Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,793
  Postimet n Bllog
  4

  Beograd: eeni Zelimkhan Abakarov fiton titullin kampion bote n mundje pr Shqiprin

  U shpall kampion bote, Abakarov i emocionuar: Kjo ndrr u b realitet nga njerzit t cilt deshn q un t prfaqsoja kt vend t bukur

  Emri: abakarov1.jpg

Shikime: 98

Madhsia: 26.2 KB

  Nj ndrr q bhet realitet. Kshtu e prshkruan Zelimkhan Abakarov fitoren e titullit Kampion Bote n mundje duke prfaqsuar Shqiprin n Botrorin q po zhvillohet n Beograd. Mundsi 29-vjear i lindur n Dagestan, prej fillimit t ktij viti prfaqson Shqiprin dhe sot i dha ngjyrave kuqezi medaljen e art historike.

  Kjo fitore ndehet me kdo q ka qen me ne dhe jam shum i lumtur sonte, pasi pr mua sht nj ndrr q bhet realitet, u shpreh Abakarov pr Panorama Sport pas ktij triumfi t jashtzakonshm, pr t cilin kishte dhn sinjale prej kohsh pasi m par ka fituar t artn edhe n Lojrat Mesdhetare.


  Nj ndrr t realizuar pr t ciln ai ka falnderuar ata q insistuan q mundsi een, t arrinte t prfaqsonte Shqiprin n arenn ndrkombtare dhe pr her t par t mund t tregonte vlerat e tij n skenat m t rndsishme t ktij sporti. Kjo ndrr u b realitet nga njerzit t cilt deshn q un t prfaqsoja kt vend t bukur. Faleminderit Federats dhe presidentit Sahit Prireni, deklaroi ai.

  PanoramaSport

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,793
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Beograd: eeni Zelimkhan Abakarov fiton titullin kampion bote n mundje pr Shqiprin

  Abakarov “imiton” Elis Gurin, i kthen Shqipris medaljen e art, historia shkruhet n Beograd

  Emri: 307297096_5647151375328167_1857114586628789438_n.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 41.7 KB

  At q Elis Guri i dhuroi Bullgaris, medalje ari n Botror, pak vite m par, ia kthen tani Shqipris, Zelihmkan Abakarov. Ishte e shkruar q Shqipria t kishte nj kampion bote n mundje, n kt sport elitar, shum i vjetr dhe shum i dashur pr shqiptart.

  Sigurisht q bota ka ndryshuar, m n fund, Shqipria pasi i dhuroj shum shteteve sportist q prekn majat e bots, m sakt nuk ishim t zot ti mbanin e ti dhuronin kushte, erdhi dita q edhe Shqipria t gzoj fal nj mundsi nga eenia, i natyralizuar si shqiptar.

  Zelihmkan Abakarov festoi si shqiptar, festoi me flamurin kuqezi, pasi Shqipria dhe drejtuesit e Federats Shqiptare t Mundjes, besuan tek ai, i dhuruan kushtet e duhura q t shpallej kampion bote.  Nse Shqipria nuk do t besonte tek ai, Abakarov as q do t kishte mundsin t garonte ket Botror, pasi edhe Federata Botrore e Mundjes, i ka br “bllok” sportistve rus. Fati ishte i shkruar i till, madje n versionin m t bukur, teksa Abakarov i shpall kampion bote nn flamurin shqiptar brenda n Beograd.  N drejtimin e trajnerit t tij, Leonard akmashi, Abakarov zhvilloi nj turne perfekt, nj finale perfekte duke dominuar rivalin e tij Amerikan n do aspekt. Pas Erkand Qerimaj n peshngritje, Luiza Gegs n atletik, Shqipria arrin nj sukses edhe m t madh, pr her t par n histori kemi nj kampion bote n mundje. 2022 sht nj vit i art pr Shqiprin q do t kujtohet gjat.

  (BalkanWeb)

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,793
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Beograd: eeni Zelimkhan Abakarov fiton titullin kampion bote n mundje pr Shqiprin

  “Ore me cilin ekip mundje ha buk ky i shkreti?”, Artan Fuga pr mundsin q u shpall kampion bote: Po politikant far duan me kt q lavdrohen? Edhe at duan ta fusin n parti?

  Emri: 307442486_6222403634442906_5359820808692858017_n-e1663483893825.jpg

Shikime: 23

Madhsia: 30.6 KB

  Akademiku Artan Fuga ka reaguar pas shpalljes s mundsi gjeorgjian Abakarov kampion bote, prfaqsues i Shqipris n Botrorin q po zhvillohet n Beograd.

  Fuga pyet politikant se prse lavdrohen, apo n mos duan ta fusin dhe at n parti.

  Alabakri fare!
  ——————–
  Mundsi gjeorgjian Abakarov bravo i qoft q doli kampion pr peshn e tij n sportin e mundjes n Beograd. I heq kapeln atij individualisht!
  Por propaganda dhe politikant e krahve t ndryshme po e paraqet t shkretin me shum realizm dhe t drejt se ai ka ngritur lart krenarin shqiptare, emrin e shqiptarit q qysh n traditat m t lashta e ka pasur zanat sportin e mundjes, sht nj fakt i pamohueshm pr punn e madhe q bjn sportet te ne me ekipet zinxhir qysh nga fmijria e deri n mosha t rritura, sht vazhdim i traditave t Mujit dhe Halilit dhe e Gjergj Alis q ndesheshin me bajlozat dhe hidhnin gur t rnd nga mali, sikur vrteton superioritetin e politikave t sotme sportive mbi mundjen ta zm q zhvillohej n repartet ushtarake t kufirit n vitet ’70!
  sht tregues i miqsis shqiptaro – gjeorgjiane dhe i politiks s jashtme t vendit!
  Edhe i puns s lavdrueshme me futbollin q bhet n Tiran!
  Ore me cilin ekip mundje ha buk ky i shkreti?
  Po politikant far duan me kt q lavdrohen, rrotullohen, krenarohen?
  Ai sht n pun t vet! Edhe at duan ta fusin n parti?
  Po mjaft o mjaft se u b karagjozllik fare! Lrini mo emigrantt e shkret t zhvillohen!
  E poooo, t t t bjn krenar me shqiptarin Abakarov!
  Alabakri fareeeeee!

  Balkanweb

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,793
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Beograd: eeni Zelimkhan Abakarov fiton titullin kampion bote n mundje pr Shqiprin

  I dha Shqipris medalje t art n mundje, ja sa milion do t prfitoj eeni Abakarov

  Emri: sdfsdfsdfsdf4.jpg

Shikime: 21

Madhsia: 30.3 KB

  Me paraqitjen e realizuar n Kampionatin Botror, Zelimkhan Abakarov bri krenar t gjith Shqiprin, q feston nj titull kampion bote pr her t dyt n histori n t gjitha sportet, pas t arts s peshngritsit Briken Calja n stilin e shkputjes nj vit m par.

  Me ngjitjen e flamurit kombtar n shkalln m te lart t podiumit n nj Kampionat Botror, mundsit Abakarov i takon me ligj edhe shprblimi financiar nga shteti shqiptar. Kshtu pr medaljen e art, ai do t prfitoj 100 milion lek t vjetr. Shprblim gjithashtu i takon edhe trajnerit Leonard amkashi, teksa ligji parashikon 40% t shums s sportistit, pra 40 milion lek t vjetr.

  Ndrkoh, shprblimet e tjera pr rezultatet n Botror t sportistve vijojn: 60 milion pr vendin e dyt, 40 milion pr vendin e tret, 20 milion pr t katrtin, 10 milion pr t pestin, 8 milion pr t gjashtin, 6 milion pr t shtatin dhe 4 milion pr vendin e tet.

  PanoramaSport

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,793
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Beograd: eeni Zelimkhan Abakarov fiton titullin kampion bote n mundje pr Shqiprin

  EKSKLUZIVE/ “Po na ikin kampiont”, Prizreni apel t fort shtetit, zbulon rolin e Ilir Mets me Abakarov (VIDEO)

  Emri: sahit-prizreni-e1663772342143.jpg

Shikime: 11

Madhsia: 30.3 KB

  Nuk arriti t’i dhuronte Shqipris medalje ari n Botror, si sportist, por Sahit Prizreni e bn dika t till si drejtues, si presidentit i Federats Shqiptare t Mundjes.

  Si nj ish-munds kampion, si njohs n detaje i t gjith problematikave q ka pasur dhe ka sporti n Shqipri, n veanti ai i mundjes, Sahit Prizreni pati vizionin dhe “nuhatjen” t “peshkonte” dy talente si Zelimkhan Abakarov dhe Islam Dudaev.

  N nj intervist ekskluzive pr “News24”, Sahit Prizreni zbuloi prapaskenat me dy mundsit een, tashm t natyralizuar si shqiptar. Prizreni zbuloi edhe rolin shum t madh q kishte ish presidenti Ilir Meta n kt pjes.  Si president i Federats s Mundjes, Prizreni i bri nj apel t fort shtetit shqiptar, i kujtoi q brenda pak vitesh i kan ikur tet munds kampion dhe krkoi m shum vmendje n kt pik.

  N t njjtn koh, Prizreni pret q edhe Abakarov t nderohet me nj ceremoni shtetrore. Presidenti i Mundjes u shpreh i bindur se objektivi i radhs sht t’i dhurojn Shqipris nj medalje n Lojrat Olimpike.

  (BalkanWeb)

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-12-2019, 15:36
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-04-2018, 14:32
 3. Prgjigje: 48
  Postimi i Fundit: 17-04-2008, 06:43
 4. Kush e fiton titullin n Formula 1 - (2006)
  Nga Davius n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 01-04-2006, 14:28
 5. Luan Krasniqi rifiton titullin Kampion i Evropes ne boks
  Nga dodoni n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 09-07-2004, 05:55

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •