Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Skandali: Burime amerikane tregojn se Rusia ka financuar me 500 mij dollar PD-n e Lulzim Bashs

  Emri: dollare-933x445-1.jpg

Shikime: 113

Madhsia: 51.8 KB

  Nga Zri i Ameriks-

  Rusia ka dhn fshehurazi mbi 300 milion dollar pr parti politike dhe kandidat n dhjetra vende, q nga viti 2014 dhe Presidenti Putin sht angazhuar n financim t fsheht politik n mbar botn, sipas nj zyrtari t lart amerikan.

  Sipas zyrtarit q foli me median, ky sht prfundimi n t cilin arrin nj raport i komunitetit amerikan t zbulimit i cili ka analizuar financimet e Rusis n mbi 24 vende gjat viteve t fundit n nj prpjekje pr t manipuluar demokracit nga brenda.

  Sipas nj burimi me njohuri mbi raportin amerikan t zbulimit, Shqipria sht nj nga kto vende.

  N Shqipri, Rusia i dha rreth gjysm milioni dollar Partis Demokratike n 2017 prmes kompanive fantazm, tha burimi i qeveris amerikane.

  Burimi nuk dha hollsi t mtejshme pr rastin e Shqipris. Por viti 2017, emri i Partis Demokratike dhe shifra e prmendur prej 500 mij dollarsh prkojn me hetimet q jan hapur n Shqipri n at koh ndaj PD-s bazuar n deklarimet q firma lobuese amerikane Muzin Capitol Partners ka raportuar se ka marr nga PD-ja.

  Firma lobuese amerikane kishte dekaruar n vitin 2018 n Departamentin amerikan t Drejtsis, se ajo kishte marr gjithsej tre pagesa, n nj shum prej 675 mij dollarsh, pr punn e saj n favor t Partis Demokratike n vitin 2017.

  Pagesa e par mban datn 24 mars 2017 dhe sht br nga firma Biniatta Trade LP, me nj vler prej 150 mij dollarsh, dy pagesat e tjera, sipas deklararimit jan br nga Partia Demokratike, njra m 27 mars, pr 25 mij dollar, dhe tjetra m 9 qershor pr 500 mij dollar.

  N nj artikull t gjat hulumtues rreth ktyre pagesave pr Muzin Capitol, revista amerikane Mother Jones ngrinte dyshime se pas nj pjese t pagesave t bra nga kompania Biniatta Trade LP me baz n Skoci, pr aktivitete lobimi n favor t PD-s para zgjedhjeve t vitit 2016 n Shqipri, qndronin biznesmen rus.

  N deklarimet e firms Muzin pr Departamentin e Drejtsis thuhet se pagesa ishte br nga Partia Demokratike. Megjithat shifra prej 500 mij dollarsh figuron n kontratn me Biniattn dhe jo me PD-n, sipas Mother Jones.

  Autoritet shqiptare hapn hetime lidhur me kto pagesa, duke thn se parat jan paguar nga nj kompani kompani offshore dhe se Partia Demokratike nuk ka raportuar n mnyr t rregullt, pran Komisionit Qndror t Zgjedhjeve, parat e shpenzuara, duke iu shmangur kshtu legjislacionit pr parandalimin e pastrimit t parave.

  M pas prokuroria u trhoq nga akuza pr pastrim parash dhe Gjykata pushoi shtjen e ngritur pr falsifikim dokumentash ndaj Lulzim Bashs, Arben Ristanit dhe Ilir Dervishajt lidhur me pagesat pr firmn Muzin.

  Ish-kryetari i Partis Demokratike, Lulzim Basha ka dhn shpjegime t ndryshme pr pagesn 500 mij dollarshe, duke u shprehur n fillim se ajo u dha nga shqiptaro-amerikant, por m pas sht shprehur se far ka br lobuesi dhe si e ka br lobuesi e di ai. Jan marrdhnie t firms Muzin me pal t treta.

  Ve Shqipris, sipas burimit t administrats amerikane, n raport prmenden edhe Bosnja dhe Mali i Zi, respektivisht pr financimin e fushats s udhheqsit t serbve t Bosnjs, Milorak Dodik pr zgjedhjet e vitit 2018 dhe fonde pr partin pro-ruse Fronti Demokratik.

  Zyrtari amerikak tha pr median se Shtetet e Bashkuara jan angazhuar me aleat dhe partnert pr t mbledhur m shum informacion pr rrezikun e financimit rus pr partit politike.

  Ajo q sht m tronditse pr kt studim sht se shohim pranin e financimit t fsheht rus n mbar botn Po i paralajmrojm kto parti t huaja dhe kandidat se nse pranojn fshehurazi parat e Rusis. Ne kemi mundsin ti ekspozojm, dhe do ti ekspozojm, shtoi ai.

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Skandali: Burime amerikane tregojn se Rusia ka financuar me 500 mij dollar PD-n e Lulzim Ba

  VOA/Financimi i PD nga Rusia, Basha e mohon. Berisha: T rihapet hetimi

  Emri: Capture-94.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 27.5 KB

  Nga Zri i Ameriks

  N Shqipri, ish kryetari i Partis Demokratike, Lulzim Basha, i cili udhhoqi kt forc politike nga viti 2005 deri n mars t 2022, kur dha dorheqjen, mohoi sot informacionet e bazuara n nj raport amerikan t zbulimit, t bra t ditura mbrm, nga nj burim i qeveris amerikane, se “n Shqipri, Rusia i dha rreth gjysm milioni dollar Partis Demokratike n 2017 prmes kompanive fantazm”.

  N nj postim n Twitter, zoti Basha shkroi se “Partia Demokratike nuk ka marr kurr asnj financim t huaj e aq m pak me burim rus”. Viti 2017, prkon me deklarimet e firms lobuese amerikane ‘Muzin Capitol Partners’, se n at vit, ajo kishte marr tre pagesa, me nj vler totale prej 675 mij dollarsh pr t punuar n favor t Partis Demokratike. Kjo e fundit ka pranuar pagesn e vetm 25 mij dollarve, ndrkoh q kompania Muzin, ka deklaruar se 150 mij dollar jan paguar prmes shoqris ‘Biniatta Trade LP”, e regjistruar n Edinburg t Skocis dhe n pronsi t nj zinxhiri kompanish t regjistruara n Beliz – nj shtet i Ameriks Qendrore, i njohur si parajs fiskale. Investigime t ndryshme mediatike n at koh, ngritn dyshime pr fije t shumta lidhjesh t kompanis Biniatta, t cilat onin drejt Rusis.

  Akoma m i paqart mbeti burimi i 500 mij dollarve t tjer q sipas ‘Muzin Capitol Partners’ ishte paguar direkt nga PD. N dokumentin q firma Muzin ka paraqitur n Departamentin e Drejtsis figuron shifra 500 mij dollar dhe thuhet se ajo sht br nga Partia Demokratike. Megjithat shifra prej 500 mij dollarsh figuron n kontratn me Biniattn dhe jo me PD-n, sipas Mother Jones.

  Pr to zoti Basha dha dy shpjegime t ndryshme. N nntor t vitit 2017 ai e kishte shpjeguar pagesn me fonde t mbledhura nga nj numr i madh shqiptaro-amerikansh, pa kaluar prmes PD-s. Ndrsa n mars t vitit 2018 deklaroi se “far ka br lobuesi dhe si e ka br lobuesi e di ai. Jan marrdhnie t firms Muzin me pal t treta”.

  N reagimin e sotm, zoti Basha v n dukje se dhe hetimet pr kt shtje n Shqipri, nuk kishin zbuluar asnj financim rus. “Kur pretendime t tilla u qarkulluan n disa media, Partia Demokratike i krkoi zyrtarisht drejtsis hetimin e ktyre akuzave dhe bashkpunoi plotsisht me drejtsin e cila hodhi posht do pretendim pr financime t huaja”, shkroi ai n postimin e tij n Twitter.

  Zoti Basha u mor i pandehur nga Prokuroria e Tirans n qershor t vitit 2019, dhe n nj replik ndaj deklarimeve t tij, Prokuroria u shpreh se prmes nj komunikate zyrtare se “PD ka deklaruar vetm 25 mij dollar, por nuk ka br deklarime pr shumn prej 650 mij dollarsh. N dokumentat e mbrritura nga SHBA-ja dhe Skocia dalin qart pagesat e bra dhe t padeklaruara, pra PD nuk ka br asnj deklarim pr kto pagesa n kundrshtim me ligjin”, theksohej n deklaratn e prokuroris. N Janar t vitit 2020 Gjykata e Tirans, pushoi shtjen, ndrkoh q vet prokuroria u paraqit me dy qndrime t ndryshme.

  Por sot, Partia Demokratike, e cila drejtohet tanim nga ish kryeministri Sali Berisha, duke komentuar informacionet e fundit nga Shtetet e Bashkuara pr kt shtje foli pr “akte personale t Lulzim Bashs”, t denoncuara dhe m par. “Gjith prgjegjsit bien mbi Lulzim Bashn, i cili pr orekset, agjendat, hallet dhe shkeljet personale, vendosi t rrnonte sovranitetin e Partis Demokratike dhe t merrte zvarr vullnetin e demokratve”, u shpreh PD-ja prmes nj deklarate t zdhnses s saj Floriana Garo.

  Partia Demokratike tha se “krkon rihapjen e menjhershme t shtjes n fjal”, ndrsa njoftoi se “do t’u krkoj forumeve t saj ngritjen e nj grupi pune pr ndrmarrjen e nj auditi t imtsishm nn drejtimin e nj Komisioni t Posam. Raporti i auditimit do t’i prezantohet Kryesis, Kshillit Kombtar, Grupit Parlamentar, dhe do t publikohet”, u shpreh zonja Garo.

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Skandali: Burime amerikane tregojn se Rusia ka financuar me 500 mij dollar PD-n e Lulzim Ba

  Basha, para nga Kremlini/ Si qndron e vrteta

  Emri: financimet-ruse-basha.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 30.2 KB

  Nj kronik e Zrit t Ameriks, se PD ka mar fonde nga Rusia ka rihapur nj debat q del n siprfaqe dhe zhduket n mnyr periodike q prej vitit 2018. Kt her media amerikane n gjuhn shqipe i referohej nj raporti t zbulimit amerikan, i cili analizonte financimet e Mosks “n mbi 24 vende gjat viteve t fundit n nj prpjekje pr t manipuluar demokracit nga brenda”. Sipas nj zyrtari t Qeveris amerikane n kushtet e anonimatit: “N Shqipri, Rusia i dha rreth gjysm milioni dollar Partis Demokratike n 2017 prmes kompanive fantazm”.

  Kaq sht dashur q ky lajm t rindezi luftn e brendshme politike. Nse katr vite m par ishin socialistt q e sulmonin ashpr Lulzim Bashn se donte t zhvendoste aksin pro prendimor t Shqipris, tani jan vllezrit e tij armiq t foltores q po bjn me zell t njjtn gj. “Partia Demokratike sht forca e par euro- atlantike n Shqipri, propozuesja e par ndr vendet ish- komuniste e planit pr antarsim n NATO dhe Komunitetin Europian. Si e till, Partia Demokratike deklaron se, pasi sht njohur me indicie q flisnin pr nj financim rus, ka denoncuar publikisht kt akt personal t Lulzim Bashs.

  Gjithashtu, Partia Demokratike ka denoncuar prdorimin e ksaj afere per marrjen peng t ktij individi me qllim shkatrrimin e Partis Demokratike”, thuhej n deklaratn e selis blu.

  Nga ana e tij Basha bri nj prgnjeshtrim formal duke thn se “Partia Demokratike nuk ka marr kurr asnj financim t huaj e aq m pak me burim rus” dhe duke pretenduar se ajo ka bashkpunuar me drejtsin duke zbardhur kt afer.

  Por deklaratat e t gjitha palve duhen marr me rezerv. S pari sepse mbshtetsit e Berishs q e akuzojn Bashn sot, n 2018 kur plasi ky denoncim e mbronin at n t gjitha format duke pretenduar se kjo ishte nj loj e mediave t financuara nga Soros. Pra ata jan pak t besueshm se prdorin standarte t dyfishta. Nga ana tjetr, ish kreu i PD e ka humbur koherencn sepse ka dhn versione t ndryshme pr kt ngjarje.

  Basha sht shprehur n fillim se ajo u dha nga shqiptaro- amerikant, por m pas bri n piruet duke ia ln topin n der kompanis lobuese: “far ka br lobuesi dhe si e ka br lobuesi e di ai. Jan marrdhnie t firms Muzin me pal t treta”, ka qen qndrimi i tij.

  Po ather cilit version i duhet besuar? Lapsi.al ka br nj ballafaqim t fakteve dhe t mundsis q ka pasur PD pr t marr financime nga Moska. E vetmja indicie q ekziston pr kt sht nj artikull q revista “Mother Jones” e publikoi n mars 2018.

  N at investigim tregohej mnyra se si PD kishte paguar pr t lobuar n SHBA, duke siguruar nj foto t Bashs me presidentin Trump para fushats zgjedhore 2017, disa artikuj n shtypin amerikan si dhe kontakte me kongresmen dhe senator. Gjithsej bhej fjal pr 675 mij USD. Pra mendimi i par q t shkon n mendje sht se bhet fjal pr t njjtn pist q investigoi “Mother Jones”, q e rimori m pas edhe New York Times. Sepse shifra sht e prafrt me gjysm milionshin pr t cilin foli zyrtari anonim n Zrin e Ameriks n Shqip.

  Por ama ktu ka nj problem. Po t’i rikthehesh investigimit t revists amerikane nga ai del se vetm nj shifr fare e vogl e ksaj shum mund t ket nj prkim me rust. Artikulli i “Mother Jones” ngrinte dyshime se pas nj pjese t pagesave t bra nga kompania “Biniatta Trade LP”, me baz n Skoci, qndrojn biznesmen rus. “Biniatta Trade LP” ishte nj nga pagueset e shums 675 mij euroshe q i ishin derdhur pr llogari t PD-s, firms lobuese amerikane ‘Muzin Capitol Partners’.

  Sipas deklarimeve t vet firms lobuese, ajo i ka marr pagesat n tre kste gjat vitit 2017. Pagesa e par mban datn 24 mars 2017 dhe sht br nga firma ‘Biniatta Trade LP”, me nj vler prej 150 mij dollarsh, dy pagesat e tjera jan br nga Partia Demokratike, njra m 27 mars, pr 25 mij dollar, dhe tjetra m 9 qershor pr 500 mij dollar.

  Pra sikurse shikohet nga kto t dhna, m problematikja pr afern ruse del pagesa e par e kryer nga ‘Biniatta Trade LP”, e cila rezulton e regjistruar n Edinburg t Skocis dhe sht n pronsi t nj zinxhiri kompanish t regjistruara n Beliz – nj shtet i Ameriks Qendrore, i njohur si parajs fiskale.

  Sipas investigimit t revists “Mother Jones”, “Biniatta Trade LP” sht nj partneritet i krijuar nga dy kompani: Asverro Corp dhe Liminez Commerce, pr t cilat “nuk ka t dhna publike pr ndonj aktivitet tregtar”. Pas ktyre dy kompanive, sipas “Mother Jones”, qndrojn dy shoqri t tjera t regjistruara n Mbretrin e Bashkuar, “Babyonica” dhe “KF Global Management”, aksionet e t cilave zotrohen n masn 75 pr qind nga dy shtetas rus, Evgeny Sheremetyev dhe Kostantin Ferulev (edhe skema e pagesave sipas “Mother Jones”/posht).

  Emri: albania-chart-both-630-11.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 43.2 KB

  Pra sikurse shihet, edhe nse do kishte ndonj dyshim, ai nuk sht pr gjysm milioni USD, por vetm pr 150 mijt e paguara n 24 mars 2017 nga firma ‘Biniatta Trade LP”, q ishte nj kompani guack e dy kompanive t tjera me pronar me origjin ruse. Po vetm pr kt shifr t jet ndrtuar kjo skem dhe vetm me kaq para do destabilizone Moska vendin ton?

  Pretendimi duket qesharak. M i mundshm n kt histori plot drit hije sht versioni tjetr. Q PD t ket prfituar nga para oligarksh shqiptar, t cilat pr t’i drguar n SHBA tek lobuesi Nik Muzin, duhet t’i pastronte n nj zinxhir guackash. Dhe njra nga hallkat e zinxhirit mund t ket qlluar me pronar rus, q mund t hedh hije dyshimi por q nuk sht aspak nj prov se PD-ja e Bashs sht financuar politikisht nga Moska.

  Lapsi

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Skandali: Burime amerikane tregojn se Rusia ka financuar me 500 mij dollar PD-n e Lulzim Ba

  Berisha pyetet pr financimet ruse t PD-s. Ish-kryeministri rrfen bisedn me Bashn

  N daljen e sotme pr mediat, kreu i PD-s sht pyetur nga gazetart lidhur me financimet ruse t Partis Demokratike.

  “Lidhur me afern Basha n vitin 2018, Donald Lu m solli n zyr nj dosje me artikull t portalit Mother Jones q ai t loboj pr PD dhe Bashn, n dosje ve artikullit t Mother Jones dhe t nj flete q tregonte se Nick Muzin nuk kishte asnj dokument lidhur me kt afer. Basha i pyetur nga un se si qndron shtja, ai m deklaroi se parat e paguara pr Nick Muzin jan t mbledhura me diasporn n SHBA dhe se artikulli nuk ka asnj gj t vrtet. Jan para n prputhje me ligje dhe rregullat midis artikullit dhe Bashs. Un kam besuar variantin e ktij t fundit. Un jam vn n dijeni se Basha mbahej peng me dosjen Muzin dhe shtja u mbyll me ndrhyrje t Agait n kundrshtim me ligjin. Un e kam denoncuar kt akt nga foltorja n foltore, Basha kishte mashtruar dhe nuk kishte mbledhur fonde n diaspor. Pas ktyre informacioneve burimi mund t ishte rus”, tha Berisha.

  Koha Jone

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Skandali: Burime amerikane tregojn se Rusia ka financuar me 500 mij dollar PD-n e Lulzim Ba

  PD do hetoj Bashn pr financimet ruse, ngrihet nj grup pune

  Kryesia e Partis Demokratike ka miratuar ngritjen e nj grupi auditi pr financimet ruse n PD. Do t merret nn hetim ish-kreu i PD-s, Lulzim Basha pr veprimet e tij n raport me donacionet n zgjedhjet e vitit 2017. Grupin e auditit do ta drejtoj Ledina Mandia.

  Florian Mima, Edmond Spaho dhe Eno Bozdo jan antart. Para disa ditsh, SHBA-ja publikoi nj raport ku bri me dije se n 2017, Partia Demokratike ka marr 500 mij dollar nga Rusia.

  Kjo bri edhe q ambasadoren e SHBA-s n Tiran, Yuri Kim t bashkoj prfaqsuesit e partive politike, dhe t vr theksin se financimi rus sht rrezik pr demokracin.

  Koha Jone

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Skandali: Burime amerikane tregojn se Rusia ka financuar me 500 mij dollar PD-n e Lulzim Ba

  Financimet ruse/ Berisha: N arkn e PD-s nuk ka hyr asnj para! sht akt personal i Bashs, sot vendosm q…

  Ish-kryeministri Sali Berisha ka mohuar kategorikisht se PD ka prfituar nga financimet ruse. Gjat fjals s tij n mbledhjen e Kshillit KOmbtar t PD-s, Berisha tha se n arkn e demokratve nuk sht futur asnj para ruse.

  Berisha akuzon ish-kryetarin e PD-s, Lulzim Bashn duke e konsideruar financimin rus si nj akti personal t tij.

  Berisha: Fronti pr mbrojtjen e Shqipris do zgjerohet me sindikatat, forca t tjera politike, do bashkpunojm ngushtsisht me Partin e Liris dhe me do parti q do t angazhohet n nj lvizje n mbrojtje t interesave t qytetarve shqiptar. Nuk ka mision m motivues sesa ky. Un kam besim t madh se nga kjo mbledhje ne do arrijm t shprndahemi n mbar vendin, n nj situat t elektrizuar nga paknaqsia e madhe ndaj ksaj qeverie.

  S fundi, si forumi kryesor pas Kuvendit t PD-s, dua t’ju informoj se ish-kryetari ka pranuar sipas raporteve serioze financimet ruse. Ky sht nj akt jashtzakonisht i rnd. Pr PD-n si parti e interesit kombtar, ky sht shkelmim i njrit prej parimeve m themelore t qndrimeve t saj.

  E para, deri m sot, nuk ka asnj individ n PD, q t ket pasur dijeni pr financime ruse. N arkn e PD-s nuk ka hyr dhe nuk ka dal, sipas dshmive t zotit Ristani dhe ishkasierit t PD-s, Ilir Dervishi, asnj para. sht akt personal i Lulzim Bashs.

  S dyti, n 2018-n kur ambasadori amerikan m ka sjell nj dosje n zyr, dosja nuk ka pasur asgj tjetr prvese artikullit t Mother Jones. Kaq kishte. N prill pas zgjedhjeve n 6 bashkit, disa bashkatdhetar tan, m kan informuar se ata kan firmosur, por nuk kan dhn asnj qindark pr at si mashtronte Lulzim Basha pr t financuar lobistin e tij. Pasi u bn disa burime, un akuzova Ramn se mbylli dosjen e Lulzim Bashs. Sot kryesia ka vendosur t ngrej nj komision auditi pr kt afer. Ai po dshmon nj munges totale prgjegjshmrie sepse sht i detuyruar spaku t thot ku i mori parat.

  Panorama

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 12-03-2022, 16:21
 2. 14 gafat epike t Lulzim Bashs,
  Nga Neteorm n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-03-2021, 11:16
 3. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 01-04-2016, 11:01
 4. Ketu ejani dhe ngrehim dolli per fitoren e Lulzim Bashes
  Nga G-2 n forumin Prshndetje dhe urime
  Prgjigje: 95
  Postimi i Fundit: 26-05-2011, 13:07
 5. Kokalari kryeministrit: "Heto pasurin e Lulzim Bashs"
  Nga Shijaksi-London n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 15-11-2005, 04:21

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •