Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 23
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Zhduket Ervis Martinaj, koka e lojrave t fatit n Shqipri

  Shoqria me vajza VIP dhe polic/ Gabimet me kodet e mafias q solln zhdukjen e Vis Martinajt

  Emri: 640-0-1661416464xmartinaj-422-1.png

Shikime: 280

Madhsia: 259.6 KB

  Vijon prej t paktn tre javsh misteri mbi zhdukjen e Ervis Martinajt, personazhit t konsideruar si Mbreti i Lojrave t Fatit, i cili mendohet se ka arritur nj pasuri prej gati 600 milion euro prej aktiviteteve t ligjshme dhe t paligjshme.

  Gazetart flasin se ka nj video kur ai sht kapur nga kundrshtart e tij, teksa i ofron madje atyre 50 milion euro pr ta liruar. Artan Hoxha n at video shihej se Martinaj ishte tortuar, ndrkoh q deri m tani nuk ka nj reagim zyrtar as nga policia dhe as nga prokuroria se far ka ndodhur realisht me Martinajn.

  Disa nga ekspertt e bots s krimit than se Ervis Martinaj, nuk zbatoi rregullat e bots s mafies. Ishte m i ekspozuar se duhet, donte t ishte gjithmon n qendr t vmendjes dhe n vendet m luksoze n Shqipri.

  Cilat jan gabimet me kodet dhe rregullat e mafias q solln zhdukjen e Vis Martinaj?

  Kodi i heshtjes

  Omerta sht kodeksi i heshtjes i cili i ndalon mafiozt q t tradhtojn partnert e tyre tek autoritetet. Dnimi i tradhtis sht vdekja e tradhtarit dhe e familjes s tij.

  10 Urdhrat e Shenjta

  N nntor t vitit 2007, pas arrestimit t Salvatore Lo Picolo (do t sqarojm m von se kush sht), policia siiliane gjeti nj dokument q prmbante Dhjet Urdhrat n vendin ku strehohej ai. Ata jan udhrrfyes si t bhesh nj mafioz i mir, i respektuar dhe i ndershm.

  Askush nuk duhet ta prezantoje veten drejtprdrejt para ndonjrit nga miqt tan. Duhet t ket nj pal t tret pr ta br kt.

  Asnjher mos shiko gruan e mikut tnd.

  Mos lejo t t shikojn me polic.

  Mos shko npr pabe dhe klube.

  T jesh gjithmon i disponueshm pr Cosa Nostrn sht detyr-edhe nse gruaja sht duke lindur.

  Takimet duhet t respektohen plotsisht.

  Bashkshortet duhet t trajtohen me respekt.

  Kur pyetesh pr ndonj informacion, duhet t tregohet gjithmon e vrteta.

  Parat nuk jan t duhura nse i prkasin t tjerve apo familjeve t tjera.

  Njerzit t cilt nuk mund t jen pjes e mafias, dokush q ka lidhje t afrta me policin, dokush q mban marrdhnie t paplota me familjen, dokush q sillet keq dhe nuk i ruan vlerat morale.

  Zhdukja e Martinajt sht kthyer n nj mister t madh, ndrsa duket se elsi i t gjith ksaj historie sht Efektivi i Forcave Operacionale Jeton Lami, i cili nuk sht zbrthyer ende duke dhn detaje t cunguara mbi lvizjet e Martinajt n ditt e para t gushtit, pas t cilave m pas nuk ka asnj gjurm t tij.

  Prokuroria po heton n dy linja sa i prket ktij fakti: Linja e par lidhet me gjetjen nga kundrshtart pasi sht tradhtuar nga njerzit e tij dhe mundsin e vrasjes s Martinajt prej tyre, kurse linja e dyt lidhet me nj vetzhdukje t tij pr ti shptuar edhe policis, por edhe kundrshtarve, t cilt koht e fundit i ishin afruar shum.

  Kujtojm se vetm disa jav m par, n mbikalimin pran Fush Krujs u ekzekutuan tre persona, njerz t rrethit t Ervis Martinajt, ku njri prej tyre ishte djali i xhaxhait t tij, Brilanti. N t dyja kto pista, prokuroria dyshon se Lami nuk po thot gjithka di. Madje, ka dyshime se ky n do rast, ky efektiv i Forcave Operacionale t jet n dijeni si n rastin e mundshm t kapjes s Martinajt prej kundrshtarve ashtu edhe nse sht zhdukur vet.

  Denoncimi

  N fillim t gushtit ishte xhaxhai i tij dhe nna q shkuan n komisariatin e Policis s Kurbinit duke krkuar nga policia ti gjenin t afrmin pasi sipas tyre nuk kishin patur kontakt prej disa ditsh. Ata theksuan n polici, sipas dshmis, se mungesa e kontaktit nga Martinaj ishte konstatuar nga nj kushriri i tyre me banim n Dubai. Ai u kishte thn se nuk fliste prej disa ditsh me Ervis Martinajn.

  Pas ktij denoncimi u shtua edhe m tepr dyshimi mbi fatin e tij si edhe zhvillimet e bujshme n fushn e kriminalitetit. Ky denoncim prkon me periudhn kur n La iu b atentat dy personazheve t tjer, t njohur si persona t grupit t Martinajt. Madje, makina e prdorur prej tyre, nj Toyota Land Cruiser e blinduar ishte prdorur shum shpesh nga Ervis Martinaj duke shtuar dyshimet se objekt i atentatit t Lait ishte pikrisht ai.

  Vrasjet e bujshme

  Emri i Ervis Martinajt do t prflitej pr her t par publikisht pas vrasjes s Elvis Doit n vitin 2013 n zonn e Komuns s Parisit n Tiran. Gjithka ndodhi pas operacionit Fundi i Marrzis ku n vitin 2013 u vendos bllokimi i lojrave t fatit. Prokuroria dyshoi athere se vrasja e ndodhur pak jav m pas n zonn e Komuns s Parisit kishte lidhje me kt operacion dhe nj ndr t dyshuarit ishte pikrisht Martinaj.

  Stacioni tjetr i bujshm i Martinajt ishte edhe vrasja e Enton Niks n Linz n tetor t vitit 2015. Martinaj ishte i shoqruar nga Mirsad Kuana, Emiljano Tasho dhe Bujar Hasani. Pas nj debat verbal dhe grushteve, personat q shoqronin Martinajn qllojn ndaj Niks duke e ln t vdekur n vend.

  Ngjarja tjetr e bujshme ishte masakra e tetorit 2018 n ish-Bllok ku Martinaj u plagos n qaf, ndrkoh q mbeti i vrar nj prej personave q e shoqronin at, Fabian Gaccaj. Gjithka ndodhi pas nj sherri me Ervin Matn ku i pranishm ishte edhe ish-ushtari i Forcave Speciale BOS, Merviol Billo. Ky i fundit sht ende n arrati. Q prej ksaj periudhe, Ervis Martinajt i jan vrar nj numr i madh personazhesh q njiheshin si njerzit e tij.

  Kush sht Mbreti tani?

  Artan Hoxha tha se prball Ervis Martinajt jan organizuar disa grupe kriminale, t cilat kan patur nj qllim t vetm: Largimin e tij nga loja pasi ishte kthyer n nj personazh q kishte prishur balancat e marrdhnieve mes krimit, politiks dhe bots s biznesit.

  Hoxha paralajmroi gjat intervists n ABC se grupi n fjal, i cili ka financa tepr t shndosha si edhe nj grup t armatosur profesionistsh jan ata q do t mbretrojn gjat dekads s ardhshme n fushn e krimit t organizuar.

  Sipas tij, ky grup sht nj prbindsh q u krijuar pr t hequr qafe Martinajn, ndrkoh q tashm do t kthehen n nj rrezik t madh pr vendin pasi kan gjithka q iu duhet pr t qen t paprekshm, qoft edhe mbshtetjen politike, raporton abcnews.al.

  Kush e donte t vdekur Ervis Martinajn?

  Msohet se nj ndr ndrhyrjet m t forta t Martinajt n kt trekndsh ka qen momenti kur u tentua monopolizimi i tregut ta basteve n Shqipri, pak vite pas operacionit Fundi i Marrzis q e goditi rnd at n fund t vitit 2013.

  Bhet fjal sipas Hoxhs pr kompanin Bast Arena, n t cilin tentuan t futeshin n loj nj politikan i njohur, i shpallur madje non grata nga SHBA-t; nj biznesmen i fuqishm si edhe nj i afrmi i nj politikani tepr t rendsishm n vend. Hoxha u shpreh se me ta msuar kt, Martianaj kishte kontaktuar me t tre duke iu thn se duhej t hiqnin dor nga kjo tentativ pr ta nxjerr at trsisht nga loja. Bast Arena u mbyll pak muaj m pas sipas Hoxhs.

  Largimi nga skena i Ervis Martinajt mund t oj n nj rigjallrim t tentativave pr t monopolizuar tregun e basteve n Shqipri prmes dhnies s ndonj licence kombtare.

  Voxnews

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Zhduket Ervis Martinaj, koka e lojrave t fatit n Shqipri

  Ervis Martinaj punsoi ish-Drejtorin e Prgjithshm t Burgjeve, thot gazetari  “Ka disa zyrtar t policis t cilt e informonin Martinajn. Nj nga drejtort e kompanis s tij ka qen ish-Drejtori i Prgjithshm i Burgjeve n Shqipri”.

  Kshtu u shpreh gazetari Flamur Vezaj n nj intervist pr “Euronews Albania”, n lidhje me aludimet e fundit se i shumkrkuari Ervis Martinaj mund t jet rrmbyer dhe ekzekutuar.

  Sipas Vezajt, zyrtar t policis informonin Ervis Martinajn, ndaj shum operacione pr kapjen dhe arrestimin e tij kan dshtuar.

  “Ervis Martinaj n aspektin financiar sht nj ndr personat q kan krijuar ose kan akumuluar t ardhura t mdha nga bastet, nga lojrat e fatit. N borderot e tij, ka pasur zyrtar t lart t policis pr shkak t mos cnimit t biznesit t tij. Edhe rasti i fundit i arrestimit t oficerit Lami, ishte personi t cilin shteti shqiptar e paguante pr t kontrolluar, vzhguar dhe arrestuar personat n krkim, ndrsa ai shoqronte Ervis Martinajn.

  Un mendoj se ka disa zyrtar t policis t cilt e informonin Martinajn. Nj nga drejtort e kompanis s tij ka qen ish-Drejtori i Prgjithshm i Burgjeve n Shqipri. N listpagesat e borderos s tij, ka pasur shum persona t ndryshm t cilt e informonin para kohe. Ka disa operacione pr arrestimin e tij dhe asnjher nuk sht arrestuar”, nnvizoi ai.

  Gazetari pr Vis Martinajn: Oficerja e Interpolit raportonte te armiqt e tij

  Gazetari Flamur Vezaj deklaroi se grupet armike t Ervis Martinajt, kan investuar shum financiarisht pr kapjen dhe eleminimin e tij.

  N nj intervist pr “Euronews Albania”, Vezaj tha se nj nj oficere e Interpolit kontrollonte sistemin TIMS pr lvizjet hyrje-daljet e Martinajt.

  Sipas tij, Martinaj ishte nj person shum i kujdesshm i cili nuk ekspozohej n vende publikem ku mund t identifikohej apo eleminohej.

  “Ervis Martinajn, pr m shum se tre vite nuk e gjenin dot armiqt e tij, t cilt financiarisht jan shum t fuqishm dhe jan disa grupe kriminale. Ai ishte shum i kujdesshm pr t’u ekspozuar n vende publike apo dhe n vende ku mund t identifikohej apo eleminohej nga grupet armike, t cilat kan investuar jo pak.

  N Shqipri, sht proceduar nj oficere e Interpolit e cila kontrollonte sistemin TIMS pr lvizjet hyrje-daljet e Martinajt pr llogari t nj grupi kriminal. Ervis Martinaj ishte shum i kujdesshm”, theksoi ai.

  ‘sht shum dinak’, gazetari: Zhdukja e Ervis Martinajt mund t jet inskenuar

  Gazetari Flamur Vezaj beson se zhdukja e t shumkrkuarit Ervis Martinaj mund t jet inskenuar.

  N nj intervist pr “Euronews Albania”, Vezaj u shpreh se inskenimi i rrmbimit, mund t jet e vetmja mnyr q t kundrprgjigjet ndaj armiqve t tij, duke qen i qet pr disa koh.

  Vezaj deklaroi se Ervis Martinaj sht shum i kujdesshm, duke mos u ekspozuar personalisht n kryerjen e nj krimi, por duke prdorur t tjer.

  “Nuk kemi asnj rast konkret, nj pamje filmike t nj institucioni apo t nj vendi t ngjarjes ku Ervis Martinaj nuk sht rrmbyer. Deri m tani, jemi thjesht n aludimet se Ervis Martinaj sht rrmbyer. Un dyshoj, duke njohur Ervis Martinajn si kontigjent kriminal, ai sht nj person shum dinak, intrigant, ishte n gjendje t bnte shum gjra. N t gjitha ngjarjet ku sht prfshir pr vrasje, Ervis Martinaj ka dal i pastr ose i paprlyer.

  sht nj person shum i kujdesshm. Anjher nuk sht ekspozuar vet me dorn e tij t kryej nj krim, ka prdorur persona t tjer. Edhe n rastin konkret, mendoj q m shum sht inskenuar ky rrmbim, sepse e vetmja mnyr q t kundrpergjijet ndaj armiqve t tij, sht q t lihet i qet pr disa koh”, theksoi gazetari.

  Gazetari: S’ka prova konkrete pr zhdukjen apo vrasjen e Ervis Martinajt

  Gazetari Flamur Vezaj thot se ende nuk ka prova konkrete q t faktojn rrmbimin apo ekzekutimin e t shumkrkuarit, Ervis Martinaj.

  N nj intervist pr “Euronews Albania”, Vezaj u shpreh se shum se nuk ka as dshmitar, q mund t ken par Martinajn duke u rrmbyer apo ekzekutuar.

  Sipas tij, lajmi pr zhdukjen e Martinajt sht bazuar nga n informacione operative nga zyrtar t policis.

  “Ajo q un mendoj dhe gjykoj n baz t informacioneve q kam, nuk kemi nj prov konkrete q Ervis Martinaj mund t jet rrmbyer apo sht ekzekutuar, apo t ket nj dshmitar konkret i cili flet pr rrmbim t till papo zhdukje. Shumica edhe e kolegve t mi po bazohen n informacione operative nga zyrtar t policis, t cilt kan filluar t prhapin thnien q Ervis Martinaj sht rrmbyer dhe zhdukur.

  Mund t flasim sa t duam me thashethem, por kur nuk kemi nj fakt, un mundohem t rri te fakti. Fakti sht q nuk kemi asnj dshmitar konkret i cili flet, qoft n polici apo prokurori, se sht par Ervis Martinaj duke u rrmbyer”, theksoi ai.

  Euronews
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 06-09-2022 m 11:36

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Zhduket Ervis Martinaj, koka e lojrave t fatit n Shqipri

  far di agjenti i Martinajt, Preni: Nse flet Jeton Lami, ‘trmet’ n polici  sh-drejtuesi i lart i policis s shtetit, Shemsi Preni thot se agjenti jeton Lami i arrestuar si personi q shoqroi Ervis Martinajn sht vetm nj nga polict e shumt q jan vn n shrbim t krimit.

  N nj intervist pr Euronews Albania, Preni u shpreh se nse Lami flet dhe tregon far di, do ket shkarkime n kupoln e policis s shtetit.

  “Me dhjetra polic bjn pun t dyta, edhe n shrbim t krimin, dhe kt e din shefat e tyre q marrin rrogn nga lokalet q lejohen t prdoret drog. Edhe Rama e di prej pak kohsh tashme se elita e policis sht n shrbim t krimit”, tha Preni.

  Sipas Prenit, Nano duhet t kishte larguar drejtuesit e policis n qarqet ku jan favorizuar grupet kriminale.

  “E ka pr detyr, Nse i bn presion ministri e l detyr. t njjtn gj ka br edhe un kur kam qen n poste t larta drejtuese n policin e shtetit”, tha Preni.

  Euronews

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Zhduket Ervis Martinaj, koka e lojrave t fatit n Shqipri

  Dshmia e agjentit para Gledis Nanos pr Ervis Martinajn | 5 zhvillime

  ‘Zyrtar n shrbim t Ervis Martinajt’, far dshmoi agjenti para Gledis Nanos

  Gazetari Elton Qyno u shpreh pr Euronews Albania se agjenti Jeton Lami dshmoi para ish-drejtorit t Policis s Shtetit se Ervis Martinaj ndihmohej edhe nga zyrtar t lart t Policis s Shtetit.

  Gazetari nnvizoi se nse do t kemi nj procedim penal pr dshmin e tij, gjysma e drejtuesve t Policis do t shkarkohen.  far shkruante Vis Martinaj n mesazhin e fundit, gazetari: E tradhtuan shokt

  Gazetari Elton Qyno tregoi pr Euronews Albania se para se Ervis Martinaj t zhdukej familja ka pasur kontakte n forma t ndryshme me t.

  Ai tha se mesazhi i fundit i Martinajt ka qen me xhaxhain e tij, m 8 gusht t ktij viti ku i kishte krkuar t kishin kujdes pasi mund t kishte kontrolle.

  “Pas disa minutash nna e Brilant Martinajt, i ka uar nj mesazh ku e ka pyetur se nga kush duhet t ruheshin. Nga ky moment ai nuk sht prgjigjur m dhe familja nuk ka pasur m asnj kontakt me t n telefon. Kur kan nisur t kontrollojn kamerat, kan konstatuar se zona e Shijakut ka qen vendi i fundit ku ai sht zhdukur”, tha gazetari.

  Gazetari tha se familjart dyshojn se Ervis Martinaj sht tradhtuar nga shokt t cilve iu besonte verbrisht.

  sht zn n bes sipas tyre. Pikpyetja m e madhe sht se pse nuk po e merr SPAK kt shtje dhe pse policia s’ka nj deklarat zyrtare”, tha gazetari.

  Zhdukja e Vis Martinajt, Qyno: Familja s’e ka hapur mortin, po hetojn privatisht

  Gazetari Elton Qyno tha se familja e Ervis Martinajt nuk ka hapur mortin n emr t djalit t tyre.

  N nj intervist pr Euronews Albania ai tha se nga komunikimet me baban e Martinajt, ai thot se shpresat se mund t gjendet jan t humbura.

  Por nga ana tjetr familja ka nisur nj hetim privat lidhur me zhdukjen e t shumkrkuarit.

  “Familja po heton privatisht bashk me shoqrin e Ervis Martinajt, kemi edhe hetimin nga prokuroria e Lait q po heton t njjtn ngjarje. Familja ka m tepr burime t kontaktit se me cilt persona shoqrohej djali i tyre”, tha Qyno.

  Euronews

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Zhduket Ervis Martinaj, koka e lojrave t fatit n Shqipri

  Ervis Martinaj ka t infiltruar brenda RENEA-s, thot gazetari Poli Hoxha

  Emri: hoxha.jpg

Shikime: 205

Madhsia: 20.7 KB

  Gazetari Poli Hoxha deklaroi se i shumkrkuari Ervis Martinaj, ka t infiltruar n repartin e forcave speciale t RENEA-s.

  N nj intervist pr “Euronews Albania”, Hoxha theksoi se RENEA, por edhe njsia “Fast”, varen nga Drejtori i Prgjithshm i Policis dhe sipas tij kan dashur q kt t’ia faturojn Gledis Nanos.

  “sht e vrtet q deri m tani, shrbimi i brendshm policor, ka zbuluar q n shrbim t Ervis Martinajt nuk ishte vetm polici i Forcave Operacionale, por ishte nj nga ekipet elit q sht krijuar n 2019, “Fast”, me 50 ish komando dhe ish ushtarak, pr gjurmimin, kapjen dhe arrestimin e elementve shum t rrezikshm. Nj pun q e ka kryer m par RENEA.

  Rezulton q organizata e Ervis Martinajt, prve shum e shum brenda radhve t policis, ka inflitruar edhe brenda RENEA-s, sht krimbur edhe reparti special, RENEA. Kto reparte speciale, RENEA, Fasti, varen direkt nga Drejtori i Policis s Shtetit dhe kt kan dashur t’ia faturojn Gledis Nanos”, nnvizoi Hoxha.

  Gledis Nano u shkarkua kt t mrkur nga posti i Drejtorit t Prgjithshm t Policis.

  Lajmi u b i ditur nga ministri i Brendshm Bledi ui pas mbledhjes s qeveris.

  Pr momentin detyrat e Drejtorit t Prgjithshm t Policis, do i ushtroj nn-Drejtori i Prgjithshm, Tonin Vocaj.

  Euronews

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Zhduket Ervis Martinaj, koka e lojrave t fatit n Shqipri

  Gazetari: shtja e Ervis Martinajt, kulmi i prplasjeve mes Gledis Nanos dhe Rams  Gazetari Poli Hoxha thot q konfliktet mes ish-Drejtorit t Prgjithshm t Policis, Gledis Nano me kryeministrin Edi Rama dhe ministrin e Brendshm, Bledi ui, kan nisur para 2-3 muajve.

  N nj intervist pr ‘Euronews Albania”, Hoxha u shpreh se prplasja mes tyre, kulmoi me ngjarjet e fundit kriminale, q kishin lidhje me t shumkrkuarin, Ervis Martinaj.

  “Konfliket kan nisur q para 2-3 muajsh, mes Gledis Nanos dhe Edi Rams, prmes Bledi uit. Kur sht puna pr t ndrhyr, Rama ndrhyn edhe pr nj shef komisariati. Ka nisur n fillim pr transferime. Koht e fundit ka pasur nj konflikt pr Neritan Nallbatit, ish drejtori i Durrsit q erdhi n Drejtorin e Prgjithshme dhe pr at q e zvendsoi. Kulmi sht arritur me ngjarjet e Ervis Martinajt”, theksoi gazetari Hoxha.

  Gledis Nano u shkarkua kt t mrkur nga posti i Drejtorit t Prgjithshm t Policis.

  Lajmi u b i ditur nga ministri i Brendshm Bledi ui pas mbledhjes s qeveris.

  Pr momentin detyrat e Drejtorit t Prgjithshm t Policis, do i ushtroj nn-Drejtori i Prgjithshm, Tonin Vocaj.

  Euronews

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Zhduket Ervis Martinaj, koka e lojrave t fatit n Shqipri

  Gazetari: Mes policis dhe SPAK prplasje pas zhdukjes s Ervis Martinajt  Gazetari Ermal Vija tha pr Euronews Albania se koht e fundit mes Policis s Shtetit dhe Prokuroris ka pasur nj prplasje n distanc, pr shkak t operacionit “Plumbi i Art”.

  Vija kt e tha teksa foli pr lajmin e dorheqjes s kreut t Policis s ShtetitGledisNano.

  “N fakt ka pasur nj frkim prsa i takon Policis s Shtetit me prokurorin n lidhje me operacionin “Plumbi i Art”, ku Ervis Martinaj aludohet se sht zhdukur. Kjo ka sjell dhe prplasje mes Prokuroris s Posame dhe policis“, tha ai.

  M tej ai tha se aktualisht Gledis Nano vazhdon t mbaj funksionin e Drejtorit t Prgjithshm t Policis s Shtetit.

  Euronews

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Zhduket Ervis Martinaj, koka e lojrave t fatit n Shqipri

  Rama pr hetimin e Martinajt: Po dgjojm legjenda me luan, jo u vra, jo s’u vra  Kryeministri Edi Rama i bri thirrje Policis s Shtetit t hetoj dhe zbuloj “dilemn” pr vrasjen e Ervis Martinajt.

  Ai ja delegoi detyrn drejtorit t Ri t Policis s Shtetit pikrisht gjat ceremonis s emrimit t tij, duke i krkuar gjithashtu q zbulimi i ngjarjes t ishte sa m i shpejt.

  “E papranueshme q me jav t tra mngjeset dhe darkat e shqiptarve, ekran m ekran dhe faqe m faqe jan br si nj Big Brother i kroniks s zez. Jo u vra, jo s’u vra ai q ishte i shumkrkuar nga drejtsia dhe far nuk dgjojn njerzit, lloj-lloj legjendash me luan, me bamirsa, me oligark, shto uj e shto miell si nj serial absurd pr nj nga figurat m t zeza t bots s krimit shqiptar,” – u shpreh Rama.

  Sipas kryeministrit, nse Martinaj sht vrar, kjo i duhet br me dije publikut, e nse jo duhet kapur pr t’u dnuar.

  Muhamet Rrumbullaku sht emruar Drejtori i ri i Prgjithshm i Policis s Shtetit.

  Lajmin e ka br t ditur ministri i Brendshm, Bledi ui pas mbledhjes s qeveris. Ai tha se Rrumbullaku plotson t gjitha kushtet pr t qen numri nj i policis.

  Euronews

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Zhduket Ervis Martinaj, koka e lojrave t fatit n Shqipri

  Llabani zbrthen skemn: 300 milion euro investime me parat e Martinajt n Tiran

  Emri: mkuh.jpg

Shikime: 194

Madhsia: 19.5 KB

  Gazetarja Anduena Llabani, sht shprehur se i shumkrkuari Ervis Martinaj ka investuar 300 milion euro n ndrtime n Tiran dhe n Vlor.

  N emisionin, “Now” n Euronews Albania, Llabani tha se institucionet shqiptare nuk e japin kt informacion pasi gjysma e policis paguhen nga kto para.

  “Institucionet e huaja ligjzbatuese sjellin informacione q tregojn q jan 300 milion euro t investuara n ndrtim n Tiran dhe n Vlor, pikrisht me parat e hedhura nga Ervis Martinaj. Dhe ky informacion u sht dhn institucioneve shqiptare, por u ka ardhur nga jasht sepse institucionet tona nuk e bjn dot kt gj, sepse nuk e kan mundsin ta japin sepse gjysma e policis investohet nga ky grup.”- tha ajo.  “Fol me emra”, prplasen gazetart: Tregoni k ka paguar Ervis Martinaj

  Gazetart Anduena Llabani dhe Ylli Pata kan debatuar n lidhje me aktivitetin kriminal t t shumkrkuarit Ervis Martinaj dhe bashkpunimin e tij me zyrtar t policis.

  T ftuar n emisionin “Now” n “Euronews Albania”, Llabani tha se n telefonin e Martinajt jan gjetur emra t shefave t komisariateve, drejtuesve t policis, apo edhe t ministrave.

  “Edhe institucionet e larta n kupoln e Policis s Shtetit, nuk kan mundsi t marrin t dhna policore nga kolegt e tyre. Nse kemi dgjuar emra shefa komisariatesh, po t garantoj q n telefonin e Ervis Martinaj jan gjetur emra drejtorsh, ministrash”, u shpreh ajo.

  Ndrsa, Pata theksoi se prej kohsh sht thn se shum zyrtar policor jan paguar prej tij dhe se emrat duhet t bhen publik.

  “sht folur prej kohsh q kan marr paga. Duhet t’i thoni se kush jan. Kush jan ata shefa komisarietesh dhe drejtoresh. Duhet t’i themi”, nnvizoi ai.

  Euronews

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Zhduket Ervis Martinaj, koka e lojrave t fatit n Shqipri

  Misteri pr zhdukjen e Ervis Martinajt/ Gazetari Hoxha: Miksoi krimin me politikn! Aleanca q kan lidhje shum t fuqishme me autoritet

  Historia e Ervis Martinajt vazhdon t mbetet mister. Ende nuk ka asnj informacion pr fatin e tij, q pas lajmeve se ai sht zhdukur.

  Emri: artan-hoxha-ervis-martinaj.jpg

Shikime: 194

Madhsia: 36.8 KB

  Gazetari i kroniks s zez, Artan Hoxha thot se ai nuk ishte nj njeri i zakonshm, pasi sipas gazetarit ai evoluoi botn e krimit dhe krijoi nj miksim mes biznesit t ligjshm dhe atij t paligjshm me botn politike.

  Sipas Hoxhs, edhe pse aleanca e krijuar nga Martinaj ishte e fuqishme, grupi q e ka eliminuar tregoi se ka lidhje m t fuqishme me autoritetet.

  “Vis Martinaj sht rrmbyer n momentin q ishte njeriu m i krkuar n Shqipri. Aleanca e krimit sht nj aleanc mes grupeve t fuqishme. Vis Martinaj nuk ishte nj personazh i zakonshm i bots s krimit, ai evoluoi botn e krimit, miksoi biznesin e ligjshm me at t paligjshm, botn politike. Ai bri nj miksim t strukturs s krimit t organizuar n Shqipri. Aleanca q e ka kryer kt atentat kan dshmuar q kan lidhje shum m t fuqishme me autoritet. Tani do t jet shum e vshtir t rikthehet kontrolli e rendit dhe siguris. Nuk kemi t bjm me organizata q merren me krim ordiner, por me organizata q kan buxhet m t madh se ministria e Brendshme. Sot e ksaj dite ne ende nuk e dim, autoritete nuk na kan dhn asnj prgjigje se far ka ndodhur”, tha Artan Hoxha pr Abc.

  ABC

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Zhduket Ervis Martinaj, koka e lojrave t fatit n Shqipri

  Berisha krcnon Ramn: Mos kujto se me zhdukjen e Ervis Martinajt i ke mbyllur hesapet e Olsit!

  Akoma nuk quhet e mbyllur shtja e Ervis Martinaj. Kryeministri Rama ka krkuar q Policia e Shtetit t sqaroj nse sht vrar apo sht zhdukur pr tu fshehur Ervis Martinaj, “mbreti i lojrave t fatit”.

  Por kryetari i PD Sali Berisha, n nj takim n qytetin e Prrenjasit, ka folur edhe n lidhje me Ervis Martinaj, personazh i cili prej kohsh rezulton i zhdukur.

  Berisha tha se kryeministri Rama krkoi sqarimin e shtjes s Martinaj, kur tashm ka kaluar nj muaj q nga zhdukja e tij.

  Kreu i PD shtoi se pas Ervis Martinaj, me lojrat e fatit qndron n hije, vllai i kryeministrit, Olsi Rama.

  “Tre dit m par, pasi hoqi Drejtorin e Prgjithshm t Policis sepse ai ra n nj afer t madhe t vllait t Rams me ata call centerat, q po hetohet n bot.

  Q t shkarkosh nj njeri pa dhn nj motiv, kjo tregon se ti nuk respekton ligjin. Pastaj i mbyllte n fund duke i pyetur, pas 1 muaji q sht zhdukur, t m gjendet, sqarohet shtja e Vis Martinit.

  do shqiptar e di, q ai ishte biznesmeni n krkim apo legal/ilegal i lojrave t fatit. Olsi Rama ishte biznesmeni n hije. E din t gjith se kush i lozte bastet, kta t dy ishin. Tani zhduket njeri, hesht nj muaj dhe mendon se njerzit nuk e din se i vllai i tij ishte nj njeri q merrej me bastet jo vetm n Shqipri, por edhe n Gjermani dhe mendon se n kt mnyr i lau duart me zhdukjen e nj njeriu”, tha Berisha.

  Ervis Martinaj trazon edhe me mungesn e tij politikn, krimin dhe policin.

  Koha Jone

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Zhduket Ervis Martinaj, koka e lojrave t fatit n Shqipri

  Para zhdukjes lvizje drejt Kosovs, Policia asnj version pr Ervis Martinajn  “Policia e Shtetit sot nuk di ta thot akoma, ore u vra apo nuk u vra”. Kshtu u shpreh kryeministri Edi Rama pr zhdukjen e Ervis Martinajt javn e kaluar.

  1 jav m pas Policia e Shtetit, ende nuk e ka nj prgjigje pr fatin e t shumkrkuarit Ervis Martinaj.

  N hetime sht angazhuar edhe sektori i krimeve t rnda n Drejtorin e Prgjithshme pasi prokuroria e Kurbinit po e heton shtjen pr rrmbim personi.

  E telenovela, ashtu si e cilsoi kryeministri, me shum gjasa do t vijoj pasi hetuesit ende nuk kan gjetur prova konkrete pr t dal n nj konkluzion.

  Euronews Albania ka siguruar foton dhe t dhna nga sistemi TIMS, ku para shpalljes n krkim Martinaj figuron t ket patur dalje t shpeshta n Kosov.

  N kt periudh n rrug operative policia disponon t dhna pr udhtime t tij edhe drejt Spanjs e Austris.

  Nga ana tjetr ka dyshime se 40-vjeari mund t ket prdorur edhe dokumente t falsifikuara.

  Paralelisht me pistn e rrmbimit, policia po heton edhe nj inskenim t mundshm.

  shtja vijon t hetohet nga prokuroria e Kurbinit ndonse Martinaj krkohet nga SPAK pasi i shptoi operacionit “Plumbi i art”.

  Euronews

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Zhduket Ervis Martinaj, koka e lojrave t fatit n Shqipri

  Klodiana Lala zbulon detaje t reja nga zhdukja e Ervis Martinajt

  Gazetarja Klodiana Lala ka zbuluar detaje t reja nga dosja hetimore n lidhje me shtjen e zhdukjes s t shumkrkuarit Ervis Martinaj. Lala u shpreh se grupi hetimor ka krkuar t dhna n Itali dhe n Maqedonin e Veriut pr t krkuar indicie q mund t ojn n zbulimin e fatit t tij.

  “Ka t bj me disa informacione t reja. Autoritetet kan krkuar t dhna prmes shenjave t gishtrinjve n Rom dhe n Maqedonin e Veriut. Nuk dihet pse jan drejtuar n kto shtete por jan t dhna t reja n drejtim t ksaj shtje. Por do t krkoj nj vmendje t gjat pr t sqaruar kt ngjarje. Detaji m interesant n at histori kishte t bnte me nj video para se t deklarohej i zhdukur. Un e kam publikuar at video pr t treguar si nj personazh i bots s krimit e sfidonte hapur shtetin n nj Durrs t tejmbushur nga turistt dhe nj personazh i bots s krimit kishte rekrutuar nj punonjs policie”, deklaroi Klodiana Lala n Euronews Albania.

  Ajo u shpreh se n sit po kalohet edhe nj person i shumkrkuar. Person i dyshuar si i prfshir n disa ngjarje kriminale, i cili dyshohet se ka lidhje me zhdukjen e Martinajt.

  “Dosja ka pafund histori. sht gjetur nj automjet q dyshohet se prdorej nga Ervis Martinaj. sht nj pist q i drejton hetuesit drejt Kosovs. N sit po kalohet edhe nj person i shumkrkuar i prfolur pr ngjarje t ndryshme kriminale q dyshohet se mund t jet i prfshir n kt situat. Kjo sht ngjarje q nuk ka vendngjarje. Nuk ka vend rrmbimi dhe as vend q t bn t dyshosh se kemi t bjm me inskenim. Por nga kamerat e fundit ku sht par mund t nis hetimi i policis. N dosje ka nj detaj interesant q thot se t dhnat para se t denonconte xhaxhai humbjen e kontakteve jan marr nga nj burim konfidencial. Ka nj detaj tjetr q mund t jet nxjerr n prit Ervis Martinaj nga nj femr q sht n proces verifikimi”, u shpreh ajo.

  Euronews

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Zhduket Ervis Martinaj, koka e lojrave t fatit n Shqipri

  Artan Hoxha: Ervis Martinaj ishte komshi me kryeministrin, pati konflikt me Gardn

  Emri: tani.jpeg

Shikime: 178

Madhsia: 50.8 KB

  Artan Hoxha ka folur edhe njher pr zhdukjen e Ervis Martinajt, duke deklaruar se ai u rrmbye nga nj skuadr e cila mbante veshje t ngjashme me ato t forcave speciale.

  I ftuar n emisionin “T Paekspozuarit” n MCN TV, Hoxha tha se Martinaj kishte afrimitet me opozitn dhe Berisha njihte familjen e tij. Ai gjithashtu deklaroi se kryeministrin Rama e ka patur komshi dhe se mes Martinajt dhe Gards s Republiks ka patur nj konflikt pran vils s Rams.

  “Martinaj sht rrmbyer nga nj grup personash t veshur me uniforma t forcave speciale dhe armatim, automjete t forcave speciale. Prandaj kan lvizur lirisht nga vendi ku e kan marr.

  Nga momenti q ka ndodhur kjo gj, deri n 24 gusht dhe kam krkuar prse nuk reagon policia, apo ish kryeministri q ka patur njohje.

  Kryeministri Rama e ka patur komshi, ka patur incident Garda me t, q i ka krkuar t mos kaloj dhe Martinaj sht konflikuar me gardn.

  Pra nuk kemi t bjm me ngjarje t zakonshme.

  Ish kryeministri Berisha, q njeh edhe familjen e tij, foli pr t ndjerin Martinaj, la t kuptohej se nuk jeton m dhe se ata q e kan organizuar kan mbrojtje dhe njohje t pushtetit”, deklaroi ndr t tjera Hoxha.

  Koha Jone

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Zhduket Ervis Martinaj, koka e lojrave t fatit n Shqipri

  Gjykata e shkalls s par refuzon kontrollin e disa banesave pr dosjen “Ervis Martinaj”!

  Hetimet pr t hedhur drit mbi fatin e Ervis Martinajt, duhet se po prplasin institucionet. Gazetarja Klodiana Lala raporton pr BalkanWeb se Prokuroria e Kurbinit ka krkuar lejimin e kontrollit t disa banesave n Durrs, por Gjykata e ka rrzuar.

  Gjykata e Kurbinit ka argumentuar rrzimin e krkess me faktin se sipas saj nuk ka prova bindse. Ndrkoh krkesa pr kontrollin e banesave, u pranua nga gjykata e Apelit Tiran.

  Fati i Ervis Martinajt vijon t mbetet mister q prej dats 3 gusht pas denoncimit t br nga familjart e tij se rezulton i zhdukur, shkruan BW.

  Por udia e gjykats s shkalls s par mbetet se si ka mundsi pr nj dosje kaq t bujshme nuk ka firmosur kontrollin e menjhershm si ka krkuar Prokuroria? Si mundet t rrzojn nj krkes t till apo ju sht dhn koh q t zhduken gjurmt n kto banesa?

  Nj hetim nga SPAK ndaj gjyqtarit apo gjyqtarve q nuk firmosen, duhet br!

  Si ka mundsi q justifikohet kjo gjykat se gjoja “nuk ka prova bindse” nga prokuroria, kur ky organ po heton pr nj dosje ku jan prfshir banda kriminale, biznesmen t fuqishm, politikan?


  Koha Jone

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Zhduket Ervis Martinaj, koka e lojrave t fatit n Shqipri

  Xhaxhai i Ervis Martinaj: E sigurt q e kan vra Ervisin, por banda e qeveris t tregoj ku sht kufoma!

  Emri: ervis-martinaj.png

Shikime: 145

Madhsia: 311.2 KB

  N nj lidhje telefonike me emisionin “Pa Gjum” n Report Tv, xhaxhai i Ervis Martinaj sht shprehur se sht i sigurt q Vis Martinaj e kan vrar. Ai akuzon vazhdimisht kryeministrin pr vrasjen e tij.

  “Ervisit i kan zhdukur kufomn, e kan vrar jam 100 prqind i sigurt. E di kryeministri se ku sht. Ai e ka vrar me bandat e tij. Ai ka interes pr bregdetin e jugut”, tha Faik Martinaj.

  “Hasmi nuk t zhduk xhenazen”, tha ai pr Report Tv.

  Nse mbetet e vertet se kan vrar dhe zhdukur kufomn, kjo n Veri nuk falet. T mos harrojm se fisi Martinaj sht fis i fort dhe me shum miqsi e krushqi dhe nuk e falin kt q u kan br duke iu zhdukur kufomn.

  Me sa duket do ket hakmarrje t egr e jo me shum pr vrasjen se sa pr zhdukjen e kufoms.

  “Hasmi nuk t zhduk xhenazen”, tha xhaxhai i Ervis Martinajt.

  Koha Jone

 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Zhduket Ervis Martinaj, koka e lojrave t fatit n Shqipri

  INTERVISTA E PLOT ME FAIK MARTINAJ

  Gazetarja: Po diskutojm pr Ulvi Skann q ka humbur dhe dyshohet se ka lidhje zhdukja e tij me nipin tuaj, Ervis Martinaj. Ju keni deklaruar n polici, keni thn se mesazhin e fundit jua drgoi rreth ors 7 t pasdites n 9 Gusht.

  Faik Martinaj: Rreth ors 7 e 23 minuta t pasdites, t darks.

  Gazetarja: far ju shkruante n at mesazh?

  Faik Martinaj: Asgj. Kurrgj. Kujdesni nga shtpia, kaq.

  Gazetarja: Thjesht ju prshndeti?

  Faik Martinaj: Ne e dinim, se ne na e ka dhan mesazhin ky kryeministri i Shqipris, fatkeqsi kombtare, kryekrimineli i kombit shqiptar, Edi Rama na e ka dhn mesazhin q n fushatn e vitit t kaluar, q i ka thn se “i them atij drejtorit t basteve” dmth q ather na ka krcnu, se “ia dim targn e makins” e kshtu dmth. Un e di zhdukjen e nipit tim, sht kryeministri, organizatori sht kryeministri Edi Rama me bandat e tij edhe me gjith oligarkt q i kan interesat nga bregdeti i jugut. Kryesori, kryekrimineli i zhdukjes s nipit tim. Se hasmi t vret, nuk t zhduk kufomn.

  Ndrhyn gazetarja: Zoti Faik! Zoti Faik! Un kam dgjuar edhe deklaratat e kryeministrit ton Edi Rama q shkaktoi drejtorin e policis se pret nga policia nj version zyrtar.

  Faik Martinaj: Po se nuk i intereson me e zbulu. Se ishin veglat e tij. Ky ishte iniciatori. Ky ishte organizatori i zhdukjes. Shiko, hasmi t vret, nuk e zhduk kufomn. Kt, vetm shteti, nj SpiroKolek i dyt dmth i zhduk kufomat.

  Gazetarja: Pra ju besoni se nipi juaj sht vrar?

  Faik Martinaj: 100% 100%, e di kryeministri kt pun

  Gazetarja: Pr zhdukjen e nipit tuaj ka pasur deklarata nga kryeministri aktual q e ka komentuar, por edhe nga ish-kryeministri Berisha.

  Faik Martinaj: Nuk i kam dgjuar deklarimet e ish-kryeministrit Berisha, por (ndrhyn gazetarja: Dshironi t’ua them edhe un) por kam dgjuar q n zgjedhjet e prillit t vitit t kaluar kam dgjuar kryekriminelin, kryeministrin aktual, kryekriminelin (ndrhyn prap gazetarja: Zoti Faik!) edhe q ka deklaruar para mijra mijra mijra qyetarve n mitingje q “un I them atij drejtorit se ne ia dim targn e makins”, pra ne na e ka kallzu q do t’jua zhduk.

  Gazetarja: Po t lutm Zoti Faik! Ju m deklaruar se jan gjasht banda, ju e dini q nipi juaj…

  Faik Martinaj: Bandat e Edi Rams, ata q kan zaptu bregdetin e jugut, bandat e Edi Rams, i din Edi Rama, e din, krimineli e din, kryekrimineli sht Edi Rama.

  Gazetarja: Nipi juaj sht zhdukur q n datn 9 gusht zoti Faik dhe nj pjes e mir e miqve t tyre, jan vrar dhe ekzekutuar dhe vetm para disa kohve sht ekzekutuar edhe familjari juaj Brilant Martinaj. U eleminuan edhe miqt dhe n fund ai u zhduk.

  Faik Martinaj: T gjitha, t gjitha jan…

  Gazetarja: Mendoni se kemi t bjm me bandat e tjera q mund t jen hakmarr?

  Faik Martinaj: Jo, jo, bandat jan t Edi Rams. T gjitha kto. sht iniciatori, sht ideatori i t gjithave. Skenari sht i Edvin Kristaq Rama, krimineli i kombit.

  Gazetarja: Por hetuesit po punojn dhe t marrin n pyetje kundrshtart e Ervis Martinajt dhe Brilant Martinajt. Ata rezultojn jasht fatkeqsisht. Mendoni se shteti i ka eleminuar kto t gjith ndr vite? Saga e vrasjeve ka nisur n 2018.

  Faik Martinaj: Moj motr, Edi Rama i ka qit prej burgut t prjetshm. Leji a rrenash fliten. Ky sht mjeshtr. Shiko, kundrshtari, hasmi t vret, nuk ka me t zhduk xhenazen.

  Gazetarja: Mendoni se sht vrar dhe kufoma sht fshehur.

  Faik Martinaj: Me porosi t Edi Rams.

  Gazetarja: Me pak fjal kshtu sht shprehur edhe ish-kryeministri Sali Berisha.

  Faik Martinaj: Kryeministri me gjith oligarkt e bregdetit.

  Gazetarja: Zoti Faik, por shtja sht kthyer n politike, kan folur edhe kryeministri aktual edh eish-kryeministri. Z.Berisha thot se sht vrar nipi juaj dhe kufoma mbahet peng. Nga ai e keni msuar kt?

  Faik Martinaj: Jo, jo, jo, jo!

  Gazetarja: Po nga e keni msuar?

  Faik Martinaj: Po e di un se n fushatn e prillit t vitit t kaluar, na ka thn. Ka dal n miting dhe e deklaroi: “Un i them atij drejtorit t basteve…” Po deshe e kam ktu videon ta oj n hatsapp, por deshe ta oj. “Un i them atij drejtorit t basteve, betohet, un ia di targn e makins, edhe n brim t miut po u fut, ne do t t gjejm”. Edhe e gjeti. Ashtu si deklaroi edhe e bani, e gjeti. Dgjo motr, hasmi nuk ka interes me t zhduk xhenazen dhe kufomn, mua baba nuk m ka ln hasmri me asknd. Kurse ky qafiri i kombit, Edvini (ndrhyn gazetarja: T jemi pak korrekt se jemi n transmetim direkt) Edi Rama…

  Gazetarja ndrhyn srish: Nuk e mendoni pistn se miqt e tij u eleminuan dhe ai mund t jet zhdukur vet?

  Faik Martinaj: Jo moj, ca sht zhduk, e ka thn Edi Rama q n zgjedhjet e kaluara…na ka thn do t’ju eleminoj…

  Ndrhyrn gazetarja: E mendoni kt pist? Duhet t presim, se ende nuk sht zbardhu, t presim nga policia e shtetit.

  Faik Martinaj: Dgjo! Me gjith konsoderatn pr policin se un kam punu ca vite n polici t shtetit, nja dhjet vite. Me gjith konsideratn q kam pr drejtorin e policis s shtetit, por nuk e len kush. A e kupton? Nuk e len kush. Se jan t gjith t kapur nga Edi. Nuk i len ai. E kupton? Ai kundrshtart politik…

  Ndrhyn gazetari tjetr i Report TV, Sokol Dema: Policia ju ka dhn nj verdikt, nj prov prderisa jeni kaq i bindur? Dispononi ndonj prov?

  Faik Martinaj: Prova sht Edi Rama, q na ka dhn deklaratn n fushatn e kaluar. Na ka thn “edhe n brim t miut, ne jua dim targn e makins”. Ky sht ideatori, ky sht iniciatori, ky sht me bandat e tij, ky sht me oligarkt q ka zaptu bregdetin e jugut, jan interesa. Kt edhe budallai e kupton… por ai ka t drejt me fol, ne s’kemi t drejt me fol. Ai t prangos, ai t vret, ai ta zhduk kufomn, ai t’i bn t gjitha. Un do t’i bj thirrje nprmjet emisionit tuaj: T paktn xhenazen nxirre, t ket nj varr!

  Ndrhyn gazetarja: Vrasjet para se zhdukej Ervisi, vrasjen e Brilant Martinajt dhe t miqve t tyre, me far i lidhni?

  Faik Martinaj: Deklarata e Dumanit, erdhi, qitn t gjitha kto pasoja. Dumani prokuror, Dumani i penduar. Dumani burg t prjetshm, Edvin Rama e nxjerr prej burgut. Si kujtoni ju se nuk kan lidhje kto pun? Me dosjet e me kto, kush i ka qit prej burgut t prjetshm? Deklaratat e Dumanit, jan t gjitha kto, por krejt iniciatori sht Edi Rama kryeministri kriminel i kombit.

  Lapsi

 18. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Zhduket Ervis Martinaj, koka e lojrave t fatit n Shqipri

  Kercenimi i paralajmeruar i Edi Rames kapur ne video


 19. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Zhduket Ervis Martinaj, koka e lojrave t fatit n Shqipri

  Darka me polict/ Loja e dyfisht e Rams pr zhdukjen e Martinajt

  Emri: rama-dhe-ervis-martianj-770x433-1.jpg

Shikime: 120

Madhsia: 26.1 KB

  Pas darks q kryeministri Rama u shtroi drejtorve t policis, n mediat afr qeveris qarkulloi lajmi se ai u kishte krkuar policve zbulimin e t vrtets mbi zhdukjen e Ervis Martinajt. T njjtn krkes, Rama e ka br edhe m par publikisht.

  N shtator t vitit t kaluar i drejtoi kt pyetje Drejtorit t Prgjithshm t Policis, Muhamet Rrumbullakun “Ervis Martinaj sht vrar apo jo?”

  M pas i tha “nse i krkuari sht vrar t’i thuhet publikut, nse jo t gjendet, t kapet t’i dorzohet Policis”.

  Por a sht kryeministri Rama vrtet i interesuar pr zbulimin e ksaj ngjarjeje? A ka pasur vrtet qllim q t’i bj presion policve pr t gjetur Martinajn? Nse sheh n vijimsi lvizjet e Rams, rezulton se mes akteve dhe fjalve, ka kontradikta t mdha.

  1) Shkarkimi i Gledis Nanos pas biseds me Jeton Lamin

  Prpjekja pr t gjetur t vrtetn mbi Ervis Martinajn i kushtoi vendin e puns Gledis Nanos, si ish-drejtor i prgjithshm i policis s shtetit.

  N bashkpunim me familjart e Martinajt, policia e drejtuar nga Gledis Nano gjeti njeriun e vetm q sot mund t thot pr ku u nis Ervis Martinaj mbrmjen e 8 Gushtit.

  Ky njeri sht Jeton Lami. Ish-efektivi i Operacionales q shoqronte hap pas hapi Martinajn ruante edhe kontaktet dhe pagesat pr shefat e korruptuar t policis. Jeton Lami sht njeriu i vetm q sot mund t thot se prse i paralajmroi familjart e tij Ervis Martinaj me nj mesazh ku i thoshte se “do t ket kontrolle”.

  Jeton Lami pranoi t rrfehej vetm para Gledis Nanos.

  N kto kushte, nse do t donte t dinte t vrtetn, kryeministri duhej ta inkurajonte Gledis Nanon n prpjekjet e tij. N vend t ksaj, Rama urdhroi shkarkimin e Gledis Nanos nga detyra. Q nga ajo dit, Jeton Lami ka heshtur.

  2) Kontrollet n shtpit e Martinajve

  N vend t krkoj pr gjurmt e Ervis Martinajt tek bandat kundrshtare, policia nn drejtimin e Muhamet Rrumbullakut i ka fokusuar krkimet n shtpit e Martinajve.

  Kontrollet n shtpit e Martinajve n Fush-Kruj u zhvilluan natn e Krishtlindjeve dhe kjo nxiti menjher hamendsimet se 42-vjeari sht gjall. Disa dit m par u zhvilluan krkime n vilat q Martinaj kishte bler n Surrel, ku policia gjti edhe nj pasaport false t tij.

  Pra nse sheh, veprimet e policis ato jan t orientuara drejt familjarve t viktims, jo tek t dyshuarit pr rrmbimin dhe m pas zhdukjen e tij.

  3) Darka pr polict me “zero rezultate”

  Ka nj anomali n darkn, q Rama ka shtruar pr shefat e policis, nse i rikthehemi mesazheve t tij publike pr historin e Martinajt.
  Pas krkess s kryeministrit pr t zbardhur misterin e zhdukjes s Ervis Martinajt, policia ka “zero rezultate”.

  N kt histori nuk ka asnj zhvillim. Muhamet Rrumbullaku dhe vartsit e tij nuk kan mundur t sigurojn asgj m shum nga far arriti Gledis Nano n ditt e para pas denoncimit pr zhdukjen.

  Pavarsisht “zero rezultateve” Rama ulet me shefat e policis dhe u shtron dark, duke konfirmuar bashkpunimin e ngusht me ta n t ardhmen.

  N vetvete, darka sht nj inkurajim, se “zero rezultate” sht rezultati q duam.

  Lapsi.al

 20. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,103
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Zhduket Ervis Martinaj, koka e lojrave t fatit n Shqipri

  Ish-drejtuesi i lart i Policis, Shemsi Preni: Ervis Martinaj sht gjall!

  Ish-drejtues i lart i Policis, Shemsi Preni foli pr “zhdukjen” e Ervis Martinajt. Gjat nj interviste n Fax News, Preni tha se n fillimet e tij Ervis Martinaj nuk ka qen person i inkriminuar, por nj njeri me shkoll dhe i arsimuar n fushn e ekonomis. Sipas tij, gjithka ndryshoi me prfshirjen e tij n fushn e lojrave t fatit dhe kjo e implikoi at n akte t rnda.

  Ai u shpreh s ish-biznesmeni sht gjall, ndrsa theksoi se beson q vet Martinaj t dal nj dit dhe t’u thot n sy politikanve se ai ka bler sistemin e drejtsis pasi kt mundsi ia ka dhn sistemi i korruptuar i drejtsis n Shqipri.

  “I kam thn gjrat pr Ervis Martinaj. E kam shprehur me bindje t plot se Visa Martinaj, ai pasi mbaroi shkolln nuk ishte person i inkriminuar. Por i shkolluar si gjith shqiptart e tjer, n nivelin e menaxhimit t biznesit. Fakti q flasin jo vetm thashethemet, por edhe dokumentet q nj biznes i till ka paguar tatimet, ka paguar polict, dhe ai ka qen i suksesshm pr kt”, shkruan zjarr.tv n web e tij.

  “Pastaj atij i sht br nj luft e pandershme pr ekonomin q kishte vendosur, dhe sht zhytur n inkriminim. Kam bindjen se ai sht gjall”, theksoi Shemsi Preni.

  Ervis Martinajt i kan vrar shumicn e miqve dhe t grupit t tij e me sa duket ai po prgatitet pr supr goditje, gjithnj nse i besojm fjalve t ish-drejtues t lart t Policis, Shemsi Preni, i cili duhet t ket informacione.

  Koha Jone

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Intervist me violinisten Ervis Gega-Dodi
  Nga GrafvD n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 11-06-2018, 12:03
 2. Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 13-11-2015, 10:35
 3. Lufta per fshatin Martinaj
  Nga Viskont Preka n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-10-2014, 14:13
 4. Koka e Ali Pasha Tepelens do t vij n Shqipri
  Nga brooklyn2007 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 40
  Postimi i Fundit: 11-02-2013, 15:56

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •