Gratë po dëmtojnë në mënyrë disproporcionale vendin tonë

Emri:  dennis-prager-400x300.jpg

Shikime: 93

Madhësia:  15.7 KB

Nga Dennis Prager

Kur isha në kolegj, lexova një libër nga George Gilder, një nga mendimtarët më të mençur të gjysmëshekullit të fundit, të titulluar "Nomads Lakuriq", i cili pati një ndikim të thellë tek unë. Bëhej fjalë për meshkujt beqarë dhe për të gjitha patologjitë që lidhen me ta. Për shembull, Gilder e çoi në shtëpi pikën se faktori më i madh në lidhje me krimin e dhunshëm ishte se ai kryhet në masë të madhe nga burra beqarë.

Ndërsa nuk kishte asnjë rrezik - do të thosha asnjë shans - që të kryeja një krim të dhunshëm (megjithëse isha beqar në atë kohë), ky fakt së bashku me të tjerët në libër më bëri një avokat të përjetshëm të martesës.

Kuptova gjithashtu se rritja e burrave të mirë ishte gjëja më e rëndësishme që shoqëria mund të bënte. Nëse nuk ndodh, prirja mashkullore ndaj agresionit fizik dhe sjelljes seksuale grabitqare do të bëjë kërdi. Prandaj, rritja e djemve për të kontrolluar natyrën e tyre është thelbësore që shoqëria të shmangë kaosin.

Megjithatë, gjatë gjithë jetës, kam kuptuar se ndërsa shoqëria kishte të drejtë për meshkujt, ishte e gabuar me femrat. Qoftë e folur apo e pashprehur, shumica e njerëzve mendonin se vajzat thjesht nuk kishin nevojë të rriteshin për të kontrolluar natyrën e tyre pothuajse aq sa djemtë.

Por ata e bëjnë.

Është e vërtetë që femrat nuk janë të prirura për dhunë apo sjellje seksuale grabitqare si meshkujt. Por kjo vështirë se do të thotë që vajzat dhe gratë nuk duhet të mësojnë të kontrollojnë natyrën e tyre. Përkundrazi, siç u kam thënë prindërve për shumë vite tani, ata duhet t'i mësojnë vajzat e tyre të kontrollojnë natyrën e tyre po aq sa u mësojnë djemve të tyre ta bëjnë këtë.

Në mënyrë të veçantë, vajzat duhet të mësojnë të kontrollojnë emocionet e tyre.

Ashtu si nxitja seksuale e mashkullit dhe impulset e dhunshme mund të pushtojnë ndërgjegjen e tyre dhe aftësinë e tyre për të menduar dhe vepruar në mënyrë racionale, emocionet mund të bëjnë të njëjtën gjë tek vajzat dhe gratë: të pushtojnë ndërgjegjen e tyre dhe aftësinë e tyre për të menduar dhe vepruar në mënyrë racionale.

Megjithatë, duhet të jetë e qartë se të paktën dy breza prindërish – veçanërisht mes atyre të arsimuar mirë – nuk i mësuan shumë prej vajzave të tyre të kontrollonin emocionet e tyre dhe të mendonin racionalisht.

Rezultati është se gratë janë në mënyrë disproporcionale aktive në dëmtimin e shoqërisë sonë.

Shembulli më i dukshëm është edukimi. Shkollat ​​amerikane mësojnë më pak dhe indoktrinojnë më shumë se kurrë më parë. Shkollat ​​publike (dhe shumica private) të qyteteve të mëdha po i dëmtojnë të rinjtë amerikanë në një masë dhe në mënyra që askush nuk e imagjinonte vetëm pak vite më parë. Fëmijët e vegjël seksualizohen para kohe - ata, për shembull, ekspozohen ndaj "Drag Queen Story Hour" në klasë dhe në bibliotekat lokale që nga mosha 5-vjeçare. Këto paraqesin një burrë të veshur si një grua duke lexuar dhe kërcyer për ta.

Dhe kush po i lehtëson të gjitha këto? Pothuajse në çdo rast, një grua. Nëntëdhjetë e dy përqind e mësuesve të kopshteve janë gra, 75% e të gjithë mësuesve janë gra dhe 85% e bibliotekareve janë gra.

Dhe po i mësojnë të rinjtë të përçmojnë vendin e tyre (krijuesja e "Projektit 1619" helmues është një grua), të ndihen fajtorë për "privilegjin e tyre të bardhë" ose ta mendojnë veten si viktima nëse janë me ngjyrë. Akoma më keq, ata po i indoktrinojnë në të menduarit "jobinar" në lidhje me seksin dhe gjininë.

Siç raporton City Journal, "Distrikti i Unifikuar Shkollor i Los Anxhelosit ka miratuar një kurrikulë radikale të teorisë gjinore që inkurajon mësuesit që të punojnë drejt 'zbërthimit të binarit gjinor', për të eksperimentuar me përemrat gjinorë si 'ata', 'ze' dhe ' pemë, dhe për të adoptuar programe "trans-afirmuese" për t'i bërë klasat e tyre "të çuditshme gjatë gjithë vitit shkollor".

E njëjta gjë po ndodh në rrethet shkollore në të gjithë vendin.

Këto ide e kanë origjinën në studimet gjinore universitare dhe departamentet e studimeve të grave, pothuajse të gjithë profesorët e të cilëve janë femra.

Mësuesit dhe sindikatat e tyre u bënë dëm të madh të rinjve gjatë COVID-19. Ata kërkuan - për shkak të hipokondrisë së tyre dhe paaftësisë së dukshme për të aplikuar arsyen për rrezikun e COVID-19 - që shkollat ​​të mbyllen për gati dy vjet. Sindikatat e mësuesve në qytetet e mëdha kërcënuan me grevë nëse shkollat ​​hapen. Në përgjithësi, sindikatat e mësuesve janë vetëm krahë radikalë të Partisë Demokratike dhe lëvizjes progresive. Ato përbëhen kryesisht nga gra anëtare dhe gra udhëheqëse. Kreu i Shoqatës Kombëtare të Arsimit është një grua, siç janë krerët e sindikatave të mësuesve në Los Angeles, Chicago dhe New York City.

Gratë mjeke dhe punonjëse të kujdesit shëndetësor janë në pararojë të shkatërrimit të jetëve të të rinjve në spitalet e fëmijëve që shtyjnë t'u japin të rinjve hormone që bllokojnë pubertetin dhe hormone të gjinisë së kundërt, duke kryer histerektomi dhe mastektomi te vajzat e shëndetshme që thonë se janë djem, dhe kimikisht ose fizikisht. tredhja e djemve të shëndetshëm që thonë se janë vajza.

Gratë janë në pararojë të shtrembërimit të profesionit mjekësor duke mbrojtur mësimin e ideologjive të zgjuara në shkollat ​​e mjekësisë, duke i vendosur këto ideologji në një pozitë të barabartë me edukimin mjekësor.

Javën e kaluar një organizatë e quajtur Mjekët për Shëndetin Riprodhues publikoi një letër të hapur për gazetarët dhe redaktorët e lajmeve të vendit, duke kërkuar që ata të censurojnë aktivistët kundër abortit: "Ne po kërkojmë një angazhim nga komuniteti i mediave që raportojnë mbi abortin për të mbajtur parasysh rreziku i vërtetë që ju paraqisni kur intervistoni ekstremistët kundër abortit. Ju po jepni mundësinë që të përhapen gënjeshtra të rrezikshme."

Për sa i përket kërkesës që organet e lajmeve të censurojnë individë dhe grupe pro jetës, letra e hapur u nënshkrua nga më shumë se 600 mjekë dhe profesionistë të tjerë të kujdesit shëndetësor. Pothuajse çdo nënshkrues ishte një grua. Dhe të katër drejtuesit e listuar të Mjekëve për Shëndetin Riprodhues janë gra.

Klerikët e grave kanë qenë në pararojë për të shtyrë krishterimin dhe judaizmin në të majtë, duke i lënë kishat dhe sinagogat kryesore gjithnjë e më shumë bosh. Natyrisht, klerikët meshkuj gjithnjë e më të feminizuar shkojnë së bashku me koleget e tyre femra.

Dhe gratë mbështesin në mënyrë disproporcionale kulturën e anulimit, kërcënimi më i madh për lirinë e fjalës në historinë amerikane.

Duhet të kuptohet, por është padyshim e nevojshme të theksohet se ka shumë gra që bëjnë gjëra të mëdha, madje heroike, për shoqërinë tonë, dhe se shumë burra po punojnë për ta shkatërruar atë. Por për ata që i lidhin gratë me mbrojtjen instinktivisht të fëmijëve ose me mbështetjen e një jete tradicionale fetare, kjo epokë në historinë amerikane ka dhënë diçka tronditëse.


Dennis Prager është një drejtues dhe kolumnist i emisioneve radiofonike të transmetuar në nivel kombëtar. Librat e tij të fundit, botuar nga Regnery, janë "The Racional Pasover Haggadah" (Mars 2022) dhe "The Racional Bible", një koment për librin e Zanafillës (maj 2019). Filmi i tij, "No Safe Spaces", u publikua për argëtimin në shtëpi në mbarë vendin më 15 shtator 2020. Ai është themeluesi i Universitetit Prager dhe mund të kontaktohet në dennisprager.com.


Burimi: Creators.com