Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Greva e pedagogve: Rama i injoron dhe i tall, pedagogt n grev urie

  Emri: fshn1.jpg

Shikime: 112

Madhsia: 59.2 KB

  Pedagogt e Universitetit t Tirans, por edhe t universitetve t tjera t vendit, kan dal sot n protest prpara godins s universitetit, ndrsa krkojn rritje page.

  Ata njzri kan paralajmruar bojkot t procesit msimor, nse nuk plotsohet krkesa e tyre.

  Vetm pr pagn asgj tjetr, duam pagn se t gjithve u rriten, mjeksia u rritet, msuesve e na del q samari sht m i shtrenjt se kali. Ne i nxjerrim studentt ata kan dyfishin e rrogs ton, hallall, po dhe ne duam pagn asgj tjetr. Normal q do e ndrpresim procesin msimor kemi q n 2005 pa rritje page. Ne duam pagn, tha nj pedagog i Shkencave t Natyrs.

  Pedagogt krkojn q pagat e tyre t arrijn nivelin e pagave t pedagogve n rajon. Pedagogt e universiteteve i kan drguar nj peticion kryeministrit Edi Rama dhe ministres s Arsimit ku krkojn rritje t pagave.

  Peticioni sht firmosur nga pedagogt e t gjith universiteteve. Nse kjo nuk ndodh, pedagogt paralajmrojn dhe bojkot t vitit akademik, i cili pritet t nis n 17 tetor 2022.

  Pedagogt propozojn q t arrihet n nivelin e pagave t pedagogve t universiteteve publike n Kosov brenda 2 viteve.

  N peticionin e Sindikats s Punonjesve t Universiteteve t Shqiprise (SPUSH) propozohet q rritja e pags t jet tani me 30% n tetor 2022 dhe 20% n tetor 2023.

  Po kshtu krkohet:

  -Rritja e financimit pr krkimin shkencor q t jet t paktn 0.3 % e GDP m 2023, ndrkoh aktualisht n prqindjen e GDP-s sht mbi 10 her m i ult se n disa vende t rajonit

  -Krkohet rivendosja e shtesave mbi pag pr dmshmri shndeti n pun, pr laborantt dhe stafin akademik q punojne n laboratore, n kontakte me substanca t rrezikshme dhe preparate t tjera

  -Rritjen e shtess mbi pagn pr vjetrsin n pun, pr personelin akademik t punsuar me koh t plot n IAL-t publike, pr do vit pune, nga masa 0.5% q sht aktualisht, n masn 1%, dhe nga 15 vjet q eshtē aktualisht, n 25 vjet.

  -Rritjen e pagess s orve t ngarkess suplementare pr pedagogt e brendshm (PAE) dhe pedagogt e jashtm me kontrat (PAK), n menyr q kjo ti afrohet vlers s pagess n universitetet private.

  -Rivlersimin e ors msimore, pasi ka nje zbritje prej 50% t pagess s ors msimore si rezultat i mosdiferencimit te ors msimore t leksionit, e cila me par kishte koeficentin 2 pr leksionin n master dhe 1.5 pr at n bachelor, ndersa tani e ka koeficentin 1, duke u br njlloj me oret e tjera n auditor (seminare, laboratore, praktika, etj.)

  -Rishikimin e tatimit prej 23% mbi pagesn e ngarkess suplementare.

  -Krkojn t rishikohet menyra e prllogaritjes se tatimit mbi kto t ardhura. Krkojn gjithashtu pezullimin e titullit akademik profesor, deri n 2026 meq doktoraturat e reja u rihapn m 2022, ndrsa pr periudhen 2013 -2022 kan qen t mbyllura, duke e bēre tpamundur realizimin e kētij kushti.

  Kryetari i Sindikats s Pedagogve tha se jan 5 mij pedagog n Shqipri q jan me kt protest.

  Emri: fshn.jpg

Shikime: 64

Madhsia: 71.2 KB

  Emri: fshn2.jpg

Shikime: 63

Madhsia: 68.2 KB

  Emri: fshn3.jpg

Shikime: 65

Madhsia: 79.3 KB

  Koha Jone
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: 5 mij pedagogt e Universiteteve n protest: Ose na rrisni pagn, ose ndrpresim procesin ms

  Tre or n MAS/ Pedagogt nuk bindin Kushin: Ministrja e quan hata rritjen e pags me 180 euro

  Ka prfunduar pa zgjidhje takimi 3 orsh i pedagogve me ministren e Arsimit Evis Kushi.

  N nj prononcim pr mediat, ata treguan se nuk gjetn dakordsin me Ministren pr rritjen e pagave.

  "Ministrja e quan hata rritjen me 180 euro", tha ata.

  Pedagogt thon se krkesat e tyre nuk jan t ekzagjeruara por minimaliste, por ministrja mendon t kundrtn.

  N kto kushte pedagogt deklaruan se do t vijojn me protestat, ku n datn 5 tetor do ket nj tjetr tubim.

  N protestn e dats 15 shtator pedagogt paralajmruan se do t bojkotojn nisjen e vitit akademik nse nuk u plotsohen krkesat.

  ORA NEWS

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: 5 mij pedagogt e Universiteteve n protest: Ose na rrisni pagn, ose ndrpresim procesin ms

  Pedagogt protestojn pr paga t denja dhe financim t krkimit shkencor

  Kshilli i Ministrave vendosi rritjen e pagave t pedagogve me 7% nga fondet e buxhetit t shtetit, por kjo rritje sht larg krkesave t tyre.

  Emri: Protesta-e-pedagogeve--2048x1367.jpg

Shikime: 30

Madhsia: 38.2 KB

  T mrkurn paradite n sheshpushimin e Universitetit Politeknik t Tirans, dhjetra akademik, pedagog dhe prfaqsues t Sindikats s Punonjsve t Universiteteve t Shqipris, u mblodhn n protest pr t krkuar rritje t pagave dhe financim t krkimeve shkencore.

  Pedagogt krkuan 50% rritje te pags, t ndar prkatsisht n 30% vitin e par dhe 20% vitin e dyt.

  “Ndihem i indinjuar pr mnyrn sesi trajtohemi ne sot, duke filluar nga pagesat edhe krkimi shkencor. Krahas vendeve t BE-s, ne nuk krahasohemi dot as me vendet e Ballkanit,” tha Klodian Dhoska, pedagog dhe kryetar i Sindikats s Universitetit Politeknik.

  “Krkojm q shtjet e arsimit t lart t shihen si prioritet kombtar,” shtoi ai.

  Pas protestave t pedagogve, Kshilli i Ministrave vendosi t mrkurn rritjen e pagave t tyre nga 7 deri n 15%, sipas nj skeme ku 7% do t mbulohen nga buxheti i shtetit dhe pjesa tjetr nga buxheti i universiteteve.

  Ministrja e Arsimit, Evis Kushi u krkoi pedagogve q t jen realist n krkesat e tyre n nj deklarat pr mediat pas mbledhjes s qeveris.

  “Pedagogt t ardhurat i sigurojn jo vetm nga paga baz, por kan edhe shum mundsi t tjera, ndryshe nga msuesit, apo polict dhe zjarrfiksit. Ata marrin fonde edhe nga programet e krkimit shkencor t Bashkimit Europian,” tha Kushi, ndrsa shtoi se buxheti pr krkimin shkencor ishte dyfishuar.

  Pedagogt e pranishm n protest nuk ndajn t njjtin mendim me ministren dhe e konsiderojn rritjen e ofruar t pamjaftueshme. Mjeku dhe pedagogu Ilir Alimehmeti tha gjat protests se paga, krkimi shkencor dhe investimi te studentt l pr t dshiruar.

  “N Shqipri kalkulimi i minimumit jetik nuk sht br aty ku duhet. Un nuk e krahasoj kurr Tirann me Berlinin, Parisin apo Romn, por e krahasoj me vendet fqinje si Prishtina dhe Shkupi, dhe aty shihet sa m posht jemi,” tha Alihmehmeti.

  Ai prmendi edhe Departamentin e Krkim-zhvillimit i cili nuk ka investimet e duhura pr krkimet shkencore t pedagogve apo shkenctarve n Shqipri.

  “Elementi i tret jan studentt, produkti pr t cilt ne jemi ktu. Nga 31 mij student q duhet t kalojn n arsimin e lart rreth 11 mij aplikuan pr t studiuar jasht shtetit, sepse ne nuk kemi kontribuar pr ta,” vijoi Alimehmeti, duke shtuar se mosndrhyrja pr prmirsimin e ktyre elementve do t thot t lsh n balt familjet dhe komunitetin.

  Pedagogt protestues deklaruan se ata do i japin koh qeveris deri m 17 Tetor dhe m pas do t prshkallzojn protestn n rast t mosplotsimit t kushteve t tyre.

  Emri: Protesta-e-pedagogeve-1-1140x761.jpg

Shikime: 30

Madhsia: 47.1 KB

  BIRN

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: 5 mij pedagogt e Universiteteve n protest: Ose na rrisni pagn, ose ndrpresim procesin ms

  Pedagogt ngrihen n protest. M 17 tetor nis bojkoti i msimit. Reagon Kryeministri: Nuk jeni as pensionist, as polic!

  Pedagogt e Universiteteve zhvilluan ditn e sotme nj protest prball Universitetit Politeknik n Tiran.

  N mbshtetje t pedagogve t tyre kan dal edhe qindra student.

  N mbyllje t protests ata deklaruan se nuk do t trhiqen deri n plotsimin e krkesave t tyre, ndaj pohuan se do t mblidhen srish m 17 tetor, dat kur sht caktuar t nis dhe viti i ri akademik.

  Ndrkoh kryeministri Edi Rama, gjat nj aktiviteti t zhvilluar t Universiteti Bujqsor i Tirans njoftoi se do t ket rritje deri n 7 % t pedagogve, por pedagogt nuk e pranuan kt ofert, duke shtuar kryeministri duhet t zbres me kmb n tok dhe t njihet me realitetin.

  Krkesat e pedagogve:

  -Rritja e pagave pr pedagogt dhe stafin ndihms (nuk sht plotsuar)
  -Rritja e financimit pr krkimin shkencor (nuk sht plotsuar)
  -Rivendosja e shtesave mbi pag pr ‘Dshmri shndeti n pun’ (nuk sht plotsuar)
  -Rritja e shtess mbi pagn pr vjetrsin n pun (nuk sht plotsuar)

  Rritja e pagess s orve t ngarkess suplementare (do shqyrtohet)
  -Rivlersimi i ors msimore pasi ka zbritje prej 50% t pagess s ors msimore si rezultat i mosfierencimit t ors msimore t leksionit. (do shqyrtohet)
  -Rishikimin e tatimit prej 23% mbi pagesn e ngarkess suplementare (do shqyrtohet)
  -T pezullohet deri m 2026 zbatimi i piks c) t paragrafit t 3, i Kreut III t VKM Nr.112, dat 23.2.2018 pr kriteret e marrjes s titullit “Profesor”. (do shqyrtohet)
  -T bhet transparenc mbi buxhetin dhe t ardhurat e universitetet publike. (sht rn dakord).

  Kreu i Sindikats Aleksandr Kovai, pas prfundimit t protests s sotme tha se kryeministri duhet ti thrras arsyes dhe t plotsoj krkesat e parashtruara, duke theksuar se arsimi i lart duhet t jet prioritet.

  “Ne e dim, kryeministri e di shum mir q drejton 12 nga 13 borde t administrimit, ne i dim shum mir t ardhurat. Nuk dalin lekt pr t bler letr tualeti. Duhet t ndrgjegjsojm kryeministrin q t shoh arsimin e lart si prparsi dhe t’i thrras arsyer”, tha ai.

  Ashtu si edhe njoftoi n datn 17 tetor njoftoi se do t ket bojkot nse nuk plotsohen krkesat.

  “Mendoj q do t vij tek shifra jon, sepse do kuptoj q realiteti i tij nuk sht real”.

  Mnjher ka reaguar kryeministri Rama. Ai ka thn se do t vendosin 7 % rritje page, por jo me tepr qē do t paguhet nga buxheti i shtetit. Pjesn tjeter prej 8 pr qind ta kompensoj vet Universiteti prkats. Me tej ai ka thn se pedagogt nuk jan as polic dhe as pensionist, q mund t krkoni rritje pagash kaq t madhe.

  Universitetet jan me autonomi dhe nuk kan pse m krkojn mua rritje pagash. Ato jan t vetqeverisur, ndaj mos na thoni paga t larta.

  Koha Jone

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: 5 mij pedagogt e Universiteteve n protest: Ose na rrisni pagn, ose ndrpresim procesin ms

  Prplasja vazhdon, Rama u prgjigjet pedagogve: Ka mbaruar koha kur qeveria rriste pagat se krkojn Sindikatat

  Prplasja mes qeveris dhe trups s pedagogve duket se do t vij duke u rritur.

  Si ka treguar deri me sot Rama nuk ka pranuar kurr presion, bile kur e kan para faktit t kryer, i rritet inati dhe nuk pranon.

  Kryeministri Edi Rama sot n takimin me Rektort e Universiteteve tha se koha kur qeveria rrit pagat n mnyr uniforme sepse kt e krkojn Sindikatat, i ka ardhur fundi.

  “Universitetet nuk jan gjimnaze, trupat pedagogjike nuk jan trupa t infermierve apo punonjs policie. Jan trupa q mbahen vetm me pagn e shtetit. Prgjithsisht, tani me reformn e autonomis spitalore do t diferencohen edhe pagat e mjekve. Universiteti sht midis jets prpara, pra sht midis shtetit dhe tregut, por duhet ta ket pjes t ADN-s vet’thithjen e t ardhurave nga tregu. T jet aktor n treg dhe magnet pr t thithur fonde nga t katr ant. Pra koha kur qeveria rrit pagat n mnyr uniforme se krkojn sindikatat ka mbaruar bashk me Reformn e Arsimit t Lart. Autonomia sht liri dhe prgjegjsi. sht hera e fundit q bjm rritje page uniforme”, tha Rama gjat takimit me rektort e Universiteteve.

  Ndrkoh Sindikata e pedagogve t cilt jan n protest pr rritje page ka vendosur t vazhdoj mos fillimin e vitit t ri akademik, pavarsisht krcnimit t kryeministrit sot.

  Koha Jone

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: 5 mij pedagogt e Universiteteve n protest: Ose na rrisni pagn, ose ndrpresim procesin ms

  Kryeministri nuk trhiqet, por as Sindikata nuk fillon msimin. Rektort fillojn krcnimin ndaj pedagogve

  Po njeh prplasje t re protesta e pedagogve t universitetve publike. Kryeministri nuk trhiqet, kurse Sindikata e Pedagogve deklaron se nuk fillojm msimin deri sa qeveria t rris pagat tona, t paktn prafrsisht sa n Mal t Zi apo Kosov.

  Kryeministri Edi Rama sot n takimin me Rektort e Universiteteve tha se koha kur qeveria rrit pagat n mnyr uniforme sepse kt e krkojn Sindikatat, i ka ardhur fundi.

  “Universitetet nuk jan gjimnaze, trupat pedagogjike nuk jan trupa t infermierve apo punonjs policie. Jan trupa q mbahen vetm me pagn e shteti”- tha Edi Rama, duke e mbyllur mundsin e rritjes s pagave.

  Kreu i Sindikats s pedagogve, Sandr Kovai, i ka kthyer prgjigje Rams, kur ky i fundit tha se kishte ikur koha kur paga rritej uniform se e krkonte sindikata.

  “Deklarojm vijimin e protests deri n vijim, drejtuar kryeministrit, ministres s Arsimit, dhe rektorve, n formn e ndrprerjes s msimit gjat gjith dits, duke nisur nga ora 10, para universitetit Politeknik. T dashur koleg, qndresa jon e prbashkt do t vijoj. I bjm thirrje t gjith pedagogve t bashkohen. Rama e ka takimin me rektort n kuadr t nj komiteti. T’i thrras mendjes dhe t shoh problemet. T gjitha universitet jan n gjendje knetore me kt investim. Rankimet pa fonde i bn kot” tha kreu i sindikats.

  Por msohet se n disa universitete, rektort kan filluar t thrrasin nj e nga nj pedagogt, duke iu br presion, q t trhiqen nga protesta. Mediat publikojn faktin se n Universitetin e Mjeksis, rektori ka filluar presionet ndaj atyre q jan n protest.

  Prplasja vazhdon. Nuk dihet nse Sindikata e Pedagogve do t’ju bj thirrje studentve q ti mbshtesin n ditt e protests.

  Koha Jone

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: 5 mij pedagogt e Universiteteve n protest: Ose na rrisni pagn, ose ndrpresim procesin ms

  Rreth 15 pedagog krcnojn me grev urie, Rama i kthehet ashpr: Njerz pa fe e pa atdhe

  Pedagogt i prcolln mesazhin e fundit kt t mart (1 nentor) qeveris dhe kryeministri Edi Rama, q t shqyrtoj krkesat e tyre, n t kundrt nga e mrkura rreth 15 prej tyre, do t nisin ngujimin n grev urie pa afat. Por thirrja e tyre ka hasur srish n kundrshtimin e Rams, i cili i cilsoi ata si t nxitur nga opozita, njerz pa fe e pa atdhe q po dmtojn vendin.

  Video: https://youtu.be/ECR-hfO6fcM

  Nj prfaqsi simbolike prej afro 15 pedagogsh do t ngujohen t mrkurn, 2 nentor 2022 n nj grev urie pa afat, nse qeveria nuk do t marr n konsiderat krkesat e tyre.

  Kreu i sindikats Aleksandr Kovai, tha se greva e uris do t mbahet n ambientet e brendshme t universitetit.

  Aleksandr Kovai: “Nesr pasdite do t jet diskutimi i fundit, lidhur me kt shtje, sepse enkas sht ln ora 16:00, sepse ora 16:00 sht mbyllja e orarit zyrtar qeveritar.

  N kt prizm deri n oren 16:00 do t presim qeverin, q t jap ndonj rrugzgjidhje situats. N orn 4:00 mbasdite ne do t mblidhemi ktu edhe do vendosim prfundimisht, nse ka nj prgjigje nga qeveria apo nuk ka. Sipas pergjigjes se qeverise ne do vendosim si do t operojm. Por ajo q sht ne fuqi deri tani, sht nse nuk do t kemi nj prgjigje pozitive nga qeveria ,kemi gadishmerin e nj pjes137 t stafit, nj numr i caktuar i cili sht i gatshm q t kaloj n grevn e ngujimit, si grev simbolike e pa dshirushme, do jet unike n bot”

  Deklaratn e pedagogve, se do t prshakllzojn protestn, kryeminsitri Edi Rama e ka komentuar me nj status n twitter.
  Pr kreun e qeveris, greva sht e organizuar nga opozita dhe i konsideron pjesmarrsit pa fe e pa atdhe.

  Edi Rama: “Shiksi i nongrats paska marr urdhr pr t’i dhn ultimatum qeveris me grev urie t pedagogve! Grev urie pr rritje rrogash bjn vetm njerzit pa fe e pa atdhe, rublazhinj pa din e pa imam, foltorexhinj e baltaxhinj, q vetm shqipris e shqiptarve nuk i shrbejn”

  T mrkurn n orn 16:00 pritet q pedagogt t futen n grev urie, duke pritur q krkesat e tyre t plotsohen nga qeveria.

  Video: https://youtu.be/nFI7hSuQJ98

  Burimi: ORA NEWS

Tema t Ngjashme

 1. Gomari n greve urie!?
  Nga Neteorm n forumin Humor shqiptar
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-03-2021, 08:42
 2. Prgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 21-01-2016, 12:48
 3. Lufttart e UK-s n grev urie
  Nga Illyrian_King n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 95
  Postimi i Fundit: 31-12-2011, 19:23
 4. Pedagogt paralajmrojn grev, qeveria nuk mbajti premtimin
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 27-03-2005, 03:46
 5. Te perndjekurit ne greve urie
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-07-2003, 00:59

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •