Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Rama si vasal i Erdoganit, godet shkollat turke t gylenistve n Shqipri

  Emri: rama-erdogan-lac-gylenist.jpg

Shikime: 604

Madhsia: 44.4 KB

  Ministrja e Arsimit Evis Kushi ka arsyetuar sot vendimin e Kshillit t Ministrave pr mbylljen e kolegjit t vajzave t lvizjes guleniste me disa alibi teknike q nuk kan bindur asknd. Por pavarsisht nga shkeljet e legjislacionit dhe ndryshimi i vendodhjes q pretendon zonja Kushi, nuk sht e vshtir t kuptohet se si heqja e liencs s shkolls s mesme Mehmet Akif po ashtu edhe vnia e drynit pr kopshtin Turgut Ozal q u bn n t njjtn koh jan shenja t presionit t vazhdueshm q Ankaraja po ushtron mbi Edi Ramn. E njjta sken u riprodhua edhe dy vite m par pikrisht n shtator kur qeveria vendosi mbylljen e veprimtaris s medreses Hafiz Abdullah Zmblaku n Kor (e hapur n vitin 2002), medreses Ali Kora n Kavaj (e hapur n vitin 1996) dhe t Memorial International School of Tirana (MIST) t lidhura me strukturat e organizats terroriste FETO n Shqipri, si joftonte n at koh agjensia turke e lajmeve Anadolu Agency (AA).

  Sulmi ndaj shkollave gyleniste athere u ndrmor menjher sapo ish ministrja Besa Shahini kishte shpallur largimin dhe para se kryeministri te vizitonte Turqin. Tani thuhet se ultimatumi sht i llojit tjetr. Erdogani i ka dhn ultimatum Edi Rams se do t ndrpres mardhniet prfundimisht nse nuk zhduken nga skena biznesment e mdhenj t lidhur me rrjetin Gylen, nse nuk shkarkohet kreu i Komunitetit Musliman shqiptar dhe nse nuk do t ket mbyllje thelbsore t shkollave.

  Prej kohsh n mjediste politike t Tirans jan hapur fjal se Erdogani sht mrzitur me hapar prej breshke t kryeministrit toon n luftn e prbashkt kundr gylenistve dhe kjo sht nj nga arsyet q ai nuk ka ardhur n Tiran pr t pruruar Xhamin e madhe. Presidenti turk e deklaroi edhe publikisht gjat vizits pompoze t Rams n janar 2021 se qllimi i t dyve sht shfarrosja e atyre q ai i ka br prgjegjs pr grushin e shtetit t korrikut 2016. Nj nga pikat kryesore t axhends s takimeve tona ishte bashkpunimi yn n luftn kundr terrorizmit. Ne bashk me autoritetet shqiptare dakordohemi q organizata terroriste e FETO-s prbn nj krcnim pr t dy vendet. Ne nuk do t lejojm q FETO t helmoj marrdhniet mes dy vendeve, tha raisi turk. Kjo krkes e Turqis kundr aktivistve dhe besimtarve q ajo e njeh si organizata FETO, nuk sht e re pr Tirann zyrtare.

  Edhe ministri i jashtm turk edhe homologu i tij i brendshm kan krkuar me insistim dorzimin e atyre q bota perendimore nuk i njeh si terrorist, nuk pranon tia dorzoj Turqis, madje i jep edhe strehim politik. N shkurt t 2020, gjat nj vizite n Tiran, shefi i diplomacis Mevlut Cavusoglu, deklaroi n nj konferenc t prbashkt pr shtyp me ministrin n detyr Gent Cakaj, se qeveria shqiptare ka ndrmarr disa hapa. Duke folur n prgjithsi pr at q qeveria e presidentit Erdogan i referohet si nj organizat terroriste, Cavusoglu tha: Ka ende shum antar t FETO n Shqipri. Ne nuk duam q Shqipria t jet parajs pr FETO-t. Shqipria ka ndrmarr disa hapa, por m shum hapa duhet t ndrmerren, deklaroi ai krahas Gent Cakajt.

  N fakt, me t vrtet, ndryshe nga shume vende demokratike Shqipria i ka marr disa hapa pr dorzimin e gylenistve dhe bizneseve t tyre. Policia dhe prokuroria kan ushtruar presion maksimal mbi kolegjet turke pr t realizuar shitjen e tyre. Disa her nxnsit e ktyre shkollave jan befasuar brutalisht nga hyrja e beft dhe arrogante e forcave policore n mjediset msimore. Kulmi arriti me ekstradimin e paligjshm t msuesit Harun elik n janar 2020.

  Nj raport i zyrs s Komisionerit t Lart pr t Drejtat e Njeriut n OKB, n Maj 2020, e fshikullonte edhe Shqiprin pr at q mund t cilsohet nj praktik e vazhdueshme e ekstradimeve apo dbimeve t detyrueshme t shtetasve turq nga vende t ndryshme, drejt Turqis.

  Raporti bnte me dije se: Deri m sot, t paktn 100 individ t dyshuar si t prfshir n lidhje me lvizjen Hizmet/Gulen kan qen subjekt i arrestimeve arbitare, largimeve t detyruara dhe torturave, si pjes e veprimeve t fshehta t organizuara apo asistuara nga qeveria turke n koordinim me autoritetet n Afghanistan, Shqipri, Azerbajxhaan, Kamboxhia, Gabon, Kosov, Kazakistan, Liban dhe Pakistan, mes t tjersh.

  Ekstremi teti i veprimeve t fundit ka nj sfond t caktuar. Ai vjen pasi Rama e ka quajtur Erdoganin vlla, pasi e ka shpallur Turqin aleat strategjik, pasi ka krcyer n dasmn e vajzs s sulltanit t ri otoman, pas i ka shkuar pas n votimin antiamerikan pr mosnjohjen e Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit, pasi ka refuzuar t votoj n Kshillin e Evrops kundr persekutimit t filantropit Osman Kavalla nga regjimi turk, pasi ka deportuar n kundrshtim me ligjin opozitart e Erdoganit q krkuan azil n Shqipri, pasi ka ngritur n Tiran nj memorial pr viktimat e grushtit t shtetit.

  Kryeministri sht rreshtuar prej kohsh me presidentin turk n konfliktin q e ndan at me vllain armik, Fetullah Gylen. I futuar n maj 2018, n studion e Ilva Tares, Edi Rama i ka koonsideruar gylenistt nj rrjet t rrezikshm t cilt Shqipria i mban nn vzhgim. I pyetur drejtprdrejt pr rrjetin FETO ai e ka quajtur at nj organizm q tentoi prmbysjen e nj pushteti t zgjedhur, me rrugn e dhuns dhe t armve. Ai e etiketoi at nj rrjet i rrezikshm dhe shtoi se shteti shqiptar i mban ata n vzhgim.

  Por, problemi sht se prpos akuzave t Erdoganit, Gyleni i ka mohuar me kmbngulje aludimet pr implikimin e njerzve t tij n grushtin e shtetit, ku mbetn t vdekur 250 qytetar. T njjtin qndrim e ka mbajtur deri m tani edhe SHBA dhe BE, t cilt nuk i kan quajtur t besueshme prfundimet e nj regjimi aspak demokratik si ai q mbretron n Ankara.

  Por, pa pyetur pr to, Rama ka mar i vendosur ann e s vrtets s Erdoganit. Dhe at q dikur e bnte me fjal, tani, kur presioni i autokratit turk rrezikonte t shndrrohej n krcnim, ai ka vendosur ta vr n jet edhe me vepra, pa pyetur pr opinionin ndrkombtar dhe ligjet shqiptare.

  Lapsi

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Rama si vasal i Erdoganit, godet shkollat turke t gylenistve n Shqipri

  Mbyllja e kolegjit privat turk/ Ministrja Kushi: Nuk plotsonte kriteret ligjore

  Emri: evis-kushi-mbyllja-e-kopshtit-privat-turk.jpg

Shikime: 25

Madhsia: 44.0 KB

  Pas vendimit pr mbylljen e kolegjit privat turk ‘Mehmet Akif’, ka ardhur reagimi i Ministres s Arsimit. Kushi ka sqaruar arsyet dhe shkaqet e marrjes s ktij vendimi. Ministria e Arsimit thot se ky vendim ka ardhur si rezultat i konstatimit t nj sr shkeljeve t legjislacionit n fuqi nga zotruesit e licenss n fjal. Ajo ka hedhur posht t gjitha spekulimet se vendimi lidhje me krkesn e Erdogan pr dbimin e ‘gylenistve’.

  Sipas Kushit, ministria do t transferoj nxnsit n shkolla q prmbushin kriteret dhe standartet e funksionimit.

  NJOFTIMI I MINISTRES:
  Nisur nga interesimi dhe spekullimet n lidhje me shkaqet q uan n heqjen e licencs dhe mbylljen e shkolls jopublike “Mehmet Akif Ersoy”, sqarojm se ky vendim sht rezultat i konstatimit nga Ministria e Arsimit dhe Sportit t nj sr shkeljeve t legjislacionit n fuqi nga zotruesit e licencs n fjal.
  1. Kan filluar procesin msimor 2022-2023 n nj vendndodhje dhe mjedise t tjera. Ato nuk jan miratuar nga MAS, pra pa certifikimin ligjor prkats t standardeve t godins.
  2. Nuk i kan plotsuar m tej kriteret ligjore edhe pse nga ana MAS sht kryer dy her verifikimi i tyre.
  3. N kushtet e ushtrimit t veprimtaris jasht kritereve prkatse licenca duhet t revokohet.
  Ministria e Arsimit dhe Sportit n do rast ka prgjegjsin pr garantimin e standardeve, siguris dhe mirqenies s nxnsve. Prandaj, n respekt t ligjit dhe n mbshtetje t 160 nxnsve dhe t familjeve t tyre, do t marr t gjitha masat e nevojshme pr t transferuar nxnsit n shkolla q prmbushin kriteret dhe standardet e funksionimit.

  Ndrkoh Ministria e Arsimit dhe Sportit nnvizon se revokimi i licencs n fjal nuk ka asnj lidhje me spekullimet e ndryshme rreth shkaqeve t ktij vendimi. Gjithashtu, Ministria e Arsimit dhe Sportit sqaron t gjith t interesuarit pr kt shtje, se n kt fillimviti shkollor nuk jan vn re raste t tjera shkeljesh t s njjts natyr dhe kriteret e standardet ligjore jan t prmbushura pr t gjith nxnsit e tjer t shkollave jopublike.

  far ka ndodhur me shkollat e Turgut Ozal:
  Katr dit m par kopshti jopublik “Zbeyde Hanım”, pjes e shkollave Turgut Ozal njoftoi se do t mbyllej. Krkesa pr mbylljen e tij buronte nga Ministria e Arsimit. Ndrkoh me an t nj VKM-je (Vendim i Kshillit t Ministrave) sht vendosur dhe mbyllja e kolegjit privat turk “Mehmet Akif Ersoy”.

  Kujtojm se mbyllja e insititucioneve arsimore t themeluar nga organizata e Gylen ka qen edhe krkes e Erdogan ndaj qeveris.

  Lapsi

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Rama si vasal i Erdoganit, godet shkollat turke t gylenistve n Shqipri

  VOA: Hije dyshimi pr mbylljen e institucioneve arsimore turke n Shqipri

  Emri: auto_mehmet1663950996.jpg

Shikime: 25

Madhsia: 31.3 KB

  N Shqipri kolegji turk Mehmet Akif, nj istitucion arsimor jopublik dhe kopshti pr fmij “Zbeyde Hanım”, pjes e “Turgut Ozal Education”, reaguan sot ndaj vendimit t autoriteteve pr mbylljen e aktivitetit t tyre. Ata pretendojn se vendimi sht i padrejt.

  Ministria e Arsimit, tha sot, pr rastin e kolegjit Mehmet Akif, se shkak ishte br fillimi i procesit msimor n nj mjedis t pamiratuar m par prej saj. Kolegji Mehmet Akif sht pjes e fondacionit Gulistan, i lidhur me klerikun turk Fetullah Gulen. Masa e autoriteteve shqiptare ngre dyshime se pas saj qndron krkesa e prsritur e president turk pr t mbyllur t gjitha aktivitetet e financuara nga Gylen n Shqipri.

  Nxnset e Kolegjit turk "Mehmet Akif" protestuan sot n oborrin e shkolls, pasi nj dit m par qeveria vendosi mbylljen e saj, pak dit pas fillimit t sezonit t ri. Atyre, iu bashkuan msuesit por dhe prindr t ndryshm, ndrsa ato rreshtuan medaljet dhe vlersimet e marra nga autoritetet, pr rezultatet e larta. Kolegji ushtron veprimtarin e tij q prej fillimit t viteve ’90 n Shqipri.

  N nj shpjegim pr vendimin, ministrja e Arsimit Evis Kushi, vuri n dukje se Kolegji ka nisur procesin msimor n nj vendndodhje dhe mjedise t reja, t pamiratuara nga Ministria dhe se kriteret ligjore nuk jan plotsuar edhe pse sht kryer dy her verifikimi i tyre.

  Por drejtori Mustafa Ertekin dha nj version t ndryshm. Sipas tij komunikimi me ministrin ka nisur q prej m shum se tre muajsh dhe vrejtjet kan qen, n nj rast pr pozicionin e drrass, q kishte rezultuar i paprshtatshm me kndin e drits, dhe n nj rast tjetr pr palestrn. Sipas tij t dyja vrejtjet jan marr n konsiderat. Ai u shpreh i habitur me vendimin: “N kto momente nuk mund t bind dot as nxnsit, as prindrit dhe as punonjsit se kto jan kushte pr t mbyllur nj institucion”

  Kolegji sht pjes e fondacionit "Gulistan", i lidhur me klerikun turk Fetullah Gulen, i shpallur nga autoritetet turke si organizator i grushtit t dshtuar t shtetit n korrik t vitit 2016. Q prej asaj kohe, n mnyr t prsritur Ankaraja ka krkuar mbylljen e aktiviteteve t financuara nga Guleni, apo organizata Feto.

  Kjo krkes ishte nj refren i deklarimeve publike t presidentit turk Recep Taiyyp Erdogan dhe gjat vizits s tij n Tiran n muajin janar t ktij viti. Madje dhe n fjaln e tij n parlament ai bri nj paralajmrim t hapur, kur tha se kjo shtje shihet si “parakusht i vllazris, miqsis dhe partneritetit strategjik” mes dy vendeve.

  Ministria e Arsimit hodhi posht dyshimet e forta se pas vendimit t saj qndronte pikrisht kmbngulja e Turqis. Po ashtu dhe kryeministri Edi Rama, n nj postim n Twitter, u shpreh se nuk ka vend pr teori konspirative dhe se qllimi i vetm ka qen “zbatimi i barabart i ligjit n rastin e heqjes s nj lience shkolle si plot t tjera m pare”.

  Me t njejtn, arsye, at t mosmiratimit t ndryshimit t vendndodhjes, q prej javs s shkuar sht njoftuar dhe mbyllja e aktivitetit t kopshtit pr fmij “Zybeide Hanim”, pjes e Turgut Ozal Education. Por n kt rast, kopshti ndodhet n godinn aktuale q prej vitit 2004, dhe sipas drejtuesve t tij, por dhe avokatit Isuf Shehu, n at koh, miratimi i vendndodhjes nuk ishte krkes ligjore. Ata shpjeguan se n zbatim t rekomandimeve t inspektimit, kishin paraqitur megjithat krkes n muajin shkurt t ktij viti pr miratimin e vendndodhjes, dhe se prgjigja kishte ardhur vetm javn e shkuar, pas 7 muajsh, ku krkesa refuzohej, pasi mungonte akti higjieno sanitar.

  “Rrethanat na bjn t besojm se jemi sjell prball nj fakti t till nisur nga situata jasht sfers s zbatimit t ligjit, t cilat nuk lidhen me arsimin”, deklaroi sot Gentiana Burimi, drejtoresh e kopshtit pr fmij.

  Turgut Ozal Education, ka qen po ashtu pjes e financimeve t Gulenit, por prej disa vitesh ka ndrruar zyrtarisht pronar, duke i kaluar nj kompanie me baz n Holland e zotruar megjithat nga disa shtetas po turq.

  VOA

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Rama si vasal i Erdoganit, godet shkollat turke t gylenistve n Shqipri

  Avokati i 'Mehmet Akif Ersoy’: T gjitha hapat jan ligjore! Rams nuk i intereson nse mbyllet nj shkoll

  I ftuar n Edicionin e Pasdites n SYRI TV me Armela Ferkon, avokati i institucionin arsimor 'Mehmet Akif Ersoy', Isuf Shehu ka folur pr mbylljen e aktivitetit t ksaj shkolle dhe kopshi nga qeveria e Edi Rams.

  Shehu ka theksuar se institucioni ka prgatitur nj mbrojtje t plot dhe se t gjitha hapat e ndjekura nga jan ligjore nga ana e shkolls.

  Sipas avokatit, Rama nuk e ka par dhe nuk e ka analizuar n detaje t gjitha kto problematika, por pr at pak rndsi ka se mbyllet nj shkoll.

  Shehu: Ne kemi prgatitur nj mbrojtje t plot pr kt problem. T gjitha ato q thot kryeministri Edi Rama jan t shpejguara dhe t miratuara nga institucionet prkatse dhe kam prshtypjen se kryeministri ndryshe nga ne nuk sht n dijeni t t gjitha ktyre t dhnave. Nuk e ka par dhe nuk e ka analizuar n detaje t gjitha kto problematika. Pr at pak rndsi ka se mbyllet nj shkoll. Pr prindrit dhe nxnsit q kan studiuar m par n kt shkoll kjo sht nj gj shum her m shum se nj shkoll, sht historia e tyre sht jeta e tyre sht vetmohimi i tyre dhe n fund sht ajo q ata mendojn besojn dhe gjykojn.

  T gjitha hapat jan ligjore. Shtysa se prse ka vepruar kryeministri n kt mnyr ne n kt pik nuk e identifikojm dot. Objekti i gjith ktij veprimi sht ligjshmria dhe kundrligjshmria.

  Syri

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Rama si vasal i Erdoganit, godet shkollat turke t gylenistve n Shqipri

  Mbyllja e shkolls ‘Mehmet Akif’, Rama thot se urdhrin nuk e ka dhn Erdogani

  Emri: auto_auto_d0743f96-f7ca-40e4-ac93-54f14c373d8816638601701663936870.jpg

Shikime: 25

Madhsia: 45.4 KB

  Pas mbylljes s Shkolls ‘Mehmet Akif’ me urdhr qeverie, ka reaguar edhe Edi Rama.

  Ky i fundit, duke dashur t justifikoj vendimin, shkruan se shkolla sht mbyllur pr shkak se ka ndryshuar godinn pa njoftuar.

  Rama thot se, nuk sht e vrtet q shkolla sht mbyllur pas urdhrit t Erdogan.

  ‘Pas do vendimi krkohet nj qllim tjetr nga i vrteti dhe bombardohet publiku me lajme t rreme e me teori konspiracioni! S’ka asgj t till dhe asnj qllim tjetr prve zbatimit t barabart t ligjit n rastin e heqjes s nj licence shkolle si plot t tjera m par.

  T shessh godinn ku ke lejen e aktivitetit shkollor dhe t hapsh aktivitetin diku tjetr, pa marr lejen sipas ligjit, pa plotsuar kriteret e pa prmbushur standardet e krkuara ligjrisht, sht nj shkelje pr t ciln ligji parashikon heqjen e licencs.

  Prdorimi i fmijve pastaj pr t fshehur fajin karshi ligjit, prindrve dhe vet nxnsve, duke luajtur rolin e viktims s qeveris, kur n fakt je verifikuar jo nj po dy her n shkelje, tregon ndrgjegje t ult n raport me misionin e lart t nj vatre edukimi’, shkruan Rama n Twitter.

  Gjat mngjesit t sotm, edhe ministrja e tij e Arsimit, Evis Kushi shkruante se shkolla u mbyll pasi nuk i kan plotsuar m tej kriteret ligjore edhe pse nga ana MAS sht kryer dy her verifikimi i tyre.

  Syri

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Rama si vasal i Erdoganit, godet shkollat turke t gylenistve n Shqipri

  Mbyllja e kolegjit turk, Berisha: Rama zbaton verbrisht urdhrat e Erdogan

  Kreu i PD-s, Sali Berisha, ka dal n nj deklarat pr mediat lidhur me urdhrin e qeveris pr mbylljen e kolegjit turk “Mehmet Akif”.

  Deklarata e plot e Berishs

  Sot dua t dnoj edhe njher me ashprsin m t madhe qndrimin cinik, t ult t Edi Rams ndaj arsimit privat n Shqipri. Ky vasal i shpifur i Erdogan, i Presidentit t Turqis q e konsideron Shqiprin si nj vend ku mund t urdhroj hapje e mbyllje shkollash e xhamish ka urdhruar mbylljen e nj kolegji me parametrat m t mir hde nj histori 26-vjeare n Shqipri, kolegjit Mehmet Akif.

  N traditn e tij morale, gnjeshtra, Rama u tha shqiptarve se shkaku i mbylljes ishte se miku i tij, me avionin e t cilit e ka si taksi, ka bler godinn. Gnjestar i lindur, i shpifur. T na thot pak kopshtit me 255 nxns, t gjith t afrt me moshn e djalit t tij, far kishe me kopshtin q mbylle? A mundet nj kryeministr t bj betej me 255 parashkollor? A e di ky njeri se ata voglush ditn pas erdhes familjare e kalonin n kt erdhe me njeri-tjetrin, msonin, kndonin, recitonin, msonin gjuh, mbshtesnin njeri tjetrin, festonin ditlindje s bashku, gzonin me njeri-tjetrin, prisnin t nesrmen pr t shkuar me knaqsi n kopsht.

  Ky sht gnjeshtar i lindur q pr t zbatuar urdhrat e verbra t Presidentit t Turqis, shkel do kod etik dhe moral n vendin e tij. U bj thirrje gjimnazistve t Tirans t bashkohen me nxnsit e kolegjit Mehmet Akif. U bj thirrje qytetarve t Tirans t mbshtesin protestn e tyre sepse kjo prbn nj shkelje flagrante t liris s shkollimit n kt vend. Ky sht nj vendim i marr jasht Shqipris, nj vendim i turpshm, nj vendim q ka n baz lidhje jashtzakonisht t smura dhe t dyshimta.

  E dnoj me forcn m t madhe kt vendim anti-demokratik dhe anti- shqiptar t nj njeriu, q e kam t leht t them q sht i kapur nga Sinan Idrizi. Solidariteti im i plot me studentt, por edhe voglusht e kopshtit, viktima t nj gnjestari q s’ka moral.

  Koha Jone
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Rama si vasal i Erdoganit, godet shkollat turke t gylenistve n Shqipri

  Xhaka merr falenderime n Turqi pr mbylljen e shkolls n Tiran

  Emri: Collages7-2048x1152.jpg

Shikime: 7

Madhsia: 47.1 KB

  Pas mbylljes s kolegjit turk Mehmet Akif, nj institucion arsimor jopublik dhe kopshtit pr fmij “Zbeyde Hanım”, pjes e “Turgut Ozal Education”, Ministrja e Jashtme, Olta Xhaka mori falenderime n Turqi pr vendimin e qeveris shqiptare.

  Vlersimet iu dhan n konferencn e prbashkt me Ministrin e Jashtm t Turqis, Mevlut avushoglu t martn. Mbylljen e shkolls ai e lidhi me organizatn FETO, q pr Turqin sht nj struktur terroriste.

  “Ka disa zhvillime n lidhje me shkollat e FETO-s. Por kt ne ia themi gjithmon Shqipris vllazrore. FETO nuk sht vetm nj krcnim pr ne, sht nj krcnim pr do vend ku ndodhet. do shtet sht gjithashtu nj inteligjenc, nj vend tjetr i tret e prdor kt FETO, e prdor kundr nesh, e prdor kundr Shqipris. Ndrsa ju po luftoni kundr FETO-s, cilido shtet q ju ndrhyn apo ju sugjeron, dijeni se edhe ai vend sht me FETO dhe kundr jush.” tha ai.

  N konferenc, avushoglu tha se dorzoi nj list t re me emrat e gylenistve q duhen ekstraduar nga Shqipria.

  Listat me emra kan qarkulluar prej vitesh nga njri vend tek tjetri, por asnjher nuk jan br publike. Ksaj radhe bhet fjal pr nj rinovim t informacionit, si u shpreh avushoglu.

  “Sot, ne ndam informacionin e nevojshm n lidhje me ekstradimin e disa njerzve [gylenistve] n Turqi,” tha avushoglu, ndrsa vlersoi mbylljen e kolegjit Mehmet Akif Ersoy. Duke theksuar se lufta ndaj FETO sht gjithashtu e rndsishme pr sigurin e Shqipris, avuşoğlu tha se

  “Jan ndrmarr disa hapa t rndsishm. Sot kemi ndar informacionin e nevojshm pr ekstradimin e disa personave n Turqi”.

  avushoglu la t kuptohet se ishte n dijeni t detajeve konkrete t procedurave t ekstradimit, ndrsa prmendi rastin e nj mashtruesi turk t kriptomonedhave, q u arrestua n Shqipri.

  Bhet fjal pr Faruk Fatih zer, themeluesi t t kriptomonedhave Thodex, q po gjykohet n Shqipri.

  “Sot u mbajt seanca e katrt dhe seanca e pest do t jet n datn 10 nntor. Me prfundimin e ktij procesi ligjor edhe ky person do t transferohet n vendin ton. Ne presim kthimin e tij. Sepse ai sht nj mashtrues q ka mashtruar shum qytetar tan.” tha avushoglu.

  N Tiran, nuk sht pranuar asnjher q kolegji turk dhe nj kopsht u mbylln pr t prmbushur krkesat e Turqis.

  Rama tha se nuk ka “asnj qllim tjetr prve zbatimit t barabart t ligjit n rastin e heqjes s nj licence shkolle si plot t tjera m par”.

  M 22 shtator, Kshilli i Ministrave i Shqipris vendosi mbylljen e veprimtaris s institucionit arsimor privat parauniversitar kolegjit “Mehmet Akif Ersoy”, pjes e Fondacionit Glistan.

  M hert ishte mbyllur edhe kopshti “Zubeyde Hanim” n Tiran, q sht pjes e shoqris “Turgut Ozal Education”.

  Q pas grushtit t shtetit n Turqi n korrik t 2016 Ankaraja ka krkuar n mnyr t prsritur mbylljen e aktiviteteve t financuara nga Guleni, apo organizata Feto.

  Gjat vizits s presidentit turk Erdogan n Tiran n janar t ktij viti, ai bri nj paralajmrim t hapur n parlament, kur tha se kjo shtje shihet si “parakusht i vllazris, miqsis dhe partneritetit strategjik” mes dy vendeve.  Lapsi

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 07-03-2021, 21:43
 2. Vllai i Erdoganit, Edi Rama, vizit zyrtare n Izrael
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-12-2015, 11:26
 3. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-10-2015, 14:41
 4. Adi Krasta: Edi Rama po shkaterron TVSH dhe godet hapur median e lire
  Nga Xhuxhumaku n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 22-07-2014, 11:41
 5. E-shkollat n Shqipri, premtimi i paprmbushur
  Nga Edvin83 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 04-12-2009, 18:40

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •