hënën në juglindje të ishullit danez të Bornholm, tha Bjorn Lund, drejtor i Rrjetit Kombëtar Sizmik Suedez. Një shpërthim i dytë, më i fortë në verilindje të ishullit atë natë ishte i barabartë me një tërmet me magnitudë 2.3 ballë. Stacionet sizmike në Norvegji dhe Finlandë gjithashtu regjistruan shpërthimet.

    "Nuk ka dyshim se ky nuk është një tërmet," tha Lund.

    Rrjedhjet e gazit krijuan një zonë të bardhë të shkumëzuar në sipërfaqen e ujit, imazhet e publikuara nga ushtria e Danimarkës.

    Kryeministri polak Mateusz Morawiecki i quajti ngjarjet "një akt sabotimi", ndërsa kryeministrja daneze Mette Frederiksen tha se nuk mund ta përjashtonte një gjë të tillë. Gjatë një ceremonie pranë Goleniow, në Poloninë veriperëndimore, ata dhe presidenti polak Andrzej Duda hapën simbolikisht valvulën e një tubi të verdhë që i përket tubit Baltik, një sistem i ri që dërgon gaz norvegjez nëpër Danimarkë dhe Detin Baltik në Poloni.

    “Epoka e dominimit rus në sferën e gazit po i vjen fundi”, deklaroi Morawiecki. “Një epokë që u shënua nga shantazhe, kërcënime dhe zhvatje”.

    Gazi natyror i shpëtuar përbëhet pothuajse tërësisht nga metani. Metani është kontribuesi i dytë më i madh në ndryshimet klimatike pas dioksidit të karbonit. David Hastings, një oqeanograf kimik në pension në Gainesville, Florida, tha se pjesa më e madhe e gazit do të ngrihej përmes oqeanit dhe do të hynte në atmosferë. “Nuk ka dyshim se ndikimi më i madh mjedisor i kësaj është në klimë, sepse metani është një gaz me të vërtetë i fuqishëm serrë,” tha ai.

    Sipas raportit më të fundit nga IPCC në fillim të këtij viti, metani është 82.5 herë më i keq për klimën sesa dioksidi i karbonit gjatë një harku kohor 20-vjeçar, sepse thith në mënyrë efektive nxehtësinë e diellit.

    Asnjë zyrtar nuk paraqiti prova se çfarë i shkaktoi problemet e Rrjedhës Veriore, por me mosbesimin ndaj Rusisë në rritje, disa kishin frikë se Moska sabotoi infrastrukturën e saj nga inati ose për të paralajmëruar se tubacionet janë të prekshme ndaj sulmeve. Rrjedhjet në ujërat ndërkombëtare pranë brigjeve të Danimarkës dhe Suedisë ngritën rrezikun nëse infrastruktura energjetike ishte në shënjestër dhe çoi në një rritje të vogël të çmimeve të gazit natyror .

    “Ne mund të shohim qartë se ky është një akt sabotimi, një akt që ndoshta nënkupton një hap tjetër të përshkallëzimit të situatës me të cilën po përballemi në Ukrainë,” tha Morawiecki.

    Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u tha gazetarëve se zyrtarët amerikanë nuk kanë konfirmuar sabotim apo sulm.

    Anders Puck Nielsen, një studiues me Qendrën për Operacione Detare në Kolegjin Mbretëror Danez të Mbrojtjes, tha se koha e rrjedhjeve ishte "e dukshme" duke pasur parasysh ceremoninë për tubacionin Baltik. Ai tha se ndoshta dikush ka kërkuar "të dërgojë një sinjal se diçka mund të ndodhë me gazin norvegjez".

    Shkalla e dëmtimit do të thotë se tubacionet Nord Stream nuk do të jenë në gjendje të transportojnë gaz në Evropë këtë dimër edhe nëse do të kishte vullnet politik për t'i sjellë ato në internet, thanë analistët në Eurasia Group. Rusia ka ndalur rrjedhat në tubacionin Nord Stream 1 prej 1,224 kilometrash (760 milje) gjatë luftës, ndërsa Gjermania i pengoi ato të nisnin ndonjëherë në Nord Stream 2 paralel.

    "Në varësi të shkallës së dëmtimit, rrjedhjet mund të nënkuptojnë edhe një mbyllje të përhershme të të dy linjave," shkruajnë analistët Henning Gloystein dhe Jason Bush.

    Ata vunë në dukje se tubacionet nënujore janë projektuar në një mënyrë që të mos dëmtohen aksidentalisht dhe rrjedhjet janë të rralla.

    Puck Nielsen tha për sabotimin e mundshëm se “teknikisht, kjo nuk është e vështirë. Kërkon vetëm një varkë. Kërkon disa zhytës që dinë të trajtojnë pajisjet shpërthyese.”

    “Por unë mendoj se nëse shikojmë se kush do të përfitonte në të vërtetë nga trazirat, më shumë kaos në tregun e gazit në Evropë, mendoj se në thelb ka vetëm një aktor tani që në fakt përfiton nga më shumë pasiguri, dhe kjo është Rusia,” tha ai.

    I pyetur nëse rrjedhjet mund të jenë shkaktuar nga sabotazhi, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se "asnjë version nuk mund të përjashtohet".

    “Kjo është një situatë e paprecedentë që kërkon një hetim urgjent. Ne jemi jashtëzakonisht të shqetësuar nga ky lajm”, tha ai në një konferencë me gazetarët.

    Autoritetet detare daneze dhe suedeze lëshuan paralajmërime për lundrimin. Në bregun lindor të Bornholm, Agjencia Daneze e Menaxhimit të Emergjencave instaloi pajisje që mat përqendrimin e gazit në ajër. Policia lokale tha se “autoritetet vlerësojnë se nuk ka rreziqe për sigurinë apo shëndetin”.

    Danimarka vendosi gjithashtu një zonë të ndaluar për të siguruar që anijet të shmangin rrjedhjet. Anijet mund të humbasin lëvizjen dhe gjithashtu mund të ketë rrezik ndezjeje mbi ujë dhe në ajër, thanë autoritetet.

    Tubacionet Nord Stream kanë qenë në qendër të një përplasjeje energjetike midis Evropës dhe Rusisë që nga pushtimi i Ukrainës në fund të shkurtit. Rënia e furnizimeve të gazit rus ka bërë që çmimet të rriten, duke u bërë presion qeverive që të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes së faturave të larta të energjisë për familjet dhe bizneset ndërsa dimri po afron. Kriza gjithashtu ka ngritur frikën e racionimit dhe recesionit.

    Tubacioni Baltik është një element i spikatur në kërkimin e Bashkimit Evropian për sigurinë e energjisë dhe do të fillojë të sjellë gaz norvegjez përmes Danimarkës dhe përgjatë Detit Baltik në Poloni më 1 tetor.

    Simone Tagliapietra, një eksperte energjetike me institutin e mendimit Bruegel në Bruksel, spekuloi se rrjedhjet mund të ishin shkaktuar nga sabotazhi rus ose sabotazhi anti-rus.

    Një mundësi është që Rusia të sinjalizojë se "po shkëputet përgjithmonë me Evropën Perëndimore dhe Gjermaninë" ndërsa Polonia inauguron tubacionin e saj me Norvegjinë, tha ai.

    "Në çdo rast, ky është një kujtesë e ashpër e ekspozimit ndaj rrezikut të infrastrukturës së gazit të Evropës," tha Tagliapietra.

    Rrjedhjet në linjat e gazit rus

    Emri:  linjat-gazit-rus.jpg

Shikime: 125

Madhësia:  22.9 KB

    Andrzej Sikora, kreu i Institutit të Studimeve të Energjisë në Poloni, tha se ai ka paralajmëruar për mundësinë e sulmeve në infrastrukturën e gazsjellësit që nga ndërtimi i Nord Stream 1 në 2010. Ai ka kërkuar hapa për të garantuar sigurinë e Balltikut Tub, i cili në një moment kryqëzon shtigjet me të dy tubacionet Nord Stream.

    ___

    Olsen raportoi nga Kopenhagen, Danimarkë dhe Keyton nga Stokholmi. Shkrimtarët e Associated Press Vanessa Gera në Varshavë, Adam Schreck në Kiev, Ukrainë, Kirsten Grieshaber në Berlin dhe David McHugh në Frankfurt, Gjermani, kontribuan.


    Burimi: AP

  5. #5
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Sabotimi i linjave të gazit rus: A po sakrifikon SHBA Evropën për hir të Ukrainës?


  6. #6
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Sabotimi i linjave të gazit rus: A po sakrifikon SHBA Evropën për hir të Ukrainës?

    ANALIZA: Nga sabotimi i tubacioneve të Nord Stream vetëm një vend përfiton

    Nga Bill Hennessy

    Tre shpërthime në ujëra të thella shkatërruan tubacionet Nord Stream nën Detin Baltik të hënën. Ndërsa MSM dhe qeveritë raportuan "rrjedhje" në tubacione pas rënies së papritur të presionit në zero, sizmologët suedezë e dinin më mirë.

    Një nga tre shpërthimet ka përmasa 2.3 të shkallës Rihter të intensitetit të tërmetit, por ky nuk ishte tërmet. Ishte një shpërthim - si një minierë gjigante nënujore . Përmes Reuters:

    Bjorn Lund, sizmolog në Rrjetin Kombëtar Sizmik Suedez në Universitetin Uppsala, tha se të dhënat sizmike të mbledhura nga ai dhe kolegët nordikë treguan se shpërthimet ndodhën në ujë dhe jo në shkëmbin nën shtratin e detit.

    Shpërthimet garantojnë se Gjermania dhe BE-ja nuk do të lëkunden në lidhje me sanksionet kundër importeve ruse të energjisë. Dëmtimi i tubacioneve do të marrë muaj për riparim dhe riparimet nuk ka gjasa të fillojnë deri në verën e ardhshme. Edhe nëse Gjermania do të thërriste "xhaxhi" ndërsa trazirat civile intensifikohen për mungesën e nxehtësisë dhe energjisë, edhe nëse Rusia vendosi të rikthejë energjinë, kanali i gazit rus në Evropë është i prishur.

    TASS raporton detajet e shpërthimeve:

    Shpërthimi i parë u regjistrua rreth orës dy të mëngjesit të së hënës, i dyti në orën 19:04 të së njëjtës ditë. Paralajmërimet për rrjedhje gazi janë lëshuar të hënën përkatësisht në orën 13:52 dhe 20:41 pasdite. Anijet që kalonin nëpër zonë thuhet se njoftuan rojet bregdetare për vlimin në sipërfaqen e detit. Lund argumenton se zakonisht nuk ka stërvitje ushtarake në zonën e incidentit, të cilat teorikisht mund të shkaktojnë dëme në tubacionet .

    Nuk ka stërvitje ushtarake në zonë të hënën, por ka pasur stërvitje ushtarake në zonë kohët e fundit. Ne do t'i shqyrtojmë ato ushtrime pas pak.

    Pra, Nord Stream ka vdekur, dhe pyetja bëhet "kush nuk është?"

    Mjetet, motivi dhe mundësia
    Për të rregulluar një krim ndaj një të dyshuari, policia përpiqet të krijojë mjete, motive dhe mundësi. Nëse viktima është qëlluar në shtëpinë e tij pa shenja të hyrjes së forcës apo të luftës, të dyshuarit do të jenë persona të njohur të viktimës, të cilët kanë pasur akses në armën e vrasjes dhe arsye për ta vrarë atë. Hiqni çdo element - mjetin (armë), motivin (fitimin) ose mundësinë (qasjen) - dhe rasti bie.

    Nëse i kërcejmë të tre elementët kundër të dyshuarve të arsyeshëm, bie në sy një i dyshuar.

    Mjetet eliminojnë shumicën e të dyshuarve. Vetëm një qeveri me një aftësi të avancuar luftarake detare mund ta kishte ekzekutuar sabotimin. Kjo i kufizon të dyshuarit në Gjermani, Britaninë e Madhe, Francën, Shtetet e Bashkuara, Rusinë dhe Kinën.

    Por mjetet përfshijnë edhe afërsinë. Aktivitetet detare kineze ose franceze në zonë do të kishin ngritur flamuj. Gjeografia duket se përjashton Shtetet e Bashkuara me përjashtim të faktit që Marina e SHBA operon në çdo oqean të botës me aftësi të avancuara luftarake. Pra, lista e të dyshuarve me mjetet për të shkatërruar Nord Stream është deri në MB, SHBA, Rusi dhe Gjermani.



    Pra, kalojmë te motivi.

    Gjermania nuk ka asnjë motiv për të dëmtuar linjën e saj të shpëtimit të energjisë. Gjermania është shumë e varur nga gazi natyror rus. Industritë e tëra gjermane po nacionalizohen për shkak të mungesës së energjisë për shkak të sanksioneve kundër Rusisë dhe Rusisë që reduktojnë rrjedhën nëpër tubacione. Gjermanët mbajtën protesta masive gjatë fundjavës duke kërkuar që Gjermania të tërhiqet nga aleanca anti-ruse në këmbim të kthimit të energjisë.

    Britania e Madhe gjithashtu ka vuajtur nga sanksionet e vendosura pasi Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt. Ekonomia britanike është në rrënim, duke e detyruar bankën qendrore të Mbretërisë së Bashkuar të kthehet në lehtësimin sasior. Për më tepër, qeveria e re në MB i ka duart plot me formimin e një qeverie. Nuk ka gjasa që britanikët të provojnë një kaper të tillë.

    Rusia duket se ka një motiv: t'i shkaktojë Evropës dhimbje afatgjatë për dërgimin e armëve vdekjeprurëse në Ukrainë. Por Rusia nuk kishte nevojë të hidhte në erë tubacionet. Rusia kontrollon valvulat që dërgojnë ose ndalojnë rrjedhën e gazit në Evropë dhe ajo tashmë e ka fikur shiritin. Rusia pagoi për një pjesë të tubacionit dhe pret të rifillojë eksportet fitimprurëse të energjisë në Evropë sapo të zgjidhet lufta me Ukrainën. Pse Rusia do të presë hundën e saj?



    Kjo largohet nga Shtetet e Bashkuara. Pra cilat janë motivet e saj?

    Së pari, SHBA u bë eksportuesi numër një i gazit natyror të lëngshëm në Evropë pasi Rusia ndërpreu rrjedhën. Varësia gjermane nga LNG-ja e SHBA-së është një karotë për ta mbajtur gjermanishten në aleancën e sanksioneve. Me afrimin e dimrit dhe trazirat gjermane në rritje, Departamenti i Shtetit do të ishte i shqetësuar se gjermanët do të lëkunden, do të reduktonin sanksionet, do t'i prisnin armët Ukrainës dhe do t'i luteshin Putinit për energji. Humbja e tubacioneve Nord Stream eliminon atë rrugë drejt importeve të reja të gazit në Gjermani.

    Së dyti, familja Biden ka qenë prej kohësh e ngatërruar me gazin natyror dhe Ukrainën. Hunter Biden ishte në bordin e kompanisë më të madhe të gazit natyror në Ukrainë - një pozicion që u dha oligarkëve ukrainas akses tek Joe Biden. Hunter, i cili nuk ka përvojë në energji, fitoi miliona nga marrëveshja dhe Ukraina mori një President të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

    Së treti, demokrati Biden duhet të ndalojë gjakderdhjen e popullaritetit që kërcënon të vrasë kontrollin demokrat të Kongresit në nëntor.

    Pra, vetëm Shtetet e Bashkuara kanë një arsye bindëse për të shkatërruar linjën e shpëtimit të energjisë së Evropës nga Rusia. Vetëm Shtetet e Bashkuara kanë edhe mjetet edhe motivin.

    Por çfarë ndodh me mundësinë?

    Operacioni BALTOPS 22: Qershor 2022
    Revista Seapower - revista zyrtare e Ligës së Marinës - raportoi në qershor për një stërvitje të SHBA në Detin Baltik, direkt mbi pikat ku dy shpërthime masive nënujore sollën gazsjellësin Nord Stream.

    Emri:  us-military-danish-seapower-operation.jpg

Shikime: 112

Madhësia:  40.1 KB



    Historia e Seapower thekson teknologjinë e re që lejon Marinën të shpërthejë objektivat nga milje larg.

    Një objektiv tjetër kritik ishte vazhdimi i rritjes së gamës së komunikimit dhe aftësisë së transferimit të të dhënave për t'u dhënë operatorëve më shumë fleksibilitet në operacionet e gjuetisë së minave. Përparimet në teknologjinë e komunikimit, të demonstruara këtë vit, kanë treguar një përmirësim të konsiderueshëm në diapazonin e funksionimit ndaj sistemeve të përdorura aktualisht. Kjo siguron fleksibilitet shtesë të bllokimit për Marinën e SHBA në kryerjen e operacioneve të sigurta të gjuetisë së minave.

    Me fjalë të tjera, Marina pati mundësinë të vendoste eksploziv në tuba në qershor për shpërthim në distancë në kohën e zgjedhjes së Presidentit.

    Dhe anija më e madhe amfibe në botë, USS Kearsarge, ishte kohët e fundit në zonë:





    Dhe vetëm Shtetet e Bashkuara e kishin këtë mundësi.

    Gjithashtu në qershor, ndërsa operacioni BALTOPS 22 ishte duke u zhvilluar, CIA, gjoja, paralajmëroi Gjermaninë se sabotimi ndaj tubacioneve ishte i pashmangshëm:

    Emri:  cia-nord-stream.jpg

Shikime: 112

Madhësia:  49.0 KB

    Për më tepër, Biden dhe zyrtarë të tjerë të administratës kanë sinjalizuar një gatishmëri për të përdorur tubacionet si një mjet lufte. Joe Biden kërcënoi se do t'i japë fund Nord Stream nëse Rusia pushton.

    Ngelet vetëm një

    Vetëm Shtetet e Bashkuara kishin të tre elementët e një krimi: mjetet, motivin dhe mundësinë.

    Por zotërimi i të tre elementëve të një krimi nuk e bën njeriun fajtor. Krahas mjeteve, motivit dhe mundësisë, fajtori duhet të ketë edhe degjenerimin moral për të kryer krimin. Gjithkush që mban një armë ka mjetet, motivin dhe mundësinë për të qëlluar dikë në një moment, por pothuajse asnjë pronar i ligjshëm i armëve nuk e kryen krimin. Pse?

    Sepse shumica prej nesh kanë ndërgjegje morale të formuara aq mirë sa të na ndalojnë të veprojmë sipas impulsit. Ne, siç shkroi Jefferson në Deklaratën e Pavarësisë, jemi të gatshëm të pësojmë shumë abuzime përpara se të tërhiqni këmbëzën.

    Pra, duhet të pyesim: a ka kjo administratë e Shteteve të Bashkuara kontrollin e impulsit për të rezistuar duke përdorur aftësitë e saj masive ushtarake? Apo është administrata plot me njerëz që do të qëllonin dikë thjesht për acarim?

    Për t'iu përgjigjur kësaj, mendoni për sulmin e FBI-së në shtëpinë e një ministri pro-jetës, grabitjen e kasafortave pasi gënjeu një gjykatës për të marrë një urdhër, bastisjen e shtëpisë së kundërshtarit kryesor të presidentit aktual në zgjedhjet e ardhshme ose kërcënimin pro- këshilltarë të shtatzënisë në Minesota.



    Mendoni, gjithashtu, për shtytjen e administratës për të tredhur djemtë e vegjël dhe për t'u prerë gjoksin vajzave të vogla për krimet e të qenit shumë femërore ose shumë mashkullore. Mendoni për magjepsjen e Shteteve të Bashkuara me drag show-t për fëmijët, në të cilat një vajzë 5-vjeçare masazhon penisin e një drag Queen në skenë për të ngjallur interesat e prindërve të saj. Siç raportoi kohët e fundit The Gateway Pundit:

    A janë Shtetet e Bashkuara të afta të kryejnë një krim të lartë në Detin Baltik?

    Sigurisht që është.

    Shtetet e Bashkuara nën Joe Biden nuk kanë asnjë busull moral. Është një anije pa timon dhe e çmendur që lundron drejt kënaqësisë së ulët duke përdorur fuqinë dhe dhunën si justifikimin e saj të vetëm për veprimet.

    Ndërsa ne nuk e dimë me siguri nëse Shtetet e Bashkuara hodhën në erë gazsjellësin, ne e dimë me siguri se Shtetet e Bashkuara kanë mjetet, motivin, mundësinë dhe deficitin moral të nevojshëm për ta çuar botën në skajin e armagedonit në ndjekje të pushtetit. për elitat e saj. Dhe një ish-ministër polak i mbrojtjes dhe anëtar aktual i Parlamentit Evropian shpejtoi të vuri fajin (ose meritën) për shpërthimin:

    Emri:  radek.jpg

Shikime: 113

Madhësia:  44.2 KB

    Tregoni vëmendjen e duhur. Nord Stream mund të jetë historia më e madhe e jetës sonë.


    Burimi: TGP

  7. #7
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Sabotimi i linjave të gazit rus: A po sakrifikon SHBA Evropën për hir të Ukrainës?

    Rusia thotë se Perëndimi ishte organizatori i sulmeve në Nord Stream

    Shefi i spiunazhit Sergey Naryshkin pretendon se kundërshtarët e Moskës po përpiqen të mbulojnë sabotimin e tubacioneve

    Emri:  6336a76085f5407f1c378196.jpg

Shikime: 108

Madhësia:  12.9 KB

    Drejtori i Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme të Rusisë (SVR) Sergey Naryshkin thotë se ka prova që tregojnë se "Perëndimi" mund të ketë qenë pas çaktivizimit të tubacioneve nënujore Nord Stream.

    "Ne tashmë kemi disa materiale, të cilat tregojnë për një gjurmë perëndimore në organizimin dhe ekzekutimin e këtij sulmi terrorist," u tha Naryshkin gazetarëve të premten.

    Ai e bëri vërejtjen pasi shpjegoi se vendet perëndimore po përpiqeshin të mbulonin incidentin për të mbrojtur autorët dhe organizatorët.

    "Një numër vendesh perëndimore filluan një kërkim për "autorët" e këtij akti terrorist pothuajse një ditë pasi ndodhi," shpjegoi ai. "Unë besoj se Perëndimi po bën gjithçka për të fshehur ekzekutuesit dhe organizatorët e vërtetë" të incidentit.

    Rrjedhjet në rrugën nënujore të gazit midis Rusisë dhe Gjermanisë u zbuluan këtë javë pas një rënie të shpejtë të presionit të hënën. Sizmologët në Suedi zbuluan shpërthime në zonë, ku gazi natyror që rridhte nga tubat u zbulua më vonë nga patrullat ajrore. Zyrtarët perëndimorë dhe rusë besojnë se prishjet janë shkaktuar nga sabotazhi.

    Nikolay Patrushev, sekretari i këshillit rus të sigurisë kombëtare, deklaroi të premten se SHBA ishte përfituesi kryesor i ndërprerjes. Ai vuri në dukje një sulm të mbështetur nga CIA në infrastrukturën e naftës të Nikaraguas në vitet 1980 si një shembull historik të operacioneve të sabotimit amerikan.

    Në mediat perëndimore ka pasur spekulime se Moska mund të ketë sulmuar tubacionet për të bërë presion mbi BE-në, pasi ajo përballet me çmime të larta të energjisë para dimrit.

    Eurodeputeti polak dhe ish-ministri i Jashtëm Radoslaw Sikorski la të kuptohej se SHBA qëndronin pas incidentit duke e falënderuar atë në Twitter. Ai festoi incidentin, duke thënë se Rusia do të duhej të përdorte një tubacion tokësor që kalon përmes Polonisë, nëse dëshiron të përmbushë kontratat e saj të gazit me klientët në Evropën Perëndimore. Zyrtari, i cili ka lidhje me elitën e Uashingtonit, më vonë e fshiu postimin, duke thënë se ai po ndante një teori personale në lidhje me shkeljet e Rrjedhës së Veriut.

    Burimi: RT

  8. #8
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Sabotimi i linjave të gazit rus: A po sakrifikon SHBA Evropën për hir të Ukrainës?

    Wall Street Journal: Nord Stream u hodh në erë nga dy shpërthime

    Tubacionet u dëmtuan nga shpërthimet, secili me një forcë të barabartë me 500 kg (1,100 paund) TNT, raportoi WSJ.

    Rrjedhjet e tubacioneve Nord Stream 1 dhe 2 u shkaktuan nga dy shpërthime të fuqishme, secili me një forcë të barabartë me 500 kg (1,100 paund) TNT, raportoi Wall Street Journal të enjten duke cituar burime. Zyrtarët danezë thuhet se zbuluan detajet në një takim të NATO-s të mërkurën.

    Në një deklaratë të botuar të enjten, Këshilli i Atlantikut të Veriut, organi vendimmarrës i NATO-s, nuk ia caktoi fajin për rrjedhjet asnjë aktori dhe vetëm pretendoi se tubacionet ishin dëmtuar në atë që dukej të ishte një “ akte të qëllimshme, të pamatur dhe të papërgjegjshme. të sabotimit .”

    Megjithatë, zyrtarët në disa vende anëtare " ia kanë atribuar tashmë shkatërrimin Rusisë, pa ofruar prova ", thuhet në raport.

    Gazeta raportoi se gjatë takimit të Këshillit, vendet anëtare thanë se Rusia ishte "me gjasa" pas prishjeve të Rrjedhës së Veriut. Por me sa duket shumica prej tyre nuk donin të shprehnin publikisht spekulimet e tyre pa " më shumë prova ", sipas diplomatëve të lartë evropianë të paidentifikuar të cituar nga gazeta.

    Diplomatët vunë në dukje se " kishte pak dyshime serioze " në kryeqytete se Moska orkestroi rrjedhjet e Nord Stream, por ata donin të ishin absolutisht të sigurt për këtë, duke pasur parasysh implikimet që mund të sjellin akuza të tilla.

    Moska ka hedhur poshtë vazhdimisht akuzat se kishte të bënte me sabotazhin. Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov e përshkroi incidentin si një " akt terrorist " të mundshëm, i cili nuk ka gjasa të jetë i mundur " pa përfshirjen e disa fuqive shtetërore. ”

    Të enjten, Maria Zakharova, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, ofroi një kujtesë se këtë verë NATO ishte e angazhuar në aktivitete ushtarake pranë vendndodhjes ku u gjetën rrjedhjet, duke lënë të kuptohet se mund të kishte paraqitur një " mundësi " interesante për bllokun.

    Më herët, Sky News raportoi, duke cituar një burim të mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar, se tubacionet Nord Stream mund të jenë sabotuar nga një pajisje shpërthyese nënujore e shpërthyer nga distanca, e cila mund të ishte vendosur muaj apo edhe vite përpara incidentit.

    Të hënën, Danimarka raportoi rrjedhje nga tubacionet, të cilat lidhin Gjermaninë dhe Rusinë nën Detin Baltik, pasi operatori raportoi një humbje të presionit në Nord Stream 1 dhe 2. Autoritetet daneze dhe suedeze më vonë thanë se kishte pasur një seri shpërthimesh nënujore pranë ishullit Bornholm. Në total, janë zbuluar katër rrjedhje gazi në sistemin Nord Stream.

    Burimi: RT
    "Babai i shtetit është Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencëtari!"

  9. #9
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Sabotimi i linjave të gazit rus: A po sakrifikon SHBA Evropën për hir të Ukrainës?

    Shpërthimet e Nord Stream janë një 'mundësi e jashtëzakonshme'

    Uashingtoni tani mund të hyjë si furnizuesi kryesor i Evropës me LNG, shpjegoi administrata Biden

    Emri:  63383d2985f5407f1c378239.jpg

Shikime: 104

Madhësia:  19.3 KB

    SHBA e sheh sabotimin e tubacioneve të gazit Nord Stream si një "mundësi të jashtëzakonshme" për të larguar shtetet e BE-së nga energjia ruse, u tha gazetarëve të premten Sekretari i Shtetit Antony Blinken.

    Me afrimin e dimrit, Blinken tha se SHBA dëshiron që blloku të përdorë më pak karburant.

    Uashingtoni ka vite që po përpiqet të bindë liderët e BE-së që të shkëmbejnë gazin rus me LNG-në e tij.

    Ashpërsia e dëmtimit të kanaleve nënujore tani do të thotë se blloku është "i privuar pafundësisht" nga gazi rus nëpërmjet kësaj rruge, deklaroi të premten operatori rus i energjisë Gazprom.

    Duke folur me gazetarët në Uashington, Blinken u mburr se SHBA është tani "furnizuesi kryesor i [gazit natyror të lëngshëm] në Evropë". Përveç dërgimit të karburantit të vet në Evropë, Blinken tha se SHBA po punon me liderët evropianë për të gjetur mënyra për të "ulur kërkesën" dhe "përshpejtuar tranzicionin drejt burimeve të rinovueshme".

    “Është një mundësi e jashtëzakonshme për të hequr një herë e mirë varësinë nga energjia ruse dhe kështu për t'i hequr [presidentit rus] Vladimir Putin armatimin e energjisë si një mjet për të avancuar planet e tij perandorake,” deklaroi Blinken.

    SHBA ka të ngjarë të përfitojë më shumë nga shkatërrimi i tubacioneve të gazit Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2, të cilët u dëmtuan nga një seri shpërthimesh në ishullin danez të Bornholm në fillim të kësaj jave. Uashingtoni ka vite që po përpiqet të bindë liderët evropianë që të shkëmbejnë gazin rus me LNG-në e tij, dhe ashpërsia e dëmtimit të kanaleve nënujore tani do të thotë se Evropa është "e privuar pafundësisht" nga gazi rus nëpërmjet kësaj rruge, deklaroi operatori rus i energjisë Gazprom. e premte.

    Në një fjalim të premten, presidenti Vladimir Putin fajësoi për shpërthimet "anglo-saksonët", një bisedë ruse për aleancën transatlantike SHBA-MB.

    “Është e qartë për të gjithë ata që përfitojnë prej saj,” shpjegoi Putin. “Ata që përfitojnë janë ata që e kanë bërë atë.”

    Ndërsa tani është e hapur rruga për SHBA-në për të shitur LNG-në e saj më të shtrenjtë në Evropë, mungesa nuk mund të mbulohet brenda natës. Eksportuesit amerikanë paralajmëruan gjatë gjithë verës se nuk do të jenë në gjendje të dërgojnë gaz të mjaftueshëm për të përmbushur kërkesën në kontinent dhe shumë nga terminalet e importit të Evropës janë ende në ndërtim ose në planifikim.

    Ndërkohë, faturat e energjisë po rriten në të gjithë Evropën. Në Gjermani, e cila përballet me perspektivën e " deindustrializimit " të shpejtë , protestuesit dolën në rrugë për të kërkuar rihapjen e Nord Stream 2 vetëm disa ditë para shpërthimeve. Mungesa e ushqimit janë parashikuar në Gjermani dhe drutë e zjarrit janë në kërkesë të nxehtë në të gjithë kontinentin pasi qytetarët përpiqen të ngrohin shtëpitë e tyre.

    "Ka shumë punë për të bërë për t'u siguruar që vendet dhe partnerët të kalojnë dimrin," tha Blinken, duke sugjeruar, siç kanë bërë edhe liderët e BE-së, që Evropa të punojë për të "ulur kërkesën" për gaz.

    Burimi: RT

  10. #10
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Sabotimi i linjave të gazit rus: A po sakrifikon SHBA Evropën për hir të Ukrainës?

    Rusia thotë se marina e Mbretërisë së Bashkuar hodhi në erë Nord Stream, Londra mohon përfshirjen

    - Rusia thotë se personeli i marinës britanike hodhi në erë tubacionet
    - Rusia thotë se personeli i marinës britanike ndihmoi në sulmin e Krimesë
    - Rusia nuk jep prova për pretendimin
    - Britania mohon pretendimet ruse
    - Rusia thotë se do të kërkojë vëmendjen e OKB-së

    LONDËR, 29 tetor (Reuters) - Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha të shtunën se personeli i marinës britanike hodhi në erë tubacionet e gazit Nord Stream muajin e kaluar, një pretendim që Londra tha se ishte i rremë dhe i krijuar për të shkëputur vëmendjen nga dështimet ushtarake ruse në Ukrainë.

    Rusia nuk dha prova për pretendimin e saj se një anëtar kryesor i NATO-s kishte sabotuar infrastrukturën kritike ruse në mes të krizës më të keqe në marrëdhëniet midis Perëndimit dhe Rusisë që nga thellësia e Luftës së Ftohtë.

    Ministria ruse tha se "specialistët britanikë" nga e njëjta njësi drejtuan sulmet me dronë ukrainas mbi anijet e flotës ruse të Detit të Zi në Krime më herët të shtunën, për të cilat tha se ishin zmbrapsur kryesisht nga forcat ruse, me dëmtime të vogla në një minahedhëse ruse.

    “Sipas informacioneve të disponueshme, përfaqësues të kësaj njësie të Marinës Britanike morën pjesë në planifikimin, sigurimin dhe zbatimin e një sulmi terrorist në Detin Baltik më 26 shtator të këtij viti - duke hedhur në erë tubacionet e gazit Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2. ”, tha ministria.

    Britania e mohoi pretendimin.

    “Për të penguar trajtimin e tyre katastrofik të pushtimit të paligjshëm të Ukrainës, Ministria ruse e Mbrojtjes po përdor pretendime të rreme në një shkallë epike”, tha ministria britanike e mbrojtjes.

    "Kjo histori e shpikur, thotë më shumë për argumentet që ndodhin brenda qeverisë ruse sesa për Perëndimin."

    Maria Zakharova, një zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme ruse, tha se Moska do të kërkojë reagim nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së duke thënë në rrjetet sociale Moska dëshiron të tërheqë vëmendjen ndaj "një sërë sulmesh terroriste të kryera kundër Federatës Ruse në Detin e Zi dhe Baltik, duke përfshirë përfshirja e Britanisë në to”.

    Rusia, thellësisht e izoluar nga vendet perëndimore që nga pushtimi i saj i Ukrainës më 24 shkurt, ka fajësuar më parë Perëndimin për shpërthimet që shpërthejnë tubacionet e ndërtuara nga Rusia Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2 në shtratin e Detit Baltik.

    Por më parë nuk kishte dhënë detaje specifike se kush mendon se ishte përgjegjës për dëmtimin e tubacioneve, më parë rrugët më të mëdha për furnizimin me gaz rus në Evropë.

    Një rënie e mprehtë e presionit në të dy tubacionet u regjistrua më 26 shtator dhe sizmologët zbuluan shpërthime, duke shkaktuar një valë spekulimesh për sabotim në një nga korridoret më të rëndësishme energjetike të Rusisë.

    Reuters nuk ka qenë në gjendje të verifikojë menjëherë asnjë nga pretendimet kontradiktore se kush ishte fajtori për dëmin.

    Emri:  NWT7A4GJO5JURJWWRV7P7A4DXA.jpg

Shikime: 97

Madhësia:  49.2 KB
    Rrjedhje gazi në Nord Stream 2 siç shihet nga përgjuesi danez F-16 në Bornholm, Danimarkë, 27 shtator 2022. Komanda Daneze e Mbrojtjes/Forsvaret Ritzau Scanpix/nëpërmjet REUTERS

    MISTER I TUBBACIONIT
    Suedia dhe Danimarka kanë arritur në përfundimin se katër rrjedhje në Nord Stream 1 dhe 2 janë shkaktuar nga shpërthime, por nuk kanë thënë se kush mund të jetë përgjegjës. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg e ka quajtur dëmin një akt sabotimi.

    Suedia ka urdhëruar që të kryhen hetime shtesë për dëmin e shkaktuar në tubacionet, tha në një deklaratë të premten prokurori përgjegjës për rastin.

    Kremlini ka thënë vazhdimisht se akuzat për përgjegjësinë ruse për dëmin ishin "marrëzi" dhe zyrtarët rusë kanë thënë se Uashingtoni kishte një motiv pasi dëshiron të shesë më shumë gaz natyror të lëngshëm (LNG) në Evropë.

    Shtetet e Bashkuara kanë mohuar përfshirjen.

    Tubacionet Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2 kanë një kapacitet të përbashkët vjetor prej 110 miliardë metra kub - më shumë se gjysma e vëllimeve normale të eksporteve të gazit të Rusisë.

    Seksionet e tubacioneve 1,224 km (760 milje) të gjata, që shkojnë nga Rusia në Gjermani, shtrihen në një thellësi prej rreth 80-110 metra.

    FLOTA E DETIT TË ZI
    Rusia tha ndërkohë se forcat ukrainase sulmuan anijet nga Flota e Detit të Zi në Sevastopol, qyteti më i madh në Krimenë e aneksuar nga Rusia, në orët e para të së shtunës.

    “Nëntë mjete ajrore pa pilot dhe shtatë drone autonome detare u përfshinë në sulm”, tha ministria e mbrojtjes.

    “Përgatitja e këtij akti terrorist dhe trajnimi i ushtarakëve të Qendrës Speciale të 73-të të Operacioneve Detare të Ukrainës u kryen nën drejtimin e specialistëve britanikë të vendosur në qytetin Ochakiv”.

    Të gjithë dronët ajror u shkatërruan edhe pse dëme të vogla iu shkaktuan minahedhësit Ivan Golubets, tha ministria. Sevastopol është selia e flotës ruse të Detit të Zi.

    Burimi: Reuters

  11. #11
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Ja se si Amerika shkatërroi gazsjellësin rus Nord Stream

    Ja se si Amerika shkatërroi gazsjellësin Nord Stream

    New York Times e quajti atë një "mister", por Shtetet e Bashkuara ekzekutuan një operacion të fshehtë detar që mbahej sekret - deri më tani.

    Emri:  04729135-33de-4bb1-8fd5-17e9b7f0c8fe_3114x1742.jpg

Shikime: 162

Madhësia:  26.5 KB

    Nga Seymour Hersh

    8 shkurt 2023

    Qendra e zhytjes dhe shpëtimit të marinës amerikane mund të gjendet në një vend po aq të errët sa emri i saj - poshtë asaj që dikur ishte një korsi fshati në qytetin rural të Panamasë, një qytet turistik tashmë në lulëzim në zonën jugperëndimore të Floridës, 70 milje në jug të kufirit me Alabamën. Kompleksi i qendrës është po aq i papërshkrueshëm sa edhe vendndodhja e saj - një strukturë betoni e zbehtë e pas Luftës së Dytë Botërore që ka pamjen e një shkolle të mesme profesionale në anën perëndimore të Çikagos. Një lavanderi që funksionon me monedha dhe një shkollë vallëzimi ndodhen përballë asaj që tani është një rrugë me katër korsi.

    Qendra ka trajnuar zhytës shumë të aftë në ujëra të thella për dekada të tëra, të cilët, pasi janë caktuar në njësitë ushtarake amerikane në mbarë botën, janë në gjendje të zhyten teknikisht për të bërë të mirën - duke përdorur eksplozivët C4 për të pastruar portet dhe plazhet nga mbeturinat dhe mjetet e pashpërthyera - si dhe e keqja, si hedhja në erë e platformave të huaja të naftës, ndotja e valvulave të marrjes për termocentralet nënujore, shkatërrimi i bravave në kanalet kryesore të transportit. Qendra e qytetit të Panamasë, e cila krenohet me pishinën e dytë më të madhe në Amerikë, ishte vendi i përsosur për të rekrutuar të diplomuarit më të mirë dhe më të heshtur të shkollës së zhytjes, të cilët bënë me sukses verën e kaluar atë që ishin autorizuar të bënin 260 këmbë nën sipërfaqe të Detit Baltik.

    Qershorin e kaluar, zhytësit e marinës, duke operuar nën mbulesën e një stërvitjeje të njohur gjerësisht të NATO-s në mes të verës, të njohur si BALTOPS 22, vendosën eksplozivët e aktivizuar nga distanca që, tre muaj më vonë, shkatërruan tre nga katër tubacionet Nord Stream, sipas një burimi me njohuri të drejtpërdrejta të planifikimit operacional.

    Dy prej tubacioneve, të cilët njiheshin kolektivisht si Nord Stream 1, i kishin siguruar Gjermanisë dhe pjesës më të madhe të Evropës Perëndimore gaz natyror të lirë rus për më shumë se një dekadë. Një palë e dytë tubacionesh, e quajtur Nord Stream 2, ishte ndërtuar por nuk ishin ende funksionale. Tani, me trupat ruse të grumbulluara në kufirin ukrainas dhe me luftën më të përgjakshme në Evropë që nga viti 1945, presidenti Joseph Biden i pa tubacionet si një mjet për Vladimir Putin për të armatosur gazin natyror për ambiciet e tij politike dhe territoriale.

    E pyetur për koment, Adrienne Watson, një zëdhënëse e Shtëpisë së Bardhë, tha në një email: "Ky është trillim i rremë dhe i plotë". Tammy Thorp, një zëdhënëse e Agjencisë Qendrore të Inteligjencës, shkroi në mënyrë të ngjashme: "Ky pretendim është plotësisht dhe krejtësisht i rremë".

    Vendimi i Biden për të sabotuar tubacionet erdhi pas më shumë se nëntë muajsh debatesh shumë sekrete brenda komunitetit të sigurisë kombëtare të Uashingtonit se si të arrihet më së miri ky qëllim. Për pjesën më të madhe të asaj kohe, çështja nuk ishte nëse do të kryhej misioni, por si të realizohej pa asnjë të dhënë të hapur se kush ishte përgjegjës.

    Kishte një arsye jetike burokratike për t'u mbështetur te të diplomuarit e shkollës së fortë të zhytjes të qendrës në Panama City. Zhytësit ishin vetëm Marina, dhe jo anëtarë të Komandës së Operacioneve Speciale të Amerikës, operacionet e fshehta të së cilës duhet t'i raportohen Kongresit dhe të informohen paraprakisht te udhëheqja e Senatit dhe Dhomës - e ashtuquajtura Banda e Tetë Vetave. Administrata Biden po bënte gjithçka që ishte e mundur për të shmangur rrjedhjet pasi planifikimi u zhvillua në fund të vitit 2021 dhe në muajt e parë të 2022.

    Presidenti Biden dhe ekipi i tij i politikës së jashtme – Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Jake Sullivan, Sekretari i Shtetit Tony Blinken dhe Victoria Nuland, nënsekretarja e Shtetit për Politikën – kishin qenë të zëshëm dhe të qëndrueshëm në armiqësinë e tyre ndaj dy tubacioneve, të cilat u zhvilluan krah për krah për 750 milje nën Detin Baltik nga dy porte të ndryshme në Rusinë verilindore pranë kufirit të Estonisë, duke kaluar pranë ishullit danez të Bornholm përpara se të përfundonte në Gjermaninë veriore.

    Rruga e drejtpërdrejtë, e cila anashkalonte çdo nevojë për të kaluar tranzit në Ukrainë, kishte qenë një ndihmë për ekonominë gjermane, e cila gëzonte një bollëk gazi natyror të lirë rus – mjaftueshëm për të drejtuar fabrikat e saj dhe për të ngrohur shtëpitë e saj, ndërkohë që u mundësonte shpërndarësve gjermanë të shesin gazin e tepërt, me një fitim, në të gjithë Evropën Perëndimore. Veprimet që mund të gjurmohen te administrata do të shkelnin premtimet e SHBA-së për të minimizuar konfliktin e drejtpërdrejtë me Rusinë. Fshehtësia ishte thelbësore.

    Që nga ditët e tij të hershme, Nord Stream 1 u pa nga Uashingtoni dhe partnerët e tij anti-rusë të NATO-s si një kërcënim për dominimin perëndimor. Kompania holding pas saj, Nord Stream AG, u inkorporua në Zvicër në 2005 në partneritet me Gazprom, një kompani ruse e tregtuar publikisht që prodhon fitime të mëdha për aksionerët, e cila dominohet nga oligarkët që njihen si nën kontrollin e Putinit. Gazprom kontrollonte 51 për qind të kompanisë, me katër firma evropiane energjetike - një në Francë, një në Holandë dhe dy në Gjermani - që ndajnë 49 për qind të stokut të mbetur dhe që kishin të drejtën për të kontrolluar shitjet e gazit natyror të lirë në rrjedhën e poshtme në vend si distributorë në Gjermani dhe Evropën Perëndimore. Fitimet e Gazprom u ndanë me qeverinë ruse dhe të ardhurat shtetërore nga gazi dhe nafta u vlerësuan në disa vite deri në 45 për qind të buxhetit vjetor të Rusisë.

    Frika politike e Amerikës ishte reale: Putini tani do të kishte një burim të madh të ardhurash shtesë dhe shumë të nevojshëm, dhe Gjermania dhe pjesa tjetër e Evropës Perëndimore do të bëheshin të varura nga gazi natyror me kosto të ulët të furnizuar nga Rusia – ndërkohë që do të pakësonte varësinë evropiane nga Amerika. Në fakt, kjo është pikërisht ajo që ndodhi. Shumë gjermanë e panë Nord Stream 1 si pjesë të çlirimit të teorisë së famshme Ostpolitik të ish-kancelarit Willy Brandt, e cila do t'i mundësonte Gjermanisë së pasluftës të rehabilitonte veten dhe kombet e tjera evropiane të shkatërruara në Luftën e Dytë Botërore, ndër të tjera, duke përdorur gazin e lirë rus për të ushqyer tregun dhe ekonominë tregtare të begatë të Evropës Perëndimore.

    Nord Stream 1 ishte mjaft i rrezikshëm, sipas NATO-s dhe Uashingtonit, por Nord Stream 2, ndërtimi i të cilit përfundoi në shtator të vitit 2021, nëse miratohej nga rregullatorët gjermanë, do të dyfishonte sasinë e gazit të lirë që do të ishte në dispozicion të Gjermanisë dhe Evropës Perëndimore. Tubacioni i dytë gjithashtu do të sigurojë gaz të mjaftueshëm për më shumë se 50 për qind të konsumit vjetor të Gjermanisë. Tensionet po përshkallëzoheshin vazhdimisht midis Rusisë dhe NATO-s, të mbështetur nga politika e jashtme agresive e administratës së Bidenit.

    Opozita ndaj Nord Stream 2 u ndez në prag të inaugurimit të Bidenit në janar 2021, kur republikanët e Senatit, të udhëhequr nga Ted Cruz i Teksasit, ngritën vazhdimisht kërcënimin politik të gazit natyror të lirë rus gjatë dëgjimit të konfirmimit të Blinken si Sekretar i Shtetit. Në atë kohë, një Senat i unifikuar kishte miratuar me sukses një ligj që, siç i tha Cruzi Blinkenit, "do ndalojë [tubacionin] në gjurmët e tij". Do të kishte një presion të madh politik dhe ekonomik nga qeveria gjermane, e drejtuar nga Angela Merkel, për të vendosur gazsjellësin e dytë në internet.

    A do të qëndronte Biden përballë gjermanëve? Blinken tha po, por shtoi se ai nuk kishte diskutuar specifikat e pikëpamjeve të Presidentit të ardhshëm. “Unë e di bindjen e tij të fortë se kjo është një ide e keqe, Nord Stream 2,” tha ai. “Unë e di se ai do të na kërkonte të përdorim çdo mjet bindës që kemi për të bindur miqtë dhe partnerët tanë, përfshirë Gjermaninë, që të mos ecin përpara me të.”

    Disa muaj më vonë, ndërsa ndërtimi i gazsjellësit të dytë po i afrohej përfundimit, Biden u dorëzua. Atë maj, në një kthesë mahnitëse, administrata hoqi dorë nga sanksionet kundër Nord Stream AG, me një zyrtar të Departamentit të Shtetit që pranoi se përpjekja për të ndaluar gazsjellësin përmes sanksioneve dhe diplomacisë "ka qenë gjithmonë një goditje e gjatë". Në prapaskenë, zyrtarët e administratës thuhet se i kërkuan presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, duke u përballur atëherë me kërcënimin e pushtimit rus, të mos e kritikonte masën.

    Pati pasoja të menjëhershme. Republikanët e Senatit, të udhëhequr nga Cruz, njoftuan një bllokadë të menjëhershme të të gjithë kandidatëve të politikës së jashtme të Biden dhe vonuan miratimin e projektligjit vjetor të mbrojtjes për muaj të tërë, deri në vjeshtë. Politico më vonë përshkroi kthesën e Bidenit në gazsjellësin e dytë rus si "i vetmi vendim, ndoshta më shumë se tërheqja kaotike ushtarake nga Afganistani, që ka vënë në rrezik agjendën e Bidenit".

    Administrata po ngecte, pavarësisht se mori një pushim për krizën në mes të nëntorit, kur rregullatorët gjermanë të energjisë pezulluan miratimin e gazsjellësit të dytë Nord Stream. Çmimet e gazit natyror u rritën me 8% brenda disa ditësh, mes frikës në rritje në Gjermani dhe Evropë se pezullimi i tubacionit dhe mundësia në rritje e një lufte midis Rusisë dhe Ukrainës do të çonte në një dimër të ftohtë shumë të padëshiruar. Nuk ishte e qartë për Uashingtonin se ku qëndronte Olaf Scholz, kancelari i sapoemëruar i Gjermanisë. Muaj më parë, pas rënies së Afganistanit, Scholtz kishte miratuar publikisht thirrjen e presidentit francez Emmanuel Macron për një politikë të jashtme më autonome evropiane në një fjalim në Pragë – duke sugjeruar qartë se do të mbështetej më pak tek Uashingtoni dhe veprimet e tij merkurore.

    Gjatë gjithë kësaj, trupat ruse ishin ndërtuar vazhdimisht dhe në mënyrë ogurzezë në kufijtë e Ukrainës, dhe deri në fund të dhjetorit më shumë se 100,000 ushtarë ishin në pozicion për të goditur nga Bjellorusia dhe Krimea. Alarmi po rritej në Uashington, duke përfshirë një vlerësim nga Blinken se numri i këtyre trupave mund të "dyfishohej në një kohë të shkurtër".

    Vëmendja e administratës edhe një herë u përqendrua në Nord Stream. Për sa kohë që Evropa mbeti e varur nga tubacionet për gaz natyror të lirë, Uashingtoni kishte frikë se vende si Gjermania do të hezitonin t'i furnizonin Ukrainës me paratë dhe armët e nevojshme për të mposhtur Rusinë.

    Ishte në këtë moment të paqartë që Biden autorizoi Jake Sullivan të bashkonte një grup ndërinstitucional për të hartuar një plan.

    Të gjitha opsionet duhej të ishin në tavolinë. Por vetëm një do të dilte.


    PLANIFIKIMI

    Në dhjetor të vitit 2021, dy muaj përpara se tanket e para ruse të futeshin në Ukrainë, Jake Sullivan mblodhi një takim të një task force të sapoformuar—burra dhe gra nga Shefat e Përbashkët të Shtabit, CIA dhe Departamenti i Shtetit dhe i Thesarit—dhe pyeti për rekomandime se si t'i përgjigjemi pushtimit të afërt të Putinit.

    Do të ishte i pari nga një seri takimesh top-sekret, në një dhomë të sigurt në një kat të fundit të ndërtesës së Zyrës së Vjetër Ekzekutive, ngjitur me Shtëpinë e Bardhë, ku ishte edhe shtëpia e Bordit Këshillimor të Inteligjencës së Jashtme të Presidentit (PFIAB). . Kishte biseda të zakonshme përpara dhe mbrapa që përfundimisht çuan në një pyetje paraprake thelbësore: a do të ishte i kthyeshëm rekomandimi i dërguar nga grupi te Presidenti - si një shtresë tjetër sanksionesh dhe kufizimesh në monedhë - apo i pakthyeshëm - domethënë veprime kinetike, të cilat nuk mund të zhbëhej?

    Ajo që u bë e qartë për pjesëmarrësit, sipas burimit me njohuri të drejtpërdrejtë të procesit, është se Sullivan synonte që grupi të dilte me një plan për shkatërrimin e dy tubacioneve Nord Stream - dhe se ai po përmbushte dëshirat e President.

    Emri:  8497b983-f9d3-4522-82c2-159984528fd4_2144x514.jpg

Shikime: 127

Madhësia:  16.0 KB
    LOJTARËT Nga e majta në të djathtë: Victoria Nuland, Anthony Blinken dhe Jake Sullivan.

    Gjatë disa takimeve të ardhshme, pjesëmarrësit debatuan opsionet për një sulm. Marina propozoi përdorimin e një nëndetëse të sapo porositur për të sulmuar drejtpërdrejt tubacionin. Forcat Ajrore diskutuan hedhjen e bombave me siguresa të vonuara që mund të niseshin nga distanca. CIA argumentoi se çfarëdo që të bëhej, do të duhej të ishte e fshehtë. Të gjithë të përfshirët e kuptuan aksion. "Kjo nuk është lojë për kalamaj," tha burimi. Nëse sulmi mund të gjurmohej në Shtetet e Bashkuara, "është një akt lufte".

    Në atë kohë, CIA drejtohej nga William Burns, një ish-ambasador me sjellje të butë në Rusi, i cili kishte shërbyer si zëvendëssekretar i shtetit në administratën Obama. Burns autorizoi shpejt një grup pune të Agjencisë, anëtarët ad hoc të të cilit përfshinin - rastësisht - dikë që ishte i njohur me aftësitë e zhytësve të Marinës në det të thellë në Panama City. Gjatë javëve të ardhshme, anëtarët e grupit të punës të CIA-s filluan të hartojnë një plan për një operacion të fshehtë që do të përdorte zhytës në det të thellë për të shkaktuar një shpërthim përgjatë tubacionit.

    Diçka e tillë ishte bërë edhe më parë. Në vitin 1971, komuniteti i inteligjencës amerikane mësoi nga burime ende të pazbuluara se dy njësi të rëndësishme të Marinës Ruse po komunikonin nëpërmjet një kablloje nënujore të varrosur në Detin Okhotsk, në Bregun e Lindjes së Largët të Rusisë. Kablloja lidhte një komandë rajonale të marinës me selinë kontinentale në Vladivostok.

    Një ekip i zgjedhur enkas i operativëve të Agjencisë Qendrore të Inteligjencës dhe Agjencisë Kombëtare të Sigurisë u mblodh diku në zonën e Uashingtonit, nën mbulesë të thellë, dhe përpunuan një plan, duke përdorur zhytës të marinës, nëndetëse të modifikuara dhe një mjet shpëtimi në nëndetëse të thellë, që pati sukses, pasi shumë prova dhe gabime, në gjetjen e kabllit rus. Zhytësit vendosën një pajisje dëgjimi të sofistikuar në kabllo, e cila kapte me sukses trafikun rus dhe e regjistroi atë në një sistem regjistrimi.

    NSA mësoi se oficerët e lartë të marinës ruse, të bindur për sigurinë e lidhjes së tyre të komunikimit, bisedonin me kolegët e tyre pa kriptim. Pajisja e regjistrimit dhe kaseta e saj duhej të zëvendësoheshin çdo muaj dhe projekti vazhdoi me gëzim për një dekadë derisa u komprometua nga një teknik civil dyzet e katër vjeçar i NSA-së, i quajtur Ronald Pelton, i cili fliste rrjedhshëm gjuhën ruse. Pelton u tradhtua nga një dezertor rus në 1985 dhe u dënua me burg. Ai u pagua vetëm 5,000 dollarë nga rusët për zbulimet e tij në lidhje me operacionin, së bashku me 35,000 dollarë për të dhëna të tjera operacionale ruse që ai dha, të cilat nuk u bënë kurrë publike.

    Ai sukses nënujor, i koduar me emrin Ivy Bells, ishte inovativ dhe i rrezikshëm dhe prodhoi inteligjencë të paçmueshme për qëllimet dhe planifikimin e Marinës Ruse.

    Megjithatë, grupi ndërinstitucional fillimisht ishte skeptik ndaj entuziazmit të CIA-s për një sulm të fshehtë në det të thellë. Kishte shumë pyetje pa përgjigje. Ujërat e Detit Baltik u patrulluan shumë nga marina ruse dhe nuk kishte platforma nafte që mund të përdoreshin si mbulesë për një operacion zhytjeje. A do të duhet zhytësit të shkojnë në Estoni, pikërisht përtej kufirit nga portet e ngarkimit të gazit natyror të Rusisë, për t'u trajnuar për misionin? “Do të ishte një djallëzi”, iu tha Agjencisë.

    Përgjatë “të gjithë kësaj dredhie”, tha burimi, “disa njerëz që punonin në CIA dhe Departamentin e Shtetit thoshin: “Mos e bëni këtë. Është marrëzi dhe do të jetë një makth politik nëse del.”

    Sidoqoftë, në fillim të vitit 2022, grupi i punës i CIA-s i raportoi grupit ndërinstitucional të Sullivan: "Ne kemi një mënyrë për të hedhur në erë tubacionet".

    Ajo që erdhi më pas ishte mahnitëse. Më 7 shkurt, më pak se tre javë përpara pushtimit rus në dukje të pashmangshëm të Ukrainës, Biden u takua në zyrën e Shtëpisë së Bardhë me kancelarin gjerman Olaf Scholz, i cili, pas disa lëkundjeve, ishte tashmë i vendosur në ekipin amerikan. Në konferencën për shtyp që pasoi, Biden tha në mënyrë sfiduese: “Nëse Rusia pushton . . . nuk do të ketë më Nord Stream 2. Ne do t'i japim fund."

    Njëzet ditë më parë, nënsekretarja Nuland kishte dhënë në thelb të njëjtin mesazh në një konferencë të Departamentit të Shtetit, me pak mbulim shtypi. "Dua të jem shumë e qartë me ju sot," tha ajo në përgjigje të një pyetjeje. "Nëse Rusia pushton Ukrainën, në një mënyrë ose në një tjetër Nord Stream 2 nuk do të ecë përpara."



    Disa nga ata të përfshirë në planifikimin e misionit të gazsjellësit u tronditën nga ajo që ata e konsideruan si referencë indirekte ndaj sulmit.

    “Ishte si të vendosnim një bombë atomike në tokë në Tokio dhe t'u thoshim japonezëve se do ta shpërthejmë atë,” tha burimi. “Plani ishte që opsionet të ekzekutoheshin pas pushtimit dhe të mos reklamoheshin publikisht. Biden thjesht nuk e kuptoi ose e injoroi atë.”

    Mospërfillja e Biden-it dhe e Nuland-it, nëse është kështu, mund të ketë frustruar disa nga planifikuesit. Por krijoi edhe një mundësi. Sipas burimit, disa nga zyrtarët e lartë të CIA-s përcaktuan se hedhja në erë e gazsjellësit "nuk mund të konsiderohet më një opsion i fshehtë, sepse Presidenti sapo njoftoi se ne dinim si ta bënim".

    Plani për të hedhur në erë Nord Stream 1 dhe 2 u zvogëlua papritur nga një operacion i fshehtë që kërkonte që Kongresi të informohej në një operacion që u konsiderua si një operacion inteligjence shumë i klasifikuar me mbështetjen ushtarake të SHBA. Sipas ligjit, burimi shpjegoi, “Nuk kishte më një kërkesë ligjore për të raportuar operacionin në Kongres. Gjithçka që ata duhej të bënin tani është thjesht ta bënin - por gjithsesi duhej të ishte sekret. Rusët kanë mbikëqyrje superlative të Detit Baltik”.

    Anëtarët e grupit të punës së Agjencisë nuk kishin kontakte të drejtpërdrejta me Shtëpinë e Bardhë dhe ishin të etur të zbulonin nëse Presidenti donte të thoshte atë që kishte thënë - domethënë nëse misioni tani ishte në përfundim. Burimi kujtoi, "Bill Burns kthehet dhe thotë, "Bëje atë".

    Emri:  cc9e6ade-209c-40c7-9645-a2bf0e4cd3eb_2904x1932.jpg

Shikime: 121

Madhësia:  69.3 KB
    “Marina norvegjeze gjeti shpejt vendin e duhur, në ujërat e cekëta disa milje larg ishullit Bornholm të Danimarkës. . .”


    OPERACIONI

    Norvegjia ishte vendi i përsosur për të bazuar misionin.

    Në vitet e fundit të krizës Lindje-Perëndim, ushtria amerikane e ka zgjeruar shumë praninë e saj brenda Norvegjisë, kufiri perëndimor i së cilës kalon 1400 milje përgjatë Oqeanit Atlantik verior dhe bashkohet mbi Rrethin Arktik me Rusinë. Pentagoni ka krijuar vende pune dhe kontrata me pagesë të lartë, mes disa polemikave lokale, duke investuar qindra milionë dollarë për të përmirësuar dhe zgjeruar objektet e Marinës dhe Forcave Ajrore Amerikane në Norvegji. Punimet e reja përfshinin, më e rëndësishmja, një radar të avancuar me hapje sintetike shumë në veri, i cili ishte i aftë të depërtonte thellë në Rusi dhe u shfaq në internet pikërisht kur komuniteti amerikan i inteligjencës humbi aksesin në një seri vendesh dëgjimi me rreze të gjatë brenda Kinës.

    Një bazë nëndetëse amerikane e rinovuar rishtazi, e cila kishte qenë në ndërtim e sipër për vite me radhë, ishte bërë funksionale dhe më shumë nëndetëse amerikane tani ishin në gjendje të punonin ngushtë me kolegët e tyre norvegjezë për të monitoruar dhe spiunuar një zonë të madhe bërthamore ruse 250 milje në lindje, në Gadishulli Kola. Amerika gjithashtu ka zgjeruar në masë të madhe një bazë ajrore norvegjeze në veri dhe i ka dorëzuar forcave ajrore norvegjeze një flotë avionësh patrullimi P8 Poseidon të ndërtuar nga Boeing për të forcuar spiunimin e saj me rreze të gjatë mbi të gjitha gjërat në Rusi.

    Në këmbim, qeveria norvegjeze zemëroi liberalët dhe disa të moderuar në parlamentin e saj nëntorin e kaluar duke miratuar Marrëveshjen Suplementare të Bashkëpunimit të Mbrojtjes (SDCA). Sipas marrëveshjes së re, sistemi ligjor i SHBA-së do të kishte juridiksion në disa "zona të dakorduara" në veri të ushtarëve amerikanë të akuzuar për krime jashtë bazës, si dhe mbi ata shtetas norvegjezë të akuzuar ose të dyshuar për ndërhyrje në punën në bazë.

    Norvegjia ishte një nga nënshkruesit fillestarë të Traktatit të NATO-s në vitin 1949, në ditët e para të Luftës së Ftohtë. Sot, komandanti suprem i NATO-s është Jens Stoltenberg, një antikomunist i përkushtuar, i cili shërbeu si kryeministër i Norvegjisë për tetë vjet përpara se të kalonte në postin e tij të lartë në NATO, me mbështetjen amerikane, në vitin 2014. Ai ishte një linja e ashpër për të gjitha gjërat Putin dhe Putin. Rusia që kishte bashkëpunuar me komunitetin e inteligjencës amerikane që nga Lufta e Vietnamit. Që atëherë atij i është besuar plotësisht. “Ai është doreza që i përshtatet dorës amerikane”, tha burimi.

    Në Uashington, planifikuesit e dinin se duhej të shkonin në Norvegji. “Ata i urrenin rusët dhe marina norvegjeze ishte plot me marinarë dhe zhytës të shkëlqyer, të cilët kishin përvojë të gjeneratave në kërkime shumë fitimprurëse të naftës dhe gazit në det të thellë”, tha burimi. Atyre gjithashtu mund t'u besohej që ta mbanin të fshehtë misionin. (Norvegjezët mund të kenë pasur edhe interesa të tjera. Shkatërrimi i Nord Stream – nëse amerikanët do ta arrinin atë – do ta lejonte Norvegjinë të shesë shumë më tepër gazin e saj natyror në Evropë.)

    Diku në mars, disa anëtarë të ekipit fluturuan për në Norvegji për t'u takuar me Shërbimin Sekret Norvegjez dhe Marinën. Një nga pyetjet kryesore ishte se ku saktësisht në Detin Baltik ishte vendi më i mirë për të vendosur eksplozivët. Nord Stream 1 dhe 2, secila me dy grupe tubacionesh, u ndanë në pjesën më të madhe të rrugës me pak më shumë se një milje teksa shkonin në portin e Greifswald në verilindje të Gjermanisë.

    Marina norvegjeze ishte e shpejtë për të gjetur vendin e duhur, në ujërat e cekëta të detit Baltik disa milje larg ishullit Bornholm të Danimarkës. Tubacionet shkonin më shumë se një milje larg njëra-tjetrës përgjatë një shtrati të detit që ishte vetëm 260 metra i thellë. Kjo do të ishte brenda rrezes së zhytësve, të cilët, duke operuar nga një gjuetar minierash të klasës Alta norvegjeze, do të zhyten me një përzierje oksigjeni, azoti dhe heliumi që rrjedh nga rezervuarët e tyre dhe do të vendosin ngarkesa në formë C4 në katër tubacionet me mbrojtje betoni. mbulesa. Do të ishte punë e lodhshme, që kërkon kohë dhe e rrezikshme, por ujërat e Bornholmit kishin një avantazh tjetër: nuk kishte rryma të mëdha baticore, gjë që do ta bënte shumë më të vështirë detyrën e zhytjes.

    Emri:  700f2e02-308c-40f3-b287-7ce79d76dbce_3000x3000.jpg

Shikime: 124

Madhësia:  88.8 KB

    Pas një kërkimi të vogël, amerikanët ishin të gjithë brenda.

    Në këtë pikë, grupi i errët i zhytjes së thellë të Marinës në Panama City përsëri hyri në lojë. Shkollat e detit të thellë në Panama City, kursantët e të cilëve morën pjesë në Ivy Bells, shihen si një vend i padëshiruar nga të diplomuarit elitë të Akademisë Detare në Annapolis, të cilët zakonisht kërkojnë lavdinë e caktimit si një vulë, pilot luftarak ose nëndetëse. . Nëse dikush duhet të bëhet një "Këpucë e Zezë" - domethënë një anëtar i komandës më pak të dëshirueshme të anijes sipërfaqësore - gjithmonë ka të paktën detyrë për një shkatërrues, kryqëzor ose anije amfibe. Më pak magjepsëse nga të gjitha është lufta e minave. Zhytësit e saj nuk shfaqen kurrë në filmat e Hollivudit, apo në kopertinën e revistave të njohura.

    “Polumbarët më të mirë me kualifikime të zhytjes së thellë janë një komunitet i ngushtë dhe vetëm më të mirët rekrutohen për operacionin dhe u thuhet të jenë të përgatitur për t'u thirrur në CIA në Uashington”, tha burimi.

    Norvegjezët dhe amerikanët kishin një vendndodhje dhe operativët, por kishte një shqetësim tjetër: çdo aktivitet i pazakontë nënujor në ujërat e Bornholmit mund të tërhiqte vëmendjen e marinës suedeze ose daneze, të cilat mund ta raportonin atë.

    Danimarka kishte qenë gjithashtu një nga nënshkruesit origjinal të NATO-s dhe ishte e njohur në komunitetin e inteligjencës për lidhjet e saj të veçanta me Mbretërinë e Bashkuar. Suedia kishte aplikuar për anëtarësim në NATO dhe kishte demonstruar aftësinë e saj të madhe në menaxhimin e sistemeve të saj nënujore të zërit dhe sensorëve magnetikë që gjurmonin me sukses nëndetëset ruse që shfaqeshin herë pas here në ujërat e largëta të arkipelagut suedez dhe të detyroheshin të dilnin në sipërfaqe.

    Norvegjezët iu bashkuan amerikanëve në këmbënguljen që disa zyrtarë të lartë në Danimarkë dhe Suedi duhej të informoheshin në terma të përgjithshëm për aktivitetet e mundshme të zhytjes në zonë. Në këtë mënyrë, dikush më lart mund të ndërhyjë dhe të mbajë një raport jashtë zinxhirit komandues, duke izoluar kështu funksionimin e tubacionit. “Ajo që iu tha dhe ajo që dinin ishin të ndryshme qëllimisht”, më tha burimi. (Ambasada norvegjeze, e kërkuar për të komentuar këtë histori, nuk u përgjigj.)

    Norvegjezët ishin çelësi për zgjidhjen e pengesave të tjera. Marina ruse njihej se zotëronte teknologji vëzhgimi të aftë për të dalluar dhe ndezur mina nënujore. Pajisjet shpërthyese amerikane duhej të kamufloheshin në një mënyrë që do t'i bënte ato të dukeshin në sistemin rus si pjesë e sfondit natyror - diçka që kërkonte përshtatjen me kripësinë specifike të ujit. Norvegjezët patën një rregullim.

    Norvegjezët kishin gjithashtu një zgjidhje për çështjen vendimtare se kur duhet të zhvillohet operacioni. Çdo qershor, për 21 vitet e fundit, Flota e Gjashtë Amerikane, anija kryesore e së cilës është e vendosur në Gaeta, Itali, në jug të Romës, ka sponsorizuar një stërvitje të madhe të NATO-s në Detin Baltik që përfshin shumë anije aleate në të gjithë rajonin. Stërvitja aktuale, e mbajtur në qershor, do të njihet si Operacionet Baltike 22, ose BALTOPS 22. Norvegjezët propozuan se kjo do të ishte mbulesa ideale për të vendosur minat.

    Amerikanët dhanë një element jetik: ata i bindën planifikuesit e Flotës së Gjashtë që të shtonin një ushtrim kërkimi dhe zhvillimi në program. Stërvitja, siç u bë publike nga Marina, përfshiu Flotën e Gjashtë në bashkëpunim me "qendrat e kërkimit dhe luftës" të Marinës. Ngjarja në det do të mbahet në brigjet e ishullit Bornholm dhe do të përfshijë ekipet e NATO-s të zhytësve që vendosin mina, me ekipet konkurruese që përdorin teknologjinë më të fundit nënujore për t'i gjetur dhe shkatërruar ato.

    Ishte një ushtrim i dobishëm dhe një mbulesë e zgjuar. Djemtë e qytetit të Panamasë do të bënin gjënë e tyre dhe eksplozivi C4 do të ishte në vend deri në fund të BALTOPS22, me një kohëmatës 48-orësh të bashkangjitur. Të gjithë amerikanët dhe norvegjezët do të ishin zhdukur prej kohësh nga shpërthimi i parë.

    Ditët po numëronin mbrapsht. “Ora po shkonte dhe ne po i afroheshim kryerjes së misionit”, tha burimi.

    Dhe pastaj: Uashingtoni kishte mendime të dyta. Bombat do të vendoseshin ende gjatë BALTOPS, por Shtëpia e Bardhë shqetësohej se një dritare dyditore për shpërthimin e tyre do të ishte shumë afër fundit të stërvitjes dhe do të ishte e qartë se Amerika ishte përfshirë.

    Në vend të kësaj, Shtëpia e Bardhë kishte një kërkesë të re: "A mund të gjejnë djemtë në terren një mënyrë për të fryrë tubacionet më vonë me komandë?"

    Disa anëtarë të ekipit të planifikimit ishin të zemëruar dhe të frustruar nga pavendosmëria në dukje e Presidentit. Zhytësit e qytetit të Panamasë kishin praktikuar në mënyrë të përsëritur mbjelljen e C4 në tubacione, siç do të bënin gjatë BALTOPS, por tani ekipit në Norvegji iu desh të gjente një mënyrë për t'i dhënë Biden atë që dëshironte - aftësinë për të lëshuar një urdhër ekzekutimi të suksesshëm në një kohë. sipas zgjedhjes së tij.

    Të qenit i ngarkuar me një ndryshim arbitrar të minutës së fundit ishte diçka që CIA ishte mësuar ta menaxhonte. Por ai gjithashtu rinovoi shqetësimet që disa ndanë mbi domosdoshmërinë dhe ligjshmërinë e të gjithë operacionit.

    Urdhrat sekrete të Presidentit ngjallën gjithashtu dilemën e CIA-s në ditët e Luftës së Vietnamit, kur Presidenti Johnson, i përballur me ndjenjat në rritje kundër Luftës së Vietnamit, urdhëroi Agjencinë të shkelte statutin e saj - i cili në mënyrë specifike e ndaloi atë të vepronte brenda Amerikës - duke spiunuar liderët kundër luftës. për të përcaktuar nëse ato kontrolloheshin nga Rusia komuniste.

    Agjencia përfundimisht pranoi dhe gjatë viteve 1970 u bë e qartë se sa larg kishte qenë e gatshme të shkonte. Pas skandaleve të Watergate pati zbulime të mëvonshme të gazetave për spiunimin e Agjencisë ndaj qytetarëve amerikanë, përfshirjen e saj në vrasjen e liderëve të huaj dhe minimin e qeverisë socialiste të Salvador Allende.

    Këto zbulime çuan në një seri dramatike seancash në mesin e viteve 1970 në Senat, të udhëhequra nga Frank Church i Idahos, që e bëri të qartë se Richard Helms, drejtori i Agjencisë në atë kohë, pranoi se ai kishte një detyrim të bënte atë që Presidenti donte, edhe nëse do të thoshte shkelje e ligjit.

    Në një dëshmi të pabotuar, me dyer të mbyllura, Helms shpjegoi me hidhërim se "po thuajse keni një ngjizje të papërlyer kur bëni diçka" nën urdhrat e fshehtë të një presidenti. “Pavarësisht nëse është e drejtë që duhet ta kesh, apo është e gabuar që do ta kesh atë, [CIA] punon sipas rregullave dhe rregullave bazë të ndryshme se çdo pjesë tjetër e qeverisë.” Ai në thelb po u thoshte senatorëve se ai, si kreu i CIA-s, e kuptonte se kishte punuar për Kurorën, dhe jo për Kushtetutën.

    Amerikanët që punonin në Norvegji operuan nën të njëjtën dinamikë dhe filluan me përkushtim të punonin për problemin e ri – si të shpërthyen nga distanca eksplozivët C4 me urdhër të Bidenit. Ishte një detyrë shumë më kërkuese sesa e kuptonin ata në Uashington. Nuk kishte asnjë mënyrë që ekipi në Norvegji të dinte se kur Presidenti mund të shtypte butonin. A do të ishte në disa javë, në shumë muaj apo në një gjysmë viti apo më gjatë?

    C4 i bashkangjitur me tubacionet do të aktivizohej nga një vozë sonar e rënë nga një aeroplan në një njoftim të shkurtër, por procedura përfshinte teknologjinë më të avancuar të përpunimit të sinjalit. Pasi të vendosen, pajisjet e vonuara të kohës të lidhura në cilindo nga katër tubacionet mund të shkaktohen aksidentalisht nga përzierja komplekse e zhurmave të sfondit të oqeanit në të gjithë Detin Baltik të trafikuar rëndë - nga anijet e afërta dhe të largëta, shpimet nënujore, ngjarjet sizmike, valët dhe madje edhe deti krijesat. Për të shmangur këtë, boja e sonarit, sapo të vendosej, do të lëshonte një sekuencë tingujsh unikë tonalë me frekuencë të ulët - shumë si ato të lëshuara nga një flaut ose një piano - që do të njiheshin nga pajisja e kohës dhe, pas një ore të paracaktuar e vonesës, nxisin eksplozivët. ("Ju dëshironi një sinjal që të jetë mjaftueshëm i fuqishëm në mënyrë që asnjë sinjal tjetër të mos dërgojë aksidentalisht një puls që shpërtheu eksplozivët," më tha Dr. Theodore Postol, profesor emeritus i shkencës, teknologjisë dhe politikës së sigurisë kombëtare në MIT. Postol, i cili ka shërbyer si këshilltar shkencor i Shefit të Operacioneve Detare të Pentagonit, tha se çështja me të cilën përballej grupi në Norvegji për shkak të vonesës së Biden ishte një rastësi: "Sa më gjatë të jenë eksplozivët në ujë, aq më i madh do të ishte rreziku i rastësishëm. sinjal që do të lëshonte bombat.”)

    Më 26 shtator 2022, një aeroplan vëzhgimi i Marinës Norvegjeze P8 bëri një fluturim në dukje rutinë dhe hodhi një bojë sonar. Sinjali u përhap nën ujë, fillimisht në Nord Stream 2 dhe më pas në Nord Stream 1. Disa orë më vonë, eksplozivët me fuqi të lartë C4 u ndezën dhe tre nga katër tubacionet u vunë jashtë funksionit. Brenda pak minutash, pellgjet e gazit metan që mbetën në tubacionet e mbyllura mund të shiheshin duke u përhapur në sipërfaqen e ujit dhe bota mësoi se diçka e pakthyeshme kishte ndodhur.


    PASOJAT

    Menjëherë pas bombardimit të gazsjellësit, mediat amerikane e trajtuan atë si një mister të pazgjidhur. Rusia u përmend në mënyrë të përsëritur si një fajtore e mundshme, e nxitur nga rrjedhjet e llogaritura nga Shtëpia e Bardhë - por pa krijuar kurrë një motiv të qartë për një akt të tillë vetë-sabotimi, përtej ndëshkimit të thjeshtë. Disa muaj më vonë, kur u zbulua se autoritetet ruse kishin marrë në heshtje vlerësimet për koston e riparimit të tubacioneve, New York Times e përshkroi lajmin si "teori të ndërlikuara se kush ishte pas" sulmit. Asnjë gazetë e madhe amerikane nuk ka gërmuar në kërcënimet e mëparshme ndaj tubacioneve të bëra nga Biden dhe nënsekretarja e shtetit Nuland.

    Ndërsa nuk ishte kurrë e qartë pse Rusia do të kërkonte të shkatërronte tubacionin e saj fitimprurës, një arsyetim më i qartë për veprimin e Presidentit erdhi nga Sekretari i Shtetit Blinken.

    I pyetur në një konferencë shtypi shtatorin e kaluar në lidhje me pasojat e përkeqësimit të krizës energjetike në Evropën Perëndimore, Blinken e përshkroi momentin si një moment potencialisht të mirë:

    “Është një mundësi e jashtëzakonshme për të hequr një herë e mirë varësinë nga energjia ruse dhe kështu për t'i hequr Vladimir Putinit armatimin e energjisë si një mjet për të avancuar planet e tij perandorake. Kjo është shumë domethënëse dhe ofron mundësi të jashtëzakonshme strategjike për vitet në vijim, por ndërkohë ne jemi të vendosur të bëjmë gjithçka që mundemi për t'u siguruar që pasojat e gjithë kësaj të mos përballohen nga qytetarët në vendet tona ose, për këtë çështje, Rreth botës."
    Kohët e fundit, Victoria Nuland shprehu kënaqësinë për rënien e gazsjellësit më të ri. Duke dëshmuar në një seancë dëgjimore të Komisionit për Marrëdhëniet me Jashtë të Senatit në fund të janarit, ajo i tha senatorit Ted Cruz: "Ashtu si ju, unë jam, dhe mendoj se administrata është shumë e kënaqur që e di se Nord Stream 2 është tani, siç dëshironi të thoni, një copë metali në fund të detit.”

    Burimi kishte një pamje shumë më të qartë të vendimit të Biden për të sabotuar më shumë se 1500 milje të gazsjellësit të Gazprom me afrimin e dimrit. "Epo," tha ai, duke folur për Presidentin, "duhet ta pranoj që djali ka një palë topa. Ai tha se do ta bënte dhe e bëri.”

    I pyetur pse mendonte se rusët nuk reaguan, ai tha me cinizëm: “Ndoshta ata duan aftësinë për të bërë të njëjtat gjëra që bënë SHBA-të.

    “Ishte një kopertinë e bukur,” vazhdoi ai. “Pas tij ishte një operacion i fshehtë që vendosi ekspertë në terren dhe pajisje që operonin me një sinjal të fshehtë.

    “E meta e vetme ishte vendimi për ta bërë atë.”


    Burimi: Substack
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 10-02-2023 më 14:39

  12. #12
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Ja se si Amerika shkatërroi gazsjellësin rus Nord Stream

    Mediat amerikane, si shtypi i shkruar edhe televizionet, e kane lene krejtesisht ne heshtje raportimin e gazetarit te mirenjohur amerikan me lart. Kjo heshtje provon se kush i kontrollon keto media dhe per llogari te kujt punojne. Nje gje eshte e sigurt, nuk punojne per tu treguar te verteten qytetareve te tyre dhe per tu kerkuar llogari pushtetareve te tyre. I vetmi qe e zuri ne goje lajmin e bujshem te mesiperm, eshte Tucker Carlson i Fox News:




    Ngelet per te pare reagimi i ruseve ndaj publikimit te ketij lajmi qe eshte me te vertete nje akt i pastert lufte. A do te godasi Rusia interesat amerikane si kunderpergjigje, apo do te godasi ato vende qe u bene pjese e ketij plani? (Norvegjia)

    Ngelet per te pare edhe reagimi i vete Gjermanise dhe mbare popujve evropiane, te cileve iu preket direkt si siguria e jetes edhe siguria ekonomike, nga nje akt i tille.

    Forumi shqiptar do te vahdoje t'iu sjelli lexuesve te tij te verteten.

    Albo
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 10-02-2023 më 12:59

  13. #13
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Ja se si Amerika shkatërroi gazsjellësin rus Nord Stream

    Nje nga aktoret e ketij plani, Viktoria Nuland, para senatit amerikan:

    “Senatori Cruz, si ju, unë jam, dhe mendoj se administrata është shumë e kënaqur që e di se Nord Stream 2 është tani, siç ju pëlqen të thoni, një copë metali në fund të detit”.


    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 10-02-2023 më 13:10

  14. #14
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Ja se si Amerika shkatërroi gazsjellësin rus Nord Stream

    I pyetur nga Glenn Beck ne nje interviste me te, presidenti Trump u pergjigj se ka te ngjare qe Amerika ta kete hedhur ne ere infrastruturen e nenujshme te gazit rus.

    "Epo, mund të kishim qenë ne, dhe mund të ishte Ukraina, dhe mund të ishte një vend i palës së tretë që dëshiron të shohë telashe. I vetmi grup që nuk ishte është Rusia."


  15. #15
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Ja se si Amerika shkatërroi gazsjellësin rus Nord Stream

    Intervista e gazetarit mbi ngjarjen ne anglisht:


  16. #16
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Ja se si Amerika shkatërroi gazsjellësin rus Nord Stream

    Fshehja e së vërtetës

    Administrata Biden vazhdon të fshehë përgjegjësinë e saj për shkatërrimin e tubacioneve Nord Stream

    Nga Seymour Hersh

    Emri:  1d1054b2-52df-4764-8594-b39e950f4291_1322x876.jpg

Shikime: 77

Madhësia:  42.3 KB
    Presidenti Joe Biden takohet me kancelarin gjerman Olaf Scholz në Zyrën Ovale, 3 Mars 2023. (Fotografia zyrtare e Shtëpisë së Bardhë nga Adam Schultz)

    Kanë kaluar gjashtë javë që kur publikova një raport, bazuar në burime anonime, duke emëruar Presidentin Joe Biden si zyrtarin që urdhëroi shkatërrimin misterioz shtatorin e kaluar të Nord Stream 2, një tubacion i ri 11 miliardë dollarësh që ishte planifikuar të dyfishonte vëllimin e gazit natyror. dorëzuar nga Rusia në Gjermani. Historia fitoi tërheqje në Gjermani dhe Evropën Perëndimore, por iu nënshtrua një ndërprerjeje pothuajse mediatike në SHBA. Dy javë më parë, pas një vizite të kancelarit gjerman Olaf Scholz në Uashington, agjencitë e inteligjencës amerikane dhe gjermane u përpoqën të shtojnë ndërprerjen e energjisë elektrike duke ushqyer New York Times dhe të përjavshmen gjermane Die Zeit histori të rreme për të kundërshtuar raportin se Biden dhe operativët amerikanë ishin përgjegjës për shkatërrimin e tubacioneve.

    Ndihmësit e shtypit për Shtëpinë e Bardhë dhe Agjencinë Qendrore të Inteligjencës kanë mohuar vazhdimisht se Amerika ishte përgjegjëse për shpërthimin e tubacioneve, dhe ato mohime pro forma ishin më se të mjaftueshme për trupin e shtypit të Shtëpisë së Bardhë. Nuk ka asnjë provë që ndonjë reporter i caktuar atje duhet të pyesë ende sekretarin e shtypit të Shtëpisë së Bardhë nëse Biden kishte bërë atë që do të bënte ndonjë lider serioz: zyrtarisht "të ngarkonte" komunitetin e inteligjencës amerikane të kryente një hetim të thellë, me të gjitha asetet e tij, dhe zbuloni se kush e kishte bërë veprën në Detin Baltik. Sipas një burimi brenda komunitetit të inteligjencës, presidenti nuk e ka bërë këtë dhe as nuk do ta bëjë. Pse jo? Sepse ai e di përgjigjen.

    Sarah Miller - një eksperte energjetike dhe një redaktore në Energy Intelligence, e cila boton revista kryesore tregtare - më shpjegoi në një intervistë pse historia e gazsjellësit ka qenë një lajm i madh në Gjermani dhe Evropën Perëndimore. "Shkatërrimi i tubacioneve Nord Stream në shtator çoi në një rritje të mëtejshme të çmimeve të gazit natyror që ishin tashmë gjashtë ose më shumë herë nivelet e para krizës," tha ajo. “Nord Stream u hodh në erë në fund të shtatorit. Importet gjermane të gazit arritën kulmin një muaj më vonë, në tetor, në 10 herë nivelet e para krizës. Çmimet e energjisë elektrike në të gjithë Evropën u rritën dhe qeveritë shpenzuan deri në 800 miliardë euro, sipas disa vlerësimeve, duke mbrojtur familjet dhe bizneset nga ndikimi. Çmimet e gazit, duke reflektuar dimrin e butë në Evropë, tani kanë rënë përsëri në afërsisht një të katërtën e pikut të tetorit, por ato janë ende midis dy dhe trefishit të niveleve të para krizës dhe janë më shumë se tre herë normat aktuale të SHBA. Gjatë vitit të kaluar, prodhuesit gjermanë dhe të tjerë evropianë mbyllën operacionet e tyre më intensive të energjisë, të tilla si prodhimi i plehrave dhe qelqit, dhe është e paqartë se kur, nëse ndonjëherë, ato fabrika do të rihapen. Evropa po përpiqet të vendosë kapacitetin diellor dhe të erës, por mund të mos vijë aq shpejt sa për të shpëtuar pjesë të mëdha të industrisë gjermane. (Miller shkruan një blog në Medium.)

    Në fillim të marsit, Presidenti Biden priti kancelarin gjerman Olaf Scholz në Uashington. Udhëtimi përfshinte vetëm dy ngjarje publike – një shkëmbim të shkurtër pro forma komplimente midis Biden dhe Scholz përpara trupit të shtypit të Shtëpisë së Bardhë, pa pyetje të lejuara; dhe një intervistë për CNN me Scholz nga Fareed Zakaria, i cili nuk preku akuzat për gazsjellësin. Kancelarja kishte fluturuar në Uashington pa asnjë anëtar të shtypit gjerman në bord, pa darkë zyrtare dhe dy liderët botërorë nuk ishin planifikuar të mbanin një konferencë shtypi, siç ndodh në mënyrë rutinore në takime të tilla të profilit të lartë. Në vend të kësaj, më vonë u raportua se Biden dhe Scholz patën një takim 80-minutësh, pa asnjë ndihmës të pranishëm për pjesën më të madhe të kohës. Nuk ka pasur deklarata apo mirëkuptime të shkruara të bëra publike që nga ajo kohë nga asnjëra qeveri, por dikush me akses në inteligjencën diplomatike më tha se kishte një diskutim për ekspozimin e gazsjellësit dhe, si rezultat, disa elementë në Agjencinë Qendrore të Inteligjencës ishin iu kërkua të përgatiste një artikull kopertinë në bashkëpunim me inteligjencën gjermane që do t'i siguronte shtypit amerikan dhe gjerman një version alternativ për shkatërrimin e Nord Stream 2. Sipas fjalëve të komunitetit të inteligjencës, agjencia ishte "të pulsonte sistemin" në një përpjekje për të refuzuar pretendimin se Biden kishte urdhëruar shkatërrimin e tubacioneve.

    Në këtë pikë, duhet theksuar se kancelari Scholz, pavarësisht nëse ai ishte apo jo i alarmuar për shkatërrimin e gazsjellësit paraprakisht - ende një pyetje e hapur - ka qenë qartësisht bashkëpunëtor që nga vjeshta e kaluar në mbështetje të mbulimit të tij nga administrata Biden. operacion në Detin Baltik.

    Agjencia bëri punën e saj dhe, me ndihmën e inteligjencës gjermane, sajoi dhe mbolli histori për një operacion ad hoc "off the books" që kishte çuar në shkatërrimin e tubacioneve. Mashtrimi kishte dy elementë: një raport të 7 marsit në New York Times duke cituar një zyrtar anonim amerikan që pretendonte se “inteligjenca e re…sugjeron” se “një grup pro-ukrainas” mund të ketë qenë i përfshirë në shkatërrimin e gazsjellësit; dhe një raport në të njëjtën ditë në Der Zeit, gazeta javore më e lexuar gjermane, ku thuhej se zyrtarët hetues gjermanë kishin gjurmuar një jaht luksoz luksoz, i cili dihej se ishte nisur më 6 shtator nga porti gjerman në Rostock, pranë ishullit Bornholm. bregdeti i Danimarkës. Ishulli është disa milje nga zona ku u shkatërruan tubacionet më 26 shtator. Jahti ishte marrë me qira nga pronarë ukrainas dhe udhëhiqej nga një grup prej gjashtë vetash: një kapiten, dy zhytës, dy ndihmës zhytësish dhe një mjek. Pesë ishin burra dhe një grua. Përfshiheshin pasaporta false.

    Të dy botimet përfshinin paralajmërime në tregimet e tyre duke vënë në dukje se, siç e tha Times, "kishte shumë që ata nuk dinin". Sidoqoftë, informacioni i ri u tha gjithashtu se u kishte dhënë zyrtarëve "rritje . . . optimizëm” se do të arrihej një përfundim i prerë për autorët. Por do të duhej shumë kohë, sipas zyrtarëve të ndryshëm të lartë në Uashington dhe Gjermani. Mesazhi ishte që shtypi dhe publiku të mos bënin më pyetje dhe të linin hetuesit të zbulonin të vërtetën. E cila, natyrisht, nuk do të vinte kurrë. Holger Stark, autori i raportit në Die Zeit, shkoi një hap më tej dhe vuri në dukje se kishte disa "në shërbimet ndërkombëtare të sigurisë" që nuk e kishin përjashtuar mundësinë që historia e jahteve "ishte një operacion i rremë flamuri". Në të vërtetë, ishte.

    “Ishte një trillim total nga inteligjenca amerikane që iu kalua gjermanëve dhe kishte për qëllim diskreditimin e historisë suaj,” më tha një burim brenda komunitetit të inteligjencës amerikane. Profesionistët e dezinformimit brenda CIA-s e kuptojnë se një lojë propagandistike mund të funksionojë vetëm nëse ata që marrin janë të dëshpëruar për një histori që mund të zvogëlojë ose zhvendosë një të vërtetë të padëshiruar. Dhe e vërteta në fjalë është se Presidenti Joe Biden autorizoi shkatërrimin e tubacioneve dhe do ta ketë të vështirë të shpjegojë veprimin e tij pasi Gjermania dhe fqinjët e saj evropianoperëndimorë vuajnë pasi bizneset mbyllen mes kostove të larta të energjisë ditore.

    Ironikisht, provat më rrëfyese për dobësinë e raportit të New York Times erdhën nga një prej tre reporterëve të Times, linjat e të cilëve ishin në histori. Disa ditë pas publikimit të historisë, gazetari, Julian Barnes, u intervistua në podcastin e njohur të Times The Daily nga hosti Michael Barbaro. Këtu është transkripti:

    PRITESI: Kush ishte saktësisht përgjegjës për këtë sulm? Dhe si e keni kuptuar këtë ju dhe kolegët tanë?

    REPORTERI: Epo, unë mendoj se ajo që ndodhi ishte për pjesën më të madhe të hetimit, ne nuk po bënim saktësisht pyetjet e duhura.

    PRITESI: Hmm. Dhe cilat ishin pyetjet e duhura?

    REPORTERI: Epo, logjikisht ishim të fokusuar te vendet.

    PRITESI: Mm-hmm.

    REPORTERI: Të gjitha ato shtete që sapo kaluam, i bëri Rusia? A e bëri shteti i Ukrainës? Dhe kjo ishte vetëm një rrugë pa krye. Nuk po gjenim zyrtarë që na thoshin se kishte prova të besueshme që drejtonin një qeveri. Kështu kolegët e mi Adam Entous, Adam Goldman dhe unë filluam të bënim një pyetje tjetër. A mund të ishte bërë kjo nga aktorë joshtetërorë?

    PRITESI: Hmm.

    REPORTERI: A mund të ishte bërë kjo nga një grup individësh që nuk punonin për një qeveri?

    PRITESI: Si diversantë të pavarur. Pra, ku e keni marrë këtë pyetje të re?

    REPORTERI: Epo, filluam të pyesnim, kush mund të jenë këta diversantë? Ose nëse nuk mund t'i përgjigjemi kësaj, me kë mund të jenë në linjë? A mund të jenë ata sabotatorë pro-rusë? A mund të jenë ata sabotatorë të tjerë? Dhe sa më shumë që flasim me zyrtarë që kishin akses në inteligjencën, aq më shumë e pamë që kjo teori të fitonte tërheqje.

    PRITESI: Mm-hmm.

    REPORTERI: Dhe mendimi im fillestar se mund të ishin diversantë pro-rusë doli të ishte i gabuar. Dhe mësuam se me shumë mundësi ishte një grup pro-ukrainas.

    PRITESI: Hmm. Pra, me fjalë të tjera, një grup njerëzish që e bënë këtë në emër të Ukrainës. Çfarë mësoni që ju bën të mendoni se kjo është ajo që ndodhi?

    REPORTERI: Michael, duhet të jem shumë i qartë se ne dimë vërtet shumë pak, apo jo? Ky grup mbetet misterioz. Dhe mbetet misterioze jo vetëm për ne, por edhe për zyrtarët e qeverisë amerikane me të cilat kemi folur. Ata e dinë se personat e përfshirë ishin ose ukrainas, ose rusë, ose të përzier. Ata e dinë se nuk janë të lidhur me qeverinë ukrainase. Por ata e dinë se janë gjithashtu anti-Putin dhe pro-Ukrainë.

    PRITESI: Pra, pas gjithë këtij raportimi investigativ, ajo që gjeni është se fajtori këtu është një grup njerëzish që duan të njëjtën gjë si Ukraina, por nuk janë zyrtarisht të lidhur me qeverinë e Ukrainës. Por jam kurioz sa i sigurt jeni që këta individë nuk janë të lidhur me qeverinë ukrainase?

    REPORTERI: Epo, inteligjenca tani thotë se nuk janë. Dhe ndërsa zyrtarët na thonë se presidenti i Ukrainës dhe këshilltarët e tij kryesorë nuk e dinin, ne nuk mund të jemi të sigurt se kjo është e vërtetë ose se dikush tjetër nuk e dinte.



    Gazetarët e Times në Uashington ishin në mëshirën e zyrtarëve të Shtëpisë së Bardhë “të cilët kishin akses në inteligjencën”. Por informacioni që ata morën e kishte origjinën nga një grup ekspertësh të CIA-s në mashtrim dhe propagandë, misioni i të cilëve ishte t'i jepnin gazetës një histori kopertine - dhe të mbronin një president që mori një vendim të pamend dhe tani po gënjen për këtë.

    Burimi: Substack

  17. #17
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Ja se si Amerika shkatërroi gazsjellësin rus Nord Stream

    Shtëpia e Bardhë 'shkëputur' nga inteligjenca - Seymour Hersh


    Biden duket i painteresuar për atë që thonë njerëzit për sabotimin e Nord Stream, tha gazetari në një intervistë të transmetuar nga RT.

    Emri:  6446595385f5407d5e5590da.jpg

Shikime: 71

Madhësia:  21.9 KB
    FOTO DOSJE: Presidenti i SHBA Joe Biden lexon një shënim nga një ndihmës. © Anna Moneymaker / Getty Images

    Presidenti amerikan Joe Biden nuk duket i interesuar për analiza të komplikuara nga komuniteti i inteligjencës, duke përfshirë informacionin mbi sabotimin e Nord Stream, ka thënë gazetari investigativ amerikan Seymour Hersh.

    “Ka njerëz [në agjencitë e inteligjencës amerikane] që bëjnë analiza dhe shkruajnë studime të komplikuara të politikës së jashtme. Është një lojë intelektuale,” tha ai për Afshin Rattansi në Going Underground, e cila u transmetua nga RT të hënën.

    “Shumë prej tyre ndihen të izoluar, sepse nuk ka asnjë shenjë se Shtëpia e Bardhë është tmerrësisht e interesuar për vlerësimet afatgjata të inteligjencës kombëtare. Dhe ata sigurisht nuk duan një të tillë në tubacion,” shtoi ai.

    Hersh raportoi në fillim të këtij viti se Nord Stream, i cili kishte furnizuar naftë nga Rusia në Gjermani, ishte sabotuar në një operacion të përbashkët SHBA-Norvegji të urdhëruar nga Joe Biden shtatorin e kaluar. Të dy kombet mohojnë akuzat.

    “Nuk e di se çfarë do të ndodhë me historinë e gazsjellësit. Nuk e di nëse do të dalë ndonjëherë, sepse kjo qeveri nuk do ta hetojë kurrë, të paktën në mënyrë të ndershme,” tha Hersh në intervistën e transmetuar në RT të hënën.



    Duke përshkruar "shkëputjen" e dukshme midis Shtëpisë së Bardhë dhe komunitetit të inteligjencës amerikane, gazetari veteran tha se disa analistë profesionistë "nuk e shohin Bidenin si një lexues të zjarrtë të punës së tyre".

    Ai e krahasoi qëndrimin e Biden me atë të një presidenti tjetër amerikan, Ronald Reagan, i cili u përshkrua si "jo shumë lexues" i raporteve të detajuara të inteligjencës, të cilat "rrallëherë arrinin në tryezën e tij", sipas një rrëfimi.

    Sipas një anekdote të kujtuar nga Hersh, njerëzit në CIA kuptuan se Reagan nuk po lexonte dokumentet e përditshme të përgatitura për të nga agjencia.

    “Colin Powell… gjeti një mënyrë për ta bërë këtë. Ai e ngjitte atë në video dhe më pas e futte videon që Reagan ta shikonte,” shtoi gazetari.

    Powell shërbeu si këshilltar për sigurinë kombëtare në administratën e Reganit. Preferenca e presidentit për pamjet vizuale sesa tekstin u raportua nga shumë burime. Megjithatë, CIA e ka hedhur poshtë neverinë e supozuar të Reganit ndaj materialit të saj të shkruar si një mit.


    Burimi: RT

  18. #18
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Ja se si Amerika shkatërroi gazsjellësin rus Nord Stream

    'Forcat e sofistikuara detare' bombarduan Nord Stream - veteran i marinës daneze

    Autori kishte akses në dronët e avancuar nënujorë, tha një ish-zhytës për Bloomberg

    Emri:  6442982720302743cb748953.jpg

Shikime: 67

Madhësia:  30.5 KB
    Një zhytës i marinës amerikane përgatit eksplozivë tallës për një ngjarje stërvitore në pierde gjatë stërvitjes BALTOPS 22 në Simrishamn, Suedi, 10 qershor 2022 © Marina e SHBA / Daniel James Lanari

    Kushdo që sabotoi tubacionet Nord Stream ka të ngjarë të ketë akses në dronët nënujorë që lëvizin me shpejtësi, i tha Bloomberg të enjten një nga "zhytësit më me përvojë të marinës" të Danimarkës. Forcat e NATO-s u trajnuan me këto mjete nënujore pa pilot pranë vendit të shpërthimit përpara shpërthimeve.

    Zhytësi tha se "gjetja e tubacioneve pa koordinata të sakta ose teknologji gjurmuese, më pas transportimi dhe vendosja e eksplozivëve, do të kishte sfiduar zhytës-diversantë", sipas fjalëve të gazetës.

    Zhytësi vlerëson se operacioni, duke përfshirë një ngjitje të sigurt, do t'i merrte një zhytësi individual disa orë. Ai supozon se kushdo që kreu sulmin kishte akses në një automjet autonome zhytëse me lëvizje të shpejtë, si ato të përdorura nga forcat detare të sofistikuara," vazhdoi raporti, duke shtuar se "një anije sipërfaqësore e mbetur relativisht statike për orë të tëra ... do të tërhiqte të padëshiruar vëmendje.”

    Marina daneze e përshkroi hipotezën e zhytësit si të shëndoshë, ndërsa agjencia e inteligjencës e vendit, ministria e mbrojtjes dhe ministria e punëve të jashtme nuk dhanë asnjë koment.

    Tubacionet Nord Stream 1 dhe 2 – të cilat u ndërtuan për të dërguar gazin natyror rus direkt në Gjermani – humbën presionin papritur më 26 shtator, pas një serie shpërthimesh nënujore në ishullin danez të Bornholm, brenda zonave ekonomike të Danimarkës dhe Suedisë. Danimarka është një nga pesë vendet që hetojnë në mënyrë të pavarur incidentet, por nuk ka ndarë asnjë përfundim.

    Hipoteza e zhytësit duket se hedh poshtë teorinë – e shpallur nga spiunët amerikanë dhe gjermanë në New York Times dhe Washington Post – se një “grup pro-ukrainas” përdori një jaht të marrë me qira për të transportuar eksplozivë në vendin e shpërthimit. Zyrtarët e inteligjencës të cituar nga të dyja gazetat nuk përmendën se grupi i supozuar kishte në dispozicion drone nënujore.

    Megjithatë, ushtritë e NATO-s kanë akses në këto nën-produkte pa pilot. Gjatë stërvitjeve BALTOPS të qershorit të kaluar, Flota e Gjashtë e Marinës së SHBA u trajnua me drone nënujore "gjueti minash" për dhjetë ditë në brigjet e Bornholm, sipas një deklarate të NATO-s . Qeveria ukrainase ka marrë gjithashtu gjashtë nga këta dronë nga Britania e Madhe, dhe megjithëse Flota e Gjashtë trajnoi forcat e Kievit për t'i operuar ato, asnjë provë nuk është shfaqur për vendosjen e operatorëve ukrainas pranë Bornholmit verën e kaluar.

    Sipas një raporti të gazetarit amerikan Seymour Hersh, zhytësit e marinës amerikane përdorën stërvitjet BALTOPS si mbulesë për të vendosur eksplozivët, të ndihmuar nga homologët e tyre norvegjezë. Duke cituar një burim me "njohuri të drejtpërdrejtë të planifikimit operacional", Hersh tha se misioni i sabotimit ishte planifikuar nga CIA nën urdhrat e drejtpërdrejtë të Presidentit Joe Biden.

    Shumë zyrtarë amerikanë kanë mohuar versionin e Hersh-it për ngjarjet dhe një ish-operativ i CIA-s i tha Bloomberg se, sipas mendimit të tij, dikush i përfshirë në planifikim do të kishte ndërhyrë dhe do të kishte thënë " kjo është gjëja më e trashë që kam dëgjuar ndonjëherë". Megjithatë, Hersh shkroi se pikërisht ky skenar ndodhi – me zyrtarë të Departamentit të Shtetit dhe CIA-s që e konsideruan planin “budalla” – por skeptikët u anuluan dhe tubacionet e shkatërruara me eksplozivë u ndezën nga distanca tre muaj pasi u vendosën.

    Presidenti rus Vladimir Putin tha muajin e kaluar se ai "pajtohet plotësisht" me konkluzionet e Hersh, duke fajësuar për sabotimin "inteligjencën amerikane". Kremlini e ka hedhur poshtë teorinë e "grupit pro-ukrainas" , duke e quajtur atë "një fushatë të koordinuar mashtrimi mediatik".


    Burimi: RT

  19. #19
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Ja se si Amerika shkatërroi gazsjellësin rus Nord Stream

    Facebook e cilëson raportimin e Seymour Hersh si 'të rremë'

    Gjigandi amerikan i mediave sociale ka cituar kundërpretendimet e "kontrolluesve të pavarur të fakteve" nga Norvegjia dhe Ukraina

    Emri:  6441198e85f5403ac47b13b4.jpg

Shikime: 67

Madhësia:  19.4 KB

    Facebook është kritikuar pasi vendosi të etiketojë raportet e gazetarit investigativ amerikan Seymour Hersh si "të rreme". Hersh ka bërë pretendime për përfshirjen amerikane në sabotimin e tubacioneve Nord Stream dhe vjedhjen e supozuar të ndihmës amerikane nga Kievi, megjithëse gjigandi i mediave sociale tha se "kontrolli i fakteve" nga media të lidhura me Norvegjinë dhe Ukrainën justifikonte përdorimin e etiketës.

    Hersh pretendoi në shkurt se sabotimi i vitit të kaluar i tubacioneve Nord Stream, të cilat u ndërtuan për të transportuar gaz nga Rusia në Gjermani, ishte urdhëruar nga presidenti i SHBA Joe Biden dhe kryer nga një ekip i përbashkët SHBA-Norvegjez. Të dy kombet kanë mohuar çdo përgjegjësi.

    Artikulli i Hersh mbi sabotimin e gazsjellësit, të cilin ai e publikoi në platformën Substack, tani është shënuar si "informacion i rremë" nga Facebook, vuri në dukje gazetari Michael Shellenberger të enjten. Facebook përdor palë të treta, të cilat i konsideron si kontrollues të pavarur të fakteve, për të marrë vendime nëse do të paralajmërojnë përdoruesit për përmbajtjen e lidhjeve të postuara në platformë.



    Ndërsa pretendimet e Hersh janë të diskutueshme, Facebook "ka vendosur të marrë një anë" dhe po "censuron" gazetarin veteran, argumentoi Shellenberger .

    Kontrolluesi i fakteve në këtë rast ishte transmetuesi publik norvegjez NRK. Më 14 mars, organizata ribotoi një artikull nga Faktisk.no, një mbikëqyrës i medias që numëron NRK-në si ndër partnerët e saj. Mbikëqyrësi pohoi se, bazuar në të dhënat e burimit të hapur, Hersh gaboi në lidhje me përfshirjen e supozuar të anijeve të Marinës Norvegjeze në sabotimin e Rrjedhës Norvegjeze.

    “Nëse Hersh ka gabim apo të drejtë, raportimi i tij duhet të debatohet publikisht, jo të censurohet”, këmbënguli Shellenberger, i cili kohët e fundit ndihmoi në ekspozimin e censurës së mediave sociale si pjesë e skedarëve në Twitter.

    “Veprimet e Facebook janë në kundërshtim me traditën amerikane të debatit të lirë dhe të hapur dhe refuzimit të censurës së fshehtë, autoritare,” shtoi ai.

    Hersh publikoi një raport tjetër bombë javën e kaluar, në të cilin ai pretendonte se inteligjenca amerikane ishte në dijeni të përvetësimit në shkallë të gjerë të parave të ndihmës amerikane nga udhëheqja ukrainase. Facebook gjithashtu e etiketoi raportin si "të rremë", duke cituar opinionin e StopFake.org - një mbikëqyrës mediash me bazë në Ukrainë, i financuar nga perëndimi, i krijuar për të luftuar "dezinformimin rus".

    StopFake e kundërshtoi pretendimin e Hersh sepse Substack është një platformë vetë-publikuese, në vend të një të ashtuquajturi dalje të trashëgimisë. Ai iu referua gjithashtu deklaratave të zyrtarëve amerikanë, të cilët pretenduan se nuk kishin parë asnjë provë të devijimit të ndihmës amerikane në Ukrainë. Nëse pretendimet e Hersh do të ishin të vërteta, korrupsioni "do të ishte i njohur për auditorët amerikanë dhe do të kishte ndikuar negativisht në ndihmën për Ukrainën," tha gazeta.

    Hersh e krahasoi situatën në Ukrainë me atë që ndodhi në Afganistan gjatë dy dekadave të pranisë ushtarake amerikane atje. Raportet e inspektorëve amerikanë ekspozuan korrupsionin e shfrenuar vit pas viti, por kjo nuk duket se ka ndikuar në shpenzimet e SHBA-së për përpjekjet " rindërtimi " në ndonjë mënyrë domethënëse.


    Burimi: RT

  20. #20
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Ja se si Amerika shkatërroi gazsjellësin rus Nord Stream

    Danimarka refuzon të angazhohet në hetimin Nord Stream – Moska

    Kopenhaga ka refuzuar çdo kontakt në lidhje me hetimin, ka paralajmëruar ambasadori rus

    Danimarka po krijon një precedent të rrezikshëm duke refuzuar të bashkëpunojë me Rusinë për një hetim mbi sabotimin e tubacioneve të gazit Nord Stream, paralajmëroi të hënën ambasadori i Moskës në Kopenhagë, Vladimir Barbin.

    "Nuk ka ende asnjë informacion thelbësor në lidhje me aktivitetet hetimore dhe ndonjë rezultat paraprak," tha Barbin për gazetën Izvestia.

    I dërguari shtoi se Kopenhaga "ka refuzuar çdo kontakt me Rusinë në lidhje me këtë çështje penale dhe nuk tregon ndonjë interes për organizimin e një hetimi të pavarur ndërkombëtar".

    Tubacionet e ndërtuara për të shpërndarë gazin nga Rusia në Gjermani përmes Detit Baltik u sulmuan në shtator 2022. Edhe pse dëmi u zbulua në ujërat ndërkombëtare, zona është brenda zonave ekonomike të Danimarkës dhe Suedisë.

    Danimarka, Suedia dhe Gjermania kanë nisur hetime të veçanta për sabotazhin, por deri më tani nuk janë zbuluar gjetje konkrete.

    Barbin pohoi se qëndrimi i Danimarkës krijon një "precedent të rrezikshëm" duke braktisur përpjekjet e përbashkëta për të luftuar terrorizmin dhe krimin në favor të veprimit mbi bazën e "anëtarësimit në bllok".

    Muajin e kaluar, Këshilli i Sigurimit i OKB-së refuzoi të mbështesë thirrjen e Moskës për një hetim ndërkombëtar. Megjithatë, Barbin deklaroi se Rusia do të vazhdojë të "kërkojë një hetim gjithëpërfshirës, ​​transparent dhe të paanshëm të të gjitha aspekteve të sabotimit në tubacionet, duke përfshirë identifikimin e fajtorëve, sponsorëve, organizatorëve dhe bashkëpunëtorëve të tyre".

    Gazetari amerikan, fitues i çmimit Pulitzer, Seymour Hersh, pretendoi në shkurt se Uashingtoni kishte orkestruar sabotimin me ndihmën e Norvegjisë. SHBA i hodhi poshtë akuzat si "fiksion i plotë".

    Raportet e mediave perëndimore më vonë sugjeruan se një grup i lidhur me Ukrainën mund të ketë qenë pas sulmit, megjithëse Kievi mohoi çdo përfshirje. Ndërkohë, Kremlini tha se raportet kishin për qëllim largimin e vëmendjes nga autorët e vërtetë.


    Burimi: RT

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Tv stream shqip free
    Nga philips në forumin Informatikë dhe Internet
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 03-03-2015, 11:47
  2. Marrëveshje Greqi-Itali për gazsjellësin. Mungon Shqipëria
    Nga EuroStar1 në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 27-08-2012, 12:47
  3. Lega Nord ben tifozllek kunder Italise ne Boterore.
    Nga the admiral në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 46
    Postimi i Fundit: 17-06-2010, 11:06
  4. Shqiptarja 23-vjeç, zëdhënëse e partisë Lega Nord, në Itali
    Nga Nice_Boy në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 24
    Postimi i Fundit: 11-03-2010, 16:13
  5. Nënshkruhet marrëveshja për gazsjellësin Nabuko
    Nga YlliRiaN në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 13-07-2009, 10:26

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •