Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Kosova dhe Shqipria pr her t par me nj abetare t prbashkt pr gjuhn shqipe

  Prurohet abetarja e prbashkt, ministrja Kushi: Teksti do t fshij kufijt mes Shqipris dhe Kosovs

  Emri: evis-kushi.jpg

Shikime: 62

Madhsia: 46.6 KB

  sht pruruar sot n Gjakov, abetarja e prbashkt Shqipri-Kosov. Gjat fjals s saj Ministrja e Arsimit, Evis Kushi pohoi se ky tekst do t fshij kufijt mes Shqipris dhe Kosovs.

  Kushi theksoi se ishte krenare pr gjuhn shqipe, pr t ciln tha se tani po msohet jo vetm n Kosove dhe n Shqipri, por n mbar botn ku ka shqiptar. Shum njerz ishin skeptike, q ne do ta realizonim kt nism. Jo thjesht nj abetare t re, por nj abetare cilsore dhe q reflekton t gjitha shqetsimet.

  Video: https://youtu.be/-q9F6Hy6POs

  Kur ka bashkpunim asgj nuk sht e pamundur. Kjo abetare do t fshij kufijt mes Shqipris dhe Kosovs. Ky sht libri q do ta na bashkoj m shum dhe forcoj m shum dashurin pr njri-tjetrin. Jemi nj komb dhe kemi nj gjuh.

  Edhe Faik Konica ka thn e vetmja lidhje q i ka mbajtur t lidhur shqiptart ka qen gjuha shqiptare.
  Pr ne nuk ka krenari m t madhe sesa gjuha shqipe. Sa shum histori me shkronjat shqipe. Ne kemi organizuar nj ekspozit me t gjitha abetaret, m shum se 100 abetare. Un jam krenare q gjuha shqipe msohet jo vetm n Shqipri dhe Kosov, por edhe n Universitetet m prestigjioze n bot. S fundmi gjuha shqipe do t msohet n Universitetin e Harvardit, theksoi ministrja.

  Balkanweb

 2. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  sirena_adria (17-09-2022)

 3. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Kosova dhe Shqipria pr her t par me nj abetare t prbashkt pr gjuhn shqipe

  “Qeveria jon punon n mbshtetje t shqiptarve”/ Prurimi i Abetares s prbashkt Kosov-Shqipri, Kurti: U qoft e mbar rruga e dituris!

  Emri: albin-kurti.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 47.2 KB

  sht zhvilluar sot Prurimi i Abetares s prbashkt Kosov-Shqipri.

  Gjat fjals s tij Kryeministri i Kosovs Albin Kurti , u shpreh falnderues pr arritjen e ksaj marrveshje.

  ‘Qeveria jon po punon n mbshtetje t shqiptarve kudo q jan dhe kt po e bjm n bashkrendim me qeverin shqiptare”, tha Kurti.

  sht zhvilluar sot Prurimi i Abetares s prbashkt Kosov-Shqipri.

  Gjat fjals s tij Kryeministri i Kosovs Albin Kurti , u shpreh falnderues pr arritjen e ksaj marrveshje.

  ‘Qeveria jon po punon n mbshtetje t shqiptarve kudo q jan dhe kt po e bjm n bashkrendim me qeverin shqiptare”, tha Kurti.  “Nprmjet gjuhs sht msuar n mnyr t drejt dashuria pr kombin, sot n gjirin e barazis dhe liris, kombin ton e prbashkon edhe kjo abetare. Nj brez i ri shqiptar po fillon rrugn e dijes me abetaren e prbashkt unike, kshtu po materializohet frymzimi i trashguar ndr breza q na ka mbajtur t lidhur gjithmon.

  N dit si kto duhet kujtuar puna dhe sakrifica e t gjith atdhetarve, intelektualve, albanologve, msimdhnsve, studiuesve, kontribuuesve t parezerv, burrave dhe grave q e ruajtn gjuhn shqipe n koht m t vshtira e ruajtn pasurin ton t prbashkt.

  Jam i lumtur q andaj sot e kemi n duar kt abetare pr t ciln u zotuam me marrveshjen e prbashkt nga mbledhja e dy qeverive tona”, shtoi m tej ai.

  (BalkanWeb)

 4. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  sirena_adria (17-09-2022)

 5. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Kosova dhe Shqipria pr her t par me nj abetare t prbashkt pr gjuhn shqipe

  Abetare e prbashkt Shqipri-Kosov, Rama: Krijes e bashkimit t vullneteve t t dyja qeverive

  Emri: edi-rama321.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 22.3 KB

  Kryeministri Edi Rama ka reaguar n lidhje me abetaren e prbashkt Shqipri-Kosov.

  N nj postim n ‘Facebook’ Rama ka uruar t gjith fmijt shqiptar q do t msojn me kt tekst.

  Emri: Screen Shot 2022-09-12 at 11.18.02 AM.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 45.4 KB

  Balkanweb

 6. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  sirena_adria (17-09-2022)

 7. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Kosova dhe Shqipria pr her t par me nj abetare t prbashkt pr gjuhn shqipe

  M n fund nj abetare pr gjith shqiptarin! Nga ky vit shkollor nxnsit n Shqipri e Kosov do msojn me t njjtin tekst

  Skedart e Bashkngjitur 178707

  Rreth 170 abetare njeh historia e gjuhs shqipe, t cilat kan luajtur rol pr bashkimin kombtar, pr arsimimin dhe edukimin e shqiptarve, kudo ku ato jan prdorur. Por ktej e tutje klasat e para n Shqipri e Kosov do t msojn me t njjtn abetare. Printimi i abetares s prbashkt Shqipri-Kosov ka nisur ne Shqipri, ndrsa n Kosov ka prfunduar dhe ka filluar t shprndahet, pr t qen n duart e nxnsve s shpejti.

  Mimoza Gjokutaj, Tereza Babasuli, Naser Zabeli, dhe Saranda Bozhegu jan autoret e abetares s prbashkt. Mediat e Kosovs ku abetarja ka filluar t shprndahet, kane publikuar kopertinn e abetares duke zbuluar shume pak nga pamja e saj. Mediat e Kosovs shkruajn se abetarja e prbashkt fillimisht do t shprndahet n shkollat e fshatrave t vendit e me pas n ato t Prishtins.

  Video: https://youtu.be/NDnhn7N_xbU

  Nga ministria jon e Arsimit bjn me dije se n Shqipri nuk ka prfunduar ende printimi i librit t par shkollor, i cili do t prurohet m 1 shtator, n ditn e pare t shkolls n Kosov. N nj ceremoni t posame do t prezantohet abetarja e re e prbashkt dhe n kt ngjarje pritet t jet ministrja e Arsimit, Evis Kushi me homologen e saj Arbrie Nagavci.

  News24 bisedoi me nj nga autort e abetares s re, znj. Mimoza Gjokutaj, e cila sqaroi se abetarja e prbashkt Shqipri-Kosov sht nj tekst q se pari ruan traditn historike t msuarit t gjuhs shqipe n standardin e saj. Gjokutaj sjell veorit e botimit t ri, q sipas saj lidhen me metodat bashkkohore t shkrimit dhe leximit, ka nj prmbajtje t re q reflekton kontekstin e ri social-kombtar, mbshtetet n veprimtari ndrvepruese t msimdhnies, sht e shoqruar me variantin dixhital, model q aplikohet pr her t par.

  Lidhur me dialektet q fliten n Shqipri e Kosov, Gjokutaj thot se ato jan burim i pashtershm i gjuhs shqipe dhe shum forma t tyre jan prfshir n leksikun e ktij teksti.

  (BalkanWeb)

 8. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  sirena_adria (17-09-2022)

 9. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Kosova dhe Shqipria pr her t par me nj abetare t prbashkt pr gjuhn shqipe

  Abetare e prbashkt Shqipri-Kosov, nis trajnimi i msuesve pr tekstin

  Skedart e Bashkngjitur 178708

  Ministrja e Arsimit, Evis Kushi e nisi kt jav me nj takim me msues t klasave t para, me t cilt ndau pr her t par Abetaren e re t Prbashkt Unike q do t prdoret n Shqipri, Kosov dhe diaspor.

  N nj publikim n rrjete sociale Kushi shkruan:

  “Sot sht dita e par q msuesit tan n t gjith vendin kthehen nga pushimet dhe fillojn intensivisht punn pr t’u prgatitur pr fillimin e vitit t ri shkollor.

  Nuk mund t nisnim m mbar se sa me trajnimet e para t msuesve pr Abetaren e Prbashkt Unike, e cila tashm sht gati dhe kt shtator do t jet n duart e do voglushi.”

  Duke qen se viti i ri shkollor 2022-2023 nis m par n Kosov m 1 shtator, e m pas n Shqipri me 12 shtator, Ministrja Kushi informon se n datn 1 shtator, s bashku me homologen e saj Arbrie Nagavci do t bjn prezantimin e par t abetares unike pr nxnsit e klasave t para.

  “Jam shum e lumtur q n datn 1 shtator do t jem bashk me Ministren Arbrie Nagavci n ditn e par t shkolls n Kosov, ku prej andej do t nisim promovimin e risis m t bukur pr t gjith nxnsit dhe msuesit. Suksese dhe pun t mbar pr t gjith msuesit e Shqipris dhe Kosovs!” – prfundon statusin Kushi.

  (BalkanWeb)

 10. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Kosova dhe Shqipria pr her t par me nj abetare t prbashkt pr gjuhn shqipe

  Prurimi i Abetares s prbashkt, Shqipri-Kosov, akademiku Fuga: Gaf dhe budallallk, t kapsh kokn me dy duar dhe t qash

  Skedart e Bashkngjitur 178709

  Akademiku Artan Fuga cilson abetaren e prbashkt mes Shqipris dhe Kosovs “gaf dhe budallallk”. Jep shpjegime gjuhsore pse nuk funksionon nj abetare e centralizuar.

  Fuga bie dakord me faktin se duhet t bhet maksimumi pr shqipen e prbashkt, por problemi pr t qndron mes diferencave q ka shqipja e shkruar dhe ajo e folur n Shqipri dhe Kosov.
  Ai sqaron se “shqipja sht nj, por mnyrat e inicimit n t msuarin e gjuhs shqipe nuk jan nj: Gjuhsia si filozofi nuk sht nj, ka strukutraliste, fenomenologjike, asinkronike, pozitiviste, gestaltiste, etj.”

  Prmes njohurive t gjuhsis s prgjithshme, akademiku sqaron ndryshimin midis gjuhs dhe shenjave q e materializojn at duke theksuar se “tjetr sht gjuha e prbashkt dhe krejt tjetr metodat e interpretimit t saj q jan t ndryshme, tjetr sht gjuha dhe tjetr sht nj abetare q sht mnyra si e mson gjuhn!”

  Pr Artan Fugn, centralizimi i abetares sht pr t kapur kokn me dy duar dhe pr t qar!

  Postimi i plot:

  Cfar gafe dhe budalliku ndrtimi i abetares t prbashkt Shqipri – Kosov!
  Habitem si ka rn n kt absurditet edhe zoti Kurti q mesa di ka studjuar edhe filozofi!!!
  Patjetr midis Shqipris dhe Kosovs duhet t bhet maksimumi pr gjuhn ton t prbashkt shqipe! Por tjetr sht shqipja ta zem n shkronja, rregulla gramatikore, etj., dhe tjetr nj tekst i prbashkt abetareje q sht krejt pa kuptim!
  Tekstet e abetares duhet t jen t larmishm, sigurisht t aprovuar me kujdes, duke mbajtur shpirtin, frymn, normat themelore t gjuhs, shkronjat, por msimi i abetares duhet t’i nnshtrohet edhe zonave, krahinave, dialekteve, traditave, n shembuj, theksime, ilustrime, me fjali ndrtuese, apart pedagogjik etj.
  Shqipja sht nj, por mnyrat e inicimit n t msuarin e gjuhs shqipe nuk jan nj: Gjuhsia si filozofi nuk sht nj, ka strukutraliste, fenomenologjike, asinkronike, pozitiviste, gestaltiste, etj.
  Si sht e mundur jemi n mentalitetet e shekullit t 19-t dhe nuk kuptojm q gjuha dhe shnjat q e materializojn at jan dy gjra t ndryshme dhe mbi t gjitha tjetr sht gjuha e prbashkt dhe krejt tjetr metodat e interpretimit t saj q jan t ndryshme, tjetr sht gjuha dhe tjetr sht nj abetare q sht mnyra si e mson gjuhn!
  Madje edhe pr puristt : Nuk ka asnj lidhje dshira pr gjuh t unifikuar letrare te vocrrakt, me imponimin e nj teksti abetareje t vetm!
  E njejta gjuh, mund t msohet me tekste t ndryshm, sikurse i njejti mendim mund t shprehet me fjal t ndryshme!
  Edhe abetaren e entralizuam???
  O Zot!
  Po si sht e mundur? Kap kokn me dy duar dhe qaj!

  Balkanweb

Tema t Ngjashme

 1. Prkthyesi i par i Kuranit n gjuhn shqipe
  Nga Ibn Abdu Rrahim n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-08-2017, 13:51
 2. Pozia e pare ne gjuhen shqipe ne Gjakove
  Nga Mexhid Yvejsi n forumin Shkrimtar shqiptar
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-01-2017, 05:30
 3. Shqipria dhe Kosova me nj abetare
  Nga Dar_di n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 100
  Postimi i Fundit: 26-10-2012, 22:00
 4. Shqiperia e Kosova me abetare te unifikuar.
  Nga D&G Feminine n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 26-11-2011, 13:48
 5. Dokumenti i pare qe flet per gjuhen shqipe
  Nga thorgal n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 06-09-2006, 16:03

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •