Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,647

    Një zbulim i rrallë u ofron arkeologëve një pasqyrë të re në jetën e etruskëve nën Romë

    UFFALO, N.Y. – Gërmimet e fundit të shpëtimit të një vendi varrimi të shekullit të 2-të pes në rajonin jugor të Toskanës të Italisë po ofron një pamje të paparë më parë të identitetit etrusk që i mbijetoi pushtimit romak të Etrurisë, sipas rezultateve të një studimi të ri nga një. Ekspert në arkeologjinë romake të Universitetit në Buffalo.
    Arkeologët nga Universiteti i Buffalo-s dhe ekipi IMPERO hetuan varrosjet etruske nga shekulli II para e.re në Itali.
    Fjala është për të vdekurin e djegur në urna me gjetje varrimi brenda urnës ose në një gropë varrimi.
    Vendi u zbulua në vitin 2017 gjatë punimeve të ndërtimit. Në të u zbulua një vendbanim dhe një nekropol. Rezultatet e hulumtimit janë publikuar vetëm kohët e fundit.
    Vendbanimi është një nga lokalitetet e pakta etruske që nuk është prekur nga grabitësit në antikitet apo në periudhën moderne.

    Kjo i lejoi studiuesit të analizonin artefaktet e varreve që janë në gjendje relativisht të mirë dhe të përshkruajnë ritualet e varrimit etrusk.
    Tradita etruske mbijetoi nën dominimin romak

    "Analiza zbulon marrëdhënien interesante dhe të sofistikuar midis etruskëve dhe romakëve, ku komunitetet etruske po mbijetojnë dhe po përshtaten në botën romake."thotë Alesandro Sebastiani, autori i studimit.
    Traditat etruske vazhduan për më shumë se dy shekuj pas pushtimit romak, duke formuar zakonet sociale, kulturore dhe ekonomike të qytetërimit.
    Më pas kjo zonë u shkatërrua dhunshëm gjatë luftës civile midis Republikës Romake dhe disa aleatëve të saj autonome në Itali.
    “Këto gjetje na tregojnë se duhet të flasim më shumë për simbiozë kulturore dhe sociale, dhe jo për nënshtrimin e një popullate ndaj një tjetri.

    “Ne hapëm tre varre të vonshme etruske që ishin krejtësisht të paprekura, të cilat hodhën dritë të re mbi përfaqësimin social të familjeve që jetojnë dhe punojnë në fshat”.
    “Meqenëse këto vende u grabitën për ar, është mjaft e rrallë të gjesh një të paprekur, me të gjitha sendet e varreve të pranishme pas më shumë se 2200 vjetësh.
    Përfshirë vathë ari, kurora ari, unaza bronzi që përshkruajnë Herkulin, strigjile hekuri dhe qeramikë të imët".
    “Projekti ofron pjesë të reja të enigmës së ndërlikuar të vendbanimeve historike në Etruria gjatë periudhës tranzitore të pushtimit romak, zhvillimit të tyre në një sistem politik perandorak, antikitetit të gjatë të vonë dhe rritjes së shoqërisë mesjetare”, thotë Sebastiani.
    Si i varrosën etruskët të vdekurit e tyre?
    Ashtu si romakët, etruskët i varrosnin të vdekurit e tyre larg të gjallëve.
    Domethënë jashtë mureve të qytetit në nekropol. Varret etruske u gërmuan nën tokë, u gdhendën nga shkëmbi natyror ose u ndërtuan me blloqe monumente.
    Gjatë periudhës etruske, inhumimi dhe djegja ishin metoda popullore varrimi.
    Në fillim, kremimi ishte metoda më e zakonshme e varrimit, dhe inhumimi u praktikua shumë më vonë.
    Eshtrat e djegura të të ndjerit vendoseshin në urna metalike ose qeramike.
    U përdorën gjithashtu urna të gdhendura hollësisht, të tilla si urnat alabastri të gjetura në qytetin etrusk verior të Voltera në Toskanë.
    Eshtrat e djegur mund të vendosen gjithashtu në sarkofagë, si dhe mbetjet e varrosura.
    Inhumimi përfshinte kryesisht mbështjelljen e trupit me pëlhurë liri.Pastaj i ndjeri vendosej në një sarkofag terrakote, në një shtrat varrimi prej guri ose druri ose në një arkë guri ose druri pastaj te varri.

    - Universiteti në Buffalo dhe studentë ndërkombëtarë që gërmojnë një nga varrosjet në Podere Cannicci në Toskanë në verën e vitit 2022.
    -Pamja Ajrore e Castellaraccio di Monteverdi, një vend mesjetar i eksploruar nga projekti IMPERO
    -Majtas: Dy vathë ari nga një uren - Djathtas: Kurora e artë etruske e vonë nga një nga urat
    -Praktika Funerale e Etruskëve
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura     

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,647

    Për: Një zbulim i rrallë u ofron arkeologëve një pasqyrë të re në jetën e etruskëve nën Romë



    Na kanë mashtruar! Gjuha Latine nuk ka ekzistuar! " Roma fliste Etruskisht! "

Tema të Ngjashme

  1. Vajza--Sa ore ne dite shikoheni ne pasqyre?
    Nga Klajdi03 në forumin Bukuri dhe estetikë
    Përgjigje: 87
    Postimi i Fundit: 03-01-2024, 06:09
  2. Sh...sh...sht nënë, se barku nuk ka pasqyrë!
    Nga altruisti_ek84 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 11-03-2009, 04:35
  3. pasqyre librit tim
    Nga lisjana në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 27-08-2008, 14:55
  4. Koha për t’u para në pasqyrë
    Nga INDRITI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 20-07-2005, 04:09
  5. Shikohu mbi pasqyre...
    Nga SyntheticZero në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 05-11-2002, 19:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •