Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,913

  Nomadt Dixhital

  Nomadt digjital, t lidhur nga teknologjia

  U zhvillua n Tiran Festivali Digital Nomads, nj event 3-ditor ku ekspert digjital nga vende t ndryshme t bots ndan prvojat e tyre pr kulturn e veant t puns si nomad digjital. Ajo q i bashkoi kta ekspert digjital ishte fakti se ata punojn n nj ose disa vende t bots dhe paguhen nga nj vend tjetr.

  Nomad digjital quhet, pr shembull, dikush q jeton n Shqipri, por punon pr nj kompani angleze. Apo nj ekspert i cili punon online nga do cep i bots ku ka qasje n internet. Shpesh nomadt digjital jan n udhtim t vazhdueshm. Nj luks q ua siguron teknologjia dhe digjitalizimi npr t cilin po kalon do dit bota, por edhe Shqipria.

  Nomadt digjital u prkasin prgjithsisht profesioneve n fushn e teknologjis, si IT, programues, soft developers, etj., por edhe profesioneve si marketingu, dizajni grafik, motion graphics, copyright, etj. Gjithka q sht e mundur t bhet n distanc, nga shtpia, dhe prania jon nuk sht e domosdoshme.

  T rinjt e apasionuar pas teknologjis, por dhe profesionist e siprmarrs q kan dashur gjithmon t punojn jasht shtetit, mund t punojn nga shtpia nprmjet nj kompjuteri t lidhur me internet. Festivali Digital Nomads ishte nj mnyr e mir q t interesuarit t dgjonin nga nomad t famshm digjital nga mbar bota historit se si kan lindur e jan zhvilluar ata, n mnyr q t ndjekin t njjtin rrugtim nse dshirojn. Lidhja me punn nga shtpia u fuqizua shum gjat pandemis, e cila shrbeu gjithashtu si nj test pr t provuar nse puna n distanc funksionon vrtet.

  Nuk kishte si t mungonte n kt event Vodafone Albania, nj nga kompanit lider n bot dhe Shqipri pr zhvillimin e Internet of Things (IoT). Vitet e fundit, Vodafone ka br dalngadal nj tranzicion nga nj kompani telekomunikacioni n nj kompani teknologjie. Industria jon ka evoluar paralelisht me evoluimin e shoqris, gjuhs, emocioneve. Pandemia e nxori edhe m n pah rndsin e komunikimit dhe faktoi se telekomunikacioni sht sektor jetik n jetn e do vendi. T mos harrojm se interneti n do pajisje prvese na bashkon, na lidh me njri-tjetrin, mundson gjithashtu zhvillimin e tregtis online (e-commerce) si dhe siguron lidhjen me zonat m t largta rurale me qendrat e informacionit e tregtis, u shpreh Drejtoresha e Prgjithshme e Vodafone Albania, Katia Stathaki, gjat fjals s saj n festivalin Digital Nomads.

  Vodafone Albania po luan nj rol t rndsishm n digjitalizimin e vendit, teksa po investon vazhdimisht n ngritjen e kapaciteve digjitale te t rinjt, vajzat dhe grat, personat n nevoj, etj. Digjitalizimi i sektorve si biznesi, me platformn eBiznes, bujqsia, me Smart Agriculture apo Smart Cities e bjn Vodafone nj pioner t teknologjis n Shqipri e rajon.

  Prandaj, prvese si mbshtetse dhe inkurajuese e kulturs s nomadve digjital, Vodafone erdhi n kt festival edhe si nj dshmitare e fuqis s teknologjis e digjitalizimit. S bashku ne mundemi ta bjm Shqiprin m smart dhe m digjitale!


  Koha Jon

  https://kohajone.com/nomadet-digjita...a-teknologjia/

 2. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  Neteorm (16-09-2022)

Tema t Ngjashme

 1. Kriptovalutat Monedhat Dixhitale
  Nga KT2203 n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 21-07-2022, 06:55
 2. Punime dixhitale
  Nga dimegeni n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 11-07-2010, 01:15
 3. Si t simuloj nj or dixhitale n Multisim?
  Nga The Pathfinder n forumin Pyetni ekspertt
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 05-06-2008, 11:33
 4. Krijimet e mia dixhitale
  Nga xxxl n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 41
  Postimi i Fundit: 25-10-2006, 13:01
 5. Aparatet Fotografike Dixhitale
  Nga diikush n forumin Ndihmoni njri-tjetrin
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 17-02-2006, 08:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •