Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 34
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,296
  Postimet n Bllog
  19

  Gjigandt e teknologjis sulmojn fjaln e lir n nj sulm t koordinuar mir

  N nj sulm t paramenduar dhe paraprgatitur, gjigandt e teknologjis n Amerik kan goditur fjaln e lir duke aplikuar nj censur n mas karshi presidentit Trump dhe gjith mbshtetsve t tij. N 48 ort e fundit, ja far ka ndodhur:

  - Twitter ka mbyllur llogarin e presidentit Trump n mnyr permanente. Udhheqsi m i plotfuqishm i bots q kontrollon kodet e armve brthamore, nuk i lejohet m t shprehi at q mendon n Twitter pr 88 milion ndjeksit e tij n Twitter.

  - Facebook, ashtu si Twitter, ka mbullur n mnyr permanente t gjitha llogarit e presidentit Trump, fushats s tij, shum faqeve popullore konservative n FB, me justifikimin e "nxitjes se dhuns".

  - Google dhe Apple, kan hequr nga dyqani i tyre i aplikacioneve, Parler, q sht nj rrjet shoqror i ngjashm me twitter q bn t mundur komunikimin e lirshm t antarve n platformn e tyre. Ky akt bn q prdoruesit e telefonave iPhone dhe Android t mos mund ta shkarkojn e prdorin Parler n telefonat e tyre. Parler mund t vizitohet vetm nga Interneti me nj shfletues.

  - Amazon sht kompania q Parler prdor pr mundsimin e shrbimit t tyre n Internet. Amazon i ka nisur sot nj letr kompanis Parler q do t'i pezulloje e ndrpresi shrbimet e ofruara deri m sot n mesnatn e s diels. Ky akt do t bj q Parler t mos punoj m fare as n telefon dhe as n Internet.

  Kush do ta mbroj at t shenjtn, Fjaln e Lir???

 2. #2
  i regjistruar
  Antarsuar
  17-10-2007
  Vendndodhja
  Diku ne emigrim
  Postime
  708

  Pr: Gjigandt e teknologjis sulmojn fjaln e lir n nj sulm t koordinuar mir

  Mire t'i behet, se kur twitter dhe facebook mbyllnin llogarite e persona te thjesht mbanin sehir, por ato u rriten si ai gjarperi qe pasi rritet dhe forcohet ha te zotin.

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,296
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Gjigandt e teknologjis sulmojn fjaln e lir n nj sulm t koordinuar mir

  LAJMI I FUNDIT: Kompania Parler ka hedhur ne gjyq kompanine Amazon per shkelje te rregullave anti-monopoliste, shkelje te kontrates ligjore dhe nderhyrje te paligjshme ne biznesin e nje kompanie private. I kerkon gjykates federale qe te detyroje Amazon te riktheje platformen e Parler ne funksionim.

  Qe prej mesnates se djeshme, platforma Parler nuk punon.

  Kompania eshte shprehur se eshte duke punuar qe te riktheje platformen ne linje, brenda nje kohe 1 javore, edhe pa mbeshtetjen e Amazon.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 11-01-2021 m 15:51

 4. #4
  i regjistruar
  Antarsuar
  17-10-2007
  Vendndodhja
  Diku ne emigrim
  Postime
  708

  Pr: Gjigandt e teknologjis sulmojn fjaln e lir n nj sulm t koordinuar mir

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  LAJMI I FUNDIT: Kompania Parler ka hedhur ne gjyq kompanine Amazon per shkelje te rregullave anti-monopoliste, shkelje te kontrates ligjore dhe nderhyrje te paligjshme ne biznesin e nje kompanie private. I kerkon gjykates federale qe te detyroje Amazon te riktheje platformen e Parler ne funksionim.

  Qe prej mesnates se djeshme, platforma Parler nuk punon.

  Kompania eshte shprehur se eshte duke punuar qe te riktheje platformen ne linje, brenda nje kohe 1 javore, edhe pa mbeshtetjen e Amazon.

  Albo
  Mendova se mos e kisha une fajin..

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,296
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Gjigandt e teknologjis sulmojn fjaln e lir n nj sulm t koordinuar mir

  Presidenti Trump: Gjigandet e teknologjise, bene nje gabim te madh!

  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-01-2021 m 01:02

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,296
  Postimet n Bllog
  19

  E vrteta shfaqet lakuriq: Rrjetet sociale kan censuruar publikun pr llogari t pushtetarve

  Zuckerberg i shpjegon Joe Rogan pse Facebook censuroi historin e laptopit Hunter Biden

  Rrnjt e censurs s mediave sociale m n fund po ekspozohen.

  Emri: Mark_Zuckerberg_Rogan_Show.jpg

Shikime: 221

Madhsia: 20.6 KB

  N nj podcast t fundit t Joe Rogan, CEO i Meta, Mark Zuckerberg shpjegoi zinxhirin e ngjarjeve q uan Facebook n censurimin e historis s laptopit Hunter Biden dhe se si ndodhi ajo censur. Historia, pr t ciln shum argumentojn se ishte nj faktor ky n zgjedhjet e vitit 2020, u ndalua n mnyr famkeqe nga Twitter menjher pasi doli. N at koh, Facebook njoftoi se po "ulnin shprndarjen e tij" n platformn e tyre, por ofroi detaje minimale se si dhe pse.

  N fund t tetorit t vitit 2020, Zuckerberg shpjegoi n nj seanc dgjimore n Senat se FBI e kishte paralajmruar Facebook-un t ishte n "gadishmri t shtuar" n lidhje me "operacionet e hakerave dhe rrjedhjeve" q uan n zgjedhje, gj q sht pjes e asaj q i bri ata t mbyllnin prkohsisht historin. .

  Megjithse Zuckerberg nuk zbuloi ndonj informacion veanrisht t ri me Rogan, biseda po shkakton mjaft buj dhe ka rritur vmendjen e publikut mbi rolin e qeveris federale n censurimin e mediave sociale.

  "N thelb sfondi ktu," tha Zuckerberg , "sht FBI, mendoj se n thelb erdhi tek ne, disa njerz n ekipin ton, dhe ishte si 'Hej, vetm q ta dini, duhet t jeni n gatishmri t lart. Menduam se kishte shum propagand ruse n zgjedhjet e 2016-s. Ne e kemi vn re se n thelb do t ket nj lloj hale t ngjashme me at, kshtu q thjesht jini vigjilent.'”

  Zuckerberg theksoi se Facebook nuk e ndaloi plotsisht historin si bri Twitter, por vetm reduktoi shprndarjen e saj.

  “Pr…mendoj se ishin pes apo shtat dit kur n thelb po prcaktohej nse ishte false, shprndarja n Facebook u ul, por njerzit ende lejoheshin ta shprndanin at. Kshtu q ju mund ta ndani at, mund ta konsumoni akoma”, vazhdoi Zuckerberg.

  “Kshtu q kur thoni 'shprndarja sht zvogluar.' Si funksionon kjo?” pyeti Rogan.

  “N thelb renditja n burimet e lajmeve ishte pak m pak. Kshtu q m pak njerz e pan at se sa do ta shihnin ndryshe”, u prgjigj Zuckerberg.

  "Me sa prqindje?"

  “Nuk e di nga maja e koks. Por sht...ka kuptim.”

  Pasi komentoi natyrn “hiper-politike” t historis, Zuckerberg prsriti se komentet e FBI-s ishin nj faktor ky n vendim.

  "Ne thjesht menduam, 'hej shiko, nse FBI'—q un ende e shoh si nj institucion legjitim n kt vend, sht nj zbatim shum profesional i ligjit—'nse ata vijn tek ne dhe na thon se duhet t jemi n roje pr dika, ather dua ta marr seriozisht.'”

  "A than ata n mnyr specifike q ju duhet t ruani pr at histori?" pyeti Rogan.

  “Jo, nuk m kujtohet nse ishte ashtu konkretisht”, u prgjigj Zuckerberg, “por n thelb i prshtatej modelit”.  'Algoritmi'
  Pr vite me radh, krijuesit e prmbajtjes kan pyetur veten nse platformat e Big Tech si Facebook kan censuruar n heshtje prmbajtjen e tyre. Meqense kto platforma jan kuti t tilla t zeza, sht e pamundur t thuhet me siguri pse disa prmbajtje bhen virale, ndrsa materialet e tjera, po aq interesante, duket se kan probleme. Thashethemet kan qarkulluar prej kohsh se "algoritmi" favorizon disa histori dhe llogari m shum se t tjerat, por pa akses n fundin e fundit kjo ka qen e vshtir t vrtetohet.

  Edhe me komentet e fundit t Zuckerberg, ne ende nuk dim shum se si Facebook angazhohet n censur ose saktsisht se far lloj prmbajtjeje po censurohet. Por nse mund t lexojm mes rreshtave t komenteve t tij, mund t nxjerrim me siguri kt shum: ka nj grup njerzish q kontrollojn se cila prmbajtje prhapet, dhe nse ata madje dyshojn pr prmbajtjen tuaj, kjo do t dmtoj.

  Vetm kjo duhet t jet ftohse. Ideja q nj panel "ekspertsh" po vendos se cilat histori do t bhen lajme kombtare dhe cilat nuk do t dalin kurr, sht thellsisht shqetsuese. Po, keqinformimi ekziston, por rreziqet e lejimit t nj grupi t vogl, me gjas t njanshm pr t kontrolluar bisedn kombtare jan shum m t mdha se sa rreziqet e lejimit t prhapjes s informacionit "t gabuar" ose "mashtrues".

  Dhe prve ksaj, si kan treguar n mnyr t prsritur dy vitet e gjysm t fundit, "dezinformimi" i sotm shum shpesh bhet fakti i s nesrmes.

  Por ndrsa kompanit e mediave sociale q angazhohen n censur sht problematike n vetvete, prfshirja e FBI-s tregon pr nj problem shum m t madh.

  Arritja n rrnjn e problemit t censurs
  Nj nga pikat q ngrihet shum n diskutimin e censurs s Big Tech sht fakti q platformat e mediave sociale jan kompani private dhe se pr kt arsye ato kan t drejt t moderojn prmbajtjen si e shohin t arsyeshme. Kjo sht e vrtet, dhe t ashtuquajturat ligje t "fjals s lir" q mandatojn politika t moderuara t prmbajtjes s lir duhet t kundrshtohen mbi kto baza.

  Por si theksojn me zgjuarsi Dan Sanchez dhe Liam McCollum, ashtu si ligjet qeveritare q krkojn m pak censur jan t gabuara, presioni qeveritar pr t pasur m shum censur sht gjithashtu i gabuar pr t njjtn arsye. Kur qeveria po krcnon t rregulloj kompanit pr lejimin e prhapjes s dezinformatave, duke uar n nj shkall t caktuar "vetcensurimi", kjo gjithashtu sht nj shkelje e t drejts s tyre pr t zgjedhur politikat e tyre t moderimit t prmbajtjes.

  "Kur nj qeverie nuk i plqen prmbajtja q del nga nj industri mediatike," shkruajn ata , "nuk duhet gjithmon t miratoj ligje formale pr ta censuruar at. Ndonjher, gjithka q duhet t bjn politikant dhe burokratt sht ta bjn shum t qart paknaqsin e tyre pr prmbajtjen dhe t krcnojn (qoft n mnyr implicite apo eksplicite) pr t goditur industrin. N prgjithsi, nj krcnim sht gjithka q duhet pr t friksuar kompanit private q t censurojn veten e tyre pr t parandaluar ose prgatitur pr goditjen e afrt.”

  Kjo sht pikrisht ajo q ka ndodhur. CEO-t e Big Tech jan trhequr para Kongresit prsri dhe prsri pr t'u krcnuar me rregullore nse ata nuk arrijn t "shplasin" dezinformimin. A mund ta fajsoni vrtet Facebook-un, pra, q shpejt pranoi kur FBI l t kuptohet se dshiron m shum censur? Mund t thuash se ata ishin teknikisht t lir pr t marr vendimin e tyre, por t qenit teknikisht t lir nuk do t thot se ata ishin n t vrtet t lir.

  Pr t qen t sigurt, Big Tech nuk duhet t lihet nga grepi. Ata jan pjes e ktij problemi. Por faji pr censurn e mediave sociale qndron para s gjithash tek qeveria, jo tek kompanit e teknologjis.

  Nuk sht Big Tech (Teknologjia e Madhe) q ne duhet t frenojm. sht Big Government (Qeveria e Madhe).

  Patrick Carroll
  Patrick Carroll ka nj diplom n Inxhinieri Kimike nga Universiteti i Waterloo-s dhe sht bashkpuntor redaktues n Fondacionin pr Edukimin Ekonomik.


  Burimi: Fee.org
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 02-09-2022 m 10:40

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,296
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: E vrteta shfaqet lakuriq: Rrjetet sociale kan censuruar publikun pr llogari t pushtetarve

  Padia n Gjykat: Shtpia e Bardh, Big Tech n ujdi pr t censuruar 'dezinformatat'

  Emri: joe-biden.jpg

Shikime: 148

Madhsia: 29.8 KB
  Administrata Biden u prplas me kompanit e teknologjis si Facebook dhe Twitter pr t censuruar "dezinformatat" mbi COVID-19, sipas nj peticioni nga Louisiana AG Jeff Landry dhe Missouri AG Eric Schmitt.

  Administrata e Biden-it punoi s bashku me gjigantt e mediave sociale si Facebook dhe Twitter pr t censuruar deklaratat q ata i konsideronin si "dezinformim" n lidhje me temat, duke prfshir pandemin COVID-19, than t enjten dy prokuror t prgjithshm republikan t shtetit ndrsa krkuan publikimin e emaileve midis degs s lart ekzekutive. zyrtart dhe titant e Big Tech.

  N nj peticion t depozituar t mrkurn n gjykatn federale t Luizians, Prokurori i Prgjithshm i shtetit Jeff Landry dhe homologu i tij i Misurit Eric Schmitt akuzuan se "dhjetra zyrtar federal n t paktn njmbdhjet agjenci federale" t prfshir n nj "Ndrmarrje federale t censurs" masive, t prhapur, me “qllimi dhe efekti i presionit t platformave t mediave sociale pr t censuruar dhe shtypur fjalimin privat q zyrtart federal nuk e favorizojn”.

  Administrata e Bidenit nuk ka qen e turpshme t mbshtetet n kompanit e mediave sociale pr t kontrolluar prmbajtjen e tyre. M 15 korrik 2021, sekretarja e athershme e shtypit e Shtpis s Bardh, Jen Psaki , pranoi se kolegt e saj “po shnonin postime problematike pr Facebook q prhapnin dezinformata”.

  “sht e rndsishme t merren masa m t shpejta kundr postimeve t dmshme… dhe Facebook duhet t lviz m shpejt pr t hequr postimet e dmshme dhunuese,” shtoi Psaki n at koh.

  T nesrmen, Biden akuzoi platforma si Facebook pr "vrasje t njerzve" duke lejuar t ashtuquajturin "dezinformim" t prhapet pa kontroll.

  Emri: biden-admin-social-media-03.jpg

Shikime: 152

Madhsia: 41.6 KB
  Peticioni pretendonte se "dhjetra zyrtar federal n t paktn njmbdhjet agjenci federale" punuan me kompanit e teknologjis pr t'u prfshir n censur.

  Emri: jen-psaki.jpg

Shikime: 155

Madhsia: 38.3 KB
  Ish-sekretarja e shtypit e Shtpis s Bardh Jen Psaki pranoi n vitin 2021 se zyrtart e Shtpis s Bardh po shnonin postimet "problematike" n Facebook.

  Menjher pas komenteve t Bidenit, nj email nga nj zyrtar i paidentifikuar i Facebook drejtuar kirurgut t prgjithshm Vivek Murthy lexoi pjesrisht: “E di q ekipet tona u takuan sot pr t kuptuar m mir shtrirjen e asaj q Shtpia e Bardh pret nga ne n lidhje me dezinformatat n vazhdim”.

  Shtat dit m von, m 23 korrik, i njjti zyrtar i Facebook-ut informoi me krenari zyrtart n Departamentin e Shndetsis dhe Shrbimeve Njerzore se kompania po ndrmerrte veprime kundr nj grupi t quajtur "duzina e dezinformimit" pr postimet e tyre rreth vaksinave COVID-19.

  “[Ne] hoqm 17 faqe, Grupe dhe llogari t tjera n Instagram t lidhura me duzinn e dizinformimit (kshtu q gjithsej 39 Profile, Faqe, Grupe dhe llogari IG jan fshir deri m tani, duke rezultuar q do antar i duzins disinfo kishte t paktn nj nj subjekt i till u hoq),” shkruhej n email, duke shtuar m von: “Ne zgjeruam gjithashtu grupin e pretendimeve t rreme q heqim pr t vazhduar me tendencat e fundit t dezinformatave q po shohim”.

  Marrdhnia ishte aq komode sa m 20 korrik 2021, Drejtori Dixhital i Ekipit t Reagimit ndaj COVID-19 t Shtpis s Bardh, Clarke Humphrey, mori nj prgjigje nga Facebook n pak sekonda kur pyeti pr heqjen e nj llogarie t rreme t Dr. Anthony Fauci n Instagram.

  "Prshndetje - ndonj mnyr mund ta heqim kt?" Humphrey shkroi , s bashku me nj lidhje me llogarin. "N fakt nuk sht nj nga tonat."

  "Po, n t!" prgjigja u kthye.

  Nj email tjetr, nga prilli 2021, tregon nj takim t planifikuar pr punonjsit e Shtpis s Bardh q do t "informohen nga Twitter mbi informacionin e gabuar t vaksinave". Akoma nj tjetr rekord, nga 28 korriku i atij viti, tregon nj zyrtar t Facebook-ut q i propozon nj homologu t CDC-s q “prve takimeve tona javore, t bjm nj takim mujor t keqinformimit/zbulimit, me ndoshta tema pretendimi t komunikuara disa dit m par n mnyr q t mund t sillni ekspertt q prputhen dhe bisedoni rastsisht pr 30 minuta ose m shum.”

  "Po, ne do t donim ta bnim kt," u prgjigj zyrtari i CDC.

  Emri: eric-schimitt.jpg

Shikime: 149

Madhsia: 42.9 KB
  Schmitt tha n nj deklarat se Shtpia e Bardh ka nj "marrdhnie incestuoze me kompanit e mediave sociale".

  "Ne kemi marr tashm nj sr dokumentesh q vrtetojn qart se qeveria federale ka nj marrdhnie incestuoze me kompanit e mediave sociale dhe koordinon qartsisht pr t censuruar lirin e fjals, por nuk kemi mbaruar," tha Schmitt n nj deklarat t enjten.

  “Departamenti i Drejtsis po fshihet pas privilegjit ekzekutiv dhe ka refuzuar t anuloj komunikimet midis zyrtarve m t lart t administrats Biden dhe kompanive t mediave sociale. Kjo sht arsyeja pse, dje, ne i krkuam Gjykats q t detyroj Departamentin e Drejtsis t prodhoj ato shnime. Sapo kemi filluar – qndroni t sintonizuar.”

  AG-t thon se kan identifikuar t paktn 45 persona brenda HHS dhe vetm n Departamentin e Siguris Kombtare, t cilt komunikuan me kompanit e mediave sociale pr "dezinformimin". Ata gjithashtu pretendojn se zyrtart e agjencive t tjera, duke prfshir Byron e Regjistrimit, Administratn e Ushqimit dhe Barnave, FBI-n, Departamentin e Shtetit dhe Departamentin e Thesarit ishin t paktn n dijeni t "Ndrmarrjes s Censurs".

  Prve hedhjes s dokumenteve, Meta ka zbuluar se t paktn 32 zyrtar, duke prfshir punonjs n FDA, Komisionin e Ndihms Zgjedhore t SHBA dhe Shtpin e Bardh kan komunikuar me kompanin pr moderimin e prmbajtjes – por ato kontakte nuk u zbuluan n zbulimet e qeveris. , than Landry dhe Schmitt. YouTube zbuloi kontakte me 11 zyrtar, disa prej t cilave nuk u ndan nga qeveria n prgjigje t padis, pretenduan AG-t.

  Burimi: NY POST

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,296
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: E vrteta shfaqet lakuriq: Rrjetet sociale kan censuruar publikun pr llogari t pushtetarve

  Zuckerberg thot se Facebook censuroi historit e Hunter Biden t The Post sepse FBI paralajmroi pr 'depozitimin' e informacioneve t gabuara ruse

  Sipas themeluesit Mark Zuckerberg, Facebook e shtypi zbulimin e madh t The Post pr laptopin famkeq t Hunter Biden n prgjigje t nj paralajmrimi t paqart t FBI-s pr "propagandn ruse" t mundshme t lidhur me zgjedhjet presidenciale t vitit 2020.

  Miliarderi i teknologjis dhe CEO i Meta bri pretendimin mahnits gjat nj interviste t gjer, gati tre orshe, n t ciln ai gjithashtu pranoi pr podkasterin Joe Rogan se i vinte keq pr kt veprim dhe pranoi se "sht e keqe".

  "N thelb, sfondi ktu sht FBI, mendoj se n thelb erdhi tek ne - disa njerz n ekipin ton - dhe ishte si, 'Hej, vetm q ta dini, sikur, duhet t jeni n gatishmri t lart'," tha Zuckerberg n Episodi i s enjtes i "Prvoja e Joe Rogan".

  Emri: hunter-biden-laptop-15-wide.jpg

Shikime: 150

Madhsia: 28.9 KB
  Shefi ekzekutiv i Meta, Mark Zuckerberg pranoi se FBI i udhzoi ekipet e tij q t kufizonin shprndarjen e ekspozits s Hunter Biden t The Post.

  Emri: mark-zuckerberg-joe-rogan-experience.jpg

Shikime: 148

Madhsia: 28.1 KB
  CEO i Meta Mark Zuckerberg foli n podcast t Joe Rogan.

  Zuckerberg tha se FBI shtoi: “Ne menduam se kishte shum propagand ruse n zgjedhjet e 2016. Ne kemi vrejtur se, n thelb, do t ket nj lloj hale q sht e ngjashme me at. Prandaj, jini vigjilent.'

  Zuckerberg i tha Roganit, “Ne thjesht menduam: Hej, shikoni, nse FBI, t cilin un ende e shoh, sht nj institucion legjitim n kt vend, sht nj zbatim shum profesional i ligjit – ata vijn tek ne dhe na thon se ne duhet t jemi duke u kujdesur pr dika, ather dua ta marr seriozisht.

  Si prgjigje, Facebook kufizoi ndarjen e informacionit t The Post t tetorit 2020 n lidhje me prmbajtjen e nj kompjuteri laptop q djali i par dyshohet se la n nj dyqan riparimi n Delaware n prill 2019 dhe nuk e mori kurr.

  Kur Rogan e pyeti Zuckerberg nse FBI "specifikisht" tha se gjigandi i mediave sociale "duhet t jet i kujdesshm pr at histori", titani i teknologjis tha se nuk mund ta kujtonte.

  “Jo, nuk e mbaj mend nse ishte kaq konkretisht, por n thelb i prshtatej modelit,” tha ai.

  Menjher pasi The Post publikoi raportin e saj ekskluziv, 51 ish-zyrtar t inteligjencs amerikane – t udhhequr nga ish-drejtori i Inteligjencs Kombtare James Clapper dhe ish-drejtort e CIA-s Mike Hayden, Leon Panetta dhe John Brennan – nnshkruan nj letr t hapur q thoshte se situata “ka t gjitha pika klasike t nj operacioni informacioni rus.

  Emri: joe-hunter-biden-south-carolina-1.jpg

Shikime: 149

Madhsia: 27.2 KB
  Presidenti Biden mohoi se ai ka qen ndonjher pjes e marrveshjeve t biznesit me jasht t djalit t tij.

  Ky pretendim erdhi prkundr faktit se as Hunter Biden dhe as fushata presidenciale e babait t tij Joe Biden nuk e mohuan vrtetsin e materialit n laptop, i cili prfshin veanrisht nj email q tregon se djali e prezantoi baban e tij, tani presidentin Biden, n nj prej tij t diskutueshm jasht shtetit. bashkpuntort e biznesit.

  Korrespondenca prputhet me pretendimin e Presidentit Biden se "Un kurr nuk kam folur me djalin tim pr marrdhniet e tij t biznesit jasht shtetit".

  Si New York Times ashtu edhe Washington Post kan konfirmuar q ather autenticitetin e emaileve n laptop. Mediat cituan burime t njohura me nj hetim penal pr mashtrim t mundshm tatimor dhe keqbrje t mundshme nga Hunter Biden, si dhe nj ekspert q ekzaminoi nj kopje t hard drive-it.

  Emri: new-york-post-biden-laptop-1.jpg

Shikime: 153

Madhsia: 87.3 KB
  New York Times m par pranoi se raportimi i Hunter Biden i The Post ishte i ligjshm.

  Emri: hunter-biden-laptop-02-2.jpg

Shikime: 144

Madhsia: 34.6 KB
  Hunter Biden shihet vetm i veshur me t brendshme n nj imazh nga laptopi i tij famkeq.

  Gjat intervists s tij me Rogan, Zuckerberg pranoi se i vinte keq q shtypi raportin e The Post, duke thn: “Po, po. Dua t them, sht e keqe.

  “Pas faktit doli, verifikuesit e fakteve e shikuan, askush nuk ishte n gjendje t thoshte se ishte e rreme,” tha ai.

  “Mendoj se sht gj e keqe, sidoqoft, n t njjtn mnyr q ndoshta t kalosh npr nj gjyq penal, por t dshmosh i pafajshm n fund sht gj e keqe.”

  “FBI n mnyr rutinore njofton entitetet e sektorit privat t SHBA-s, prfshir ofruesit e mediave sociale, pr informacionin e mundshm t krcnimit, n mnyr q ata t vendosin se si t mbrohen m mir kundr krcnimeve. FBI u ka ofruar kompanive tregues t krcnimeve t huaja pr t'i ndihmuar ato t mbrojn platformat dhe klientt e tyre nga abuzimi nga aktor t huaj t ndikimit malinj. FBI do t vazhdoj t punoj ngusht me partnert e sektorit federal, shtetror, lokal dhe privat pr t mbajtur publikun t informuar pr krcnimet e mundshme, por FBI nuk mund t krkoj ose t'i drejtoj kompanit t ndrmarrin veprime pr informacionin e marr", tha FBI n nj deklarat. deklarat.

  Burimi: NY POST

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,296
  Postimet n Bllog
  19

  NY Post: Facebook spiunoi mesazhet private t mbshtetsve t presidentit Trump pr llogari t FBI

  Emri: GettyImages-1242880818.jpg

Shikime: 201

Madhsia: 10.6 KB
  Facebook spiunoi mesazhet private t amerikanve q vun n pikpyetje zgjedhjet e vitit 2020, than burime t DD. NurPhoto prmes Getty Images

  Sipas burimeve brenda Departamentit t Drejtsis, Facebook ka spiunuar mesazhet dhe t dhnat private t prdoruesve amerikan dhe i raporton ato n FBI nse ata shprehin ndjenja anti-qeveritare ose kundr autoritetit - ose vn n dyshim zgjedhjet e vitit 2020 .

  Nn operacionin e bashkpunimit t FBI-s, dikush n Facebook shnoi kto mesazhe private t supozuara subversive gjat 19 muajve t fundit dhe ia transmetoi ato n form t redaktuar n njsin operative t terrorizmit vendas n selin e FBI-s n Uashington, DC, pa nj thirrje.

  sht br jasht procesit ligjor dhe pa ndonj shkak t mundshm, pretendoi nj nga burimet, i cili foli n kushte anonimiteti.

  Facebook i ofron FBI-s biseda private t cilat mbrohen nga Amendamenti i Par pa asnj thirrje.

  M pas, kto mesazhe private jan krijuar si subjeksione n zyrat n terren t FBI-s n t gjith vendin, t cilat m pas krkuan thirrje nga Prokuroria partnere e SHBA-s n rrethin e tyre pr t marr zyrtarisht bisedat private q Facebook tashm u kishte treguar atyre.

  Por kur prdoruesit e synuar t Facebook u hetuan nga agjentt n nj zyr lokale t FBI-s, ndonjher duke prdorur teknika t fshehta t vzhgimit, nuk u shfaq asgj kriminale apo e dhunshme.

  "Ishte nj humbje e kohs son," tha nj burim i njohur me krkesat pr fletthirrje t paraqitura gjat nj furi 19-mujore nga selia e FBI-s n Uashington, DC, pr t prodhuar ngarkesn e shtjeve n prputhje me retorikn e administrats Biden mbi terrorizmin e brendshm pas 6 janarit. , 2021, trazirat e Kapitolit.

  "Amerikant me gjak t kuq"

  Prdoruesit e Facebook, komunikimet private t t cilve Facebook i kishte cilsuar si terrorizm vendas pr FBI-n, ishin t gjith "individ konservator t krahut t djatht".

  Ata ishin amerikan me arm dhe gjak t kuq [t cilt ishin] t zemruar pas zgjedhjeve dhe qllonin gojn dhe flisnin pr organizimin e protestave. Nuk kishte asgj kriminale, asgj pr dhunn apo masakrimin apo vrasjen e dikujt.

  Sapo u krkua nj thirrje, brenda nj ore, Facebook drgoi gigabajt t dhna dhe foto. Ishte gati pr t shkuar. Ata thjesht prisnin at proces ligjor q t mund ta drgonin at.

  Facebook i mohoi akuzat dje.

  N dy deklarata t kundrta t drguara nj or larg njri-tjetrit, Erica Sackin, zdhnse pr Komunikimet, Organizatat e Rrezikshme dhe Individt n kompanin mm t Facebook, Meta, pretendoi se ndrveprimet e Facebook me FBI-n ishin krijuar pr t "mbrojtur njerzit nga dmtimi".

  Emri: AP22207048176583.jpg

Shikime: 149

Madhsia: 29.8 KB

  N deklaratn e saj t par ajo tha: Kto pretendime jan t rreme sepse pasqyrojn nj keqkuptim se si sistemet tona i mbrojn njerzit nga dmtimi dhe se si ne angazhohemi me zbatimin e ligjit. Ne i shqyrtojm me kujdes t gjitha krkesat e qeveris pr informacionin e prdoruesit pr t'u siguruar q ato jan ligjrisht t vlefshme dhe t prshtatura ngusht dhe shpesh i shtyjm prapa. Ne u prgjigjemi krkesave ligjore pr informacion n prputhje me ligjin n fuqi dhe kushtet tona dhe u japim njoftim prdoruesve sa her q lejohet.

  N nj "deklarat t prditsuar" t dyt, t pa nxitur, drguar 64 minuta m von, Sackin ndryshoi gjuhn e saj pr t thn se pretendimet jan "t gabuara", jo "t rreme".

  Kto pretendime jan thjesht t gabuara. Sugjerimi q ne krkojm mesazhe private t njerzve pr gjuh anti-qeveritare ose pyetje n lidhje me vlefshmrin e zgjedhjeve t kaluara dhe m pas t'i japim ato n mnyr proaktive FBI-s sht qartsisht i pasakt dhe nuk ka asnj prov pr ta mbshtetur at, "tha Sackin, nj me baz n DC. Eksperti i reagimit ndaj krizave, i cili m par ka punuar pr Planned Parenthood dhe Obama for America dhe tani drejton komunikimet e Facebook mbi kundr-terrorizmin dhe organizatat dhe individt e rrezikshm.

  Emri: AP22176130969310.jpg

Shikime: 150

Madhsia: 42.4 KB

  Agjencia flet dyfish

  N nj deklarat t mrkurn, FBI as nuk i konfirmoi dhe as nuk i mohoi akuzat e bra ndaj saj n lidhje me operacionin e saj t prbashkt me Facebook, i cili sht cilsuar si "i paklasifikuar/ndjeshm ndaj zbatimit t ligjit".

  Duke iu prgjigjur pyetjeve n lidhje me keqprdorimin e t dhnave vetm t prdoruesve amerikan, deklarata u prqendrua n mnyr kurioze te "aktort e huaj t ndikimit malinj", por pranoi se natyra e marrdhnies s FBI-s me ofruesit e mediave sociale mundson nj "shkmbim t shpejt" informacioni dhe sht nj Dialog n vazhdim.

  FBI mban marrdhnie me entitetet e sektorit privat t SHBA-s, duke prfshir ofruesit e mediave sociale. FBI u ka ofruar kompanive tregues t krcnimeve t huaja pr t'i ndihmuar ato t mbrojn platformat dhe klientt e tyre nga abuzimi nga aktor t huaj t ndikimit malinj. Kompanit amerikane i kan referuar gjithashtu FBI-s informacione me vler hetimore n lidhje me ndikimin malinj t huaj. FBI punon ngusht me partnert ndrinstitucional, si dhe me partnert shtetror dhe lokal, pr t'u siguruar q ne po ndajm informacionin kur ai bhet i disponueshm. Kjo mund t prfshij informacion mbi krcnimin, t dhna t veprueshme ose tregues. FBI ka krijuar gjithashtu marrdhnie me nj sr kompanish t mediave sociale dhe teknologjis dhe mban nj dialog t vazhdueshm pr t mundsuar nj shkmbim t shpejt t informacionit t krcnimit.

  Mohimi i Facebook-ut q n mnyr proaktive i ofron FBI-s t dhna private t prdoruesve pa nj thirrje ose urdhr krkimi, nse sht e vrtet, do t tregonte se transferimi fillestar sht br nga nj person (ose persona) n kompanin e prcaktuar si "burim njerzor konfidencial" nga FBI, dikush me autoritetin pr t aksesuar dhe krkuar mesazhet private t prdoruesve.

  N kt mnyr, Facebook do t kishte "mohim t besueshm" nse lindin pyetje n lidhje me keqprdorimin e t dhnave t prdoruesve dhe konfidencialiteti i punonjsve t tij do t mbrohej nga FBI.

  "Ata kishin akses n krkim dhe ishin n gjendje ta prcaktonin at, pr t identifikuar kto biseda nga miliona biseda," sipas nj prej burimeve t DD.

  "Asnj nuk ishte tip Antifa"
  Prpara se t krkohej ndonj thirrje, ai informacion i ishte dhn tashm selis [FBI]. Plumbi tashm prmbante specifikat e informacionit brenda mesazheve [private t prdoruesve]. Nj pjes e tij ishte redaktuar, por pjesa m e madhe jo. Ata n thelb kishin nj pjes t biseds dhe m pas kalonin pjesn tjetr, kshtu q ishin pjest m skandaloze t theksuara dhe t nxjerra jasht kontekstit.

  Por kur e lexon bisedn e plot n kontekst [pas lshimit t fletthirrjes] nuk dukej aq keq. . . Nuk kishte asnj plan apo orkestrim pr t kryer ndonj lloj dhune.

  Disa nga amerikant e shnjestruar kishin postuar foto t tyre duke gjuajtur me arm s bashku dhe duke u kurvruar pr at q ka ndodhur [pas zgjedhjeve t 2020]. Disa ishin antar t nj milicie, por q mbrohej nga Amendamenti i Dyt. . .

  Ata [Facebook dhe FBI] po krkonin individ konservator t krahut t djatht. Asnj nuk ishte tip Antifa.

  Emri: GettyImages-1177863316.jpg

Shikime: 150

Madhsia: 19.7 KB

  Nj bised private e synuar pr hetim "u prfshi n shum raste sepse kishte shum individ n t gjitha kto biseda t ndryshme".

  Burimet e DD-s kan vendosur t flasin pr The Post, duke rrezikuar karriern e tyre, sepse jan t shqetsuar se zbatimi i ligjit federal sht politizuar dhe po abuzon me t drejtat kushtetuese t amerikanve t pafajshm.

  Ata thon se m shum sinjalizues jan gati t'u bashkohen atyre.

  Trazirat jan krijuar n radht dhe dosjet n t gjith FBI-n dhe n disa pjes t DD-s pr muaj t tr. Ajo erdhi n krye pas bastisjes muajin e kaluar n shtpin e ish-presidentit Donald Trump, Mar-a-Lago n Florida.

  Gjja m e frikshme sht fuqia e kombinuar e Big Tech n bashkpunim me krahun e zbatimit t FBI-s, thot nj sinjalizues. Google , Facebook dhe Twitter , kto kompani jan globaliste. Ata nuk e kan n zemr interesin ton kombtar.

  Autoria: Miranda Devine
  Burimi: NY POST

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,296
  Postimet n Bllog
  19

  SHBA: Pentagoni ka prdorur Facebook dhe Twitter pr operacione klandestine psikologjike

  Pentagoni hap nj rishikim gjithprfshirs t operacioneve klandestine psikologjike

  Ankesat pr operacionet e ndikimit t ushtris amerikane duke prdorur Facebook dhe Twitter kan ngritur shqetsimin n Shtpin e Bardh dhe agjencit federale.

  Nga Ellen Nakashima

  Emri: ZB2ZRARJMYI63KIK7TSACXP4R4.jpg

Shikime: 190

Madhsia: 63.0 KB

  Pentagoni ka urdhruar nj auditim gjithprfshirs se si kryen nj luft informacioni klandestine pasi kompanit kryesore t mediave sociale identifikuan dhe hoqn offline llogari t rreme t dyshuara se drejtoheshin nga ushtria amerikane n kundrshtim me rregullat e platformave.

  Colin Kahl , nnsekretari i mbrojtjes pr politikn, javn e kaluar udhzoi komandat ushtarake q angazhohen n operacione psikologjike n internet q t ofrojn nj llogari t plot t aktiviteteve t tyre deri n muajin e ardhshm pasi Shtpia e Bardh dhe disa agjenci federale shprehn shqetsime n rritje pr tentativn pr manipulim t Departamentit t Mbrojtjes. t audiencs jasht shtetit, sipas disa zyrtarve t mbrojtjes dhe administrats t njohur me kt shtje.

  Heqja n vitet e fundit nga Twitter dhe Facebook e m shum se 150 personave fals dhe faqeve mediatike t krijuara n Shtetet e Bashkuara u zbulua muajin e kaluar nga studiuesit e internetit Graphika dhe Observatori i Internetit Stanford. Ndrsa studiuesit nuk ia atribuan rrfimet e rreme ushtris amerikane, dy zyrtar t njohur me kt shtje than se Komanda Qendrore e SHBA-s sht ndr ato aktivitetet e t cilve po prballen me shqyrtim. Ashtu si t tjert t intervistuar pr kt raport, ata foln n kushte anonimiteti pr t diskutuar pr operacione t ndjeshme ushtarake.

  Studiuesit nuk specifikuan se kur ndodhn rrzimet, por ata q e njohin kt shtje than se ato ishin brenda dy ose tre viteve t fundit. Disa ishin t fundit, than ata, dhe prfshinin postime nga vera q nxirrnin narrativa anti-ruse duke cituar luftn "imperialiste" t Kremlinit n Ukrain dhe duke paralajmruar pr ndikimin e drejtprdrejt t konfliktit n vendet e Azis Qendrore. N mnyr domethnse, ata zbuluan se personat e shtirur - duke prdorur taktika t prdorura nga vende t tilla si Rusia dhe Kina - nuk fituan shum trheqje dhe se llogarit e hapura n fakt trhoqn m shum ndjeks.

  Centcom, me seli n Tampa, ka kompetenc mbi operacionet ushtarake n 21 vende n Lindjen e Mesme, Afrikn e Veriut dhe Azin Qendrore dhe Jugore. Nj zdhns nuk pranoi t komentonte.

  Brig i Forcave Ajrore. Gjenerali Patrick Ryder, sekretari i shtypit i Pentagonit, tha n nj deklarat se operacionet e informacionit t ushtris "mbshtesin prioritetet tona t siguris kombtare" dhe duhet t kryhen n prputhje me ligjet dhe politikat prkatse. "Ne jemi t prkushtuar pr zbatimin e ktyre masave mbrojtse," tha ai.

  Zdhnsit e Facebook dhe Twitter nuk pranuan t komentojn.

  Sipas raportit t studiuesve, llogarit e hequra prfshinin nj faqe mediatike t krijuar n gjuhn persiane q shprndante prmbajtje t ripostuar nga Zri i Ameriks Farsi dhe Radio Free Europe e financuar nga SHBA. Nj tjetr, tha ai, ishte i lidhur me nj dorez n Twitter q n t kaluarn kishte pretenduar se vepronte n emr t Centcom.

  Nj llogari e rreme postoi nj cicrim nxitse duke pretenduar se t afrmit e refugjatve t vdekur afgan kishin raportuar se trupat ishin kthyer nga Irani me organe t humbura, sipas raportit. Tweet-i lidhej me nj video q ishte pjes e nj artikulli t postuar n nj faqe interneti t lidhur me ushtrin amerikane.

  Centcom nuk ka komentuar nse kto llogari jan krijuar nga personeli apo kontraktort e tij. Nse postimi pr marrjen e organeve tregohet se sht i Centcom-it, tha nj zyrtar i mbrojtjes, "do t ishte absolutisht nj shkelje e doktrins dhe praktikave t trajnimit".

  Pavarsisht nga raporti, The Washington Post ka msuar se n vitin 2020 Facebook ka aktivizuar personat fiktive t krijuar nga Centcom pr t kundrshtuar dezinformimin e prhapur nga Kina q sugjerojn se koronavirusi prgjegjs pr Covid-19 u krijua n nj laborator t Ushtris Amerikane n Fort Detrick, Md., sipas zyrtar t njohur me kt shtje. Pseudo profilet aktive n grupet e Facebook-ut q flisnin n arabisht, farsi dhe urdu, than zyrtart u prdorn pr t prforcuar informacionin e vrtet nga Qendrat Amerikane pr Kontrollin dhe Parandalimin e Smundjeve n lidhje me origjinn e virusit n Kin.

  Prdorimi i llogarive t mediave sociale ersatz nga qeveria amerikane , megjithse i autorizuar nga ligji dhe politika, ka nxitur polemika brenda administrats s Bidenit, me Shtpin e Bardh q i bn presion Pentagonit q t qartsoj dhe justifikoj politikat e tij. Shtpia e Bardh, agjenci t tilla si Departamenti i Shtetit dhe madje edhe disa zyrtar brenda Departamentit t Mbrojtjes kan qen t shqetsuar se politikat jan shum t gjera, duke ln liri veprimi pr taktika q edhe nse prdoren pr t prhapur informacion t vrtet, rrezikojn t grryejn besueshmrin e SHBA-s, than disa zyrtar amerikan. .

  "Kundrshtart tan po veprojn absolutisht n fushn e informacionit," tha nj zyrtar i dyt i lart i mbrojtjes. Ka disa q mendojn se nuk duhet t bjm asgj klandestine n at hapsir. Dhnia e nj domeni t tr nj kundrshtari nuk do t ishte e menur. Por ne kemi nevoj pr parmak m t fort t politiks.

  Nj zdhnse e Kshillit t Siguris Kombtare, e cila sht pjes e Shtpis s Bardh, nuk pranoi t komentoj.

  Kahl zbuloi rishikimin e tij n nj takim virtual t thirrur nga Kshilli i Siguris Kombtare t martn, duke thn se ai dshiron t dij se far lloj operacionesh jan kryer, k po synojn, cilat mjete po prdoren dhe pse komandantt ushtarak kan zgjedhur ato taktika. , dhe sa efektive kan qen ato, than disa zyrtar.

  Mesazhi ishte n thelb, "Duhet t m justifikoni pse po bni kto lloj gjrash," tha zyrtari i par i mbrojtjes.

  Politika dhe doktrina e Pentagonit e dekurajojn ushtrin nga tregtimi i gnjeshtrave, por nuk ka rregulla specifike q detyrojn prdorimin e informacionit t vrtet pr operacione psikologjike. Pr shembull, ushtria ndonjher prdor trillime dhe satir pr qllime bindjeje, por n prgjithsi mesazhet supozohet t qndrojn n fakte, than zyrtart.

  N vitin 2020, oficert n Facebook dhe Twitter kontaktuan Pentagonin pr t ngritur shqetsime n lidhje me llogarit e rreme q duhej t hiqnin, me dyshimin se ato ishin t lidhura me ushtrin. At ver, David Agranovich, drejtori i Facebook pr ndrprerjen e krcnimeve globale, foli me Christopher C. Miller, asokohe asistent drejtor pr Operacionet Speciale/Konflikt me intensitet t ult, i cili mbikqyr politikn e operacioneve t ndikimit, duke e paralajmruar at se nse Facebook mund t'i nuhas ato, po ashtu edhe SHBA. kundrshtart, than disa njerz t njohur me bisedn.

  "Pikpamja e tij," tha nj person, "ishte 'Djema, ju u kapt. Ky sht nj problem.'

  Prpara se Miller t merrte masa, ai u caktua pr t drejtuar nj agjenci tjetr - Qendrn Kombtare t Kundr Terrorizmit. M pas ndodhn zgjedhjet e nntorit dhe i mbaroi koha q administrata Trump ta trajtonte kt shtje, megjithse Miller kaloi javt e fundit t presidencs s Donald Trump duke shrbyer si ushtrues detyre i sekretarit t mbrojtjes.

  Me ngritjen e Rusis dhe Kins si konkurrent strategjik, komandantt ushtarak kan dashur t luftojn, duke prfshir edhe online. Dhe Kongresi e mbshteti kt. I frustruar nga pengesat ligjore t perceptuara pr aftsin e Departamentit t Mbrojtjes pr t kryer aktivitete klandestine n hapsirn kibernetike, Kongresi n fund t vitit 2019 miratoi nj ligj q pohoi se ushtria mund t kryej operacione n "mjedisin e informacionit" pr t mbrojtur Shtetet e Bashkuara dhe pr t shtyr kundr dezinformimit t huaj q synon n minimin e interesave t saj. Masa, e njohur si Seksioni 1631, lejon ushtrin t kryej operacione klandestine psikologjike pa kaluar at q CIA ka pretenduar si autoritetin e saj t fsheht, duke lehtsuar disa nga frkimet q kishin penguar m par operacione t tilla.

  "Komandantt luftarak u emocionuan shum," kujtoi zyrtari i par i mbrojtjes. Ata ishin shum t etur pr t shfrytzuar kto autoritete t reja. Kontraktort e mbrojtjes ishin po aq t etur pr t nnshkruar kontrata t klasifikuara fitimprurse pr t mundsuar operacione t ndikimit klandestin.

  N t njjtn koh, tha zyrtari, udhheqsit ushtarak nuk ishin t trajnuar pr t mbikqyrur "operacionet teknikisht komplekse t kryera nga kontraktort" ose pr t koordinuar aktivitete t tilla me pal t tjera t interesuara diku tjetr n qeverin e SHBA.

  Vitin e kaluar, me nj administrat t re n fuqi, Agranovich i Facebook u prpoq prsri. Kt her ai e drgoi ankesn e tij te zvends kshilltarja e Presidentit Biden pr sigurin kombtare pr kibernetik, Anne Neuberger. Agranovich, i cili kishte punuar n NSC nn Trump, i tha Neuberger se Facebook po hiqte llogarit e rreme sepse ato shkelnin kushtet e shrbimit t kompanis, sipas njerzve t njohur me shkmbimin.

  Llogarit u zbuluan lehtsisht nga Facebook, i cili q nga fushata e Rusis pr t ndrhyr n zgjedhjet presidenciale t 2016-s ka rritur aftsin e tij pr t identifikuar personat dhe faqet tallse. N disa raste, kompania kishte hequr profile, t cilat dukej se ishin t lidhura me ushtrin, q promovonin informacione q konsideroheshin nga kontrolluesit e fakteve si t rreme, tha nj person i njohur me kt shtje.

  Agranovich foli gjithashtu me zyrtar n Pentagon. Mesazhi i tij ishte: Ne e dim se far po bn DOD. Ajo shkel politikat tona. Ne do t zbatojm politikat tona dhe kshtu DOD duhet ta rrzoj at, tha nj zyrtar amerikan i informuar pr kt shtje.

  N prgjigje t shqetsimeve t Shtpis s Bardh, Kahl urdhroi nj rishikim t Operacioneve Mbshtetse t Informacionit Ushtarak, ose MISO, emrtimi i Pentagonit pr operacionet psikologjike. Nj draft arriti n prfundimin se politikat, trajnimi dhe mbikqyrja t gjitha kishin nevoj pr shtrngim dhe se koordinimi me agjencit e tjera, si Departamenti i Shtetit dhe CIA, kishte nevoj pr forcimin, sipas zyrtarve.

  Rishikimi zbuloi gjithashtu se ndrsa kishte raste n t cilat informacioni fiktive u shty nga ushtria, ato ishin rezultat i mbikqyrjes joadekuate t kontraktorve dhe trajnimit t personelit - jo probleme sistematike, than zyrtart.

  Udhheqja e Pentagonit bri pak me rishikimin, than dy zyrtar, prpara se Graphika dhe Stanford t publikonin raportin e tyre m 24 gusht, i cili shkaktoi nj mori lajmesh dhe pyetjesh pr ushtrin.

  Departamenti i Shtetit dhe CIA jan shqetsuar nga prdorimi i taktikave klandestine nga ushtria. Oficert e Shtetit e kan kshilluar Departamentin e Mbrojtjes: Hej, mos i prforconi politikat tona duke prdorur persona t rrem, sepse ne nuk duam t shihemi si krijimi i prpjekjeve t rreme n baz, tha zyrtari i par i mbrojtjes.

  Nj diplomat e shprehu kshtu: N prgjithsi, ne nuk duhet t prdorim t njjtat taktika q po prdorin kundrshtart tan, sepse n fund t fundit ne kemi nj nivel t lart moral. Ne jemi nj shoqri e ndrtuar mbi nj grup t caktuar vlerash. Ne i promovojm ato vlera n mbar botn dhe kur prdorim taktika si ato, thjesht minon argumentin ton se kush jemi ne.

  Operacionet psikologjike pr t promovuar narrativat e SHBA-s jasht shtetit nuk jan asgj e re n ushtri, por popullariteti i mediave sociale perndimore n t gjith globin ka uar n nj zgjerim t taktikave, duke prfshir prdorimin e personazheve dhe imazheve artificiale - ndonjher t quajtura "falsifikime t thella". Logjika sht se pikpamjet e shprehura nga ajo q duket t jet, pr shembull, nj grua afgane ose nj studente iraniane mund t jen m bindse sesa nse ato do t shtyheshin hapur nga qeveria amerikane.

  Shumica e operacioneve t ndikimit t ushtris jan t hapura, duke promovuar politikat e SHBA n Lindjen e Mesme, Azi dhe gjetk nn emrin e saj, than zyrtart. Dhe ka arsye t vlefshme pr t prdorur taktika klandestine, t tilla si prpjekja pr t infiltruar nj grup t mbyllur bisedash terroriste, than ata.

  Nj shtje kryesore pr politikbrsit e lart tani sht prcaktimi nse ekzekutimi i operacioneve t ndikimit klandestin nga ushtria po jep rezultate. A ia vlen lngu t shtrydhet? A ka vrtet qasja jon potencialin pr kthimin e investimit q shpresonim apo thjesht po shkakton m shum sfida? tha nj person i njohur me debatin.

  Raporti i Graphika dhe Stanford sugjeron se aktiviteti klandestin nuk pati shum ndikim. Ai vuri n dukje se "shumica drrmuese e postimeve dhe cicrimave" t shqyrtuara morn "jo m shum se nj pjes t vogl plqimesh ose retweets" dhe vetm 19 prqind e llogarive t sajuara kishin m shum se 1000 ndjeks. Duke thn, thuhej n raport, dy asetet m t ndjekura n t dhnat e ofruara nga Twitter ishin llogari t hapura q deklaronin publikisht nj lidhje me ushtrin amerikane.

  Operacionet e ndikimit klandestin kan nj rol n mbshtetje t operacioneve ushtarake, por duhet t jen t ngushta me "mbikqyrje ndrhyrse" nga udhheqja ushtarake dhe civile, tha Michael Lumpkin, nj ish-zyrtar i lart i Pentagonit q trajton politikn e operacioneve t informacionit dhe nj ish-kryetar i shtetit. Qendra Globale e Angazhimit t Departamentit. "Prndryshe, ne rrezikojm t bjm m shum armiq sesa miq."

  Alice Crites kontribuoi n kt raport.

  Burimi: Washington Post

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,296
  Postimet n Bllog
  19

  Senatori: Ushtria amerikane prdor shrbimin q kap "93% t trafikut t Internetit"

  Ron Wyden ka krkuar nj hetim pr prdorimin pa arsye t t dhnave nga nj kompani pothuajse e gjithdijshme

  Emri: 632e38fa85f54069661e4f9c.jpg

Shikime: 205

Madhsia: 22.7 KB

  Deg t shumta t ushtris amerikane kan bler akses n "petabytes" t t dhnave private online t qytetarve amerikan nprmjet nj mjeti t quajtur Augury, duke u dhn atyre akses n nj grup pothuajse t gjithdijshm pikash t dhnash, pretendoi senatori Ron Wyden (D-Oregon) n nj letr. n Zyrn e Inspektorit t Prgjithshm (OIG) t mrkurn.

  Grumbullimi i t dhnave t supozuara prfshin komunikimet me email t nj individi, historin e shfletimit dhe informacione t tjera t sjelljes, t gjitha sipas krkess dhe pa nj urdhr,

  Senatori i krkoi OIG-s t hetonte blerjen dhe prdorimin e t dhnave t tilla nga Departamenti i Siguris Kombtare dhe nga Departamenti i Drejtsis. Ai citoi nj raport q zyra e tij mori nga nj sinjalizues ushtarak n lidhje me blerjen dhe prdorimin e t dhnave t rrjedhs s rrjetit nga ndrmjetsi i t dhnave Team Cymru nga Shrbimi i Hetimit Kriminal Detar (NCIS).

  T dhnat e Netflow prfshijn informacione pronsore q zakonisht disponohen vetm pr ofruesit e shrbimeve t internetit dhe ka t ngjar t ofrohen pa plqimin e informuar t atyre ofruesve e lre m autorizimin gjyqsor.

  Hetimi i vet Wyden pr pretendimin e sinjalizuesit dukej se zbuloi se Komanda Kibernetike e SHBA, Ushtria, FBI dhe Shrbimi Sekret kishin bler gjithashtu grupet e t dhnave t kompanis. Nj hetim nga Motherboard zbuloi se ata paguan nj total prej 3.5 milion dollar pr t prdorur mjetin Augury t Team Cymru, i cili supozohet se mund t aksesoj 93% t trafikut t internetit. Ai prdor nj teknologji t quajtur t dhnat e kapjes s paketave (PCAP), t ciln nj profesionist i teknologjis s siguris kibernetike e quajti "gjithka... nuk ka asgj tjetr pr t kapur prve ers s energjis elektrike".

  Nj zdhns nga Zyra e Informacionit t Marins i tha Motherboard se "Prdorimi i t dhnave t rrjedhs neto nga NCIS nuk krkon nj urdhr", duke pretenduar se agjencia nuk kishte prdorur netflow pr qllime hetimi kriminal - vetm pr "qllime t ndryshme kundrzbulimi". Agjencit e tjera q thuhet se blen Augury nuk iu prgjigjn krkess s medias pr koment.

  Nga ana e tyre, Ekipi Cymru ka kmbngulur se mjeti i tij nuk sht krijuar pr t synuar prdorues t veant ose aktivitet t prdoruesve. Platforma n mnyr specifike nuk posedon informacionin e abonentve t nevojshm pr t lidhur t dhnat me do prdorues. Megjithat, studimet e mparshme kan treguar se nevojiten relativisht pak pika t dhnash pr t anonimizuar individt n nj baz t dhnash, q do t thot se edhe " kampionimi i kufizuar i t dhnave t disponueshme" q lejon mund t jet i mjaftueshm pr t demaskuar nj individ - dhe pr t fituar akses n trsia e ekzistencs s tyre n internet.

  Burimi: RT

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,296
  Postimet n Bllog
  19

  SHBA: E vrteta mbi planet e shtetit pr t censuruar fjaln e lir nprmjet Facebook / Twitter

  Polict e s Vrtets

  Dokumentet e zbuluara prshkruajn planet e DHS pr policin e dezinformimint

  Emri: GettyImages-1146666414-dhs-disinformation-hero.jpg

Shikime: 2476

Madhsia: 24.9 KB

  Nga Ken Klippenstein, Lee Fang

  DEPARTAMENTI I SIGURIS KOMBTARE po zgjeron n heshtje prpjekjet e tij pr t frenuar fjalimin q e konsideron t rrezikshm, ka gjetur nj hetim nga The Intercept. Vite t memorandumeve t brendshme t DHS, email-eve dhe dokumenteve – t marra prmes rrjedhjeve dhe nj procesi gjyqsor n vazhdim, si dhe dokumenteve publike – ilustrojn nj prpjekje t gjer t agjencis pr t ndikuar n platformat e teknologjis.

  Puna, pjesa m e madhe e s cils mbetet e panjohur pr publikun amerikan, doli n nj pamje m t qart n fillim t ktij viti kur DHS njoftoi nj "Bordi Qeveriss t Dezinformimit" t ri: nj panel i krijuar pr t kontrolluar dezinformimin (informacioni i rrem i prhapur pa dashje), dezinformim (informacion i rrem i prhapur qllimisht). ), dhe keqinformim (informacion faktik i ndar, zakonisht jasht kontekstit, me qllim t dmshm) q pretendohet se krcnon interesat e SHBA. Ndrkoh q bordi u tall gjersisht, u zvoglua menjher dhe m pas u mbyll brenda pak muajsh, nisma t tjera jan duke u zhvilluar ndrsa DHS-ja i drejtohet monitorimit t mediave sociale tani q mandati i tij fillestar - lufta kundr terrorit - ka prfunduar.

  Pas dyerve t mbyllura dhe prmes presionit mbi platformat private, qeveria amerikane ka prdorur fuqin e saj n prpjekje pr t formsuar diskursin online. Sipas procesverbaleve t takimit dhe shnimeve t tjera t bashkangjitura me nj padi t ngritur nga Prokurori i Prgjithshm i Misurit Eric Schmitt, nj republikan i cili po ashtu kandidon pr Senat, diskutimet kan variuar nga shkalla dhe shtrirja e ndrhyrjes s qeveris n diskursin n internet deri te mekanika e thjeshtimit t krkesave pr heqje informacione t rreme ose t qllimshme mashtruese.

  “Platformat duhet t ndihen rehat me qeverin. sht me t vrtet interesante se sa hezitues mbeten ata,” i drgoi mesazh ekzekutivit t Microsoft Matt Masterson, nj ish-zyrtar i DHS-s, Jen Easterly, drejtoresh e DHS-s, n shkurt.

  N nj takim n mars, Laura Dehmlow, nj zyrtare e FBI-s, paralajmroi se krcnimi i informacioneve subversive n mediat sociale mund t minoj mbshtetjen pr qeverin amerikane. Dehmlow, sipas shnimeve t diskutimit ku morn pjes drejtues t lart nga Twitter dhe JPMorgan Chase, theksoi se "ne kemi nevoj pr nj infrastruktur mediatike q mbahet prgjegjse".

  “Ne nuk koordinohemi me entitete t tjera kur marrim vendime pr moderimin e prmbajtjes dhe vlersojm n mnyr t pavarur prmbajtjen n prputhje me Rregullat e Twitter”, shkroi nj zdhns i Twitter n nj deklarat pr The Intercept.

  Ekziston gjithashtu nj proces i zyrtarizuar pr zyrtart qeveritar q t flasin drejtprdrejt prmbajtjen n Facebook ose Instagram dhe t krkojn q ajo t frenohet ose t shtypet prmes nj portali t veant Facebook q krkon nj email t qeveris ose t zbatimit t ligjit pr t'u prdorur. N kohn e shkrimit, "sistemi i krkess pr prmbajtje" n facebook.com/xtakedowns/login sht ende i hapur. DHS dhe Meta, kompania mm e Facebook, nuk iu prgjigjn nj krkese pr koment. FBI nuk pranoi t komentoj.

  Misioni i HS pr t luftuar dezinformimin, q rrjedh nga shqetsimet rreth ndikimit rus n zgjedhjet presidenciale t vitit 2016, filloi t merrte form gjat zgjedhjeve t vitit 2020 dhe mbi prpjekjet pr t formsuar diskutimet rreth politiks s vaksinave gjat pandemis s koronavirusit. Dokumentet e mbledhura nga The Intercept nga nj sr burimesh, duke prfshir zyrtart aktual dhe raportet e disponueshme publikisht, zbulojn evolucionin e masave m aktive nga DHS.

  Sipas nj drafti t Rishikimit Quadrennial Homeland Security t DHS, raporti kryesor i DHS q prshkruan strategjin dhe prioritetet e departamentit n vitet e ardhshme, departamenti planifikon t synoj "informacione t pasakta" pr nj gam t gjer temash, duke prfshir "origjinat e COVID- 19 pandemia dhe efikasiteti i vaksinave pr COVID-19, drejtsia racore, trheqja e SHBA nga Afganistani dhe natyra e mbshtetjes s SHBA pr Ukrainn.”

  "Sfida sht veanrisht e mpreht n komunitetet e margjinalizuara," thot raporti, "t cilat shpesh jan objektiva t informacionit t rrem ose mashtrues, si jan informacionet e rreme mbi procedurat e votimit q synojn njerzit me ngjyr".

  Prfshirja e trheqjes s SHBA-s nga Afganistani n vitin 2021 sht veanrisht e rndsishme, duke pasur parasysh se republikant e Dhoms s Prfaqsuesve, nse marrin shumicn n zgjedhjet afatmesme, jan zotuar t hetojn. "Kjo e bn Bengazin t duket si nj shtje shum m e vogl," tha Rep. Mike Johnson, R-La., nj antar i Komitetit t Shrbimeve t Armatosura, duke shtuar se gjetja e prgjigjeve "do t jet nj prparsi kryesore".

  Mnyra se si dezinformimi prkufizohet nga qeveria nuk sht artikuluar qart dhe natyra n thelb subjektive e asaj q prbn dezinformim ofron nj hapje t gjer pr zyrtart e DHS-s pr t br prcaktime t motivuara politikisht se far prbn fjalim t rrezikshm.

  DHS i justifikon kto synime – t cilat jan zgjeruar shum prtej fushveprimit t saj fillestar mbi krcnimet e huaja pr t prfshir dezinformimin me origjin brenda vendit – duke pretenduar se krcnimet terroriste mund t “prkeqsohen nga dezinformatat dhe dezinformatat e prhapura n internet”. Por qllimi i lavdrueshm i mbrojtjes s amerikanve nga rreziku sht prdorur shpesh pr t fshehur manovrat politike. N vitin 2004, pr shembull, zyrtart e DHS-s u prballn me presion nga administrata e Xhorxh W. Bush pr t rritur nivelin e krcnimit kombtar pr terrorizmin, n nj prpjekje pr t ndikuar tek votuesit prpara zgjedhjeve, sipas ish-sekretarit t DHS-s, Tom Ridge. Zyrtart amerikan kan gnjyer n mnyr rutinore pr nj sr shtjesh, nga shkaqet e luftrave t tyre n Vietnam dhe Irak pr errsimin e tyre m t fundit rreth rolit t Institutit Kombtar t Shndetsis n financimin e krkimit t koronavirusit t Institutit t Virologjis Wuhan.

  Kjo histori nuk e ka penguar qeverin amerikane q t krkoj t bhet arbitra e asaj q prbn informacion t rrem ose t rrezikshm pr tema t qensishme politike. N fillim t ktij viti, guvernatori republikan Ron DeSantis nnshkroi nj ligj t njohur nga mbshtetsit si "Stop WOKE Act", i cili ndalon pundhnsit privat nga trajnimet n vendin e puns duke pohuar se karakteri moral i nj individi sht i privilegjuar ose i shtypur bazuar n racn, ngjyrn, seksin e tij/saj. ose origjin kombtare. Ligji, akuzuan kritikt, prbnte nj shtypje t gjer t fjals q konsiderohej fyese. Fondacioni pr t Drejtat dhe Shprehjen Individuale, ose FIRE, q ather ka ngritur nj padi kundr DeSantis, duke pretenduar "censur antikushtetuese". Nj gjykats federal bllokoi prkohsisht pjes t Aktit Stop WOKE, duke vendosur se ligji kishte shkelur t drejtat e puntorve t Amendamentit t Par.

  “Ligjvnsit e Florids mund ta konsiderojn fjalimin e paditsve si 't neveritshm'. Por sipas skems son kushtetuese, 'ilai' pr fjalimin e neveritshm sht m shum fjalimi, jo heshtja e detyruar,” shkroi gjyqtari Mark Walker, n nj opinion shumngjyrsh duke kritikuar ligjin.

  Shkalla n t ciln iniciativat e DHS-s ndikojn n prurjet e prditshme sociale t amerikanve sht e paqart. Gjat zgjedhjeve t 2020-s, qeveria shnoi postime t shumta si t dyshimta, shum prej t cilave m pas u hoqn, zbuluan dokumentet e cituara n padin e prokurorit t prgjithshm t Misurit . Dhe nj raport i vitit 2021 nga Partneriteti i Integritetit t Zgjedhjeve n Universitetin e Stanfordit zbuloi se nga gati 4,800 artikuj t shnuar, platformat teknologjike ndrmorn veprim n 35 prqind - ose duke hequr, etiketuar ose bllokuar fjalimin e but, q do t thot se prdoruesit ishin n gjendje t shikonin prmbajtjen vetm pasi t anashkalonin nj ekran paralajmrues. Hulumtimi sht br "n konsultim me CISA", Agjencia e Siguris Kibernetike dhe Siguris s Infrastrukturs.

  Prpara zgjedhjeve t vitit 2020, kompanit e teknologjis duke prfshir Twitter, Facebook, Reddit, Discord, Wikipedia, Microsoft, LinkedIn dhe Verizon Media u takuan do muaj me FBI, CISA dhe prfaqsues t tjer t qeveris. Sipas NBC News, takimet ishin pjes e nj nisme, ende n vazhdim, midis sektorit privat dhe qeveris pr t diskutuar se si firmat do t trajtonin dezinformimin gjat zgjedhjeve.

  Emri: GettyImages-1062423430.jpg

Shikime: 2815

Madhsia: 28.9 KB
  Sekretarja e Siguris Kombtare Kirstjen Nielsen qndron prkrah Presidentit Donald Trump ndrsa ai flet prpara nnshkrimit t Aktit t Agjencis s Siguris Kibernetike dhe Siguris s Infrastrukturs n Zyrn Ovale t Shtpis s Bardh n Uashington, DC, m 16 nntor 2018. Foto: Saul Loeb/AFP nprmjet Getty Images

  Prpjekjet kundr dezinformimit filluan n 2018 pas incidenteve t profilit t lart t hakerave t firmave amerikane, kur Kongresi miratoi dhe Presidenti Donald Trump nnshkroi Aktin e Agjencis s Siguris Kibernetike dhe Siguris s Infrastrukturs, duke formuar nj krah t ri t DHS-s t prkushtuar ndaj mbrojtjes s infrastrukturs kombtare kritike. Nj raport i gushtit 2022 nga Zyra e Inspektorit t Prgjithshm t DHS-s skicon lvizjen me shpejtsi t shpejt drejt dezinformimit t policis.

  Q n fillim, CISA u mburr me nj "mision t evoluar" pr t monitoruar diskutimet e mediave sociale duke "drejtuar shqetsimet e dezinformimit" n platformat e sektorit privat.

  N vitin 2018, sekretarja e athershme e DHS-s, Kirstjen Nielsen krijoi Task Forcn Kundr Ndikimit t Huaj pr t'iu prgjigjur dezinformatave zgjedhore. Task-forca, e cila prfshinte antar t CISA-s si dhe Zyrn e saj t Inteligjencs dhe Analizs, gjeneroi "inteligjenc krcnimi" rreth zgjedhjeve dhe njoftoi platformat e mediave sociale dhe zbatimin e ligjit. N t njjtn koh, DHS filloi t njoftoj kompanit e mediave sociale pr dezinformatat e lidhura me votn q shfaqen n platformat sociale.

  N vitin 2019, DHS krijoi nj ent t veant t quajtur Dega e Ndikimit dhe Ndrhyrjes s Huaj pr t gjeneruar informacione m t hollsishme rreth dezinformatave, tregon raporti i inspektorit t prgjithshm. At vit, stafi i saj u rrit duke prfshir 15 staf me koh t plot dhe t pjesshme t dedikuar pr analizn e dezinformatave. N vitin 2020, fokusi i dezinformimit u zgjerua pr t prfshir Covid-19, sipas nj Vlersimi t Krcnimit t Atdheut t lshuar nga Sekretari n detyr Chad Wolf.

  Ky aparat pati nj ecuri t that gjat zgjedhjeve t vitit 2020, kur CISA filloi t punonte me antar t tjer t komunitetit t inteligjencs amerikane. Personeli i Zyrs s Inteligjencs dhe Analizs mori pjes n "telekonferenca javore pr t koordinuar aktivitetet e Komunitetit t Inteligjencs pr t kundrshtuar dezinformimin e lidhur me zgjedhjet". Sipas raportit t IG, takimet kan vazhduar t mbahen do dy jav q nga zgjedhjet.

  Email-et ndrmjet zyrtarve t DHS-s, Twitter-it dhe Qendrs pr Sigurin e Internetit prshkruajn procesin pr krkesa t tilla heqjeje gjat periudhs deri n nntor 2020. Shnimet e takimit tregojn se platformat e teknologjis do t thirren t "prpunojn raporte dhe t japin prgjigje n koh, pr t prfshini heqjen e dezinformatave t raportuara nga platforma ku sht e mundur.” N praktik, kjo shpesh nnkuptonte se zyrtart e zgjedhjeve shtetrore drgonin shembuj t formave t mundshme t dezinformimit n CISA, e cila m pas do t'i drgonte ato tek kompanit e mediave sociale pr nj prgjigje.

  Nn Presidentin Joe Biden, fokusi i zhvendosur n dezinformim ka vazhduar. N janar 2021, CISA zvendsoi Task Forcn Kundr Ndikimit t Huaj me ekipin "Dezinformimi, Dezinformimi dhe Keqinformimi", i cili u krijua "pr t promovuar m shum fleksibilitet pr t'u fokusuar n MDM t prgjithshme". Deri tani, qllimi i prpjekjes ishte zgjeruar prtej dezinformatave t prodhuara nga qeverit e huaja pr t prfshir versionet vendase. Ekipi i MDM, sipas nj zyrtari t CISA t cituar n raportin e IG, "kundrshton t gjitha llojet e dezinformatave, pr t'iu prgjigjur ngjarjeve aktuale".

  Jen Easterly, drejtoresha e emruar nga Biden n CISA, e bri t qart menjher se ajo do t vazhdonte t zhvendoste burimet n agjenci pr t luftuar prhapjen e formave t rrezikshme t informacionit n mediat sociale. "Dikush mund t argumentoj se ne jemi n biznesin e infrastrukturs kritike dhe infrastruktura m kritike sht infrastruktura jon njohse, kshtu q ndrtimi i ksaj qndrueshmrie ndaj dezinformatave dhe dezinformatave, mendoj se sht tepr e rndsishme," tha Easterly, duke folur n nj konferenc n nntor. 2021.

  Domeni i CISA-s sht zgjeruar gradualisht pr t prfshir m shum lnd q ajo beson se prbjn infrastruktur kritike. Vitin e kaluar, The Intercept raportoi pr ekzistencn e nj sr raportesh t inteligjencs n terren DHS q paralajmronin sulme ndaj kullave celulare, t cilat i ka lidhur me teoricient e konspiracionit q besojn se kullat 5G prhapin Covid-19. Nj raport i inteligjencs vuri n dukje se kto teori konspirative "po nxisin sulme kundr infrastrukturs s komunikimit".

  CISA ka mbrojtur autoritetet e saj n zhvillim t monitorimit t mediave sociale, duke deklaruar se "pasi CISA njoftoi nj platform t mediave sociale pr dezinformimin, platforma e mediave sociale mund t vendos n mnyr t pavarur nse do ta heq apo modifikoj postimin". Por, si tregojn dokumentet e zbuluara nga padia e Misurit, qllimi i CISA sht t'i bj platformat m t prgjegjshme ndaj sugjerimeve t tyre.

  N fund t shkurtit, Easterly i drgoi mesazhe Matthew Masterson, nj prfaqsues n Microsoft, i cili m par ka punuar n CISA, se ajo “po prpiqet t na sjell n nj vend ku Fed mund t punoj me platforma pr t kuptuar m mir tendencat e gabuara/disa n mnyr q agjencit prkatse t mund t prpiqen t prebunk/debunk si i dobishm.”

  T dhnat e takimeve t Komitetit Kshillimor t Siguris Kibernetike CISA, nnkomiteti kryesor q trajton politikat e dezinformimit n CISA, tregojn nj prpjekje t vazhdueshme pr t zgjeruar fushn e mjeteve t agjencis pr t zhdukur dezinformimin.

  N qershor, i njjti komitet kshillues i DHS i CISA - i cili prfshin kreun e politikave ligjore, besimin dhe sigurin n Twitter, Vijaya Gadde dhe profesoren e Universitetit t Uashingtonit Kate Starbird - hartoi nj raport drejtuar drejtorit t CISA duke br thirrje pr nj rol t gjer pr agjencin n formsimin "ekosistem informacioni". Raporti i bri thirrje agjencis q t monitoroj nga afr “platformat e mediave sociale t t gjitha madhsive, mediat kryesore, lajmet kabllore, mediat hiperpartiake, radion e bisedave dhe burime t tjera n internet”. Ata argumentuan se agjencia duhej t ndrmerrte hapa pr t ndaluar "prhapjen e informacionit t rrem dhe mashtrues", me fokus n informacionin q minon "institucionet kryesore demokratike, si gjykatat, ose nga sektor t tjer si sistemi financiar ose publiku. masat shndetsore.”

  Pr t prmbushur kto qllime t gjera, thuhet n raport, CISA duhet t investoj n krkime t jashtme pr t vlersuar "efikasitetin e ndrhyrjeve", veanrisht me krkime q shikojn se si mund t kundrshtohet dezinformimi i supozuar dhe sa shpejt prhapen mesazhet. Geoff Hale, drejtor i Iniciativs pr Sigurin e Zgjedhjeve n CISA, rekomandoi prdorimin e organizatave jofitimprurse t palve t treta pr ndarjen e informacionit si nj "shtpi pr informacionin e besimit pr t shmangur shfaqjen e propagands qeveritare".

  T enjten e kaluar, menjher pas blerjes s prfunduar t Twitter nga miliarderi Elon Musk, Gadde u ndrpre nga kompania.

  Emri: GettyImages-1234639500.jpg

Shikime: 2362

Madhsia: 28.8 KB
  Alejandro Mayorkas, sekretar i Departamentit t Siguris Kombtare, flet gjat nj konference t re n Brownsville, Teksas, m 12 gusht 2021. Foto: Veronica G. Cardenas/Bloomberg nprmjet Getty Images

  Megjithat, administrata e Biden-it e bri publike nj pjes t infrastrukturs n prill 2022, me njoftimin e Bordit t Qeverisjes s Dezinformimit. Funksionet e sakta t bordit dhe mnyra se si ai do t prmbushte qllimin e tij pr prcaktimin dhe luftimin e MDM-s, nuk u bn kurr t qarta.
  Bordi u prball me reagime t menjhershme n t gjith spektrin politik. “Kush prej nesh mendon se qeveria duhet t shtoj n listn e saj t puns detyrn pr t prcaktuar se far sht e vrtet dhe far sht dezinformata? Dhe kush mendon se qeveria sht e aft t thot t vrtetn?” ka shkruar kritiku i medias Politico, Jack Shafer. “Qeveria jon prodhon gnjeshtra dhe dezinformata n shkall industriale dhe gjithmon ka br. Ai mbiklasifikon informacionin jetik pr t bllokuar qytetart e tij q t mos bhen m t menur. Paguhen mijra ndihms shtypi q t luajn fshehin sallamin me fakte.”

  Sekretari i DHS-s, Alejandro Mayorkas, aludoi pr shtrirjen e gjer t prpjekjeve t agjencis pr dezinformim kur i tha Komisionit t Senatit pr Sigurin e Brendshme dhe shtjeve Qeveritare se roli i bordit – i cili deri n at moment ishte reduktuar n nj “grup pune” – sht t “zhvilloj n t vrtet udhzime, standarde, parmak pr t siguruar q puna q ka vazhduar pr gati 10 vjet nuk cenon t drejtat e fjals s lir t njerzve, t drejtat e privatsis, t drejtat civile dhe lirit civile.”

  “Ishte mjaft shqetsuese, sinqerisht,” shtoi ai, “q puna e dezinformimit q ishte duke u zhvilluar pr shum vite npr administrata t ndryshme t pavarura nuk udhhiqej nga parmakt”.

  DHS prfundimisht anuloi Bordin e Qeverisjes s Dezinformimit n gusht. Ndrsa mbrojtsit e fjals s lir brohorisnin shprbrjen e bordit, prpjekjet e tjera t qeveris pr t rrnjosur dezinformimin jo vetm q kan vazhduar, por jan zgjeruar pr t prfshir nn-agjencit shtes t DHS si Doganat dhe Mbrojtja e Kufirit, t cilat “prcaktojn nse informacioni rreth komponentit prhapet prmes platformave t mediave sociale si Facebook dhe Twitter sht i sakt.” Agjenci t tjera si Emigracioni dhe Zbatimi i Doganave, Drejtoria e Shkencs dhe Teknologjis (prgjegjsit e s cils prfshijn "prcaktimin nse llogarit e mediave sociale ishin robot apo njerz dhe se si kaosi i shkaktuar nga robott ndikon n sjellje") dhe Shrbimi Sekret gjithashtu kan zgjeruar kompetencn e tyre n prfshijn dezinformata, sipas raportit t inspektorit t prgjithshm.

  Drafti i rishikimit katrvjear t Siguris Kombtare t DHS-s 2022 i rishikuar nga The Intercept gjithashtu konfirmon se DHS e sheh shtjen e trajtimit t dezinformimit dhe dezinformimit si nj pjes n rritje t detyrave t saj thelbsore. Ndrsa "kundrterrorizmi mbetet misioni i par dhe m i rndsishm i Departamentit", thekson ai, "puna e agjencis n kto misione sht n zhvillim dhe dinamike" dhe tani duhet t'i prshtatet krcnimeve terroriste "t prkeqsuara nga dezinformatat dhe dezinformatat e prhapura n internet", duke prfshir "t brendshme ekstremistt e dhunshm.”

  Pr ta arritur kt, drafti i rishikimit katrvjear krkon q DHS t "prfitoj teknologjin e avancuar t analitiks s t dhnave dhe t punsoj dhe trajnoj specialist t aft pr t kuptuar m mir se si aktort e krcnimit prdorin platformat online pr t prezantuar dhe prhapur narrativa toksike q synojn t frymzojn ose nxisin dhunn, si dhe t punojn me OJQ-t dhe pjes t tjera t shoqris civile pr t ndrtuar qndrueshmri ndaj ndikimeve t informacionit t rrem.”

  Prkufizimi i gjer i "aktorve krcnim" q paraqesin rreziqe pr infrastrukturn kritike t prcaktuar n mnyr t paqart - nj zon aq e gjer sa besimi n qeveri, shndeti publik, zgjedhje dhe tregjet financiare - ka shqetsuar liritart civil. “Pavarsisht besnikris suaj politike, t gjith ne kemi arsye t mira pr t'u shqetsuar pr prpjekjet e qeveris pr t ushtruar presion mbi platformat private t mediave sociale pr t arritur vendimet e preferuara t qeveris pr at prmbajtje q mund t shohim n internet,” tha Adam Goldstein, nnkryetar i krkimit n ZJARR.

  “do krkes qeveritare ndaj platformave t mediave sociale pr t rishikuar ose hequr prmbajtje t caktuar,” shtoi ai, “duhet t bhet me transparenc ekstreme”.

  Emri: GettyImages-1243233593.jpg

Shikime: 2273

Madhsia: 17.4 KB
  Nj postim n Twitter n lidhje me FBI-n shfaqet gjat nj seance dgjimore t Komitetit t Siguris Kombtare dhe shtjeve Qeveritare t Senatit n lidhje me ndikimin e mediave sociale n sigurin e vendit n Capitol Hill n Uashington, DC, m 14 shtator 2022. Foto: Stefani Reynolds/AFP prmes Getty Images


  Zgjerimi i HS n dezinformim, dezinformim dhe keqinformim prfaqson nj riorganizim t rndsishm strategjik pr agjencin, e cila u themelua n 2002 n prgjigje t sulmeve t 11 shtatorit si nj mburoj pr t koordinuar operacionet e inteligjencs dhe siguris n t gjith qeverin. N t njjtn koh, FBI-ja vendosi mijra agjent pr t'u fokusuar n prpjekjet kundr terrorizmit, prmes ndrtimit t rrjeteve t informatorve dhe operacioneve t inteligjencs t dizajnuara pr t parandaluar sulme t ngjashme.
  Por format tradicionale t terrorizmit, t paraqitura nga grupe si Al Kaeda, evoluan me rritjen e mediave sociale, me grupe si Shteti Islamik duke prdorur platforma t tilla si Facebook pr t rekrutuar dhe radikalizuar antar t rinj. Pas hezitimit fillestar, gjigantt e mediave sociale punuan ngusht me FBI-n dhe DHS-n pr t ndihmuar n monitorimin dhe heqjen e llogarive t lidhura me ISIS.

  Drejtori i FBI-s, James Comey, i tha Komitetit t Inteligjencs s Senatit se agjencit e zbatimit t ligjit duhet t "prshtateshin dhe t prballeshin me shpejtsi me sfidat" e paraqitura nga rrjetet terroriste q kishin provuar t jen t aft pr t prgjuar mediat sociale. Agjencit e inteligjencs mbshtetn startup-et e reja t krijuara pr t monitoruar rrjedhn e gjer t informacionit npr rrjetet sociale pr t kuptuar m mir narrativat dhe rreziqet n zhvillim.

  "Departamenti nuk sht riautorizuar plotsisht q nga fillimi i tij m shum se pesmbdhjet vjet m par," paralajmroi Komisioni i Senatit pr Sigurin Kombtare n 2018. "Ndrsa peizazhi i krcnimit vazhdon t evoluoj, Departamenti rregulloi organizimin dhe aktivitetet e tij pr t trajtuar krcnimet n zhvillim dhe pr t mbrojtur SHBA-n. atdheun. Ky evolucion i detyrave dhe organizimit t Departamentit, duke prfshir strukturn dhe funksionimin e selis qendrore t DHS, nuk sht kodifikuar kurr n statut.

  Humbja e mvonshme ushtarake e forcave t ISIS n Siri dhe Irak, s bashku me trheqjen nga Afganistani, e lan aparatin e siguris vendase pa nj objektiv. Ndrkoh n diskutim hyri nj krcnim i ri. Pretendimi se agjentt rus kishin mbjell dezinformata n Facebook q informonin zgjedhjet e vitit 2016 ndaj Donald Trump, rezultoi n formimin e FBI-s pr Task Forcn e Ndikimit t Huaj, nj ekip i prkushtuar pr t parandaluar ndrhyrjen e huaj n zgjedhjet amerikane.

  Sipas procesverbaleve t takimit t DHS nga marsi, Task Forca e FBI-s pr Ndikimin e Jashtm kt vit prfshin 80 individ t fokusuar n frenimin e "t dhnave subversive t prdorura pr t krijuar nj pyk midis popullats dhe qeveris".

  “Departamenti do t drejtoj iniciativat pr t rritur ndrgjegjsimin pr fushatat e dezinformimit q synojn komunitetet n Shtetet e Bashkuara, duke u ofruar qytetarve mjetet e nevojshme pr t identifikuar dhe ndaluar prhapjen e operacioneve t informacionit q synojn t promovojn radikalizimin n ekstremizm t dhunshm ose mobilizimin ndaj dhuns,” Sekretari n detyr i DHS Kevin. McAleenan tha n nj korniz strategjike t shtatorit 2019 .

  DHS gjithashtu filloi t zgjeroj orn e saj pr t prfshir nj gam t gjer aktorsh vendas q shihen si burime t mundshme radikalizimi dhe trazirash. Nj zyrtar i FBI-s i intervistuar nga The Intercept prshkroi se si, n vern e vitit 2020, mes protestave t George Floyd, ai u ricaktua nga puna e tij normale pr t kundrshtuar shrbimet e huaja t inteligjencs pr t monitoruar llogarit amerikane t mediave sociale. (Zyrtari, i pa autorizuar pr t folur publikisht, e prshkroi ricaktimin n kushte anonimiteti.)

  Dhe nj memorandum i qershorit 2020 me temn "Veprimet pr t adresuar krcnimin e paraqitur nga terroristt vendas dhe ekstremistt e tjer vendas" i prgatitur nga selia e DHS pr Wolf, sekretarin n detyr t DHS t Trump, prshkruan planet pr "zgjerimin e ndarjes s informacionit me sektorin e teknologjis". pr t “identifikuar fushatat e dezinformimit t prdorura nga aktort e DT-s [terrorizmi n familje] pr t nxitur dhunn kundr infrastrukturs, grupeve etnike, racore ose fetare, ose individve”. Memorandumi prshkruan planet pr t punuar me partnert e sektorit privat t teknologjis pr t ndar inteligjencn e paklasifikuar t DHS mbi "aktort e DT dhe taktikat e tyre" n mnyr q platformat t "lvizin n mnyr efektive duke prdorur mjetet e tyre pr t zbatuar marrveshjet e prdoruesve/kushtet e shrbimit dhe pr t hequr prmbajtjen e DT".

  Biden gjithashtu i dha prparsi prpjekjeve t tilla. Vitin e kaluar, administrata Biden publikoi Strategjin e par Kombtare pr Kundr Terrorizmit t Brendshm. Strategjia identifikoi nj “prparsi m t gjer: rritjen e besimit n qeveri dhe adresimin e polarizimit ekstrem, t nxitur nga nj kriz e dezinformimit dhe dezinformimit t kanalizuar shpesh prmes platformave t mediave sociale, t cilat mund t prajn amerikant dhe t'i ojn disa n dhun”.

  “Ne po punojm me qeverit me t njjtin mendim, shoqrin civile dhe sektorin e teknologjis pr t adresuar prmbajtjen terroriste dhe t dhunshme ekstremiste n internet, duke prfshir bashkpunimet krkimore inovative”, vazhdoi dokumenti i strategjis, duke shtuar se administrata po “adresonte krizn e dezinformimit dhe dezinformimit dhe dezinformata, shpesh e kanalizuar prmes platformave sociale dhe mediave t tjera, q mund t nxisin polarizimin ekstrem dhe t oj disa individ drejt dhuns.

  Vitin e kaluar, nj zyrtar i lart i FBI-s kundr terrorizmit u sulmua kur ajo mohoi n mnyr t rreme Kongresit se FBI monitoron mediat sociale t amerikanve dhe pr kt arsye kishte humbur krcnimet q uan n sulmin n Kapitolin e SHBA m 6 janar 2021. N fakt, FBI ka shpenzuar miliona dollar n programet e gjurmimit t mediave sociale si Babel X dhe Dataminr . Sipas udhzimeve zyrtare t byros , aktivitetet e autorizuara prfshijn “surfimin n mnyr proaktive n internet pr t gjetur uebsajte dhe shrbime t aksesueshme nga publiku prmes t cilave bhet haptazi rekrutimi nga organizatat terroriste dhe promovimi i krimeve terroriste”.

  Nj zyrtar tjetr i FBI-s, nj oficer i prbashkt i grupit t puns pr terrorizmin, i prshkroi The Intercept se ishte ricaktuar kt vit nga divizioni ndrkombtar i terrorizmit i byros, ku ata kishin punuar kryesisht n rastet q prfshinin Al Kaedn dhe grupin Shteti Islamik, n divizionin e terrorizmit vendas pr t hetuar amerikant. , duke prfshir individ anti-qeveritar si ekstremistt e dhunshm me motive racore, qytetar sovran, milici dhe anarkist. Ata punojn n nj baz t fsheht n internet pr t deprtuar n dhomat e bisedave n rrjetet sociale, forumet n internet dhe bloget pr t zbuluar, hyr, montuar dhe prishur organizatat terroriste ekzistuese dhe ato n zhvillim prmes forumeve n internet, dhomave t bisedave, tabelave t buletinit, blogjeve, faqeve t internetit dhe rrjeteve sociale. , tha zyrtari i FBI-s, i cili nuk kishte leje t fliste n procesverbal.

  Akti i Privatsis i vitit 1974, i miratuar pas skandalit Watergate, kufizon mbledhjen e t dhnave qeveritare t amerikanve q ushtrojn t drejtat e tyre t Amendamentit t Par, nj garanci q grupet e liris civile kan argumentuar kufizon aftsin e DHS dhe FBI-s pr t'u prfshir n mbikqyrjen e fjalimit politik amerikan t shprehur n mediat sociale. Megjithat, statuti ruan prjashtime pr informacionin e mbledhur pr qllime t nj hetimi penal ose t zbatimit t ligjit.

  “Nuk ka kufizime specifike ligjore pr prdorimin e mediave sociale nga FBI”, tha pr The Intercept Faiza Patel, drejtore e lart e programit t Qendrs Brennan pr Drejtsi pr Lirin dhe Sigurin Kombtare. “Udhzimet e Prokurorit t Prgjithshm i lejojn agjentt t shikojn mediat sociale prpara se t ket ndonj hetim fare. Pra, sht nj lloj perndimi i egr atje.”

  Zyrtari i par i FBI-s, t cilin The Intercept e intervistoi n vitin 2020 mes trazirave t George Floyd, u ankua pr lvizjen drejt monitorimit t paligjshm t amerikanve duke thn: "O njeri, as q e di se far sht m e ligjshme".

  N retrospektiv, raportimi i New York Post mbi prmbajtjen e laptopit t Hunter Biden prpara zgjedhjeve t 2020 ofron nj rast studimor sqarues se si funksionon kjo n nj mjedis gjithnj e m partizan.

  Pjesa m e madhe e publikut e injoroi raportimin ose supozoi se ishte i rrem, pasi mbi 50 ish-zyrtar t inteligjencs akuzuan se historia e laptopit ishte krijim i nj fushate "dezinformimi rus". Mediat kryesore u nxitn nga akuzat pr ndrhyrje n zgjedhje n vitin 2016 – dhe, me siguri, Trump u prpoq t prdorte laptopin pr t prishur fushatn e Bidenit. Twitter prfundoi duke ndaluar lidhjet me raportin e New York Post mbi prmbajtjen e laptopit gjat javve vendimtare prpara zgjedhjeve. Facebook gjithashtu pengoi aftsin e prdoruesve pr t par historin.

  Muajt ​​e fundit sht shfaqur nj pamje m e qart e ndikimit t qeveris.

  N nj paraqitje n podkastin e Joe Rogan n gusht, CEO i Meta Mark Zuckerberg zbuloi se Facebook kishte shprndarje t kufizuar t raportimit t New York Post pas nj bisede me FBI-n. "Sfondi ktu sht se FBI-ja erdhi tek ne - disa njerz n ekipin ton - dhe tha: "Hej, vetm q ta dini, duhet t jeni n gatishmri t lart se kishte shum propagand ruse n zgjedhjet e 2016." “- i tha Zuckerberg Roganit. FBI u tha atyre, tha Zuckerberg, se "'Ne e kemi vrejtur se n thelb do t ket nj lloj hale." Kur historia e Postimit doli n tetor 2020, Facebook mendoi se "prputhej me at model" q kishte FBI. u tha atyre t kujdeseshin pr.

  Zuckerberg tha se i vinte keq pr vendimin, ashtu si Jack Dorsey, CEO i Twitter n at koh. Pavarsisht pretendimeve se prmbajtja e laptopit ishte e falsifikuar, Washington Post konfirmoi se t paktn disa nga emailet n laptop ishin autentik. New York Times vrtetoi emailet nga laptopi – shum prej t cilave u cituan n raportimin origjinal t New York Post nga tetori 2020 – q prokurort i kan shqyrtuar si pjes e hetimit t Departamentit t Drejtsis nse djali i presidentit ka shkelur ligjin pr nj sr shtjesh , duke prfshir pastrimin e parave, shkeljet e lidhura me taksat dhe regjistrimin e lobimit t huaj.

  Dokumentet e paraqitura n gjykatn federale si pjes e nj padie nga prokurort e prgjithshm t Misurit dhe Luizians i shtojn nj shtres detajesh t reja anekdots s Zuckerberg, duke zbuluar se zyrtart q drejtonin shtytjen pr t zgjeruar shtrirjen e qeveris n dezinformim gjithashtu luajtn nj rol t qet n formsimin e vendimeve. e gjigantve t mediave sociale rreth historis s New York Post.

  Sipas t dhnave t depozituara n gjykatn federale, dy agjent t FBI-s t paidentifikuar m par - Elvis Chan, nj agjent special i FBI-s n zyrn e terrenit n San Francisko dhe Dehmlow, shefi i seksionit t Task Forcs s Ndikimit t Jashtm t FBI-s - ishin t prfshir n komunikime t nivelit t lart q gjoja "oi n shtypjen e Facebook" t raportimit t Post.

  Historia e laptopit Hunter Biden ishte vetm shembulli m i profilit t lart i agjencive t zbatimit t ligjit q u bnin presion firmave t teknologjis. N shum raste, llogarit e Facebook dhe Twitter t shnuara nga DHS ose partnert e saj si forma t rrezikshme dezinformimi ose ndikimi t mundshm t huaj ishin qartazi llogari parodi ose llogari me praktikisht asnj ndjeks apo ndikim.

  N maj, Prokurori i Prgjithshm i Misurit, Eric Schmitt, mori drejtimin n ngritjen e nj padie pr t luftuar ato q ai i konsideron si prpjekje gjithprfshirse nga administrata Biden pr t ushtruar presion ndaj kompanive t mediave sociale pr t moderuar forma t caktuara t prmbajtjes q shfaqen n platformat e tyre.

  Padia pretendon prpjekje n mbar qeverin pr t censuruar histori t caktuara, veanrisht ato q lidhen me pandemin. Ai gjithashtu emron agjenci t shumta n t gjith qeverin q kan marr pjes n prpjekjet pr t monitoruar fjalimin dhe "marrveshjet e hapura" midis administrats dhe kompanive t mediave sociale. Ai identifikon, pr shembull, emailet midis zyrtarve nga Instituti Kombtar i Shndetsis, duke prfshir Dr. Anthony Fauci dhe Zuckerberg n fillim t pandemis, dhe zbulon diskutimet e vazhdueshme midis zyrtarve t lart t administrats s Biden me drejtuesit e Meta pr zhvillimin e politikave t moderimit t prmbajtjes n nj nj sr shtjesh, duke prfshir shtjet q lidhen me zgjedhjet dhe vaksinat.

  Avokatt e administrats s Bidenit jan prgjigjur n gjykat duke pretenduar se paditsve u mungon qndrimi dhe se firmat e mediave sociale ndoqn politikat e moderimit t prmbajtjes me vullnetin e tyre, pa ndonj ndikim "shtrngues" nga qeveria. M 21 tetor, gjyqtari q kryesonte shtjen u dha leje avokatve t prgjithshm pr t shkarkuar Fauci, zyrtar t CISA dhe specialist t komunikimit nga Shtpia e Bardh.

  Ndrsa padia ka nj prirje t caktuar partiake, duke drejtuar gishtin nga administrata e Biden pr gjoja se krkon t kontrolloj fjalimin privat, shum prej thirrjeve krkojn informacion q shtrihet n epokn e Trump dhe ofron nj dritare n absurditetin e prpjekjeve t vazhdueshme.

  "Ka prova n rritje q zyrtart e degs legjislative dhe ekzekutive po prdorin kompanit e mediave sociale pr t'u prfshir n censur nga zvendsuesit," tha Jonathan Turley, nj profesor i drejtsis n Universitetin George Washington, i cili ka shkruar pr padin. “sht aksiomatike q qeveria nuk mund t bj n mnyr indirekte at q i ndalohet t bj drejtprdrejt. Nse zyrtart qeveritar drejtojn ose lehtsojn nj censur t till, kjo ngre pyetje serioze t Amendamentit t Par.”

  Gjat zgjedhjeve t vitit 2020, Departamenti i Siguris Kombtare, n nj email drejtuar nj zyrtari n Twitter, prcolli informacione n lidhje me nj krcnim t mundshm ndaj infrastrukturs kritike t SHBA-s, duke cituar paralajmrimet e FBI-s, n kt rast pr nj llogari q mund t rrezikoj integritetin e sistemit zgjedhor.

  Prdoruesi i Twitter-it n fjal kishte 56 ndjeks, s bashku me nj biografi ku shkruhej "na drgoni dm vendndodhjet tuaja t dyqaneve t barrave t kqija (t mendeni, por kjo sht nj llogari parodi)," nn nj imazh t banderols s Blucifer, demonit 32 kmb t gjat skulptur kuajsh e paraqitur n hyrje t Aeroportit Ndrkombtar t Denverit.

  "Ne nuk jemi t sigurt nse ka ndonj veprim q mund t ndrmerret, por ne donim t'i raportonim ato pr t'u konsideruar," shkroi nj zyrtar shtetror n temn e emailit, duke prcjell shembuj t tjer t llogarive q mund t ngatrrohen me entitetet zyrtare t qeveris. Prfaqsuesi i Twitter u prgjigj: “Ne do t prshkallzojm. Faleminderit."

  do email n zinxhir prmbante nj mohim q agjencia "as nuk ka dhe as nuk krkon aftsin pr t hequr ose modifikuar at informacion q vihet n dispozicion n platformat e mediave sociale".

  Megjithat, kjo etiket ka t bj me mbrojtsit e fjals s lir, t cilt vrejn se agjencia po prpiqet t'i jap fund Amendamentit t Par duke ushtruar presion t vazhdueshm mbi firmat e mediave sociale t sektorit privat. “Kur qeveria sugjeron gjra, nuk sht shum e vshtir t heqsh dorzn prej kadifeje, dhe ti merr grushtin e posts”, tha Adam Candeub, profesor i drejtsis n Universitetin Shtetror t Miiganit. "Dhe un do t'i konsideroja veprime t tilla, veanrisht kur sht e burokratizuar, n thelb si veprim shtetror dhe marrveshje t fsheht t qeveris me platformat."

  "Nse nj qeveri e huaj autoritare do t'i drgonte kto mesazhe," vuri n dukje Nadine Strossen, ish-presidentja e Unionit Amerikan pr Lirit Civile, "nuk ka dyshim q ne do ta quajm at censur".

  Burimi: The Intercept

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,296
  Postimet n Bllog
  19

  Beteja pr fjaln e lir n Internet: Apple krcnon Twitter me prjashtim nga Apple Store

  Fillon: Apple krcnon t bllokoj Twitter nga App Store: Musk

  Pronari dhe CEO i ri i Twitter, Elon Musk tha t hnn se Apple ka krcnuar se do t bllokoj Twitter nga dyqani i aplikacioneve Apple, por nuk ka dhn nj arsye. Lajmi vjen pas nj fushate t bashkrenduar nga aktivist prparimtar kundr fjals s lir q lobojn pr t detyruar Google dhe Apple t bllokojn Twitter nga dyqanet e tyre t aplikacioneve n nj prpjekje pr t shkatrruar faqen pasi Musk hoqi censurn progresive.

  Emri: Elon-Musk-with-sink.jpg

Shikime: 178

Madhsia: 25.9 KB

  Nj muaj m par nj Musk i gzuar mbrriti n selin e Twitter; tani firma sht n nj luft pr mbijetes nga progresistt nihilist q luftojn fjaln e lir.

  Musk: Apple gjithashtu ka krcnuar se do t ndaloj Twitter nga App Store, por nuk do t na tregoj pse  Nj or m par Musk njoftoi se Apple kishte hequr pothuajse t gjitha reklamat n Twitter, Apple kryesisht ka ndaluar reklamat n Twitter. A e urrejn fjaln e lir n Amerik?, duke shtuar nj thirrje pr CEO t Apple, Tim Cook, far po ndodh ktu @tim_cook?  Musk vuri re diferencn e lart q Apple merr n dyqanin e saj t aplikacioneve, "A e dini se Apple vendos nj taks sekrete 30% pr gjithka q blini prmes App Store-it t tyre?"  Musk postoi nj meme q tregon gjendjen e tij shpirtrore: "Shko n luft"
  Burimi: TPG

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,296
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Beteja pr fjaln e lir n Internet: Apple krcnon Twitter me prjashtim nga Apple Store

  Elon Musk ka postruar ne Twitter nje foto te tavolines ne dhomen e tij te gjumit:


 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,296
  Postimet n Bllog
  19

  Ron Paul: Teknologjia dhe shteti t ndar

  Emri: rp-weekly-button.jpg

Shikime: 381

Madhsia: 19.0 KB

  Senatori Ed Markey (D-MA) s fundmi ra n kontakt me mafiozin e tij t brendshm dhe krcnoi Elon Musk - pronarin e ri t Twitter dhe CEO i kompanis s makinave elektrike Tesla dhe kompanis s siprmarrjeve hapsinore SpaceX. Ai i tha Musk-ut: Ndreqi kompanit tuaja ose Kongresi do ti ndreqi pr ty. Si pjes e ktij krcnimi, Markey iu referua nj hetimi n vazhdim t Administrats Kombtare t Siguris s Trafikut n Autostrada (NHTSA) pr sistemin e drejtimit autopilot t Tesla-s dhe dekretin e plqimit t Twitter t vitit 2011 me Komisionin Federal t Tregtis (FTC).

  Markey ka br m shum sesa t bj krcnime: ai sht nj nga nj grup senatorsh demokrat q i shkruajtn FTC-s duke krkuar nj hetim nse veprimet e Musk si pronari i ri i Twitter-it shkeln dekretin e plqimit ose ligjet pr mbrojtjen e konsumatorve. Meqense kryetarja e FTC Lina Khan dshiron t hetoj sa m shum biznese t jet e mundur, ka t ngjar q ajo t'i prgjigjet n mnyr t favorshme letrs s senatorve.

  Presidenti Biden ka miratuar gjithashtu nj hetim mbi rolin q investitort e huaj luajtn n financimin e blerjes s Musk n Twitter. Biden mund t jet i shqetsuar se Musk nuk ka gjasa t ndaloj postimet n Twitter n lidhje me marrveshjet e biznesit t Hunter Biden.

  Shqetsimet se Musk do t lejonte tweet-e q prmbajn informacione t sikletshme (ose m keq) pr administratn e Biden tregojn arsyen e vrtet pse shum politikan demokrat dhe shkrimtar dhe aktivist prparimtar po sulmojn Musk. Ata mbshtesin prpjekjet pr t shtypur fjalimet konservatore, liridashse dhe t tjera "jo t zgjuar" n mediat sociale. Ata e shohin perspektivn e nj platforme madhore q refuzon t mbyll gojn e atyre q nuk jan t mendimit nga turma e zgjuar ose nga struktura e Partis Demokratike si nj krcnim pr pushtetin e tyre. Musk zemroi m tej t majtn duke kryer at q, pr shum demokrat (dhe Liz Cheney), sht krimi i fundit i urrejtjes lejimi i Donald Trump t kthehet n Twitter.

  Krcnimi kundr Musk tregon se krcnimi ndaj liris nuk sht vetm nga teknologjia e madhe; sht nga aleanca midis teknologjis s madhe dhe qeveris s madhe.

  Disa konservator mendojn se rritja e pushtetit t qeveris mbi mediat sociale sht mnyra e duhur pr t br q teknologjia e madhe t respektoj fjaln e lir. Megjithat, rritja e pushtetit t qeveris amerikane mbi mediat sociale mund t prfundoj duke vn m shum pushtet pas krcnimeve t qeveris si ato nga Rep. Markey. Kontrolli i zgjeruar i qeveris mbi mnyrn se si kompanit e mediave sociale kryejn biznesin e tyre mund t stimuloj m tej kompanit q t punojn me qeverin federale pr t mbyllur fjaln e lir.

  Sapo qeveria t ndrhyj me rregullore t shtuara, rreziku sht q do t pasoj nj kontroll m i madh i qeveris mbi at q komunikohet n mediat sociale. Pyetja do t jet vetm se kush i bn t shtnat n ushtrimin e atij kontrolli. A do t jet rezultati nj rritje e presionit liberal apo zgjuar mbi kompanit e mediave sociale pr t heshtur konservatort, libertariant, kundrshtart e msimit t teoris kritike t racs dhe transgjinorizmit n shkolla dhe atyre q vn n dyshim sigurin dhe efektivitetin e vaksinave kundr Covid? Prndryshe, a do t bhet dominues nj lloj i ri presioni, ndoshta presioni pr t respektuar kufizimet e preferuara konservatore ose republikane n t folur? Sido q t jet, liria humbet.

  Kompanit e mdha t teknologjis heshtin prdoruesit e tyre pr t fituar favorin e politikanve dhe burokratve, shpesh pas "inkurajimit" nga politikant dhe burokratt. Prandaj, pr t'i dhn fund censurs s teknologjis s madhe, amerikant duhet t krkojn q t gjith zyrtart e qeveris prfshir presidentin t mos shkelin Amendamentin e Par. Ne duhet t punojm pr t'i dhn fund presionit apo edhe inkurajimit t zyrtarve qeveritar mbi platformat e mediave sociale pr t heshtur do qytetar amerikan pr shkak t opinioneve t tij ose pr t minimizuar ose shtypur do lajm. Mnyra pr t mbrojtur fjaln e lir n internet sht t ndash teknologjin dhe shtetin.

  Burimi: Ron Paul Intitute

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,296
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Ron Paul: Teknologjia dhe shteti t ndar

  CENSUR Apple aktivizoi mjetin e komunikimit t protests menjher prpara kryengritjes kundr bllokimit n Kin

  Kompania e telefonave inteligjent ndihmon Pekinin t shtyp mospajtimin

  Nga Paul Joseph Watson

  Emri: 291122china1.jpg

Shikime: 121

Madhsia: 30.1 KB

  Ndrsa mendon t heq Twitter-in e Elon Musk nga dyqani i aplikacioneve, tani sht zbuluar se Apple ka kufizuar prdorimin e AirDrop n Kin, nj lvizje q dmtoi prpjekjet organizative t demonstruesve q protestonin kundr bllokimeve t CCP.

  Gjat javs s kaluar, shum qytete t mdha n t gjith Kinn kan par protesta masive kundr bllokimeve, me kinezt normalisht t bindur q shprthejn n zemrim si prgjigje ndaj politiks s qeveris s tyre 'zero COVID'.

  Pjesa m e madhe e trazirave shprtheu si prgjigje ndaj nj incidenti n kryeqytetin e Xinjiang, Urumqi, ku t paktn 10 njerz, disa thon deri n 40, u vran gjat nj zjarri n apartament sepse rregullat e bllokimit ndaluan banort t largoheshin nga ndrtesa e djegur.

  Shumica e banorve t qytetit jan penguar t largohen nga shtpit e tyre pr m shum se 100 dit si rezultat i rregullave drakoniane, t cilat jan ende n fuqi gati tre vjet pas fillimit t pandemis.

  Ndrsa Pekini tani prpiqet t prmbaj at q disa e quajn kryengritjen masive m serioze q nga sheshi Tiananmen, Apple me sa duket po i ndihmon ata t shtypin mospajtimin.

  N fillim t ktij muaji, Apple kufizoi prdorimin e AirDrop n Kin, t cilin protestuesit e kishin prdorur pr t shmangur censurn.

  AirDrop lejon lidhjet lokale midis pajisjeve, q do t thot se nuk mund t monitorohet ose censurohet nga autoritetet lokale.

  Sidoqoft, Apple lshoi ​​​​nj prditsim t aplikacionit n Kin q kufizoi prdorimin n vetm 10 minuta, duke e br m t vshtir pr protestuesit komunikimin me aktivist t tjer, si dhe drgimin e mesazheve tek kalimtart e afrt dhe turistt.

  AirDrop po prdorej gjithashtu nga protestuesit n Hong Kong, t cilt u shtypn brutalisht nga CCP gjat muajve t trazirave n 2019.

  Kompania e telefonave inteligjent zgjodhi t prdor "funksionin" e ri n Kin vetm pasi vendi prjetoi demonstratat e tij m t mdha n dekada, t cilat disa do t sugjeronin se sht m shum se thjesht nj rastsi.

  "Apple ka ndihmuar Pekinin t shtyp disa her mospajtimin publik, kryesisht duke prmbushur krkesat e tij pr t hequr aplikacionet e prdorura nga protestuesit pr informacion dhe komunikim," raporton Reclaim the Net .

  “Apple gjithashtu ndihmon Partin Komuniste Kineze t parandaloj prdoruesit q t mbeten privat duke ndaluar VPN-t n rajon.”

  Zhvillimi prkon me Elon Musk q zbuloi se Apple po krcnon t heq Twitter nga dyqani i aplikacioneve trsisht pr shkak t mbshtetjes s tij pr - Zoti na ruajt - lirin e fjals.  Burimi: Summit News

 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,296
  Postimet n Bllog
  19

  Twitter Files: Nj platform propagande e censure e shtetit amerikan dhe demokratve

  Musk ekspozon shtypjen e liris s fjals nga Twitter

  Dosjet tregojn se stafi ngriti shqetsime pr bllokimin e nj raporti mbi prmbajtjen e nj laptopi q i prket djalit t presidentit amerikan

  Emri: 638b12f12030273907093009.jpg

Shikime: 173

Madhsia: 26.3 KB

  Twitter zgjodhi t bllokoj historin e laptopit Hunter Biden n vitin 2020 pa marr asnj alarm nga qeveria dhe u prpoq t gjente nj shpjegim t besueshm pr veprimet e tij, sipas korrespondencs s brendshme. Pamjet e mesazheve mes punonjsve t rangut t lart u publikuan nga gazetari Matt Taibbi t premten. Lshimi u miratua nga pronari i ri i platforms s mediave sociale, Elon Musk.

  M 14 tetor 2020, tre jav prpara zgjedhjeve presidenciale n SHBA, New York Post publikoi nj histori rreth skedarve t marr nga nj laptop q i prkiste Hunter Biden, djalit t kandidatit t athershm presidencial Joe Biden. Ekspozimi prfshinte emaile n lidhje me marrdhniet e biznesit t familjes Biden n Ukrain, ndr shtje t tjera.

  Laptopi i dmtuar nga uji ishte hedhur n nj dyqan riparimi n Delaware n vitin 2019, por nuk u gjet kurr.

  Twitter pezulloi llogarin e New York Post n at koh dhe i ndaloi prdoruesit t ndajn lidhjet me historin, me arsyetimin se ajo shkelte politikn e saj t "materialeve t hakuara" .

  Sipas Taibbi, Twitter "ndrmori hapa t jashtzakonshm pr t shtypur" historin pa dijenin e ish-CEO t Twitter Jack Dorsey, ndrsa Vijaya Gadde, ish-kreu i ligjit, politikave dhe besimit, luajti "nj rol ky" n proces.

  Gazetari citoi nj ish-punonjs t thoshte se "hakimi ishte justifikimi, por brenda pak orsh, pothuajse t gjith e kuptuan se kjo nuk do t qndronte" dhe "askush nuk kishte guxim ta kthente".

  Korrespondenca e brendshme e ndar nga Taibbi duket se sugjeron se stafi i lart i Twitter kishte dyshime kur doln me formulimin pr t shpjeguar bllokimin.

  Po prpiqem t kuptoj bazn e politiks pr shnimin e [historis s laptopit] si t pasigurt dhe mendoj se argumenti m i mir i shpjegueshmris pr kt nga jasht do t ishte se ne po presim t kuptojm nse kjo histori sht rezultat i materialeve t hakuara. Menaxheri i komunikimit Trenton Kennedy u shkroi kolegve t tij, sipas nj pamjeje t ekranit. Ish-zvendspresidenti pr komunikimet globale Brandon Borrman me sa duket shprehu gjithashtu shqetsime t ngjashme, duke pyetur: "A mund t pretendojm me t vrtet se kjo sht pjes e politiks?"

  Taibbi tha se ai nuk ka gjetur asnj prov q Twitter ka marr ndonj alarm nga qeveria kur merret me raportin e New York Post. N vend t ksaj, kompania po "e interpretonte kt n mnyr proaktive, por me kujdes prmes lenteve t politiks son t materialeve t hakuara", tregon korrespondenca.

  Gjat nj debati t brendshm, ish-shefi i besimit dhe siguris, Yoel Roth deklaroi se megjithse origjina e skedarve t laptopit ishte "e paqart" n at koh, "duke pasur parasysh rreziqet e rnda ktu dhe msimet e vitit 2016, ne po gabojm duke prfshir nj paralajmrimi dhe parandalimi i prforcimit t ksaj prmbajtjeje, sipas skedarve t shprndar nga Taibbi. Roth me sa duket po i referohej akuzave t shumta pr ndrhyrje nga jasht dhe prdorimin e materialeve hakere gjat zgjedhjeve presidenciale t vitit 2016, n t cilat Trump mundi kundrshtaren e tij demokrate, Hillary Clinton.

  Taibbi premtoi t lshoj m shum skedar Twitter n t ardhmen. Musk tha se nj prditsim do t vij t shtunn. Pasi mori prsipr Twitter n tetor, pronari i SpaceX dhe Tesla shkarkoi disa drejtues t lart, duke prfshir Gadde, dhe anuloi disa nga vendimet e mparshme t Twitter, si bllokimi i prhershm i llogaris s Trump.

  Burimi: RT

 18. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,296
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Twitter Files: Nj platform propagande e censure e shtetit amerikan dhe demokratve

  Si 'Dosjet e Twitter' kan ekspozuar rolin e nj zyrtari t lart t FBI-s n manipulimin e rezultatit t zgjedhjeve t vitit 2020 n SHBA

  Publikimi i dokumenteve t klasifikuara zbulon shkalln e prfshirjes s Byros n politikn amerikane

  Emri: 6391aed485f54013ce082cb9.jpg

Shikime: 122

Madhsia: 21.0 KB
  FOTO FILE. Autori amerikan, gazetari Matt Taibbi. AFP Neilson Barnard

  Dokumentet dhe komunikimet e brendshme n Twitter t publikuara nga gazetari Matt Taibbi kan dhn detaje shkatrruese mbi nj operacion gjithprfshirs censurimi t kryer nga rrjeti social. Ata ekspozojn rolin qendror t luajtur nga nj agjent i lart i FBI-s n ndikimin e mundshm n rezultatin e zgjedhjeve t vitit 2020 n SHBA.

  Reagimi i menjhershm ndaj skedarve n Twitter ishte i przier, por n mas t madhe mediat kryesore amerikane kan nxituar t derdhin uj t ftoht mbi zbulimet e bombave t Taibbi-t, me, pr shembull, The Washington Post i cilsoi ata si "dud" dhe CNN duke pretenduar se ata "konfirmuan n mas t madhe at q ishte tashm e njohur.”

  Prgjigje t tilla jan mjaft t jashtzakonshme duke pasur parasysh se skedart Twitter ofron prova t pakundrshtueshme t nj prej rrjeteve sociale m t mdha dhe m me ndikim global q merr masa t jashtzakonshme – zakonisht t rezervuara pr t parandaluar shprndarjen e pornografis s fmijve – pr t bllokuar informacionin n platformn e tij.

  N veanti, Twitter ndaloi, publikisht dhe privatisht, shprndarjen e nj artikulli t New York Post, bazuar n prmbajtjen e nj laptopi n pronsi t Hunter Biden, duke treguar pr korrupsion t mundshm nga ana e babait t tij, kandidatit pr president t athershm Joe Biden. Raporti prforcoi shqetsimet ekzistuese n lidhje me rolin e Hunterit me Burisma, pr t cilin ai merrte deri n 50,000 dollar n muaj nga gjigandi ukrainas i energjis gjat nj periudhe pesvjeare pr pjesmarrjen n nj pjes t vogl t ngjarjeve t korporatave.

  Materiali i ekspozuar nga Taibbi tregon se nj vendim sht marr nga individ n nivelet m t larta t Twitter - me lidhje t drejtprdrejta me fushatn presidenciale t Biden - pr shkak t friks s dukshme se prmbajtja e laptopit ishte hakuar dhe/ose ishte lshuar si pjes e nj informacioni rus. operacion. Kjo ndodhi pavarsisht se kishte zero prova apo edhe nj sugjerim t paqart q ishte rasti, dhe shqetsime t rndsishme t brendshme.

  Dosjet n Twitter tregojn se si, ndr njerzit kryesor t prfshir n shtypjen e ksaj historie jashtzakonisht t rndsishme, ishte nnpresidenti ligjor i rrjetit social, Jim Baker, nj ish-kshilltar i prgjithshm i FBI-s. Ai ishte rastsisht gjithashtu thelbsor pr prpjekjet e shumta t Byros pr t sajuar me mashtrim nj lidhje midis fushats s Trump dhe Rusis, n nj mnyr ose n nj tjetr.

  Emri: 6391af3185f54013ce082cc2.jpg

Shikime: 128

Madhsia: 41.0 KB
  Ish-zvends kshilltari i prgjithshm i Twitter dhe ish-kshilltari i prgjithshm i FBI-s Jim Baker. Ron Sachs/ Fotot e lajmeve t konsoliduara/Getty Images

  sht e qart se shum punonjs nuk besonin se kishte arsye pr t ndaluar historin e New York Post n baz t politikave t Twitter pr ndarjen e materialeve t hakuara. Nj zyrtar i departamentit t komunikimit shkroi se ata "po luftonin pr t kuptuar bazn e politiks pr ta shnuar kt si t pasigurt", ndrsa eprori i tyre u mrzit, "a mund t pretendojm me t vrtet se kjo sht pjes e politiks?"

  Megjithat, shqetsimet e tyre legjitime u anuluan. Twitter m von e anuloi kt ndalim, por deri n at moment spektri i rrem i ndrhyrjes ruse ishte imentuar me kaq sukses – duke prfshir prmes nj letre t prbashkt t nnshkruar nga mbi 50 spiun t lart amerikan – sa q historia u diskreditua gjersisht n syt e shum amerikanve dhe, kshtu, injoruar. Vetm tani, me Biden t sigurt n Shtpin e Bardh, media t tjera kan filluar t verifikojn prmbajtjen e laptopit si jo vetm t vrtet, por edhe t dmshme.

  Baker ishte qendror pr nnshtrimin e vartsve n lidhje me bazn pr ndalimin e historis. N nj email t publikuar nga Taibbi, ai njoftoi se ishte "e arsyeshme q ne t supozonim se ata mund t jen" hakuar.

  Nuk shpjegohet pse ishte "e arsyeshme" t bhej ky supozim, veanrisht pasi vet Baker pranoi se n vend t ksaj kishte indikacione se "kompjuteri ose ishte braktisur dhe/ose pronari pranoi t lejonte dyqanin e riparimit t hynte n t pr t paktn disa qllime. .” E cila sht, natyrisht, nj kontradikt totale n terma. Kshtu q ndalimi vazhdoi, pavarsisht shqetsimit t brendshm pr vendimin.

  “Hakimi ishte justifikimi, por brenda pak orsh, pothuajse t gjith e kuptuan se kjo nuk do t qndronte”, tha nj burim anonim n Twitter pr Taibbi. "Por askush nuk kishte guxim ta kthente at."

  Nj nga arsyet pse ndrhyrja e Baker-it mund t ket shkurtuar dyshimet fillestare dhe asnj personel ather nuk kishte guximin ta kthente at, mund t ishte statusi i tij si ekspert rezident i "dezinformimit" rus n Twitter. Ai u largua nga FBI n qershor 2018 pr arsye t pazbuluara, edhe pse m von u konfirmua se ai ishte subjekt i nj hetimi t Departamentit t Drejtsis Penale pr shkak t supozimit t rrjedhjes n media t nnkuptimeve t turpshme pr marrdhniet inekzistente t Trump me Kremlinin n at koh.

  U pyetn gjithashtu nse, si Kshilltar i Prgjithshm, Baker luajti ndonj rol n ndriimin e gjelbr ose mbikqyrjen e hetimeve t ndryshme t dshtuara t kundrzbulimit t FBI-s n ekipin zgjedhor t Trump. T njohur si Uragani Crossfire, kto hetime t lidhura u ndrtuan mbi themele jashtzakonisht t lkundshme dhe nuk uan n asnj prov q mbshteste dyshimet pr lidhjet Trump-Rusi q u zbuluan, por mbetn ende t hapura nn presionin e brendshm, n kundrshtim me protokollet e vendosura hetimore.

  Emri: 6391af6c85f5402b4f0a83d0.jpg

Shikime: 122

Madhsia: 37.0 KB
  FOTO FILE. David McNew/Getty Images)

  Nj rishikim i brendshm i mvonshm gjeti 17 "pasaktsi dhe lshime t rndsishme" t veanta n parashtresat gjyqsore t FBI-s pr urdhrat pr t cilat ajo aplikoi pr t spiunuar punonjsin e fushats Carter Page.

  Koht e fundit, Baker dshmoi n gjyqin e Michael Sussmann, nj avokat i lidhur mir n Uashington DC, i lidhur me partin Demokratike. Ai u akuzua nga Prokurori i Prgjithshm John Durham se kishte gnjyer FBI-n kur i paraqiti Byros prova t falsifikuara t kontaktit midis Trump Tower dhe Mosks nprmjet Alfa Bank t Rusis, n vern e vitit 2016.

  Sussmann pretendoi se ai nuk po prfaqsonte nj klient duke e br kt, kur n realitet ai po vepronte n emr t demokratve dhe i faturoi ata pr shrbimin. Baker do ta dinte gjithsesi se kjo histori kopertine ishte nj gnjeshtr, pasi ai dhe Sussmann ishin miq prej kohsh, por ai e regjistroi dorzimin si aktin e painteresuar dhe vetmohues t nj qytetari t shqetsuar. Nuk dihet se pse ai nuk sht akuzuar pr shkelje procedurale.

  Nuk dihet gjithashtu se prse marrveshje t tilla nuk e prmbysn besueshmrin e tij profesionale pas largimit nga Byroja. Largimi nga nj organizat si FBI nn nj re kaq t errt normalisht do t nnkuptonte fundin e karriers s dikujt. N vend t ksaj, Baker u rrmbye nga Twitter pr t qen dora e djatht e Vijaya Gadde, kreut ligjor t kompanis.

  Gjat gjith kohs s saj n rrjetin social, ajo u tall si shefja e censurs s tij dhe dokumentet e zbuluara zbulojn se ajo konsultohej rregullisht me Departamentin e Siguris Kombtare pr mnyrn m t mir pr t kufizuar faktet e paprshtatshme n internet. sht e kuptueshme pse Baker do t ishte nj punsim kaq trheqs pr Gadde.

  Ai ishte n at moment nj ekspert n prjetsimin e pretendimeve t rreme t "dezinformimit" dhe "ndrhyrjes ruse" pr qllime politike, me efekt t jashtzakonshm. Mashtrimi "Russiagate" thuajse rrzoi Presidentin Trump dhe do t thoshte se mandati i tij n detyr u shpenzua duke rritur tensionet me Moskn n vend q t prmirsonte marrdhniet si kishte premtuar vazhdimisht gjat fushats.

  Mund t ishte llogaritur brenda selis s Twitter se Baker do t ishte i gatshm t luante nj rol t ngjashm shkatrrues hern tjetr dhe t parandalonte q Trump t rizgjedhohej n radh t par. Ndihma pr t shtypur faktet materiale t dmshme t prfshira n New York Post mund t ket br pikrisht kt.

  Nga Felix Livshitz

  Burimi: RT
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 11-12-2022 m 13:24

 19. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,296
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Twitter Files: Nj platform propagande e censure e shtetit amerikan dhe demokratve

  Zbulohen 'listat e zeza sekrete' t Twitter

  Nj hetim i ri detajon praktikn e "ndalimeve n hije", e njohur nga brenda si "filtrim i dukshmris"

  Emri: 639296f320302723bf01c49c.jpg

Shikime: 126

Madhsia: 20.7 KB
  Twitter / bariweiss

  Twitter ka krijuar nj sr pengesash dhe mjetesh pr moderatort pr t parandaluar tweetet dhe temat specifike nga trendi, ose pr t kufizuar dukshmrin e llogarive t tra pa dijenin e prdoruesve, sipas korrespondencs s brendshme dhe intervistave me burime t shumta t nivelit t lart brenda kompanis.

  Pavarsisht garancive t prsritura publike nga zyrtart e lart t Twitter-it se kompania nuk "ndalon n hije" prdoruesit, veanrisht jo "bazuar n pikpamje politike apo ideologji", praktika ekzistonte n fakt nn eufemizmin e "filtrimit t dukshmris", sipas gazetares Bari Weiss, e cila publikoi kstin e dyt t t ashtuquajturave ' Twitter Files ' n nj tem t gjat mbrmjen e s enjtes.

  “Mendoni pr filtrimin e dukshmris si nj mnyr pr ne pr t shtypur at q njerzit shohin n nivele t ndryshme. sht nj mjet shum i fuqishm,” tha nj punonjs i lart n Twitter, ndrsa nj tjetr pranoi se “njerzit normal nuk e din se sa bjm ne”.  Moderatort e Twitter kan fuqin pr t shtuar prdoruesin n kategori t tilla si "Lista e zez e tendencave", "Krko n listn e zez" dhe "Mos amplifiko", pr t kufizuar shtrirjen e nj cicrim t veant ose zbulueshmrin e t gjith llogaris – t gjitha pa dijenin e prdoruesve apo ndonj paralajmrim. .

  Weiss vuri n dukje se mjetet madje u prdorn pr t kufizuar shtrirjen e akademikve, prfshir Dr. Jay Bhattacharya t Universitetit t Stanfordit, i cili nxiti polemika pasi sfidoi efektivitetin e bllokimeve t Covid-19 dhe mandatet e tjera t pandemis. Ai prfundoi n "listn e zez t tendencave" t Twitter-it, duke i mbajtur postimet e tij jasht seksionit trend t faqes, tregojn dokumentet.

  Megjithat, mbi moderatort e zakonshm ishte nj tjetr "grup sekret" q trajtonte shtjet n lidhje me "ndjeksit e lart", "t diskutueshm" dhe prdoruesit e tjer t shquar. I njohur si "Politika e Integritetit t Sitit, Mbshtetja e Prshkallzimit t Politikave", ekipi prfshinte drejtues t nivelit t lart si ish-Shef i Ligjore, Politikave dhe Mirbesimit, Vijaya Gadde, Shefi Global i Besimit dhe Siguris, Yoel Roth dhe CEO-t Jack Dorsey dhe Parag. Agrawal.

  N nj shembull t dukshm, ekipi i moderatorit t nivelit t lart u prfshi n vendimet pr t pezulluar n mnyr t prsritur llogarin Libs t TikTok, e cila postonte n mnyr rutinore materiale q talleshin me liberalt dhe progresistt dhe ka grumbulluar m shum se 1.4 milion ndjeks. Ndrsa llogaris iu tha se kishte shkelur politikn e Twitter kundr "sjelljes s urrejtjes", nj memo e brendshme e kompanis e qarkulluar n tetor pranoi se n fund t fundit nuk ishte "angazhuar drejtprdrejt n sjellje q shkelin politikn e sjelljes s urrejtjes" .

  Grupi "Site Integrity Policy" ngriti nj argument t ri, duke thn se gruaja q drejtonte llogarin Libs t TikTok, Chaya Raichik, "inkurajoi ngacmimet n internet". Megjithat, kur informacioni personal i Raichik u ekspozua n internet, Twitter refuzoi t ndrmarr veprime, duke arritur n prfundimin se postimet q prmbajn adresn e saj t shtpis dhe fotot e vendbanimit t saj nuk shkelin asnj nga rregullat e platforms.

  Publikimi i dokumenteve u miratua nga CEO i ri i kompanis, Elon Musk, i cili pasi mori drejtimin e Twitter n tetor shkarkoi disa drejtues t lart, duke prfshir Gadde dhe Roth, dhe anuloi disa nga vendimet e mparshme t Twitter, si bllokimi i prhershm i llogaris s ish-presidentit Donald Trump.

  "Ne sapo kemi filluar me raportimin ton," prfundoi Weiss, duke premtuar se pjesa tjetr e skedarve n Twitter do t publikohet s shpejti nga gazetari Matt Taibbi, i cili hapi serin javn e kaluar me zbulimet rreth nj prpjekjeje t gjer t kompanis pr t shtypur nj raport i dmshm pr familjen e Joe Biden.

  Burimi: RT
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 11-12-2022 m 13:36

 20. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,296
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Twitter Files: Nj platform propagande e censure e shtetit amerikan dhe demokratve

  Twitter zbulon se si e prjashtoi Trumpin

  Korniza pr bllokimin e nj presidenti n detyr t SHBA-s u vendos shum prpara trazirave t Kapitolit

  Emri: 6393d3af85f5402b4f0a84e3.jpg

Shikime: 121

Madhsia: 43.9 KB
  FOTO FILE AP / Jenny Kane

  Nj seri e tret e "Twitter Files", botuar t premten n mbrmje, ofroi nj pasqyr t vendimit t platforms pr t hequr llogarin personale t Donald Trump kur ai ishte ende president i SHBA-s, me zbulime t tjera t premtuara pr fundjavn.

  Gazetari Matt Taibbi, i cili ishte autor i ekspozimit t par javn e kaluar, filloi t ndante sagn e ndalimit t Trump q mbulonte periudhn midis tetorit 2020 dhe 6 janarit 2021.

  "Ne do t'ju tregojm at q nuk sht zbuluar: erozioni i standardeve brenda kompanis n muajt para J6, vendimet e drejtuesve t rangut t lart pr t shkelur politikat e tyre dhe m shum, n sfondin e ndrveprimit t vazhdueshm dhe t dokumentuar me federalin. agjencit, shkroi Taibbi.

  Rnia prfshin komunikimet e brendshme t Twitter me rndsi t qart historike, pasi punonjsit e kompanis e kuptuan se ky ishte nj "moment historik n analet e fjals", hera e par q ata kishin pezulluar llogarin e nj kreu t shtetit n detyr.

  Trump u ndalua m 8 janar, pas nj "shqyrtimi nga afr" t mnyrs sesi tweetet e tij "po pranoheshin dhe interpretoheshin n dhe jasht Twitter", tha kompania n at koh. Tweetet e tij t fundit kishin prfshir nj video-mesazh q u krkoi mbshtetsve t tij t mos shkelnin ligjin dhe t largoheshin paqsisht nga Kapitoli i SHBA-s, por edhe pretendimin e tij se zgjedhjet e vitit 2020 nuk ishin legjitime, gj q Twitter e kishte shpallur t papranueshme.

  Megjithat, "korniza intelektuale" pr ndalimin ishte krijuar tashm n muajt para trazirave t 6 janarit n Kapitol. Nj mesazh i brendshm tregon nj ekzekutiv t Twitter q thot se ata duhet t shikojn veprimet e Trump "gjat rrjedhs s zgjedhjeve dhe sinqerisht zgjasin 4+ vjet".

  Tweet-et e Trump q kritikonin votimin masiv me post nj mas e paprecedent q demokratt kishin prdorur duke prmendur pandemin po filtroheshin vetm nj jav para zgjedhjeve, me drejtuesit e Twitter-it q krijonin rregulla pr ta br kt dhe duke uruar veten pr kt.

  Nj kanal i veant u krijua m 8 tetor 2020 pr drejtuesit e lart, duke prfshir ish-kreun e Trustit dhe Siguris, Yoel Roth, Shefin e Mirbesimit dhe Politiks Vijaya Gadde dhe avokatin e lart Jim Baker, pr t koordinuar zbatimin e zgjedhjeve. Ky kuadr m i vogl dhe m i fuqishm veproi si nj Gjykat e Lart e Moderimit me shpejtsi t lart q shpesh merrte vendime n fluturim, ndrkoh q gjithashtu lidhte qartazi me agjencit federale t zbatimit dhe t inteligjencs pr moderimin e prmbajtjes s lidhur me zgjedhjet.

  Ndrkoh q Twitter po vendoste tashm nj arsenal t gjer mjetesh t dukshme dhe t padukshme pr t frenuar angazhimin e Trump shum prpara trazirave t Kapitolit, Taibbi vuri n dukje se si m 10 dhjetor disa drejtues dshironin t prdornin nj mjet t sapokrijuar pr deamplifikimin, prpara paraqitjes s tij zyrtare, n heshtje kufizojn edhe m tej shtrirjen e Trump. Moderatort u lodhn aq shum duke censuruar Trumpin me dor, saq deri m 6 janar llogaria e tij u mbulua me bots pr t automatizuar procesin e goditjes s etiketave paralajmruese n tweet-et e tij.

  Kur protesta n Kapitol u prshkallzua n nj trazir, ekipi i moderimit fillimisht dukej se ishte n "panik" dhe "dshprim", mes "thirrjeve t furishme" pr t "filluar vendosjen e arsenalit t tij t plot t mjeteve t moderimit" - derisa Roth prfundimisht "ekzekutoi akt historik i mbylljes s prkohshme t llogaris s Trump. Gadde m pas drgoi nj email n t gjith kompanin, n nj tregues t par se nj pezullim i prhershm ishte i pashmangshm.

  Sipas nj mesazhi tjetr t brendshm, nse Trump do t prpiqej t prdorte llogarit zyrtare t POTUS ose t Shtpis s Bardh, Twitter do t "ndrmerrte veprime pr t kufizuar prdorimin e tyre" derisa ata t "kalonin" n administratn e re m 20 janar, por jo t'i pezullonte ose ndalonte ato ndryshe.

  "Duke ekzaminuar t gjith zbatimin e zgjedhjeve Slack, ne nuk pam asnj referenc pr krkesat e moderimit nga fushata e Trump, Shtpia e Bardh e Trump ose republikant n prgjithsi," vuri n dukje Taibbi . Ndonse mund t ekzistojn, kan munguar n dosjet e ofruara.

  Sipas Taibbi, zbulimet e s shtuns do t prqendrohen n "kaosin brenda Twitter m 7 janar", ndrsa "komunikimet e brendshme sekrete nga data kye e 8 janarit" do t publikohen t dieln.

  Taibbi filloi t zbuloj "Twitter Files" javn e kaluar, me ndihmn dhe miratimin e pronarit t ri t platforms, Elon Musk. Pjesa e dyt zbuloi praktikn e "banimit n hije" q ndikoi n mnyr drrmuese n llogarit konservatore. Thuhet se u vonua nga nj avokat i lart n Twitter, i cili kishte "vetting" t pikave pa dijenin ose miratimin e Musk. Ai doli t ishte Baker, ish-kshilltari i prgjithshm i FBI-s, t cilin Musk e pushoi t martn .

  Shtpia e Bardh i ka hedhur posht zbulimet si nj "shprqendrim" nga problemi i vrtet me platformn, t ciln sekretarja e shtypit Karine Jean-Pierre e prshkroi si "gjuh urrejtjeje".

  Burimi: RT
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 11-12-2022 m 15:35

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Rrjetet Sociale
  Nga sirena_adria n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 01-09-2022, 23:09
 2. Si po na e shkatrrojn jetn Rrjetet Sociale?
  Nga prizrenasi_30 n forumin Grupmoshat e komunitetit
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 04-03-2021, 06:24
 3. Rrjetet sociale
  Nga Hermosa n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 14-10-2016, 02:16
 4. Interneti, fmijt t ekspozuar n rrjetet sociale !
  Nga Wordless n forumin T jesh prind
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-04-2014, 23:24
 5. Rrjetet sociale!
  Nga peyoni n forumin Mentori akademik
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 27-04-2012, 10:56

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •