Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-07-2020
  Postime
  134

  Nj kujtes pr atestin komunist Eshref Ymeri.

  Prof. Eshrefi ka harruar se nga ka ardhur, dhe pr kt arsye po i kujtoi disa nga rrugt ku ka kaluar ky trim me flet.
  Pa dashur t rndoj z. Eshref, sidomoes pr moshn e tij do t dshronja ti them se t luash me dy porta njhersh, duke br gola n kohn e diktaturs, dhe n demokraci, sht e vshtir, dhe vetm disa individ me detyra partiake n kohn e diktaturs e kan kaluar. T tjert emigruan q t mos I zer mallkimi I popullit.
  Njri nga kta sht `I madhi` Kadare, ish deputet prej 13 vitesh dhe ish nn kryetar i Frontit Demokratik s bashku me sh. Nexhmije. Ky, si shkrimtar I oborrit q mbrojti dhmb pr dhmb Sh, Enver me librat e tij Dimri i Madh dhe Gjakftohtsi, menjher e ktheu timonin dhe u b (sigurisht me ndihmn e ish bashkpuntorve t sigurimit t shtetit) nj demokrat i vendosur dhe u hoq si I persekutuar duke shkruar libra q ndotnin at q kish shkruar disa vite m par n diktatur, Nn shmbullin e tij z. Eshref ktheu shpejt timonin dhe me ndihmen po t atyre njerzve, doli si bukinist i madh, prkthyes i madh nga rusishtja, dhe filloi t shaj Rusin (Serbin e gjith lindjen) pikrisht aty ku dhe studjoi n Rusi. Ky sipas pensionist Eshref sht Patriotizmi: shaj at q t ka ndihmuar, shkele at q t dha dorn pr tu br nga fshatar i prap- n `qytetar I ndershm` etj, etj.
  Ky Prof. Eshrefi sot pensionist, s bashku me disa t tjer q ikn nga syt kmbt n SHBA apo si nj me pseudonym si rilindasi Petro Luarasi (pr arsye personale apo se ishin bashkpuntor t sigurimit??), gjeti armikun q ka penguar Shqiprin dhe n do rast sa her q sheh shkrimet e mia nuk prton ti shaj (jo ti kritikoj, se kshtu e kan andej nga fshati). Mir q i lexon
  Ka botuar tre libra (pr t cilat e prgzoj), por ajo q e dmtoi m shum pensionistin Eshref ishte ndrrimi i sistemeve, sepse i u orientua busulla q i tregonte drejtsin e fjals s partis dhe t shokut Enver q e deshte dhe aq shum.
  Ndryshimi 180 grad i sh. Eshref ( ndryshim q i shkaktoi edhe lajthitje `t quajtur fisnike`) ndodhi jo pa i krkuar falje n heshtje ish Diktatorit pr ndryshimin e madh q po ndodhte sepse dihet se pensionisti Eshref ishte nj antar i denj I PPSH , por PPSH per kt Grant t dhn krkonte dhe zbatim detyrash t cilat gjat diktaturs sh.Eshref i zbatoi deri n nj sidomos prishjen e kishave dhe xhamive n 1967. Me ndryshimin e sistemit edhe z.Eshref duhet t ndryshonte kostumin , e hodhi xhaketn e vjetr t kuqe t komunizmit dhe veshi xhektn me tegal blu t Demokracis.Bri dhe disa ndryshime esencial
  Prandaj Sh. Eshref, pik s pari u b zoti Profesor Eshref, q kur shahej Partia. t bnte gjmn
  s dyti z. Eshref n Demokraci veshi Kostumin e Patriotit t flakt q godist kdo q dukej n hosrizont si `jo patriot`.
  S treti z. Eshref nga ateist i prbetuar, filloi t besoj tek Zoti dhe pr kt goditjen e par ja dha KOASH-it s bashku m pseudo-priftin At Marku pr t cilt kam shkruar n shkrimin e botuar tek revista Drini shum koh m par ``Prse At Marku dhe Prof. Eshref Ymeri sulmojn n mnyr t prsritur Institucionin e KOASH | Revista Drini`` viti 2012.
  S katrti z.Eshref zbatoi porosit e Partis pr t vazhduar luftn e klasave edhe n kohn e Demokracis dje duke spiunuar sot duke shar
  Q t mos e zgjas m shum, nga 120.000 ish bashkpuntor t sigurimit t shtetit z. Eshref ze nj vend me rndsi, sepse kthesn e bri prsmbari, u b `patriot` i madh, gjeti armikun me t cilin krenohet se e gjeti i pari, dhe bashku me nj far Aurel Dasareti q duhet kokkra e ish bashkpuntorit t sigurimit sepse ka gjith q shkruan me pseudonym (prse vall?) e t tjer, gjejn armiq pr t vazhduar `luftn e klasave` t ln prgjysm q nga koha e diktaturs, sepse vetm kshtu sipas tyre demaskohet `diktatura` dhe promovohet `demokracia` e ish spinve q po e mbajn 30 vjet rresht Shqiprin n tranzicion, por edhe se me kt rast mbulojn t kaluarn e pist.
  Pleqri t mbari i nderuar Eshref e mos e strmundo vehtenta ni n pleqri. Lerua armiqt ktyre me pseudonime q shkruajn e ti shajn ku t mundin.

 2. Anetart m posht kan falenderuar pirro2020 pr postimin:

  Akuamarini (26-09-2022)

Tema t Ngjashme

 1. Sheh Ymeri
  Nga Albo n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-09-2012, 19:58
 2. Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 09-09-2012, 07:47
 3. Ymer Ymeri ka ndrruar jet
  Nga RaPSouL n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 06-07-2008, 19:10
 4. - memory = kujtes
  Nga edspace n forumin Fjalori Shqip i Informatiks
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 20-06-2008, 22:44
 5. Baki Ymeri
  Nga Kosovari_78_Ca n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 15-05-2007, 23:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •