Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet n Bllog
  4

  Filmi "Amerika e Trushplar": Projekti "Mockingbird", kontrolli i mediave amerikane nga CIA

  12 taktika t kontrollit t mendjes t prdorura nga elitat globaliste pr t ndryshuar mnyrn se si mendojn amerikant

  Emri: brainwashed_500.png

Shikime: 509

Madhsia: 74.6 KB

  Dokumentari i ri "Amerika e Trushplar" jep prgjigje pr disa nga pyetjet m shqetsuese t kohs son, domethn pse kaq shum amerikan vazhdojn t respektojn mandatet afatgjata t maskave, urdhrat e mbylljes, kufizimet n udhtim dhe mbylljen e detyruar t bizneseve t tyre dhe kishat.

  Ky nivel bindjeje do t ishte i pamundur nj ose dy breza m par. Kjo sht arsyeja pse qeveria vendosi t mbyllte nj ekonomi t tr prball pandemive t mparshme, gj q nuk kish br vaki m par, prfshir gripin spanjoll t viteve 1918-1920, i cili ishte shum m vdekjeprurs si prqindje e popullsis.

  Producenti i filmit, Brannon Howse, shpjegon se shtetasit amerikan nuk u bn kaq t pajtueshm rastsisht. As nuk ndodhi brenda nats.

  Amerikant e kan pasur mendjen e tyre t kushtzuar nga nj institucion arsimor i korruptuar, miliarder oligark t teknologjis, nj burokraci e pazgjedhur dhe nj ushtri mashtruesish profesionist n mediat kryesore.

  Pa e ditur as kt, ata ia kan nnshtruar mendjen nj sistemi kafshe t socializmit teknokratik q jep shprblime dhe ndshkime bazuar n at se sa mir ne, subjektet e tij njerzore, prshtatemi me propagandn e tyre.

  Nse propaganduesit e bjn punn e tyre mjaft mir, revolucioni socialist teknokratik global q po zhvillohet tani do t jet n gjendje t pushtoj bastionin m t madh t liris n bot pa gjuajtur asnj e shtn.

  Nj nga zrat m intrigues n dokumentar sht ai i Yuri Bezmenov, nj ish-“gazetar” sovjetik, i cili n fakt ishte nj propagandues i trajnuar, i ngjashm me t ashtuquajturit gazetar t sotm q punojn n fabrikat e mdha t korporatave t mediave. Bezmenov dezertoi n vitin 1970 dhe fitoi azil n Kanada. N vitin 1984, ai zbuloi strategjin q komunizmi ndrkombtar ka vendosur pr t prmbysur dhe shkatrruar Amerikn. [ Pjesa m e madhe e asaj strategjie zbulohet n fund t ktij artikulli ].

  Bezmenov punoi si "gazetar", por n fakt ishte nj pasuri pr KGB-n, ashtu si shum gazetar amerikan jan rekrutuar dhe paguar nga CIA gjat viteve, duke filluar nga vitet 1950, pr t mbjell lajme t rreme n mediat amerikane, duke ndikuar opinionin publik pr nj sr shtjesh. Kjo u konfirmua n seancat dgjimore t Senatit t mbajtura nga senatori Frank Church n fillim t viteve 1970. Gjat ktyre seancave u zbulua plani i CIA-s pr t infiltruar mediat prmes operacionit t saj Mockingbird.

  Emri: operation-mockingbird-church-comittee.jpg

Shikime: 31

Madhsia: 22.1 KB
  Ish-senatori amerikan Frank Church bn nj pyetje gjat seancave dgjimore t Komitetit t Kishs n Senatin e SHBA n vitet 1970

  Howse tha se ai ka studiuar artin e propagands pr 30 vjet dhe ka grumbulluar shum t dhna. Ai fillon duke prcaktuar termin, shplarje truri [do t habiteni se nga vjen] dhe m pas kalon n teknikat e ndryshme dhe lojtart kryesor.

  Howse nuk sht i pari dhe as i fundit q do t prshkruaj historin se si amerikant humbn aftsin e tyre pr t menduar vet. Por ai bn punn m t plot pr ta ekspozuar at.

  Emri: brannon-howse-1613951021-e1614207789922.jpg

Shikime: 1087

Madhsia: 148.1 KB
  Transmetuesi dhe regjisori konservator amerikan Brannon Howse

  Ai shpjegon sesi neomarksistt, n marshimin e tyre t gjat npr institucionet kulturore t Ameriks – duke dominuar median, argtimin, sistemet arsimore dhe kishat – kan br lavazh trurin e konsumatorve t lajmeve, librave, revistave, filmave, muziks pop dhe madje edhe predikimeve baritore duke ushqyer ata gnjejn dhe m pas ndshkojn treguesit e s vrtets.

  “S pari ju margjinalizojn, pastaj ju karakterizojn dhe m pas pasi ju kan margjinalizuar dhe karakterizuar ju terrorizojn”, tha Howse n programin e tij radiofonik t 23 shkurtit, ku ai dhe un diskutuam pr dokumentarin e ri.

  Gjat Lufts Koreane, t burgosurit e kapur amerikan ndeshn pr her t par me shplars truri t aft, sipas dokumentarit. Prvoja e tyre ishte ndryshe nga do trajtim q ushtart amerikan kishin hasur n do luft t mparshme.

  Si shpjegon Howse n dokumentar, ushtart ushqeheshin dhe trajtoheshin mir, t paktn sipas standardeve t t burgosurve, dhe rrallher kishte roje t armatosura t vendosura pr t parandaluar arratisjen e tyre.

  Por ajo q iu nnshtruan ishte indoktrinimi i prsritur, gnjeshtr pas gnjeshtr pr Amerikn, politikn e saj t jashtme, historin dhe motivet n skenn botrore.

  Pas nj kohe, shum nga ushtart filluan t besonin at q u thoshin pr vendin e tyre. Ky indoktrinim ndikoi n kohezionin e popullats s burgjeve dhe ata q e besuan narrativn e rreme filluan t'i drejtohen atyre q nuk e besuan, duke i raportuar tek autoritetet e burgut pr do shkelje t rregullave t burgut.

  “Ajo q u zbulua n studimet tona t qeveris pr kta ushtar ishte se ata q nuk iu nnshtruan shplarjes s trurit prireshin t ishin ata me nj besim t fort te Zoti, ata ishin t bazuar, ata dinin se far besonin dhe nuk mund t thyheshin.”, tha Howse.

  T njjtat teknika jan duke u prdorur sot nga artistt e propagands n organet e mediave t establishmentit. Ata izolojn objektivin [konservatort e krishter dhe konstitucionalistt] q t gjith i drejtojn me t njjtin tregim, t njjtin rrotullim n nj histori, dhe pastaj e prsrisin at pa pushim. do media q del nga kutia dhe v n dyshim narrativn, cilsohet si ofrues i “dezinformatave” dhe “teorive konspirative”.

  E kemi par kt me krizn e COVID, ku disa mjek dhe shkenctar paraqiten si t gjithdijshm, ndrsa t tjer me narrativa konkurruese denigrohen dhe tallen.
  Ne e kemi par at me narrativn e ngrohjes globale, e cila m pas u shndrrua n tregimin e "ndryshimit t klims". Komuniteti shkencor sht i ndar n vlefshmrin e ndryshimeve klimatike t shkaktuara nga njeriu, por ju nuk do ta dinit duke shikuar mediat kryesore.

  Ne e kemi par at me shtjen e integritetit t zgjedhjeve pasi lidhet me zgjedhjet presidenciale t 3 nntorit 2020. do organ mediatik ka prdorur fjal me opinione, t ngarkuara si "t pabaza" pr t prshkruar akuzat pr mashtrime zgjedhore, pa u thelluar ndonjher n nj verifikim t sinqert t meritave t akuzave.

  Ne e kemi par at me mbulimin e stuhis s 6 janarit n Kapitol, e cila sigurisht prfshinte trazira, por a ishte vrtet nj "kryengritje e armatosur" si e ka quajtur pothuajse do kompani mediatike e krijuar? Ky karakterizim sht nj pamje edhe m e shtrembruar e realitetit kur vendoset n kontekstin e djegies dhe plakitjes s dhjetra qyteteve vern e kaluar nn flamurin e Black Lives Matter, nj lvizje q media e hodhi n mnyr universale si "protesta kryesisht paqsore".

  Media zgjedh vetm "ekspert" specifik q prforcojn mesazhin e tyre dhe injoron narrativat e tjera konkurruese t paraqitura nga ekspert me kredenciale shpesh po aq t mira dhe me histori shum m t mira pr t qen t vrtet.

  Prfundimisht, ata krijojn nj shoqri n t ciln, gjithnj kaq gradualisht, njerzit jo vetm q i besojn gnjeshtrat, por zemrohen me kdo q prpiqet t deprtoj me fakte t vrteta.

  Kjo on n nj situat n t ciln shumica e popullsis jo vetm q humbet aftsin e saj pr t menduar n mnyr kritike, duke i br ata t paprshtatshm pr t mbrojtur lirit e tyre kushtetuese dhe pr t'i rezistuar tiranis, ata n fakt mirpresin skllavrimin e tyre.

  Objektivi i makins amerikane t larjes s trurit jan gjithnj e m shum fmijt.

  Si shkruan Kathleen Marquardt n artikullin e saj t shklqyeshm pr Qendrn Amerikane t Politikave – “…si n bot Amerika iu nnshtrua kaq shpejt dhe trsisht ksaj t keqeje? Prgjigja e shkurtr: Fmijt tan jan/jan vaksinuar kundr liris q nga dita kur nisin kopshtin.”

  12 Taktika t kontrollit t mendjes

  Ktu jan 12 sugjerime nga dokumentari i Howse, i cili ndryshe nga filmat e tij t mparshm sht i disponueshm pr transmetim falas n internet n WorldviewWeekend.com.

  1) Largoni ose diskreditoni lidert q jan parimor, t guximshm dhe njerz me bindje dhe moral.

  2) Trhiqni subjektet pr shplarjen e trurit q t vn n dyshim dhe t dyshojn pr vlerat dhe bindjet e tyre themelore t botkuptimit.

  3) Msoni nj histori revizioniste q portretizon sistemin kapitalist t tregut t lir t Ameriks si burimin e t gjith shtypjes dhe vuajtjes.

  4) Msoni relativizmin moral dhe etikn e situats n mnyr q t shkatrroni moralin dhe karakterin.

  5) Msoni rndsin e konsensusit n grup dhe kolektivizmit, si dhe rrezikun dhe pasojat e individualitetit.

  6) Msoni ndjenjat dhe prvojat personale subjektive mbi faktet, arsyen, logjikn dhe kontekstin.

  7) Vendoseni subjektin q shplan trurin n nj gjendje frike, ankthi, konfuzioni dhe turbulence sociale n mnyr q t zvoglohet aftsia e subjekteve pr t menduar n mnyr kritike duke prdorur arsyen, logjikn dhe kontekstin. Qllimi prfundimtar sht t detyrohet subjekti t dorzoj vlerat dhe botkuptimin e tij ose t saj ndaj atyre t agjentve t ndryshimit dhe konsensusit t tyre t kontrolluar dhe t krijuar n grup.

  8) Fshihni gnjeshtrat dhe agjendn e lig t propaganduesit pas termave maskues q tingllojn mir, por jan zgjedhur pr t turpruar dhe manipuluar subjektet e synuara pr t prqafuar me dshir vdekjen e tyre.

  9) Prdorni individ n institucione dhe profesione t besuara pr t'i dhn besueshmri botkuptimit dhe vlerave q futen n subjektet e larjes s trurit.

  10) Krijoni nj sistem shprblimesh, nderimi, njohjeje dhe avancimi pr ata q prqafojn botkuptimin dhe vlerat e programit t larjes s trurit. Aplikoni pasoja ndshkuese pr do botkuptim dhe vlera q jan n kundrshtim me botkuptimin e zgjedhur dhe vlerat q futen n temn e larjes s trurit.

  11) Prdorni informator, thashetheme dhe prralla pr t raportuar mbi mosprputhjen dhe grupet.

  12) Krijoni nj atmosfer dhe mjedis kaosi, vuajtjeje, dshprimi dhe rreziku dhe m pas shptojini subjektet nga kjo gjendje n mnyr q persekutuesi t perceptohet si mik, mbrojts dhe shptimtar [sindroma klasike e Stokholmit].


  Leo Hohmann sht nj gazetar i pavarur dhe autor i librit, Stealth Invasion , i cili dokumenton se si Amerika po shkatrrohet nga armiqt brenda. Puna e tij mbshtetet 100 pr qind nga lexuesit dhe vlersohet nj donacion i do madhsie. Ju mund t kontribuoni nprmjet posts s krmillit, c/o Leo Hohmann, PO Box 291, Newnan, GA 30264, ose me kart krediti m posht.


  Burimi: Blog i Leo Hohmann
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 26-09-2022 m 16:48

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 24-08-2014, 12:45
 2. Rikthehet kontrolli i dyfisht n kufirin Kosov - Shqipri
  Nga ARIANI_TB n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 31-10-2010, 19:22
 3. Studentja shqiptare terheq vemendjen e mediave Amerikane!!
  Nga Shpirt Njeriu n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-04-2005, 12:02
 4. Kontrolli i volumit me miun
  Nga benseven11 n forumin Lajme nga informatika
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-03-2005, 22:29
 5. Shqipri: Kontrolli i Shtetit zbulon $28 milion humbje financiare
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-03-2004, 13:48

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •