Grat po dmtojn n mnyr disproporcionale vendin ton

Emri:  dennis-prager-400x300.jpg

Shikime: 61

Madhsia:  15.7 KB

Nga Dennis Prager

Kur isha n kolegj, lexova nj libr nga George Gilder, nj nga mendimtart m t menur t gjysmshekullit t fundit, t titulluar "Nomads Lakuriq", i cili pati nj ndikim t thell tek un. Bhej fjal pr meshkujt beqar dhe pr t gjitha patologjit q lidhen me ta. Pr shembull, Gilder e oi n shtpi pikn se faktori m i madh n lidhje me krimin e dhunshm ishte se ai kryhet n mas t madhe nga burra beqar.

Ndrsa nuk kishte asnj rrezik - do t thosha asnj shans - q t kryeja nj krim t dhunshm (megjithse isha beqar n at koh), ky fakt s bashku me t tjert n libr m bri nj avokat t prjetshm t martess.

Kuptova gjithashtu se rritja e burrave t mir ishte gjja m e rndsishme q shoqria mund t bnte. Nse nuk ndodh, prirja mashkullore ndaj agresionit fizik dhe sjelljes seksuale grabitqare do t bj krdi. Prandaj, rritja e djemve pr t kontrolluar natyrn e tyre sht thelbsore q shoqria t shmang kaosin.

Megjithat, gjat gjith jets, kam kuptuar se ndrsa shoqria kishte t drejt pr meshkujt, ishte e gabuar me femrat. Qoft e folur apo e pashprehur, shumica e njerzve mendonin se vajzat thjesht nuk kishin nevoj t rriteshin pr t kontrolluar natyrn e tyre pothuajse aq sa djemt.

Por ata e bjn.

sht e vrtet q femrat nuk jan t prirura pr dhun apo sjellje seksuale grabitqare si meshkujt. Por kjo vshtir se do t thot q vajzat dhe grat nuk duhet t msojn t kontrollojn natyrn e tyre. Prkundrazi, si u kam thn prindrve pr shum vite tani, ata duhet t'i msojn vajzat e tyre t kontrollojn natyrn e tyre po aq sa u msojn djemve t tyre ta bjn kt.

N mnyr t veant, vajzat duhet t msojn t kontrollojn emocionet e tyre.

Ashtu si nxitja seksuale e mashkullit dhe impulset e dhunshme mund t pushtojn ndrgjegjen e tyre dhe aftsin e tyre pr t menduar dhe vepruar n mnyr racionale, emocionet mund t bjn t njjtn gj tek vajzat dhe grat: t pushtojn ndrgjegjen e tyre dhe aftsin e tyre pr t menduar dhe vepruar n mnyr racionale.

Megjithat, duhet t jet e qart se t paktn dy breza prindrish veanrisht mes atyre t arsimuar mir nuk i msuan shum prej vajzave t tyre t kontrollonin emocionet e tyre dhe t mendonin racionalisht.

Rezultati sht se grat jan n mnyr disproporcionale aktive n dmtimin e shoqris son.

Shembulli m i dukshm sht edukimi. Shkollat ​​amerikane msojn m pak dhe indoktrinojn m shum se kurr m par. Shkollat ​​publike (dhe shumica private) t qyteteve t mdha po i dmtojn t rinjt amerikan n nj mas dhe n mnyra q askush nuk e imagjinonte vetm pak vite m par. Fmijt e vegjl seksualizohen para kohe - ata, pr shembull, ekspozohen ndaj "Drag Queen Story Hour" n klas dhe n bibliotekat lokale q nga mosha 5-vjeare. Kto paraqesin nj burr t veshur si nj grua duke lexuar dhe krcyer pr ta.

Dhe kush po i lehtson t gjitha kto? Pothuajse n do rast, nj grua. Nntdhjet e dy prqind e msuesve t kopshteve jan gra, 75% e t gjith msuesve jan gra dhe 85% e bibliotekareve jan gra.

Dhe po i msojn t rinjt t prmojn vendin e tyre (krijuesja e "Projektit 1619" helmues sht nj grua), t ndihen fajtor pr "privilegjin e tyre t bardh" ose ta mendojn veten si viktima nse jan me ngjyr. Akoma m keq, ata po i indoktrinojn n t menduarit "jobinar" n lidhje me seksin dhe gjinin.

Si raporton City Journal, "Distrikti i Unifikuar Shkollor i Los Anxhelosit ka miratuar nj kurrikul radikale t teoris gjinore q inkurajon msuesit q t punojn drejt 'zbrthimit t binarit gjinor', pr t eksperimentuar me premrat gjinor si 'ata', 'ze' dhe ' pem, dhe pr t adoptuar programe "trans-afirmuese" pr t'i br klasat e tyre "t uditshme gjat gjith vitit shkollor".

E njjta gj po ndodh n rrethet shkollore n t gjith vendin.

Kto ide e kan origjinn n studimet gjinore universitare dhe departamentet e studimeve t grave, pothuajse t gjith profesort e t cilve jan femra.

Msuesit dhe sindikatat e tyre u bn dm t madh t rinjve gjat COVID-19. Ata krkuan - pr shkak t hipokondris s tyre dhe paaftsis s dukshme pr t aplikuar arsyen pr rrezikun e COVID-19 - q shkollat ​​t mbyllen pr gati dy vjet. Sindikatat e msuesve n qytetet e mdha krcnuan me grev nse shkollat ​​hapen. N prgjithsi, sindikatat e msuesve jan vetm krah radikal t Partis Demokratike dhe lvizjes progresive. Ato prbhen kryesisht nga gra antare dhe gra udhheqse. Kreu i Shoqats Kombtare t Arsimit sht nj grua, si jan krert e sindikatave t msuesve n Los Angeles, Chicago dhe New York City.

Grat mjeke dhe punonjse t kujdesit shndetsor jan n pararoj t shkatrrimit t jetve t t rinjve n spitalet e fmijve q shtyjn t'u japin t rinjve hormone q bllokojn pubertetin dhe hormone t gjinis s kundrt, duke kryer histerektomi dhe mastektomi te vajzat e shndetshme q thon se jan djem, dhe kimikisht ose fizikisht. tredhja e djemve t shndetshm q thon se jan vajza.

Grat jan n pararoj t shtrembrimit t profesionit mjeksor duke mbrojtur msimin e ideologjive t zgjuara n shkollat ​​e mjeksis, duke i vendosur kto ideologji n nj pozit t barabart me edukimin mjeksor.

Javn e kaluar nj organizat e quajtur Mjekt pr Shndetin Riprodhues publikoi nj letr t hapur pr gazetart dhe redaktort e lajmeve t vendit, duke krkuar q ata t censurojn aktivistt kundr abortit: "Ne po krkojm nj angazhim nga komuniteti i mediave q raportojn mbi abortin pr t mbajtur parasysh rreziku i vrtet q ju paraqisni kur intervistoni ekstremistt kundr abortit. Ju po jepni mundsin q t prhapen gnjeshtra t rrezikshme."

Pr sa i prket krkess q organet e lajmeve t censurojn individ dhe grupe pro jets, letra e hapur u nnshkrua nga m shum se 600 mjek dhe profesionist t tjer t kujdesit shndetsor. Pothuajse do nnshkrues ishte nj grua. Dhe t katr drejtuesit e listuar t Mjekve pr Shndetin Riprodhues jan gra.

Klerikt e grave kan qen n pararoj pr t shtyr krishterimin dhe judaizmin n t majt, duke i ln kishat dhe sinagogat kryesore gjithnj e m shum bosh. Natyrisht, klerikt meshkuj gjithnj e m t feminizuar shkojn s bashku me koleget e tyre femra.

Dhe grat mbshtesin n mnyr disproporcionale kulturn e anulimit, krcnimi m i madh pr lirin e fjals n historin amerikane.

Duhet t kuptohet, por sht padyshim e nevojshme t theksohet se ka shum gra q bjn gjra t mdha, madje heroike, pr shoqrin ton, dhe se shum burra po punojn pr ta shkatrruar at. Por pr ata q i lidhin grat me mbrojtjen instinktivisht t fmijve ose me mbshtetjen e nj jete tradicionale fetare, kjo epok n historin amerikane ka dhn dika tronditse.


Dennis Prager sht nj drejtues dhe kolumnist i emisioneve radiofonike t transmetuar n nivel kombtar. Librat e tij t fundit, botuar nga Regnery, jan "The Racional Pasover Haggadah" (Mars 2022) dhe "The Racional Bible", nj koment pr librin e Zanafills (maj 2019). Filmi i tij, "No Safe Spaces", u publikua pr argtimin n shtpi n mbar vendin m 15 shtator 2020. Ai sht themeluesi i Universitetit Prager dhe mund t kontaktohet n dennisprager.com.


Burimi: Creators.com