Kristuli: Do shikohen tregjet alternative, buk e miell do kemi, por me kosto tjetr

Emri:  Kristuli.jpg

Shikime: 87

Madhsia:  26.7 KB

I ftuar n emisionin Alert n News24 nga Granit Sokolaj, Theodhor Kristuli kryetar Unioni tregtar Agroushqimor dhe industrial ka folur pr ndikimin global q do ket lufta Rusi-Ukrain, ndrsa theksoi se vendi jon do siguroj furnizime prmes alternativave t tjera.

Kristuli deklaroi se nuk mund t bht gj pr rritjen e mimeve n burs, por qeveria mund t bj dika pr energjin elektrike

Kompanit kan depozita, kan mbi 2 muaj kapacitet grur dhe kan mundsi t orientohen lehtsisht. Rezervat e grurit i kan t mira dhe po orientohen drejt tregjeve t Lindjes dhe Perndimit. N momentin e ndrprerjes s par nisi rritja e burss s grurit 20-30 euro. Buk e miell do kemi ndaj nuk duhet asnj lloj paniku, vetm se do ket kosto tjetr. Do shikohen tregjet alternative. Ukraina sht vendi i par n bot pr prodhimin e vajit t lulediellit, prbn 60% t t gjith totalit t vajit t lulediellit n bot, pra 6 milion ton n vit. 29.9% prodhohet nga Rusia, 3 milion ton n vit. 90% e t gjith nevojave t bots pr vaj luledielli sht n kt korridor, ndrsa rritja nuk ka ardhur tani as e miellit dhe as e vajrave. Problemi i furnizimit me vaj do jet m i vshtir se me grur, pasi sht korridori kryesor dhe furnizmi kryesor nga ajo zon. Besoj do dalim n alternativa. Industria e buks, u b dika e mir nga qeveria, u ruajt fasho e VKM q ka qen, por ajo q krkojm nga shteti nuk sht bursa. Edhe pr pjesn e rritjes s mimeve nuk kemi se far t bjm, ndrsa mund t bjm dika pr energjin elektrike. mimi i energjis sht sot 2.4 her m i lart se ka qen m par. Energjia elektrike rndon edhe m shum industrit, at t prpunimit t qumshtit, ku prve hallit t rritjes s mimit, kan problemin e rimbursimit t 6% t TVSH. Kjo industri sht detyruar q prodhimin final ta japin me 20% TVSH pa patur mundi q t marrin TVSH nga pjesa tjetr. Ndrsa ngrohjet i kan me kaldaja me gaz, mimi i gazit sht rritur 6 lek/litr e taksuar. Duhet q shtetit qoft edhe prkohsisht, q t vr nj fasho tek industria e miellit apo e bulmetit, pasi jan drejt falimentimit. N t njjtn situat edhe te agrokultura, ku do lloj punimi sht rritur, nga rritja e karburantit-tha Theodhor Kristuli.

Balkanweb