Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 34
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Gjigandët e teknologjisë sulmojnë fjalën e lirë në një sulm të koordinuar mirë

    Në një sulm të paramenduar dhe parapërgatitur, gjigandët e teknologjisë në Amerikë kanë goditur fjalën e lirë duke aplikuar një censurë në masë karshi presidentit Trump dhe gjithë mbështetësve të tij. Në 48 orët e fundit, ja çfarë ka ndodhur:

    - Twitter ka mbyllur llogarinë e presidentit Trump në mënyrë permanente. Udhëheqësi më i plotfuqishëm i botës që kontrollon kodet e armëve bërthamore, nuk i lejohet më të shprehi atë që mendon në Twitter për 88 milion ndjekësit e tij në Twitter.

    - Facebook, ashtu si Twitter, ka mbullur në mënyrë permanente të gjitha llogaritë e presidentit Trump, fushatës së tij, shumë faqeve popullore konservative në FB, me justifikimin e "nxitjes se dhunës".

    - Google dhe Apple, kanë hequr nga dyqani i tyre i aplikacioneve, Parler, që është një rrjet shoqëror i ngjashëm me twitter që bën të mundur komunikimin e lirshëm të anëtarëve në platformën e tyre. Ky akt bën që përdoruesit e telefonave iPhone dhe Android të mos mund ta shkarkojnë e përdorin Parler në telefonat e tyre. Parler mund të vizitohet vetëm nga Interneti me një shfletues.

    - Amazon është kompania që Parler përdor për mundësimin e shërbimit të tyre në Internet. Amazon i ka nisur sot një letër kompanisë Parler që do t'i pezulloje e ndërpresi shërbimet e ofruara deri më sot në mesnatën e së dielës. Ky akt do të bëjë që Parler të mos punojë më fare as në telefon dhe as në Internet.

    Kush do ta mbrojë atë të shenjtën, Fjalën e Lirë???

  2. #2
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709

    Për: Gjigandët e teknologjisë sulmojnë fjalën e lirë në një sulm të koordinuar mirë

    Mire t'i behet, se kur twitter dhe facebook mbyllnin llogarite e persona te thjesht mbanin sehir, por ato u rriten si ai gjarperi qe pasi rritet dhe forcohet ha te zotin.

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Gjigandët e teknologjisë sulmojnë fjalën e lirë në një sulm të koordinuar mirë

    LAJMI I FUNDIT: Kompania Parler ka hedhur ne gjyq kompanine Amazon per shkelje te rregullave anti-monopoliste, shkelje te kontrates ligjore dhe nderhyrje te paligjshme ne biznesin e nje kompanie private. I kerkon gjykates federale qe te detyroje Amazon te riktheje platformen e Parler ne funksionim.

    Qe prej mesnates se djeshme, platforma Parler nuk punon.

    Kompania eshte shprehur se eshte duke punuar qe te riktheje platformen ne linje, brenda nje kohe 1 javore, edhe pa mbeshtetjen e Amazon.

    Albo
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 11-01-2021 më 15:51

  4. #4
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709

    Për: Gjigandët e teknologjisë sulmojnë fjalën e lirë në një sulm të koordinuar mirë

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    LAJMI I FUNDIT: Kompania Parler ka hedhur ne gjyq kompanine Amazon per shkelje te rregullave anti-monopoliste, shkelje te kontrates ligjore dhe nderhyrje te paligjshme ne biznesin e nje kompanie private. I kerkon gjykates federale qe te detyroje Amazon te riktheje platformen e Parler ne funksionim.

    Qe prej mesnates se djeshme, platforma Parler nuk punon.

    Kompania eshte shprehur se eshte duke punuar qe te riktheje platformen ne linje, brenda nje kohe 1 javore, edhe pa mbeshtetjen e Amazon.

    Albo
    Mendova se mos e kisha une fajin..

  5. #5
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Gjigandët e teknologjisë sulmojnë fjalën e lirë në një sulm të koordinuar mirë

    Presidenti Trump: Gjigandet e teknologjise, bene nje gabim te madh!

    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 13-01-2021 më 01:02

  6. #6
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    E vërteta shfaqet lakuriq: Rrjetet sociale kanë censuruar publikun për llogari të pushtetarëve

    Zuckerberg i shpjegon Joe Rogan pse Facebook censuroi historinë e laptopit Hunter Biden

    Rrënjët e censurës së mediave sociale më në fund po ekspozohen.

    Emri:  Mark_Zuckerberg_Rogan_Show.jpg

Shikime: 210

Madhësia:  20.6 KB

    Në një podcast të fundit të Joe Rogan, CEO i Meta, Mark Zuckerberg shpjegoi zinxhirin e ngjarjeve që çuan Facebook në censurimin e historisë së laptopit Hunter Biden dhe se si ndodhi ajo censurë. Historia, për të cilën shumë argumentojnë se ishte një faktor kyç në zgjedhjet e vitit 2020, u ndalua në mënyrë famëkeqe nga Twitter menjëherë pasi doli. Në atë kohë, Facebook njoftoi se po "ulnin shpërndarjen e tij" në platformën e tyre, por ofroi detaje minimale se si dhe pse.

    Në fund të tetorit të vitit 2020, Zuckerberg shpjegoi në një seancë dëgjimore në Senat se FBI e kishte paralajmëruar Facebook-un të ishte në "gadishmëri të shtuar" në lidhje me "operacionet e hakerave dhe rrjedhjeve" që çuan në zgjedhje, gjë që është pjesë e asaj që i bëri ata të mbyllnin përkohësisht historinë. .

    Megjithëse Zuckerberg nuk zbuloi ndonjë informacion veçanërisht të ri me Rogan, biseda po shkakton mjaft bujë dhe ka rritur vëmendjen e publikut mbi rolin e qeverisë federale në censurimin e mediave sociale.

    "Në thelb sfondi këtu," tha Zuckerberg , "është FBI, mendoj se në thelb erdhi tek ne, disa njerëz në ekipin tonë, dhe ishte si 'Hej, vetëm që ta dini, duhet të jeni në gatishmëri të lartë. Menduam se kishte shumë propagandë ruse në zgjedhjet e 2016-ës. Ne e kemi vënë re se në thelb do të ketë një lloj hale të ngjashme me atë, kështu që thjesht jini vigjilentë.'”

    Zuckerberg theksoi se Facebook nuk e ndaloi plotësisht historinë siç bëri Twitter, por vetëm reduktoi shpërndarjen e saj.

    “Për…mendoj se ishin pesë apo shtatë ditë kur në thelb po përcaktohej nëse ishte false, shpërndarja në Facebook u ul, por njerëzit ende lejoheshin ta shpërndanin atë. Kështu që ju mund ta ndani atë, mund ta konsumoni akoma”, vazhdoi Zuckerberg.

    “Kështu që kur thoni 'shpërndarja është zvogëluar.' Si funksionon kjo?” pyeti Rogan.

    “Në thelb renditja në burimet e lajmeve ishte pak më pak. Kështu që më pak njerëz e panë atë se sa do ta shihnin ndryshe”, u përgjigj Zuckerberg.

    "Me sa përqindje?"

    “Nuk e di nga maja e kokës. Por është...ka kuptim.”

    Pasi komentoi natyrën “hiper-politike” të historisë, Zuckerberg përsëriti se komentet e FBI-së ishin një faktor kyç në vendim.

    "Ne thjesht menduam, 'hej shiko, nëse FBI'—që unë ende e shoh si një institucion legjitim në këtë vend, është një zbatim shumë profesional i ligjit—'nëse ata vijnë tek ne dhe na thonë se duhet të jemi në roje për diçka, atëherë dua ta marr seriozisht.'”

    "A thanë ata në mënyrë specifike që ju duhet të ruani për atë histori?" pyeti Rogan.

    “Jo, nuk më kujtohet nëse ishte ashtu konkretisht”, u përgjigj Zuckerberg, “por në thelb i përshtatej modelit”.



    'Algoritmi'
    Për vite me radhë, krijuesit e përmbajtjes kanë pyetur veten nëse platformat e Big Tech si Facebook kanë censuruar në heshtje përmbajtjen e tyre. Meqenëse këto platforma janë kuti të tilla të zeza, është e pamundur të thuhet me siguri pse disa përmbajtje bëhen virale, ndërsa materialet e tjera, po aq interesante, duket se kanë probleme. Thashethemet kanë qarkulluar prej kohësh se "algoritmi" favorizon disa histori dhe llogari më shumë se të tjerat, por pa akses në fundin e fundit kjo ka qenë e vështirë të vërtetohet.

    Edhe me komentet e fundit të Zuckerberg, ne ende nuk dimë shumë se si Facebook angazhohet në censurë ose saktësisht se çfarë lloj përmbajtjeje po censurohet. Por nëse mund të lexojmë mes rreshtave të komenteve të tij, mund të nxjerrim me siguri këtë shumë: ka një grup njerëzish që kontrollojnë se cila përmbajtje përhapet, dhe nëse ata madje dyshojnë për përmbajtjen tuaj, kjo do të dëmtojë.

    Vetëm kjo duhet të jetë ftohëse. Ideja që një panel "ekspertësh" po vendos se cilat histori do të bëhen lajme kombëtare dhe cilat nuk do të dalin kurrë, është thellësisht shqetësuese. Po, keqinformimi ekziston, por rreziqet e lejimit të një grupi të vogël, me gjasë të njëanshëm për të kontrolluar bisedën kombëtare janë shumë më të mëdha se sa rreziqet e lejimit të përhapjes së informacionit "të gabuar" ose "mashtrues".

    Dhe përveç kësaj, siç kanë treguar në mënyrë të përsëritur dy vitet e gjysmë të fundit, "dezinformimi" i sotëm shumë shpesh bëhet fakti i së nesërmes.

    Por ndërsa kompanitë e mediave sociale që angazhohen në censurë është problematike në vetvete, përfshirja e FBI-së tregon për një problem shumë më të madh.

    Arritja në rrënjën e problemit të censurës
    Një nga pikat që ngrihet shumë në diskutimin e censurës së Big Tech është fakti që platformat e mediave sociale janë kompani private dhe se për këtë arsye ato kanë të drejtë të moderojnë përmbajtjen siç e shohin të arsyeshme. Kjo është e vërtetë, dhe të ashtuquajturat ligje të "fjalës së lirë" që mandatojnë politika të moderuara të përmbajtjes së lirë duhet të kundërshtohen mbi këto baza.

    Por siç theksojnë me zgjuarsi Dan Sanchez dhe Liam McCollum, ashtu si ligjet qeveritare që kërkojnë më pak censurë janë të gabuara, presioni qeveritar për të pasur më shumë censurë është gjithashtu i gabuar për të njëjtën arsye. Kur qeveria po kërcënon të rregullojë kompanitë për lejimin e përhapjes së dezinformatave, duke çuar në një shkallë të caktuar "vetëcensurimi", kjo gjithashtu është një shkelje e të drejtës së tyre për të zgjedhur politikat e tyre të moderimit të përmbajtjes.

    "Kur një qeverie nuk i pëlqen përmbajtja që del nga një industri mediatike," shkruajnë ata , "nuk duhet gjithmonë të miratojë ligje formale për ta censuruar atë. Ndonjëherë, gjithçka që duhet të bëjnë politikanët dhe burokratët është ta bëjnë shumë të qartë pakënaqësinë e tyre për përmbajtjen dhe të kërcënojnë (qoftë në mënyrë implicite apo eksplicite) për të goditur industrinë. Në përgjithësi, një kërcënim është gjithçka që duhet për të frikësuar kompanitë private që të censurojnë veten e tyre për të parandaluar ose përgatitur për goditjen e afërt.”

    Kjo është pikërisht ajo që ka ndodhur. CEO-t e Big Tech janë tërhequr para Kongresit përsëri dhe përsëri për t'u kërcënuar me rregullore nëse ata nuk arrijnë të "shplasin" dezinformimin. A mund ta fajësoni vërtet Facebook-un, pra, që shpejt pranoi kur FBI lë të kuptohet se dëshiron më shumë censurë? Mund të thuash se ata ishin teknikisht të lirë për të marrë vendimin e tyre, por të qenit teknikisht të lirë nuk do të thotë se ata ishin në të vërtetë të lirë.

    Për të qenë të sigurt, Big Tech nuk duhet të lihet nga grepi. Ata janë pjesë e këtij problemi. Por faji për censurën e mediave sociale qëndron para së gjithash tek qeveria, jo tek kompanitë e teknologjisë.

    Nuk është Big Tech (Teknologjia e Madhe) që ne duhet të frenojmë. Është Big Government (Qeveria e Madhe).

    Patrick Carroll
    Patrick Carroll ka një diplomë në Inxhinieri Kimike nga Universiteti i Waterloo-s dhe është bashkëpunëtor redaktues në Fondacionin për Edukimin Ekonomik.


    Burimi: Fee.org
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 02-09-2022 më 10:40

  7. #7
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: E vërteta shfaqet lakuriq: Rrjetet sociale kanë censuruar publikun për llogari të pushtetarëve

    Padia në Gjykatë: Shtëpia e Bardhë, Big Tech në ujdi për të censuruar 'dezinformatat'

    Emri:  joe-biden.jpg

Shikime: 140

Madhësia:  29.8 KB
    Administrata Biden u përplas me kompanitë e teknologjisë si Facebook dhe Twitter për të censuruar "dezinformatat" mbi COVID-19, sipas një peticioni nga Louisiana AG Jeff Landry dhe Missouri AG Eric Schmitt.

    Administrata e Biden-it punoi së bashku me gjigantët e mediave sociale si Facebook dhe Twitter për të censuruar deklaratat që ata i konsideronin si "dezinformim" në lidhje me temat, duke përfshirë pandeminë COVID-19, thanë të enjten dy prokurorë të përgjithshëm republikanë të shtetit ndërsa kërkuan publikimin e emaileve midis degës së lartë ekzekutive. zyrtarët dhe titanët e Big Tech.

    Në një peticion të depozituar të mërkurën në gjykatën federale të Luizianës, Prokurori i Përgjithshëm i shtetit Jeff Landry dhe homologu i tij i Misurit Eric Schmitt akuzuan se "dhjetëra zyrtarë federalë në të paktën njëmbëdhjetë agjenci federale" të përfshirë në një "Ndërmarrje federale të censurës" masive, të përhapur, me “qëllimi dhe efekti i presionit të platformave të mediave sociale për të censuruar dhe shtypur fjalimin privat që zyrtarët federalë nuk e favorizojnë”.

    Administrata e Bidenit nuk ka qenë e turpshme të mbështetet në kompanitë e mediave sociale për të kontrolluar përmbajtjen e tyre. Më 15 korrik 2021, sekretarja e atëhershme e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki , pranoi se kolegët e saj “po shënonin postime problematike për Facebook që përhapnin dezinformata”.

    “Është e rëndësishme të merren masa më të shpejta kundër postimeve të dëmshme… dhe Facebook duhet të lëvizë më shpejt për të hequr postimet e dëmshme dhunuese,” shtoi Psaki në atë kohë.

    Të nesërmen, Biden akuzoi platforma si Facebook për "vrasje të njerëzve" duke lejuar të ashtuquajturin "dezinformim" të përhapet pa kontroll.

    Emri:  biden-admin-social-media-03.jpg

Shikime: 142

Madhësia:  41.6 KB
    Peticioni pretendonte se "dhjetëra zyrtarë federalë në të paktën njëmbëdhjetë agjenci federale" punuan me kompanitë e teknologjisë për t'u përfshirë në censurë.

    Emri:  jen-psaki.jpg

Shikime: 143

Madhësia:  38.3 KB
    Ish-sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki pranoi në vitin 2021 se zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë po shënonin postimet "problematike" në Facebook.

    Menjëherë pas komenteve të Bidenit, një email nga një zyrtar i paidentifikuar i Facebook drejtuar kirurgut të përgjithshëm Vivek Murthy lexoi pjesërisht: “E di që ekipet tona u takuan sot për të kuptuar më mirë shtrirjen e asaj që Shtëpia e Bardhë pret nga ne në lidhje me dezinformatat në vazhdim”.

    Shtatë ditë më vonë, më 23 korrik, i njëjti zyrtar i Facebook-ut informoi me krenari zyrtarët në Departamentin e Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore se kompania po ndërmerrte veprime kundër një grupi të quajtur "duzina e dezinformimit" për postimet e tyre rreth vaksinave COVID-19.

    “[Ne] hoqëm 17 faqe, Grupe dhe llogari të tjera në Instagram të lidhura me duzinën e dizinformimit (kështu që gjithsej 39 Profile, Faqe, Grupe dhe llogari IG janë fshirë deri më tani, duke rezultuar që çdo anëtar i duzinës disinfo kishte të paktën një një subjekt i tillë u hoq),” shkruhej në email, duke shtuar më vonë: “Ne zgjeruam gjithashtu grupin e pretendimeve të rreme që heqim për të vazhduar me tendencat e fundit të dezinformatave që po shohim”.

    Marrëdhënia ishte aq komode sa më 20 korrik 2021, Drejtori Dixhital i Ekipit të Reagimit ndaj COVID-19 të Shtëpisë së Bardhë, Clarke Humphrey, mori një përgjigje nga Facebook në pak sekonda kur pyeti për heqjen e një llogarie të rreme të Dr. Anthony Fauci në Instagram.

    "Përshëndetje - ndonjë mënyrë mund ta heqim këtë?" Humphrey shkroi , së bashku me një lidhje me llogarinë. "Në fakt nuk është një nga tonat."

    "Po, në të!" përgjigja u kthye.

    Një email tjetër, nga prilli 2021, tregon një takim të planifikuar për punonjësit e Shtëpisë së Bardhë që do të "informohen nga Twitter mbi informacionin e gabuar të vaksinave". Akoma një tjetër rekord, nga 28 korriku i atij viti, tregon një zyrtar të Facebook-ut që i propozon një homologu të CDC-së që “përveç takimeve tona javore, të bëjmë një takim mujor të keqinformimit/zbulimit, me ndoshta tema pretendimi të komunikuara disa ditë më parë në mënyrë që të mund të sillni ekspertët që përputhen dhe bisedoni rastësisht për 30 minuta ose më shumë.”

    "Po, ne do të donim ta bënim këtë," u përgjigj zyrtari i CDC.

    Emri:  eric-schimitt.jpg

Shikime: 140

Madhësia:  42.9 KB
    Schmitt tha në një deklaratë se Shtëpia e Bardhë ka një "marrëdhënie incestuoze me kompanitë e mediave sociale".

    "Ne kemi marrë tashmë një sërë dokumentesh që vërtetojnë qartë se qeveria federale ka një marrëdhënie incestuoze me kompanitë e mediave sociale dhe koordinon qartësisht për të censuruar lirinë e fjalës, por nuk kemi mbaruar," tha Schmitt në një deklaratë të enjten.

    “Departamenti i Drejtësisë po fshihet pas privilegjit ekzekutiv dhe ka refuzuar të anulojë komunikimet midis zyrtarëve më të lartë të administratës Biden dhe kompanive të mediave sociale. Kjo është arsyeja pse, dje, ne i kërkuam Gjykatës që të detyrojë Departamentin e Drejtësisë të prodhojë ato shënime. Sapo kemi filluar – qëndroni të sintonizuar.”

    AG-të thonë se kanë identifikuar të paktën 45 persona brenda HHS dhe vetëm në Departamentin e Sigurisë Kombëtare, të cilët komunikuan me kompanitë e mediave sociale për "dezinformimin". Ata gjithashtu pretendojnë se zyrtarët e agjencive të tjera, duke përfshirë Byronë e Regjistrimit, Administratën e Ushqimit dhe Barnave, FBI-në, Departamentin e Shtetit dhe Departamentin e Thesarit ishin të paktën në dijeni të "Ndërmarrjes së Censurës".

    Përveç hedhjes së dokumenteve, Meta ka zbuluar se të paktën 32 zyrtarë, duke përfshirë punonjës në FDA, Komisionin e Ndihmës Zgjedhore të SHBA dhe Shtëpinë e Bardhë kanë komunikuar me kompaninë për moderimin e përmbajtjes – por ato kontakte nuk u zbuluan në zbulimet e qeverisë. , thanë Landry dhe Schmitt. YouTube zbuloi kontakte me 11 zyrtarë, disa prej të cilave nuk u ndanë nga qeveria në përgjigje të padisë, pretenduan AG-të.

    Burimi: NY POST

  8. #8
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: E vërteta shfaqet lakuriq: Rrjetet sociale kanë censuruar publikun për llogari të pushtetarëve

    Zuckerberg thotë se Facebook censuroi historitë e Hunter Biden të The Post sepse FBI paralajmëroi për 'depozitimin' e informacioneve të gabuara ruse

    Sipas themeluesit Mark Zuckerberg, Facebook e shtypi zbulimin e madh të The Post për laptopin famëkeq të Hunter Biden në përgjigje të një paralajmërimi të paqartë të FBI-së për "propagandën ruse" të mundshme të lidhur me zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.

    Miliarderi i teknologjisë dhe CEO i Meta bëri pretendimin mahnitës gjatë një interviste të gjerë, gati tre orëshe, në të cilën ai gjithashtu pranoi për podkasterin Joe Rogan se i vinte keq për këtë veprim dhe pranoi se "është e keqe".

    "Në thelb, sfondi këtu është FBI, mendoj se në thelb erdhi tek ne - disa njerëz në ekipin tonë - dhe ishte si, 'Hej, vetëm që ta dini, sikur, duhet të jeni në gatishmëri të lartë'," tha Zuckerberg në Episodi i së enjtes i "Përvoja e Joe Rogan".

    Emri:  hunter-biden-laptop-15-wide.jpg

Shikime: 140

Madhësia:  28.9 KB
    Shefi ekzekutiv i Meta, Mark Zuckerberg pranoi se FBI i udhëzoi ekipet e tij që të kufizonin shpërndarjen e ekspozitës së Hunter Biden të The Post.

    Emri:  mark-zuckerberg-joe-rogan-experience.jpg

Shikime: 137

Madhësia:  28.1 KB
    CEO i Meta Mark Zuckerberg foli në podcast të Joe Rogan.

    Zuckerberg tha se FBI shtoi: “Ne menduam se kishte shumë propagandë ruse në zgjedhjet e 2016. Ne kemi vërejtur se, në thelb, do të ketë një lloj hale që është e ngjashme me atë. Prandaj, jini vigjilentë.'

    Zuckerberg i tha Roganit, “Ne thjesht menduam: Hej, shikoni, nëse FBI, të cilin unë ende e shoh, është një institucion legjitim në këtë vend, është një zbatim shumë profesional i ligjit – ata vijnë tek ne dhe na thonë se ne duhet të jemi duke u kujdesur për diçka, atëherë dua ta marr seriozisht.

    Si përgjigje, Facebook kufizoi ndarjen e informacionit të The Post të tetorit 2020 në lidhje me përmbajtjen e një kompjuteri laptop që djali i parë dyshohet se la në një dyqan riparimi në Delaware në prill 2019 dhe nuk e mori kurrë.

    Kur Rogan e pyeti Zuckerberg nëse FBI "specifikisht" tha se gjigandi i mediave sociale "duhet të jetë i kujdesshëm për atë histori", titani i teknologjisë tha se nuk mund ta kujtonte.

    “Jo, nuk e mbaj mend nëse ishte kaq konkretisht, por në thelb i përshtatej modelit,” tha ai.

    Menjëherë pasi The Post publikoi raportin e saj ekskluziv, 51 ish-zyrtarë të inteligjencës amerikane – të udhëhequr nga ish-drejtori i Inteligjencës Kombëtare James Clapper dhe ish-drejtorët e CIA-s Mike Hayden, Leon Panetta dhe John Brennan – nënshkruan një letër të hapur që thoshte se situata “ka të gjitha pika klasike të një operacioni informacioni rus.

    Emri:  joe-hunter-biden-south-carolina-1.jpg

Shikime: 137

Madhësia:  27.2 KB
    Presidenti Biden mohoi se ai ka qenë ndonjëherë pjesë e marrëveshjeve të biznesit me jashtë të djalit të tij.

    Ky pretendim erdhi përkundër faktit se as Hunter Biden dhe as fushata presidenciale e babait të tij Joe Biden nuk e mohuan vërtetësinë e materialit në laptop, i cili përfshin veçanërisht një email që tregon se djali e prezantoi babanë e tij, tani presidentin Biden, në një prej tij të diskutueshëm jashtë shtetit. bashkëpunëtorët e biznesit.

    Korrespondenca përputhet me pretendimin e Presidentit Biden se "Unë kurrë nuk kam folur me djalin tim për marrëdhëniet e tij të biznesit jashtë shtetit".

    Si New York Times ashtu edhe Washington Post kanë konfirmuar që atëherë autenticitetin e emaileve në laptop. Mediat cituan burime të njohura me një hetim penal për mashtrim të mundshëm tatimor dhe keqbërje të mundshme nga Hunter Biden, si dhe një ekspert që ekzaminoi një kopje të hard drive-it.

    Emri:  new-york-post-biden-laptop-1.jpg

Shikime: 138

Madhësia:  87.3 KB
    New York Times më parë pranoi se raportimi i Hunter Biden i The Post ishte i ligjshëm.

    Emri:  hunter-biden-laptop-02-2.jpg

Shikime: 136

Madhësia:  34.6 KB
    Hunter Biden shihet vetëm i veshur me të brendshme në një imazh nga laptopi i tij famëkeq.

    Gjatë intervistës së tij me Rogan, Zuckerberg pranoi se i vinte keq që shtypi raportin e The Post, duke thënë: “Po, po. Dua të them, është e keqe.

    “Pas faktit doli, verifikuesit e fakteve e shikuan, askush nuk ishte në gjendje të thoshte se ishte e rreme,” tha ai.

    “Mendoj se është gjë e keqe, sidoqoftë, në të njëjtën mënyrë që ndoshta të kalosh nëpër një gjyq penal, por të dëshmosh i pafajshëm në fund është gjë e keqe.”

    “FBI në mënyrë rutinore njofton entitetet e sektorit privat të SHBA-së, përfshirë ofruesit e mediave sociale, për informacionin e mundshëm të kërcënimit, në mënyrë që ata të vendosin se si të mbrohen më mirë kundër kërcënimeve. FBI u ka ofruar kompanive tregues të kërcënimeve të huaja për t'i ndihmuar ato të mbrojnë platformat dhe klientët e tyre nga abuzimi nga aktorë të huaj të ndikimit malinj. FBI do të vazhdojë të punojë ngushtë me partnerët e sektorit federal, shtetëror, lokal dhe privat për të mbajtur publikun të informuar për kërcënimet e mundshme, por FBI nuk mund të kërkojë ose t'i drejtojë kompanitë të ndërmarrin veprime për informacionin e marrë", tha FBI në një deklaratë. deklaratë.

    Burimi: NY POST

  9. #9
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    NY Post: Facebook spiunoi mesazhet private të mbështetësve të presidentit Trump për llogari të FBI

    Emri:  GettyImages-1242880818.jpg

Shikime: 190

Madhësia:  10.6 KB
    Facebook spiunoi mesazhet private të amerikanëve që vunë në pikëpyetje zgjedhjet e vitit 2020, thanë burime të DD. NurPhoto përmes Getty Images

    Sipas burimeve brenda Departamentit të Drejtësisë, Facebook ka spiunuar mesazhet dhe të dhënat private të përdoruesve amerikanë dhe i raporton ato në FBI nëse ata shprehin ndjenja anti-qeveritare ose kundër autoritetit - ose vënë në dyshim zgjedhjet e vitit 2020 .

    Nën operacionin e bashkëpunimit të FBI-së, dikush në Facebook shënoi këto mesazhe private të supozuara subversive gjatë 19 muajve të fundit dhe ia transmetoi ato në formë të redaktuar në njësinë operative të terrorizmit vendas në selinë e FBI-së në Uashington, DC, pa një thirrje.

    “Është bërë jashtë procesit ligjor dhe pa ndonjë shkak të mundshëm,” pretendoi një nga burimet, i cili foli në kushte anonimiteti.

    “Facebook i ofron FBI-së biseda private të cilat mbrohen nga Amendamenti i Parë pa asnjë thirrje”.

    Më pas, këto mesazhe private janë krijuar si “subjeksione” në zyrat në terren të FBI-së në të gjithë vendin, të cilat më pas kërkuan thirrje nga Prokuroria partnere e SHBA-së në rrethin e tyre për të marrë zyrtarisht bisedat private që Facebook tashmë u kishte treguar atyre.

    Por kur përdoruesit e synuar të Facebook u hetuan nga agjentët në një zyrë lokale të FBI-së, ndonjëherë duke përdorur teknika të fshehta të vëzhgimit, nuk u shfaq asgjë kriminale apo e dhunshme.

    "Ishte një humbje e kohës sonë," tha një burim i njohur me kërkesat për fletëthirrje të paraqitura gjatë një furi 19-mujore nga selia e FBI-së në Uashington, DC, për të prodhuar ngarkesën e çështjeve në përputhje me retorikën e administratës Biden mbi terrorizmin e brendshëm pas 6 janarit. , 2021, trazirat e Kapitolit.

    "Amerikanët me gjak të kuq"

    Përdoruesit e Facebook, komunikimet private të të cilëve Facebook i kishte cilësuar si terrorizëm vendas për FBI-në, ishin të gjithë "individë konservatorë të krahut të djathtë".

    “Ata ishin amerikanë me armë dhe gjak të kuq [të cilët ishin] të zemëruar pas zgjedhjeve dhe qëllonin gojën dhe flisnin për organizimin e protestave. Nuk kishte asgjë kriminale, asgjë për dhunën apo masakrimin apo vrasjen e dikujt.

    “Sapo u kërkua një thirrje, brenda një ore, Facebook dërgoi gigabajt të dhëna dhe foto. Ishte gati për të shkuar. Ata thjesht prisnin atë proces ligjor që të mund ta dërgonin atë.”

    Facebook i mohoi akuzat dje.

    Në dy deklarata të kundërta të dërguara një orë larg njëri-tjetrit, Erica Sackin, zëdhënëse për Komunikimet, Organizatat e Rrezikshme dhe Individët në kompaninë mëmë të Facebook, Meta, pretendoi se ndërveprimet e Facebook me FBI-në ishin krijuar për të "mbrojtur njerëzit nga dëmtimi".

    Emri:  AP22207048176583.jpg

Shikime: 141

Madhësia:  29.8 KB

    Në deklaratën e saj të parë ajo tha: “Këto pretendime janë të rreme sepse pasqyrojnë një keqkuptim se si sistemet tona i mbrojnë njerëzit nga dëmtimi dhe se si ne angazhohemi me zbatimin e ligjit. Ne i shqyrtojmë me kujdes të gjitha kërkesat e qeverisë për informacionin e përdoruesit për t'u siguruar që ato janë ligjërisht të vlefshme dhe të përshtatura ngushtë dhe shpesh i shtyjmë prapa. Ne u përgjigjemi kërkesave ligjore për informacion në përputhje me ligjin në fuqi dhe kushtet tona dhe u japim njoftim përdoruesve sa herë që lejohet.”

    Në një "deklaratë të përditësuar" të dytë, të pa nxitur, dërguar 64 minuta më vonë, Sackin ndryshoi gjuhën e saj për të thënë se pretendimet janë "të gabuara", jo "të rreme".

    “Këto pretendime janë thjesht të gabuara. Sugjerimi që ne kërkojmë mesazhe private të njerëzve për gjuhë anti-qeveritare ose pyetje në lidhje me vlefshmërinë e zgjedhjeve të kaluara dhe më pas t'i japim ato në mënyrë proaktive FBI-së është qartësisht i pasaktë dhe nuk ka asnjë provë për ta mbështetur atë, "tha Sackin, një me bazë në DC. Eksperti i reagimit ndaj krizave, i cili më parë ka punuar për Planned Parenthood dhe “Obama for America” dhe tani drejton komunikimet e Facebook mbi “kundër-terrorizmin dhe organizatat dhe individët e rrezikshëm”.

    Emri:  AP22176130969310.jpg

Shikime: 141

Madhësia:  42.4 KB

    Agjencia flet dyfish

    Në një deklaratë të mërkurën, FBI as nuk i konfirmoi dhe as nuk i mohoi akuzat e bëra ndaj saj në lidhje me operacionin e saj të përbashkët me Facebook, i cili është cilësuar si "i paklasifikuar/ndjeshëm ndaj zbatimit të ligjit".

    Duke iu përgjigjur pyetjeve në lidhje me keqpërdorimin e të dhënave vetëm të përdoruesve amerikanë, deklarata u përqendrua në mënyrë kurioze te "aktorët e huaj të ndikimit malinj", por pranoi se natyra e marrëdhënies së FBI-së me ofruesit e mediave sociale mundëson një "shkëmbim të shpejtë" informacioni dhe është një “Dialog në vazhdim”.

    “FBI mban marrëdhënie me entitetet e sektorit privat të SHBA-së, duke përfshirë ofruesit e mediave sociale. FBI u ka ofruar kompanive tregues të kërcënimeve të huaja për t'i ndihmuar ato të mbrojnë platformat dhe klientët e tyre nga abuzimi nga aktorë të huaj të ndikimit malinj. Kompanitë amerikane i kanë referuar gjithashtu FBI-së informacione me vlerë hetimore në lidhje me ndikimin malinj të huaj. FBI punon ngushtë me partnerët ndërinstitucionalë, si dhe me partnerët shtetërorë dhe lokalë, për t'u siguruar që ne po ndajmë informacionin kur ai bëhet i disponueshëm. Kjo mund të përfshijë informacion mbi kërcënimin, të dhëna të veprueshme ose tregues. FBI ka krijuar gjithashtu marrëdhënie me një sërë kompanish të mediave sociale dhe teknologjisë dhe mban një dialog të vazhdueshëm për të mundësuar një shkëmbim të shpejtë të informacionit të kërcënimit.

    Mohimi i Facebook-ut që në mënyrë proaktive i ofron FBI-së të dhëna private të përdoruesve pa një thirrje ose urdhër kërkimi, nëse është e vërtetë, do të tregonte se transferimi fillestar është bërë nga një person (ose persona) në kompaninë e përcaktuar si "burim njerëzor konfidencial" nga FBI, dikush me autoritetin për të aksesuar dhe kërkuar mesazhet private të përdoruesve.

    Në këtë mënyrë, Facebook do të kishte "mohim të besueshëm" nëse lindin pyetje në lidhje me keqpërdorimin e të dhënave të përdoruesve dhe konfidencialiteti i punonjësve të tij do të mbrohej nga FBI.

    "Ata kishin akses në kërkim dhe ishin në gjendje ta përcaktonin atë, për të identifikuar këto biseda nga miliona biseda," sipas një prej burimeve të DD.

    "Asnjë nuk ishte tip Antifa"
    Përpara se të kërkohej ndonjë thirrje, “ai informacion i ishte dhënë tashmë selisë [FBI]. Plumbi tashmë përmbante specifikat e informacionit brenda mesazheve [private të përdoruesve]. Një pjesë e tij ishte redaktuar, por pjesa më e madhe jo. Ata në thelb kishin një pjesë të bisedës dhe më pas kalonin pjesën tjetër, kështu që ishin pjesët më skandaloze të theksuara dhe të nxjerra jashtë kontekstit.

    “Por kur e lexon bisedën e plotë në kontekst [pas lëshimit të fletëthirrjes] nuk dukej aq keq. . . Nuk kishte asnjë plan apo orkestrim për të kryer ndonjë lloj dhune.”

    Disa nga amerikanët e shënjestruar kishin postuar foto të tyre “duke gjuajtur me armë së bashku dhe duke u kurvëruar për atë që ka ndodhur [pas zgjedhjeve të 2020]. Disa ishin anëtarë të një milicie, por që mbrohej nga Amendamenti i Dytë. . .

    “Ata [Facebook dhe FBI] po kërkonin individë konservatorë të krahut të djathtë. Asnjë nuk ishte tip Antifa.”

    Emri:  GettyImages-1177863316.jpg

Shikime: 139

Madhësia:  19.7 KB

    Një bisedë private e synuar për hetim "u përfshi në shumë raste sepse kishte shumë individë në të gjitha këto biseda të ndryshme".

    Burimet e DD-së kanë vendosur të flasin për The Post, duke rrezikuar karrierën e tyre, sepse janë të shqetësuar se zbatimi i ligjit federal është politizuar dhe po abuzon me të drejtat kushtetuese të amerikanëve të pafajshëm.

    Ata thonë se më shumë sinjalizues janë gati t'u bashkohen atyre.

    Trazirat janë krijuar në radhët dhe dosjet në të gjithë FBI-në dhe në disa pjesë të DD-së për muaj të tërë. Ajo erdhi në krye pas bastisjes muajin e kaluar në shtëpinë e ish-presidentit Donald Trump, Mar-a-Lago në Florida.

    “Gjëja më e frikshme është fuqia e kombinuar e Big Tech në bashkëpunim me krahun e zbatimit të FBI-së,” thotë një sinjalizues. “ Google , Facebook dhe Twitter , këto kompani janë globaliste. Ata nuk e kanë në zemër interesin tonë kombëtar.”

    Autoria: Miranda Devine
    Burimi: NY POST

  10. #10
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    SHBA: Pentagoni ka përdorur Facebook dhe Twitter për operacione klandestine psikologjike

    Pentagoni hap një rishikim gjithëpërfshirës të operacioneve klandestine psikologjike

    Ankesat për operacionet e ndikimit të ushtrisë amerikane duke përdorur Facebook dhe Twitter kanë ngritur shqetësimin në Shtëpinë e Bardhë dhe agjencitë federale.

    Nga Ellen Nakashima

    Emri:  ZB2ZRARJMYI63KIK7TSACXP4R4.jpg

Shikime: 178

Madhësia:  63.0 KB

    Pentagoni ka urdhëruar një auditim gjithëpërfshirës se si kryen një luftë informacioni klandestine pasi kompanitë kryesore të mediave sociale identifikuan dhe hoqën offline llogari të rreme të dyshuara se drejtoheshin nga ushtria amerikane në kundërshtim me rregullat e platformave.

    Colin Kahl , nënsekretari i mbrojtjes për politikën, javën e kaluar udhëzoi komandat ushtarake që angazhohen në operacione psikologjike në internet që të ofrojnë një llogari të plotë të aktiviteteve të tyre deri në muajin e ardhshëm pasi Shtëpia e Bardhë dhe disa agjenci federale shprehën shqetësime në rritje për tentativën për manipulim të Departamentit të Mbrojtjes. të audiencës jashtë shtetit, sipas disa zyrtarëve të mbrojtjes dhe administratës të njohur me këtë çështje.

    Heqja në vitet e fundit nga Twitter dhe Facebook e më shumë se 150 personave fals dhe faqeve mediatike të krijuara në Shtetet e Bashkuara u zbulua muajin e kaluar nga studiuesit e internetit Graphika dhe Observatori i Internetit Stanford. Ndërsa studiuesit nuk ia atribuan rrëfimet e rreme ushtrisë amerikane, dy zyrtarë të njohur me këtë çështje thanë se Komanda Qendrore e SHBA-së është ndër ato aktivitetet e të cilëve po përballen me shqyrtim. Ashtu si të tjerët të intervistuar për këtë raport, ata folën në kushte anonimiteti për të diskutuar për operacione të ndjeshme ushtarake.

    Studiuesit nuk specifikuan se kur ndodhën rrëzimet, por ata që e njohin këtë çështje thanë se ato ishin brenda dy ose tre viteve të fundit. Disa ishin të fundit, thanë ata, dhe përfshinin postime nga vera që nxirrnin narrativa anti-ruse duke cituar luftën "imperialiste" të Kremlinit në Ukrainë dhe duke paralajmëruar për ndikimin e drejtpërdrejtë të konfliktit në vendet e Azisë Qendrore. Në mënyrë domethënëse, ata zbuluan se personat e shtirur - duke përdorur taktika të përdorura nga vende të tilla si Rusia dhe Kina - nuk fituan shumë tërheqje dhe se llogaritë e hapura në fakt tërhoqën më shumë ndjekës.

    Centcom, me seli në Tampa, ka kompetencë mbi operacionet ushtarake në 21 vende në Lindjen e Mesme, Afrikën e Veriut dhe Azinë Qendrore dhe Jugore. Një zëdhënës nuk pranoi të komentonte.

    Brig i Forcave Ajrore. Gjenerali Patrick Ryder, sekretari i shtypit i Pentagonit, tha në një deklaratë se operacionet e informacionit të ushtrisë "mbështesin prioritetet tona të sigurisë kombëtare" dhe duhet të kryhen në përputhje me ligjet dhe politikat përkatëse. "Ne jemi të përkushtuar për zbatimin e këtyre masave mbrojtëse," tha ai.

    Zëdhënësit e Facebook dhe Twitter nuk pranuan të komentojnë.

    Sipas raportit të studiuesve, llogaritë e hequra përfshinin një faqe mediatike të krijuar në gjuhën persiane që shpërndante përmbajtje të ripostuar nga Zëri i Amerikës Farsi dhe Radio Free Europe e financuar nga SHBA. Një tjetër, tha ai, ishte i lidhur me një dorezë në Twitter që në të kaluarën kishte pretenduar se vepronte në emër të Centcom.

    Një llogari e rreme postoi një cicërimë nxitëse duke pretenduar se të afërmit e refugjatëve të vdekur afganë kishin raportuar se trupat ishin kthyer nga Irani me organe të humbura, sipas raportit. Tweet-i lidhej me një video që ishte pjesë e një artikulli të postuar në një faqe interneti të lidhur me ushtrinë amerikane.

    Centcom nuk ka komentuar nëse këto llogari janë krijuar nga personeli apo kontraktorët e tij. Nëse postimi për marrjen e organeve tregohet se është i Centcom-it, tha një zyrtar i mbrojtjes, "do të ishte absolutisht një shkelje e doktrinës dhe praktikave të trajnimit".

    Pavarësisht nga raporti, The Washington Post ka mësuar se në vitin 2020 Facebook ka çaktivizuar personat fiktive të krijuar nga Centcom për të kundërshtuar dezinformimin e përhapur nga Kina që sugjerojnë se koronavirusi përgjegjës për Covid-19 u krijua në një laborator të Ushtrisë Amerikane në Fort Detrick, Md., sipas zyrtarë të njohur me këtë çështje. Pseudo profilet – aktive në grupet e Facebook-ut që flisnin në arabisht, farsi dhe urdu, thanë zyrtarët – u përdorën për të përforcuar informacionin e vërtetë nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në lidhje me origjinën e virusit në Kinë.

    Përdorimi i llogarive të mediave sociale ersatz nga qeveria amerikane , megjithëse i autorizuar nga ligji dhe politika, ka nxitur polemika brenda administratës së Bidenit, me Shtëpinë e Bardhë që i bën presion Pentagonit që të qartësojë dhe justifikojë politikat e tij. Shtëpia e Bardhë, agjenci të tilla si Departamenti i Shtetit dhe madje edhe disa zyrtarë brenda Departamentit të Mbrojtjes kanë qenë të shqetësuar se politikat janë shumë të gjera, duke lënë liri veprimi për taktika që edhe nëse përdoren për të përhapur informacion të vërtetë, rrezikojnë të gërryejnë besueshmërinë e SHBA-së, thanë disa zyrtarë amerikanë. .

    "Kundërshtarët tanë po veprojnë absolutisht në fushën e informacionit," tha një zyrtar i dytë i lartë i mbrojtjes. “Ka disa që mendojnë se nuk duhet të bëjmë asgjë klandestine në atë hapësirë. Dhënia e një domeni të tërë një kundërshtari nuk do të ishte e mençur. Por ne kemi nevojë për parmakë më të fortë të politikës.”

    Një zëdhënëse e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, e cila është pjesë e Shtëpisë së Bardhë, nuk pranoi të komentojë.

    Kahl zbuloi rishikimin e tij në një takim virtual të thirrur nga Këshilli i Sigurisë Kombëtare të martën, duke thënë se ai dëshiron të dijë se çfarë lloj operacionesh janë kryer, kë po synojnë, cilat mjete po përdoren dhe pse komandantët ushtarakë kanë zgjedhur ato taktika. , dhe sa efektive kanë qenë ato, thanë disa zyrtarë.

    Mesazhi ishte në thelb, "Duhet të më justifikoni pse po bëni këto lloj gjërash," tha zyrtari i parë i mbrojtjes.

    Politika dhe doktrina e Pentagonit e dekurajojnë ushtrinë nga tregtimi i gënjeshtrave, por nuk ka rregulla specifike që detyrojnë përdorimin e informacionit të vërtetë për operacione psikologjike. Për shembull, ushtria ndonjëherë përdor trillime dhe satirë për qëllime bindjeje, por në përgjithësi mesazhet supozohet të qëndrojnë në fakte, thanë zyrtarët.

    Në vitin 2020, oficerët në Facebook dhe Twitter kontaktuan Pentagonin për të ngritur shqetësime në lidhje me llogaritë e rreme që duhej të hiqnin, me dyshimin se ato ishin të lidhura me ushtrinë. Atë verë, David Agranovich, drejtori i Facebook për ndërprerjen e kërcënimeve globale, foli me Christopher C. Miller, asokohe asistent drejtor për Operacionet Speciale/Konflikt me intensitet të ulët, i cili mbikëqyr politikën e operacioneve të ndikimit, duke e paralajmëruar atë se nëse Facebook mund t'i nuhasë ato, po ashtu edhe SHBA. kundërshtarët, thanë disa njerëz të njohur me bisedën.

    "Pikëpamja e tij," tha një person, "ishte 'Djema, ju u kapët. Ky është një problem.' ”

    Përpara se Miller të merrte masa, ai u caktua për të drejtuar një agjenci tjetër - Qendrën Kombëtare të Kundër Terrorizmit. Më pas ndodhën zgjedhjet e nëntorit dhe i mbaroi koha që administrata Trump ta trajtonte këtë çështje, megjithëse Miller kaloi javët e fundit të presidencës së Donald Trump duke shërbyer si ushtrues detyre i sekretarit të mbrojtjes.

    Me ngritjen e Rusisë dhe Kinës si konkurrentë strategjikë, komandantët ushtarakë kanë dashur të luftojnë, duke përfshirë edhe online. Dhe Kongresi e mbështeti këtë. I frustruar nga pengesat ligjore të perceptuara për aftësinë e Departamentit të Mbrojtjes për të kryer aktivitete klandestine në hapësirën kibernetike, Kongresi në fund të vitit 2019 miratoi një ligj që pohoi se ushtria mund të kryejë operacione në "mjedisin e informacionit" për të mbrojtur Shtetet e Bashkuara dhe për të shtyrë kundër dezinformimit të huaj që synon në minimin e interesave të saj. Masa, e njohur si Seksioni 1631, lejon ushtrinë të kryejë operacione klandestine psikologjike pa kaluar atë që CIA ka pretenduar si autoritetin e saj të fshehtë, duke lehtësuar disa nga fërkimet që kishin penguar më parë operacione të tilla.

    "Komandantët luftarakë u emocionuan shumë," kujtoi zyrtari i parë i mbrojtjes. “Ata ishin shumë të etur për të shfrytëzuar këto autoritete të reja. Kontraktorët e mbrojtjes ishin po aq të etur për të nënshkruar kontrata të klasifikuara fitimprurëse për të mundësuar operacione të ndikimit klandestin.”

    Në të njëjtën kohë, tha zyrtari, udhëheqësit ushtarakë nuk ishin të trajnuar për të mbikëqyrur "operacionet teknikisht komplekse të kryera nga kontraktorët" ose për të koordinuar aktivitete të tilla me palë të tjera të interesuara diku tjetër në qeverinë e SHBA.

    Vitin e kaluar, me një administratë të re në fuqi, Agranovich i Facebook u përpoq përsëri. Këtë herë ai e dërgoi ankesën e tij te zëvendës këshilltarja e Presidentit Biden për sigurinë kombëtare për kibernetikë, Anne Neuberger. Agranovich, i cili kishte punuar në NSC nën Trump, i tha Neuberger se Facebook po hiqte llogaritë e rreme sepse ato shkelnin kushtet e shërbimit të kompanisë, sipas njerëzve të njohur me shkëmbimin.

    Llogaritë u zbuluan lehtësisht nga Facebook, i cili që nga fushata e Rusisë për të ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale të 2016-ës ka rritur aftësinë e tij për të identifikuar personat dhe faqet tallëse. Në disa raste, kompania kishte hequr profile, të cilat dukej se ishin të lidhura me ushtrinë, që promovonin informacione që konsideroheshin nga kontrolluesit e fakteve si të rreme, tha një person i njohur me këtë çështje.

    Agranovich foli gjithashtu me zyrtarë në Pentagon. Mesazhi i tij ishte: “Ne e dimë se çfarë po bën DOD. Ajo shkel politikat tona. Ne do të zbatojmë politikat tona” dhe kështu “DOD duhet ta rrëzojë atë”, tha një zyrtar amerikan i informuar për këtë çështje.

    Në përgjigje të shqetësimeve të Shtëpisë së Bardhë, Kahl urdhëroi një rishikim të Operacioneve Mbështetëse të Informacionit Ushtarak, ose MISO, emërtimi i Pentagonit për operacionet psikologjike. Një draft arriti në përfundimin se politikat, trajnimi dhe mbikëqyrja të gjitha kishin nevojë për shtrëngim dhe se koordinimi me agjencitë e tjera, si Departamenti i Shtetit dhe CIA, kishte nevojë për forcimin, sipas zyrtarëve.

    Rishikimi zbuloi gjithashtu se ndërsa kishte raste në të cilat informacioni fiktive u shty nga ushtria, ato ishin rezultat i mbikëqyrjes joadekuate të kontraktorëve dhe trajnimit të personelit - jo probleme sistematike, thanë zyrtarët.

    Udhëheqja e Pentagonit bëri pak me rishikimin, thanë dy zyrtarë, përpara se Graphika dhe Stanford të publikonin raportin e tyre më 24 gusht, i cili shkaktoi një mori lajmesh dhe pyetjesh për ushtrinë.

    Departamenti i Shtetit dhe CIA janë shqetësuar nga përdorimi i taktikave klandestine nga ushtria. Oficerët e Shtetit e kanë këshilluar Departamentin e Mbrojtjes: “Hej, mos i përforconi politikat tona duke përdorur persona të rremë, sepse ne nuk duam të shihemi si krijimi i përpjekjeve të rreme në bazë”, tha zyrtari i parë i mbrojtjes.

    Një diplomat e shprehu kështu: “Në përgjithësi, ne nuk duhet të përdorim të njëjtat taktika që po përdorin kundërshtarët tanë, sepse në fund të fundit ne kemi një nivel të lartë moral. Ne jemi një shoqëri e ndërtuar mbi një grup të caktuar vlerash. Ne i promovojmë ato vlera në mbarë botën dhe kur përdorim taktika si ato, thjesht minon argumentin tonë se kush jemi ne.”

    Operacionet psikologjike për të promovuar narrativat e SHBA-së jashtë shtetit nuk janë asgjë e re në ushtri, por popullariteti i mediave sociale perëndimore në të gjithë globin ka çuar në një zgjerim të taktikave, duke përfshirë përdorimin e personazheve dhe imazheve artificiale - ndonjëherë të quajtura "falsifikime të thella". Logjika është se pikëpamjet e shprehura nga ajo që duket të jetë, për shembull, një grua afgane ose një studente iraniane mund të jenë më bindëse sesa nëse ato do të shtyheshin hapur nga qeveria amerikane.

    Shumica e operacioneve të ndikimit të ushtrisë janë të hapura, duke promovuar politikat e SHBA në Lindjen e Mesme, Azi dhe gjetkë nën emrin e saj, thanë zyrtarët. Dhe ka arsye të vlefshme për të përdorur taktika klandestine, të tilla si përpjekja për të infiltruar një grup të mbyllur bisedash terroriste, thanë ata.

    Një çështje kryesore për politikëbërësit e lartë tani është përcaktimi nëse ekzekutimi i operacioneve të ndikimit klandestin nga ushtria po jep rezultate. “A ia vlen lëngu të shtrydhet? A ka vërtet qasja jonë potencialin për kthimin e investimit që shpresonim apo thjesht po shkakton më shumë sfida?” tha një person i njohur me debatin.

    Raporti i Graphika dhe Stanford sugjeron se aktiviteti klandestin nuk pati shumë ndikim. Ai vuri në dukje se "shumica dërrmuese e postimeve dhe cicërimave" të shqyrtuara morën "jo më shumë se një pjesë të vogël pëlqimesh ose retweets" dhe vetëm 19 përqind e llogarive të sajuara kishin më shumë se 1000 ndjekës. “Duke thënë,” thuhej në raport, “dy asetet më të ndjekura në të dhënat e ofruara nga Twitter ishin llogari të hapura që deklaronin publikisht një lidhje me ushtrinë amerikane”.

    Operacionet e ndikimit klandestin kanë një rol në mbështetje të operacioneve ushtarake, por duhet të jenë të ngushta me "mbikëqyrje ndërhyrëse" nga udhëheqja ushtarake dhe civile, tha Michael Lumpkin, një ish-zyrtar i lartë i Pentagonit që trajton politikën e operacioneve të informacionit dhe një ish-kryetar i shtetit. Qendra Globale e Angazhimit të Departamentit. "Përndryshe, ne rrezikojmë të bëjmë më shumë armiq sesa miq."

    Alice Crites kontribuoi në këtë raport.

    Burimi: Washington Post

  11. #11
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Senatori: Ushtria amerikane përdor shërbimin që kap "93% të trafikut të Internetit"

    Ron Wyden ka kërkuar një hetim për përdorimin pa arsye të të dhënave nga një kompani pothuajse e gjithëdijshme

    Emri:  632e38fa85f54069661e4f9c.jpg

Shikime: 193

Madhësia:  22.7 KB

    Degë të shumta të ushtrisë amerikane kanë blerë akses në "petabytes" të të dhënave private online të qytetarëve amerikanë nëpërmjet një mjeti të quajtur Augury, duke u dhënë atyre akses në një grup pothuajse të gjithëdijshëm pikash të dhënash, pretendoi senatori Ron Wyden (D-Oregon) në një letër. në Zyrën e Inspektorit të Përgjithshëm (OIG) të mërkurën.

    Grumbullimi i të dhënave të supozuara përfshin komunikimet me email të një individi, historinë e shfletimit dhe informacione të tjera të sjelljes, të gjitha sipas kërkesës dhe pa një urdhër,

    Senatori i kërkoi OIG-së të hetonte blerjen dhe përdorimin e të dhënave të tilla nga Departamenti i Sigurisë Kombëtare dhe nga Departamenti i Drejtësisë. Ai citoi një raport që zyra e tij mori nga një sinjalizues ushtarak në lidhje me blerjen dhe përdorimin e të dhënave të rrjedhës së rrjetit nga ndërmjetësi i të dhënave Team Cymru nga Shërbimi i Hetimit Kriminal Detar (NCIS).

    Të dhënat e Netflow përfshijnë informacione pronësore që zakonisht disponohen vetëm për ofruesit e shërbimeve të internetit dhe ka të ngjarë të ofrohen pa pëlqimin e informuar të atyre ofruesve – e lëre më autorizimin gjyqësor.

    Hetimi i vetë Wyden për pretendimin e sinjalizuesit dukej se zbuloi se Komanda Kibernetike e SHBA, Ushtria, FBI dhe Shërbimi Sekret kishin blerë gjithashtu grupet e të dhënave të kompanisë. Një hetim nga Motherboard zbuloi se ata paguan një total prej 3.5 milionë dollarë për të përdorur mjetin Augury të Team Cymru, i cili supozohet se mund të aksesojë 93% të trafikut të internetit. Ai përdor një teknologji të quajtur të dhënat e kapjes së paketave (PCAP), të cilën një profesionist i teknologjisë së sigurisë kibernetike e quajti "gjithçka... nuk ka asgjë tjetër për të kapur përveç erës së energjisë elektrike".

    Një zëdhënës nga Zyra e Informacionit të Marinës i tha Motherboard se "Përdorimi i të dhënave të rrjedhës neto nga NCIS nuk kërkon një urdhër", duke pretenduar se agjencia nuk kishte përdorur netflow për qëllime hetimi kriminal - vetëm për "qëllime të ndryshme kundërzbulimi". Agjencitë e tjera që thuhet se blenë Augury nuk iu përgjigjën kërkesës së medias për koment.

    Nga ana e tyre, Ekipi Cymru ka këmbëngulur se mjeti i tij “nuk është krijuar për të synuar përdorues të veçantë ose aktivitet të përdoruesve. Platforma në mënyrë specifike nuk posedon informacionin e abonentëve të nevojshëm për të lidhur të dhënat me çdo përdorues.” Megjithatë, studimet e mëparshme kanë treguar se nevojiten relativisht pak pika të dhënash për të ç anonimizuar individët në një bazë të dhënash, që do të thotë se edhe " kampionimi i kufizuar i të dhënave të disponueshme" që lejon mund të jetë i mjaftueshëm për të demaskuar një individ - dhe për të fituar akses në tërësia e ekzistencës së tyre në internet.

    Burimi: RT

  12. #12
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    SHBA: E vërteta mbi planet e shtetit për të censuruar fjalën e lirë nëpërmjet Facebook / Twitter

    Policët e së Vërtetës

    Dokumentet e zbuluara përshkruajnë planet e DHS për policinë e dezinformimint

    Emri:  GettyImages-1146666414-dhs-disinformation-hero.jpg

Shikime: 2464

Madhësia:  24.9 KB

    Nga Ken Klippenstein, Lee Fang

    DEPARTAMENTI I SIGURISË KOMBËTARE po zgjeron në heshtje përpjekjet e tij për të frenuar fjalimin që e konsideron të rrezikshëm, ka gjetur një hetim nga The Intercept. Vite të memorandumeve të brendshme të DHS, email-eve dhe dokumenteve – të marra përmes rrjedhjeve dhe një procesi gjyqësor në vazhdim, si dhe dokumenteve publike – ilustrojnë një përpjekje të gjerë të agjencisë për të ndikuar në platformat e teknologjisë.

    Puna, pjesa më e madhe e së cilës mbetet e panjohur për publikun amerikan, doli në një pamje më të qartë në fillim të këtij viti kur DHS njoftoi një "Bordi Qeverisës të Dezinformimit" të ri: një panel i krijuar për të kontrolluar dezinformimin (informacioni i rremë i përhapur pa dashje), dezinformim (informacion i rremë i përhapur qëllimisht). ), dhe keqinformim (informacion faktik i ndarë, zakonisht jashtë kontekstit, me qëllim të dëmshëm) që pretendohet se kërcënon interesat e SHBA. Ndërkohë që bordi u tall gjerësisht, u zvogëlua menjëherë dhe më pas u mbyll brenda pak muajsh, nisma të tjera janë duke u zhvilluar ndërsa DHS-ja i drejtohet monitorimit të mediave sociale tani që mandati i tij fillestar - lufta kundër terrorit - ka përfunduar.

    Pas dyerve të mbyllura dhe përmes presionit mbi platformat private, qeveria amerikane ka përdorur fuqinë e saj në përpjekje për të formësuar diskursin online. Sipas procesverbaleve të takimit dhe shënimeve të tjera të bashkangjitura me një padi të ngritur nga Prokurori i Përgjithshëm i Misurit Eric Schmitt, një republikan i cili po ashtu kandidon për Senat, diskutimet kanë variuar nga shkalla dhe shtrirja e ndërhyrjes së qeverisë në diskursin në internet deri te mekanika e thjeshtimit të kërkesave për heqje informacione të rreme ose të qëllimshme mashtruese.

    “Platformat duhet të ndihen rehat me qeverinë. Është me të vërtetë interesante se sa hezitues mbeten ata,” i dërgoi mesazh ekzekutivit të Microsoft Matt Masterson, një ish-zyrtar i DHS-së, Jen Easterly, drejtoreshë e DHS-së, në shkurt.

    një takim në mars, Laura Dehmlow, një zyrtare e FBI-së, paralajmëroi se kërcënimi i informacioneve subversive në mediat sociale mund të minojë mbështetjen për qeverinë amerikane. Dehmlow, sipas shënimeve të diskutimit ku morën pjesë drejtues të lartë nga Twitter dhe JPMorgan Chase, theksoi se "ne kemi nevojë për një infrastrukturë mediatike që mbahet përgjegjëse".

    “Ne nuk koordinohemi me entitete të tjera kur marrim vendime për moderimin e përmbajtjes dhe vlerësojmë në mënyrë të pavarur përmbajtjen në përputhje me Rregullat e Twitter”, shkroi një zëdhënës i Twitter në një deklaratë për The Intercept.

    Ekziston gjithashtu një proces i zyrtarizuar për zyrtarët qeveritarë që të flasin drejtpërdrejt përmbajtjen në Facebook ose Instagram dhe të kërkojnë që ajo të frenohet ose të shtypet përmes një portali të veçantë Facebook që kërkon një email të qeverisë ose të zbatimit të ligjit për t'u përdorur. Në kohën e shkrimit, "sistemi i kërkesës për përmbajtje" në facebook.com/xtakedowns/login është ende i hapur. DHS dhe Meta, kompania mëmë e Facebook, nuk iu përgjigjën një kërkese për koment. FBI nuk pranoi të komentojë.

    Misioni i HS për të luftuar dezinformimin, që rrjedh nga shqetësimet rreth ndikimit rus në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016, filloi të merrte formë gjatë zgjedhjeve të vitit 2020 dhe mbi përpjekjet për të formësuar diskutimet rreth politikës së vaksinave gjatë pandemisë së koronavirusit. Dokumentet e mbledhura nga The Intercept nga një sërë burimesh, duke përfshirë zyrtarët aktualë dhe raportet e disponueshme publikisht, zbulojnë evolucionin e masave më aktive nga DHS.

    Sipas një drafti të Rishikimit Quadrennial Homeland Security të DHS, raporti kryesor i DHS që përshkruan strategjinë dhe prioritetet e departamentit në vitet e ardhshme, departamenti planifikon të synojë "informacione të pasakta" për një gamë të gjerë temash, duke përfshirë "origjinat e COVID- 19 pandemia dhe efikasiteti i vaksinave për COVID-19, drejtësia racore, tërheqja e SHBA nga Afganistani dhe natyra e mbështetjes së SHBA për Ukrainën.”

    "Sfida është veçanërisht e mprehtë në komunitetet e margjinalizuara," thotë raporti, "të cilat shpesh janë objektiva të informacionit të rremë ose mashtrues, siç janë informacionet e rreme mbi procedurat e votimit që synojnë njerëzit me ngjyrë".

    Përfshirja e tërheqjes së SHBA-së nga Afganistani në vitin 2021 është veçanërisht e rëndësishme, duke pasur parasysh se republikanët e Dhomës së Përfaqësuesve, nëse marrin shumicën në zgjedhjet afatmesme, janë zotuar të hetojnë. "Kjo e bën Bengazin të duket si një çështje shumë më e vogël," tha Rep. Mike Johnson, R-La., një anëtar i Komitetit të Shërbimeve të Armatosura, duke shtuar se gjetja e përgjigjeve "do të jetë një përparësi kryesore".

    Mënyra se si dezinformimi përkufizohet nga qeveria nuk është artikuluar qartë dhe natyra në thelb subjektive e asaj që përbën dezinformim ofron një hapje të gjerë për zyrtarët e DHS-së për të bërë përcaktime të motivuara politikisht se çfarë përbën fjalim të rrezikshëm.

    DHS i justifikon këto synime – të cilat janë zgjeruar shumë përtej fushëveprimit të saj fillestar mbi kërcënimet e huaja për të përfshirë dezinformimin me origjinë brenda vendit – duke pretenduar se kërcënimet terroriste mund të “përkeqësohen nga dezinformatat dhe dezinformatat e përhapura në internet”. Por qëllimi i lavdërueshëm i mbrojtjes së amerikanëve nga rreziku është përdorur shpesh për të fshehur manovrat politike. Në vitin 2004, për shembull, zyrtarët e DHS-së u përballën me presion nga administrata e Xhorxh W. Bush për të rritur nivelin e kërcënimit kombëtar për terrorizmin, në një përpjekje për të ndikuar tek votuesit përpara zgjedhjeve, sipas ish-sekretarit të DHS-së, Tom Ridge. Zyrtarët amerikanë kanë gënjyer në mënyrë rutinore për një sërë çështjesh, nga shkaqet e luftërave të tyre në Vietnam dhe Irak për errësimin e tyre më të fundit rreth rolit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë në financimin e kërkimit të koronavirusit të Institutit të Virologjisë Wuhan.

    Kjo histori nuk e ka penguar qeverinë amerikane që të kërkojë të bëhet arbitra e asaj që përbën informacion të rremë ose të rrezikshëm për tema të qenësishme politike. Në fillim të këtij viti, guvernatori republikan Ron DeSantis nënshkroi një ligj të njohur nga mbështetësit si "Stop WOKE Act", i cili ndalon punëdhënësit privatë nga trajnimet në vendin e punës duke pohuar se karakteri moral i një individi është i privilegjuar ose i shtypur bazuar në racën, ngjyrën, seksin e tij/saj. ose origjinë kombëtare. Ligji, akuzuan kritikët, përbënte një shtypje të gjerë të fjalës që konsiderohej fyese. Fondacioni për të Drejtat dhe Shprehjen Individuale, ose FIRE, që atëherë ka ngritur një padi kundër DeSantis, duke pretenduar "censurë antikushtetuese". Një gjykatës federal bllokoi përkohësisht pjesë të Aktit Stop WOKE, duke vendosur se ligji kishte shkelur të drejtat e punëtorëve të Amendamentit të Parë.

    “Ligjvënësit e Floridës mund ta konsiderojnë fjalimin e paditësve si 'të neveritshëm'. Por sipas skemës sonë kushtetuese, 'ilaçi' për fjalimin e neveritshëm është më shumë fjalimi, jo heshtja e detyruar,” shkroi gjyqtari Mark Walker, në një opinion shumëngjyrësh duke kritikuar ligjin.

    Shkalla në të cilën iniciativat e DHS-së ndikojnë në prurjet e përditshme sociale të amerikanëve është e paqartë. Gjatë zgjedhjeve të 2020-ës, qeveria shënoi postime të shumta si të dyshimta, shumë prej të cilave më pas u hoqën, zbuluan dokumentet e cituara në padinë e prokurorit të përgjithshëm të Misurit . Dhe një raport i vitit 2021 nga Partneriteti i Integritetit të Zgjedhjeve në Universitetin e Stanfordit zbuloi se nga gati 4,800 artikuj të shënuar, platformat teknologjike ndërmorën veprim në 35 përqind - ose duke hequr, etiketuar ose bllokuar fjalimin e butë, që do të thotë se përdoruesit ishin në gjendje të shikonin përmbajtjen vetëm pasi të anashkalonin një ekran paralajmërues. Hulumtimi është bërë "në konsultim me CISA", Agjencia e Sigurisë Kibernetike dhe Sigurisë së Infrastrukturës.

    Përpara zgjedhjeve të vitit 2020, kompanitë e teknologjisë duke përfshirë Twitter, Facebook, Reddit, Discord, Wikipedia, Microsoft, LinkedIn dhe Verizon Media u takuan çdo muaj me FBI, CISA dhe përfaqësues të tjerë të qeverisë. Sipas NBC News, takimet ishin pjesë e një nisme, ende në vazhdim, midis sektorit privat dhe qeverisë për të diskutuar se si firmat do të trajtonin dezinformimin gjatë zgjedhjeve.

    Emri:  GettyImages-1062423430.jpg

Shikime: 2806

Madhësia:  28.9 KB
    Sekretarja e Sigurisë Kombëtare Kirstjen Nielsen qëndron përkrah Presidentit Donald Trump ndërsa ai flet përpara nënshkrimit të Aktit të Agjencisë së Sigurisë Kibernetike dhe Sigurisë së Infrastrukturës në Zyrën Ovale të Shtëpisë së Bardhë në Uashington, DC, më 16 nëntor 2018. Foto: Saul Loeb/AFP nëpërmjet Getty Images

    Përpjekjet kundër dezinformimit filluan në 2018 pas incidenteve të profilit të lartë të hakeravefirmave amerikane, kur Kongresi miratoi dhe Presidenti Donald Trump nënshkroi Aktin e Agjencisë së Sigurisë Kibernetike dhe Sigurisë së Infrastrukturës, duke formuar një krah të ri të DHS-së të përkushtuar ndaj mbrojtjes së infrastrukturës kombëtare kritike. Një raport i gushtit 2022 nga Zyra e Inspektorit të Përgjithshëm të DHS-së skicon lëvizjen me shpejtësi të shpejtë drejt dezinformimit të policisë.

    Që në fillim, CISA u mburr me një "mision të evoluar" për të monitoruar diskutimet e mediave sociale duke "drejtuar shqetësimet e dezinformimit" në platformat e sektorit privat.

    Në vitin 2018, sekretarja e atëhershme e DHS-së, Kirstjen Nielsen krijoi Task Forcën Kundër Ndikimit të Huaj për t'iu përgjigjur dezinformatave zgjedhore. Task-forca, e cila përfshinte anëtarë të CISA-s si dhe Zyrën e saj të Inteligjencës dhe Analizës, gjeneroi "inteligjencë kërcënimi" rreth zgjedhjeve dhe njoftoi platformat e mediave sociale dhe zbatimin e ligjit. Në të njëjtën kohë, DHS filloi të njoftojë kompanitë e mediave sociale për dezinformatat e lidhura me votën që shfaqen në platformat sociale.

    Në vitin 2019, DHS krijoi një ent të veçantë të quajtur Dega e Ndikimit dhe Ndërhyrjes së Huaj për të gjeneruar informacione më të hollësishme rreth dezinformatave, tregon raporti i inspektorit të përgjithshëm. Atë vit, stafi i saj u rrit duke përfshirë 15 staf me kohë të plotë dhe të pjesshme të dedikuar për analizën e dezinformatave. Në vitin 2020, fokusi i dezinformimit u zgjerua për të përfshirë Covid-19, sipas një Vlerësimi të Kërcënimit të Atdheut të lëshuar nga Sekretari në detyrë Chad Wolf.

    Ky aparat pati një ecuri të thatë gjatë zgjedhjeve të vitit 2020, kur CISA filloi të punonte me anëtarë të tjerë të komunitetit të inteligjencës amerikane. Personeli i Zyrës së Inteligjencës dhe Analizës mori pjesë në "telekonferenca javore për të koordinuar aktivitetet e Komunitetit të Inteligjencës për të kundërshtuar dezinformimin e lidhur me zgjedhjet". Sipas raportit të IG, takimet kanë vazhduar të mbahen çdo dy javë që nga zgjedhjet.

    Email-et ndërmjet zyrtarëve të DHS-së, Twitter-it dhe Qendrës për Sigurinë e Internetit përshkruajnë procesin për kërkesa të tilla heqjeje gjatë periudhës deri në nëntor 2020. Shënimet e takimit tregojnë se platformat e teknologjisë do të thirren të "përpunojnë raporte dhe të japin përgjigje në kohë, për të përfshini heqjen e dezinformatave të raportuara nga platforma ku është e mundur.” Në praktikë, kjo shpesh nënkuptonte se zyrtarët e zgjedhjeve shtetërore dërgonin shembuj të formave të mundshme të dezinformimit në CISA, e cila më pas do t'i dërgonte ato tek kompanitë e mediave sociale për një përgjigje.

    Nën Presidentin Joe Biden, fokusi i zhvendosur në dezinformim ka vazhduar. Në janar 2021, CISA zëvendësoi Task Forcën Kundër Ndikimit të Huaj me ekipin "Dezinformimi, Dezinformimi dhe Keqinformimi", i cili u krijua "për të promovuar më shumë fleksibilitet për t'u fokusuar në MDM të përgjithshme". Deri tani, qëllimi i përpjekjes ishte zgjeruar përtej dezinformatave të prodhuara nga qeveritë e huaja për të përfshirë versionet vendase. Ekipi i MDM, sipas një zyrtari të CISA të cituar në raportin e IG, "kundërshton të gjitha llojet e dezinformatave, për t'iu përgjigjur ngjarjeve aktuale".

    Jen Easterly, drejtoresha e emëruar nga Biden në CISA, e bëri të qartë menjëherë se ajo do të vazhdonte të zhvendoste burimet në agjenci për të luftuar përhapjen e formave të rrezikshme të informacionit në mediat sociale. "Dikush mund të argumentojë se ne jemi në biznesin e infrastrukturës kritike dhe infrastruktura më kritike është infrastruktura jonë njohëse, kështu që ndërtimi i kësaj qëndrueshmërie ndaj dezinformatave dhe dezinformatave, mendoj se është tepër e rëndësishme," tha Easterly, duke folur në një konferencë në nëntor. 2021.

    Domeni i CISA-s është zgjeruar gradualisht për të përfshirë më shumë lëndë që ajo beson se përbëjnë infrastrukturë kritike. Vitin e kaluar, The Intercept raportoi për ekzistencën e një sërë raportesh të inteligjencës në terren DHS që paralajmëronin sulme ndaj kullave celulare, të cilat i ka lidhur me teoricienët e konspiracionit që besojnë se kullat 5G përhapin Covid-19. Një raport i inteligjencës vuri në dukje se këto teori konspirative "po nxisin sulme kundër infrastrukturës së komunikimit".

    CISA ka mbrojtur autoritetet e saj në zhvillim të monitorimit të mediave sociale, duke deklaruar se "pasi CISA njoftoi një platformë të mediave sociale për dezinformimin, platforma e mediave sociale mund të vendosë në mënyrë të pavarur nëse do ta heqë apo modifikojë postimin". Por, siç tregojnë dokumentet e zbuluara nga padia e Misurit, qëllimi i CISA është t'i bëjë platformat më të përgjegjshme ndaj sugjerimeve të tyre.

    Në fund të shkurtit, Easterly i dërgoi mesazhe Matthew Masterson, një përfaqësues në Microsoft, i cili më parë ka punuar në CISA, se ajo “po përpiqet të na sjellë në një vend ku Fed mund të punojë me platforma për të kuptuar më mirë tendencat e gabuara/disa në mënyrë që agjencitë përkatëse të mund të përpiqen të prebunk/debunk si i dobishëm.”

    Të dhënat e takimeve të Komitetit Këshillimor të Sigurisë Kibernetike CISA, nënkomiteti kryesor që trajton politikat e dezinformimit në CISA, tregojnë një përpjekje të vazhdueshme për të zgjeruar fushën e mjeteve të agjencisë për të zhdukur dezinformimin.

    Në qershor, i njëjti komitet këshillues i DHS i CISA - i cili përfshin kreun e politikave ligjore, besimin dhe sigurinë në Twitter, Vijaya Gadde dhe profesoren e Universitetit të Uashingtonit Kate Starbird - hartoi një raport drejtuar drejtorit të CISA duke bërë thirrje për një rol të gjerë për agjencinë në formësimin "ekosistem informacioni". Raporti i bëri thirrje agjencisë që të monitorojë nga afër “platformat e mediave sociale të të gjitha madhësive, mediat kryesore, lajmet kabllore, mediat hiperpartiake, radion e bisedave dhe burime të tjera në internet”. Ata argumentuan se agjencia duhej të ndërmerrte hapa për të ndaluar "përhapjen e informacionit të rremë dhe mashtrues", me fokus në informacionin që minon "institucionet kryesore demokratike, si gjykatat, ose nga sektorë të tjerë si sistemi financiar ose publiku. masat shëndetësore.”

    Për të përmbushur këto qëllime të gjera, thuhet në raport, CISA duhet të investojë në kërkime të jashtme për të vlerësuar "efikasitetin e ndërhyrjeve", veçanërisht me kërkime që shikojnë se si mund të kundërshtohet dezinformimi i supozuar dhe sa shpejt përhapen mesazhet. Geoff Hale, drejtor i Iniciativës për Sigurinë e Zgjedhjeve në CISA, rekomandoi përdorimin e organizatave jofitimprurëse të palëve të treta për ndarjen e informacionit si një "shtëpi për informacionin e besimit për të shmangur shfaqjen e propagandës qeveritare".

    Të enjten e kaluar, menjëherë pas blerjes së përfunduar të Twitter nga miliarderi Elon Musk, Gadde u ndërpre nga kompania.

    Emri:  GettyImages-1234639500.jpg

Shikime: 2351

Madhësia:  28.8 KB
    Alejandro Mayorkas, sekretar i Departamentit të Sigurisë Kombëtare, flet gjatë një konference të re në Brownsville, Teksas, më 12 gusht 2021. Foto: Veronica G. Cardenas/Bloomberg nëpërmjet Getty Images

    Megjithatë, administrata e Biden-it e bëri publike një pjesë të infrastrukturës në prill 2022, me njoftimin e Bordit të Qeverisjes së Dezinformimit. Funksionet e sakta të bordit dhe mënyra se si ai do të përmbushte qëllimin e tij për përcaktimin dhe luftimin e MDM-së, nuk u bënë kurrë të qarta.
    Bordi u përball me reagime të menjëhershme në të gjithë spektrin politik. “Kush prej nesh mendon se qeveria duhet të shtojë në listën e saj të punës detyrën për të përcaktuar se çfarë është e vërtetë dhe çfarë është dezinformata? Dhe kush mendon se qeveria është e aftë të thotë të vërtetën?” ka shkruar kritiku i medias Politico, Jack Shafer. “Qeveria jonë prodhon gënjeshtra dhe dezinformata në shkallë industriale dhe gjithmonë ka bërë. Ai mbiklasifikon informacionin jetik për të bllokuar qytetarët e tij që të mos bëhen më të mençur. Paguhen mijëra ndihmës shtypi që të luajnë fshehin sallamin me fakte.”

    Sekretari i DHS-së, Alejandro Mayorkas, aludoi për shtrirjen e gjerë të përpjekjeve të agjencisë për dezinformim kur i tha Komisionit të Senatit për Sigurinë e Brendshme dhe Çështjeve Qeveritare se roli i bordit – i cili deri në atë moment ishte reduktuar në një “grup pune” – është të “zhvillojë në të vërtetë udhëzime, standarde, parmakë për të siguruar që puna që ka vazhduar për gati 10 vjet nuk cenon të drejtat e fjalës së lirë të njerëzve, të drejtat e privatësisë, të drejtat civile dhe liritë civile.”

    “Ishte mjaft shqetësuese, sinqerisht,” shtoi ai, “që puna e dezinformimit që ishte duke u zhvilluar për shumë vite nëpër administrata të ndryshme të pavarura nuk udhëhiqej nga parmakët”.

    DHS përfundimisht anuloi Bordin e Qeverisjes së Dezinformimit në gusht. Ndërsa mbrojtësit e fjalës së lirë brohorisnin shpërbërjen e bordit, përpjekjet e tjera të qeverisë për të çrrënjosur dezinformimin jo vetëm që kanë vazhduar, por janë zgjeruar për të përfshirë nën-agjencitë shtesë të DHS si Doganat dhe Mbrojtja e Kufirit, të cilat “përcaktojnë nëse informacioni rreth komponentit përhapet përmes platformave të mediave sociale si Facebook dhe Twitter është i saktë.” Agjenci të tjera si Emigracioni dhe Zbatimi i Doganave, Drejtoria e Shkencës dhe Teknologjisë (përgjegjësitë e së cilës përfshijnë "përcaktimin nëse llogaritë e mediave sociale ishin robotë apo njerëz dhe se si kaosi i shkaktuar nga robotët ndikon në sjellje") dhe Shërbimi Sekret gjithashtu kanë zgjeruar kompetencën e tyre në përfshijnë dezinformata, sipas raportit të inspektorit të përgjithshëm.

    Drafti i rishikimit katërvjeçar të Sigurisë Kombëtare të DHS-së 2022 i rishikuar nga The Intercept gjithashtu konfirmon se DHS e sheh çështjen e trajtimit të dezinformimit dhe dezinformimit si një pjesë në rritje të detyrave të saj thelbësore. Ndërsa "kundërterrorizmi mbetet misioni i parë dhe më i rëndësishëm i Departamentit", thekson ai, "puna e agjencisë në këto misione është në zhvillim dhe dinamike" dhe tani duhet t'i përshtatet kërcënimeve terroriste "të përkeqësuara nga dezinformatat dhe dezinformatat e përhapura në internet", duke përfshirë "të brendshme ekstremistët e dhunshëm.”

    Për ta arritur këtë, drafti i rishikimit katërvjeçar kërkon që DHS të "përfitojë teknologjinë e avancuar të analitikës së të dhënave dhe të punësojë dhe trajnojë specialistë të aftë për të kuptuar më mirë se si aktorët e kërcënimit përdorin platformat online për të prezantuar dhe përhapur narrativa toksike që synojnë të frymëzojnë ose nxisin dhunën, si dhe të punojnë me OJQ-të dhe pjesë të tjera të shoqërisë civile për të ndërtuar qëndrueshmëri ndaj ndikimeve të informacionit të rremë.”

    Përkufizimi i gjerë i "aktorëve kërcënim" që paraqesin rreziqe për infrastrukturën kritike të përcaktuar në mënyrë të paqartë - një zonë aq e gjerë sa besimi në qeveri, shëndeti publik, zgjedhje dhe tregjet financiare - ka shqetësuar liritarët civilë. “Pavarësisht besnikërisë suaj politike, të gjithë ne kemi arsye të mira për t'u shqetësuar për përpjekjet e qeverisë për të ushtruar presion mbi platformat private të mediave sociale për të arritur vendimet e preferuara të qeverisë për atë përmbajtje që mund të shohim në internet,” tha Adam Goldstein, nënkryetar i kërkimit në ZJARR.

    “Çdo kërkesë qeveritare ndaj platformave të mediave sociale për të rishikuar ose hequr përmbajtje të caktuar,” shtoi ai, “duhet të bëhet me transparencë ekstreme”.

    Emri:  GettyImages-1243233593.jpg

Shikime: 2264

Madhësia:  17.4 KB
    Një postim në Twitter në lidhje me FBI-në shfaqet gjatë një seance dëgjimore të Komitetit të Sigurisë Kombëtare dhe Çështjeve Qeveritare të Senatit në lidhje me ndikimin e mediave sociale në sigurinë e vendit në Capitol Hill në Uashington, DC, më 14 shtator 2022. Foto: Stefani Reynolds/AFP përmes Getty Images


    Zgjerimi i HS në dezinformim, dezinformim dhe keqinformim përfaqëson një riorganizim të rëndësishëm strategjik për agjencinë, e cila u themelua në 2002 në përgjigje të sulmeve të 11 shtatorit si një mburojë për të koordinuar operacionet e inteligjencës dhe sigurisë në të gjithë qeverinë. Në të njëjtën kohë, FBI-ja vendosi mijëra agjentë për t'u fokusuar në përpjekjet kundër terrorizmit, përmes ndërtimit të rrjeteve të informatorëve dhe operacioneve të inteligjencës të dizajnuara për të parandaluar sulme të ngjashme.
    Por format tradicionale të terrorizmit, të paraqitura nga grupe si Al Kaeda, evoluan me rritjen e mediave sociale, me grupe si Shteti Islamik duke përdorur platforma të tilla si Facebook për të rekrutuar dhe radikalizuar anëtarë të rinj. Pas hezitimit fillestar, gjigantët e mediave sociale punuan ngushtë me FBI-në dhe DHS-në për të ndihmuar në monitorimin dhe heqjen e llogarive të lidhura me ISIS.

    Drejtori i FBI-së, James Comey, i tha Komitetit të Inteligjencës së Senatit se agjencitë e zbatimit të ligjit duhet të "përshtateshin dhe të përballeshin me shpejtësi me sfidat" e paraqitura nga rrjetet terroriste që kishin provuar të jenë të aftë për të përgjuar mediat sociale. Agjencitë e inteligjencës mbështetën startup-et e reja të krijuara për të monitoruar rrjedhën e gjerë të informacionit nëpër rrjetet sociale për të kuptuar më mirë narrativat dhe rreziqet në zhvillim.

    "Departamenti nuk është riautorizuar plotësisht që nga fillimi i tij më shumë se pesëmbëdhjetë vjet më parë," paralajmëroi Komisioni i Senatit për Sigurinë Kombëtare në 2018. "Ndërsa peizazhi i kërcënimit vazhdon të evoluojë, Departamenti rregulloi organizimin dhe aktivitetet e tij për të trajtuar kërcënimet në zhvillim dhe për të mbrojtur SHBA-në. atdheun. Ky evolucion i detyrave dhe organizimit të Departamentit, duke përfshirë strukturën dhe funksionimin e selisë qendrore të DHS, nuk është kodifikuar kurrë në statut.

    Humbja e mëvonshme ushtarake e forcave të ISIS në Siri dhe Irak, së bashku me tërheqjen nga Afganistani, e lanë aparatin e sigurisë vendase pa një objektiv. Ndërkohë në diskutim hyri një kërcënim i ri. Pretendimi se agjentët rusë kishin mbjellë dezinformata në Facebook që informonin zgjedhjet e vitit 2016 ndaj Donald Trump, rezultoi në formimin e FBI-së për Task Forcën e Ndikimit të Huaj, një ekip i përkushtuar për të parandaluar ndërhyrjen e huaj në zgjedhjet amerikane.

    Sipas procesverbaleve të takimit të DHS nga marsi, Task Forca e FBI-së për Ndikimin e Jashtëm këtë vit përfshin 80 individë të fokusuar në frenimin e "të dhënave subversive të përdorura për të krijuar një pykë midis popullatës dhe qeverisë".

    “Departamenti do të drejtojë iniciativat për të rritur ndërgjegjësimin për fushatat e dezinformimit që synojnë komunitetet në Shtetet e Bashkuara, duke u ofruar qytetarëve mjetet e nevojshme për të identifikuar dhe ndaluar përhapjen e operacioneve të informacionit që synojnë të promovojnë radikalizimin në ekstremizëm të dhunshëm ose mobilizimin ndaj dhunës,” Sekretari në detyrë i DHS Kevin. McAleenan tha në një kornizë strategjike të shtatorit 2019 .

    DHS gjithashtu filloi të zgjerojë orën e saj për të përfshirë një gamë të gjerë aktorësh vendas që shihen si burime të mundshme radikalizimi dhe trazirash. Një zyrtar i FBI-së i intervistuar nga The Intercept përshkroi se si, në verën e vitit 2020, mes protestave të George Floyd, ai u ricaktua nga puna e tij normale për të kundërshtuar shërbimet e huaja të inteligjencës për të monitoruar llogaritë amerikane të mediave sociale. (Zyrtari, i pa autorizuar për të folur publikisht, e përshkroi ricaktimin në kushte anonimiteti.)

    Dhe një memorandum i qershorit 2020 me temën "Veprimet për të adresuar kërcënimin e paraqitur nga terroristët vendas dhe ekstremistët e tjerë vendas" i përgatitur nga selia e DHS për Wolf, sekretarin në detyrë të DHS të Trump, përshkruan planet për "zgjerimin e ndarjes së informacionit me sektorin e teknologjisë". për të “identifikuar fushatat e dezinformimit të përdorura nga aktorët e DT-së [terrorizmi në familje] për të nxitur dhunën kundër infrastrukturës, grupeve etnike, racore ose fetare, ose individëve”. Memorandumi përshkruan planet për të punuar me partnerët e sektorit privat të teknologjisë për të ndarë inteligjencën e paklasifikuar të DHS mbi "aktorët e DT dhe taktikat e tyre" në mënyrë që platformat të "lëvizin në mënyrë efektive duke përdorur mjetet e tyre për të zbatuar marrëveshjet e përdoruesve/kushtet e shërbimit dhe për të hequr përmbajtjen e DT".

    Biden gjithashtu i dha përparësi përpjekjeve të tilla. Vitin e kaluar, administrata Biden publikoi Strategjinë e parë Kombëtare për Kundër Terrorizmit të Brendshëm. Strategjia identifikoi një “përparësi më të gjerë: rritjen e besimit në qeveri dhe adresimin e polarizimit ekstrem, të nxitur nga një krizë e dezinformimit dhe dezinformimit të kanalizuar shpesh përmes platformave të mediave sociale, të cilat mund të përçajnë amerikanët dhe t'i çojnë disa në dhunë”.

    “Ne po punojmë me qeveritë me të njëjtin mendim, shoqërinë civile dhe sektorin e teknologjisë për të adresuar përmbajtjen terroriste dhe të dhunshme ekstremiste në internet, duke përfshirë bashkëpunimet kërkimore inovative”, vazhdoi dokumenti i strategjisë, duke shtuar se administrata po “adresonte krizën e dezinformimit dhe dezinformimit dhe dezinformata, shpesh e kanalizuar përmes platformave sociale dhe mediave të tjera, që mund të nxisin polarizimin ekstrem dhe të çojë disa individë drejt dhunës.

    Vitin e kaluar, një zyrtar i lartë i FBI-së kundër terrorizmit u sulmua kur ajo mohoi në mënyrë të rreme Kongresit se FBI monitoron mediat sociale të amerikanëve dhe për këtë arsye kishte humbur kërcënimet që çuan në sulmin në Kapitolin e SHBA më 6 janar 2021. Në fakt, FBI ka shpenzuar miliona dollarë në programet e gjurmimit të mediave sociale si Babel X dhe Dataminr . Sipas udhëzimeve zyrtare të byrosë , aktivitetet e autorizuara përfshijnë “surfimin në mënyrë proaktive në internet për të gjetur uebsajte dhe shërbime të aksesueshme nga publiku përmes të cilave bëhet haptazi rekrutimi nga organizatat terroriste dhe promovimi i krimeve terroriste”.

    Një zyrtar tjetër i FBI-së, një oficer i përbashkët i grupit të punës për terrorizmin, i përshkroi The Intercept se ishte ricaktuar këtë vit nga divizioni ndërkombëtar i terrorizmit i byrosë, ku ata kishin punuar kryesisht në rastet që përfshinin Al Kaedën dhe grupin Shteti Islamik, në divizionin e terrorizmit vendas për të hetuar amerikanët. , duke përfshirë individë anti-qeveritar si ekstremistët e dhunshëm me motive racore, qytetarë sovranë, milici dhe anarkistë. Ata punojnë në një bazë të fshehtë në internet për të depërtuar në dhomat e bisedave në rrjetet sociale, forumet në internet dhe bloget për të zbuluar, hyrë, çmontuar dhe prishur organizatat terroriste ekzistuese dhe ato në zhvillim përmes forumeve në internet, dhomave të bisedave, tabelave të buletinit, blogjeve, faqeve të internetit dhe rrjeteve sociale. , tha zyrtari i FBI-së, i cili nuk kishte leje të fliste në procesverbal.

    Akti i Privatësisë i vitit 1974, i miratuar pas skandalit Watergate, kufizon mbledhjen e të dhënave qeveritare të amerikanëve që ushtrojnë të drejtat e tyre të Amendamentit të Parë, një garanci që grupet e lirisë civile kanë argumentuar kufizon aftësinë e DHS dhe FBI-së për t'u përfshirë në mbikëqyrjen e fjalimit politik amerikan të shprehur në mediat sociale. Megjithatë, statuti ruan përjashtime për informacionin e mbledhur për qëllime të një hetimi penal ose të zbatimit të ligjit.

    “Nuk ka kufizime specifike ligjore për përdorimin e mediave sociale nga FBI”, tha për The Intercept Faiza Patel, drejtore e lartë e programit të Qendrës Brennan për Drejtësi për Lirinë dhe Sigurinë Kombëtare. “Udhëzimet e Prokurorit të Përgjithshëm i lejojnë agjentët të shikojnë mediat sociale përpara se të ketë ndonjë hetim fare. Pra, është një lloj perëndimi i egër atje.”

    Zyrtari i parë i FBI-së, të cilin The Intercept e intervistoi në vitin 2020 mes trazirave të George Floyd, u ankua për lëvizjen drejt monitorimit të paligjshëm të amerikanëve duke thënë: "O njeri, as që e di se çfarë është më e ligjshme".

    Në retrospektivë, raportimi i New York Post mbi përmbajtjen e laptopit të Hunter Biden përpara zgjedhjeve të 2020 ofron një rast studimor sqarues se si funksionon kjo në një mjedis gjithnjë e më partizan.

    Pjesa më e madhe e publikut e injoroi raportimin ose supozoi se ishte i rremë, pasi mbi 50 ish-zyrtarë të inteligjencës akuzuan se historia e laptopit ishte krijim i një fushate "dezinformimi rus". Mediat kryesore u nxitën nga akuzat për ndërhyrje në zgjedhje në vitin 2016 – dhe, me siguri, Trump u përpoq të përdorte laptopin për të prishur fushatën e Bidenit. Twitter përfundoi duke ndaluar lidhjet me raportin e New York Post mbi përmbajtjen e laptopit gjatë javëve vendimtare përpara zgjedhjeve. Facebook gjithashtu pengoi aftësinë e përdoruesve për të parë historinë.

    Muajt ​​e fundit është shfaqur një pamje më e qartë e ndikimit të qeverisë.

    Në një paraqitje në podkastin e Joe Rogan në gusht, CEO i Meta Mark Zuckerberg zbuloi se Facebook kishte shpërndarje të kufizuar të raportimit të New York Post pas një bisede me FBI-në. "Sfondi këtu është se FBI-ja erdhi tek ne - disa njerëz në ekipin tonë - dhe tha: "Hej, vetëm që ta dini, duhet të jeni në gatishmëri të lartë se kishte shumë propagandë ruse në zgjedhjet e 2016." “- i tha Zuckerberg Roganit. FBI u tha atyre, tha Zuckerberg, se "'Ne e kemi vërejtur se në thelb do të ketë një lloj hale." Kur historia e Postimit doli në tetor 2020, Facebook mendoi se "përputhej me atë model" që kishte FBI. u tha atyre të kujdeseshin për.

    Zuckerberg tha se i vinte keq për vendimin, ashtu si Jack Dorsey, CEO i Twitter në atë kohë. Pavarësisht pretendimeve se përmbajtja e laptopit ishte e falsifikuar, Washington Post konfirmoi se të paktën disa nga emailet në laptop ishin autentikë. New York Times vërtetoi emailet nga laptopi – shumë prej të cilave u cituan në raportimin origjinal të New York Post nga tetori 2020 – që prokurorët i kanë shqyrtuar si pjesë e hetimit të Departamentit të Drejtësisë nëse djali i presidentit ka shkelur ligjin për një sërë çështjesh , duke përfshirë pastrimin e parave, shkeljet e lidhura me taksat dhe regjistrimin e lobimit të huaj.

    Dokumentet e paraqitura në gjykatën federale si pjesë e një padie nga prokurorët e përgjithshëm të Misurit dhe Luizianës i shtojnë një shtresë detajesh të reja anekdotës së Zuckerberg, duke zbuluar se zyrtarët që drejtonin shtytjen për të zgjeruar shtrirjen e qeverisë në dezinformim gjithashtu luajtën një rol të qetë në formësimin e vendimeve. e gjigantëve të mediave sociale rreth historisë së New York Post.

    Sipas të dhënave të depozituara në gjykatën federale, dy agjentë të FBI-së të paidentifikuar më parë - Elvis Chan, një agjent special i FBI-së në zyrën e terrenit në San Francisko dhe Dehmlow, shefi i seksionit të Task Forcës së Ndikimit të Jashtëm të FBI-së - ishin të përfshirë në komunikime të nivelit të lartë që gjoja "çoi në shtypjen e Facebook" të raportimit të Post.

    Historia e laptopit Hunter Biden ishte vetëm shembulli më i profilit të lartë i agjencive të zbatimit të ligjit që u bënin presion firmave të teknologjisë. Në shumë raste, llogaritë e Facebook dhe Twitter të shënuara nga DHS ose partnerët e saj si forma të rrezikshme dezinformimi ose ndikimi të mundshëm të huaj ishin qartazi llogari parodi ose llogari me praktikisht asnjë ndjekës apo ndikim.

    Në maj, Prokurori i Përgjithshëm i Misurit, Eric Schmitt, mori drejtimin në ngritjen e një padie për të luftuar ato që ai i konsideron si përpjekje gjithëpërfshirëse nga administrata Biden për të ushtruar presion ndaj kompanive të mediave sociale për të moderuar forma të caktuara të përmbajtjes që shfaqen në platformat e tyre.

    Padia pretendon përpjekje në mbarë qeverinë për të censuruar histori të caktuara, veçanërisht ato që lidhen me pandeminë. Ai gjithashtu emëron agjenci të shumta në të gjithë qeverinë që kanë marrë pjesë në përpjekjet për të monitoruar fjalimin dhe "marrëveshjet e hapura" midis administratës dhe kompanive të mediave sociale. Ai identifikon, për shembull, emailet midis zyrtarëve nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë, duke përfshirë Dr. Anthony Fauci dhe Zuckerberg në fillim të pandemisë, dhe zbulon diskutimet e vazhdueshme midis zyrtarëve të lartë të administratës së Biden me drejtuesit e Meta për zhvillimin e politikave të moderimit të përmbajtjes në një një sërë çështjesh, duke përfshirë çështjet që lidhen me zgjedhjet dhe vaksinat.

    Avokatët e administratës së Bidenit janë përgjigjur në gjykatë duke pretenduar se paditësve u mungon qëndrimi dhe se firmat e mediave sociale ndoqën politikat e moderimit të përmbajtjes me vullnetin e tyre, pa ndonjë ndikim "shtrëngues" nga qeveria. Më 21 tetor, gjyqtari që kryesonte çështjen u dha leje avokatëve të përgjithshëm për të shkarkuar Fauci, zyrtarë të CISA dhe specialistë të komunikimit nga Shtëpia e Bardhë.

    Ndërsa padia ka një prirje të caktuar partiake, duke drejtuar gishtin nga administrata e Biden për gjoja se kërkon të kontrollojë fjalimin privat, shumë prej thirrjeve kërkojnë informacion që shtrihet në epokën e Trump dhe ofron një dritare në absurditetin e përpjekjeve të vazhdueshme.

    "Ka prova në rritje që zyrtarët e degës legjislative dhe ekzekutive po përdorin kompanitë e mediave sociale për t'u përfshirë në censurë nga zëvendësuesit," tha Jonathan Turley, një profesor i drejtësisë në Universitetin George Washington, i cili ka shkruar për padinë. “Është aksiomatike që qeveria nuk mund të bëjë në mënyrë indirekte atë që i ndalohet të bëjë drejtpërdrejt. Nëse zyrtarët qeveritarë drejtojnë ose lehtësojnë një censurë të tillë, kjo ngre pyetje serioze të Amendamentit të Parë.”

    Gjatë zgjedhjeve të vitit 2020, Departamenti i Sigurisë Kombëtare, në një email drejtuar një zyrtari në Twitter, përcolli informacione në lidhje me një kërcënim të mundshëm ndaj infrastrukturës kritike të SHBA-së, duke cituar paralajmërimet e FBI-së, në këtë rast për një llogari që mund të rrezikojë integritetin e sistemit zgjedhor.

    Përdoruesi i Twitter-it në fjalë kishte 56 ndjekës, së bashku me një biografi ku shkruhej "na dërgoni dm vendndodhjet tuaja të dyqaneve të barërave të këqija (të çmendeni, por kjo është një llogari parodi)," nën një imazh të banderolës së Blucifer, demonit 32 këmbë të gjatë skulpturë kuajsh e paraqitur në hyrje të Aeroportit Ndërkombëtar të Denverit.

    "Ne nuk jemi të sigurt nëse ka ndonjë veprim që mund të ndërmerret, por ne donim t'i raportonim ato për t'u konsideruar," shkroi një zyrtar shtetëror në temën e emailit, duke përcjellë shembuj të tjerë të llogarive që mund të ngatërrohen me entitetet zyrtare të qeverisë. Përfaqësuesi i Twitter u përgjigj: “Ne do të përshkallëzojmë. Faleminderit."

    Çdo email në zinxhir përmbante një mohim që agjencia "as nuk ka dhe as nuk kërkon aftësinë për të hequr ose modifikuar atë informacion që vihet në dispozicion në platformat e mediave sociale".

    Megjithatë, kjo etiketë ka të bëjë me mbrojtësit e fjalës së lirë, të cilët vërejnë se agjencia po përpiqet t'i japë fund Amendamentit të Parë duke ushtruar presion të vazhdueshëm mbi firmat e mediave sociale të sektorit privat. “Kur qeveria sugjeron gjëra, nuk është shumë e vështirë të heqësh dorëzën prej kadifeje, dhe ti merr grushtin e postës”, tha Adam Candeub, profesor i drejtësisë në Universitetin Shtetëror të Miçiganit. "Dhe unë do t'i konsideroja veprime të tilla, veçanërisht kur është e burokratizuar, në thelb si veprim shtetëror dhe marrëveshje të fshehtë të qeverisë me platformat."

    "Nëse një qeveri e huaj autoritare do t'i dërgonte këto mesazhe," vuri në dukje Nadine Strossen, ish-presidentja e Unionit Amerikan për Liritë Civile, "nuk ka dyshim që ne do ta quajmë atë censurë".

    Burimi: The Intercept

  13. #13
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Beteja për fjalën e lirë në Internet: Apple kërcënon Twitter me përjashtim nga Apple Store

    Fillon: Apple kërcënon të bllokojë Twitter nga App Store: Musk

    Pronari dhe CEO i ri i Twitter, Elon Musk tha të hënën se Apple ka kërcënuar se do të bllokojë Twitter nga dyqani i aplikacioneve Apple, por nuk ka dhënë një arsye. Lajmi vjen pas një fushate të bashkërenduar nga aktivistë përparimtarë kundër fjalës së lirë që lobojnë për të detyruar Google dhe Apple të bllokojnë Twitter nga dyqanet e tyre të aplikacioneve në një përpjekje për të shkatërruar faqen pasi Musk hoqi censurën progresive.

    Emri:  Elon-Musk-with-sink.jpg

Shikime: 167

Madhësia:  25.9 KB

    Një muaj më parë një Musk i gëzuar mbërriti në selinë e Twitter; tani firma është në një luftë për mbijetesë nga progresistët nihilistë që luftojnë fjalën e lirë.

    Musk: “Apple gjithashtu ka kërcënuar se do të ndalojë Twitter nga App Store, por nuk do të na tregojë pse”



    Një orë më parë Musk njoftoi se Apple kishte hequr pothuajse të gjitha reklamat në Twitter, “Apple kryesisht ka ndaluar reklamat në Twitter. A e urrejnë fjalën e lirë në Amerikë?”, duke shtuar një thirrje për CEO të Apple, Tim Cook, “Çfarë po ndodh këtu @tim_cook?”



    Musk vuri re diferencën e lartë që Apple merr në dyqanin e saj të aplikacioneve, "A e dini se Apple vendos një taksë sekrete 30% për gjithçka që blini përmes App Store-it të tyre?"



    Musk postoi një meme që tregon gjendjen e tij shpirtërore: "Shko në luftë"




    Burimi: TPG

  14. #14
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Beteja për fjalën e lirë në Internet: Apple kërcënon Twitter me përjashtim nga Apple Store

    Elon Musk ka postruar ne Twitter nje foto te tavolines ne dhomen e tij te gjumit:


  15. #15
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Ron Paul: Teknologjia dhe shteti të ndarë

    Emri:  rp-weekly-button.jpg

Shikime: 372

Madhësia:  19.0 KB

    Senatori Ed Markey (D-MA) së fundmi ra në kontakt me mafiozin e tij të brendshëm dhe kërcënoi Elon Musk - pronarin e ri të Twitter dhe CEO i kompanisë së makinave elektrike Tesla dhe kompanisë së sipërmarrjeve hapësinore SpaceX. Ai i tha Musk-ut: “Ndreqi kompanitë tuaja” ose “Kongresi do ti ndreqi për ty”. Si pjesë e këtij kërcënimi, Markey iu referua një hetimi në vazhdim të Administratës Kombëtare të Sigurisë së Trafikut në Autostrada (NHTSA) për sistemin e drejtimit autopilot të Tesla-s dhe dekretin e pëlqimit të Twitter të vitit 2011 me Komisionin Federal të Tregtisë (FTC).

    Markey ka bërë më shumë sesa të bëjë kërcënime: ai është një nga një grup senatorësh demokratë që i shkruajtën FTC-së duke kërkuar një hetim nëse veprimet e Musk si pronari i ri i Twitter-it shkelën dekretin e pëlqimit ose ligjet për mbrojtjen e konsumatorëve. Meqenëse kryetarja e FTC Lina Khan dëshiron të hetojë sa më shumë biznese të jetë e mundur, ka të ngjarë që ajo t'i përgjigjet në mënyrë të favorshme letrës së senatorëve.

    Presidenti Biden ka miratuar gjithashtu një hetim mbi rolin që investitorët e huaj luajtën në financimin e blerjes së Musk në Twitter. Biden mund të jetë i shqetësuar se Musk nuk ka gjasa të ndalojë postimet në Twitter në lidhje me marrëveshjet e biznesit të Hunter Biden.

    Shqetësimet se Musk do të lejonte tweet-e që përmbajnë informacione të sikletshme (ose më keq) për administratën e Biden tregojnë arsyen e vërtetë pse shumë politikanë demokratë dhe shkrimtarë dhe aktivistë përparimtarë po sulmojnë Musk. Ata mbështesin përpjekjet për të shtypur fjalimet konservatore, liridashëse dhe të tjera "jo të zgjuar" në mediat sociale. Ata e shohin perspektivën e një platforme madhore që refuzon të mbyllë gojën e atyre që nuk janë të mendimit nga turma e zgjuar ose nga struktura e Partisë Demokratike si një kërcënim për pushtetin e tyre. Musk zemëroi më tej të majtën duke kryer atë që, për shumë demokratë (dhe Liz Cheney), është krimi i fundit i urrejtjes – lejimi i Donald Trump të kthehet në Twitter.

    Kërcënimi kundër Musk tregon se kërcënimi ndaj lirisë nuk është vetëm nga teknologjia e madhe; është nga aleanca midis teknologjisë së madhe dhe qeverisë së madhe.

    Disa konservatorë mendojnë se rritja e pushtetit të qeverisë mbi mediat sociale është mënyra e duhur për të bërë që teknologjia e madhe të respektojë fjalën e lirë. Megjithatë, rritja e pushtetit të qeverisë amerikane mbi mediat sociale mund të përfundojë duke vënë më shumë pushtet pas kërcënimeve të qeverisë si ato nga Rep. Markey. Kontrolli i zgjeruar i qeverisë mbi mënyrën se si kompanitë e mediave sociale kryejnë biznesin e tyre mund të stimulojë më tej kompanitë që të punojnë me qeverinë federale për të mbyllur fjalën e lirë.

    Sapo qeveria të ndërhyjë me rregullore të shtuara, rreziku është që do të pasojë një kontroll më i madh i qeverisë mbi atë që komunikohet në mediat sociale. Pyetja do të jetë vetëm se kush i bën të shtënat në ushtrimin e atij kontrolli. A do të jetë rezultati një rritje e presionit liberal apo “zgjuar” mbi kompanitë e mediave sociale për të heshtur konservatorët, libertarianët, kundërshtarët e mësimit të teorisë kritike të racës dhe transgjinorizmit në shkolla dhe atyre që vënë në dyshim sigurinë dhe efektivitetin e vaksinave kundër Covid? Përndryshe, a do të bëhet dominues një lloj i ri presioni, ndoshta presioni për të respektuar kufizimet e preferuara konservatore ose republikane në të folur? Sido që të jetë, liria humbet.

    Kompanitë e mëdha të teknologjisë heshtin përdoruesit e tyre për të fituar favorin e politikanëve dhe burokratëve, shpesh pas "inkurajimit" nga politikanët dhe burokratët. Prandaj, për t'i dhënë fund censurës së teknologjisë së madhe, amerikanët duhet të kërkojnë që të gjithë zyrtarët e qeverisë – përfshirë presidentin – të mos shkelin Amendamentin e Parë. Ne duhet të punojmë për t'i dhënë fund presionit apo edhe “inkurajimit” të zyrtarëve qeveritarë mbi platformat e mediave sociale për të heshtur çdo qytetar amerikan për shkak të opinioneve të tij ose për të minimizuar ose shtypur çdo lajm. Mënyra për të mbrojtur fjalën e lirë në internet është të ndash teknologjinë dhe shtetin.

    Burimi: Ron Paul Intitute

  16. #16
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Ron Paul: Teknologjia dhe shteti të ndarë

    CENSURË Apple çaktivizoi mjetin e komunikimit të protestës menjëherë përpara kryengritjes kundër bllokimit në Kinë

    Kompania e telefonave inteligjentë ndihmon Pekinin të shtypë mospajtimin

    Nga Paul Joseph Watson

    Emri:  291122china1.jpg

Shikime: 116

Madhësia:  30.1 KB

    Ndërsa mendon të heqë Twitter-in e Elon Musk nga dyqani i aplikacioneve, tani është zbuluar se Apple ka kufizuar përdorimin e AirDrop në Kinë, një lëvizje që dëmtoi përpjekjet organizative të demonstruesve që protestonin kundër bllokimeve të CCP.

    Gjatë javës së kaluar, shumë qytete të mëdha në të gjithë Kinën kanë parë protesta masive kundër bllokimeve, me kinezët normalisht të bindur që shpërthejnë në zemërim si përgjigje ndaj politikës së qeverisë së tyre 'zero COVID'.

    Pjesa më e madhe e trazirave shpërtheu si përgjigje ndaj një incidenti në kryeqytetin e Xinjiang, Urumqi, ku të paktën 10 njerëz, disa thonë deri në 40, u vranë gjatë një zjarri në apartament sepse rregullat e bllokimit ndaluan banorët të largoheshin nga ndërtesa e djegur.

    Shumica e banorëve të qytetit janë penguar të largohen nga shtëpitë e tyre për më shumë se 100 ditë si rezultat i rregullave drakoniane, të cilat janë ende në fuqi gati tre vjet pas fillimit të pandemisë.

    Ndërsa Pekini tani përpiqet të përmbajë atë që disa e quajnë kryengritjen masive më serioze që nga sheshi Tiananmen, Apple me sa duket po i ndihmon ata të shtypin mospajtimin.

    Në fillim të këtij muaji, Apple kufizoi përdorimin e AirDrop në Kinë, të cilin protestuesit e kishin përdorur për të shmangur censurën.

    AirDrop lejon lidhjet lokale midis pajisjeve, që do të thotë se nuk mund të monitorohet ose censurohet nga autoritetet lokale.

    Sidoqoftë, Apple lëshoi ​​​​një përditësim të aplikacionit në Kinë që kufizoi përdorimin në vetëm 10 minuta, duke e bërë më të vështirë për protestuesit komunikimin me aktivistë të tjerë, si dhe dërgimin e mesazheve tek kalimtarët e afërt dhe turistët.

    AirDrop po përdorej gjithashtu nga protestuesit në Hong Kong, të cilët u shtypën brutalisht nga CCP gjatë muajve të trazirave në 2019.

    Kompania e telefonave inteligjentë zgjodhi të përdorë "funksionin" e ri në Kinë vetëm pasi vendi përjetoi demonstratat e tij më të mëdha në dekada, të cilat disa do të sugjeronin se është më shumë se thjesht një rastësi.

    "Apple ka ndihmuar Pekinin të shtypë disa herë mospajtimin publik, kryesisht duke përmbushur kërkesat e tij për të hequr aplikacionet e përdorura nga protestuesit për informacion dhe komunikim," raporton Reclaim the Net .

    “Apple gjithashtu ndihmon Partinë Komuniste Kineze të parandalojë përdoruesit që të mbeten privatë duke ndaluar VPN-të në rajon.”

    Zhvillimi përkon me Elon Musk që zbuloi se Apple po kërcënon të heqë Twitter nga dyqani i aplikacioneve tërësisht për shkak të mbështetjes së tij për - Zoti na ruajt - lirinë e fjalës.



    Burimi: Summit News

  17. #17
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Twitter Files: Një platformë propagande e censure e shtetit amerikan dhe demokratëve

    Musk ekspozon shtypjen e lirisë së fjalës nga Twitter

    Dosjet tregojnë se stafi ngriti shqetësime për bllokimin e një raporti mbi përmbajtjen e një laptopi që i përket djalit të presidentit amerikan

    Emri:  638b12f12030273907093009.jpg

Shikime: 162

Madhësia:  26.3 KB

    Twitter zgjodhi të bllokojë historinë e laptopit Hunter Biden në vitin 2020 pa marrë asnjë alarm nga qeveria dhe u përpoq të gjente një shpjegim të besueshëm për veprimet e tij, sipas korrespondencës së brendshme. Pamjet e mesazheve mes punonjësve të rangut të lartë u publikuan nga gazetari Matt Taibbi të premten. Lëshimi u miratua nga pronari i ri i platformës së mediave sociale, Elon Musk.

    Më 14 tetor 2020, tre javë përpara zgjedhjeve presidenciale në SHBA, New York Post publikoi një histori rreth skedarëve të marrë nga një laptop që i përkiste Hunter Biden, djalit të kandidatit të atëhershëm presidencial Joe Biden. Ekspozimi përfshinte emaile në lidhje me marrëdhëniet e biznesit të familjes Biden në Ukrainë, ndër çështje të tjera.

    Laptopi i dëmtuar nga uji ishte hedhur në një dyqan riparimi në Delaware në vitin 2019, por nuk u gjet kurrë.

    Twitter pezulloi llogarinë e New York Post në atë kohë dhe i ndaloi përdoruesit të ndajnë lidhjet me historinë, me arsyetimin se ajo shkelte politikën e saj të "materialeve të hakuara" .

    Sipas Taibbi, Twitter "ndërmori hapa të jashtëzakonshëm për të shtypur" historinë pa dijeninë e ish-CEO të Twitter Jack Dorsey, ndërsa Vijaya Gadde, ish-kreu i ligjit, politikave dhe besimit, luajti "një rol kyç" në proces.

    Gazetari citoi një ish-punonjës të thoshte se "hakimi ishte justifikimi, por brenda pak orësh, pothuajse të gjithë e kuptuan se kjo nuk do të qëndronte" dhe "askush nuk kishte guxim ta kthente".

    Korrespondenca e brendshme e ndarë nga Taibbi duket se sugjeron se stafi i lartë i Twitter kishte dyshime kur dolën me formulimin për të shpjeguar bllokimin.

    “Po përpiqem të kuptoj bazën e politikës për shënimin e [historisë së laptopit] si të pasigurt dhe mendoj se argumenti më i mirë i shpjegueshmërisë për këtë nga jashtë do të ishte se ne po presim të kuptojmë nëse kjo histori është rezultat i materialeve të hakuara.” Menaxheri i komunikimit Trenton Kennedy u shkroi kolegëve të tij, sipas një pamjeje të ekranit. Ish-zëvendëspresidenti për komunikimet globale Brandon Borrman me sa duket shprehu gjithashtu shqetësime të ngjashme, duke pyetur: "A mund të pretendojmë me të vërtetë se kjo është pjesë e politikës?"

    Taibbi tha se ai nuk ka gjetur asnjë provë që Twitter ka marrë ndonjë alarm nga qeveria kur merret me raportin e New York Post. Në vend të kësaj, kompania po "e interpretonte këtë në mënyrë proaktive, por me kujdes përmes lenteve të politikës sonë të materialeve të hakuara", tregon korrespondenca.

    Gjatë një debati të brendshëm, ish-shefi i besimit dhe sigurisë, Yoel Roth deklaroi se megjithëse origjina e skedarëve të laptopit ishte "e paqartë" në atë kohë, "duke pasur parasysh rreziqet e rënda këtu dhe mësimet e vitit 2016, ne po gabojmë duke përfshirë një paralajmërimi dhe parandalimi i përforcimit të kësaj përmbajtjeje,” sipas skedarëve të shpërndarë nga Taibbi. Roth me sa duket po i referohej akuzave të shumta për ndërhyrje nga jashtë dhe përdorimin e materialeve hakere gjatë zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016, në të cilat Trump mundi kundërshtaren e tij demokrate, Hillary Clinton.

    Taibbi premtoi të lëshojë më shumë skedarë Twitter në të ardhmen. Musk tha se një përditësim do të vijë të shtunën. Pasi mori përsipër Twitter në tetor, pronari i SpaceX dhe Tesla shkarkoi disa drejtues të lartë, duke përfshirë Gadde, dhe anuloi disa nga vendimet e mëparshme të Twitter, si bllokimi i përhershëm i llogarisë së Trump.

    Burimi: RT

  18. #18
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Twitter Files: Një platformë propagande e censure e shtetit amerikan dhe demokratëve

    Si 'Dosjet e Twitter' kanë ekspozuar rolin e një zyrtari të lartë të FBI-së në manipulimin e rezultatit të zgjedhjeve të vitit 2020 në SHBA

    Publikimi i dokumenteve të klasifikuara zbulon shkallën e përfshirjes së Byrosë në politikën amerikane

    Emri:  6391aed485f54013ce082cb9.jpg

Shikime: 111

Madhësia:  21.0 KB
    FOTO FILE. Autori amerikan, gazetari Matt Taibbi. © AFP Neilson Barnard

    Dokumentet dhe komunikimet e brendshme në Twitter të publikuara nga gazetari Matt Taibbi kanë dhënë detaje shkatërruese mbi një operacion gjithëpërfshirës censurimi të kryer nga rrjeti social. Ata ekspozojnë rolin qendror të luajtur nga një agjent i lartë i FBI-së në ndikimin e mundshëm në rezultatin e zgjedhjeve të vitit 2020 në SHBA.

    Reagimi i menjëhershëm ndaj skedarëve në Twitter ishte i përzier, por në masë të madhe mediat kryesore amerikane kanë nxituar të derdhin ujë të ftohtë mbi zbulimet e bombave të Taibbi-t, me, për shembull, The Washington Post i cilësoi ata si "dud" dhe CNN duke pretenduar se ata "konfirmuan në masë të madhe atë që ishte tashmë e njohur.”

    Përgjigje të tilla janë mjaft të jashtëzakonshme duke pasur parasysh se skedarët Twitter ofron prova të pakundërshtueshme të një prej rrjeteve sociale më të mëdha dhe më me ndikim global që merr masa të jashtëzakonshme – zakonisht të rezervuara për të parandaluar shpërndarjen e pornografisë së fëmijëve – për të bllokuar informacionin në platformën e tij.

    Në veçanti, Twitter ndaloi, publikisht dhe privatisht, shpërndarjen e një artikulli të New York Post, bazuar në përmbajtjen e një laptopi në pronësi të Hunter Biden, duke treguar për korrupsion të mundshëm nga ana e babait të tij, kandidatit për president të atëhershëm Joe Biden. Raporti përforcoi shqetësimet ekzistuese në lidhje me rolin e Hunterit me Burisma, për të cilin ai merrte deri në 50,000 dollarë në muaj nga gjigandi ukrainas i energjisë gjatë një periudhe pesëvjeçare për pjesëmarrjen në një pjesë të vogël të ngjarjeve të korporatave.

    Materiali i ekspozuar nga Taibbi tregon se një vendim është marrë nga individë në nivelet më të larta të Twitter - me lidhje të drejtpërdrejta me fushatën presidenciale të Biden - për shkak të frikës së dukshme se përmbajtja e laptopit ishte hakuar dhe/ose ishte lëshuar si pjesë e një informacioni rus. operacion. Kjo ndodhi pavarësisht se kishte zero prova apo edhe një sugjerim të paqartë që ishte rasti, dhe shqetësime të rëndësishme të brendshme.

    Dosjet në Twitter tregojnë se si, ndër njerëzit kryesorë të përfshirë në shtypjen e kësaj historie jashtëzakonisht të rëndësishme, ishte nënpresidenti ligjor i rrjetit social, Jim Baker, një ish-këshilltar i përgjithshëm i FBI-së. Ai ishte rastësisht gjithashtu thelbësor për përpjekjet e shumta të Byrosë për të sajuar me mashtrim një lidhje midis fushatës së Trump dhe Rusisë, në një mënyrë ose në një tjetër.

    Emri:  6391af3185f54013ce082cc2.jpg

Shikime: 115

Madhësia:  41.0 KB
    Ish-zëvendës këshilltari i përgjithshëm i Twitter dhe ish-këshilltari i përgjithshëm i FBI-së Jim Baker. © Ron Sachs/ Fotot e lajmeve të konsoliduara/Getty Images

    Është e qartë se shumë punonjës nuk besonin se kishte arsye për të ndaluar historinë e New York Post në bazë të politikave të Twitter për ndarjen e materialeve të hakuara. Një zyrtar i departamentit të komunikimit shkroi se ata "po luftonin për të kuptuar bazën e politikës për ta shënuar këtë si të pasigurt", ndërsa eprori i tyre u mërzit, "a mund të pretendojmë me të vërtetë se kjo është pjesë e politikës?"

    Megjithatë, shqetësimet e tyre legjitime u anuluan. Twitter më vonë e anuloi këtë ndalim, por deri në atë moment spektri i rremë i ndërhyrjes ruse ishte çimentuar me kaq sukses – duke përfshirë përmes një letre të përbashkët të nënshkruar nga mbi 50 spiunë të lartë amerikanë – sa që historia u diskreditua gjerësisht në sytë e shumë amerikanëve dhe, kështu, injoruar. Vetëm tani, me Biden të sigurt në Shtëpinë e Bardhë, media të tjera kanë filluar të verifikojnë përmbajtjen e laptopit si jo vetëm të vërtetë, por edhe të dëmshme.

    Baker ishte qendror për nënshtrimin e vartësve në lidhje me bazën për ndalimin e historisë. Në një email të publikuar nga Taibbi, ai njoftoi se ishte "e arsyeshme që ne të supozonim se ata mund të jenë" hakuar.

    Nuk shpjegohet pse ishte "e arsyeshme" të bëhej ky supozim, veçanërisht pasi vetë Baker pranoi se në vend të kësaj kishte indikacione se "kompjuteri ose ishte braktisur dhe/ose pronari pranoi të lejonte dyqanin e riparimit të hynte në të për të paktën disa qëllime. .” E cila është, natyrisht, një kontradiktë totale në terma. Kështu që ndalimi vazhdoi, pavarësisht shqetësimit të brendshëm për vendimin.

    “Hakimi ishte justifikimi, por brenda pak orësh, pothuajse të gjithë e kuptuan se kjo nuk do të qëndronte”, tha një burim anonim në Twitter për Taibbi. "Por askush nuk kishte guxim ta kthente atë."

    Një nga arsyet pse ndërhyrja e Baker-it mund të ketë shkurtuar dyshimet fillestare dhe asnjë personel atëherë nuk kishte guximin ta kthente atë, mund të ishte statusi i tij si ekspert rezident i "dezinformimit" rus në Twitter. Ai u largua nga FBI në qershor 2018 për arsye të pazbuluara, edhe pse më vonë u konfirmua se ai ishte subjekt i një hetimi të Departamentit të Drejtësisë Penale për shkak të supozimit të rrjedhjes në media të nënkuptimeve të turpshme për marrëdhëniet inekzistente të Trump me Kremlinin në atë kohë.

    U pyetën gjithashtu nëse, si Këshilltar i Përgjithshëm, Baker luajti ndonjë rol në ndriçimin e gjelbër ose mbikëqyrjen e hetimeve të ndryshme të dështuara të kundërzbulimit të FBI-së në ekipin zgjedhor të Trump. Të njohur si Uragani Crossfire, këto hetime të lidhura u ndërtuan mbi themele jashtëzakonisht të lëkundshme dhe nuk çuan në asnjë provë që mbështeste dyshimet për lidhjet Trump-Rusi që u zbuluan, por mbetën ende të hapura nën presionin e brendshëm, në kundërshtim me protokollet e vendosura hetimore.

    Emri:  6391af6c85f5402b4f0a83d0.jpg

Shikime: 114

Madhësia:  37.0 KB
    FOTO FILE. © David McNew/Getty Images)

    Një rishikim i brendshëm i mëvonshëm gjeti 17 "pasaktësi dhe lëshime të rëndësishme" të veçanta në parashtresat gjyqësore të FBI-së për urdhërat për të cilat ajo aplikoi për të spiunuar punonjësin e fushatës Carter Page.

    Kohët e fundit, Baker dëshmoi në gjyqin e Michael Sussmann, një avokat i lidhur mirë në Uashington DC, i lidhur me partinë Demokratike. Ai u akuzua nga Prokurori i Përgjithshëm John Durham se kishte gënjyer FBI-në kur i paraqiti Byrosë prova të falsifikuara të kontaktit midis Trump Tower dhe Moskës nëpërmjet Alfa Bank të Rusisë, në verën e vitit 2016.

    Sussmann pretendoi se ai nuk po përfaqësonte një klient duke e bërë këtë, kur në realitet ai po vepronte në emër të demokratëve dhe i faturoi ata për shërbimin. Baker do ta dinte gjithsesi se kjo histori kopertine ishte një gënjeshtër, pasi ai dhe Sussmann ishin miq prej kohësh, por ai e regjistroi dorëzimin si aktin e painteresuar dhe vetëmohues të një qytetari të shqetësuar. Nuk dihet se pse ai nuk është akuzuar për shkelje procedurale.

    Nuk dihet gjithashtu se përse marrëveshje të tilla nuk e përmbysën besueshmërinë e tij profesionale pas largimit nga Byroja. Largimi nga një organizatë si FBI nën një re kaq të errët normalisht do të nënkuptonte fundin e karrierës së dikujt. Në vend të kësaj, Baker u rrëmbye nga Twitter për të qenë dora e djathtë e Vijaya Gadde, kreut ligjor të kompanisë.

    Gjatë gjithë kohës së saj në rrjetin social, ajo u tall si shefja e censurës së tij dhe dokumentet e zbuluara zbulojnë se ajo konsultohej rregullisht me Departamentin e Sigurisë Kombëtare për mënyrën më të mirë për të kufizuar faktet e papërshtatshme në internet. Është e kuptueshme pse Baker do të ishte një punësim kaq tërheqës për Gadde.

    Ai ishte në atë moment një ekspert në përjetësimin e pretendimeve të rreme të "dezinformimit" dhe "ndërhyrjes ruse" për qëllime politike, me efekt të jashtëzakonshëm. Mashtrimi "Russiagate" thuajse rrëzoi Presidentin Trump dhe do të thoshte se mandati i tij në detyrë u shpenzua duke rritur tensionet me Moskën në vend që të përmirësonte marrëdhëniet siç kishte premtuar vazhdimisht gjatë fushatës.

    Mund të ishte llogaritur brenda selisë së Twitter se Baker do të ishte i gatshëm të luante një rol të ngjashëm shkatërrues herën tjetër dhe të parandalonte që Trump të rizgjedhohej në radhë të parë. Ndihma për të shtypur faktet materiale të dëmshme të përfshira në New York Post mund të ketë bërë pikërisht këtë.

    Nga Felix Livshitz

    Burimi: RT
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 11-12-2022 më 13:24

  19. #19
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Twitter Files: Një platformë propagande e censure e shtetit amerikan dhe demokratëve

    Zbulohen 'listat e zeza sekrete' të Twitter

    Një hetim i ri detajon praktikën e "ndalimeve në hije", e njohur nga brenda si "filtrim i dukshmërisë"

    Emri:  639296f320302723bf01c49c.jpg

Shikime: 115

Madhësia:  20.7 KB
    © Twitter / bariweiss

    Twitter ka krijuar një sërë pengesash dhe mjetesh për moderatorët për të parandaluar tweetet dhe temat specifike nga trendi, ose për të kufizuar dukshmërinë e llogarive të tëra pa dijeninë e përdoruesve, sipas korrespondencës së brendshme dhe intervistave me burime të shumta të nivelit të lartë brenda kompanisë.

    Pavarësisht garancive të përsëritura publike nga zyrtarët e lartë të Twitter-it se kompania nuk "ndalon në hije" përdoruesit, veçanërisht jo "bazuar në pikëpamje politike apo ideologji", praktika ekzistonte në fakt nën eufemizmin e "filtrimit të dukshmërisë", sipas gazetares Bari Weiss, e cila publikoi këstin e dytë të të ashtuquajturave ' Twitter Files ' në një temë të gjatë mbrëmjen e së enjtes.

    “Mendoni për filtrimin e dukshmërisë si një mënyrë për ne për të shtypur atë që njerëzit shohin në nivele të ndryshme. Është një mjet shumë i fuqishëm,” tha një punonjës i lartë në Twitter, ndërsa një tjetër pranoi se “njerëzit normalë nuk e dinë se sa bëjmë ne”.



    Moderatorët e Twitter kanë fuqinë për të shtuar përdoruesin në kategori të tilla si "Lista e zezë e tendencave", "Kërko në listën e zezë" dhe "Mos amplifiko", për të kufizuar shtrirjen e një cicërimë të veçantë ose zbulueshmërinë e të gjithë llogarisë – të gjitha pa dijeninë e përdoruesve apo ndonjë paralajmërim. .

    Weiss vuri në dukje se mjetet madje u përdorën për të kufizuar shtrirjen e akademikëve, përfshirë Dr. Jay Bhattacharya të Universitetit të Stanfordit, i cili nxiti polemika pasi sfidoi efektivitetin e bllokimeve të Covid-19 dhe mandatet e tjera të pandemisë. Ai përfundoi në "listën e zezë të tendencave" të Twitter-it, duke i mbajtur postimet e tij jashtë seksionit trend të faqes, tregojnë dokumentet.

    Megjithatë, mbi moderatorët e zakonshëm ishte një tjetër "grup sekret" që trajtonte çështjet në lidhje me "ndjekësit e lartë", "të diskutueshëm" dhe përdoruesit e tjerë të shquar. I njohur si "Politika e Integritetit të Sitit, Mbështetja e Përshkallëzimit të Politikave", ekipi përfshinte drejtues të nivelit të lartë si ish-Shef i Ligjore, Politikave dhe Mirëbesimit, Vijaya Gadde, Shefi Global i Besimit dhe Sigurisë, Yoel Roth dhe CEO-t Jack Dorsey dhe Parag. Agrawal.

    Në një shembull të dukshëm, ekipi i moderatorit të nivelit të lartë u përfshi në vendimet për të pezulluar në mënyrë të përsëritur llogarinë Libs të TikTok, e cila postonte në mënyrë rutinore materiale që talleshin me liberalët dhe progresistët dhe ka grumbulluar më shumë se 1.4 milionë ndjekës. Ndërsa llogarisë iu tha se kishte shkelur politikën e Twitter kundër "sjelljes së urrejtjes", një memo e brendshme e kompanisë e qarkulluar në tetor pranoi se në fund të fundit nuk ishte "angazhuar drejtpërdrejt në sjellje që shkelin politikën e sjelljes së urrejtjes" .

    Grupi "Site Integrity Policy" ngriti një argument të ri, duke thënë se gruaja që drejtonte llogarinë Libs të TikTok, Chaya Raichik, "inkurajoi ngacmimet në internet". Megjithatë, kur informacioni personal i Raichik u ekspozua në internet, Twitter refuzoi të ndërmarrë veprime, duke arritur në përfundimin se postimet që përmbajnë adresën e saj të shtëpisë dhe fotot e vendbanimit të saj nuk shkelin asnjë nga rregullat e platformës.

    Publikimi i dokumenteve u miratua nga CEO i ri i kompanisë, Elon Musk, i cili pasi mori drejtimin e Twitter në tetor shkarkoi disa drejtues të lartë, duke përfshirë Gadde dhe Roth, dhe anuloi disa nga vendimet e mëparshme të Twitter, si bllokimi i përhershëm i llogarisë së ish-presidentit Donald Trump.

    "Ne sapo kemi filluar me raportimin tonë," përfundoi Weiss, duke premtuar se pjesa tjetër e skedarëve në Twitter do të publikohet së shpejti nga gazetari Matt Taibbi, i cili hapi serinë javën e kaluar me zbulimet rreth një përpjekjeje të gjerë të kompanisë për të shtypur një raport i dëmshëm për familjen e Joe Biden.

    Burimi: RT
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 11-12-2022 më 13:36

  20. #20
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Twitter Files: Një platformë propagande e censure e shtetit amerikan dhe demokratëve

    Twitter zbulon se si e përjashtoi Trumpin

    Korniza për bllokimin e një presidenti në detyrë të SHBA-së u vendos shumë përpara trazirave të Kapitolit

    Emri:  6393d3af85f5402b4f0a84e3.jpg

Shikime: 111

Madhësia:  43.9 KB
    FOTO FILE © AP / Jenny Kane

    Një seri e tretë e "Twitter Files", botuar të premten në mbrëmje, ofroi një pasqyrë të vendimit të platformës për të hequr llogarinë personale të Donald Trump kur ai ishte ende president i SHBA-së, me zbulime të tjera të premtuara për fundjavën.

    Gazetari Matt Taibbi, i cili ishte autor i ekspozimit të parë javën e kaluar, filloi të ndante sagën e ndalimit të Trump që mbulonte periudhën midis tetorit 2020 dhe 6 janarit 2021.

    "Ne do t'ju tregojmë atë që nuk është zbuluar: erozioni i standardeve brenda kompanisë në muajt para J6, vendimet e drejtuesve të rangut të lartë për të shkelur politikat e tyre dhe më shumë, në sfondin e ndërveprimit të vazhdueshëm dhe të dokumentuar me federalin. agjencitë,” shkroi Taibbi.

    Rënia përfshin komunikimet e brendshme të Twitter me rëndësi të qartë historike, pasi punonjësit e kompanisë e kuptuan se ky ishte një "moment historik në analet e fjalës", hera e parë që ata kishin pezulluar llogarinë e një kreu të shtetit në detyrë.

    Trump u ndalua më 8 janar, pas një "shqyrtimi nga afër" të mënyrës sesi tweetet e tij "po pranoheshin dhe interpretoheshin në dhe jashtë Twitter", tha kompania në atë kohë. Tweetet e tij të fundit kishin përfshirë një video-mesazh që u kërkoi mbështetësve të tij të mos shkelnin ligjin dhe të largoheshin paqësisht nga Kapitoli i SHBA-së, por edhe pretendimin e tij se zgjedhjet e vitit 2020 nuk ishin legjitime, gjë që Twitter e kishte shpallur të papranueshme.

    Megjithatë, "korniza intelektuale" për ndalimin ishte krijuar tashmë në muajt para trazirave të 6 janarit në Kapitol. Një mesazh i brendshëm tregon një ekzekutiv të Twitter që thotë se ata duhet të shikojnë veprimet e Trump "gjatë rrjedhës së zgjedhjeve dhe sinqerisht zgjasin 4+ vjet".

    Tweet-et e Trump që kritikonin votimin masiv me postë – një masë e paprecedentë që demokratët kishin përdorur duke përmendur pandeminë – po “filtroheshin” vetëm një javë para zgjedhjeve, me drejtuesit e Twitter-it që krijonin rregulla për ta bërë këtë dhe duke uruar veten për këtë.

    Një kanal i veçantë u krijua më 8 tetor 2020 për drejtuesit e lartë, duke përfshirë ish-kreun e Trustit dhe Sigurisë, Yoel Roth, Shefin e Mirëbesimit dhe Politikës Vijaya Gadde dhe avokatin e lartë Jim Baker, për të koordinuar zbatimin e zgjedhjeve. Ky “kuadër më i vogël dhe më i fuqishëm” veproi si një “Gjykatë e Lartë e Moderimit me shpejtësi të lartë” që shpesh merrte vendime “në fluturim”, ndërkohë që gjithashtu “lidhte qartazi me agjencitë federale të zbatimit dhe të inteligjencës për moderimin e përmbajtjes së lidhur me zgjedhjet”.

    Ndërkohë që Twitter po vendoste tashmë një arsenal të gjerë mjetesh të dukshme dhe të padukshme për të frenuar angazhimin e Trump “shumë përpara” trazirave të Kapitolit, Taibbi vuri në dukje se si më 10 dhjetor disa drejtues dëshironin të përdornin një mjet të sapokrijuar për deamplifikimin, përpara paraqitjes së tij zyrtare, në heshtje kufizojnë edhe më tej shtrirjen e Trump. Moderatorët u lodhën aq shumë duke censuruar Trumpin me dorë, saqë deri më 6 janar llogaria e tij u “ mbulua me bots ” për të automatizuar procesin e goditjes së etiketave paralajmëruese në tweet-et e tij.

    Kur protesta në Kapitol u përshkallëzua në një trazirë, ekipi i moderimit fillimisht dukej se ishte në "panik" dhe "dëshpërim", mes "thirrjeve të furishme" për të "filluar vendosjen e arsenalit të tij të plotë të mjeteve të moderimit" - derisa Roth përfundimisht "ekzekutoi akt historik” i mbylljes së përkohshme të llogarisë së Trump. Gadde më pas dërgoi një email në të gjithë kompaninë, në një tregues të parë se një pezullim i përhershëm ishte i pashmangshëm.

    Sipas një mesazhi tjetër të brendshëm, nëse Trump do të përpiqej të përdorte llogaritë zyrtare të POTUS ose të Shtëpisë së Bardhë, Twitter do të "ndërmerrte veprime për të kufizuar përdorimin e tyre" derisa ata të "kalonin" në administratën e re më 20 janar, por jo t'i pezullonte ose ndalonte ato ndryshe.

    "Duke ekzaminuar të gjithë zbatimin e zgjedhjeve Slack, ne nuk pamë asnjë referencë për kërkesat e moderimit nga fushata e Trump, Shtëpia e Bardhë e Trump ose republikanët në përgjithësi," vuri në dukje Taibbi . Ndonëse mund të ekzistojnë, “kanë munguar” në dosjet e ofruara.

    Sipas Taibbi, zbulimet e së shtunës do të përqendrohen në "kaosin brenda Twitter më 7 janar", ndërsa "komunikimet e brendshme sekrete nga data kyçe e 8 janarit" do të publikohen të dielën.

    Taibbi filloi të zbulojë "Twitter Files" javën e kaluar, me ndihmën dhe miratimin e pronarit të ri të platformës, Elon Musk. Pjesa e dytë zbuloi praktikën e "banimit në hije" që ndikoi në mënyrë dërrmuese në llogaritë konservatore. Thuhet se u vonua nga një avokat i lartë në Twitter, i cili kishte "vetting" të pikave pa dijeninë ose miratimin e Musk. Ai doli të ishte Baker, ish-këshilltari i përgjithshëm i FBI-së, të cilin Musk e pushoi të martën .

    Shtëpia e Bardhë i ka hedhur poshtë zbulimet si një "shpërqendrim" nga problemi i vërtetë me platformën, të cilën sekretarja e shtypit Karine Jean-Pierre e përshkroi si "gjuhë urrejtjeje".

    Burimi: RT
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 11-12-2022 më 15:35

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Rrjetet Sociale
    Nga sirena_adria në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 01-09-2022, 23:09
  2. Si po na e shkatërrojnë jetën Rrjetet Sociale?
    Nga prizrenasi_30 në forumin Grupmoshat e komunitetit
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 04-03-2021, 06:24
  3. Rrjetet sociale
    Nga Hermosa në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 14-10-2016, 02:16
  4. Interneti, fëmijët të ekspozuar në rrjetet sociale !
    Nga Wordless në forumin Të jesh prind
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 15-04-2014, 23:24
  5. Rrjetet sociale!
    Nga peyoni në forumin Mentori akademik
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 27-04-2012, 10:56

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •