Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,347
    Postimet në Bllog
    17

    Shahu është në kaos për shkak të dyshimit se një lojtar ka mashtruar kundër Magnus Carlsen

    Emri:  2365d49eda063e44dfe2f22d0985e8d003b0def3.jpg

Shikime: 126

Madhësia:  21.0 KB

    Kur kampioni i botës u tërhoq nga një turne i madh pas një humbjeje mahnitëse, ndezi dyshimet për lojë të pahijshme. Hans Moke Niemann, kundërshtari i tij, mohoi çdo keqbërje. Pasoi kaos.

    Nga Andrew Beaton dhe Joshua Robinson

    8 shtator 2022

    Seria e pamposhtur prej 53 ndeshjesh e Magnus Carlsen kishte përfunduar vetëm për disa orë kur kampioni në fuqi i botës në shah bëri një lëvizje që tregoi se diçka nuk ishte në rregull.

    Carlsen kishte humbur nga mjeshtri 19-vjeçar amerikan Hans Moke Niemann në një turne prestigjioz në St. Louis. Bota e shahut lexoi shpejt gjethet e çajit.
    "Unë mendoj se Magnus beson se Hans ndoshta po mashtron," tha Hikaru Nakamura, një mjeshtër amerikan i renditur në vendin e 6-të në botë, i cili shtoi se pretendimi mbetet "i paprovuar".



    Ajo që ka pasuar që nga largimi i Carlsen është një skandal i mbingarkuar që është i shkurtër në detaje dhe i gjatë me spekulime pa frymë.

    Carlsen, lojtari më i mirë në botë, nuk ka thënë asgjë publikisht përveç një postimi jo aq të fshehtë në Twitter, në të cilin menaxheri i famshëm i futbollit Jose Mourinho proteston për rezultatin e një ndeshjeje duke thënë: "Nëse flas, jam në telashe të mëdha". Një zëdhënës për Carlsen nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

    Niemann mohoi me forcë të ketë tradhtuar ndonjëherë në shah jashtë bordit - ndërsa pranoi gjithashtu se ai ka mashtruar më parë në internet.

    Organizatorët e turneut, ndërkohë, vendosën protokolle shtesë të lojës së ndershme. Por kontrollet e tyre të sigurisë, duke përfshirë shfaqjen e lojës së lojës së Niemann nga një prej detektivëve kryesorë të shahut në botë, Universiteti në Kenneth Regan të Buffalo, nuk kanë gjetur asgjë të pakëndshme.

    Polemika mori një vrull aq të madh sa që mjeshtrit e mëdhenj po marrin anën. Në një kamp janë profesionistët e shahut që legjitimojnë akuzat dhe kërcejnë në mbrojtje të Carlsen. Në anën tjetër janë lojtarët që e shohin të gjithë si një gjueti shtrigash.

    Emri:  da3f5b7390aa0f8eb51d762669fe3f7bc40074f0.jpg

Shikime: 76

Madhësia:  50.2 KB
    Magnus Carlsen, djathtas, luan kundër Ian Nepomniachtchi gjatë Kampionatit Botëror të Shahut FIDE në dhjetor 2021. FOTO: YOSHUA ARIAS/SHUTTERSTOCK

    Një konkurrent, Wesley So, tha se mezi flinte për shkak të dramës. Një tjetër, Ian Nepomniachtchi, tha se eliminimi plotësisht i mashtrimit do të kërkonte masa të jashtëzakonshme - të tilla si "të luash lakuriq në një dhomë të mbyllur" për t'u siguruar që askush nuk mbante ndonjë sinjalizues sekret ose pajisje të tjera.

    "Unë nuk shoh që kjo të ndodhë," shtoi Nepomniachtchi, i cili ishte sfiduesi i fundit i Carlsen për Kampionatin Botëror të Shahut. Rusi kishte shprehur tashmë habinë e tij për fitoren e Niemann ndaj Carlsen, duke e quajtur atë "më se mbresëlënëse".

    Nepomniachtchi dukej se po bënte shaka me shahun lakuriq. Por, bashkë-themeluesi i Tesla-s, Elon Musk, mund të mos ketë qenë kur postoi në Twitter për skandalin të enjten në mëngjes: “Pothuajse mund ta dëgjoni atë kërcitjen e dorezës së gomës përpara kërkimit të kaviteteve të ndeshjes së shahut”, shkroi ai.

    Skandali më i famshëm i mashtrimit i lojës në kujtimet e fundit është Toiletgate i vitit 2006, kur skuadra e Veselin Topalov akuzoi Vladimir Kramnik për një numër të dyshimtë pushimesh në banjë gjatë ndeshjes së Kampionatit Botëror. Kjo sekuencë veçanërisht e çuditshme filloi të hënën, një ditë pasi Niemann – i cili po luante me pjesët e zeza, që është një disavantazh – rrëzoi Carlsen.

    Lojtarët e dinin se diçka po ndodhte kur mbërritën për të gjetur masa të shtuara sigurie të vendosura nga një arbitër kundër mashtrimit. U prezantua një vonesë 15-minutëshe e transmetimit të ndeshjeve, një taktikë që e bën më të vështirë për një lojtar marrjen e ndihmës nga jashtë. Turneu bëri skanime shtesë për frekuenca të dyshimta radio. Lojtarët, duke përfshirë Niemann, u shoqëruan me një detektor metali.

    Siguria e shtuar erdhi në ditën kur Carlsen mori vendimin e tij të paprecedentë për t'u tërhequr dhe postoi në Twitter klipin e Mourinhos. Të gjithë e dinin se çfarë po merrte.

    Fjalët e Niemann-it, ndërkohë, morën diseksion të kujdesshëm. Përpara se të dilnin thashethemet, ai e kishte cilësuar fitoren e tij në "një mrekulli qesharake" që përfshin përgatitjen e tij për planin e hapjes së Carlsen.

    “Duhet të jetë e turpshme që kampioni i botës të humbasë ndaj meje”, tha Niemann, i cili është lojtari me vlerësimin më të ulët në fushë. "Ndihem keq për të."

    Emri:  d51d85e3d53bc9e175262fcebf0c2e6797eec666.jpg

Shikime: 88

Madhësia:  53.9 KB
    Hikaru Nakamura merr pjesë në Turneun e Kandidatëve FIDE 2022 FOTO: FERNANDO VILLAR/SHUTTERSTOCK

    Pasi Carlsen u largua, Niemann tha të hënën se ai po përpiqej të kuptonte situatën "shumë të çuditshme". Në të njëjtën kohë, njohësit e shahut filluan të thonë me zë të lartë pjesën e qetë. Nakamura, i cili bën video shahu jashtëzakonisht të njohura, parashtroi aksionet në një nga transmetimet e tij në internet. Edhe një drejtues nga FIDE, organi ndërkombëtar qeverisës i shahut, peshoi me takt.

    “Pavarësisht se si shkuan turnet e tij, @MagnusCarlsen nuk u largua kurrë. Ai duhet të ketë pasur një arsye bindëse, ose të paktën ai beson se e ka atë”, shkroi në Twitter Emil Sutovsky, drejtori i përgjithshëm i FIDE. "Mos e quani atë një humbës të rëndë ose mosrespektues."

    Të martën, me spekulimet e përhapura në të gjithë botën e shahut dhe mediat norvegjeze, Niemann u mbrojt dhe u sulmua kundër kritikëve të tij. Ai konfirmoi se kishte mashtruar në internet në të kaluarën. Por ai shtoi se asnjëherë nuk kishte mashtruar në lojërat e luajtura personalisht.

    “Po ia them botës sepse nuk dua ndonjë keqinterpretim dhe nuk dua thashetheme,” tha ai. "Unë kurrë nuk kam mashtruar në një lojë jashtë bordit."

    Niemann shtoi se ai ishte përjashtuar përsëri nga chess.com këtë javë, pas detyrave të bëra në St. Louis.

    Skandali vjen pas një bumi masiv shahu gjatë pandemisë Covid-19, kur shumë turne me aksione të larta u zhvendosën në internet, duke i detyruar organizatorët të gjenin mënyra të reja për të garantuar lojën e ndershme. Mikpritësit si chess.com përforcuan algoritmet për të shuar lojërat e dyshimta nga lojtarët e rregullt dhe mjeshtrit e mëdhenj. Përtej kësaj, ngjarjet kryesore zbatuan gjithashtu masa paraprake intensive si vonesat e transmetimit, instalimi i kamerave në shtëpitë e lojtarëve dhe ndarja e detyrueshme e ekranit.

    Tani që ngjarjet po luhen sërish personalisht, ka pikëpyetje nëse forma tradicionale e lojës ka mbetur pas kushëririt të saj online—dhe ka krijuar një hapje për dyshimin që po gllabëron shahun këtë javë.

    "Ju mund të argumentoni, në disa mënyra, shahu mbi bord ka qenë më pak i sigurt," thotë Danny Rensch, shefi i shahut i chess.com.

    Burimi: WSJ
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 12-09-2022 më 17:06

Tema të Ngjashme

  1. Feja nuk është shkak i përçarjeve në botë
    Nga Ceni-1 në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 16-07-2013, 11:46
  2. Pse eshte kaos ne trafikun e Tiranes?
    Nga shitesi në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 18-12-2008, 09:34
  3. Cili Lojtar Ju Pelqen Me Shum
    Nga Culy në forumin Sporti nëpër botë
    Përgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 07-11-2007, 14:59
  4. Eshte feja shkak apo mjet lufte?
    Nga JestersWorld në forumin Agnosticizëm dhe ateizëm
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 24-10-2007, 10:06
  5. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 20-09-2007, 12:01

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •