Si u transformua hidrauliku 30-vjear nga nj familjar i qet dhe praktikant i fes Islame n t dyshuar pr shprndarje t propagands radikale prmes rrjeteve sociale.

Nga Geri Emiri

Emri:  radikalizimi-info-grafik--2048x1448.jpg

Shikime: 101

Madhsia:  50.8 KB
Ilustrim grafik nga Jurgena Tahiri/ BIRN.

M 2 gusht n muzg, Bledar Zeneli dhe babai i tij ishin duke kryer faljen e namazit t akshamit, kur nj grup policsh trokitn n shtpin e tyre n zonn e ish-knets n Durrs.

Oficert e policis qndruan n korridor derisa burrat mbaruan faljen. M pas, ata i komunikuan urdhrin e ndalimit 30-vjearit Zeneli dhe i shtrnguan prangat nn akuzn e nxitjes, thirrjes publike dhe propagands pr kryerjen e veprave me qllime terroriste.

Babai i tij, Osmani, kujton se mbeti i shtangur.

Kishte shum polic, civil dhe me uniform, tha Osman Zeneli nga shtpia e tij n periferi t Durrsit. E kontrolluan t gjith banesn dhe morn nj lap-top, telefonin dhe ca libra fetar, se far do gjenin tjetr? shton ai ende i habitur.

Arrestimi i Bledar Zenelit u firmos nga Prokuroria e Posame, SPAK, pas nj hetimi 2-vjear t agjentve t Antiterrorit. Ai akuzohet se prdorte llogarit e tij n Facebook, Twitter dhe Telegram pr t shprndar materiale propagandistike radikale n mbshtetje t Shtetit Islamik dhe kundr koalicionit global antiterrorizm. Zeneli i mohoi akuzat n gjykat dhe pretendoi se shprndante ajete kuranore.

Pas rnies s Shtetit Islamik n Siri dhe Irak, radikalizmi n internet konsiderohet nj prej rreziqeve kryesore t ekstremizmit t dhunshm. Kodi Penal e adreson kt rrezik dhe prokuroria shqiptare ka ndjekur disa raste t izoluara prgjat viteve t fundit, por pak prej tyre kan pasur sukses n gjykat.

N zonn e ish-knets n Durrs, Bledar Zeneli njihet si djal i qet, besimtar praktikant dhe baba i dy fmijve, q e shpenzonte kohn duke punuar si hidraulik n projekte ndrtimore. T habitur nga akuzat, familjart, fqinjt dhe klerikt n zon mohojn q ai t kishte prirje ekstremiste.

Resul ela, imami i xhamis Nur q frekuentohej m par nga Zeneli, shpreh shqetsimin se materialet q qarkullojn n internet po i infektojn besimtart. Por ela nuk sheh dallim mes Zenelit dhe besimtarve t tjer, ndrsa i krahason komentet e tyre n rrjetet sociale me qndrimet kontroverse ndaj koronavirusit gjat periudhs s pandemis.

Informacionet n internet po i keqinformojn besimtart, t cilt shpesh nga euforia dhe mungesa e informacionit mund t bien pre e rishprndarjes s informacioneve me qllime dashakeqe, tha imami ela pr BIRN.

Ky [Zeneli] sht njlloj si t gjith individt e tjer, t cilt jan t infektuar momentalisht me t pasurit e nj njohurie, por pa u thelluar, shtoi ai.

N Facebook postohet do lloj gjje

Emri:  Lagjja-ne-te-cilen-banonte-Bledar-Zeneli.-Foto-Geri-Emiri-1140x760.jpg

Shikime: 57

Madhsia:  39.0 KB
Lagjia ku banon Bledar Zeneli n zonn e ish-Knets n Durrs. Foto: Geri Emiri.

Familja Zeneli e ka origjinn nga fshati Dardh i Librazhdit dhe sht zhvendosur n zonn e ish-Knets n Durrs n fillim t viteve 2000. Kryefamiljari Osman Zeneli e siguroi jetesn duke shitur kallinj misrash t pjekur pr pushuesit n plazhin e Durrsit, ndrsa i biri punon si hidraulik q prej kohs kur prfundoi shkolln e mesme profesionale Beqir ela.

Osman Zeneli i tha BIRN se familja e tij kishte qen tradicionalisht e lidhur me besimin dhe se nna e tij agjronte fshehurazi edhe gjat regjimit komunist, kur besimi ishte i ndaluar. I biri nisi t shfaqte m shum interes pr fen n moshn 20-vjeare, kur nisi leximin e Kuranit, msimin e faljes dhe mbajtjen e agjrimit prgjat muajit t Ramazanit.

Osmani e prshkruan besimin e tyre si dika personale; ku bab e bir shkonin n xhami, nuk kishin interes pr konfliktet globale dhe bnin muhabet e pinin kafe edhe me ata q nuk jan mysliman.

Ai thot gjithashtu se prve besimit, Bledari ishte gjithashtu i lidhur me punn.

Me rroba llai ikte n mngjes, e me rroba llai vinte pasdite, kjo sht jeta e Bledarit. Kjo sht jeta jon, jeta e puntorit, q bn nj njeri normal, tha ai.

Fqinj t familjes Zeneli tregojn se Bledari ishte thelluar n besim gjat viteve t fundit; ai nuk nxirrte m raki pr miqt dhe fliste shpesh pr fen. Por ata e prshkruan 30-vjearin si njeri t qet dhe korrekt dhe e quajtn budallallk akuzn e Prokuroris.

Haxhi Pici, fqinj i afrt i familjes Zeneli, i tha BIRN se kishte mbetur i habitur natn q policia e arrestoi Bledarin.

Nuk e imagjinoja, ky u b 20 vjet q jeton ktu dhe nuk di t jet kamikaz, t merret me drog apo prostitucion, mbledh supet Pici.

Mosbesimi i Picit u rrit kur msoi se fqinji i tij u arrestua dhe po qndron n qeli pr postimet n rrjetet sociale.

N Facebook postohet do lloj gjje, tha Pici i habitur, ndrsa shtoi: shqiptart skan lek t han buk, ktu sot [n lagje] nuk kan drita e uj.

Imami i xhamis Nur, q ndodhet pran shtpis prdhese t Zenelit, i tha BIRN se Bledar Zeneli ishte larguar nga xhamia e tij prej dy vitesh, por ai shtoi se nuk e mban mend si besimtar me sjellje jasht kuadrit t islamit.

Si t gjith besimtart e tjer q merrte informacione, vinte dhe pastaj ka shkuar n xhami t tjera, kujton ela.

Megjithat, kleriku apelon q besimtarve si Zeneli nuk duhet tu vihet veshi dhe as t ndiqen n rrjetet sociale.

Nse nuk njeh kontekstin e fjalis, del jasht saj, sidomos me videot e shkurtra. Qoft edhe gjat ligjrimit, nse ti i merr vetm nj fjal imamit, ather devijon, shpjegoi ai.

Akuza ndaj Zenelit


Emri:  Xhamia-Nur-prane-baneses-se-Bledar-Zenelit.-Foto-Geri-Emiri-1140x760.jpg

Shikime: 58

Madhsia:  44.7 KB
Xhamia Nur e frekuentuar deri dy vjet me par nga Zeneli. Foto: Geri Emiri.

Shqipria u ekspozua ndaj ekstremizmit t dhunshm n fillim t viteve 2010, ku dhjetra besimtar shqiptar iu bashkuan grupeve terroriste n Siri dhe Irak, fillimisht si lufttar t Al Nusra-s dhe m pas t ISIS.

Pas prfundimit t lufts, vendi po prballet me sfidn e adresimit t pasojave q ajo ka shkaktuar tek nj grup i besimtarve t komunitetit mysliman.

Gjat viteve t fundit, agjencit ligjzbatuese kan hetuar disa raste pr veprn penale nxitja, thirrja publike dhe propaganda pr kryerjen e veprave me qllime terroriste, e cila parashikon dnime nga katr deri n dhjet vjet burg.

Por ekspertt e siguris i konsiderojn kto si raste t izoluara dhe nuk vrejn trende shqetsuese pr vendin.

Nuk e shoh si nj trend, mund t ket raste sporadike por jan m tepr si shkak i injorancs apo i interpretimit tepr t ngusht q individ t caktuar bjn, por nuk mund t themi se kemi nj ekspansion t thirrjeve pr dhun, vrasje dhe t tjerave me radh, tha Fabian Zhilla, ekspert me Iniciativn Globale kundr Krimit t Organizuar Transnacional.

Zhilla shtoi gjithashtu se autoritetet duhet t ndajn radikalizmin nga ekstremizmi i dhunshm, i cili shfaqet prmes mospranimit t besimit t tjetrit dhe ndrmerr veprime t dhunshme.

Rastet duhen vlersuar me kujdes nga autoritetet pr nivelin e rrezikshmris dhe proporcionalitetit t ndrhyrjes, shtoi ai.

Pas arrestimit n shtpin e tij n zonn e ish-Knets, Bledar Zeneli u la n qeli nga Gjykata e Posame dhe ajo e Apelit, ndrsa shtja e tij sht transferuar n Durrs. Akuza ndaj tij bazohet te monitorimi i llogarive t tij n rrjetet sociale si dhe te hetimi i kryer nga Antiterrori prmes metodave speciale.

N Facebook, rrjetin social m popullor n Shqipri, i akuzuari njihet me emrin Bledar O Zeneli dhe shprndan prgjithsisht predikime t klerikve dhe video propagandistike t gatshme nga interneti.

N nj postim t 28 shtatorit 2020, Zeneli shprehej i uditur me paragjykimet pr besimtart mysliman.

uditem me disa njerz. I shqetson mjekra e Muslimanit, apo mbulesa e Muslimanes, ndrkoh nuk shqetsohet pr shtpin e vet n t ciln me koh i ka rn zjarri dhe q shum larg i duket tymi, shkruante ai.

Ndrsa n shkurt t vitit 2021, ai shprndau nj video me logon e Yeta Media dhe me prshkrimin: Vrtet, mallkimi kundr teje qoft deri n ditn e gjykimit.

Babai i t akuzuarit, Osman Zeneli thot se i biri nuk kishte asnj qllim t keq dhe se kishte n fokus vetm rishprndarjen e informacioneve me karakter fetar. Ajetet Kuranore nuk jan t ndaluara mr burr, nuk besoj t jen ndaluar, tha Osmani pr BIRN. Ato ajetet nuk i ka nxjerr djali im, ajetet kuranore kan sot e 1000 e ca vite q kan dal. Ato jan n libra, kshtu i bie q t largosh Kuranin, shtoi ai.

Ai shprehet gjithashtu i habitur sesi SPAK dhe Gjykata e Posame ju dedikuan hetimit dhe gjykimit t rastit t t birit.

Thjesht ne nuk rrijm me ligjet, ne nuk merremi me ligjet, ne i prkushtohemi jets s prditshme o burazer, prfundoi ai.

BIRN