Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-07-2020
  Postime
  142

  Kush largohet nga Shqipėria nuk do as Familjen dhe as Atdheun

  Dje me keqardhje gjatė njė bisede me njė nga studentėt e mij mora vesh se do tė largohej nga
  Shqipėria. Pėrse? E pyeta unė.
  -Por pėr njė rrogė mė tė madhe, jetė mė tė mirė.
  Po mirė i thashė unė , kush do tė kujdeset pėr babanė, nėnėn, familjen pasi do tė ikėsh ti?
  Ai buzėqeshi dhe tha:… do bėjnė si do bėjnė unė do ti ndihmoj…. Unė kėmbėngula, por a e di
  ti se rroga aty nuk ėshtė aq e madhe sa thuhet dhe se do tė punosh ēdo ditė me orar tė zgjatur,
  madje mund edhe tė trajtoheni si qytetarė tė dorės sė dytė por varet se nė cilin vėnd do tė shkoni.
  -Nė Gjermani. Nuk arrita t`ja mbush mėndjen.
  Problemet e largimit tė tė rinjve sidomos atyre me shkollė tė lartė nga Shqipėria janė dramatike
  pėr vėndin tonė. Vetėm Rumania mund tė na e marrė nė Europė pėr largimet nga vėndi pėrkatės,
  duke pėrjashtuar largimet qė kanė dalė nga lufta nė Ukrainė.
  Dihet se sistemet e demokracisė liberale Europiano perėndimore si dhe ato tė SHBA, Angli,
  Australi dhe Kanada, kanė pėrdorur strategjinė e Globalizmit pra tė njė bote tė unifikuar ku
  njeriu mund tė shkojė kudo pėr tė punuar e jetuar konform tė drejtave dhe lirive tė njeriut, pra
  ēdo njeri ka tė drejtė tė ndėrtojė jetėn e tij duke menduar se mund tė jetė mė mirė nė njė vėnd
  tjetėr. Ky opinion ndėr shqiptarė ėshtė shumė i preferuar dhe ēdo vit mund tė ēvendosen nga
  Shqipėria rreth 50 mijė njerėz , pa pėrfshirė ata qė kthehen. Kėshtu Shqipėria por bėhet njė vėnd
  me njerėz tė moshės sė Tretė dhe sot nė 2022 ky kontigjent ėshtė mbi 620.000 njerėz apo ¼ e
  gjithė popullsisė sė vėndit tonė.
  Shkqet e largimit tė rinisė kryesisht, largim i cili ėshtė mė i dėmshmi pėr vėndin, janė largimet e
  tė rinjve e sidomos tė rinjve qė mbarojnė shkollėn e lartė. Por pėrse ata largohen?
  Dihet se pėrse, por mund ti rreshtojmė se shkaqet mė tė zakonshme janė:
  - Rrogat e vogla nė Shqipėri
  - Kushtet e jetesės minimale sidomos nė zonat rurale,
  - Mungesa e interesimit nga shteti pėr tė punėsuar tė rinjtė e talentuar nė vnėdet ku ata
  mund tė japin mė shumė,
  - Mungesa e njė Programi pėr realizimin e kontratave tė punės ku tė pėrfshihet jo vetėm
  rroga por edhe banesa, kopshti, apo ēerdhja, lėvizja me makinė pėr personin qė do tė punėsohet
  jashtė vėndit ku banon, kjo e vlefshme pėr Bashkite e tė gjithė vėndit
  - Mungesa e perspektivės nė zonat rurale gjė qė e cila ka shkaktuar lėvizje massive jo
  vetėm jashtė vendit por edhe brėnda vėndit
  - Mungesa e njė stabiliteti politik ku pėrplasjet politike reflektohen tek tė rinjtė si njė
  pasiguri pėr jetėn dhe ė ardhmen e tyre
  - Korrupsioni i lartė gjė qė ka shkaktuar njė Sistem shėndetėsor public tė dobėt ku
  pacientėt nuk marrin kujdes tė mjaftueshėm shėndetėsor e pėr pasojė duhet tė paguajnė nėn dorė
  shuma tė mėdha pėr medikamente, shtrime nė spital, etj
  - Probleme tė Arsimit kryeisht tė lartė dhe professional ku Programet dhe Kurrikulat nuk
  janė tė njėjta me ato tė BE gjė qė shkaktojnė uljen e cilėsisė sė mėsim dhėnies dhe praktikave nė
  Universitete,
  Problemet janė tė shumta gjė qė reflektojnė vendimmarrjen pėr largim nga vėndi tė rinisė tonė.
  Sigurisht problemet e shumta nė Shqipėri thellohen edhe mė kur rinia sheh se shumica e tė
  pasurve shqiptarė, shumica e politikanėve tė majmur me rroga e pagesa dhe korrupsion,

  dėrgojnė fėmijeėt e tyre jashtė shtetit duke dhėnė shėmbullin mė tė keq qė mund tė japė njė
  politikan shqiptar por dhe njė i pasur shqiptar.
  Njė problem madhor ėshtė edhe reklamat dhe promovimet qė po bėjnė shoqatat e huaja kryesisht
  gjermane, italiane etj pėr tė thithur nė tregun e tyre tė punės, punėtorė shqiptarė tė kualifikuar ose
  jo, dhe kjo propagandė bėhet nė tv private dhe publike shqiptare, gjė qė tregon se shteti ynė nuk
  po e bėn prioritet shqetėsimin e largimit tė tė rinjve nga vėndi.
  Njė aspekt tjetėr negativ ėshtė edhe problem se shteti shqiptar nuk interesohet pėr tė rinjtė e
  atdheut qė po largohen, ėshtė se tė diplomuarit nga universitetet publike janė diplomuar me
  paratė e taksapaguesve tanė pėr pedagogėt, laboratorėt (ato qė janė), godinat e universiteteve, etj.
  Kjo ėshtė njė arsye e fortė qė institucionet e huaja dhe shoqatat e huaja qė marrin tė rinjtė tanė tė
  diplomuar duhet tė realizojnė njė kontratė me shtetin shqiptar pėr kėta tė diplomuar, kontratė e
  cila duhet tė ketė disa pika , midis tė cilave edhe kėto insitucione tė huaja duhet tė paguajnė
  shtetin shqiptar njė taksė pėr tė diplomuarit qė kanė marrė pėr nė vėndin e tyre.
  Tė rinjtė e tjerė tė diplomuar nė universitete private apo tė padiplomuar qė largohen nga vėndi
  ynė gjithashtu pėr njė jetė `mė tė mirė` (tė cilėn do ta shohin se sa e mirė do tė jetė jeta nė njė
  vėnd tė huaj ku do tė trajtohen si qytetarė tė dorės sė dytė), janė njė kontigjent i cili do tė vuajė
  mė tepėr madje njė pjesė e tyre do tė pėrfshihet nga puna e zezė, ashtu sic po ndodh edhe sot,
  sepse siē tha dikur Tereza May ( ish minister e brėndėshme nė Angli), se ``% e shqiptarėve tė
  burgosur nė Angli pėr njėsi popullate e emigruar ėshtė nga mė tė lartat se popullatat e tjera tė
  emigruara nė Angli`….. ; po kėshtu edhe nė vėndet e tjera.
  Atėhere del pyetja drejtuar shtetit shqiptar, a duhet bėrė njė Program i posaēėm pėr tė rinjtė
  shqiptarė qė tė mos largohen nga vėndi? A mundet qė Opozita, mediat private tė mos nxisin apo
  tė mos stimulojnė me debatet e tyre kundėr qeverisė, e tė mos krijojė ambjentin negative dhe
  depresiv pėr tė rinjtė shqiptarė, por pėrkundrazi, tė marrė dhe ato masa pėr tė ndihmuar vėndin
  qė rinia tė mos largohet?
  Shohim pėrditė lajme tmerruese pėr tė rinjtė se ēpo ndodh nė vėndin tonė, dhe sigurisht kėto
  lajme jo tė gjitha tė vėreta, ndikojnė pėr keq dhe tė rinjtė dun tė largohen nga sytė kėmbėt nga
  vėndi i tyre qė ėshtė ndotur e tymosur, droguar, nga individė irracionale, pėr politikanė qė duhej
  tė ishin futur 7 pashė nėn dhe pėr krimet e tyre, pėr drejtues gazetash e tv qė paguhen nga i
  paudhi tė cilėn nuk e duan Shqipėrinė dhe qė `pėr njė plesht duan tė djegin Shqipėrinė` me
  inatin e mllefin e tyre paranojak, apo si anal-istė si Lubonja me shokė qė veē vjellin vrer dhe
  fėrkojnė duart se nė Shqipėri jo ēdo gjė shkon mirė, por kjo direkt edhe pėr fajin e tyre.
  Jo.
  Shqipėria nuk ėshtė siē e pėrshkruan syri tv, gazeta telegraf, e ndonjė tjetėr, nuk ėshtė siē thotė i
  `nongratta` i cili do tė ri-krijoje` komitetet e shpėtimit` sin ė `97., nuk ėshtė Shqipėria, siē thonė
  Dinpakėt dhe ish bashkėpuntorėt e sigurimit, tė cilėt pėr tė shpėtuar vehten e tyre po e ēojnė
  Shqipėrinė nė qorrsokak.
  E po Rinia shqiptare nuk u a ka borxh grindjet dhe konfliktet e vjetra. Rinia shqiptare nuk duhet
  tė largohet nga Shqipėria nga atdheu, nga familjet e tyre. Ato duhet tė rrinė kėtu qė tė punojme e
  tė pėrmirsojmė kushtet dhe tė stabilizojmė njė demokraci tė pranueshme pėr tė gjithė.

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar pirro2020 pėr postimin:

  Akuamarini (26-09-2022)

 3. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-07-2020
  Postime
  142

  Pėr: Kush largohet nga Shqipėria nuk do as Familjen dhe as Atdheun

  Nje teme qe nuk do ta shohe njeri sepse tregon te verteten

 4. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,161
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Kush largohet nga Shqipėria nuk do as Familjen dhe as Atdheun

  Turqit perdorin nje fjale: "shejtan budalla". Edhe shejtan, i djallezuar, edhe budalla. E perdorin per ata njerez qe e kane te keqen para syve, jetojne me te perdite, dhe nuk arrijne ta shohin apo kuptojne. Ne cdo vend te botes, kur njerezit largohen ne mase, ky njihet si "cmimi i keqqeverisjes se vendit". Per aq kohe sa njerezit kane sigurine e jetes te siguruar nga ligji e shteti, kane edhe mundesi shkollimi e punesimi, nuk zgjedhin te ikin por qendrojne. Ne Shqiperi mungojne te dyja. Mjafton te blesh nje gazete apo te degjosh lajmet ne televizor, dhe e kupton qe shteti shqiptar eshte nje narko-shtet, ku ligji mbron trafikantet e kriminelet dhe godet qytetarin e thjeshte. Kriminelet mbushin xhepat e tyre dhe mbushin edhe xhepat e pushtetareve te tyre, kurse qytetaret e thjeshte e gjejne veten perballe nje jete te paperballueshme nga taksimi qe ua ben jeten te paperballueshme. Vetem nje "shejtan budalla" si puna tende Pirro, ia ve fajin opozites per gjendjen e mjerrueshme te Shqiperise. Ju ka mesuar Enver Hoxha, qe fajet gjithmone nuk i ka "Pushteti Popullor", fajet i kane gjithmone "Armiqte e Popullit", te brendshem e te jashtem.

  Budallalleku kap qiellin kur Pirro i jep voten Edi Rames, i cili ne fushaten e fundit elektorale e tha troē: "Shqiptaret jane dembele, na duhet te sjellim njerez nga bangladeshi e india!". Pra vete kryeministri i vendit te tha troc qe politika qe une do te ndjek ne pushtet eshte ajo e zbrazjes se Shqiperise nga shqiptaret dhe mbushjes me emigrante nga bota. Keshtu i ka marre urdhrat edhe nga qendra e perandorise se djallit ne Davos, Zvicer. Nje urdher qe e gjen te aplikuar ne te gjitha cepat e botes ku djalli ka instaluar shejtanet e vete kryeministra.

  Halli qe na zuri o Pirro. Tani qe po na iken rinia, kush do ta paguaje pensionin e pensionisteve shqiptare qe jetojne ne Shqiperi?

  Fajin nuk e ka rinia qe iken. Gjej nje pasqyre dhe shikoje ne sy per te pare se kush e ka fajin. Ti e ke fajin o Pirro, e shume si ty, qe ia jepni voten lugatit zgjedhje pas zgjedhje. Dhe vota juaj ka konsekuenca. Jetoni tani ne vetesyrgjynim, nje jete pa femijet e niperit e mbesat prane. Kete jete zgjodhe me voten qe hodhe.

  Albo
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 27-09-2022 mė 10:38

 5. #4
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,370
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Kush largohet nga Shqipėria nuk do as Familjen dhe as Atdheun

  Citim Postuar mė parė nga pirro2020 Lexo Postimin
  Nje teme qe nuk do ta shohe njeri sepse tregon te verteten
  Aspak, kjo teme nuk e tregon te verteten, pasi kurrkush nuk iken nga vendi i vet, nese ky eshte me i lumturi ne bote. Jetojme ne nje bote globale, ku te gjithe kerkojne mire e me mire, pasi e mira nuk ka fund. Kjo nuk do te thote se nuk e duan familjen dhe atdheun.
  Gjithsesi ky eshte mendimi yt, por duhet te jetojme me kohen.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ilia spiro : 28-09-2022 mė 08:13
  Duaje te afermin tend si veten

 6. #5
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  32
  Postime
  2,153
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Kush largohet nga Shqipėria nuk do as Familjen dhe as Atdheun

  Po mirė ne nuk e duam, po atdheu na do!?

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 03-01-2022, 17:44
 2. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-06-2018, 12:38
 3. Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 13-01-2016, 13:03
 4. Kush largohet i fundit le ti ndal dritat ....
  Nga Gogi nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 17-11-2010, 21:12
 5. Kush "komandon" ne familjen tuaj?!
  Nga albunkers nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 22-12-2007, 12:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •