Emri:  shutterstock_192419489-1200x920.jpg

Shikime: 75

Madhësia:  29.1 KB

Atletët ishin kanarinat në minierën e qymyrit, me disa qindra të vdekur, pavarësisht se 80% nuk ​​kishin simptoma ose histori familjare të sëmundjeve të zemrës. Me publikimin e statistikave më të fundit, rënia historike e jetëgjatësisë nuk mund të mohohet më.

TREGIM NË VËSHTRIM
Sipas statistikave të fundit, jetëgjatësia në Shtetet e Bashkuara ra ndjeshëm në 2020 dhe 2021. Në vitin 2019, jetëgjatësia mesatare e amerikanëve të të gjitha etnive ishte gati 79 vjet. Deri në fund të vitit 2021, jetëgjatësia kishte rënë në 76 - një humbje prej gati tre vjetësh
Edhe një rënie e vogël e jetëgjatësisë prej një të dhjetës ose dy të dhjetave të një viti do të thotë se në nivel popullsie, shumë më tepër njerëz po vdesin para kohe sesa duhet të jenë realisht.
Amerikanët vendas dhe vendasit e Alaskës kanë shkallën më të lartë të diabetit nga çdo grup etnik - 1 në 7 - dhe obeziteti është gjithashtu i zakonshëm. Të dyja këto gjendje janë identifikuar si komorbiditete që ju bëjnë më të ndjeshëm ndaj infeksionit të rëndë COVID-19
Përveç COVID, shkaqet e vdekjes të listuara si kontribues në këtë humbje të jetëgjatësisë përfshijnë vdekjet aksidentale, mbidozat e drogës, sëmundjet e zemrës, sëmundjet kronike të mëlçisë dhe cirrozën. Megjithatë, vdekjet e tepërta nga të gjitha shkaqet janë jashtëzakonisht të larta, në të gjitha grupmoshat
Që jetëgjatësia ka rënë me tre vjet që nga fillimi i pandemisë mund të shpjegohet me faktin e thjeshtë se "ilaçi" kryesor për COVID - mRNA eksperimentale për COVID-jabs - janë ilaçet më vdekjeprurëse në historinë mjekësore.
Sipas statistikave të fundit të raportuara nga The New York Times më 1 gusht 2022, jetëgjatësia në Shtetet e Bashkuara ra ndjeshëm në 2020 dhe 2021.

Në vitin 2019, jetëgjatësia mesatare e amerikanëve të të gjitha etnive ishte gati 79 vjet. Deri në fund të vitit 2021, dy vjet në pandeminë COVID dhe një vit të plotë në fushatën e vaksinimit masiv, jetëgjatësia kishte rënë në 76 - një humbje prej gati tre vjetësh.

Edhe një rënie e vogël e jetëgjatësisë prej një të dhjetës ose dy të dhjetave të vitit do të thotë se në nivel popullsie, shumë më tepër njerëz po vdesin para kohe sesa duhet të jenë realisht. Dhe kjo ishte gati tre vjet ose 35 herë më shumë.

Çfarë ka shkaktuar rënie të jetëgjatësisë?
Sipas The New York Times, amerikanët vendas dhe vendasit e Alaskës kanë shkallën më të lartë të diabetit nga çdo grup etnik - 1 në 7 - dhe obeziteti është gjithashtu i zakonshëm. Të dyja këto kushte janë identifikuar si sëmundje shoqëruese që ju bëjnë më të ndjeshëm ndaj infeksionit serioz COVID-19, gjë që mund të ndihmojë në shpjegimin se pse jetëgjatësia midis amerikanëve vendas dhe vendasve të Alaskës ra me katër vjet në 2020.

Megjithatë, ato nuk shpjegojnë domosdoshmërisht rënien e vazhdueshme të jetëgjatësisë në vitin 2021. Sipas anëtarit të fisit Minesota Chippewa, Dr. Ann Bullock, ish-drejtoreshë e trajtimit dhe parandalimit të diabetit në agjencinë federale të Shërbimit Shëndetësor Indian, fushata e goditjes kundër COVID ishte shumë e suksesshme midis amerikanëve vendas dhe vendasve të Alaskës, gjë që bëri rënien e vazhdueshme gjatë vitit 2021 "të gjithë më shqetësuese.”

Bullock i tha The New York Times, 2 "Popullsia vendase amerikane bëri mjaft mirë në përpjekjet e vaksinimit dhe kjo na bëri të ndjejmë se 2021 nuk do të ishte aq shkatërrues sa 2020".

Përveç COVID, shkaqet e vdekjes të listuara si kontribues në këtë humbje të jetëgjatësisë përfshijnë vdekjet aksidentale, mbidozat e drogës, sëmundjet e zemrës, sëmundjet kronike të mëlçisë dhe cirrozën. Siç mund ta prisni, ideja që të shtënat me COVID-in mund të kenë të bëjnë me të, hidhet poshtë plotësisht, edhe pse është elefanti proverbial në dhomë.

Aksidentet vdekjeprurëse të trafikut janë në nivelin më të lartë të 20 viteve
Rritja e "vdekjeve aksidentale" duket veçanërisht e çuditshme, duke marrë parasysh bllokimet e shumta, por është e mundur që goditjet nga COVID mund të kenë diçka të bëjnë edhe me këtë. Sipas Administratës Kombëtare të Sigurisë së Transportit në Autostrada të SHBA (NHTSA), aksidentet vdekjeprurëse të trafikut janë rritur në mënyrë të vazhdueshme gjatë 2021 dhe 2022, 3 duke arritur një nivel më të lartë 20-vjeçar në tremujorin e parë të 2022.

Disa kanë filluar t'i referohen këtyre aksidenteve si "vaksina", të shkaktuara kur individët e goditur papritmas përjetojnë një goditje në tru, sulm në zemër ose ndërprerje të përkohshme gjatë drejtimit të automjetit.

Nuk mund të vërtetohet se efektet anësore nga goditjet janë duke shkaktuar këto aksidente, por gjithsesi është diçka që ia vlen të merret në konsideratë. Gjuajtjet dihet gjithashtu se shkaktojnë mjegull mendore, çorientim dhe konfuzion, të cilat mund të kontribuojnë në çdo numër aksidentesh, brenda dhe jashtë rrugës.

'Sindroma e vdekjes së papritur' mund të ulë jetëgjatësinë



Vdekshmëria e tepërt, një statistikë e lidhur por e ndarë nga jetëgjatësia, sigurisht që luan një rol. Vdekshmëria e tepërt i referohet diferencës midis numrave të vrojtuar të vdekjeve (nga të gjitha shkaqet) gjatë një periudhe të caktuar kohore, krahasuar me numrin e pritshëm të vdekjeve bazuar në normat historike, siç është mesatarja e mëparshme pesëvjeçare. (Formula: vdekje të raportuara – vdekje të pritshme = vdekje të tepërta.)

Në të gjithë botën, vdekshmëria e tepërt është rritur në mënyrë dramatike që nga fillimi i pandemisë dhe tani mezi kalon një ditë pa një të rritur të shëndetshëm papritmas të vdesë pa ndonjë shkak të dukshëm. Njerëzit kanë vdekur gjatë transmetimeve të drejtpërdrejta, në mes të fjalimeve dhe gjatë darkës.

Është e qartë se ata ndiheshin mjaft mirë për të shkuar në punë, në një ngjarje ose një restorant dhe diçka i bëri ata të vdisnin menjëherë pa paralajmërim. Këta janë njerëzit që përbëjnë këto statistika të tepërta të vdekjeve. Ata nuk duhet të kishin vdekur, por diçka i nxori jashtë.

Ndërsa vdekjet nga COVID-pozitive ishin pjesë e ekuacionit në vitin 2020, vdekjet e tepërta u ngritën me të vërtetë pas përhapjes së jabs COVID, dhe në vitin 2021 tejkaluan shumë vdekjet e etiketuara si vdekje nga COVID. 4

Në videon e mësipërme, John Campbell, mësues i infermierit në pension, shqyrton të dhënat e tepërta të vdekjeve në Skoci, ku vdekshmëria e tepërt është tani aq e lartë në të gjitha grupmoshat sa qeveria ka nisur një hetim zyrtar për të përcaktuar shkakun. 5 Të dhënat tregojnë se vdekjet e tepërta janë 11% mbi mesataren pesëvjeçare dhe kanë mbetur mbi mesataren për 26 javët e fundit.

Atletët e shëndetshëm humbin vdekjen në numra rekord
Campbell shqyrton gjithashtu rastin individual të Rob Wardell, një çiklist malor kampion 37-vjeçar, i cili vdiq në gjumë vetëm disa ditë pasi fitoi kampionatin skocez MTB XC. 6 Partnerja e tij, Katie Archibald shkroi në Twitter: 7

“Ende nuk e kuptoj se çfarë ka ndodhur; nëse kjo është e vërtetë; pse ai do të merrej tani - kaq i shëndetshëm dhe i lumtur. Ai pësoi arrest kardiak ndërsa ne ishim të shtrirë në shtrat. Unë u përpoqa dhe u përpoqa, dhe ndihmësmjekët mbërritën brenda pak minutash, por zemra e tij ndaloi dhe ata nuk mund ta kthenin atë.”

Wardell është vetëm një nga disa qindra atletët që kanë rënë papritur të vdekur, në mbarë botën, dhe një emërues i përbashkët është se ata të gjithë kishin një ose më shumë sulme me COVID.

Midis janarit 2021 dhe gushtit 2022 (një periudhë prej 19 muajsh), të paktën 1,249 atletë pësuan arrest kardiak ose kolaps pas injektimit të COVID, dhe të paktën 847 vdiqën, 8 me më shumë që regjistrohen ndërsa raportet vijnë. Historikisht, mesatarja vjetore e papritur vdekja te atletët ka qenë midis 29 9 dhe 69, 10 , kështu që kjo nuk është aspak afër normales, pavarësisht se çfarë thonë "kontrolluesit e fakteve".

Campbell vazhdon të rishikojë një punim në Gazetën Evropiane të Kardiologjisë Parandaluese, 11 , 12 , i cili vëren se 80% e atletëve që vdesin papritur nuk kanë simptoma të historisë familjare të sëmundjeve të zemrës.

Autorët sugjerojnë përdorimin e testimit gjenetik për të identifikuar atletët në rrezik të vdekjes së papritur kardiake. Megjithatë, me rritjen dramatike të atletëve që vdesin papritur, duket përtej e paarsyeshme t'i atribuohen vdekje të tilla sëmundjeve të padiagnostikuara paraekzistuese të zemrës.

Trendi i tepërt i vdekjeve në SHBA
Një printim paraprak i Institutit Kombëtar të Shëndetit i botuar në mes të majit 2022, shqyrtoi vdekshmërinë e tepërt nga të gjitha shkaqet në 3,127 qarqe në SHBA midis marsit 2020 dhe dhjetorit 2021. Sipas këtij punimi:

“Rreth 936,911 vdekje të tepërta ndodhën gjatë viteve 2020 dhe 2021, nga të cilat 171,168 (18.3%) nuk iu caktuan COVID-19 në certifikatat e vdekjes si një shkak themelor i vdekjes…

Përqindja e vdekjeve të tepërta të caktuara për COVID-19 ishte më e ulët në 2020 (76.3%) sesa në 2021 (87.0%), duke sugjeruar që një pjesë më e madhe e vdekjeve të tepërta iu caktua COVID-19 më vonë gjatë pandemisë. Megjithatë, në zonat rurale dhe në juglindje dhe jugperëndim një pjesë e madhe e vdekjeve të tepërta ende nuk i është caktuar COVID-19 gjatë vitit 2021…

Normat e tepërta të vdekjeve ishin më të lartat në Misisipi (301 vdekje për 100,000 banorë) e ndjekur nga Arizona (246 vdekje për 100,000 banorë) në 2020 dhe në Virxhinia Perëndimore (298 vdekje për 100,000 banorë) e ndjekur nga Misisipi (271 vdekje për 100 100 banorë). ”

Përsëri, ndërsa shumica e vdekjeve të tepërta i atribuoheshin COVID (që ne e dimë thjesht do të thotë se ata kishin një test pozitiv PCR në momentin e vdekjes, ose brenda një periudhe të caktuar kohore të vdekjes), 171,168 vdekje të tepërta nuk i atribuoheshin COVID. Pra, pse vdiqën kaq shumë njerëz që "nuk duhet" të kishin?

Të rriturit në moshë pune që vdesin në numra rekord
Të dhënat e sigurimit të jetës tregojnë një histori edhe më të tmerrshme. Në janar 2022, OneAmerica, një kompani e përbashkët e sigurimit të jetës me qendër në Indianapolis, raportoi se shkalla e vdekjes së amerikanëve në moshë pune (18 deri në 64 vjeç), në tremujorin e tretë të 2021, ishte 40% më e lartë se nivelet parapandemisë - dhe këto vdekje ishin nuk i atribuohet COVID. Ata gjithashtu patën një rritje në kërkesat për paaftësi afatgjatë. Sipas CEO Scott Davidson: 14

“Ne po shohim, tani, normat më të larta të vdekjeve që kemi parë në historinë e këtij biznesi – jo vetëm në OneAmerica. Të dhënat janë të qëndrueshme për çdo lojtar në atë biznes.

Dhe ajo që pamë vetëm në tremujorin e tretë, po e shohim të vazhdojë edhe në tremujorin e katërt, është se normat e vdekjeve janë rritur me 40% krahasuar me atë që ishin para pandemisë. Vetëm për t'ju dhënë një ide se sa e keqe është kjo, një katastrofë tre-sigma ose një katastrofë një në 200 vjet do të ishte 10% rritje në krahasim me para-pandeminë. Pra, 40% është thjesht e padëgjuar.”

Dr. Robert Malone trajtoi gjetjen e OneAmerica në një artikull të Substack, duke deklaruar: 15

“NË MINIMUM, bazuar në leximin tim, duhet të konkludohet se nëse ky raport qëndron dhe konfirmohet nga të tjerët në botën e thatë të aktuarëve të sigurimit të jetës, ne kemi një tragjedi të madhe njerëzore dhe një dështim të thellë të politikës publike të qeverisë amerikane. dhe sistemi HHS i SHBA për t'i shërbyer dhe mbrojtur qytetarët që paguajnë për këtë 'shërbim'.

Nëse kjo është e vërtetë, atëherë vaksinat gjenetike të promovuara në mënyrë kaq agresive kanë dështuar dhe fushata e qartë federale për të parandaluar trajtimin e hershëm me barna jetëshpëtuese ka kontribuar në një humbje masive dhe të shmangshme të jetës.

Në rastin më të keq, ky raport nënkupton se mandatet federale të vaksinave në vendin e punës kanë nxitur atë që duket të jetë një krim i vërtetë kundër njerëzimit . Humbje masive të jetës në (me sa duket) punëtorë që janë detyruar të pranojnë një vaksinë toksike me frekuencë më të lartë në krahasim me popullatën e përgjithshme…”

Tendencat e tepërta të vdekjeve në Angli dhe Uells
Vdekjet e tepërta po rriten gjithashtu në Angli dhe Uells. 16 Siç raportohet nga The Telegraph 17 gusht 2022, për 14 nga 15 javët e fundit, Anglia dhe Uellsi kanë mesatarisht 1000 vdekje shtesë jo-COVID në javë mbi mesataren shtatëvjeçare dhe përqindjen e njerëzve që vdesin në shtëpi. është në mënyrë disproporcionale më e lartë se sa pritej (28.1% më e lartë se norma statistikore).

Nëse kjo trajektore vazhdon, numri i vdekjeve të tepërta jo-COVID në MB do t'i kalojë vdekjet nga COVID në 2022.
Sipas The Telegraph, rritja e vdekjeve të tepërta u bë shumë e dukshme rreth fundit të prillit 2022 dhe nëse kjo trajektore vazhdon, numri i vdekjeve të tepërta jo-COVID do t'i kalojë vdekjet nga COVID në 2022. Tre shkaqet kryesore të vdekjeve jo-COVID në Angli dhe Uells janë aktualisht sëmundjet kardiovaskulare, diabeti dhe kanceri. 18

Vdekjet e tepërta duhet të jenë nën mesataren në vitin 2022
Campbell rishikon gjithashtu të dhënat 19 nga Zyra Britanike për Statistikat Kombëtare që nxjerrin në pah një pikë të rëndësishme. Njerëzit që në rrethana normale do të kishin vdekur në vitin 2022 nga pleqëria dhe shkaqe natyrore, tashmë kanë vdekur nga COVID, qoftë në 2020 ose 2021.

COVID (dhe keqtrajtimi i detyruar nga shteti i pacientëve) shkaktoi vdekjen e parakohshme të shumë njerëzve, edhe pse vetëm për disa muaj ose disa vjet. Dhe, meqenëse kaq shumë të moshuar tashmë kishin vdekur që statistikisht duhet të kishin vdekur këtë vit, shkalla e tepërt e vdekjeve në 2022 duhet të jetë në të vërtetë nën mesataren. Por nuk është. Është shumë më e lartë, kështu që, qartë, diçka nuk është shumë e gabuar.

Njerëzit të cilëve duhet t'u mbeten jetëgjatësia e dekadave janë ata që vdesin. Si vetëm një shembull, "një seri e paprecedentë vdekjesh të papritura midis fëmijëve dhe adoleshentëve të shëndetshëm" po raportohet në Greqi, 20 dhe "ekspertët mjeko-ligjorë nuk janë në gjendje të japin ndonjë shpjegim të qartë për këtë". Midis janarit 2020 dhe qershorit 2022, vdekjet e pashpjegueshme të fëmijëve nën moshën 19 vjeç u rritën nga 70 në 138.

Çfarë po vret njerëzit e rinj të shëndetshëm?
Meqenëse COVID-19 nuk po vret njerëz më të rinj dhe të shëndetshëm, çfarë është? Çfarë ndryshoi në vitin 2021 që mund të ketë një efekt kaq shkatërrues në shëndetin e njerëzve? Epo, ndryshimi më i dukshëm është se 67.7% e popullsisë globale ka marrë të paktën një dozë të vaksinave eksperimentale për COVID, 21 dhe mjekët dhe shkencëtarët kanë sqaruar disa mekanizma me anë të të cilave këto teknologji të transferimit të gjeneve mund të dëmtojnë ose vrasin . Siç raportohet nga blogeri i sigurisë së vaksinave Steve Kirsch: 22

“Normalisht shkalla e vdekjeve nuk ndryshon fare. Janë shumë të qëndrueshme. Do të duhej diçka VËRTETË E MADHE për të pasur një efekt kaq të madh. Madhësia e efektit është 12-sigma. 23 Kjo është një ngjarje që do të ndodhte vetëm rastësisht çdo 2.832 miliardë vjet. Kjo është shumë e rrallë. Në thelb nuk është kurrë.

Universi është vetëm 14 miliardë vjet i vjetër që është 1.413. Me fjalë të tjera, ngjarja që ka ndodhur nuk është një 'rast' statistikor. Diçka shkaktoi një ndryshim shumë të madh… Çfarëdo që të jetë ajo që e shkakton këtë, është më i madh dhe më vdekjeprurës se COVID dhe po prek pothuajse të gjithë.”

Kirsch rendit 14 të dhëna se çfarë mund të jetë kjo "diçka" vdekjeprurëse, duke përfshirë sa vijon: 24

Emri:  Screenshot-2022-09-15-at-02-33-17-Historic-Decline-in-U.S.-Life-Expectancy-Again-600x400.png

Shikime: 30

Madhësia:  128.6 KB

Si përfundim, që jetëgjatësia ka rënë me tre vjet që nga fillimi i pandemisë mund të shpjegohet me faktin e thjeshtë se "ilaçi" kryesor për COVID - mRNA eksperimentale për COVID-jabs - janë ilaçet më vdekjeprurëse në historinë mjekësore.

Botuar fillimisht më 14 shtator 2022 në Mercola.com

Burimet dhe Referencat

1, 2 New York Times, 31 gusht 2022 (Arkivuar)
3 NHTSA 17 gusht 2022
4 Bota jonë në vdekshmërinë e tepërt të të dhënave gjatë pandemisë COVID
5 Hetimi i Parlamentit Skocez për vdekjet e tepërta
6 The Telegraph 24 gusht 2022
7 The Guardian 24 gusht 2022
8 Vdekje sportistësh të mirë shkencorë
9 Gazeta Evropiane e Parandalimit dhe Rehabilitimit Kardiovaskular Dhjetor 2006; 13 (6): 859-875
10 Tirazhi 16 shkurt 2009; 119: 1085-1092
11 Gazeta Evropiane e Kardiologjisë Parandaluese 16 qershor 2022; zwac080
12 Science Daily, 16 qershor 2022
13 medRxiv 17 maj 2022
14 Sheshi i Qendrës, 1 janar 2022
15 Nënstack Robert Malone, 2 janar 2022
16 Vdekshmëria e tepërt e Gov.UK në Angli dhe rajonet angleze
17, 18 The Telegraph 18 gusht 2022
19 ons.gov.uk Vdekje të përkohshme 23 gusht 2022
20 Pyetje Parlamentare e-00219/2022
21 Bota jonë në të dhënat e vaksinave kundër COVID
22, 24 Steve.kirsch.substack 3 janar 2022
23 Roundingtheearth.substack 3 janar 2022

Burimi: Epoch Times