Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,185
  Postimet n Bllog
  4

  Pu ushtarak n Kin? Prflitet se presidenti Xi Jinping sht n arrest shtpie

  Trendet e Xi Jinping n internet mes thashethemeve pr grusht shteti, fluturimet e anuluara

  Presidenti kinez Xi Jinping u b nj nga temat kryesore n trend n Twitter , mes raporteve t pabazuara se ai sht nn arrest shtpiak dhe se Kina sht n mes t nj grushti ushtarak.

  Xi dhe fraza #ChinaCoup u prhapn n mediat sociale pasi dhjetra mijra prdorues prhapn thashetheme t pakonfirmuara se presidenti u arrestua dhe u rrzua nga Ushtria lirimtare Popullore e Kins.

  Ky spekulim, i cili nuk sht diskutuar nga asnj burim me reputacion, mbrriti pasi pothuajse nuk ka fluturime komerciale q fluturojn mbi kryeqytetin e Pekinit t shtunn, me raporte t paverifikuara q pretendojn se t gjith trenat dhe autobust po anulohen gjithashtu nga Pekini.

  Faqja e internetit e Aeroportit t Kryeqytetit t Pekinit tregon se disa fluturime jasht kryeqytetit t Kins jan anuluar; por shum t tjera jan ende t planifikuara ose t zbarkuar tashm. Ka pasur gjithashtu raportime se luftimet u anuluan n mes t nj strvitje t planifikuar ushtarake.

  Emri: Uzbekistan-Xi-Putin-Summit-25_1663548955537_1663548955537_1663548990697_1663548990697.jpg

Shikime: 107

Madhsia: 29.6 KB
  Presidenti kinez Xi Jinping merr pjes n samitin e liderve t Organizats s Bashkpunimit t Shangait (SCO) n Samarkand m 16 shtator 2022.
  SERGEI BOBYLYOV / SPUTNIK / AFP/GETTY IMAGES


  Nj video e shprndar gjersisht e postuar n Twitter raportohet gjithashtu se tregon nj linj automjetesh ushtarake deri n 80 kilometra t gjata q drejtohen n Pekin mes raporteve pr nj grusht shteti ushtarak m 22 shtator.

  Megjithat, video sht m pak se nj minut e gjat kshtu q nuk tregon nse linja e automjeteve ushtarake shtrihet 80 km. Nuk konfirmohet se kur dhe ku sht filmuar, apo q autokolona po shkon n Pekin si pjes e nj grusht shteti ushtarak.

  Thashethemet u nxitn gjithashtu nga politikani indian Subramanian Swamy, i cili u postoi 10 milion ndjeksve t tij t shtunn: "Thashethemet e reja pr t'u kontrolluar: A sht Xi Jingping [sic] n arrest shtpie n Pekin? Kur Xi ishte n Samarkand koht e fundit, udhheqsit i Partis Komuniste Kineze supozohej t kishte hequr Xi-n nga prgjegjsia e Partis pr ushtrin. M pas pasoi arresti shtpiak. Kshtu shkojn thashethemet."

  N nj seri postimesh n Twitter, Drew Thompson, nj ish-zyrtar i Departamentit t Mbrojtjes pr Kinn, Tajvanin dhe Mongolin, i prshkruan thashethemet si nj "gnjeshtr t plot".

  Thashethemet se Xi Jinping sht arrestuar ka kmb sepse sht nj moment kaq i ndjeshm politik n Kin, dhe gjyqet (dhe dnimet) e fundit t zyrtarve t lart me shrbim t gjat krijojn nj atmosfer serre, shkroi Thompson.

  "Diskutimi i hapur i opozits ndaj Xi i bn thashethemet t besueshme. Pavarsisht mungess s provave q Xi prballet me kundrshtime t brendshme, spekulimet vazhdojn. Kjo rrit besueshmrin e thashethemeve, ose shpresn pr disa, se Xi do t arrestohet."

  Frida Ghitis, nj kolumniste e shtjeve botrore dhe ish- korrespondente e CNN , hodhi posht gjithashtu "thashethemet e egra" q doln nga Kina.

  "Mediet sociale gumzhin me pretendime se ka pasur nj grusht shteti n Kin, se Xi Jinping sht n arrest shtpiak. Por nuk ka asnj prov q kjo sht e vrtet."

  Presidenti Xi ishte s fundmi n samitin e liderve t Organizats s Bashkpunimit t Shangait (SCO) n Samarkand, Uzbekistan, ku zhvilloi bisedime me presidentin rus Vladimir Putin.

  Newsweek ka kontaktuar ministrin e jashtme kineze pr koment.

  Burimi: Newsweek

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,185
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Pu ushtarak n Kin? Prflitet se presidenti Xi Jinping sht n arrest shtpie

  Postimi ne twitter:

  Automjetet ushtarake #PLA nisen pr n #Pekin m 22 shtator. Duke filluar nga Qarku Huanlai afr Pekinit dhe duke prfunduar n qytetin Zhangjiakou, Provinca Hebei, i gjith procesioni deri n 80 km. Ndrkoh, thashethemet thon se #XiJinping ishte i arrestuar pasi t moshuarit e #CCP e hoqn at si kreun e PLA 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,185
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Pu ushtarak n Kin? Prflitet se presidenti Xi Jinping sht n arrest shtpie

  Faqja e internetit pr gjurmimin e fluturimeve tregon qiellin bosh mbi Kin mes thashethemeve pr grusht shteti; Mbi 9,000 fluturime t anuluara

  Ka pasur raportime pr anulime masive t fluturimeve n Kin q prekin shum aeroporte n t gjith vendin, por arsyeja e ktyre anulimeve masive nuk dihet ende.

  Emri: 1094535-china-flight.jpg

Shikime: 25

Madhsia: 44.8 KB

  Kina ka nisur anulimet masive t fluturimeve, bazuar n raportimet e mediave shtetrore. Megjithat, arsyeja e anulimit t fluturimit sht e paqart. Bazuar n raportin e The Epoch Times, Flight Master tha se 9,583 fluturime u anuluan n mbar vendin m 21 shtator. Fluturimet e anuluara ishin 59.66 pr qind e totalit t fluturimeve t planifikuara gjat dits. Vlen t theksohet se Flight Master shrben si nj burim informacioni mbi shrbimet e fluturimeve, biletave dhe udhtimit n vend. Pr m tepr, raportet than se disa nga qendrat e transportit ajror n Kin kishin nj raport anulimi prej mbi 50 pr qind.  Raportet e The Epoch Times than se Aeroporti Ndrkombtar i Pekinit ka anuluar 622 fluturime, duke rezultuar n nj norm anulimi prej 60%. Prve ksaj, 652 fluturime u anuluan n Aeroportin Ndrkombtar t Shangait Pudong, me nj norm anulimi prej 54 pr qind. N mnyr t ngjashme, 542 fluturime n aeroportin Shenzhen Baoan u anuluan, duke prbr 51% t totalit t fluturimeve.

  Tre nga aeroportet kineze, prkatsisht Guiyang Longdongbao, Lhasa Gongga dhe Chengdu Tianfu, kishin nj shkall t lart anulimi n provincat perndimore. Guiyang Longdongbao kishte 539 fluturime t anuluara, me nj norm anulimi prej 99 pr qind. Ndrsa n Lhasa Gongga jan anuluar 157 fluturime, me nj norm anulimi prej 98 pr qind. N mnyr t ngjashme, 752 fluturime u anuluan n aeroportin Chengdu Tianfu, me nj norm anulimi prej 87 pr qind. Anulime t ngjashme jan vrejtur edhe n aeroportet e tjera t vendit.

  N faqen e internetit t organit m t lart t aviacionit t Kins, nuk ka asnj shpjegim zyrtar. Sidoqoft, Netease, nj portal i madh lajmesh kineze, raportoi dje se anulimet ishin kryesisht pr shkak t shprthimeve t fundit t COVID-19 n provinca t shumta kineze.

  Burimi: india.com

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,185
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Pu ushtarak n Kin? Prflitet se presidenti Xi Jinping sht n arrest shtpie

  PLA ka marr kontrollin e Kins. #XiJinping ishte vn n arrest shtpiak. Gjenerali #LiQiaoming supozohet t jet presidenti i ri i #Kins. Pas ktij #chinacoup, dy personat m t lumtur n Kinn RN jan:Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-04-2022, 11:17
 2. Prgjigje: 200
  Postimi i Fundit: 27-11-2013, 16:19
 3. Perse obligimi ushtarak eshte i detyrueshem vetem per meshkujt
  Nga prenceedi n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 25-08-2009, 14:09
 4. Sherbimi ushtarak eshte i nevojshem per njeriun?
  Nga EnRy n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 22-08-2007, 07:27
 5. Si Eshte Pritur Kontingjenti Ushtarak Shqipetar Ne Irak?
  Nga CELIK_PARTIE n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-11-2003, 15:13

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •