Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,327
    Postimet në Bllog
    17

    Ndërron jetë Mbretëresha Elizabeth II, monarkja më jetëgjatë e Britanisë

    Djali i madh i mbretëreshës, Charles, tani është mbret i Mbretërisë së Bashkuar dhe mbretërive të saj të Komonuelthit.

    Nga Alexander Smith

    LONDËR - Mbretëresha Elizabeth II , mbretërimi 70-vjeçar i së cilës përfshiu luftëra, një pandemi, 13 presidentë dhe përmbysjen e perandorisë së madhe britanike, ka vdekur. Djali i saj i madh, Charles, është tani mbret.

    Monarku britanik me shërbimin më të gjatë ishte 96 vjeç.

    Elizabeth Alexandra Mary Windsor ka lënë gjithashtu fëmijët e saj të tjerë, Princesha Anne , Princi Andrew dhe Princi Edward , dhe bashkëshortët e tyre. Princi William , në radhën e radhës për fronin, dhe Princi Harry janë ndër tetë nipërit e saj. Ajo ka një duzinë stërnipër.

    Vdekja e një monarku, jeta e të cilit përfshiu ngjarje që përcaktuan epokën, nga zbulimi i penicilinës e deri te përhapja e kudondodhur e internetit, e hedh Mbretërinë e Bashkuar në të panjohurën.

    Është “një moment vërtet tronditës dhe shpërbërës për shumë britanikë”, tha komentatorja mbretërore e NBC, Daisy McAndrew para vdekjes së mbretëreshës. “Të gjithë e kuptojnë se kur ajo të vdesë, do të jetë një punë shumë e madhe. Por unë nuk mendoj se ne me të vërtetë i dimë valët tronditëse që do të dërgojë.”

    “Do të na bëjë ne, si komb, të shikojmë veten dhe të mendojmë: Gjithçka ka ndryshuar,” shtoi ajo.

    Titulli zyrtar i mbretëreshës i foli botës në të cilën ajo lindi në 1926: Elizabeta II, me hirin e Zotit, të Mbretërisë së Bashkuar të Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut dhe të mbretërive dhe territoreve të tjera të saj Mbretëresha, Kreu i Komonuelthit, Mbrojtësi i Besimi. Në atë kohë, vendi i saj ishte afër majës së Perandorisë Britanike, që përfshinte Indinë, pjesët e Karaibeve dhe Afrikës, Kanadasë dhe Australisë - një territor pothuajse i barabartë me sipërfaqen e Hënës.

    Një fjalim në ditën e kurorëzimit të saj më 2 qershor 1953, shpjegoi kuptimin e 27-vjeçares për rolin e saj të jashtëzakonshëm si një monarke kushtetuese.

    Emri:  220908-queen-coronation-mb-0901-14602b.jpg

Shikime: 98

Madhësia:  77.1 KB

    “Unë kam pas vetes jo vetëm traditat e shkëlqyera dhe analet e më shumë se një mijë vjetëve, por forcën e gjallë dhe madhështinë e Komonuelthit dhe Perandorisë; të shoqërive të vjetra dhe të reja; tokash dhe racash të ndryshme në histori dhe origjinë, por të gjitha, me Vullnetin e Zotit, të bashkuar në shpirt dhe në qëllim,” tha ajo.

    E larguar nga ajo perandori në dekadat e mëparshme dhe gjatë dekadave në vijim, Mbretëria e Bashkuar filloi gjithnjë e më shumë të mbështetej në statusin emblematik të mbretëreshës për rëndësinë e saj ndërkombëtare. Gjatë gjithë kohës, Elizabeth u shoqërua nga liderë botërorë, të cilët garuan për kohën e saj dhe për t'u fotografuar përkrah buzëqeshjes së saj të praktikuar.

    Zotërimet financiare dhe pronësore të Elizabeth e bënë atë një nga gratë më të pasura në botë. Ndërsa ajo zotëronte gjithashtu një koleksion spektakolar dhe të paçmuar bizhuterish, ishin veshjet e saj të ndritshme, të koordinuara me ngjyra, stili i klasës së lartë, stili i fshatit të aksesuar nga kapelet e markës tregtare, çantat e dorës dhe qentë e saj Corgi që imitohen gjerësisht, si dhe karikaturohen.

    Por, duke qenë e famshme botërore, mbretëresha ishte gjithashtu e kujdesshme në mënyrë skrupuloze për atë që ndante me publikun. Në fakt, ishte kjo heshtje që e bëri atë një personazh të fuqishëm që dukej se kapërcente politikën partizane dhe u bë një lloj avatari mbi të cilin miliona mund të projektonin pritshmëritë e tyre.

    Gjatë mbretërimit të saj, 15 kryeministra britanikë shërbyen në detyrë dhe ajo u takua me 13 presidentë amerikanë - çdo udhëheqës i Shteteve të Bashkuara gjatë kohës së saj në fron, përveç Lyndon B. Johnson.

    "Ajo është një person i mahnitshëm dhe një xhevahir i vërtetë për botën dhe jo vetëm për Mbretërinë e Bashkuar," tha presidenti i atëhershëm Barack Obama kur vizitoi MB në prill 2016.

    Jeta personale
    Elizabeth nuk ka lindur për të qenë mbretëreshë - babai i saj ishte djali i dytë i mbretit George V. Si fëmija më i madh i Princit Albert, Dukës së Jorkut dhe aristokrates skoceze Lady Elizabeth Bowes-Lyon, Dukeshës së Jorkut, ajo ishte e destinuar për privilegjin ekstrem të gëzuar në errësirë ​​relative. E gjithë kjo ndryshoi në vitin 1936 kur xhaxhai i saj, Mbreti Eduard VIII, abdikoi në mënyrë që të mund të martohej me të divorcuaren amerikane Wallis Simpson.

    Babai i saj, një burrë i turpshëm që vuante nga një belbëzim i keq, u hodh më pas në fron për t'u bërë Mbreti George VI. Me këtë, "Lilibet" e shkujdesur, siç njihej nga disa nga më të afërmit e saj, u bë trashëgimtare e fronit.

    Në moshën 13-vjeçare, ajo u takua me Princin Philip të Greqisë dhe Danimarkës (më vonë Philip Mountbatten), një oficer i guximshëm i Marinës dhe kushëririn e saj të tretë. Ata filluan të shkëmbenin letra dhe vite më vonë u fejuan, bashkimi shkaktoi disa polemika në qarqet mbretërore në atë kohë për shkak të varfërisë së tij relative dhe statusit si i huaj.

    Emri:  220908-phili--queen-mb-0912-066b30.jpg

Shikime: 39

Madhësia:  37.7 KB

    Në shpërthimin e Luftës së Dytë Botërore, prindërit e saj qëndruan në Londër, një gjest jashtëzakonisht simbolik në atë kohë që u bë pavarësisht nga fushata e bombardimeve gjermane "Blitz" që goditi Pallatin Buckinham. Më pas, një adoleshente, Elizabeth dhe motra e saj më e vogël, Princesha Margaret, ishin në mesin e 3 milionë njerëzve të evakuuar nga qytetet në fshat.

    Ishte në Kështjellën Windsor pak jashtë Londrës që trashëgimtarja e re mbajti fjalimin e saj të parë publik, një fjalim në radio gjatë Orës së Fëmijëve të BBC-së që kishte për qëllim të rriste moralin kombëtar.

    Elizabeth ishte po aq e njohur për uljet dhe ngritjet e familjes së saj. "Annus horribilis" e saj në vitin 1992 pa një sërë skandalesh që lidhen me fëmijët e saj, duke përfshirë atë të Charles dhe gruas së tij të atëhershme, Princeshës Diana, të mbuluar nga një zjarr shkatërrues në Kështjellën Windsor. Pesë vjet më vonë, mbretëresha dhe familja mbretërore u akuzuan si joemocionale dhe madje mosrespektuese, pas vdekjes së Dianës.

    Këto akuza u bënë jehonë pasi Harry dhe gruaja e tij, Meghan Markle, u larguan nga familja mbretërore për të jetuar në Kaliforni mes një morie akuzash kundër "firmës" mbretërore, duke përfshirë racizmin, nga një anëtar i paidentifikuar.

    Dhe një tjetër prej djemve të Elizabeth dhe Philip, Andrew, do të hiqej nga titujt e tij pas miqësisë së tij me financierin dhe pedofilin e ndjerë Jeffrey Epstein, dhe padinë e tij tashmë të zgjidhur që e akuzon atë për abuzim seksual, të cilin ai e ka mohuar.

    Përmes gjithë kësaj, martesa e saj e gjatë me Filipin mendohet se ka qenë shumë e lumtur dhe shumë foto shfaqnin çiftin duke qeshur së bashku.

    “Ajo ka një sens humori të keq. Ajo i pëlqen batutat, siç e bëri Princi Philips natyrisht, "tha McAndrew, komentatori mbretëror. "Filipi nuk u mbërthye me të," tha ajo, duke iu referuar një numri shakash të bëra nga ai që u konsideruan me shije të dobët apo edhe raciste, por mbretëresha "ka qenë gjithmonë shumë më e kujdesshme".

    Po tani?

    Me vdekjen e mbretëreshës, Britania e Madhe tani do të hyjë në zi dhe të paktën 10 ditë shfaqje koreografike të kujdesshme që ka qenë në planifikim prej vitesh, e koduar "Ura e Londrës" nga Buckingham Palace, qeveria dhe forcat e rendit. Ngjarjet do të mbizotërojnë transmetimet e radios dhe televizionit, faqet e para të gazetave dhe bisedat mbi ftohësit e ujit dhe gardhet e oborrit të shtëpisë për ditë të tëra.

    Turma të mëdha pritet të bëjnë nderimet e tyre pasi ajo shtrihet në gjendje në Parlament për të shtrirë në gjendje. Udhëheqësit botërorë do të fillojnë të mbërrijnë në Mbretërinë e Bashkuar për të bërë homazhe përpara funeralit shtetëror të mbretëreshës në Westminster Abbey. Ajo do të varroset në Kështjellën Windsor, shtëpia e mbretërve dhe mbretëreshave të Britanisë për më shumë se 1000 vjet.

    Më pas vjen e panjohura.

    Emri:  220509-queen-elizabeth-system-ew-152p-4a211d.jpg

Shikime: 36

Madhësia:  44.5 KB

    Charles është shumë më pak i popullarizuar se nëna e tij, i varur nga pabesia e tij reciproke dhe divorci nga Diana, dhe një personazh publik që shihet nga shumë si përçarës. Ndryshe nga mbretëresha, popullariteti i së cilës bazohet në diskretin dhe paanshmërinë e saj, Charles është kapur nga një sërë polemikash politike, të tilla si shkrimi i letrave për ministrat e qeverisë në një përpjekje për të ndikuar politikën - duke thënë se tani ai është bërë kushtetues i pafuqishëm politik i vendit. monark.

    E ardhmja e Komonuelthit është gjithashtu në dyshim. Ky grup prej 56 shtetesh anëtare shihet si një pasardhës vullnetar i perandorisë britanike, por kohët e fundit ka pasur thirrje midis anëtarëve të saj në Karaibe që Britania të paguajë dëmshpërblime për shkak të lidhjeve historike të kurorës me tregtinë e skllevërve. Vitin e kaluar, Barbados hoqi dorë nga monarku britanik i kreut të shtetit të tij, dhe të tjerë, duke përfshirë Xhamajkën dhe madje edhe Australinë, kanë sinjalizuar se një ditë mund ta ndjekin.

    Në Britani, megjithatë, vdekja e mbretëreshës do të mbahet zi për atë që ishte dhe për epokën që ajo përfaqësonte.

    “Ndoshta ka shumë prej nesh të lindur në mbretërimin e Elizabeth II që nuk u rritën si monarkistë të nxehtë”, tha autorja historike dhe komentatorja mbretërore Sarah Gristwood. “Por veçanërisht në vitet e fundit, kur bota ka kaluar nëpër trazira të tilla, me Covid dhe pasiguri dhe mosbesim në establishmentin politik, ajo ka marrë një rëndësi edhe më të madhe.”

    Popullariteti i qëndrueshëm i mbretëreshës ishte në fund të fundit për shkak të "përfytyrimit dhe qëndrimit të saj për ne të tjerët" pavarësisht nga gjithë pasuria dhe privilegji i saj i madh, shtoi Gristwood. Për shumë njerëz, të shihje ulje-ngritjet e jetës së saj ishte si të shihje “dramat e veta njerëzore në një skenë shumë më publike, shumë më ceremoniale”.

    "Ky është fundi i një epoke dhe jashtëzakonisht të rëndësishme."

    Burimi: NBCNEWS

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,327
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Ndërron jetë Mbretëresha Elizabeth II, monarkja më jetëgjatë e Britanisë

    Nekrologji: Mbretëresha Elizabeth II

    Emri:  _126600043_queenelizabeth-chrislevine-nc.jpg

Shikime: 26

Madhësia:  38.1 KB

    Mbretërimi i gjatë i Mbretëreshës Elizabeth II u karakterizua nga ndjenja e saj e fortë e detyrës dhe vendosmëria e saj për t'ia kushtuar jetën fronit dhe popullit të saj.

    Ajo u bë për shumë njerëz pika e vetme konstante në një botë që ndryshon me shpejtësi, ndërsa ndikimi britanik ra, shoqëria ndryshoi përtej njohjes dhe roli i vetë monarkisë vinte në pikëpyetje.

    Suksesi i saj në ruajtjen e monarkisë në kohë të tilla të trazuara ishte edhe më i jashtëzakonshëm duke pasur parasysh se, në kohën e lindjes së saj, askush nuk mund ta parashikonte se froni do të ishte fati i saj.

    Elizabeth Alexandra Mary Windsor lindi më 21 prill 1926, në një shtëpi pranë sheshit Berkeley në Londër, fëmija i parë i Albertit, Duka i Jorkut, djali i dytë i George V, dhe dukeshës së tij, ish-Zonjës Elizabeth Bowes-Lyon.

    Emri:  _86210503_3302886.jpg

Shikime: 24

Madhësia:  55.4 KB
    Vogëlushja Elizabeth me prindërit e saj në pagëzimin e saj

    Si Elizabeta, ashtu edhe motra e saj, Margaret Rose, e cila lindi në vitin 1930, u arsimuan në shtëpi dhe u rritën në një atmosferë të dashur familjare. Elizabeth ishte jashtëzakonisht e afërt me babanë dhe gjyshin e saj, George V.

    Në moshën gjashtë vjeçare, Elizabeth i tha instruktorit të saj të kalërimit se donte të bëhej një "zonjë fshati me shumë kuaj dhe qen".

    Thuhej se ajo kishte treguar një ndjenjë të jashtëzakonshme përgjegjësie që në moshë shumë të hershme. Winston Churchill, kryeministrja e ardhshme, u citua të thoshte se ajo zotëronte "një atmosferë autoriteti që ishte mahnitëse tek një foshnjë".

    Pavarësisht se nuk ndoqi shkollën, Elizabeth u tregua e aftë në gjuhë dhe bëri një studim të hollësishëm të historisë kushtetuese.

    Një kompani speciale Girl Guides, Pallati i Parë Buckingham, u krijua në mënyrë që ajo të mund të shoqërohej me vajza të moshës së saj.

    Tensioni në rritje
    Me vdekjen e George V në 1936, djali i tij i madh, i njohur si David, u bë Eduardi VIII.

    Megjithatë, zgjedhja e tij për gruan, amerikanen e divorcuar dy herë, Wallis Simpson, u konsiderua e papranueshme për arsye politike dhe fetare. Në fund të vitit ai abdikoi.

    Emri:  _86210505_3294893.jpg

Shikime: 25

Madhësia:  64.2 KB
    Princesha Elizabeth, me prindërit dhe motrën më të vogël Margaret, në kohën e kurorëzimit "shumë, shumë të mrekullueshëm" të babait të saj


    Emri:  _86705925_hi007876558.jpg

Shikime: 30

Madhësia:  40.3 KB
    Princeshat Elizabeth (djathtas) dhe Margaret transmetonin kombin në Luftën e Dytë Botërore

    Një Duka ngurrues i Jorkut u bë Mbreti George VI. Kurorëzimi i tij i dha Elizabetës një shije paraprake të asaj që i priste dhe më vonë ajo shkroi se e kishte gjetur shërbimin "shumë, shumë të mrekullueshëm".

    Në një sfond të tensionit në rritje në Evropë, Mbreti i ri, së bashku me gruan e tij, Mbretëreshën Elizabeth, u nisën për të rivendosur besimin e publikut në monarki. Shembulli i tyre nuk humbi te vajza e tyre e madhe.

    Në vitin 1939, princesha 13-vjeçare shoqëroi Mbretin dhe Mbretëreshën në Kolegjin Mbretëror Detar në Dartmouth.

    Së bashku me motrën e saj Margaret, ajo u përcoll nga një prej kadetëve, kushëriri i saj i tretë, Princi Filip i Greqisë.

    Pengesat
    Nuk ishte hera e parë që takoheshin, por ishte hera e parë që ajo interesohej për të.

    Princi Philip u thirri të afërmve të tij mbretërorë kur ishte në leje nga marina, dhe në vitin 1944, kur ajo ishte 18 vjeç, Elizabeth ishte qartazi e dashuruar me të. Ajo e mbante foton e tij në dhomën e saj dhe ata shkëmbyen letra.

    Princesha e re u bashkua shkurtimisht me Shërbimin Territorial Ndihmës (ATS) në fund të luftës, duke mësuar të drejtonte dhe të shërbente një kamion. Në Ditën e VE, ajo iu bashkua Familjes Mbretërore në Pallatin Buckingham ndërsa mijëra u mblodhën në The Mall për të festuar fundin e luftës në Evropë.

    "Ne i pyetëm prindërit e mi nëse mund të dilnim dhe të shihnim vetë," kujton ajo më vonë. "Më kujtohet se ishim të tmerruar nga njohja. Më kujtohen rreshtat e njerëzve të panjohur që lidhnin krahët dhe ecnin poshtë Whitehall-it, të gjithë ne u përshkuam në një valë lumturie dhe lehtësimi."

    Pas luftës, dëshira e saj për t'u martuar me Princin Philip u përball me një sërë pengesash.

    Mbreti hezitoi të humbasë një vajzë për të cilën ai donte, dhe Filipit iu desh të kapërcejë paragjykimet e një institucioni që nuk mund të pranonte prejardhjen e tij të huaj.

    Emri:  _86210860_pa-4473111.jpg

Shikime: 22

Madhësia:  61.2 KB
    Dasma e Princeshës Elizabeth me Philip Mountbatten ndriçoi zymtësinë e pasluftës

    Por dëshirat e çiftit mbizotëruan dhe më 20 nëntor 1947 çifti u martua në Westminster Abbey.

    Duka i Edinburgut, siç ishte bërë Filipi, mbeti një oficer detar në shërbim. Për një kohë të shkurtër, një postim në Maltë nënkuptonte që çifti i ri mund të gëzonte një jetë relativisht normale.

    Fëmija i tyre i parë, Charles, lindi në 1948, i ndjekur nga një motër, Anne, e cila erdhi në vitin 1950.

    Por Mbreti, pasi kishte vuajtur stres të konsiderueshëm gjatë viteve të luftës, ishte i sëmurë përfundimisht me kancer në mushkëri, i shkaktuar nga pirja e duhanit gjatë gjithë jetës.

    Në janar 1952, Elizabeth, atëherë 25 vjeç, u nis me Filipin për një turne jashtë shtetit. Mbreti, kundër këshillës mjekësore, shkoi në aeroport për të larguar çiftin. Ishte hera e fundit që Elizabeta do ta shihte babanë e saj.

    Elizabeta dëgjoi për vdekjen e mbretit ndërsa qëndronte në një lozhë loje në Kenia dhe mbretëresha e re u kthye menjëherë në Londër.

    "Në një farë mënyre, unë nuk kam pasur një praktikë", kujton ajo më vonë. "Babai im vdiq shumë i ri, kështu që ishte një lloj shumë i papritur për të marrë përsipër dhe për të bërë punën më të mirë që mundesh."

    Sulmi personal
    Kurorëzimi i saj në qershor 1953 u transmetua në televizion, megjithë kundërshtimin e kryeministrit Winston Churchill, dhe miliona u mblodhën rreth televizorëve, shumë prej tyre për herë të parë, për të parë teksa mbretëresha Elizabeth II bënte betimin e saj.

    Me Britaninë që vazhdon të durojë masat shtrënguese të pasluftës, komentatorët e panë kurorëzimin si agimin e një epoke të re elizabetiane.

    Lufta e Dytë Botërore kishte shërbyer për të përshpejtuar fundin e Perandorisë Britanike dhe në kohën kur Mbretëresha e re u nis për një turne të gjatë në Komonuelth në nëntor 1953, shumë ish-prona britanike, përfshirë Indinë, kishin fituar pavarësinë.

    Emri:  _126638722_queencoronation.jpg

Shikime: 23

Madhësia:  64.0 KB
    Kurorëzimi i saj ishte i pari që u transmetua drejtpërdrejt në TV britanik

    Elizabeth u bë monarkja e parë në fuqi që vizitoi Australinë dhe Zelandën e Re. Është vlerësuar se tre të katërtat e australianëve dolën ta shihnin atë personalisht.

    Gjatë gjithë viteve 1950, më shumë vende hoqën flamurin e bashkimit dhe ish-kolonitë dhe dominimet u bashkuan tani si një familje vullnetare kombesh.

    Shumë politikanë mendonin se Komonuelthi i ri mund të bëhej një kundërvënie ndaj Komunitetit Ekonomik Evropian të sapokrijuar dhe, në një farë mase, politika britanike u largua nga kontinenti.

    Emri:  _86705927_gettyimages-107988064.jpg

Shikime: 22

Madhësia:  43.1 KB
    Vizita e saj në SHBA në vitin 1957 ishte vetëm një nga shumë turne jashtë shtetit

    Por rënia e ndikimit britanik u përshpejtua nga debakli i Suezit në vitin 1956, kur u bë e qartë se Komonuelthit i mungonte vullneti kolektiv për të vepruar së bashku në kohë krize. Vendimi për të dërguar trupa britanike në përpjekje për të parandaluar shtetëzimin e kërcënuar të Egjiptit të Kanalit të Suezit përfundoi në një tërheqje të turpshme dhe solli dorëheqjen e kryeministrit Anthony Eden.

    Kjo e përfshiu Mbretëreshën në një krizë politike. Partia Konservatore nuk kishte asnjë mekanizëm për të zgjedhur një udhëheqës të ri dhe, pas një sërë konsultimesh, Mbretëresha ftoi Harold Macmillan të formonte një qeveri të re.

    Mbretëresha e gjeti gjithashtu veten subjekt të një sulmi personal nga shkrimtari Lord Altrincham. Në një artikull të revistës, ai pretendoi se gjykata e saj ishte "shumë britanike" dhe "e klasës së lartë" dhe e akuzoi atë se nuk ishte në gjendje të mbante një fjalim të thjeshtë pa një tekst të shkruar.

    Vërejtjet e tij shkaktuan bujë në shtyp dhe Lord Altrincham u sulmua fizikisht në rrugë nga një anëtar i Lidhjes së Besnikëve të Perandorisë.

    Megjithatë, incidenti tregoi se shoqëria britanike dhe qëndrimet ndaj monarkisë po ndryshonin shpejt dhe siguritë e vjetra po viheshin në pikëpyetje.

    Nga "Monarkia" tek "Familja Mbretërore"
    E inkurajuar nga i shoqi, tejet e paduruar me mbytjen e gjykatës, Mbretëresha filloi të përshtatej me rendin e ri.

    Praktika e pritjes së debutantëve në gjykatë u hoq dhe termi "Monarki" u zëvendësua gradualisht nga "Familja Mbretërore".

    Mbretëresha ishte edhe një herë në qendër të një mosmarrëveshjeje politike kur në vitin 1963, Harold Macmillan u largua si kryeministër. Me Partinë Konservatore ende për të krijuar një sistem për zgjedhjen e një udhëheqësi të ri, ajo ndoqi këshillën e tij për të emëruar Earl of Home në vend të tij.

    Ishte një kohë e vështirë për mbretëreshën. Shenja dalluese e mbretërimit të saj ishte korrektësia kushtetuese dhe një ndarje e mëtejshme e monarkisë nga qeveria e asaj kohe. Ajo i mori seriozisht të drejtat e saj për t'u informuar, për të këshilluar dhe për të paralajmëruar - por nuk u përpoq të dilte përtej tyre.

    Ishte hera e fundit që ajo do të vihej në një pozicion të tillë. Konservatorët më në fund hoqën traditën se liderët e rinj të partisë sapo "dolën" dhe u vendos një sistem i duhur.

    Emri:  _86705929_53a59a13-18ac-4dc2-b0b0-8191a35c7656.jpg

Shikime: 22

Madhësia:  42.9 KB
    Dokumentari Familja Mbretërore dha një pamje të paprecedentë pas fytyrës publike të monarkisë

    Nga fundi i viteve 1960, Buckingham Palace kishte vendosur se duhej të ndërmerrte një hap pozitiv për të treguar familjen mbretërore në një mënyrë shumë më pak formale dhe më të arritshme.

    Rezultati ishte një dokumentar novator, Familja Mbretërore. BBC-së iu lejua të filmonte Windsors në shtëpi. Kishte fotografi të familjes në një Barbecue, duke dekoruar pemën e Krishtlindjes, duke marrë fëmijët e tyre për një makinë - të gjitha aktivitete të zakonshme, por të papara më parë.

    Kritikët pohuan se filmi i Richard Cawston shkatërroi mistikën e familjes mbretërore duke i treguar ata si njerëz të zakonshëm, duke përfshirë skenat e Dukës së Edinburgut duke gatuar salcice në terren në Balmoral.

    Por filmi i bëri jehonë gjendjes më të relaksuar të kohës dhe bëri shumë për të rivendosur mbështetjen e publikut për monarkinë.

    Në vitin 1977, Jubileu i Argjendtë u festua me entuziazëm të vërtetë në festa në rrugë dhe në ceremoni në mbarë mbretërinë. Monarkia dukej e sigurt në dashurinë e publikut dhe shumë prej saj i takonte vetë Mbretëreshës.

    Dy vjet më vonë, Britania kishte, në Margaret Thatcher, kryeministren e parë grua. Marrëdhëniet midis kreut të shtetit dhe gruas në krye të qeverisë thuhej se ndonjëherë ishin të vështira.

    Skandale dhe fatkeqësi
    Një fushë e vështirë ishte përkushtimi i Mbretëreshës ndaj Komonuelthit, kryetarja e së cilës ajo ishte. Mbretëresha i njihte mirë udhëheqësit e Afrikës dhe ishte simpatike për kauzën e tyre.

    Ajo u raportua se i kishte gjetur "të çuditshme" qëndrimin dhe stilin konfrontues të Thatcher-it, jo më pak për kundërshtimin e kryeministrit ndaj sanksioneve kundër aparteidit në Afrikën e Jugut.

    Vit pas viti, detyrat publike të Mbretëreshës vazhduan. Pas Luftës së Gjirit në 1991, ajo shkoi në Shtetet e Bashkuara për t'u bërë monarku i parë britanik që foli në një sesion të përbashkët të Kongresit. Presidenti Xhorxh HW Bush tha se ajo kishte qenë "mik i lirisë për aq kohë sa ne kujtojmë".

    Emri:  _86705931_pa-1066294.jpg

Shikime: 22

Madhësia:  36.0 KB
    Zjarri i kështjellës Windsor kontribuoi në "annus horribilis" të mbretëreshës

    Megjithatë, një vit më vonë, një seri skandalesh dhe fatkeqësish filluan të prekin familjen mbretërore.

    Djali i dytë i Mbretëreshës, Duka i Jorkut dhe gruaja e tij Sarah u ndanë, ndërsa martesa e Princeshës Anne me Mark Phillips përfundoi me divorc. Pastaj Princi dhe Princesha e Uellsit u zbuluan se ishin thellësisht të pakënaqur dhe përfundimisht u ndanë.

    Viti kulmoi me një zjarr të madh në rezidencën e preferuar të Mbretëreshës, Kështjellën Windsor. Dukej një simbol shumë i përshtatshëm i një shtëpie mbretërore në telashe. Nuk u ndihmua nga një grindje publike nëse taksapaguesi ose Mbretëresha duhet të paguante faturën për riparimet.

    Mbretëresha e përshkroi vitin 1992 si "annus horribilis" e saj dhe, në një fjalim në qytetin e Londrës, dukej se pranoi nevojën për një monarki më të hapur në këmbim të një media më pak armiqësore.

    "Asnjë institucion, qytet, monarki, çfarëdo qoftë, nuk duhet të presë të jetë i lirë nga kontrolli i atyre që i japin besnikërinë dhe mbështetjen e tyre, për të mos përmendur ata që nuk e bëjnë këtë. Por ne të gjithë jemi pjesë e së njëjtës strukturë të shoqërisë sonë kombëtare. dhe ky shqyrtim mund të jetë po aq efektiv nëse bëhet me një masë butësie, humori të mirë dhe mirëkuptimi”.

    Institucioni i monarkisë ishte shumë në mbrojtje. Buckingham Palace u hap për vizitorët për të mbledhur para për të paguar riparimet në Windsor dhe u njoftua se Mbretëresha dhe Princi i Uellsit do të paguanin tatimin mbi të ardhurat nga investimet.

    Emri:  _124236506_gettyimages-145805158.jpg

Shikime: 19

Madhësia:  49.3 KB
    Mbretëresha ishte e përkushtuar ndaj Commonwealth gjatë gjithë mbretërimit të saj

    Jashtë vendit, shpresat për Commonwealth, aq të larta në fillim të mbretërimit të saj, nuk ishin përmbushur. Britania u kishte kthyer shpinën partnerëve të saj të vjetër me marrëveshje të reja në Evropë.

    Mbretëresha ende shihte vlerë në Commonwealth dhe ishte thellësisht e kënaqur kur Afrika e Jugut, ku kishte arritur moshën madhore, më në fund hodhi mënjanë aparteidin. Ajo festoi me një vizitë në mars 1995.

    Në shtëpi, Mbretëresha u përpoq të ruante dinjitetin e monarkisë ndërsa debati publik vazhdonte nëse institucioni kishte ndonjë të ardhme.

    vijon..,

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,327
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Ndërron jetë Mbretëresha Elizabeth II, monarkja më jetëgjatë e Britanisë

    Vdekja e Dianës, Princeshës së Uellsit

    Emri:  _86705933_pa-1120124.jpg

Shikime: 21

Madhësia:  57.0 KB
    Mbretëresha u përball me kritika pas vdekjes së Dianës, Princeshës së Uellsit

    Ndërsa Britania përpiqej të gjente një fat të ri, ajo u përpoq të mbetej një figurë qetësuese dhe me një buzëqeshje të papritur mund të ndriçonte një moment solemn. Roli që ajo vlerësonte mbi të gjitha ishte ai i simbolit të kombit.

    Sidoqoftë, monarkia u trondit dhe vetë mbretëresha tërhoqi kritika të pazakonta pas vdekjes së Dianës, Princeshës së Uellsit, në një aksident automobilistik në Paris në gusht 1997.

    Ndërsa publiku grumbullohej rreth pallateve në Londër me homazhe lulesh, Mbretëresha dukej se nuk dëshironte të jepte fokusin që ajo ishte përpjekur gjithmonë të bënte gjatë momenteve të mëdha kombëtare.

    Shumë nga kritikët e saj nuk arritën të kuptonin se ajo ishte nga një brez që u tërhoq nga shfaqjet pothuajse histerike të zisë publike që karakterizuan pasojat e vdekjes së princeshës.

    Ajo gjithashtu ndihej si një gjyshe e kujdesshme që kishte nevojë për të ngushëlluar djemtë e Dianës në jetën private të rrethit familjar.

    Më në fund, ajo bëri një transmetim të drejtpërdrejtë, duke i nderuar nusen e saj dhe duke u angazhuar që monarkia të përshtatej.

    Humbjet dhe festimet
    Vdekja e Nënës Mbretëreshë dhe Princeshës Margaret, në vitin e Jubileut të Artë të Mbretëreshës, 2002, hodhi një hije mbi festimet mbarëkombëtare të mbretërimit të saj.

    Por pavarësisht kësaj, dhe debatit të përsëritur mbi të ardhmen e monarkisë, një milion njerëz u mblodhën në The Mall, përpara Pallatit Buckingham, në mbrëmjen e jubileut.

    Emri:  _125540708_gettyimages-113289971.jpg

Shikime: 27

Madhësia:  46.9 KB
    Dasma e Princit William me Catherine Middleton ishte një rast i lumtur

    Në prill të vitit 2006, mijëra dashamirës u rreshtuan në rrugët e Windsor ndërsa Mbretëresha kreu një shëtitje joformale në ditëlindjen e saj të 80-të.

    Dhe në nëntor 2007, ajo dhe Princi Philip festuan 60 vjet martesë me një shërbim ku morën pjesë 2000 njerëz në Westminster Abbey.

    Kishte edhe një rast tjetër të lumtur në prill 2011 kur Mbretëresha mori pjesë në dasmën e nipit të saj, Uilliam, Duka i Kembrixhit, me Catherine Middleton.

    Në maj të atij viti ajo u bë monarkja e parë britanike që bëri një vizitë zyrtare në Republikën Irlandeze, një ngjarje me rëndësi të madhe historike.

    Në një fjalim, të cilin ajo e filloi në irlandez, ajo bëri thirrje për vetëpërmbajtje dhe pajtim dhe iu referua "gjërave që do të donim të ishin bërë ndryshe ose jo fare".

    Referendumi
    Një vit më vonë, në një vizitë në Irlandën e Veriut si pjesë e festimeve të Jubileut të Diamantit, ajo shtrëngoi duart me ish-komandantin e IRA-s, Martin McGuinness.

    Ishte një moment prekës për një monark, kushëriri shumë i dashur i të cilit, Lordi Louis Mountbatten, ishte vrarë nga një bombë e IRA-s në vitin 1979.

    Emri:  _86210867_pa-23054843.jpg

Shikime: 19

Madhësia:  38.6 KB
    Shtrëngimi i duarve të saj me Martin McGuinness ishte një moment historik

    Jubileu i Diamantit nxori qindra mijëra njerëz në rrugë dhe kulmoi në një fundjavë festimesh në Londër.

    Referendumi për pavarësinë e Skocisë, në shtator 2014, ishte një kohë testimi për Mbretëreshën. Pakkush e kishte harruar fjalimin e saj në Parlament në vitin 1977, ku ajo e bëri të qartë angazhimin e saj për një Mbretëri të Bashkuar.

    "Unë numëroj mbretërit dhe mbretëreshat e Anglisë dhe të Skocisë, dhe princat e Uellsit midis paraardhësve të mi dhe kështu mund t'i kuptoj me lehtësi këto aspirata. Por nuk mund të harroj se u kurorëzova Mbretëresha e Mbretërisë së Bashkuar të Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut."

    Në një koment për dashamirësit në Balmoral në prag të referendumit skocez, i cili u dëgjua, ajo tha se shpresonte që njerëzit të mendonin me shumë kujdes për të ardhmen.

    Pasi u bë i ditur rezultati i votimit, deklarata e saj publike nënvizoi lehtësimin që ajo ndjente se Bashkimi ishte ende i paprekur, megjithëse pranonte se peizazhi politik kishte ndryshuar.

    "Tani, ndërsa ne ecim përpara, duhet të kujtojmë se pavarësisht nga spektri i pikëpamjeve që janë shprehur, ne kemi të përbashkët një dashuri të qëndrueshme për Skocinë, e cila është një nga gjërat që na ndihmon të na bashkojë të gjithëve."

    Emri:  _125540712_gettyimages-1401932623.jpg

Shikime: 20

Madhësia:  44.0 KB
    Në vitet e mëvonshme mbretëresha u tërhoq nga pjesa më e madhe e jetës publike edhe pse u shfaq në ballkonin e Pallatit Buckingham për jubileun e saj Platinum në 2022


    Më 9 shtator 2015 ajo u bë monarkja më jetëgjatë në historinë britanike, duke tejkaluar mbretërimin e stër-stërgjyshes së saj Mbretëreshës Victoria. Në stilin tipik ajo nuk pranoi të bënte bujë duke thënë se titulli nuk ishte "i cili nuk kam aspiruar ndonjëherë".

    Më pak se një vit më vonë, në prill 2016, ajo festoi ditëlindjen e saj të 90-të.

    Ajo vazhdoi me detyrat e saj publike, shpesh e vetme pas daljes në pension të Dukës së Edinburgut në 2017.

    Kishte tendosje të vazhdueshme në familje - duke përfshirë aksidentin me makinë të burrit të saj, miqësinë e keqgjykuar të Dukës së Jorkut me biznesmenin e dënuar amerikan Jeffrey Epstein dhe zhgënjimin në rritje të Princit Harry me jetën në familjen mbretërore.

    Këto ishin momente shqetësuese, të kryesuara nga një monark i cili tregoi se ajo ishte ende në kontroll. Kishte gjithashtu vdekjen e Princit Philip në prill 2021, në mes të pandemisë së koronavirusit, dhe jubileun e saj Platinum një vit më vonë.

    Megjithëse monarkia mund të mos kishte qenë aq e fortë në fund të mbretërimit të Mbretëreshës sa në fillim, ajo ishte e vendosur që ajo të vazhdonte të kishte një vend dashurie dhe respekti në zemrat e popullit britanik.

    Me rastin e jubileut të saj të argjendtë, ajo kujtoi zotimin që kishte bërë në një vizitë në Afrikën e Jugut 30 vjet më parë.

    “Kur isha 21 vjec, e dhashë jetën time në shërbim të popullit tonë dhe kërkova ndihmën e Zotit për ta bërë këtë zotim. Edhe pse ai betim u bë në ditët e sallatës sime, kur isha i gjelbër në gjykim, nuk pendohem. ose tërhiqni, një fjalë të saj."

    Burimi: BBC

Tema të Ngjashme

  1. Ndërron jetë “Tarzani”
    Nga Xhuxhumaku në forumin Kinematografia dhe televizioni
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 14-09-2014, 18:18
  2. Amy Winehouse ndërron jetë
    Nga Jack Watson në forumin Muzika botërore
    Përgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 23-07-2011, 22:55
  3. Mbretëresha Elizabeth me shami në xhami
    Nga Disa në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 25-11-2010, 18:05
  4. Ndërron jetë Bashkim Gazidede
    Nga Brari në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 49
    Postimi i Fundit: 01-11-2008, 07:46
  5. Nderron jete Luciano Pavarotti
    Nga YaSmiN në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 12-09-2007, 06:52

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •