Emri:  vaxxmyocarditis.jpg

Shikime: 95

Madhsia:  36.8 KB

Ju lutemi ritweetoni dhe shprndajeni nse mbshtetni rikuperimet e mia dhe t t tjerve nga dmtimi i vaksins.
Un dhe e fejuara ime duhej t martoheshim n korrik 2022. Duke pasur parasysh 2 mandatet e para t vaksinave, ne menduam se nuk kishim zgjidhje tjetr vese t vazhdonim t merrnim prforcuesit n mnyr q t mund t udhtonim pr muajin e mjaltit / t kishim lirin pr t shkuar n dyqane etj.

Ne vendosm t merrnim t 3-tn doz prforcuese duke parashikuar se ndoshta do t mandatohej edhe nga qeveria kanadeze.

M 18 shkurt 2022 ~ ora 10:00 morm dozn e tret prforcuese nga Moderna (t gjith m par ishin gjithashtu nga #moderna). T nesrmen n mngjes, fejuara ime filloi t kishte palpitacione, dhimbje gjoksi dhe gulim, kshtu q e ova n urgjenc. Pr shkak t rregullave t #COVID nuk mund t qndroja n spital kshtu q shkova n shtpi.

Ndrsa ajo po kontrollohej, un u shtriva pr pjesn m t madhe t dits n shtrat, po ndihesha pak i lodhur, por e kalova, duke menduar se ndoshta thjesht nuk kam fjetur mir nj nat m par.

Ata i bn nj #EKG dhe pan q ajo kishte #takikardi, kshtu q i dhan disa pilula.

M pas ata kryen nj ekografi dhe i than asaj se do t'i jepnin pilula pr inflamacion t leht t zemrs. Ajo doli nga spitali pasdite, e mora.

Rreth ors 19 filluam t gatuanim darkn dhe fillova t ndjeja dhimbje mjaft t forta n gjoks. Mora aparatin tim t presionit t gjakut dhe mora nj lexim 156/95 (m shkoi edhe m lart m pas). Ishte shum m e lart se normalja. N at moment m filluan t m merreshin mendt.

Emri:  vaxxmyocarditis2.jpg

Shikime: 38

Madhsia:  21.9 KB

U shtriva n divan dhe i thash t fejuarit tim t thrriste nj ambulanc. Ndrsa ambulanca po vinte, un arrita t ngrihesha, t liroja pak hapsir n korridor pr bareln dhe t'i largoja qent.

Mjekt e ndihms s shpejt mbrritn posht (ne jetojm n nj apartament n qendr t qytetit #Montreal), e fejuara ime u tha atyre "Ne morm dozn e tret prforcuese t Moderna dje”.

Mjekt e ndihms mjeksore mbrritn lart, m bn nj #EKG dhe m than menjher "Zotri mos u friksoni, sapo keni pasur nj #sulm t leht n zemr". M dhan disa pilula dhe m ngritn n barel. Un mendoj se udhtimi pr n spital nuk zgjati m shum se 3 minuta.

Gjrat filluan t turbulloheshin q nga ai moment. Dyert u hapn dhe m priste nj ekip prej nj duzin stafi mjeksor. M uan me shpejtsi n #urgjenc. Pas ksaj m kujtohen 2 gjra: kur shoh t fejuarn time t vinte pr t m par dhe m pas kur jam n nj dhom tjetr me IV-t.

Nuk m kujtohet t ken ndrruar rrobat e mia. M izoluan teksa prisnin t dilnin rezultatet e testit #COVID. Gjat asaj kohe, me sa duket po i drgoja mesazhe dhe i drgoja familjes sime selfie. Nuk mbaj mend t kem br asnj nga kto. Edhe pse raportet mjeksore thon se isha i vetdijshm.

Un do t kontaktoj departamentet e arkivave pr t nxjerr n pah kto raporte t rreme pr t krkuar modifikime. Nuk isha i vetdijshm dhe i vetdijshm pr gjrat q thoja. Shum t raportuara ishin t pakuptimta. Gjja tjetr q mbaj mend ishte nj seri ndrrash (t prziera me at q besoj se ishte parajsa).

M kujtohet gjithashtu hapja e syve dhe ndjeva se gjysma e fytyrs sime filloi t ulet ngadal (paraliz e prkohshme). Mjekt m brtisnin "Zotri a e ndjeni krahun tuaj?" etj. Mendova se ishte nj ndrr, por disa jav m von, kur u zgjova, neurologt m than se ndodhi vrtet.

T nesrmen gjendja ime filloi t prkeqsohej. Un isha n koma dhe zemra ime EF ra n 45%, pastaj n 25% dhe vazhdoi t binte n 10-15%, ata nuk kishin zgjidhje tjetr vese t m vendosnin n nj #ECMO.

N thelb sht nj makin q qarkullon gjakun rreth trupit tim, e oksigjenon at dhe merr frym pr mua. sht forma m agresive e #mbshtetjes s jets. Makina m mbajti gjall, megjithse nuk sht projektuar si nj mbshtetje e prhershme jetsore.

Spitali vendosi t m transferonte n nj spital m t madh aty pran pasi kishin nj ekip m t fort kardiak. Mjekt besuan se mund t m duhet nj transplant i zemrs. Gjrat dukeshin keq. M vendosn nj impel n zemrn time.

N nj moment ECMO pati nj mosfunksionim dhe un fillova t rrjedh gjak nga njra prej vrimave (ata hapn zonn e legenit tuaj nga t dyja ant dhe lidhin tuba t trash n disa arterie pr t devijuar rrjedhn e gjakut brenda dhe jasht trupit n makinn ECMO pr t oksigjenojeni at (zmadhoni figurn).

Fillova t humbisja gjak shum shpejt, besoj se humbn 2 njsi gjaku dhe ekipi mjeksor q citoj nga nj infermiere po "vraponte si pula pa kok" duke m br transfuzione pasi presioni i gjakut m ra n mnyr drastike.

Fatkeqsisht n at moment nna ime ishte aty dhe ajo ishte dshmitare e peshqirve t gjakut rreth meje, ndrsa stafi priste q t vinte transporti pr t m sjell pr operacion pr t riparuar instalimin. Nna ime donte t largohej dhe nj infermiere e mbajti at dhe i tha "jo ti qndro".

Ne besojm se infermierja ishte shum e sigurt q do t vdisja n at moment dhe donte q nna ime t ishte atje. Transporti po merrte shum koh pr t mbrritur, kshtu q mjekt dhe infermiert vendosn t m shtynin vet n operacion, nuk kishte m koh pr t pritur.

Gjat atij operacioni humba m shum njsi gjaku, dhe ather besoj se kisha vdekur. I kisha bler t gjitha arkivat e mia mjeksore muaj m von, vetm pr t zbuluar nse kisha nj vdekje klinike t raportuar diku. Dhe n fakt, pas atij operacioni un isha duke u reanimuar.

Ja prova pr kt:

Emri:  FcJLjZpWIAEjqw0.jpg

Shikime: 40

Madhsia:  51.3 KB

Emri:  FcJLjaxXwAIzoy4.jpg

Shikime: 37

Madhsia:  92.7 KB

Emri:  FcJLjaKWIAcX1O1.jpg

Shikime: 35

Madhsia:  31.0 KB

Vetm pr rekord, un nuk isha nj person shum fetar (m shum shpirtror nse asgj), nuk e imagjinoja kurr se si do t ishte jeta e prtejme dhe m e rndsishmja: kur po m drgonin me urgjenc n spital, po filloja t isha jasht tij. nuk kisha asnj t dhn se do t vdisja n nj moment.

Ju kurr nuk do t mendonit se kto ishin potencialisht minutat tuaja t fundit t ndrgjegjshme n tok.

Gjja e par q pash ishte nj hapsir e zbrazt e errt me nj letr para meje, t shkruar nga un. Nuk arrija t lexoja se far thuhej, kshtu q m tregohej me zrin tim.

Filloi me “T dashur miq dhe familje, sot kam ndrruar jet…”. Pikrisht ather e pranova se kisha vdekur. Nuk ishte e frikshme dhe as e trishtueshme, thjesht pak befasuese. Vetdija ime ishte e emocionuar pr t par se far do t ndodhte m pas.

Letra u shua dhe n momentin tjetr isha n kt hapsir t zbrazt t errt. Dika m grvishti krahun pr t m trhequr vmendjen. Shikova n t djathtn time dhe aty ishte kjo krijes e vogl gjysm njerzore. Nuk fliste, thjesht tregonte nj drejtim pr t m treguar se ku t shkoja.

Ngrita syt lart dhe kishte kto hije brenda dritave q m shikonin. M duhej t zgjidhja disa q i besoja pr t kaluar n jetn e prtejme. Sapo i zgjodha, fillova t lvizja drejt drits derisa e gjitha u b e bardh e ndritshme.

E dija se po shkoja n jetn e prtejme dhe isha disi i emocionuar. N asnj moment nuk e pash jetn time t ndezur pas meje. Un u kisha thn lamtumirn t gjithve nprmjet rrfimit t letrs. Sapo e kalova dritn, isha n kt hapsir pafundsisht t pasur me energji.

Nuk isha m n nj form fizike. Ndihej si nj frym ajri t pastr pr t mbrritur atje. Hapsira ishte e ndritshme, e turbullt dhe hapsir boshe pa asknd pran meje. Ndihej si nj bot e re me nj qiell blu, struktura me ngjyra metalike q shtriheshin deri n pafundsi.

Ndjeva sikur kishte informacione t pafundme q mund t'i zbuloja, isha i magjepsur. Ngjyrat ishin t qarta edhe pse gjithka ishte kokrra n krahasim me botn reale. Shikova prreth pr disa sekonda deri sa m nxorrn jasht. Nuk e pash m kurr.